Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
bu arada s,izin doktor arda lembet bu gün hber türkte bi programa katılmıştı haberiniz varmıydı bende tesdüfen gördüm sonuna kadr izledim.ama rahim ağzı ytemezliğinden pek bahsetmedi yada bikmiyorum başta bahsettid benm,i kaçırdım bilmiyorum.

bugün aramadım doktoru yarında pazar artık pazartesiye kaldı..

ben istanbuldayım serklajı yapan ve takibimi yapan op.doktor meltem çavuşoğlu. kız bekliyorum. başka gerekli olan bişey varsa yazabilirim.

arkadaşlar bugün ilk dr kontrolüne gittik,çok şükür ki kara deliği :) yani keseyi gördük. 6+1 haftayla uyumlu dedi yolk kesesi de oluşmuş onu da gördük,2 hafta sonraya randevu verdi,bundan böyle önceki gebeliğinden daha sık görüşücez dedi,progesteron takviyesine devam edicekmişiz,ilişki vs yasak,çok büyük ihtimalle serklaj yapıcaz dedi,ama yine de takipte olucaksın çünkü serklaj yukarı tükürsen bıyık aşağı tükürsen sakal bir durum senin gebeliğin için dedi (şeker hastası olduğum için),bebeğimin muhtemel doğacağı tarih 27 şubat :) Allah'ım inşallah o güzel şubat ayını gösterir bana :))) AMİN

banada geçen çarşamba serklj yapıldı sadece ilk gün kanamam oldu ondan sonra hiç olmadı çok şükür ağrımda olmadı pek ama tabi ben çok korktuğum için nerdeyse hiç hareket edemiyorum serklajı olan arkadaşlar sizde hiç hareket etmeden mi yatıyorsunuz gerçi doktor bana hep yat demedi ama ben yinede korkuyorum.

canım gecmis olsun ve Allah bebegini sag saglim vakitlice kucagına almayı kısmet etsin insallah.
ben ilk gebeligimde yattım surekli ama her gun banyomu yaptım ve wc ye de gittim
simdi Allah izin verirse ikinciye annelige hazırlanıyorum ve yine serklajlıyım,bu sefer yatmıyorum,sadece dikkat ediyorum
ama bugun mesela cok yordum kendimi ve sanıclarım var su anda canım sıkıldı,pisman oldum o kadar yorulduguma :KK43:
sende vucudunu dinle,kasılman,sancın falan yoksa evin icinde az az hareket edersin ama aslında en iyisi gene de yatmak wc ye kalkarsin arada banyo yaparsın o kadar
Allah yardımcın olsun canım

günaydın kızlar:KK16:

tubacım bakayım mesajına yazmaya başladığın yerlere geldim.

benim dün de sancım oldu akşam korktum 21.00 gibi korka korka endol fitil kullandım geçti biraz gece 3 gibi yine başladı öyle sabah ettim yarı uyur yarı uyanık... rüyamda suyum bile geldi:KK43:

bebek hareketi olsa bu kadar rahatsız etmez. gaz sancısı mı kasılmamı anlamadım sabah, yakında medipol yakın diye oraya gittik 8 e doğru...

yarım saat ns teye bağlandım çok ilginç orada hiç sancı çıkmadı tesadüf bir dr baktı dikişim çok iyi, kasılma yok, bebek 19 artı 3 gibi 275 gram 21 cm dedi. gayet keyfi yerinde dedi. bu haftalar bebek hızla büyüyor ağrı yapar dedi rahatladım ama hala eve geldik sancım var gazdandır diyorum artık...

canım yaa,hep korka korka degil mi :KK43:
aslında bebek hareketi de bayag kasılma gibi oluyor bende,baslarda bende karıstırıyordum,simdi suyum da az olunca bebegim parmagını oynatsa hissedyorum cok garip,ilkinde suyum fazla odlugu icin hareketlerini de pek hissedemiyordum artık bu haftalarımda
masallah kuzuna senin :nazar:,hersey yoluna girecek insallah kasılma yok sızıntı yok bebek var :)) cok sukur Allah`ıma :nazar::nazar::nazar:

sezen kayaalp haberim yoktu canım. internete de konmamış daha...

sevdanehri inşallah güzel gidecek seninde bu haftada tek bebek olmasına rağmen rahimağzına bakmış dr n. çoğu dr bakmıyor bile. şanslısın ne güzel. hem de hemcinsimiz bir dr daha da hoşuma gitti:))

duyaydınnnnnnnnn karadeliğin hayırlı olsun canımmmmmm........ mürvetini de göresin inşallah......

sofika bebeğin suyu için tavsiye edilen bir şey yap dediler mi sana? çok yormamak lazım demek... ayakların havada dinlen canım ben hep öyle yatıyorum....

arkadaşlar bugün ilk dr kontrolüne gittik,çok şükür ki kara deliği :) yani keseyi gördük. 6+1 haftayla uyumlu dedi yolk kesesi de oluşmuş onu da gördük,2 hafta sonraya randevu verdi,bundan böyle önceki gebeliğinden daha sık görüşücez dedi,progesteron takviyesine devam edicekmişiz,ilişki vs yasak,çok büyük ihtimalle serklaj yapıcaz dedi,ama yine de takipte olucaksın çünkü serklaj yukarı tükürsen bıyık aşağı tükürsen sakal bir durum senin gebeliğin için dedi (şeker hastası olduğum için),bebeğimin muhtemel doğacağı tarih 27 şubat :) Allah'ım inşallah o güzel şubat ayını gösterir bana :))) AMİN

Canim gözün aydın Allah kucagna almayi nasip etsin seninle aramizda fazla yok benim de 7 Şubat gunünde olursa ama ben 26 Ocak gördüm rüyamda o günlere kadar geliriz insallah

herkese selamlar bu bölümü bi kaç gündür takip etmeye çalışıyorum rabbim hepimize şifalar versin hamile olanların sağlıcakla bebeklerini dünyaya getirir inşallah

bende 15 gün önce serklaj oldum 22.haftamda..ayrıntılı ultrason çekilirken farkedildi hiçbir şikayetim ağrım olmamıştı gayet çok normal bir hamilelik geçiriyordum bana göre..rahim kısalığı 17 mm olmuştu ve serklaj oldum hemen. kasılmalar için haftada bir iğne,progestan fitil günde bir bunları kullanıyorum.kendi doktorum devamlı yatmana gerek yok gezip dolaşabilirsin dedi ve ben 2 gün işyerine gidip işlerimi devrettim. ama medikalpark ta başka bir doktora gittim dün oda kesinlikle yatman lazım ne kadar ayakta ve oturma pozisyonunda olursan dikişlere baskın artar ve tutmaz dedi ve gerçekten mantıklı geldi birde bebek büyüyo baskısı daha da çok olacak..

dün akşamdan beri arada bir kasılmam olmaya başladı ama gaz sorunumda çok fazla olduğundan ve mesanemde çok baskı olduğundan tam çözemiyorum normalde herşey normal görünüyor şuan doktor muayenelerinde ve bu dönemlerde yalancı kasılmalar başlarmış belki de ondandır diyorum..insanın kendini bu kadar dinlemesi herşeyden endişe etmesi çok zor 6 yıllık hasretle tüp bebekle sahip olduğum kızımı kaybetmekten çok korkuyorum..inşallahhh sağlıcakla 32. haftaları görsek diyorum...hiçbir hazırlık yapamıyorum korkularımdan dolayı :KK14:

yapmam gereken dikkat etmem gereken bişeyler varmı ve bu kadar kısalma yaşayıp sorunsuz hamileliği devam eden varmı? bazı yazıları okudum serklajdan 3 hafta sonra doğumu gerçekleşen..bu arada benim rahimde ufak bir perde vardı geöen sene histeroskopi olmuştum buda rahim ağzı yetmezliği nedenlerindenmiş sanırım.

çok uzun yazdım kusura bakmayın :KK54:

kasılmalarına dikkat et canım,duzenli olmaları tehlikeli yani duzenli aralıklarla sancı kasılma hissetmeye basladıgın anda doktora
bu topikte mucize bebekler cok Allah`a sukur,sıkma canını,insallah sen de sag saglım zamanında alırsın bebegini kucagına
rahimin maruz kaldıgı her islem yıpratıcı olabiliyor ve rahim agzı yetmezigine sebep olabiliyor canım iyi ki senin fark edilmis

duyaydın canım cok sevindim :nazar: gelismeler cok guzel ve hep guzel olacak insallah

chnb canım suyum icin bir sey tavsiye etmediler,zaten son bakan doktor hic konusmuyor,ben soruyorum o mumkunse tek kelimelik cevaplar veriyor ,bende ustunde durmadım alt sınırıda dedi sadece mm cinsinden olcmus ve kagıda soyle yazmıs 62mm kordonlu ve 20 mm.sanırım toplamda 82 mm oluyor ki bu aslında 2 percentile giriyor(ama bu kordonlu ne alaka onu anlamadım),pazartesi İsmail beyle konusucam ayrıntılı su konusunu da insallah.
bu arada ben cok su icemiyorum bu gebeligimde,biliyorum cok faydası var ve su icmem bebegimin suyunu arttırmayacak ama ben ilk gebeligimden kalan bir fobi yasıyorum ve suyum artacak diye odum kopuyor,oysaki az olması da tehlikeli,simdi biraz su alımını arttırıcam

sezen kayaalp haberim yoktu canım. internete de konmamış daha...

sevdanehri inşallah güzel gidecek seninde bu haftada tek bebek olmasına rağmen rahimağzına bakmış dr n. çoğu dr bakmıyor bile. şanslısın ne güzel. hem de hemcinsimiz bir dr daha da hoşuma gitti:))

duyaydınnnnnnnnn karadeliğin hayırlı olsun canımmmmmm........ mürvetini de göresin inşallah......

sofika bebeğin suyu için tavsiye edilen bir şey yap dediler mi sana? çok yormamak lazım demek... ayakların havada dinlen canım ben hep öyle yatıyorum....

amin canım saolasın inşallah hepimiz sırayla bebeklerimizi kucağımıza aldığımızın haberlerini de veririz buradan

Canim gözün aydın Allah kucagna almayi nasip etsin seninle aramizda fazla yok benim de 7 Şubat gunünde olursa ama ben 26 Ocak gördüm rüyamda o günlere kadar geliriz insallah

canım sağolasın inşallah alırız kucağımıza sağlıkla ve alıcaz da inanmak lazım inanıyorum ben,fadik maşallah diyeyim benim için müthiş bir umut oldu :)

duyaydın canım cok sevindim :nazar: gelismeler cok guzel ve hep guzel olacak insallah

chnb canım suyum icin bir sey tavsiye etmediler,zaten son bakan doktor hic konusmuyor,ben soruyorum o mumkunse tek kelimelik cevaplar veriyor ,bende ustunde durmadım alt sınırıda dedi sadece mm cinsinden olcmus ve kagıda soyle yazmıs 62mm kordonlu ve 20 mm.sanırım toplamda 82 mm oluyor ki bu aslında 2 percentile giriyor(ama bu kordonlu ne alaka onu anlamadım),pazartesi İsmail beyle konusucam ayrıntılı su konusunu da insallah.
bu arada ben cok su icemiyorum bu gebeligimde,biliyorum cok faydası var ve su icmem bebegimin suyunu arttırmayacak ama ben ilk gebeligimden kalan bir fobi yasıyorum ve suyum artacak diye odum kopuyor,oysaki az olması da tehlikeli,simdi biraz su alımını arttırıcam

sağol canım inşallah,sırayla hep güzel haberler olsun,hamile kalmak isteyenler de hamilelik haberi versinler.su konusunda bilgim yok ama mutlaka dr ye danış

Duyaydın,canım Allah tamamına erdirsin 41 kere maşallah canım:nazar:

Sofika,canım inşallah güzel sonuçlar alırsın..

Fadik,canım hayırlı olsun..Allah Analı babalı büyütsün :emir_bebek::nazar: Darısı isteyen herkezin başına olsun inşallah..Kayıplarınız için başınız sağolsun mekanları cennet olsun inşallah..

Topiğe yazan tüm kızlar hepinize selam:KK3:

Bana,gelecek olursak tüm sonuçlarım çıktı sonuç protrombin gen mutasyonu heterezigor ve lipoprotein a normal değerin çok üstünde çıktı..Arda Beyle görüşemedim..Hamilelik öncesi muayenne olmak için daha önce gittiğim prof gittim sonuçlarım için kan sulandırıcı iğne önerdi ayrıca solgarın folacın marka folik asitini verdi..iğne olarak 0,6 uygun olurmuş ..Bu doktor benim bebekten sonra ilk gittiğim doktordu benden rahim filmi istemiş kayıp haftam ve kayıp şeklimi göz önünde bulundurarak pıhtılaşma testlerini önermemişti..Aslında türkiyede 1.kayıpta doktorların %90 ı bu testleri istemiyor..Chnb bana hep yaptırmam konusunda ısrar etti bende yaptırmaya karar vermiştim Arda Bey'e gittiğimde oda enfeksiyon,rahim ağzı yetmezliğinden süphelendi ama yinede şunlarada bir bakalım dedi sonuç 2.hamilelikte iğne gerçi daha Arda Bey ne diyecek bilmiyorum ama bence düşük yapan arkadaşlar dr ne derse desin bu testleri yaptırsın..

Ben bugün chnbyi ziyaret ettim :KK16: maşallah iyi gözüküyordu:KK49::nazar:..İnşallah tüm hamişlerimiz haftalarını doldurup sağlıkla bebişlerini kucaklarına alacaklar:nazar:

Sonuçları Arda Bey'e mail atacağım ptesi günü inş cevap alırım..bu hafta içi kan sayımı crp vs troid vs baktıracam..Sonra :KK49: :KK1: Hakkımızda hayırlısı olsun..Hepinizi öpüyorum:KK16::KK54:

Duyaydın,canım Allah tamamına erdirsin 41 kere maşallah canım:nazar:

Fadik,canım hayırlı olsun..Allah Analı babalı büyütsün :emir_bebek::nazar: Darısı isteyen herkezin başına olsun inşallah..Kayıplarınız için başınız sağolsun mekanları cennet olsun inşallah..

Bana,gelecek olursak tüm sonuçlarım çıktı sonuç protrombin gen mutasyonu heterezigor ve lipoprotein a normal değerin çok üstünde çıktı..Arda Beyle görüşemedim..Hamilelik öncesi muayenne olmak için daha önce gittiğim prof gittim sonuçlarım için kan sulandırıcı iğne önerdi ayrıca solgarın folacın marka folik asitini verdi..iğne olarak 0,6 uygun olurmuş ..Bu doktor benim bebekten sonra ilk gittiğim doktordu benden rahim filmi istemiş kayıp haftam ve kayıp şeklimi göz önünde bulundurarak pıhtılaşma testlerini önermemişti..Aslında türkiyede 1.kayıpta doktorların %90 ı bu testleri istemiyor..Chnb bana hep yaptırmam konusunda ısrar etti bende yaptırmaya karar vermiştim Arda Bey'e gittiğimde oda enfeksiyon,rahim ağzı yetmezliğinden süphelendi ama yinede şunlarada bir bakalım dedi sonuç 2.hamilelikte iğne gerçi daha Arda Bey ne diyecek bilmiyorum ama bence düşük yapan arkadaşlar dr ne derse desin bu testleri yaptırsın..

Ben bugün chnbyi ziyaret ettim :KK16: maşallah iyi gözüküyordu:KK49::nazar:..İnşallah tüm hamişlerimiz haftalarını doldurup sağlıkla bebişlerini kucaklarına alacaklar:nazar:

Sonuçları Arda Bey'e mail atacağım ptesi günü inş cevap alırım..bu hafta içi kan sayımı crp vs troid vs baktıracam..Sonra :KK49: :KK1: Hakkımızda hayırlısı olsun..Hepinizi öpüyorum:KK16::KK54:

amin canım çok sağol,darısı başına olsun inşallah,hadi gel peşimizden :) burda eylülgülüyle ben gebelik haftası en küçük olanlar olarak yalnız kaldık daha da kalabalık olmak lazım:)

canım aman dikkat et de kilo alma yakında haberlerini bekliyorum senden..eve de beklerim bugün regrete uğradı çok sevindim...
Canım ben cevşen ve birkaç dua taşıyorum bir de nazar duası...

Banyo ne büyük nimet değil mi bu yaz gününde. Sık sık yaz seklajlılar azaldık tek bırakma beni:)) bitliste olup yazan arkadaşlara fikir olur...

Sağ ol benim vefalı arkadaşım hep destek oluyorsun bize... Ben de rahatladım biraz bu gün gittiğim dr ye de sordum gelişimi iyi dedi bir anomali görünmüyor...evin hayırlı olsun güle güle otur. Gerçekten hamilelik ve sonrası zor. Benim bulantıda devam... şimdi aylardır et yedim ve hepsi gitti:KK43:(

crp n bence yüksek bence kültürü beklemeden sor dr ye...ben serklaj sonrası hemen başladım sirkeli suya. Dr mle birlikte bakan bir uzman dr daha var. Ona sordum o hastalara önerdiklerini söyledi:)) peki sen neredesin kim yaptı serklajını takibini kim yapıyor?

Tuba teşekkürler liste için benim takip kısmına dr evin nil uğurluyu ekler misin? Arda beyle hep birlikte bakıyor o da takibimi yapıyor...

Delikanlıyı kocaman öpüyorum...
canım senin adına çok sevindim motive olmuştır regretenin gelmesi sana bir ben gelemedim:KK14::KK14:naip kısmet işleri bunlar azimliyim işşallah birgün buluşuruz:18::18:
arkadaşlar bugün ilk dr kontrolüne gittik,çok şükür ki kara deliği :) yani keseyi gördük. 6+1 haftayla uyumlu dedi yolk kesesi de oluşmuş onu da gördük,2 hafta sonraya randevu verdi,bundan böyle önceki gebeliğinden daha sık görüşücez dedi,progesteron takviyesine devam edicekmişiz,ilişki vs yasak,çok büyük ihtimalle serklaj yapıcaz dedi,ama yine de takipte olucaksın çünkü serklaj yukarı tükürsen bıyık aşağı tükürsen sakal bir durum senin gebeliğin için dedi (şeker hastası olduğum için),bebeğimin muhtemel doğacağı tarih 27 şubat :) allah'ım inşallah o güzel şubat ayını gösterir bana :))) amin
canım kada deligini yisinler senin :KK9::KK9:40 haftaları görmen dilegiyle ben serklaja çok korkuyodum allah var korkulucak birşey degilmiş bebem ya sende korkma olurmu :KK48::KK48:
duyaydın,canım allah tamamına erdirsin 41 kere maşallah canım:nazar:

Fadik,canım hayırlı olsun..allah analı babalı büyütsün :emir_bebek::nazar: Darısı isteyen herkezin başına olsun inşallah..kayıplarınız için başınız sağolsun mekanları cennet olsun inşallah..

Bana,gelecek olursak tüm sonuçlarım çıktı sonuç protrombin gen mutasyonu heterezigor ve lipoprotein a normal değerin çok üstünde çıktı..arda beyle görüşemedim..hamilelik öncesi muayenne olmak için daha önce gittiğim prof gittim sonuçlarım için kan sulandırıcı iğne önerdi ayrıca solgarın folacın marka folik asitini verdi..iğne olarak 0,6 uygun olurmuş ..bu doktor benim bebekten sonra ilk gittiğim doktordu benden rahim filmi istemiş kayıp haftam ve kayıp şeklimi göz önünde bulundurarak pıhtılaşma testlerini önermemişti..aslında türkiyede 1.kayıpta doktorların %90 ı bu testleri istemiyor..chnb bana hep yaptırmam konusunda ısrar etti bende yaptırmaya karar vermiştim arda bey'e gittiğimde oda enfeksiyon,rahim ağzı yetmezliğinden süphelendi ama yinede şunlarada bir bakalım dedi sonuç 2.hamilelikte iğne gerçi daha arda bey ne diyecek bilmiyorum ama bence düşük yapan arkadaşlar dr ne derse desin bu testleri yaptırsın..

Ben bugün chnbyi ziyaret ettim :KK16: Maşallah iyi gözüküyordu:KK49::nazar:..inşallah tüm hamişlerimiz haftalarını doldurup sağlıkla bebişlerini kucaklarına alacaklar:nazar:

Sonuçları arda bey'e mail atacağım ptesi günü inş cevap alırım..bu hafta içi kan sayımı crp vs troid vs baktıracam..sonra :KK49: :KK1: Hakkımızda hayırlısı olsun..hepinizi öpüyorum:KK16::KK54:
canım senin adınada sevindim biz buranın adını degiştirelim en iyisi 06 cleksi diyelim buraya:KK9::KK9:ablamın eltisinin kardeşi dogurmu 14 sene sonra ay ne sevindim kendim gibi vallahi allahım ömür versin işşallah yagızına:KK16::KK16:bu arada banada gelsen ne güzel olurdu kız illaki hamilemi olmak lazım :KK20::KK20:dur ben eşime diyeyimde bu akşam evcilik oynuyalım sonrada sabahlar olmasın deriz artık:KK60::KK60::KK60::KK60::KK60::KK60:şaka bir yana özledim kız seni :KK43::KK43:

Günaydın kızlar:)) iki gecedir uykusuzluktan sonra dün gece bebiş rüyaları görmeden güzelce uyumuşum şükür...

sofika canım benim de su ile aram yok aslında 2 litre zorluyorum ama 3 litre olmuyor... benim sıvı kaybım olunca epey araştırmıştım dr alper mumcunun sitesinde su içmenin bebeğin suyunu artırdığına dair çalışmalar var yazıyordu. bir topiktede işe yaramadığını diyen dr ler olduğu gibi su tavsiye edenler de vardı arda bey de bana su iç demişti ve serum vermişti bir tane...bence de içmeye çalış canım...

paşam görüşelim canım....

regrete ne güzel oldu canım yine beklerim. ilaçları da takma fazla... onlara da alışıyorsun. ama ben iğnemi hala kendim yapamıyorum.... bu ay haberler bekliyorum:))

duyaydın eylülgülü artık takvim yapun kızlar:))

herkes iyi mi?

Günaydın kızlar:)) iki gecedir uykusuzluktan sonra dün gece bebiş rüyaları görmeden güzelce uyumuşum şükür...

sofika canım benim de su ile aram yok aslında 2 litre zorluyorum ama 3 litre olmuyor... benim sıvı kaybım olunca epey araştırmıştım dr alper mumcunun sitesinde su içmenin bebeğin suyunu artırdığına dair çalışmalar var yazıyordu. bir topiktede işe yaramadığını diyen dr ler olduğu gibi su tavsiye edenler de vardı arda bey de bana su iç demişti ve serum vermişti bir tane...bence de içmeye çalış canım...

paşam görüşelim canım....

regrete ne güzel oldu canım yine beklerim. ilaçları da takma fazla... onlara da alışıyorsun. ama ben iğnemi hala kendim yapamıyorum.... bu ay haberler bekliyorum:))

duyaydın eylülgülü artık takvim yapun kızlar:))

herkes iyi mi?

gunaydın ,ohh miss gibi de uyumussun masallah sevindim

canım ben de dun gece bayag arastırdım suyu az olanlara hep su icmeleri ve sol taraflarına yatmaları tavsiye ediliyor,bir de sulu meyveler tabii yiyebildigin kadar
ben arttırmaya calısıyorum simdi su alımını,bakalım yarın aksam kontrolde ne diyecek İsmail bey

herkese selam kızlar uzun zamandr giremiyorm gecmişide okuyamadım pek hersey yolunda gibi fadik dogurmus cok sevindm rabbim analı babalı büyütsn dün sınavım vardı cok zor gecti cok heycanlı ve panıuk bir insan oldugum için cok stresli girdim ümitliydim ama kendi elimle yaptım paniktn bildigimide unuttum dün kötüydm ama artık iyiyim nasipte ne varsa o olacak hayırlısı olsun bu sene olmazsa bidahaki kpss ye artık napım uzun ve yorucu sıkıntılı bir sene gecirdim subat ayından itibaern hem okul dersleri hem kpss hem maddi hem manevi sıkıntılar bebek istedigi derken cok yıprandm önümzdeki iki ay dinlenecem sonra yine hem cocuk hem ders durmak yok yani doktora gittim anlatacak ve soracak cok seyim var ama öncelikle ;
CHNB arkadaşım cok tesekkür ederim Allah senden razı olsun rabbim bebegini kucagına almayı nasip etsin senin sayende doktora gittim sen hep beni uyardın dil ucuyla bile kalpten uyardın beni sürekli hatırlattın unutmama izin vermedin testlerini yaptır dedin ve cok şükür senin sayende yaptırdm 2.bebegimi ihmal yüzünden kaybettim ama sizin gibi arkadaslarım olduktan sonra insallah daha bilincli bir anne olacam hiç bir seyi göz ardı etmek istemiyorm şimdi doktor hikayemi anlatabilirim

yine kafanızı şişirecem ama sizden yardım istiyorm testleri yaptıranlar yardımcı olursa sevinirim
arastırma hastanesine gittim doktordn önce asistanla görüşüyosn rahatszlıgını söylüyosn o yazıyo ve doktora veriyo dosyanı herseyi anlattım oda yazdı 1saat sonra doktorla görüştüm daha dosyaya bakmamıstı 2 düşük yaptım kan testlerimi yaptırmak istiyorm sorun neyse ögrenmk istiyorm dedim tamam yaparız dedi cok sasırdım bişey sormadı kan aldır sonra muayene edecm dedi bide genetik danısmaya git dedi kanı aldırdım genetik danısmaya gittim bu kan tahlilinde ne yaptılar bilmiyorm acıkcası sunları yapın diyip bişey söylemek istemedm işini ögretiyosn der diye ben yorum yapmadım insaallah size yapılan bütün testler yapılmıstr sonuc 1ay sonra cıkcak bayramda sonrada eşimle genetik test yaptıracaz şimdilk sorum chnb galiba sen yaptırmıstn şimdi eşimle genetik testimiz sorunlu cıkarsa ne olacak ozamana kadar hamile kalmıs olsam sorun olur mu hani kan pıhtılasması için öncedn igne oluyosn ya bunudu hamileliktn öncemi ögrenmen lazım???
daha sonra muayene için gittim doktora acıkcası alttan muayene olmayı pek istemiyordm gecen adetimdn sonra galiba enfeksiyon oldum asırı yanma kasıntı oldu onuda söylemiştim ondan bakacak sandm ama gerek yok ilac yaz dicektm biraz kızdı düşüge sebep olan bir cok etken var sen bilirsn istemzsen muayene etmem ama alttan tedavidn anlasılır dedi asistanıda sizde rahim agzı yetmezligi yok mu ozamana mecbur bakack deyince kabul etti hemen bakar bakmaz bu nekadar akıntı cok fazla enfeksiyon olmussun önce bunu tedavi edelim dedi sana bundan sonra suyla sabunla yıkamanı yasaklıyorm %100 pamuklu iç camasırı giyeceksin içeri dogru yıkamıcaksın cok suyla ugrasmıcaksın dedi tamam dedim baya uzun süre rahmi inceledi bu arada iyi bişeyde oldu kisti söyledim ne kisti kim söyledi kist falan yok dedi rahimdn öncedn cekilmiş ultrasonları gösterdim ya kullandıgın haplar faylası olmus yada patlamıs sen anlamamıssın dedi inanamadım o arada asistanalrı geldi allahtan üzerim örtülüydü cok utantm onlara gösterdi burada kist gören var mı dedi onlarda yok dedi şimdi 2.soru gercekten 10gün dogum kontrol hapı kullanmakla 5cm kist erir mi ve erimediyse doktorn anlamama ihtimali var mı????
ultrasndan kalkarken rahim agzı yetmezligindn bahsettim kac haftalık düşük yaptıgımı ve bu teshisi kimin koydugunu sordu anlattım telefnla bir doktoru aradı ve servikal yetmezligi nasıl anlarsın dedi oda anlattı gidiyorum gidiyorm falan diye bişeylr söyledi doktorda yaaaa hiçbirinz bilmiyosnz öyle gidiyorm olurmu biraz ilerliceksinz sonra kademe kademe geri gelceksinz dedi anlamıs olabilirsinz bende anlamadm ama bu işlemin agrılı oldugunu ancak servikal yetmezligin böyle anlasılacagını söyledi nasıl bişeyle karslasacagımı bilmiyordm bide pazartesi gel dedi kalacak yerim yok ondan istemedm cünkü ben artık eminim bende rahim agzı yetmezligi olduguna buda aynı seyi söyledi 3düşüktn sonra karar veriyorz yok diyemem ama 2düşükle rahmini dikersem sen enfeksiyon kaparsan bebegin ölürse rahmin alınmak zorunda kalırsa bana dava acarsan hakim sorar kanunen 3ten sonra diliş atılr sen ,neden attın derse beni hapise atarlar dedi bende 3ü düşürmek kolay mı sonuc büyük oluyo bebekler ve dogarken yasıyo oluyorlr bu cok acı dedim sende haklısın dedi işte böyle yani tam bişey belli degil servikal yetmezlik yok demedi ama enfeksiyonda olabilir dedi anlamak için bişey yapmamız lazım dedi dogumhaneye gönderecekti elini falan mı sokacaktı bilmiyorm çünkü ultrasnla olsa orada bakardı cok korktum artık baska doktorların kafamı karıstrmasını istemiyorm benim kanıma baksın yeter 3düşük falan diyip duruyolr benim doktorum beni uyarmıstı ben bidaha kafam karıssın istemiyorm benim rahatızlıgım artık kesin şimdi yine diktirme falan der kafam karıdısr ki zaten kayserideki doktor 3düşüge ne gerek var hiç düşük yapmadn da anlıyormz sen resmen 2bebegini göz göre göre kaybettin dedi yine aynı seyi yaşamak istemiyorm cok uzun oldu kusura bakmayın okuyabilenler cvp atarsa sevinirim

herkese selam kızlar uzun zamandr giremiyorm gecmişide okuyamadım pek hersey yolunda gibi fadik dogurmus cok sevindm rabbim analı babalı büyütsn dün sınavım vardı cok zor gecti cok heycanlı ve panıuk bir insan oldugum için cok stresli girdim ümitliydim ama kendi elimle yaptım paniktn bildigimide unuttum dün kötüydm ama artık iyiyim nasipte ne varsa o olacak hayırlısı olsun bu sene olmazsa bidahaki kpss ye artık napım uzun ve yorucu sıkıntılı bir sene gecirdim subat ayından itibaern hem okul dersleri hem kpss hem maddi hem manevi sıkıntılar bebek istedigi derken cok yıprandm önümzdeki iki ay dinlenecem sonra yine hem cocuk hem ders durmak yok yani doktora gittim anlatacak ve soracak cok seyim var ama öncelikle ;
CHNB arkadaşım cok tesekkür ederim Allah senden razı olsun rabbim bebegini kucagına almayı nasip etsin senin sayende doktora gittim sen hep beni uyardın dil ucuyla bile kalpten uyardın beni sürekli hatırlattın unutmama izin vermedin testlerini yaptır dedin ve cok şükür senin sayende yaptırdm 2.bebegimi ihmal yüzünden kaybettim ama sizin gibi arkadaslarım olduktan sonra insallah daha bilincli bir anne olacam hiç bir seyi göz ardı etmek istemiyorm şimdi doktor hikayemi anlatabilirim

canım inşallah sınavdan güzel sonuçlar alırsın.

çok sevindim canım benim. testlerini yaptırmışsın. canım bizim artık nedensiz kayıp yaşamaya tahammülümüz yok. inşallah bir şey çıkmaz ama çıkarsa da tedbirimizi alabiliriz...

başka toikten bir arkadaş vardı ikiz erken düşük yaptı ve 1.5 seneye yakın hamile kalmadı dr ye gitmeye de soğuk bakıyordu. ona da çok dedim bebeklerinin kalbi durduğu için kürtaj oldu. dedim ki bazen tüplerde tıkanıklık olabilir 1.5 sene çok uzun süre rahim filmi çektir dr ye git. çok dedim epey gitmedi sonra artık demeyeceğm sana her ay olmuyor diye üzülüyorsun ama dedim. sonunda gitti testlerini de yaptırdı. gerçekten tüpleri tıkalı çıktı ve ciddi pıhtılaşma da çıktı. 2 gün önce tüp bebek transveri oldu inşallah tutmuştur.

diyeceğim ben tek kayıp olsa bile testler yapılmalı rahim ağzı yetmezliği sansak da bazen onunla birlikte başka sorunlar da olabiliyor örneğin ben...

inşallah güzel olacak senin için de her şey... Rabbim neylerse güzel eyler...

Efulim öncelikle canım tekrar sevindim test yaptırmana. ben bildiklerimi aktarayım:

önce canım kisti anlamayacak kadar cahil olduğunu sanmıyorum bence gitmiş olabilir ya da küçüldü kistlerin.

enfeksiyon için de zaten orası sabunla yıkanmaz. ben sirkeli sudan memnun kaldım tavsiye ederim.

pıhtılaşma için de önceden folbiol, b6, 12 vitaminleri verilebiliyor coraspin de verilebiliyor ama hamileyken günlük iğne olunuyor yani her gün... önceden bir kerede tedavisi yok yani...

genetiğe gelince: canım inşallah bunda sorun olmasın diğerlerinin tedavisi kolay. iğne filan...ama bunun tedavisi pgt li tüp bebek. bu da meşakkatli ve çok masraflı bir iş. bunun hamile kaldıktan sonra tedavisi yok. ya erken haftalarda düşük olur daha çok ya da Allah korusun anomalili bebek olabilir...

o dr saçmalamış... sanırım biraz da rahim ağzı yetmezliği konusunda bilgisi az. 3 tane kayıp yaşamadan dikilirse enfeksiyon olursa mahkemeye versen ne diyebilir mahkeme? zaten başta imza attırıyorlar serklajın vereceği olumsuzluğa rağmen.

sakın kafanı bulandırma bir sürü arkadaş hiç kayıp yaşamadan serklaj oldu bak bir iki sayfa önce 22 haftalık kaybı olmadan serklaj yapılmış nehir arkadaşımıza... 3 kayıp saçma...

canım kayserideki dr ne yaptırırsın ya da birikim yap tecrübeli birine attır dikişini canım...

efulim rahim filmi çektirmedinse çektirmeni tavsiye ederim canım... rahim şekliyle ilgili problem varsa da erken doğum olabilir...

X