Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.

geçmiş olsun canım. canım ben serklaj sonrası sonda bir hafta takılı olduğu için yalnızca büyük wc için kalkktım. aslında drm normalde tamamen yat demiyor ama benden su geldi diye hep yattım. şu an 2 kere haftada banyo ve wc ye kalkıyorum şimdilik böyle. bence yat wc ye kalk. hangi şehirdesin ve serklaj ve takibini kim yapıyor listeye ekleyelim...

günaydın kızlar

tubacım bakayım mesajına yazmaya başladığın yerlere geldim.

benim dün de sancım oldu akşam korktum 21.00 gibi korka korka endol fitil kullandım geçti biraz gece 3 gibi yine başladı öyle sabah ettim yarı uyur yarı uyanık... rüyamda suyum bile geldi

bebek hareketi olsa bu kadar rahatsız etmez. gaz sancısı mı kasılmamı anlamadım sabah, yakında medipol yakın diye oraya gittik 8 e doğru...

yarım saat ns teye bağlandım çok ilginç orada hiç sancı çıkmadı tesadüf bir dr baktı dikişim çok iyi, kasılma yok, bebek 19 artı 3 gibi 275 gram 21 cm dedi. gayet keyfi yerinde dedi. bu haftalar bebek hızla büyüyor ağrı yapar dedi rahatladım ama hala eve geldik sancım var gazdandır diyorum artık...

tubacığım ilk mesajın sayfa 712....

ayyy pardon şafak seni yazmayı unuttum.sene 30 haftalık olmuşsun maşallah.nuraydan sonra.

birde elfce sanırım.
chnb pardon ya seni hamile kalacaklar arasına yazıyorum

canım benide unutmuşsun :79:

canım aman diyim çok dikkat et bebem korkutum kız okurken seniişşallah herşey güzel gidicek arkadaşım randevusu varmış arda beyle hastası çiçek almış götürmüş ardacıgında hoşuna çok gitmiş banada gelince 2 kilo aldım malesef annemler gelin ablam burdaydı kızdılar bana ben oturmayınca yemege onlarda otturmadı biz gidince yap dediler sonuç 2 kilo eşim gene veririsin dedi ama moralim bozuldu yabugün adam gibi gene başladım diyetime işşallah bu sefer vericem 2 kiloyu evime biri gelince bir yere gidince bütün ahlakım bozuluyo yabende biryere gitmeyi düşünmüyom eşim oruç geliyo dedi ozaman daha verimli olursun dedi bakıcez sizlerde ne var ne yok ben şeker hapı diyaformin 1000 kullanıyorum bebem glokofen degil yanebu arada eşim bile diyor ilaçlarını içtinmi diye ay ne hoşuma gidiyor içim dışım ilaç oldu:2::2:işşLLAH EMEGİNİN KARŞILIGINI ALIRIM BEBELER YA DÜN ABLAMIN OGLUNUN KURANI VARDI ORAYA GİTTİM ELTİSİNİN ABLASININ 14 SENE SONRA OGLU OLMUŞ 5 BEBEGİNİ KAYBETMİŞ 5 AYINI HİÇ GÖRMEDİ DEDİ HEM SÜT HORMONLARI ÇOK ÇALIŞIYO DEDİ HEMDE PIRTILAŞMA SORUNU VARMIŞ İGNE OLDU HEM DEDİ DOGUM ETMİŞ ÇOK AGLAMIŞ ALLAHIM BU BENİMMİ DİYE ELTİSİ DİYOR 5 DAKİKA GÖZÜNDEN AYIRLMIYUO O ÖLE DERKEN İÇİM ACIDI AGLAMAKLI OLDUM DEDİ ARKADAŞ ORTAMINA GİREMEDİ BİZLERLE BİRLİKTEYDİ DEDİ BİZ BEBEKLERDEN KONUŞUYORUZ DİYE O KONUŞAMIYODU DEDİ TOPLANIRDIK DERDİ GENE ADET OLDUM DİYE ÇOK AGLAMIŞ ANLATIRKENDE GÖZLERİ DOLDU HALİNİ GÖRSEYDİNİZ DEDİ BEN SENİN NELER HİSSETTİGİNİ BİLİYORUM DEDİ BİRDE BENİM GİTTİGİM HOCAYA GİTMİŞ KİLİT YAPTIRDI DEDİ DURSUN DİYE SANCISI TUTMUŞ KİLİDİ AÇMIŞ DOGUM YAPMIŞ DEDİ

FADİKÇİM SENİN ADINA HEM SEVİNDİM HEM ÜÜZLDÜM SEVİNDİM OGLUNA KAVUŞTUN ÜZÜLDÜM GENE VEFAT HABERİ OKUDUM BAŞINN SAG OLSUN KARDEŞİM RABİM BAŞKA ACILAR GÖSTERMESİN İŞŞALLAH BEBEGİNEDE GELİNCE BEBEK KÜÇÜK OLDUGUNDAN ÇENESİ ÇABUK YORULUR UYUYO DİYE OYANDIRMAMAZLIK YAPMA EN AZ 2 SAAT UYKU UNUTMAKAN ŞEKERİ DÜŞER ALLAH KORUSUN SARILIGI ÇIKAR AYAKLARIN ALTINA VUR ,BURNUNU SIK UYANDIR ŞİMDİ KİM BİLİR NEDE GÜZEL KOKUYODUR SIPAMBENİM YERİMEDE ÖP KOKLA CANIM ÖZELDEN BENİ BUL YA TELEFONUNU VER YADA ADRESİ SANA GELMEK ÇOK İSTİYORUM HABERİN OLSUN ÖNCE CHNB VAR SIRADA NASIL BULURUM EVİ BİLEMİYORUM :18::18:EŞİMİN İŞLERİ SIKI BU ARA İŞŞALLAH ONA DERİM GÖTÜRÜR HEM BEKLE BİRAZ GÖTÜRÜCEM DİYO GÖTÜRMÜYO ÇOCUK GİBİ AVUTUYO SIPAM BENİAMA İŞŞALLAH GELİCEM UMArım:18::18::18:
kızlar ne var ne yok ben kaç zamandır gişremedim malum ev kalabalıktı bu arada maşşallah chnb cim 18 görüşüsün daha nice 40 haftaları görmen dilegiyle bebembenim ev işlerim var çıkmam lazım malum kaç zamandır evde yoktum k.i.b

herkese selamlar bu bölümü bi kaç gündür takip etmeye çalışıyorum rabbim hepimize şifalar versin hamile olanların sağlıcakla bebeklerini dünyaya getirir inşallah

bende 15 gün önce serklaj oldum 22.haftamda..ayrıntılı ultrason çekilirken farkedildi hiçbir şikayetim ağrım olmamıştı gayet çok normal bir hamilelik geçiriyordum bana göre..rahim kısalığı 17 mm olmuştu ve serklaj oldum hemen. kasılmalar için haftada bir iğne,progestan fitil günde bir bunları kullanıyorum.kendi doktorum devamlı yatmana gerek yok gezip dolaşabilirsin dedi ve ben 2 gün işyerine gidip işlerimi devrettim. ama medikalpark ta başka bir doktora gittim dün oda kesinlikle yatman lazım ne kadar ayakta ve oturma pozisyonunda olursan dikişlere baskın artar ve tutmaz dedi ve gerçekten mantıklı geldi birde bebek büyüyo baskısı daha da çok olacak..

dün akşamdan beri arada bir kasılmam olmaya başladı ama gaz sorunumda çok fazla olduğundan ve mesanemde çok baskı olduğundan tam çözemiyorum normalde herşey normal görünüyor şuan doktor muayenelerinde ve bu dönemlerde yalancı kasılmalar başlarmış belki de ondandır diyorum..insanın kendini bu kadar dinlemesi herşeyden endişe etmesi çok zor 6 yıllık hasretle tüp bebekle sahip olduğum kızımı kaybetmekten çok korkuyorum..inşallahhh sağlıcakla 32. haftaları görsek diyorum...hiçbir hazırlık yapamıyorum korkularımdan dolayı

yapmam gereken dikkat etmem gereken bişeyler varmı ve bu kadar kısalma yaşayıp sorunsuz hamileliği devam eden varmı? bazı yazıları okudum serklajdan 3 hafta sonra doğumu gerçekleşen..bu arada benim rahimde ufak bir perde vardı geöen sene histeroskopi olmuştum buda rahim ağzı yetmezliği nedenlerindenmiş sanırım.

çok uzun yazdım kusura bakmayın

birde hanımlar yenidoğan ünitesinde dikkat etmem gereken şeyler nelerdir yani nerden anlıcam hastanelerin hangisinin iyi olduğunu bilen varmı :26:

geçmiş olsun arkadaşım ben de 6 haziranda bir ay önce serklaj oldum. öncelikle iyi düşün bu topikte 29. haftada Tatlişoğlum adlı arkadaş acil serklaj olmuş. inşallah sorun olmayacak. benim de 2 gündür gaz sancısı sandığım sürekli bir hassasiyet var hatta bu sabah bir hastanede nst çektirdim sancı çıkmadı kontrolde de sorun çıkmadı. ama dr ne bildirebilirsen bildir...

bence de fazla hareket iyi değil. ben wc dışında kalkmıyorum. wc den sonra mümkünse elma sirkeli su ile temizlik yapıyorum arada idrar kültürü kanda crp baktırıyorum. vajinal enfeksiyon için bayağı oldu test yaptırmadım. akıntına dikkat et istersen ben hatta çoğunlukla çamaşır bile giymiyorum akıntım olmuyor...

birde hanımlar yenidoğan ünitesinde dikkat etmem gereken şeyler nelerdir yani nerden anlıcam hastanelerin hangisinin iyi olduğunu bilen varmı :26:

canım ben de pek bilmiyorum erken doğum olursa ihtimalini düşünerek iyi bir hastane bulmak lazım. Ama hastaneler
yoğun ve hastası değilsen biraz sorun oluyormuş...

arkadaşım geçmişte arkadaşların yaptıkları bunlarmış...

Teşekkürler bende çarşambadan beri ilk kez bu gün banyo yaptım ben bitlisteyim doktorumun ismi rıza karaca serkljımıda takibimide o yapıyor bide oğlıum olucakmış tabi inşallah o günleri görürsem hatta olursa ismi de hazır muhammet ali :)

slm kızlar YARENCİM dualarım seninle inşallah istediğin gibi olur herşey.

CHNB canım testlerin yanılma ihtimali çok yüksek herşey güzel olacak inşallah.bu arada haklısın ikinci için çok beklememek gerekiyor ama koşullar ne yazıkki uygun değil annem uzakta bizim tayin çıkmıoyr .
birde tayin çikmayım 8 senedir buralarda olunca ev aldık haftaya taşınıyoruz.ev taşımak zor iş kızlar.daha izmire gidemedim bekilyorum taşınmayı.

FADİK doğum yapmış allah analı babalı büyütsün.

serkilaj bekleyen arkadaşlar allah tamamına erdirsin inşallah.

arkadaşım geçmişte arkadaşların yaptıkları bunlarmış...

çok tşk ediyorum yanıtlayıpbilgilendirdiğin için
nst de iyiki sancın çıkmamış herşey yolunda gider inşallah hepimiz için
kendi doktorum idrar tahlili yapıyo her hafta ama yeni gittiğim doktor idrar kültürü ve dediğin crp yi istedi.kültür sonucum çıkmadı ama crp 13 lerde çıkmış netten sonuca baktım. kültürün sonucu bekliyorum doktoru aramak için. senin normalmi çıkıyodu crp bu şekilde çıkınca sanırım antibiyotik kullanıcam..
sirkeli su ile yıkamayı bende düşündüm ama operasyondan hassas olduğundan yanlış bişey yapmak istemedim olmazsa bende yapayım teşekkür ediyorum

ANNE ve BEBEKLERİMİZ
Adı----------------------cinsiyeti----------adı-------------------------doğum tarihi------------serklaj
dibircik-----------------erkek-------------Barış-----------------------...05.2088--------------var
hidennisko--------------erkek-------------Ege------------------------04.07.2008-------------var
Saliha06----------------kız---------------ElifBeyza-------------------26.12.2008--------------var
saslan------------------erkek-------------ÇınarDemir-----------------09.01.2009--------------var
kelebek 41--------------kız---------------Kalbinur--------------------22.01.2009--------------yok
nery--------------------kız---------------NehirDuru------------------05.02.2009--------------var
Melek81----------------erkek-------------AliTuna--------------------07.02.2009--------------yok
rhn---------------------kız---------------BerenEzel------------------14.02.2009--------------var
Tiwiks------------------erkek-------------Çağan---------------------10.03.2009-------------var
Fklic--------------------kız--------------------------------------18.04.2009-------------yok
hemşin53---------------kız---------------Elif-------------------------18.06.2009-------------var
salihas------------------kız---------------Eylül-----------------------06.09.2009-------------var
Yağmurcn---------------erkek------------YusufBora------------------15.10.2009--------------yok
Tuğba-ŞEKER-----------erkek------------------------------------24.10.2009--------------var
Tuubay-----------------kız&kız&erkek-----Elif&Zeynep&Mert-----------........2009--------------var
nermn-------------------------------------------------------26.05.2010--------------yok
NarMik------------------kız&erkek---------SelinAlmina&SerkanÇınar-----02.06.2010-------------var
Zeyhat------------------?-------------------?------------------------02.06.2010-------------yok
DEBA-------------------kız&erkek-------------?------------------------....06.2010--------------var
sofika-------------------kız---------------Filiz Erin------------------------01.07.2010----------var
cananur-----------------erkek-------------AhmetKaan-----------------07.07.2010-------------var
Canzi3445---------------erkek-------------------------------------16.07.2010-------------var
DERİSS------------------kız&erkek---------Ecrin&Barış-----------------23.12.2010-------------var
Edamecrin---------------kız----------------Gözde---------------------2010-------------------var
Yaren-------------------kız----------------Sezin----------------------20.02.2011-------------var
Güldenaz----------------kız-------------------------------------------------------------var
Tatlışoğlu---------------kız-----------------İlke-----------------------03.03.2011-------------var
Nuray-------------------kız----------------Özge----------------------20.03.2011-------------var
Şafak-------------------kız-------------------------------------------------------------var
Ayer82------------------erkek-------------------------------------21.04.2011-------------var
Özlem-------------------kız----------------Deniz----------------------02.05.2011-------------var
Eylem-------------------kız----------------Duru-----------------------16.05.2011-------------yok
Ardatuana---------------kız----------------Esila-----------------------13.06.2011-------------var
Elifce--------------------kız----------------EsmaEla--------------------18.06.2011------------var
sbl1980------------------kız----------------Duru-----------------------01.07.2011------------var
Mavilinilay----------------kız----------------Ekin-----------------------01.08.2011------------var
Selen_k------------------kız----------------Beren----------------------18.08.2011------------var
minimini------------------kız----------------Beril------------------------05.09.2011------------var
samyeli------------------erkek--------------Eymen---------------------09.09.2011------------var
Crameren----------------erkek--------------Mert-----------------------13.09.2011------------var
melekceren--------------kız-----------------Melis----------------------16.09.2011------------var
gamze81----------------erkek---------------ErsanÇınar-----------------17.09.2011------------yok
elza81------------------erkek---------------Demir----------------------21.09.2011------------yok
erdennazlı---------------kız-----------------Beren----------------------22.09.2011------------var
arzufirdevs--------------kız-----------------İnci----------------------- 22.09.2011-------------yok
tuubaaoz---------------erkek---------------Kıvanç----------------------28.10.2011------------var
sumeyye25--------------kız-----------------NisaNur---------------------29.10.2011------------var
medusa_0403------------kız-----------------ElvinEce--------------------20.11.2011-----------var
nursin1981--------------kız&erkek-----------Elvinİpek&EymenKaan--------09.12.2011-----------var
ceylinirem---------------erkek---------------Enes------------------------16.12.2011-----------var
kardelen086------------kız&kız--------------Almina&Destina----------------------------------yok
Boncuk26---------------erkek---------------Kerem-----------------------07.01.2012-----------var
deryak53---------------------------------------------------------------------------var
Bermel------------------erkek----------------------------------------------------------var
girl85------------------------------------------------------------------------------var
sinannuray--------------erkek----------------------------------------08.05.2012------------var
Fadik-------------------erkek----------------------------------------01.07.2012------------var

HAMİLELERİMİZ

Adı----------------------cinsiyeti--------------------------beklenen doğum tarihi------serklaj:
Ayer82-------------------kız--------------------------------------------------------yok
melikee--------------------------------------------------------------------------var
arzufirdevs-------------erkek------------------------------06.09.2012--------------------yok
sofika-------------------kız-------------------------------09.09.2012--------------------var
sevdanehri54----------------------------------------------------------------------var
sinem8484-------------kız&erkek-----------------------------27.10.2012--------------------var
chnb--------------------erkek------------------------------08.12.2012-------------------laparoskopik serklaj
sezen_kayaalp-----------------------------------------30.12.2012---------------------var
hidennisko---------------------------------------------25.01.2013---------------------yok
yaren58---------------------------------------------------------------------------yok

HAMİLELİK HABERİ BEKLEDİKLERİMİZ

Adı-----------------------Müjdeyi vereceği tarih
Regrete---------------------
jorjet-----------------------
paşam3405------------------:86:

Doktor Tavsiyelerimiz

Adı: Sofika
Serklajı Yapan Dr: dr.Dyawolow
Takip Eden Dr: dr.Dobreva
Sonuç: 37.hft normal doğum
-------------------------------------------------------------
Adı: tuubaaoz
Serklajı Yapan Dr: op.dr.Orçun Sezer
Takip Eden Dr: op.dr.Orçun Sezer
Sonuç: 37+5 normal doğum
Adı: ceylinirem
Serklajı Yapan Dr: op.dr.Ahmet Seçkin Önoğlu
Takip Eden Dr: op.dr.Ahmet Seçkin Önoğlu
Sonuç: 39+5 sezeryan doğum
Adı: Narmik
Serklajı Yapan Dr: prf.dr.Namık Demir-op.dr.Orçun Sezer
Takip Eden Dr: prf.dr.Namık Demir-op.dr.Orçun Sezer-op.dr.Şenay Aycan-op.dr.Levent Erkan-prf.dr.Mert Kazandı
Sonuç: 32+4 spinal sezeryan doğum
--------------------------------------------------------------
Adı: saslan
Serklajı Yapan Drrf.dr. Namık Demir
Sonuç: sezeryan doğum
--------------------------------------------------------------
Adı: Fadik
Serklajı Yapan Dr: doç.dr. Arda Lembet
Takip Eden Dr: doç.dr. Arda Lembet
Sonuç: normal doğum
---------------------------------------------------------------
Adı: Cananur
Serklajı Yapan Dr: prf. dr. Cemil Akgül
Sonuç: doğum
Adı: Yaren
Adı: Nursin
Adı: Twiks
----------------------------------------------------------------
Adı: Edamecrin
Serklajı Yapan Dr: İsmail Küçükerdoğan
Adı: Tubaşeker
Serklajı Yapan Dr: Yunus Gedikbaşı
Adı: Crameren
Serklajı Yapan Dr: Ali Fuat Şengör
Adı: melikee
Serklajı Yapan Dr: op.dr. Akif Alkan
Takip Eden Dr: op.dr. Akif Alkan
Sonuç: hamile
Adı: girl85
Serklajı Yapan Dr: dr. Musa Yılmaz
Takip Eden Dr: dr. Musa Yılmaz
Adı: morkanat
Serklajı Yapan Dr: Filiz Bilgin Yanık
Adı: Sinannuray
Serklajı Yapan Dr: Tuğrul Abacıoğlu
Takip Eden Dr: Tuğrul Abacıoğlu
------------------------------------------------------------------
Adı: hidennisko
Serkalajı Yapan Dr: Hüseyin Mutlu(Mecidiyeköy Maya Klinik)
Adı:sinem8484
Serklajı Yapan Dr: prf. dr. Osman Devlioğlu
Takip Eden Dr: prf. dr. Osman Devlioğlu
Adı: chnb
Serklajı Yapan Dr: doç. dr. Arda Lembet - doç.dr. Cem Demirel
Takip Eden Dr: dr. Hülya Artuç(Antakya-12.haftya kadar) - doç.dr. Arda Lembet
--------------------------------------------------------------------
Adı: LANDARC
Serklajı Yapan Dr: prf. dr. Bülent Duran
Sonuç: 28.hft doğum
-----------------------------------------------------------------------
Adı: dibircik
Serklajı Yapan Dr: prf.dr. Süleyman Eserdağ
---------------------------------------------------------------------
Adı:salihas
Serklajı Yapan Dr: Fuat Akercan (E.Ü.)
Sonuç:doğum
---------------------------------------------------------------------
Adı:Saliha06
Serklaj Yapan Dr: Nurettin Kavcı
Takip Eden Dr:Nurettin Kavcı
--------------------------------------------------------------------
Adı:nery
Serklaj Yapan Dr: prf.dr.Tarık Aksu(ilgisizmiş)
Takip Eden Dr: Dr. Türkan Örnek,Ayşe Saltık
Sonuç: epidural sezeryan
-------------------------------------------------------------------
Adı:Zeyhat
Takip Eden Dr:dr fatih durmuşoğlu
Sonuç:doğum (serklaj yok)
Adı:DEBA
Serklaj Yapan Dr: celal latif küpeli
Takip EDden Dr:celal latif küpeli
Adı:güldenaz
Serklajı Yapan Dr:Tahir Aslan
Takip Eden Dr:Tahir Aslan

canım aman dikkat et de kilo alma yakında haberlerini bekliyorum senden..eve de beklerim bugün regrete uğradı çok sevindim...
canım ben cevşen ve birkaç dua taşıyorum bir de nazar duası...

banyo ne büyük nimet değil mi bu yaz gününde. sık sık yaz seklajlılar azaldık tek bırakma beni:)) bitliste olup yazan arkadaşlara fikir olur...

sağ ol benim vefalı arkadaşım hep destek oluyorsun bize... ben de rahatladım biraz bu gün gittiğim dr ye de sordum gelişimi iyi dedi bir anomali görünmüyor...evin hayırlı olsun güle güle otur. gerçekten hamilelik ve sonrası zor. benim bulantıda devam... şimdi aylardır et yedim ve hepsi gitti(

crp n bence yüksek bence kültürü beklemeden sor dr ye...ben serklaj sonrası hemen başladım sirkeli suya. dr mle birlikte bakan bir uzman dr daha var. ona sordum o hastalara önerdiklerini söyledi:)) peki sen neredesin kim yaptı serklajını takibini kim yapıyor?

tuba teşekkürler liste için benim takip kısmına dr evin nil uğurluyu ekler misin? Arda beyle hep birlikte bakıyor o da takibimi yapıyor...

delikanlıyı kocaman öpüyorum...

tubacığım dibircikin dr si normal dr imiş ben prof demişim.

nery Ankara, zeyhat ve deba istanbul...

yeni isimleri de yazarım yakında...

kızlar ben de bugun butun gun sınavdaydım kpss,cok yoruldum,pek de iyi gecmedi zaten yotulduguma degmedi
biraz dinleneyim de sonra ne yazmıssınız bakayım

yeni isimler:

yasnur serklaj var. erkek bebek isim:?, dt:2010 (30 haftalık doğum)

sinop-e serklaj var- d.t:2010 kız bebek, isim: melis

ozlem483 serklaj ve takip: prof. erol tavmergen- izmir

elfce: serklaj ve takip: dr handan aytaç özkul- istanbul

jaluse- serklaj var 15 .07. 2011 - erkek bebek isim:?

nefisem- vajinal pessary var- 02. 2011- almanya bebek :?

Ayer82- dr. tayfun toptaş takip ve serklaj- erzurum

Mavinilay- 1. bebek serklaj:kemal özgür takip: dr. erhan muluk
2. bebek serklaj ve takip: erhan muluk

kızlar ben de bugun butun gun sınavdaydım kpss,cok yoruldum,pek de iyi gecmedi zaten yotulduguma degmedi
biraz dinleneyim de sonra ne yazmıssınız bakayım

ben de haftasonu gezmeye gittin sandım:)) inşallah sonuç iyi olur:))

Mavinilay- 1. bebek serklaj:kemal özgür takip: dr. erhan muluk
2. bebek serklaj ve takip: erhan muluk antalya

ben de haftasonu gezmeye gittin sandım:)) inşallah sonuç iyi olur:))

sonuc hayırlı olur insallah,bu yılın basında sıkı sıkı kpss ye hazırlanmak gibi planlarım vardı,ama Rabbimin baska planları varmıs bizimle ilgili,sıkı sıkı annelige hazırlanıyorum tekrardan :)) yani calısamadım esasında ve cok da beklenti icinde girmedim sınava ama umut iste,insan umut ediyor yine de,hayırlısı olsun

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…