Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
CHNB

yazdiklarin o kadar umut vericiki.
Kisaca 24 haftayi yorumluyayim
13 haftalik olcumde serviks boyum 3.90 mm olculdu ancak bu hafta sonunda gece bir anda yataktan tuvalet hissiyle kalktim hafif pembemsi bir kanamam vardi ve hemen u.u hastanesine gittik. Ultrasin sonuclarinda bebeklerim yasiyordu ancak bir tanesinin esi rahim agzina yakindi ve kanamaya sebep olmustu.dr lar sag taraftaki bebegi kaybedebiliriz demislerdi ancak bir mucize gibi bir kacgun icinde rahimin ust tarafina cikti. Cok sevinmistik.cunku ben hicbirinden vazgecmek istemiyordum
Ancak 16 haftamdaki kontrolde fark edilduki kanamadan kalan yaklasik 1.5 cm lik parca rahim agzini kiisaltmisti. Ve 16 haftada serklaj uygulandi.
rahim agzi 2.4 ve 2.6 arasi olcum yapilmisti.her seferinde buda gecti derken basimiza gelecekkeri bilmiyorduk.
22. Haftamdan itibaren karnimin ust tarafinda toplanmalar oluyordu ve akintim vardi ancak ne ben nede cevremdeki hic kimse anlamadik.
Ve bu haftanin sonunda sancidan uyuyamaz oldum dr tavsiyesiyle tekrar hastaneye. 1 hafta cok agir bir tokoliz tedavisi gordum oykeki bu surecte saclarim ve vucudum hic kurumadi. Dr lar 3 hafta diyordu.
cunku suyum gelmemis ve bebeklerim saglikliydi. Ama bir aksam sancilarim cogaldi ilacin dozuda etkili olmadi.
dr.aral bey gelip nabzin 140 ve ara ara ustu seni kaybedicez dedi bir hafta beni cok yormustu.
olsun ben dayanirim dedimsede olmadi en son oluceksin ne olur dedi.
caresizdim tamam agrim gecti diyorsum ama butun vucudum iki kat ilac yuzunden tirtir titriyordum
ilac kesildi ve ben 14 saatin ardindan cok buyuk sancilarla dogum yaptim.
tahlil yapmak istediler ancak ben yavrularimin elini ayagini keserler korkusundan izin vermedim.
gormeye bile cesaret edemedim bir daha benden alamazlar diye.
esim ve aileden birkac kisi omerimi gormus ayni esimin kopyasiymis.esim gunah olur diye kizimi kefenlenmisti acamadim iyor
Iste boyle ben sadece gidip kucuk mezarlarina bakiyorum ve biliyorumki zamani gelince onlara doyasiya sarilicam.

Benim su an tek ogrenmek istedigim dr kardan benim sorunum gercekten r.a.y mi.cok eski bir islem olsada belki kabaca bir bilgi verir.

ha bir gayret canım... Ne kaldı şurasında sana tekerlek diyenler utansın...:KK1::KK9:
sen dalganı geç bakalım :63::63::63::63:
chnb

yazdiklarin o kadar umut vericiki.
Kisaca 24 haftayi yorumluyayim
13 haftalik olcumde serviks boyum 3.90 mm olculdu ancak bu hafta sonunda gece bir anda yataktan tuvalet hissiyle kalktim hafif pembemsi bir kanamam vardi ve hemen u.u hastanesine gittik. Ultrasin sonuclarinda bebeklerim yasiyordu ancak bir tanesinin esi rahim agzina yakindi ve kanamaya sebep olmustu.dr lar sag taraftaki bebegi kaybedebiliriz demislerdi ancak bir mucize gibi bir kacgun icinde rahimin ust tarafina cikti. Cok sevinmistik.cunku ben hicbirinden vazgecmek istemiyordum
ancak 16 haftamdaki kontrolde fark edilduki kanamadan kalan yaklasik 1.5 cm lik parca rahim agzini kiisaltmisti. Ve 16 haftada serklaj uygulandi.
Rahim agzi 2.4 ve 2.6 arasi olcum yapilmisti.her seferinde buda gecti derken basimiza gelecekkeri bilmiyorduk.
22. Haftamdan itibaren karnimin ust tarafinda toplanmalar oluyordu ve akintim vardi ancak ne ben nede cevremdeki hic kimse anlamadik.
Ve bu haftanin sonunda sancidan uyuyamaz oldum dr tavsiyesiyle tekrar hastaneye. 1 hafta cok agir bir tokoliz tedavisi gordum oykeki bu surecte saclarim ve vucudum hic kurumadi. Dr lar 3 hafta diyordu.
Cunku suyum gelmemis ve bebeklerim saglikliydi. Ama bir aksam sancilarim cogaldi ilacin dozuda etkili olmadi.
Dr.aral bey gelip nabzin 140 ve ara ara ustu seni kaybedicez dedi bir hafta beni cok yormustu.
Olsun ben dayanirim dedimsede olmadi en son oluceksin ne olur dedi.
Caresizdim tamam agrim gecti diyorsum ama butun vucudum iki kat ilac yuzunden tirtir titriyordum
ilac kesildi ve ben 14 saatin ardindan cok buyuk sancilarla dogum yaptim.
Tahlil yapmak istediler ancak ben yavrularimin elini ayagini keserler korkusundan izin vermedim.
Gormeye bile cesaret edemedim bir daha benden alamazlar diye.
Esim ve aileden birkac kisi omerimi gormus ayni esimin kopyasiymis.esim gunah olur diye kizimi kefenlenmisti acamadim iyor
ıste boyle ben sadece gidip kucuk mezarlarina bakiyorum ve biliyorumki zamani gelince onlara doyasiya sarilicam.

Benim su an tek ogrenmek istedigim dr kardan benim sorunum gercekten r.a.y mi.cok eski bir islem olsada belki kabaca bir bilgi verir.

inan yazdıkların içimi acıttı :KK14::KK14::KK14:bende ilk olgumu vermedim 2 oglumu vermicektim sebebi lazımilkini patalojiye göndermedim dedim ikincisini mecbur dediler kızımıda dikşmi tutmadı yoksa başka nedenmi var dediler zorla aldılar kanunu varmış oglumda patoloji raporunu eşim elime verdi al dieyim çok istedim vermedi baktı kızyorum al dedi yatagın ucuna oturdum kaldım öle kagıda baka baka:KK53::KK53:o gözyaşlarım pataloji kagıdını yıkadı al dedim birşey yok yavrumu boş boşuna kestiler benim yüüzmden canını yaktılar sala kendimi affetmicem deyim evin ortasında bagıra bagıra aglamıştım eşim zor sakinleştırdı ben kıyamazken onlar nasıl kıydı dedim böbreklerinden tutta kalpne kadar yazıyorud yazıda belden yukarı şu kadar belden aşagı şu kadar yavrum umudun affet anneni dedi agladım eşim durdurumadı beni o günleri hatırlam bile istemiyourm tek üzüntüm keşke ilk oglumu ben gömseydim kolumda bilerzikler vardı hiçte aklım agelmedi 3 çocugumuda bir mezara gömseydim yanlarına gidipte taşlarını öpseydim topraklarını ellerimle tutsaydım koklasaydım yavrularım anneniz geldi korkmayın bakın ben burda deseydim olmadı ah ben bu cahilligimin parasızlıgımın içine ediyim elim kolum baglandı pişmanım köpekler gibi o bebeklerimi neden verdim patolojiye allahım affetsin tek merak ettigim yavrularımın canını acıttılarmı vicdan azabından ölüyorum :KK14::KK14::KK14::KK14::KK14::KK14::KK14:aklıma geldikçe gözlerimin yaşı pınar oluyo sonra geçmiştem çıkamıyour diyorsunuz ben söyleyin ne yapayım nasıl hafifler bu vicdan azabım benim :KK14::KK14::KK14:

Feryal canım gerçekten çok zor yaşadıkların Allah sabır versin benim de oğlumun minicik mezarı var...:KK14:

Canım bazen birkaç neden bir arada olabiliyor dr ler herhangi bir yorum yapmadı mı konu ile ilgili. İnşallah yeni gebeliğinde çok iyi tedbirlerle sonuna dek gidersin...

Paşam kız hiç dalga geçer miyim hiç...:KK19:

Bu arada aranızda belkim bilen bilir:44::44:şimdi biri ailesinden kalan malleri red etmek istese yanı bütün haklarını kardeşlerine verse naıl oluyor bu işre illahı noteremi gidicek yoksa mahkemeyemi:44::44::44:bütün mal varlıgından vazgeçmek için ne yapması lazım :44::44::44:bilenler bu konuya el atsın lüften:nazar::nazar::nazar:
bak canım aynı konu hukuk fakültesinde geçti tabi 10 yıl oldu dersi göreli ama hocamız avukatlık ücretlerine örnek vermişti bunu iki kız kardeş annelerinden mal kalmış biri zengin hiç mal istemiyor avukata gidiyorlar bayağı bir yüzde istiyor malı satış yaptırmak istiyor birinden diğerine... halbuki demişti hocamız... sulh hukuk hakimine bir dilekçe veriyorsun bana kalan miras hakkımı istemiyorum diye beş kuruş ta masrafı yok..sulh hukuk hakimliği büyük ijtimal mirascının ikameti dairesindeki..yani oturduğun yere en yakını..hakimden görüşme ister derdini söylersin..tabi heerşey yazılı olmalı..nufüs dökümün vs..benim bildiğim bu ama notere giderse belki abuk bir sözleşme yapar o da tapu da geçmez..avukata gidersen sadece bir dilekçeyle olacağını bil..
son not..bu günün yarını da var..hak seninse vaz geçme..

sen dalganı geç bakalım :63::63::63::63:

inan yazdıkların içimi acıttı :KK14::KK14::KK14:bende ilk olgumu vermedim 2 oglumu vermicektim sebebi lazımilkini patalojiye göndermedim dedim ikincisini mecbur dediler kızımıda dikşmi tutmadı yoksa başka nedenmi var dediler zorla aldılar kanunu varmış oglumda patoloji raporunu eşim elime verdi al dieyim çok istedim vermedi baktı kızyorum al dedi yatagın ucuna oturdum kaldım öle kagıda baka baka:KK53::KK53:o gözyaşlarım pataloji kagıdını yıkadı al dedim birşey yok yavrumu boş boşuna kestiler benim yüüzmden canını yaktılar sala kendimi affetmicem deyim evin ortasında bagıra bagıra aglamıştım eşim zor sakinleştırdı ben kıyamazken onlar nasıl kıydı dedim böbreklerinden tutta kalpne kadar yazıyorud yazıda belden yukarı şu kadar belden aşagı şu kadar yavrum umudun affet anneni dedi agladım eşim durdurumadı beni o günleri hatırlam bile istemiyourm tek üzüntüm keşke ilk oglumu ben gömseydim kolumda bilerzikler vardı hiçte aklım agelmedi 3 çocugumuda bir mezara gömseydim yanlarına gidipte taşlarını öpseydim topraklarını ellerimle tutsaydım koklasaydım yavrularım anneniz geldi korkmayın bakın ben burda deseydim olmadı ah ben bu cahilligimin parasızlıgımın içine ediyim elim kolum baglandı pişmanım köpekler gibi o bebeklerimi neden verdim patolojiye allahım affetsin tek merak ettigim yavrularımın canını acıttılarmı vicdan azabından ölüyorum :KK14::KK14::KK14::KK14::KK14::KK14::KK14:aklıma geldikçe gözlerimin yaşı pınar oluyo sonra geçmiştem çıkamıyour diyorsunuz ben söyleyin ne yapayım nasıl hafifler bu vicdan azabım benim :KK14::KK14::KK14:

kızlar naptınız böyle susturamıyorum kendimi aglamaktan :KK43::KK43: benimde minicik oğlum geldi aklıma ben onu yüzümü güldüren yavrum diye severdim hep kendi ayaklarımla gittim o masaya 2gün 2gün sunni sancılarla dogum yaptım en son kalp atışları hala kulaklarımda ilk sunni ağrı verdikleri gece bitmişim artık kaç günün uykusuzlugu vs rüyamda minicik kefen bikaç beyaz giyimli adamlar yasin okuyorlardı :KK43:nasıl uyandıgımı bilemedim hıçkırıklarla başucumdaki eşime yavrum öldü dedim:KK43:patolojiye eşi gitmiş benimkinin yeşil sarılı bezle aldık yarumuzu kocaman iri gözleri micik el ayakları hala gözümün önünde gözyaşlarımızla yıkadık vefat eden kayınpederim ibrahim dedesinin üstüne ibrahimim gömüldü ara sıra gidip agladım sonra kış günleri sıcakları içim el vermedi üşüdü yandı çürüdü:KK43: derken gitmiyorum artık zaten senesi doldu yeniden hamileyim vee hormonlarımın tavan yaptıgı bugünde acınızı 1okat ortak oldum sanırım aman ne su meselesiymiş her anı korkulu bu bebeğimi kucagıma alıyım tabiki kader arkadaşlarım sizlerinkiyle:KK16::KK16: birde oruç tutacak varmı ben tutabilirmiyim acaba drumu aradım oda açmadı :KK20: bişey olurmu olmazmı bilemedm zaten ilk aylar kandan besleniyor ama yinede bilemedim:KK31:

feryal canım gerçekten çok zor yaşadıkların allah sabır versin benim de oğlumun minicik mezarı var...:KK14:

Canım bazen birkaç neden bir arada olabiliyor dr ler herhangi bir yorum yapmadı mı konu ile ilgili. Inşallah yeni gebeliğinde çok iyi tedbirlerle sonuna dek gidersin...

Paşam kız hiç dalga geçer miyim hiç...:KK19:
işşallah sen 40 haftalara gel bak ben senin arkadan tekerlek diye topilik diye bagırmıyomuyum :KK9::KK9::KK9:ahanda buraya yazıyorum
bak canım aynı konu hukuk fakültesinde geçti tabi 10 yıl oldu dersi göreli ama hocamız avukatlık ücretlerine örnek vermişti bunu iki kız kardeş annelerinden mal kalmış biri zengin hiç mal istemiyor avukata gidiyorlar bayağı bir yüzde istiyor malı satış yaptırmak istiyor birinden diğerine... Halbuki demişti hocamız... Sulh hukuk hakimine bir dilekçe veriyorsun bana kalan miras hakkımı istemiyorum diye beş kuruş ta masrafı yok..sulh hukuk hakimliği büyük ijtimal mirascının ikameti dairesindeki..yani oturduğun yere en yakını..hakimden görüşme ister derdini söylersin..tabi heerşey yazılı olmalı..nufüs dökümün vs..benim bildiğim bu ama notere giderse belki abuk bir sözleşme yapar o da tapu da geçmez..avukata gidersen sadece bir dilekçeyle olacağını bil..
Son not..bu günün yarını da var..hak seninse vaz geçme..

:KK59::KK59::KK59::KK59::KK59:evet canım malesef beni o çünkü çok yoruldum babamın çok mal varlıgı var malesef memlekette istanbulda 1 dairesi memlekette tribleksi 3 katlı evi dayalı döşeli 2 evide kaç dönüm kırlar tarlalar kocaman bir traktör babam öldü olan bana oldu 4 kardeşiz biz ama ben istiyorum oldu bütün malları 2 ablam var erkek kardeşime biz isteyizde paşa ister demiş birde bir telefon şirketinden senelik para alınıyor onuda erkek kardeşim alıyıo yüklü bir şekilde bizim evin tepesinde geçen 2 tl almışlar galiba benim agzımdan çıkmadı onun parası kardeşimin karısı evi parayı malı müklü kafama kalkyorlar benim yeminolsun gözüm ne malda ne mülkte onun için onlardan hiç birşey istemiyorum canım yanıyor en azından veirim üstlerine benden uzak durular zaten yorulmuşum yorulucagım kadar bıktım artık allah korusun annecim ölse kanlı bıçaklı oluruz eşimde mal senin malın dedi ne yaparsan yap dedi nasıl yaparım bilemiyorum ya istemiyorum kimsenin birşeyini derdim ban yetiyor zaten:KK14::KK14::KK14:bu zamanın ileriside var biliyorum ama bıktım okadar canımdan bezdirdiler:KK14::KK14: Söyleyin ben ne yapayım :KK14::KK14:

kızlar naptınız böyle susturamıyorum kendimi aglamaktan :KK43::KK43: Benimde minicik oğlum geldi aklıma ben onu yüzümü güldüren yavrum diye severdim hep kendi ayaklarımla gittim o masaya 2gün 2gün sunni sancılarla dogum yaptım en son kalp atışları hala kulaklarımda ilk sunni ağrı verdikleri gece bitmişim artık kaç günün uykusuzlugu vs rüyamda minicik kefen bikaç beyaz giyimli adamlar yasin okuyorlardı :KK43:nasıl uyandıgımı bilemedim hıçkırıklarla başucumdaki eşime yavrum öldü dedim:KK43:patolojiye eşi gitmiş benimkinin yeşil sarılı bezle aldık yarumuzu kocaman iri gözleri micik el ayakları hala gözümün önünde gözyaşlarımızla yıkadık vefat eden kayınpederim ibrahim dedesinin üstüne ibrahimim gömüldü ara sıra gidip agladım sonra kış günleri sıcakları içim el vermedi üşüdü yandı çürüdü:KK43: Derken gitmiyorum artık zaten senesi doldu yeniden hamileyim vee hormonlarımın tavan yaptıgı bugünde acınızı 1okat ortak oldum sanırım aman ne su meselesiymiş her anı korkulu bu bebeğimi kucagıma alıyım tabiki kader arkadaşlarım sizlerinkiyle:KK16::KK16: Birde oruç tutacak varmı ben tutabilirmiyim acaba drumu aradım oda açmadı :KK20: Bişey olurmu olmazmı bilemedm zaten ilk aylar kandan besleniyor ama yinede bilemedim:KK31:

canım gebelik riskin yoksa tuabşiirsin bence 3 ay kandan belseniyor zaten ben şahsen çok ilaçlar kulladıgımdan oglumda tutamamıştım benimki büyüktü ozaman ama peşine 2 ay tuttum çok zorlandım :KK53::KK53:genede sen bilirisn derim ben kaç arkadaşım var tutucak olan ama gebelik varya saatleride çok uzun bilemedim yane:44::44:zatem pişmanım oglumda tutmadım diye :KK43::KK43:

işşallah sen 40 haftalara gel bak ben senin arkadan tekerlek diye topilik diye bagırmıyomuyum :KK9::KK9::KK9:ahanda buraya yazıyorum

:KK59::KK59::KK59::KK59::KK59:evet canım malesef beni o çünkü çok yoruldum babamın çok mal varlıgı var malesef memlekette istanbulda 1 dairesi memlekette tribleksi 3 katlı evi dayalı döşeli 2 evide kaç dönüm kırlar tarlalar kocaman bir traktör babam öldü olan bana oldu 4 kardeşiz biz ama ben istiyorum oldu bütün malları 2 ablam var erkek kardeşime biz isteyizde paşa ister demiş birde bir telefon şirketinden senelik para alınıyor onuda erkek kardeşim alıyıo yüklü bir şekilde bizim evin tepesinde geçen 2 tl almışlar galiba benim agzımdan çıkmadı onun parası kardeşimin karısı evi parayı malı müklü kafama kalkyorlar benim yeminolsun gözüm ne malda ne mülkte onun için onlardan hiç birşey istemiyorum canım yanıyor en azından veirim üstlerine benden uzak durular zaten yorulmuşum yorulucagım kadar bıktım artık allah korusun annecim ölse kanlı bıçaklı oluruz eşimde mal senin malın dedi ne yaparsan yap dedi nasıl yaparım bilemiyorum ya istemiyorum kimsenin birşeyini derdim ban yetiyor zaten:KK14::KK14::KK14:bu zamanın ileriside var biliyorum ama bıktım okadar canımdan bezdirdiler:KK14::KK14: Söyleyin ben ne yapayım :KK14::KK14:
sabret senin olan sana gelir onlarla bir zaman muhatap olma iş senin imzana geldi mi kapına dayanırlar o zaman tutarsın bir avukat ve yıllardır yediklerini geri bile istersin...şimdilik siz bildiğiniz gibi yapı dersin başın ağrımaz ama temelli hiç bir şeyden vaz geçme...elinden malını alır üstüne seni borçlu çıkarırlar arkadaşım vekalet bile verme...malesef miras işleri aile arasında hallolmuyor ya bir emlakçı ya bir avukat bir aracı şart..ha aile arasında kalp kırmamak için avukat tuttum herşey hakkaniyetli olsun aleni olsun diye dersin ..zaten iyi bir avukata çatarsan senden birşey satılmadan para da almaz..

Son düzenleme:
Anladım canım benim çıkmam laızm eşim kardeşimi ve arkadaşını alıp gelicvekmiş ben şimdi yarım saat içinde ne hazırlıcam ya sinir oluyorum bu eşime baştan desen ona göre hazırlık yapıyım degilmi:KK47::KK47:

PASAM

yazdiklarimin seni bu kadar etkileyecegini dusunmemistim. Ozur dilerim. Ben sadece yasadiklarimi paylasmak istedim.sakin kendini cahillikle suclama hicbirimiz basina gelecekleri bilmeden bu yollardan gectik ve inanki maddi ankamda bende coj zor gunler gecirdim.
Benimde o an icin param yoktu ancak devlet sure taniyor mezar yerlerini almak icin biz sadece bu firsattan yararlandik.
bende evlatlarimi hic unutmadim ancak onume bakmam lazim cabaliyorum sende oyke yap ve sakin unutma onlar bizim evlatlarimiz ve sonsuza dek kavusucaz birgun

CHNB
Insallah arkadasim
Test konulari biraz kafani karistirmis.
bana sorarsan hepsini bosver hicbirinin dogruluk payi kesin degil.rabbim yazmamis olsun eger kaderimizde varsa engel olamayizki

BADE
Seninde ilk hamileliginmis cok uzuldum.bugune dek hic tahlil yaptirdinmi bilmiyorum ama detayli bir arastirma yapicaksan ozelden zorlanirsin.
Ya sofika arkadasin dedigi gibi u.u basvur.ben osman beye gitmis laparoskopi histeroskopi ve tum genetik testlerimi hastaneye ucret odemeden yatirmistim.
Dr.um bana kagida tum tahlilleri yazmis beni direk polikinliklerdeki direk bir dr a yonlendirmisti.randevu ve bircok teferruatla ugrasmamistim.detay istersen yardimci oluru.

SOFIKA daha hastaneden gelmedinmi.

SEZEN arkadasimizdan haberi olan varmi?

Ranacığım canım bence tutma sorun yemek değil sadece sıvı tüketmezsen enfeksiyon olabilir geçen sene ben hamile değildim tuttum ve sistit oldum idrarımdan kan geldi resmen ve bir hafta ilaç kullandım. şimdi ilk ayler ilaç da yok tutma canım Allah izin vermiş...

Paşam ya sen milyoner misin de kardeşlerine bağışlayacaksın? O kadar sıkıntın var tedavini bile olamıyorsun istediğin gibi kardeşlerinle de açıkça konuş. Hepsi evladını almış, tuzları kuru kusura bakma ama kardeşlerin bunu kabul ederse çok ayıp ederler onların demesi lazım abla, kardeşim şunu satalım da senin derdine çare olalım... canım ben Regreteyle her konuşmamızda bu kız için ne yapabiliriz diye konuşuyoruz el olarak. Kardeşlerin böyle düşünürse çok ayıp...:KK20:

Senin de aklının ucundan bile geçmesin. O babanın malı onların değil...:KK20::KK19:

Evet Feryal canım biraz öyle oldu. Biz pgt ile tüp denedik 4 embriyomdan 2 si genetik açıdan sağlıklı çıktı 1 nde her kromozom sorunluydu birşnde de trizomi 21.
Birden 4 lüde 10 da 1 gelince endişelendim Allah korktuğumuzla imtihan etmesin bu mübarek günlerde... Amin...

merhaba canlar:KK16:
herkese hayırlı ramazanlar...

bilgisayarda az işim vardı açmışken sizede merhaba demek istedim...

kızlar eşimin yeğeni beşiz hamile evet yanlış yazmadım beşiz:KK43:(((((
çokta sevdiğim biridir...üstelik 5 yaşında birde oğlu var...
kendisinin ciddi yumurtlama sorunu vardı klomen gibi ilaçlar hiç kar etmemişti...
ben annemlerde yatarken aşılamaya karar vermişler ve gelişmeyen yumurtaların son zaman birden gelişmiş ve beşi birden tutmuş...
hatta bu yumoşların çatlama zamanı çokta rahatsızlandı vücudu su toplamış karnı kocamandı hiç bir hastane kabul etmedi zeynep kamilde 3 gün yattı...
ben aşılama olduğunu hemde yumurtaların çok olduğunu duymamıştım kendisinin bu konularda bilgisi hiç yok dr ne derse yapmış ne yazıkki dr da yanlış yapmış...(özel bir dr)
şimdi zeynep kamile gidiyor ve 3 nü sonlandıralım kararrı çıkmış...
açıklama biz yapsak anlamazsın sen internetten bir araştır nasıl yapılcak riskleri ne bak demişler...
garibimin interneti bile yok oda bana yenge bir baksana dedi...
ben az çok biraz biliyordum ama şimdi yine baktım....
çok zoruma gitti gözyaşlarımı tutamadım....
böyle bir kararı nasıl verecek:KK43:((
vermese beşiz şansı çok çok düşük üstelik diğer doğumuda sezaryan olmuştu....
rabbim kimseyi böyle zor kararlarla sınamasın...amin...

BADE
Seninde ilk hamileliginmis cok uzuldum.bugune dek hic tahlil yaptirdinmi bilmiyorum ama detayli bir arastirma yapicaksan ozelden zorlanirsin.
Ya sofika arkadasin dedigi gibi u.u basvur.ben osman beye gitmis laparoskopi histeroskopi ve tum genetik testlerimi hastaneye ucret odemeden yatirmistim.
Dr.um bana kagida tum tahlilleri yazmis beni direk polikinliklerdeki direk bir dr a yonlendirmisti.randevu ve bircok teferruatla ugrasmamistim.detay istersen yardimci oluru.

SOFIKA daha hastaneden gelmedinmi.

SEZEN arkadasimizdan haberi olan varmi?

Hiç tahlil yaptırmadım canım.Yaptırmadım derken hamile kalmadan önce genel tahliller yapılmıştı.osman bey doktorun diye işin kolay hallolmuş sanırım.Şimdi ben gitsem mecbur randevu alıp gitmem lazım.Bende düşünüyorum fakülteyi ama açıkçası orası beni çok korkutuyor.Psikolojim bozuluyor.Kadın doğum nasıldır bilmiyorum.Zübeyde hanıma gittim bir kere bin pişmanım.İnsan gibi davranmıyorlar..Ama fakülteye gidicem herhalde.Tahlilleri benmi istiycem doktormu vericek acaba.Burada çok çeşitli tahlillerden bahsetmişer.Hepsini yaparlarmı blmiyorum.Birde rahim filmi çektir dedi arkadaşlarve ben ondanda çok korkuyorum.Sen çektirdinmi rahim filmi ve nerde blgi verirsen sevinirim.

Sofika hepimiz sen merak ediyoruz bugün hiç yazmadın.Fakültede işin uzun sürdü bekide.İyi haberlerini bekliyoruz arkadaşım.

Fadik canım benim ya ben de çok üzüldüm nasıl olmuş ya çok üzüldüm dr hatası ise günahı boynuna yazık şimdi yavrulara... gERÇEKTEN CAN SIKICI OLMUŞ CANIM... Sonlandırmazsa hepsini kaybeder tıbbi olarak tabi... Of çok zor. Allah yaşatmasın kimseye...

merhaba canlar:KK16:
herkese hayırlı ramazanlar...

bilgisayarda az işim vardı açmışken sizede merhaba demek istedim...

kızlar eşimin yeğeni beşiz hamile evet yanlış yazmadım beşiz:KK43:(((((
çokta sevdiğim biridir...üstelik 5 yaşında birde oğlu var...
kendisinin ciddi yumurtlama sorunu vardı klomen gibi ilaçlar hiç kar etmemişti...
ben annemlerde yatarken aşılamaya karar vermişler ve gelişmeyen yumurtaların son zaman birden gelişmiş ve beşi birden tutmuş...
hatta bu yumoşların çatlama zamanı çokta rahatsızlandı vücudu su toplamış karnı kocamandı hiç bir hastane kabul etmedi zeynep kamilde 3 gün yattı...
ben aşılama olduğunu hemde yumurtaların çok olduğunu duymamıştım kendisinin bu konularda bilgisi hiç yok dr ne derse yapmış ne yazıkki dr da yanlış yapmış...(özel bir dr)
şimdi zeynep kamile gidiyor ve 3 nü sonlandıralım kararrı çıkmış...
açıklama biz yapsak anlamazsın sen internetten bir araştır nasıl yapılcak riskleri ne bak demişler...
garibimin interneti bile yok oda bana yenge bir baksana dedi...
ben az çok biraz biliyordum ama şimdi yine baktım....
çok zoruma gitti gözyaşlarımı tutamadım....
böyle bir kararı nasıl verecek:KK43:((
vermese beşiz şansı çok çok düşük üstelik diğer doğumuda sezaryan olmuştu....
rabbim kimseyi böyle zor kararlarla sınamasın...amin...

şimdi bu durum benim ihtisas alanım. bir beşiz vakası geçirmiş bi insan olrak tüm sorularınıza cevap veririm.

öncelikle şişme durumuna ohss deniyor. o karnının sismesi hayati tehlikelilik bi durum ama kontrol altına alınmıştır. en zoru karnından su alınmıştır. bol bol insan üstü su içmesi lazım. bu durumun tek dezavantajı ohss rahmi bebkler için daha da iyi bir ortam yapıyor. bebeklerin beşininde kalp atışı saptanmışmı? eger öyleyse işi çok daha zor olacak. reduksiyon yasak . tıp fakultesi hastanesinde doktor kuruluna girerek onların kararını bekliyecek. bu arada bunu yapan katil doktoruna da yasal işlem başlatılacak. muanesi falan varsa geçici süreliğine bile kapatabiliyor yeni yasayla.
eğer 5 ninde kalbi attıysa ve reduksiyon kararı çıkarsa 5 ten 2 ye indirgeme yapıyorlar. anne karnından incecek iğnelerle bebeklerin kabine ilaç enjekte edilerek durduruluyor. bu işlem 3 ten -2 indirgemekten falan daha riskli. ben bu durmları yaşarken okuduğum makalerden başarı oranı %5-10 aralığında diye görmüştüm. içerdeki ölü bebekler ya ciddi kanamalarla düşüyor. yada taşlaşıp kalıyor. burda ciddi enfeksiyon riski oluşuyor. anne sağlığı ciddi tehlikede. çok ama çok sağlam doktorlar lazım. butun bu işlemlere dayanabilen bebekler de erken doğumla doğuyor.%90 larda oran yanbi. benim bebeklerim reduksiyon sonrası 2 ay dayandı. önce biri emr , sonra diğerinde oligohidroksiamnios tehlikesiyle gebeliğim sonlandırıldı.

allah yengenin yardımcısı olsun. hala 10 hafta doldurmadıysa kurtaj olsun bence. yaşayacakları daha çok acıtacak canını.

Elza tüp bebek değilmiş yine de dr ye yasal işlem olur mu? Yeni yasa ile mi yasaklandı? Aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık... Yazılan her şey çok ürkütücü. Peki redüksiyon yapılıp sağlam zamanında doğum yapan çok mu az?

Redüksiyon yaptıranlar diye bir yere baktım 2 sayfa okudum mahfoldum anneler doğurmuşlar ama hala üzgünler ya yüreğim yandı:KK43:(

İyi ki tek embriyo yasası çıkmış...

X