Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.

canım senin önceki hamileliklerinde tüp bebekte başarı sağladığın dr lerde şansın daha çok olmaz mı? maddi durumlar yıpratıcı ama durumlar varsa denemeni isterim.

canım profluk önemli değil hasta ile ilgilenen ve bilgili dr önemli. benim de görümcem 47 yaşındaydı 8 ay kadar önce ünlü profta denedi. transfere ben girecem dedi son şansıydı o yaşa rağmen 3 güzel yumurta oldu 3 de döllendi. ama dr transfer pazara geldi diye gelmedi ve sonuç olumsuz...

ben en baştan beri seni hep merak ediyorum ve dua ediyorum herkese o kadar destek olmuşsun ki Rabbim bu güzel kalbini görecektir. yalnız bir şeyy dikkatimi çekti birçoğumuz bebeklerimizi kaybedince burada acılarımızı çok yaşadık sen hep üstü kapalı geçmişsin. ne olur içine atma paylaş inan seni çok insandan daha çok anlarız...

seni gerçekten seviyorum...

edanın dr si ismail beyden inciler. ben bu dryi çok beğeniyorum...

femur kalça ve diz arasındaki baldır kemiği demek canım bebeğin boyunu bu kemiğe göre hesap ediyorlar ultrason kağıdındada kısaca FL diye yazar...
zaten bebeklik boyu ilerki yaşlardaki boyunun nasıl olacağını göstermezki...
her çocuğun gelişimi farklı olur...
bu arada benim oğlumda 41 haftalarda yaklaşık senin oğlan kadar olacak...
ama tabi bizimki net ölçü değil tahmini...

demek ışığımı görünce heyacanlanıyorsun
yok canım bu seferde doğuma gitmiyorum yeni haber eşim geldi...
inş.oğluşumda sağlıcakla kıs azamnd agelir artık...
canım doğum agiderken yazmam herhalde çünkü yanlış alarm olabilir....
mesala dün baya ağrılarım vardı 2 cm de açılma...dedim bu gidişle birşeyler olur ama olmadı....

geçmişten bir mesaj. tam acaba nidilat kullanmalı mıyım diyordum bu yazı çıktı:))bir de sana da vermedi ya o da rahatlatıyor beni...
evet arda bey bana gerek görmedi haklıymışta....ama belki hastasına göre verilebilir...
ama arda bey pek bu ilaçtan yana değil nedenini bende bilmiyorum...

geçmişten alıntı...
canım benim de hatırladığım edamercin kaybettiği ikizlerinde bu ilacı kullanıyordu ama son gebeliğinde progestorandan başka birşey kullanmadı...

ah cnm chnb gerçekten çok iyisin

içime mi atıyorum bilmiyorum RABBİM neylerse güzel eyler isterdim bebeğimin yada bebeklerimin mis kokularını doyasıya içime çekmeyi olmadı inş edbedi alemde doya doya koklarım bebeklerimi

yaşadığım üzüntüleri sırtımda taşırsam yine ben yoruluyorum geride bırakıp o anı yaşamaya gayret ediyorum nereye kadar dayanırım bilmiyorum ama hayat bütün olumsuzluklara rağmen çok güzel

veee bende ismail beyin ne kadar iyi niyetli bir dr olduğunu çok samimi çok içten gerçekten işini bütün içtenliğiyle yapan bir dr olarak gördüm ama benim derdime care olurmu bilmem

benimde en son gitt,ğ,m merkezdeki profl TEDAVi olayım diye fazla üçret ödedik ama muayene bile etmedi sayılır eski dr la gayet iyi anlaşıyorduk ama yıldan beri aynı dr demekki gözünden kaçan birşey vardı gerçi biz onu bırakmadık o bize siz başka dr tedavi olun her zaman arkanızdayım ne zaman ne gerekirse yaparım ama birde böyle deneyeli dedi bir abimiz olarak kenarda duruyor şimdilik :)

cnm seni ve buradaki bütün arkadaşalrı merak ediyorum insan sevdiğini merak edermiş seni ve buradaki bütün arkadaşları bende çok seviyorum :)

öncekilerde bebek iyi mi iyi. öyle fl filan bilmedik. şimdi öğreniyoruz.

gözün aydın. eşin seni ve oğluşunuzu yalnız bırakmadı. daha doğrusu oğlan izin vermedi:)

demek yazmayacaksın o zaman da görmeyince doğuma gitti deriz artık...

evet eda ikizlerde kullanmış sonuncuda kullanmamış. Arda bey söyle arkadaşlarına boşuna kullanmasınlar dedi. ben nil hanıma sordum dedim ki kasılmam olursa su içmek dışında ne yapayım hiçbir şey dedi...

mumudihaba tamamen geçmişe takılırsak tabi çok zorlanırız. anı yaşamak lazım aslında.

ben ve fadik doç. dr. arda lembete gittik. birçok arkadaşımız da ona gitti gidiyor. şu an ben, hidenisko başka topikten arkadaş.edirneden beraber çalıştığımız bir arkadaş hamileyiz. regrete, jorjet, paşam da gitti. tek isoves arkadaşımız pek memnun kalmadı. riskli gebelik dr si. topikten de haberdar hoşuna gidiyor bu kadar bilgi paylaşımımız ve birbirimize desteğimiz. isterken bir kez görün. hamilelik kayıpların için.

ismail bey de orada düşünülebilir herhalde tanımadan sevdim ben...

kızlar benim kasılmalarım akşama göre baya azaldı ama hala korkuyorum inşallah böyle gider inanın 28. haftaya bile razıyız tabi rabbim ne yazarsa aslında onları görebilmek yazıldıysa anlımıza bi şekilde alırız kucağımıza ama bizler sabırsızızs rabbim bütün isteyelenlere nasip eylesin bizlerede inşallah görmeyi sağlıkla büyütmeyi göstersin FADİK ne mutlu sana çok az kaldı bebeğine kavuşmana kötü günler bitti bizde bi görsek neyse inşallah olucak

stres yapmamak lazım ama nasıl?

herkese iyi geceler

mumudihaba nasılsın uzun zamandır yazmıyordun.

yaren sen nasılsın?

fadik 41 kere maşallah ama yarına güzel haberlerini alırız umarım.

kızlar bilgisi olan beni lütfen aydınlatsın .arkadaşım(öğretmen kendisi) 32.haftaya gelmeden (sanırım bebek iri diye)dr 32 haftalık gösterip çalışamaz raporunu verdi rapor ayın 18i gibi bitti ama hala doğum olmadı.arkadaş rapor falanda almamış .böyle bir durumda ne olabilir bilgisi olan varmı

merhaba canım, iyiyim bende ikinci bebişi bekliyorum hayırlısıyla..kızım birazcık ufak o beni çok yoruyor, birde ona yeterince zaman ayıramamaktan çok endişeleniyorum, inşallah ikisinede yetecek kadar Rabbim bana güç verir, bir ay sonra serklajım olacak inşallah sonrasında gebeliğim rahat ve sorunsuz geçer diye ümit ediyorum,şimdilik kafamda bu endişeler var onun dışında şimdilik ben rahatım bir sıkıntım yok şükür..sen ikinciyi düşünmüyormusun maşallah kızın büyüdü..

salihascım raporun bitsede hala doğum olmadı diye hastaneye gidip bir haftalık daha rapor alıyorsun benimde raporum bitince kırkıncı haftada bir haftalık rapor daha vermişlerdi..Arkadaşınada Allah hayırlı kolay doğum nasip etsin canım..

aaa bilmiyordum canım çok şaşırdım.hayırlısı olsun inşallah.demek 1 ay sonra serkilaj demekki daha yeni bir gebelik. sen içini ferah tut.herşey yolunda gider canım.işte senin kız biraz küçük onun için biraz zor olur ama herhalde yanında biri olur .peki bu gebelikte yatıcakmısın canım .
bana kaılrsa çok istemiyorm ikinciyi annemde pek bakma taraftarı değil ama kızımın kardeşi olsunda isterim.

fadikcim canim cok sagol,zahmet edip baktin yazdin
dedigin gibi kizimda gerilik 20 li haftalarda baslamisti(15.haftada da 3-5 gunluk vardi aslinda ama sattan dolayi diye dusunmustuk),30 larda iyice kendini gostermis ve son 4 haftada da hic gelisme olmamisti.Insallah bu sefer bende biraz daha iyi gelisir diye umut ediyorum,ama en onemlisi saglikli ve zamaninda dunyaya gelmesi,ufak tefek olmasi zaten muhim degil, benim hosuma bile gidiyor minyon olmalari.Irsi olma ihtimali var evet,esim de ben de kisayiz,kayinpederim ufak dogmus,kaynim da oyle,bizim esimle dogum kilolarimiz iyi ama sonrasinda fazla gelismemisiz :) senin de bildigin gibi bizi asil endiselendiren bu tarz ufak bebeklerde son haftalarda sikinti yasanabilmesi Allah korusun.Ama sen bunun icin bana cok guzel bir orneksin,sik sik takip altinda olarak insallah bizde 38-39 goruruz ve sag saglim dunyaya getiririm kizimi.insallah hepimiz icin de herseyin en guzeli ve hayirlisi olur,amin!

canim ben de seni telaslandirmak istemem ama gercekten zamani geldi gibi,bundan sonrasi daha buyuk risk ikiniz icin de.Ama acilman baslamis ona sevindim,ufak ufak sanciydi bel agrisiydi...iyi gelismeler canim,insallah yarin tam gaz bir dogum olur da verirsin mujdeyi,Allah'a emanetsiniz!Allah'im korusun!

dogru biliyorun canim ac karin cevresi olcusu demek.insallah miadini doldurursa sorun yok zaten
senin hala kasilmalarin var mi bu arada

evet canim dedigin gibi femur olcumu 2li testte onemli o da down sendromuyla ilgili ipucu verebilecegi icin.Allah kimsenin basina vermesin,kimseyi evladiyla sinamasin insallah,ufak olmasi kisa olmasi falan muhim degil,yeter ki saglikli akilli olsunlar.benim ustunde durmamin sebebi acaba benden kaynakli bir sebebi var midir diye,ama bu gebeligimde daha bile iyi besleniyorum,stresim daha az,cok sukur daha rahat bir gebelik yasiyorum ama yine de geriligimiz var az bir sey,demek ki disardan benim yapabilecegim pek bir sey yok.kilosu 2500 un ustune ciktiginda zaten normal kabul ediliyor,seninki masallah onu da gecti cok sukur,darisi basimiza ve once saglik olsun hayirlisi olsun insallah.Paylasimlarin icin de ayrica tesekkurler,cok yardimci oldu.

geçmişten bir mesaj. tam acaba nidilat kullanmalı mıyım diyordum bu yazı çıktı:))bir de sana da vermedi ya o da rahatlatıyor beni...

canim sen niye nidilat kullanmayi dusundun ki,senin ciddi bir kasilman yok
ben nidilat prepar vs hic arastirmadim ama cok da gerekmedikce hic bir ilacin kullanilmasindan yana degilim,sen simdi dinlenmene bak,bosver ilaclari

edanın dr si ismail beyden inciler. ben bu dryi çok beğeniyorum...

edanin gercek adini bilen var mi acaba aranizda,ben Ismail beye topicten bahesttim onun da hosuna gitti,ozellikle bir arkadas cok memnun kalmis sizden deyince kim diye sordu,kala kaldim oyle,rumuzu edamecrin diyince tuhaf tuhaf bakti adamcagiz hakli olarak :)) edaya serklaj oncesi doktor tavsiyesiyle ilgili mesaj attim ama donmedi hic,sanirim ulasmadi mesajim,gerci cok sukur hersey yolunda gitti serklajla ilgili

canim ben de seni gecmisten hatirliyorum,bursada benim de icime sinen doktor ne yazik ki yok.hatta ben bir cok kisinin aksine prof istemedim hic,bana cok ustunkoru is yapiyorlar gibi geliyor,zaten kendilerini kanitlamislar ya,bundan sonra cok da takmiyorlar gibi.bu dusuncemi genellememem lazim elbette,hala idealist bir suru prof ve docent var ve yeterince dikkatli ve hassaslar.Ismail bey senin de dedigin gibi cok insancil ve pozitif,ben 2-3 defa gittim kendisine simdilik,bundan sonra daha sik gorusecegiz ve daha fazla bilgim olacak kendisiyle ilgili ama elbette birimize sifa olan digerimize olmayabilir,Allah dogru insanlarla doktorlarla karsilastirsin hepimizi de insallah.

benim sofyadaki doktorum da oyle derdi,ben burda okur okur yanina giderdim arkadaslar sunu sunu kullalniyor diye,ben hangisini alayim diye hicbirini derdi gecerdi,magnzeyum disinda ilac vermedi bana taa ki su indometatsin talihsizligine kadar,onda da hatasini kabul etti,suyum tekrar artsa da vermedi hic bir sey.

stres yapmamak lazım ama nasıl?

evet canim bence de su stres cok etkiliyor her seyi,buyuk ihtimalle stress yapmasak hepimizin de hamilelikleri cok daha kolay gececek,serklajimizi olacagiz ve bekleyecegiz sadece gununun gelmesini,ama biz rahat durmuyor ve hep can sikacak bir seyler buluyoruz.ben bu gebeligimde kendimi riskli gebelik yasayan biri gibi tanitmadim hic kimseye,hatta unide bile randevularimi istemsiz bir sekilde normal gebelik takipe almisim,gecen gidisimde duzelttim riskli yanina kaydimi yaptirdim.gebeligim sorunlu lafini agzima almamaya gayret ediyorum,erken dogum riskim var demek istemiyorum kimseye,cunku inaniyorum ki bir seyi soyler ve evrene yayarsam onun olma ihtimalini arttiriyorum,bu yuzden hep guzel ve olumlu seyler konusmak ve dusunmek istiyorum.herzaman mumkun olmasa da gunlerimizin cogunu boyle dusunerek ve yasayarak gecirmeye gayret edelim,bence en etkili ilacimiz budur.saglicakla ve olumlamayla!

mumudihaba canım nasılsın hiç bahsetmiyorsun ben seni çok merak ediyorum. bursadasın di mi? dualarımdasın?
jorjet sen nasılsın? regreteden alıyorum haberlerini...

canim cok saol,iyiyim ben..cepten girip okuyorum.hep aklimdasiniz aslinda ama biraz yogun calistigim icin yazmaya pek vaktim olmuyo ..aksamda anca evde iş güç.. iyi olmanizi bilmekte yetiyo.. bakalim araniza katilicaz bizde :)

günaydın kızlar,

fadik yoksun doğuma mı gittin yoksa?
sağ ol canım doğumdan sonra da fırsat buldukça yaz... desteğini esirgeme...

sofika canım edanın adı gülseren. :))
kızların çok sağlıklı canım. sen üzerine düşeni yaptın...iyi olacak...
yarın dr bana dese sıvı problemin bitti artık wc ye gidebilirsin rahar edeceğim...akşam karnım büyük sabah küçük oluyor onu bile sorun ediyorum. evham işte...

salihas canım yaş geçmeden 2. yi düşün... ben de düşünmedim 5 yaşına geldi oğlum düşündüm. 25 haftalık erken doğum , bir düşük, bir başarısız tüp bebek denemesi yaptım. Allah kolaylığını verir...

yaren canım benim. nerede olacak serklaj. her şey yolunda demek maşallah...

sinemcim canım nursin ve narmik 32yi geçti hedefini yüksek tut canım... hatta geçmişte el muaallim 3 üzleri 29 da doğardoğurdu...

canim cok saol,iyiyim ben..cepten girip okuyorum.hep aklimdasiniz aslinda ama biraz yogun calistigim icin yazmaya pek vaktim olmuyo ..aksamda anca evde iş güç.. iyi olmanizi bilmekte yetiyo.. bakalim araniza katilicaz bizde :)

canım güzel haberlerinizi bekliyorum artık beklemeyin artık... foliklerinizi için:))

teşekkür ediyorum cnm unutulmamak güzelmiş :))

çok iyiyim diyebilirim yıldan beri hasret kaldığım biricik ablam geliyor yurt dışından sabırsızlıka gün sayıyırum off biran önce geçsin şu günler :)

sofika buradaki ilk mesajın?:)

maşallah sen yaren 2. leri burada geçiriyorsunuz ne güzel...

chnb canım karnım benim de gece buyuk sabah kucuk,normal oyle olması
insallah yarın cok guzel haberlerle gelirsin,wc bile ne buyuk bir lutuf aslında,Allah kolaylık versin

ilk mesajımı bulmussun,tesekkur ederim ben bile bulamamıstım gecen gun aklıma geldi burdaki mesajların cıktısını alıp da saklamayı dusundum,bir gun kızlarım okur belki:) cok sukur ikinciyi de burda doguracagım insallah,Allah´ım hepimizin de yuzunu guldursun insallah.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…