Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
:KK17::KK17: cuma geçmeye çalışacağım bakalım işleri toparlayabilirsem yoksa haftaya giderim..İsabet oldu benim yumurtlama gününe çok az kaldı gidemezsem bile üzülmem artık korun emri aldık:KK1: Ağustos ayında lazım olabilir ama Arda Bey'e gideceğim zaman alırım senden olmadı:KK17::KK1:..

Evet,canım bencede kurcalayıp canını sıkma boş yere Allahın izniyle sağlıkla ve sağlıklı doğacak bebişin inşallah:nazar:

Canım,ben daha önce bir şirkette ssk lı çalışıyordum 2,5 ay aralıksız rapor kullandım heyet raporu vermişlerdi kimse işten çıkartmadı beni ..bizim şirket politikasına göre şirket maaşımı kesmedi ödedi sonra raporum bitince ben sgk dan 2,5 aylık maaşımı alıp şirkete ödedim hatta şirketten aldığım toplam maaşımdan fazlaydı ama sorun olmasın diye ne aldıysam
yatırmıştım..Bu işi iyi bilen birine sor işten çıkartırsa tazminat ödemesi gerekir diye düşünüyorum..Ayrıca sistem değişmediyse sen raporluyken maaşını zaten sgk ödüyor işvereni bağlayan bir durum olmuyor diye biliyorum ama sürekli bişeyler değişiyor
Yarın bu işi araştırır sana yazarım sende mutlaka birilerinden destek al birde bildiğim kadarıyla hamileyken işten çıkarınca
ekstra tazminat ödüyorlar yani sana istifa et falan derlerse sakın kabul etme tazminatlarını işsizlik maaşını vs yakma.
.
Canım ilgilendiğin icin cok saol bugün tekrar konuştuk telde muhasebecisiyle tekrar konuşmuş rapor aldığın sürece sorun yok diyor 2 haftada yıllık iznim var heyet raporu dısında benim rapor hakkım nekadar?onu tam bilmiyorum 40 gün diye duymuştum keske biraz fazla olsaydı yarın tekrar hastaneye gitcem rapor icin insallah heyet raporunda sıkıntı yasamam

Uzun zamandır hemen hemen bütün paylaşılanları okudum.Herkezin acısını paylaşıyorum ve sabırlar diliyorum.10 gün kadar önce 23 haftalık bebeğimi erken doğumla kaybettim.18 haftalıkken küçücük bir kahvelik gördüğüm için ertesi sabah doktoruma gittim.Bu ana kadar hamileliğim süper geçiyordu.Çalışıyordum.Bulantım bile olmamıştı.Doktorum ilk defa vajinal muayene yapması gerektiğini söyledi ve rahim tamamen açılmış dedi.Şoka girdim.Ne demek olduğunu bile anlayamadan ayaklarımla gittiğim hastaneden sedyeyle odaya alındım.Eğer gelmeseydin bugün kesin suyun gelir ve birden bebek düşerdi dedi.nasıl bir şaşkınlık içinde olduğumu anlatamam.Akşama kadar serum tedavisi gördüm.ardından da ameliyata alındım.Amaliyattan sonra doktorum kesenin bile dışarı çıkmış olduğunu söyledi.Zor bir ameliyatmış.İtinaylaiçeri sokmuşlar ve dikmişler.Hiç ümitli değildi.tutan kısım sadece 1.5 cm miş.yani şuanda sadece dikiş tutuyor dedi.2 gün sonra eve çıktım.tuvalete bile kalkmam yasaktı.Tüm bu çabalara rağmen 5 hafta dayanabildim.başlarda bir iki damla idrar kaçırıyorum sandım.ama istemsiz oluyordu.doktorum su sızıntısı olabilir dedi.tekrar hastaneye yattım.Ph kağıdıyla takibim yapıldı ve ne tesadüftürki hiç sızıntı olmadı.Sonra tekrar eve çıktım.Ve o gün gene gelmeye başladı.ertesi gün tekrar doktora.Ne olduğunu anlayamadı derken ipler gerildi ve başka hastaneye gitmek zorunda kaldım.Hemen hastaneye yatırıldım.İlk doktorum prepar vermişti.Yenisi ise bu haftalarda prepar hiç bi işe yaramaz nidilat içeceksin dedi.1 gece hastanede yattım.Ertesi sabah karın ağrısıyla uyandım.sanki tuvaletim var gibiydi.Ve giderek ağrım arttı.Bel ağrısı başladı.Doktor geldi ağrılarım 5 kaikada 1 olamaya başlamıştı.Ve çocuğu almamız lazım aksi taktirde dikişler patlayabilir dedi.Ve o inanılmaz acılı saatler başladı.Ne kadar ağladığımı tahmin
ediyorsunuzdur.Bu arada enfeksiyon tahlillerim 1 gün önce yapılmıştı ve temiz çıkmıştı.peki neden suyum sızıyordu bir türlü
anlam veremiyorum.Sonra dikişlerim alındı.Ve ben yaklaşık 45 dakika feci şekilde doğum sancısı çektim ve sonunda bebeğim
geldi.Tabiki yaşamıyordu.Ben hiç bakamadım zaten.Baksam unutamazdım:KK43:.Şimdi arkadaşlar size sorum benim dikişim sağlamdı
suyum geliyor diye, birde sancım başlayınca doğurtmak zorunda kaldılar.kanamamda başlamıştı.Dikiş sağlamken enfeksiyonda
yokken neden su sızar.Ve ben sancı çektim.bizim gibilerde sancısız olur diyorsunuz.Bebeğim çok sağlıklıydı:KK43:benim yüzümden
gitti.Ruh halim çok kötü inanın.Kimse anlamıyor.Olur gene diyorlar.Ve ben şuan çok korkuyorum gene aynı şeyleri yaşıycam
diye.Eminim aynı acıyı yaşayanlar yani sizler beni en iyi anlayacaklarsınız.bu arada ben Bursada yaşıyorum.peridontalog
araştırıyorum fakat malesef 1 yada 2 tane var.SOFİKA arkadaşım senin yazdıkalrını okumak bana umut veriyor.ismail
küçükerdoğana gidiyormuşsun.Edamecrin arkadaşımızda gitmiş.Bu konuyla ilgili seninle konuşmak istiyorum.Çok
çaresizim.Yardımcı olun arkadaşlar...Herkese en içten dileklerimle sabırlar diliyorum...
Canım basın sag olsun Allah sabır versin kendini suçlama sen elinden geleni yapmışsın doktorunda vaktinde farketmiş benim doktorum kanamayla gittiğimde alttan bakalım bile demedi belki kurtaramiyacakti ama seninki gibi elinden geleni yapsaydı simdi doktor ihmali demezdim Rabbim tekrar yaşatmasın bu acıları

İste benim en büyük mide bulantı sebebim
Sürekli bir balgam var boğazımda
Yutkunamiyorum bile, ama istifra ederkende cikmiyor

Bade arkadasımız hosgeldin, kaybın için başın sagolsun
Bundan sonra yapabileceğin en iyi şey tahlillerini yaptırmak, iyi bir doktor edinmek ve hamileliğinde de tüm riskli durumları değerlendirmek .
12. Haftadan sonra rahim ağzı uzunluğunun ölçülmesi gerekli, bu sitede benden daha deneyimli arkadaslar var bu konuda, eminim hepsi sana destek olacaktır

Efulim senin adına da cok sevindim
Hersey gönlünde olur inşallah

Bende bir bende var bu sorun sanıyordum troidden bile şüphelendim âma tsh degerim normal çıkmıştı ilk hamileligmdede bu sorunu yasadım simdi yasıyorum insallah uzun sürmez

kızlar herkez iyiydr insaallah ben iyiyim sizinle paylasmak istedm bugün kendi doktoruma gittim normalde 20gün sonra gitmem lazımdı adet olunca yani ama araştrma hastanesindeki doktor kistn yok diyince hem kullandıgım hapı bırakmak icin hem kistte tekrar baktırmk için gittim cok ilginc sanki arastrmadaki doktor doktor degilmiş kisti göremzmiş gibi bunada göstereym dedim gercektn mucize cok şükür cok arastırmıstm aylarca gecmeyn vardı benimkisi 5günde belkide hapa basladıgım gün patladı bilmiyorm doktorda sasırdı patlamıs nasıl fark etmedn genellikle kisti patlayanlar acillik olur hatta bir gecede yatıs verirz demekki agrı eşigin yüksek dedi cok mutlu oldum hem gectigine hem agri eşigimn yüksek olmasına cünkü ben doktordn cok korkan biriydm bir kan almaya bile sürükleyerk giderdm tabi şimdi alıstm ama herkez benim cok korkak ve herseyi abartan olark bilirdi demekki hersey kafada bitiyor ogün bekli buji testimidr nedri yaptrsm acı hissetmicektm yada rahim flimi cok kötü cok acıyo diyorlr belki ben hissetmicm hamile kalırsam insaallah dogumumda kolay olur böyle seyler birazda genetk galiba benim annem evde dogum yapmıs eski kadınlar hem tarlada dogum yapar ama benim annem daha okadar yaslı degil:KK16:neyse cok uzattım moralim iyi ya cenem düstü hapı bırakma kanaman olur dedi aslında ben hapla korunmayı hiç istemiyordm ama bu haplar adete programlndıgı için erken olursn dedi buji testini sordm(umarım ismini yanlıs yazmıyormdr) yaptrmana gerek yok dedi doktor 3düşük dedi dedim senin artık 3ü beklemene gerek yokki senin teshisi artık kesin dedi zaten bende biliyordm kafam karısmasn diye yaptırmamstm iyi oldu adet olunca bidada gel dedi hamile kalabilrimiyim dedim kalırsn rahim filmini sordm onu genelde kısır tedavisi olanlara yapıyoz sen iki kez hamile kaldn yine kalırsn dedi tıkanıklık falan olursa
hamile kalamzsam dedim sana daha cocugu olamıyo dememz için 1sene dolması lazım daha erken hamile kalabilirsn dedi ben
yinede arastırıyorm yapan yer bulunca yaptıracam insaallah cok mutlu ve umutluyum:KK16:kimbilr belki bende agustosta kalabilirim
şimdi insaallah bu dogum kontrol hapı beni olumsz etkilememstr sonraki ay ovelasyn testlerindn alsam yumurtluyosam insaallah
kalırm önerisi olan var mı bende bu kervana katılmak istiyorm artık hayırlısıyla :KK16:
Kistnin kaybolmasına cok sevindim bosuna üzdün kendini doktorunu dinle hapı bırakma dediyse bırakma zaten ne kaldı surda Ağustos'a :) acele ediyorsa ovulasyon testi al yumurtladigin günleri bilir o günler yogun çalışırsın bana chnb tavsiye etmişti coretest netten aldım kullandığım ay hamile kaldım

Kistnin kaybolmasına cok sevindim bosuna üzdün kendini doktorunu dinle hapı bırakma dediyse bırakma zaten ne kaldı surda Ağustos'a :) acele ediyorsa ovulasyon testi al yumurtladigin günleri bilir o günler yogun çalışırsın bana chnb tavsiye etmişti coretest netten aldım kullandığım ay hamile kaldım

Ben de coretest kullandığım ay hamile kaldım... İyi oluyor...

bir önceki hamileliğime one step kullanmıştım...

Ben de coretest kullandığım ay hamile kaldım... İyi oluyor...

bir önceki hamileliğime one step kullanmıştım...

İnşallah arkadaşım,Bundan sonrası güzel olur.çok sevindim senin adına.Allah nasip etmiş bebeğini.Senin hiç kaybın varmıydı.serklaj atılmışmıydı?
benim 3. çocuğum erken doğdu rahimde açılma başladığını farkettiğimizde dr serklaja yanaşmadı..2 normal var belki bu da gider dedi ama öğrendikten 6 hf sonra doğdu öncesinde de ne kadardır açıklık vardı bilmiyorum tahminen 20 haftalarda açılma başladı..hastandede yattım ama bel ağrısını bir hafta çektim doğdu..kısmetimiz vardı yaşadı..şimdi de en zor haftaları geçirdim bu kez de ben dikiş attıramadım 22 ye kadar hiç anormallik yoktu zaten...şimdi kısalma var hunileşme var ama dinlenerek ve 2 aydır ilaçlarla idare etmeye çalışıyorum..dr hariç evden çıkmıyorum..bu sorunlarda ilişkinin de büyük etkisi olduğunu öğrendim..3. aydan beri onu da dr yasakladı..böyle işte.. kısmetse doğacak..aslında bende rahim ağzı yetmezliği olmasa bile aynı yıl içinde iki kez hamile kaldığım için erken doğum riskim çok fazla..ben de eğer serklaj kararı verseydim 14 ten önce olmasını isterdim hafta arttıkça iş zorlaşıyor..

PAŞAM canım valla bende cok seviniyorm tabi agostos dedim ama bilmiyorm cünkü öncedende subat ve mart demiştim cok umutluydm ama olmadı insaallahh yine hayal kırıklıgına ugramam valla su agustosta nüfus patlaması olur mu bilmemde umarım hamile sayısında bayagı bir artıs olur sen galiba eylülü beklicen ben her bekleyenle bekliyorm önce chnbyle subatı bekledm martı bekledm o hamile kaldı sonra eylül gülünü bekledm onunla aynı ay olurm dedim olmadı sonra duyaydını bekledm onunla olurm sandm yine olmadı simdi kimin gurubundayım onu bile bilmiyorm (vayyyy be listede kabarıkmış kac kişinin hamileligine sahit olmusum)bakalım hayırlısı 10ay bekledm yine beklerim yeterki bende yada eşimde sorun cıkmasn ben yumurtlamamktn korkuyorm sadece hayırlısı
CHNB canım haklısın ama benim hatam ben doktora cocugm olmuyo diye cektrmk istiyorm diyince kadında sana daha cocugu olamıyo diyemeyzki daha 1sene dolmadı dedi düşükle ilgili desem belki olabilir derdi zaten kabul bile etse kendi yapmıck bu hastanede yapılamıyormuş araştrdm eşimin kuzenındn haber bekliyorm adetime daha 20gün var arastrsnda korkuyorm ama yaptırmayı düşünüyorm cok sagol hapıda bırakmıcam 11tane yutmusum bu ay zaten cocuk istemiyorm gerisinide yutarım
HİDENNİSKO canım sagol evet cok üzüldm ama kist cok sasırtıcı bir sekilde yok oldu insaallahta bebekte cok bekletmz seninde hersey gönlünce olsun duanı eksik etme
EYLÜLGÜLÜ canım zaten chnb söylemişti sagolsun sende faydasını görmüştn ondan testin adını istedm sagol acelem yok desem yalan söylemiş olurm o testi bide yumurtlayıp yumurtlamadıgımı bilmedigim için istiyorm rahmimde sorun olmasnda bekledm yine beklerm insaallah almak istiyorm siz faydasını gördünz insallah bende görürüm tabi ramaznda ne kadar aktif olurz bilemiyorm:KK1:

benim 3. çocuğum erken doğdu rahimde açılma başladığını farkettiğimizde dr serklaja yanaşmadı..2 normal var belki bu da gider dedi ama öğrendikten 6 hf sonra doğdu öncesinde de ne kadardır açıklık vardı bilmiyorum tahminen 20 haftalarda açılma başladı..hastandede yattım ama bel ağrısını bir hafta çektim doğdu..kısmetimiz vardı yaşadı..şimdi de en zor haftaları geçirdim bu kez de ben dikiş attıramadım 22 ye kadar hiç anormallik yoktu zaten...şimdi kısalma var hunileşme var ama dinlenerek ve 2 aydır ilaçlarla idare etmeye çalışıyorum..dr hariç evden çıkmıyorum..bu sorunlarda ilişkinin de büyük etkisi olduğunu öğrendim..3. aydan beri onu da dr yasakladı..böyle işte.. kısmetse doğacak..aslında bende rahim ağzı yetmezliği olmasa bile aynı yıl içinde iki kez hamile kaldığım için erken doğum riskim çok fazla..ben de eğer serklaj kararı verseydim 14 ten önce olmasını isterdim hafta arttıkça iş zorlaşıyor..
o zaman şu anda 30 haftalık falansın.Allah zamanında kucağına almayı nasip etsin arkadaşım.Dikiş konusunda niye karar veremedin.doktorunmu istemedi senmi.aslında bu dikişte çok iyi bişey değil ama ne yapmalı bilmiyorumki..

o zaman şu anda 30 haftalık falansın.Allah zamanında kucağına almayı nasip etsin arkadaşım.Dikiş konusunda niye karar veremedin.doktorunmu istemedi senmi.aslında bu dikişte çok iyi bişey değil ama ne yapmalı bilmiyorumki..

amin cümlemize nasip olsun inşallah..bu kez dikişi biz istemedik nasipse olur dedik..rabbimde üzmedi bizi çok şükür..daha doğrusu eşim bizden olmasın kendiliğinden olana karışamayız filan dedi zaten çok süpriz gelmişti dediğin gibi serklaj kolay olmuyor bazen bazen de hayat kurtarıyor..rabbim doğru karar almayı nasip etsin .....serklaj olsaydım daha rahat ederdim belki sürekli tedirgin olmazdım belki de kaybederdim..kısaca kaderi bilsek bu dünya da olmazdık...çok içsel bi yolculuk oldu bu sekiz ay benim için teslim olmakla tedirgin olmak arasında...olay sadece çocuk sahibi olmak değilmiş meğer..sabır.. inanç..korku..şükür..

amin cümlemize nasip olsun inşallah..bu kez dikişi biz istemedik nasipse olur dedik..rabbimde üzmedi bizi çok şükür..daha doğrusu eşim bizden olmasın kendiliğinden olana karışamayız filan dedi zaten çok süpriz gelmişti dediğin gibi serklaj kolay olmuyor bazen bazen de hayat kurtarıyor..rabbim doğru karar almayı nasip etsin .....serklaj olsaydım daha rahat ederdim belki sürekli tedirgin olmazdım belki de kaybederdim..kısaca kaderi bilsek bu dünya da olmazdık...çok içsel bi yolculuk oldu bu sekiz ay benim için teslim olmakla tedirgin olmak arasında...olay sadece çocuk sahibi olmak değilmiş meğer..sabır.. inanç..korku..şükür..

Amin arkadaşım inşallah bizlerde senin gibi doğru kararlar verebiliriz.Allah sana ve burdaki herkese sabırlar versin.

sofika arkadaşım nasıl konuşabiliriz.Burda sohbet odası falan varmı?nerden giriliyor?başını ağrıtmak istemem ama doktor ve hastane hakkında bilgi almak istiyorum senden.

canım bugun hic fırsatım olmadı ne yazık ki,diger arkadasların yazdıklarına bile daha bakamadım.kızım var 2 yasında ve bugun yalnızdık sadece bakıp cıkabildim yoksa ben genelde gunumu topicte geciriyorum ve seni cevapsız bırakmazdım.Arkadasım suyunun neden geldigi konusu onemli ama enfeksiyon yok diyorsun,acaba vajinal suruntu de alındı mı,mesela farkında olmadan mantar falan olmus olabilir misin.İnsallah bir dahaki gebeliginde hem kan idrar hem vajinal suruntu takibi yaptıracaksın o zaman.Ne yazık ki serklaj suyunun gelmesine engel degil,yani dikisin saglam da olsa suyun gelebilir,cok miktarda geldiyse Allah korusun artık doktorların da yapabilecegi bir sey olmuyor.Zaten anladıgım kadarıyla vucut bunu algılıyor ve dogum sinyali veriyor,suyun gelmesi,duzenli sancılar derken acı sonuc yasanıyor.Seninle ozel mesajla da konusabiliriz ben telefonumu da veririm o sekilde de gorusuruz eger yardımım dokunacaksa.Belki biliyorsundur ben 1,5 yıldır turkiyedeyim ondan once yurt dısındaydım ve ilk dogumumu orda yaptım.Ama bursa ile bagım hic kopmadı haliyle iyi kotu doktorları tanıyorum.Ben aslında genel anlamda tıp fakultesinde gebelik takibimiş yaptırıyorum,bu benim icin cok avantajlı oldu cok sukur.Serklajımı ve rutin butun testlerimi orda hic bir ucret odemeden yaptırıyorum.İlgi alaka hic yok ve hatta bazen o kadar tecrubesiz asistanlarla karsılasıyorum ki korkuyorum ama kendi isimi cogunlukla kendim halletmeye calısyorum ve yapılması gereken bir sey oldugunu dusundugumde de cekinmeden istiyorum ve mutlaka zaten uzmana danısılıyor.Son 2 seferdir de dogrudan uzman yanına randevu alıyorum ki isim daha kolay olsun.İsmail bey harika bir doktor ama benim bu gebeligimde kendisinin cok bir fonksiyonu yok.Ben serklajdan once kendisiyle bir defa gorustum ve tavrı hosuma gitti ama yine de tıp fakultesşnde serklaj olmaya karar verdim.Daha sonra sanırım artık 29.haftada İsmail beye gittim ve simdi 10-15 gunde bir gidiyorum.Bunun asıl sebebi,benim sorunlarımın ileri haftalarda artıyor olmasıydı ama cok sukur sıkıntım yok,yine de bir alternatif olsun ve bir doktoun daha tecrubesinde faydalanayım diye kendisine gidiyorum.Dogumumu da Allah kısmet ederse tıp fakultesinde dusunuyorum ama kısmet hic belli de olmaz,muhim olan hem benim hem bebegim icin hayırlı olması.Pembe mavinin sgk ile anlasması yok ne yazık ki ve muayene ucreti 120 lira-15 gune kadar kontrol hakkın var o kadar.Dogum ucretlerini sormustum aslında serklaj gorusmesi sırasında ama hatırlamıyorum bir dahaki gidismde ogrenmeye calısırım-serklaj 1200 demislerdi.
Benim sana tavsiyem kendni hazır hissettiginde once tıp fakultesine gitmen,oncelikle randevu al ve mumkunse prof yanında muayene istedigini soyle.Eger cok onceden ararsan (en az 1 ay)ve ısrarcı olursan profların gunde 5 hasta randevusu var ondan alırsın.Oncelikle bir profun gorusunu alırsın hikayeni anlatıp sonra onun nasıl yonlendirecegine bakarız.BU arada da İsmail beye gidebilirisin gerektiginde ama buna hangi asamada ihtiyac duyarsın ona sen karar verirsin.Proflardan tecrube ettiklerim Ahmet Esmer ve Sakir Kucukkomurcu.Ahmet bey benim genc kızlık doktorum ve 2-3 yıl her turlu sorunumda kendisine danıstım,ama cok ciddi bir teshis ve tadevi durumumuz olmadı o donemde,rutin kontrol vs,ama iyi bir doktordur ve insancıldır.Sakir hoca cok basarılı bir prof ama o zaten artık serklaj vs yapmıyor,hasta kabul ediyor mumkunse onun yanında randevu almaya calıs.Doc Kemal Ozerkan var ben basta onun serklajımı yapmasını cok istemistim ama o sanırım benim oncelikle dısarda Gurkan Uncunun da muayenesine gitmemi bekledi gitmeyince benim takibimden vaz gecti,neyse hayırlı oldu cok sukur benim serklajım basarılı oldu Allah´a sukur,ustelik serklajımı yapan uzman bile degildi,hala kadın dogumcu olmaya calısan bir ogrendi,ameilaytta sadece gozetmen olarak uzman vardı(doc yada prof da degil yani).Canım ben daha anlatırım ama simdi cıkmam lazım.Uzun uzun anlatırız yine sen bir sorun varsa cekinme sor.

canım bugun hic fırsatım olmadı ne yazık ki,diger arkadasların yazdıklarına bile daha bakamadım.kızım var 2 yasında ve bugun yalnızdık sadece bakıp cıkabildim yoksa ben genelde gunumu topicte geciriyorum ve seni cevapsız bırakmazdım.Arkadasım suyunun neden geldigi konusu onemli ama enfeksiyon yok diyorsun,acaba vajinal suruntu de alındı mı,mesela farkında olmadan mantar falan olmus olabilir misin.İnsallah bir dahaki gebeliginde hem kan idrar hem vajinal suruntu takibi yaptıracaksın o zaman.Ne yazık ki serklaj suyunun gelmesine engel degil,yani dikisin saglam da olsa suyun gelebilir,cok miktarda geldiyse Allah korusun artık doktorların da yapabilecegi bir sey olmuyor.Zaten anladıgım kadarıyla vucut bunu algılıyor ve dogum sinyali veriyor,suyun gelmesi,duzenli sancılar derken acı sonuc yasanıyor.Seninle ozel mesajla da konusabiliriz ben telefonumu da veririm o sekilde de gorusuruz eger yardımım dokunacaksa.Belki biliyorsundur ben 1,5 yıldır turkiyedeyim ondan once yurt dısındaydım ve ilk dogumumu orda yaptım.Ama bursa ile bagım hic kopmadı haliyle iyi kotu doktorları tanıyorum.Ben aslında genel anlamda tıp fakultesinde gebelik takibimiş yaptırıyorum,bu benim icin cok avantajlı oldu cok sukur.Serklajımı ve rutin butun testlerimi orda hic bir ucret odemeden yaptırıyorum.İlgi alaka hic yok ve hatta bazen o kadar tecrubesiz asistanlarla karsılasıyorum ki korkuyorum ama kendi isimi cogunlukla kendim halletmeye calısyorum ve yapılması gereken bir sey oldugunu dusundugumde de cekinmeden istiyorum ve mutlaka zaten uzmana danısılıyor.Son 2 seferdir de dogrudan uzman yanına randevu alıyorum ki isim daha kolay olsun.İsmail bey harika bir doktor ama benim bu gebeligimde kendisinin cok bir fonksiyonu yok.Ben serklajdan once kendisiyle bir defa gorustum ve tavrı hosuma gitti ama yine de tıp fakultesşnde serklaj olmaya karar verdim.Daha sonra sanırım artık 29.haftada İsmail beye gittim ve simdi 10-15 gunde bir gidiyorum.Bunun asıl sebebi,benim sorunlarımın ileri haftalarda artıyor olmasıydı ama cok sukur sıkıntım yok,yine de bir alternatif olsun ve bir doktoun daha tecrubesinde faydalanayım diye kendisine gidiyorum.Dogumumu da Allah kısmet ederse tıp fakultesinde dusunuyorum ama kısmet hic belli de olmaz,muhim olan hem benim hem bebegim icin hayırlı olması.Pembe mavinin sgk ile anlasması yok ne yazık ki ve muayene ucreti 120 lira-15 gune kadar kontrol hakkın var o kadar.Dogum ucretlerini sormustum aslında serklaj gorusmesi sırasında ama hatırlamıyorum bir dahaki gidismde ogrenmeye calısırım-serklaj 1200 demislerdi.
Benim sana tavsiyem kendni hazır hissettiginde once tıp fakultesine gitmen,oncelikle randevu al ve mumkunse prof yanında muayene istedigini soyle.Eger cok onceden ararsan (en az 1 ay)ve ısrarcı olursan profların gunde 5 hasta randevusu var ondan alırsın.Oncelikle bir profun gorusunu alırsın hikayeni anlatıp sonra onun nasıl yonlendirecegine bakarız.BU arada da İsmail beye gidebilirisin gerektiginde ama buna hangi asamada ihtiyac duyarsın ona sen karar verirsin.Proflardan tecrube ettiklerim Ahmet Esmer ve Sakir Kucukkomurcu.Ahmet bey benim genc kızlık doktorum ve 2-3 yıl her turlu sorunumda kendisine danıstım,ama cok ciddi bir teshis ve tadevi durumumuz olmadı o donemde,rutin kontrol vs,ama iyi bir doktordur ve insancıldır.Sakir hoca cok basarılı bir prof ama o zaten artık serklaj vs yapmıyor,hasta kabul ediyor mumkunse onun yanında randevu almaya calıs.Doc Kemal Ozerkan var ben basta onun serklajımı yapmasını cok istemistim ama o sanırım benim oncelikle dısarda Gurkan Uncunun da muayenesine gitmemi bekledi gitmeyince benim takibimden vaz gecti,neyse hayırlı oldu cok sukur benim serklajım basarılı oldu Allah´a sukur,ustelik serklajımı yapan uzman bile degildi,hala kadın dogumcu olmaya calısan bir ogrendi,ameilaytta sadece gozetmen olarak uzman vardı(doc yada prof da degil yani).Canım ben daha anlatırım ama simdi cıkmam lazım.Uzun uzun anlatırız yine sen bir sorun varsa cekinme sor.

Sofikacım çok teşekkür ederim beni bilgillendirdiğin için.Özel mesajla yada telefonla görüşelim istiyorum.Sana soracağım çok şey var.Açıkçası bunaltmak istemem seni.Kızın var biliyorum.Bütün geçmişteki mesajlarını okudum.yurt dışıda dahil.Ama ne kadar şaşkın olduğumu anlatamam.herşey yolunda giderken son 5 haftada bütün dünyamız değişti.Yarın karşılaşırız belki burda.Çok teşekkür ederim arkadaşım.Az bir yolun kalmış Allah yardımcın olsun.

Bir sayfa cevap yazdım hepsi silindi yaa:KK47::KK43: Sizede oluyormu böyle cvp verirken uzun beklersem cevapları yazıp gönderdiğimde çıkış yapmış oluyor tekrar şifre girişi istiyor:KK47:

Tekrar yazacağım ama alıntı yapmadan . ..

Bade81,Arkadaşım Allah sabır versin..bir daha yaşatmasın İnşallah..Burası insana çok iyi geliyor sende fırsat buldukça yaz cnm Bu durumda herkeze aynı şeyi söylüyorum bu durumun tek ilacı zaman bence..İçinde hep acısı kalıyor ama zamanla hafifliyor geleceğe daha umutla bakabilmeni sağlıyor..daha sağlıklı düşünebiliyorsun zamanla ..

Eylülgülü,canım öğrenmişsin sende ..Bugün senin için bu işten iyi anlayan birine sordum heyet raporu aldığın zaman işverene hiçbir dezavantajı olmuyor senin için prim ödemiyor maaşını sgk ödüyor..Ama normal rapor olayını bilmiyorum onu sormayı unuttum:26:..İşverenin bu uzun rapor olayında işten çıkarma hakkı var ama kişi hamileyse dava açtığı durumda normalden daha fazla tazminat alırmış bu durumda işverenin daha fazla zararına sebep olurmuş..

Duyaydin,canım Bu pıhtılaşma olayı bende çıktığından beri sürekli araştırıp okuyorum..Öğrendiğim bilgilere göre asıl düşüğe sebep olan faktor V ve protrombin gen mutasyonu bunlarda homozigot olunması işi daha ciddileştiriyor ama heterezigot olmakta önemsenmeyen bir durum değil bende protrombin gen mut heterezigot çıktım Arda Bey'de diğer gittiğim prof da iğne dedi..Araştırdığım yerlerin bazılarında taşıyıcılığın önemli plmadığı vs bahsedilmiş ama benim gittiğim iki doktorda öyle konuşmadı İlk gittiğim prof 0,6 kullanmamı önerdi üstelik bunlar 0,2 den başlıyor bana en düşük dozda önermedi..Arda Bey'e sormaya unuttum kaçlık kullanmam gerekir diye gittiğimde soracağım..Mthfr mutasyanlarda ise bazı vitaminlerin vicut tarafından emiliminde sorun oluştuğu için folik,b 12,b 6 gibi vitaminlerin ekstra ve hamilelik düşünülmeden daha öncesinde kullanılması çok önemliymiş..Ayrıca bu pıhtılaşma olayı her gebeliği etkilemiyor bazen kişi 2 normal zamanda sağlıklı bebek doğuruyor ama sonrasında üst üste düşük yapıyor onun üzerine bir bakıyorlar pıhtılaşma çıkmış ..Bu konu doktorlarında üstünde fikir birliğine vardığı bir durum değil kimi asprin veriyor yeterli diyor kimi asprin artı iğne kimi sadece iğne..Aslında bu iğne dozlaının bu konunun uzmanı hematolog tarafından yaşa boya kiloya göre düzenlenmesi en doğrusuymuş..Neyse işte benimde kafam karışıyor Arda Bey'e gittiğim zaman kafamdaki bu soru işaretlerini paylaşacağım..Benin Arda Bey harici gittiğim prof hamile testi pozitif olur olmaz iğne dedi bakalım Arda Bey kalp atışı olunca mı önerecek Diğer doktor folbiol sana fazla mg olarak dedi başka bir folik önerdi ama Arda Bey,folbiol al dedi coraspin verdi..vitamin başlattı..Ama ben gidince diğer dr söylediklerini de belirterek hepsini soracağım ..Sana önerim bu iğne asprin vs için bence başka bir iki dr daha fikir al ..

Tekrar yazacağım ama alıntı yapmadan . ..

Bade81,Arkadaşım Allah sabır versin..bir daha yaşatmasın İnşallah..Burası insana çok iyi geliyor sende fırsat buldukça yaz cnm Bu durumda herkeze aynı şeyi söylüyorum bu durumun tek ilacı zaman bence..İçinde hep acısı kalıyor ama zamanla hafifliyor geleceğe daha umutla bakabilmeni sağlıyor..daha sağlıklı düşünebiliyorsun zamanla ..

Eylülgülü,canım öğrenmişsin sende ..Bugün senin için bu işten iyi anlayan birine sordum heyet raporu aldığın zaman işverene hiçbir dezavantajı olmuyor senin için prim ödemiyor maaşını sgk ödüyor..Ama normal rapor olayını bilmiyorum onu sormayı unuttum:26:..İşverenin bu uzun rapor olayında işten çıkarma hakkı var ama kişi hamileyse dava açtığı durumda normalden daha fazla tazminat alırmış bu durumda işverenin daha fazla zararına sebep olurmuş..

Duyaydin,canım Bu pıhtılaşma olayı bende çıktığından beri sürekli araştırıp okuyorum..Öğrendiğim bilgilere göre asıl düşüğe sebep olan faktor V ve protrombin gen mutasyonu bunlarda homozigot olunması işi daha ciddileştiriyor ama heterezigot olmakta önemsenmeyen bir durum değil bende protrombin gen mut heterezigot çıktım Arda Bey'de diğer gittiğim prof da iğne dedi..Araştırdığım yerlerin bazılarında taşıyıcılığın önemli plmadığı vs bahsedilmiş ama benim gittiğim iki doktorda öyle konuşmadı İlk gittiğim prof 0,6 kullanmamı önerdi üstelik bunlar 0,2 den başlıyor bana en düşük dozda önermedi..Arda Bey'e sormaya unuttum kaçlık kullanmam gerekir diye gittiğimde soracağım..Mthfr mutasyanlarda ise bazı vitaminlerin vicut tarafından emiliminde sorun oluştuğu için folik,b 12,b 6 gibi vitaminlerin ekstra ve hamilelik düşünülmeden daha öncesinde kullanılması çok önemliymiş..Ayrıca bu pıhtılaşma olayı her gebeliği etkilemiyor bazen kişi 2 normal zamanda sağlıklı bebek doğuruyor ama sonrasında üst üste düşük yapıyor onun üzerine bir bakıyorlar pıhtılaşma çıkmış ..Bu konu doktorlarında üstünde fikir birliğine vardığı bir durum değil kimi asprin veriyor yeterli diyor kimi asprin artı iğne kimi sadece iğne..Aslında bu iğne dozlaının bu konunun uzmanı hematolog tarafından yaşa boya kiloya göre düzenlenmesi en doğrusuymuş..Neyse işte benimde kafam karışıyor Arda Bey'e gittiğim zaman kafamdaki bu soru işaretlerini paylaşacağım..Benin Arda Bey harici gittiğim prof hamile testi pozitif olur olmaz iğne dedi bakalım Arda Bey kalp atışı olunca mı önerecek Diğer doktor folbiol sana fazla mg olarak dedi başka bir folik önerdi ama Arda Bey,folbiol al dedi coraspin verdi..vitamin başlattı..Ama ben gidince diğer dr söylediklerini de belirterek hepsini soracağım ..Sana önerim bu iğne asprin vs için bence başka bir iki dr daha fikir al ..

yazdıklarında çok haklısın,ben de ablamın doktorundan fikir almayı düşünüyoum, o bayan ege üniversitesinde kadın doğumcu. ben daha çok sürekli hareketsizlik yatmaya bağlı birşey gelişmesin diye hepari kullanımını sorucam ilk olarak kendi dr me bakalım ne diyecek,bi de başka bir kadın doğumcudan ziyade dediğin gibi hematologa mı gitmek lazım

yazdıklarında çok haklısın,ben de ablamın doktorundan fikir almayı düşünüyoum, o bayan ege üniversitesinde kadın doğumcu. ben daha çok sürekli hareketsizlik yatmaya bağlı birşey gelişmesin diye hepari kullanımını sorucam ilk olarak kendi dr me bakalım ne diyecek,bi de başka bir kadın doğumcudan ziyade dediğin gibi hematologa mı gitmek lazım

Canım,sen bir başka dr den daha fikir al bakalım ne diyecek.. ona göre bakarsın..Hamilelik zaten pıhtı olayını arttıran bir durum..Sürekli hareketsiz yatan kişilere(özellikle hamilelere) pıhtılaşma mutasyonlarında sorun olmasa bile önlem amaçlı iğne(coraspin) kullandırılıyor ..Pıhtılaşma riski yüksek olan kişilerin çok uzun zaman hareketsiz olması,uzun uçak yolculukları,doğum kontrol ilaçları,yumutlamayı uyaran ilaç kullanılması çok sakıncılaymış..Pıhtılaşma topiğinde bir arkadaş bu durumdan habersiz böyle tedavi almış ve bacağında damar tıkanmış ameliyat olmuş :KK43:(..Sigara kullanımıda çok tehlikeli:KK14: ...Hematalog bu konuyu en iyi bilen kişi kadın doğum doktorları kendilerini ilgilendiren düşük,hamile kalamama ve anne karnında bebek ölümlerinden dolayı konuyu biliyorlar ama hematolog gibi değildir tabiki..Pıhtılaşması çok ciddi durumda olan kişilerden hamileliği boyunca sürekli hemataloga gidip ara ara kan tahlilleriyle iğne dozajlarını ayarlattığını okudum..Ayrıca pıhtılaşma iğnesinin gereksiz ve fazla kullanılması durumunda da düşüğe neden olduğunu..Yani sonuç olarak ince bir konu Ben Dr gittiğimde hepsini tek tek soracağım bakalım ne diyecek..Sende sor bakalım bu ayrıntıları farklı farklı fikir edinmiş oluruz Arda Bey'e gittikten sonra hematolog olayınıda danışacağım gerekirse onada giderim :KK34:

Hiddenisko canım ya, sokakta gördüğümüzde nefret ettiğimiz görüntüler var ya, boğazını temizleyip tükürüyorlar ya, öyle yapınca çıkıyor biraz. çok zor bir durum...

Ah be CNm denemez olur muyum?
Ama istifra ediyorum öyle yapınca da
Neyse bu da geçecek inşallah

Bende bir bende var bu sorun sanıyordum troidden bile şüphelendim âma tsh degerim normal çıkmıştı ilk hamileligmdede bu sorunu yasadım simdi yasıyorum insallah uzun sürmez

bak şimdi cok şaşırdım
Az önce komşum vardı şikayetlerimi anlattım bana sene troid olmasın dedi
Aslında hamilelikten önce troid testi yapılmıştı çıkmadı ama hamileliklerde olabiliyor mü acaba?

Kızlar benim bu pihtilasma hakkında pek bir bilgim yok
Mesela benim ilk bendimde olmadı ya, ikinci de olma ihtimali var mı?
Kimler risk altında

Ah be CNm denemez olur muyum?
Ama istifra ediyorum öyle yapınca da
Neyse bu da geçecek inşallah

bak şimdi cok şaşırdım
Az önce komşum vardı şikayetlerimi anlattım bana sene troid olmasın dedi
Aslında hamilelikten önce troid testi yapılmıştı çıkmadı ama hamileliklerde olabiliyor mü acaba?

ben hiç de sizin gibi tükürme isteği içinde değildim ya da balgam sıkıntım yoktu ama tiroitsorunu çıktı tsh 6 falandı diye hatırlıyorum,hamilelikte tiroit hormonu kalıcı ya da sadece gebelik boyunca dengeszlik gösterebiliyor, gebelik şekeri gibi bi nevi,ihmal etmeyin baktırın,tsh hormonu bebeğin zekasını etkiliyor

X