Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
fadik insallah dogururyorsundur

benim kızım 2 yıl once bugun dogdu :)) masallah :nazar: 2 yaşında bir fıstık olduguna inanamıyorum,hatta tam dogum saati 14:04 yani tam 6 dakika sonra Allah´ım korusun evlatlarımızı,saglıklı uzun ve guzel omurler versin hepsine de insallah.

chnb canım karnım benim de gece buyuk sabah kucuk,normal oyle olması
insallah yarın cok guzel haberlerle gelirsin,wc bile ne buyuk bir lutuf aslında,Allah kolaylık versin

ilk mesajımı bulmussun,tesekkur ederim ben bile bulamamıstım gecen gun aklıma geldi burdaki mesajların cıktısını alıp da saklamayı dusundum,bir gun kızlarım okur belki:) cok sukur ikinciyi de burda doguracagım insallah,Allah´ım hepimizin de yuzunu guldursun insallah.

471. sayfada ilk mesajın. ha bu arada grip oldum galiba hapşuruyorum. ballı limonlu su içeceğim.

kızının doğum günü kutlu olsun. ben pazar günü dr işi olmasını hiç sevmiyorum ulaşmak zor...

471. sayfada ilk mesajın. ha bu arada grip oldum galiba hapşuruyorum. ballı limonlu su içeceğim.

kızının doğum günü kutlu olsun. ben pazar günü dr işi olmasını hiç sevmiyorum ulaşmak zor...

cnm dikkat et kendine grip çok kötü etkiledi beni çok şükür bugün iyim ateşini sürekli takip et doktorum 38geçmicek dedi erken doğum riskiymiş bol bol meyve ye ben hazırlıksız yakalandım hastanelik oldum salı sabah randevumuz var bizimde iple çekiyorum yavrularımı görmek için

SOFİKA doğum gününüz kutlu olsun sağlıklı uzun ömürlü olsun yavruların inşallah

cnm dikkat et kendine grip çok kötü etkiledi beni çok şükür bugün iyim ateşini sürekli takip et doktorum 38geçmicek dedi erken doğum riskiymiş bol bol meyve ye ben hazırlıksız yakalandım hastanelik oldum salı sabah randevumuz var bizimde iple çekiyorum yavrularımı görmek için

sinem canım sağ ol. inşallah ilerlemez. zor her aşaması vallahi...

benim yarın raandevum güzel haberler alalım hep...

benim kızım 2 yıl once bugun dogdu :)) masallah :nazar: 2 yaşında bir fıstık olduguna inanamıyorum,hatta tam dogum saati 14:04 yani tam 6 dakika sonra Allah´ım korusun evlatlarımızı,saglıklı uzun ve guzel omurler versin hepsine de insallah.

nice saglikli yillara .....hep birlikte mutlulukla gecireceginiz uzuuun uzuuunn yillar dilerim

chnb cim dikkat et kendine bu havalar tam hastalik havasi, terleyip klimada falan durma sakin

bende gumuldure geldim annemlerle 2 gundur burdayiz, izmir acayip sicak duramadim
oglan hep denize girmek istiyor, bende onunla giriyorum belime kadar yuzduruyorum onu, ama yoruluyorum sanki' ayin 14 unde rahim agzimi olcecek arda bey, umarim bu hareketimin bir zarari olmaz
sordugumda girebilirsin denize demisti cunku

senin doğurma günün,kızının da doğum günü kutlu mutlu olsun :)

SEVGİLİ CANZİ
evet enfeksiyon doğum sancılarını tetikliyormuş bende öğrendim.sancıları da sana şöyle anlatıcam lütfen canım çok dikkat et bu gün bursa tüp bebek merkezinin dr tugrul bey ilede konuştum ben zaten tüp bebek hastası olduğum için onların deyiş ile hem tüp hem ikiz hemde seklaj olunca biz onlara kıymetli bebekler diyoruz dedi.boş bana göre daha öncedebebeklerim oldu herkezinki gibi onlarda kımetkliydi tabi.aba hiç biri ilk üç ay geçmemişti.dr ryatar pozisyonda ahimin üst kısmına iki parmağını koy bastırmsadan eyer sancı olduğunda orda sertleşme varsa bu sancıdır dedi.lütfen bunu unutmayın arkadaşlar ben dr şu anda 22 mm olduğunu söylediğimde bu haftaya göre bayağı kısa olduğunuda ama bunu yatarak sorunsuz bitirebileceğimi söyledi.peki hepten kısalırrsa ne olucak dedim hiç bi şey olmaz isteği kadar kısalsın ama tek önemnli olan sancı gelmesin dedi....

geçmişten inciler. rahimin üst kısmı sezaryen dikişinin üstü mü?

arkadaşlar hepiniz o kadar talısınız ve o kadar anlayışlısınız ki
bütün üzüntülerimi paylaştınız
inşallah mutluluğumu da paylaşırız
sırayla herkes inşallah çok mutlu olucak
doğumda sizi hiç unuturmuyum
inşallah sağlıkla olsun herşey hepiniz için dua edicem

mumudihabacım derdinin dermanı kimde belli olmuyor
benim ikizlerin doğumuna tesadüfen girmişti ismail bey
ama gözlerinde benim hissetiğim acıyı anladığını anlatan çok belirgin bir ifadesi vardı
çok insancıldı ve baba gibi sığınmıştım ona
canımı asla acıtmayacağına söz vermişti
ve hiç canım acımadı
doğumdan sonra da defalarca gelmişti yanıma
nasılsın diye
psikolojimide düşünerek kızları görmemi istememişti
çabuk toparlanmam için benimle konuştu
ki ben onun muaynehanesine hiç gitmemiştim
kendi doktorum müdahale etmeyince zübeydeye gitmek zorunda kalmıştım
binlerce şükür ki o nöbetçiydi
sonrasında biliyosun yalçın kimya şakir hoca falan bir sürü doktora gittim
çok duygusuz ve umursamazdılar

ismail beye gittiğimde yeni bir teşhis koymadı
bana ne ümitverdi nede bu iş olmaz dedi
elimizden geleni yapıcaz ve bekliycez dedi
bana kasılma önleyici vermedi
iğne de yaptırtmadı
ben psikolojim için ilaç istedim vermedi
herşeye hazır olucaksın dedi
ben gece arayıp sıkıntımı söylediğimde sabah bana dönüp kendi aradı gecen nasıl geçtidiye
ve en önemlisi ne olursa olsun yanında olucam
hangi hastanedeysen doğuma gelicem
hatta hafta sonları ailemin yanına gidiyorum (kocaeli tarafında bir yerdi) sıkıntı olursa en kısa sürede dönücem dedi

benim için bunlar çok önemliydi arkadaşım
doktorlar yüzünde o kadar çok üzüldüm ki
ismail bey benim için melek oldu
bence çok deneyimli bir doktor
ama en önemlisi muhteşem bir insan
her zaman gülüyor
ve insanı strese sokmuyor
karar sana ait arkadaşım
önce güzel Allahım nasip edicek
ismail beyde vesile olucak diyorum ben

zeyhatçım sen süpersin ya
Arkadaşım çok güçlü bir bebek bu
çok seviniyorum arkadaşım
kaşıntı içinde doktor gerekeni yapıcaktır
ben iğne olmadım hapıda vajinadan kullandım

sofika bursada olasım geldi.:KK9: gerçi ben de memnunum dr mden:KK16:

yazıyorum arkadaşlar kağan kocatepe 9 ay 10 gün kitabından gebelikte idrar yolu enfeksiyonu
aynen şöyle yazıyor en önemli erken gebelikte fazla miktarda salgılnan progesteron hormonunun düz kasları gevşetici etkisidir.idrar yollarında idrar akımını sağlayan düz kaslar gevşediğinde idrar akımı yavaşlar ve bakteri geçişini engelleyen kPk mekanizmalarınında işlevi azalır.ayrıca gebeleğin ilerlemesiylede büyüyen rahimidrar yoluna baskı yapmasıda idrar akımınmın yavaşlamasına katkıda bulunur.sonuç olarak vajinada normalde bir problem yaratmadanyaşayan enfeksiyon etkenleri önce utera yoluyla mesanye burdanda şartlar elverdiğinde böbreklere doğru çıkarak çeşitli şiddette enfeks.oluşmasına neden olur. mesaneyebuşan bakjteriler burada hiç belirti vermeden yaşamlarını sürdürebiliir.buna asemptomatik bakteriüri (idrarada belirti vermneyen bakteri varlığı adı verilir.bu durumbir enfeksiyon olmamakla birlkikte şartlar elverdiğinde hemen enfeksiyona dönüşebildiğinden mutlaka saptanmalı ve tedavi edilmelidir.
progestan alıyoruz ya o da enfeksiyona dolaylı yoldan neden mi oluyor?

aaa bilmiyordum canım çok şaşırdım.hayırlısı olsun inşallah.demek 1 ay sonra serkilaj demekki daha yeni bir gebelik. sen içini ferah tut.herşey yolunda gider canım.işte senin kız biraz küçük onun için biraz zor olur ama herhalde yanında biri olur .peki bu gebelikte yatıcakmısın canım .
bana kaılrsa çok istemiyorm ikinciyi annemde pek bakma taraftarı değil ama kızımın kardeşi olsunda isterim.

tek güvendiğim annem canım, ondan başka kimsem yok zaten Allahtan banada yakın kızıma bakacak zorlandığım zamanlarda ben diğerini hallederim zaten artık daha tecrübeliyiz acemiğimizi attık ilk bebekte, yatmaya gelince duruma göre riski bir durum olursa mecbur yatarım yoksa serklajdan birkaç hafta sonra ufak ufak evin içinde ayaklanıp yemeğimi yapıp kızıma bakarım diyorum ama durum ne gösterecek bakalım zor mu geçer kolay mı Allah bilir..şu an 10 haftalığım canım, son adet tarihime göre olmadığı içinde tam gününü bilmiyorum doktora gidince söylüyor tekrar bir sonrakinide haftasına göre takip ediyor gelişimi normal gidiyor , ortalama 17 nisanı falan baz alıyor işte canım öyle söylemişti..senin içinde hakkında hayırlı olsun kızın biraz daha büyürse düşünebilirsin belki biraz daha kurtarır kendini kardeşsiz olmak çok kötü ben tek çocuğum ve kimsem yok annem ve babamdan başka Allah onlara uzun ömür versin , onlar olmasa kimsem yok şu hayatta Rabbim bir evlat verdi inşallah tek kalmaz yavrum bir kardeşi de olur diye hep dua ettim o olduktan sonra şükür dualarım kabul oldu inşallah tamamına erdirir, onlara uzun ömürler verir..Allah kimseyi yanlız bir başına bırakmasın, insanın canından kanından diyebileceğin kimsesinin olmaması çok kötü..

günaydın kızlar,

fadik yoksun doğuma mı gittin yoksa?:KK9::KK9::KK9:
sağ ol canım doğumdan sonra da fırsat buldukça yaz... desteğini esirgeme...

sofika canım edanın adı gülseren. :))
kızların çok sağlıklı canım. sen üzerine düşeni yaptın...iyi olacak...
yarın dr bana dese sıvı problemin bitti artık wc ye gidebilirsin rahar edeceğim...akşam karnım büyük sabah küçük oluyor onu bile sorun ediyorum. evham işte...

salihas canım yaş geçmeden 2. yi düşün... ben de düşünmedim 5 yaşına geldi oğlum düşündüm. 25 haftalık erken doğum , bir düşük, bir başarısız tüp bebek denemesi yaptım. Allah kolaylığını verir...

yaren canım benim. nerede olacak serklaj. her şey yolunda demek maşallah...

sinemcim canım nursin ve narmik 32yi geçti hedefini yüksek tut canım... hatta geçmişte el muaallim 3 üzleri 29 da doğardoğurdu...

canım serklajımı çapada yaptırıcam ben yine ama cemil hoca olmayacak, onbeşgün önce gidip kan testlerimi yaptırdım geçen serklajımda yatarken görevli olan bir şebnem hanım vardı uzman doktor, ona söyledim, geçen sefer serklajı ve doğumun burda olmuştu yine gelicem dedim, tamam dedi tarama testini yapalım sonra yaparız dedi, cemil hocaylada konuştum maddi olarak şu anda çok hazırlıksız yakalandım yaptıramam özelde, oda olumlu karşıladı şu anda bir yetkimiz yok elimizden birşey gelmiyor ama geçmiş hikayen orda olduğu için zorluk çıkarmazlar dedi, ordada yaptırabilirsin dedi.. ben öyle yapıcam aylık takiplere yine cemil hocaya gidicem, tabi kendisi yapsa daha farklı olurdu ama ne yapalım hakkımızda hayırlı olur inşallah verdiğimiz karar..eşimin çok ödemesi var
geçen yıl bağkur borçları vardı af da yapılandırdık onları ödüyor, birde memlekete ev yaptırdı kayın validemler kredi çekip her ay belirli bir para onlara veriyoruz tek kişi çalışınca ancak yetiyor ne yaparsın durum böyle canım bende..

sofika kızının doğum günü kutlu olsun canım..Allah sağlıklı, mutlu hayırlı nice güzel yaşlar nasip etsin, güzel insanlarla karşılaştırsın..

canım serklajımı çapada yaptırıcam ben yine ama cemil hoca olmayacak, onbeşgün önce gidip kan testlerimi yaptırdım geçen serklajımda yatarken görevli olan bir şebnem hanım vardı uzman doktor, ona söyledim, geçen sefer serklajı ve doğumun burda olmuştu yine gelicem dedim, tamam dedi tarama testini yapalım sonra yaparız dedi, cemil hocaylada konuştum maddi olarak şu anda çok hazırlıksız yakalandım yaptıramam özelde, oda olumlu karşıladı şu anda bir yetkimiz yok elimizden birşey gelmiyor ama geçmiş hikayen orda olduğu için zorluk çıkarmazlar dedi, ordada yaptırabilirsin dedi.. ben öyle yapıcam aylık takiplere yine cemil hocaya gidicem, tabi kendisi yapsa daha farklı olurdu ama ne yapalım hakkımızda hayırlı olur inşallah verdiğimiz karar..eşimin çok ödemesi var
geçen yıl bağkur borçları vardı af da yapılandırdık onları ödüyor, birde memlekete ev yaptırdı kayın validemler kredi çekip her ay belirli bir para onlara veriyoruz tek kişi çalışınca ancak yetiyor ne yaparsın durum böyle canım bende..

canım hayırlısı olsun çabalarımız çocuklarımız kardeşsiz kalmasın değil m? tabi biz de istiyoruz anneliği yeniden...
bu işler çok masraflı gerçekten ben özel sağlık sigortam olmasına rağmen yüzde 50- 60 indirimi var hesabımızda olmayan bir masraf oldu. serklajım farklı oldu farklı sorunlar çıktı hastanede yattım başka hastanye de güvenemedik ama aslında yedekte bundan sonra için bulundurmak lazım. burada çok arkadaşın uzman dr yaptı inşallah senin de iyi olacak. sık sık yaz haberdar et bizi...

hidenisko şimdi gördüm mesajını canım ya... kusura bakma yarın ararım seni..

yeni hamişler nasılsınız?duyaydın eylülgülü

fadik kesin doğuurdu:)):KK9:

paşam neredesin küstüm sana....:KK19:

canim cok sagol buldum,ben bir daha o sayfalara donus yapacagim ilginc olacak,ne kadar tecrubesizmisim
off sakin grip falan olma canim,hemen daha yarin bir tavuk aldir,bunun derisini temzileyerek 2 saat kadar buyuk bir tencere suda kaynat,sonra bu sudan corba yaptir-sarmisakli limonlu icebildigin kadar ic-mumkunse butun gun bununla beslen hatta,ustune karabiber de serpebilirsin.ben hamileleligim boyunca 1-2 defa hastalanir gibi oldum,genelde faranjitim azdi,onu da bu sekilde tavuk suyu ile 2 gunde hallettim,ama durum cidddilesirse hic bir seyle vakit kaybetmeden doktora danis ve gerekli ilaclari kullan,su anda ekstra kompikasyona hic ihtiyacin yok,gecmis olsun

tesekkur ederim canim kizimin dogum gununu kutladigin icin ve evet bende pazar gunlerinden haz etmiyorum,ozel hastanelerde uzman nobetci bile bulunmuyor

amin canim insallah,cok tesekkur ederim,Allah'im hepimizin yavrularina saglikli ve uzun omurler versin insallah
ve gecmis olsun,daha iyi olmana cok sevindim

nice saglikli yillara .....hep birlikte mutlulukla gecireceginiz uzuuun uzuuunn yillar dilerim

chnb cim dikkat et kendine bu havalar tam hastalik havasi, terleyip klimada falan durma sakin

bende gumuldure geldim annemlerle 2 gundur burdayiz, izmir acayip sicak duramadim
oglan hep denize girmek istiyor, bende onunla giriyorum belime kadar yuzduruyorum onu, ama yoruluyorum sanki' ayin 14 unde rahim agzimi olcecek arda bey, umarim bu hareketimin bir zarari olmaz
sordugumda girebilirsin denize demisti cunku

guzel dileklerin icin tesekkur ederim canim,amin
denize girme konusuna gelince,yorulmandan ziyade enfeksiyon riski beni endiselendirirdi,ama cook isterdim bende girebilmeyi gercekten bu korkunc sicaklarda,cesaret edemem ama

senin doğurma günün,kızının da doğum günü kutlu mutlu olsun :)
coookk tesekkur ederim canim sagolun

sofika bursada olasım geldi.:KK9: gerçi ben de memnunum dr mden:KK16:
evet yaa bu adamin cok insancil bir tarafi var,ve ben muayenedeyken bile telefnunu kapatmadigi dikkatimi cekti,ne zaman calsa ozur dileyerek aciyor ve konusyor hastalariyla,hosh bu muayenedeki hasta icin her ne kadar can sikici olsa da telefonun diger ucundaki telasli anne adayi icin bir nimet niteliginde.Allah razi olsun boyle doktorlardan.
progestan alıyoruz ya o da enfeksiyona dolaylı yoldan neden mi oluyor?
hmmm ilginc bir durum o zaman,ama duz kaslari gevsetici etkisinden de bahsetmis ki bizim rahim kasilmalarina olumlu etkisi var ama enfeksiyon riskini de dolayli tetiklemis oluyor dedigin gibi sanki

sofika kızının doğum günü kutlu olsun canım..Allah sağlıklı, mutlu hayırlı nice güzel yaşlar nasip etsin, güzel insanlarla karşılaştırsın..

cok tesekkur ederim canim,amin insallah cumlemize de Allah'im sadece hayirlar saglik ve evlatlarimizin mutlulugunu gostersin

gece oklunca daha cok artıyor bunlar nasıl durucak artık umıdımı kesmeye basladım nıdılata ragmen durmuyo yokmu bunun baska bı yolu bırakıcak yavrularım benı su yarında bı gecse salı gunu gıdıcez doktora tabı kasılmalar hafıflerse kasılman varken gelme dedı off cok uzuluyorum ya artık aglamak ıstemıyorum

gece oklunca daha cok artıyor bunlar nasıl durucak artık umıdımı kesmeye basladım nıdılata ragmen durmuyo yokmu bunun baska bı yolu bırakıcak yavrularım benı su yarında bı gecse salı gunu gıdıcez doktora tabı kasılmalar hafıflerse kasılman varken gelme dedı off cok uzuluyorum ya artık aglamak ıstemıyorum

canim oncelikle sakin ol,ve bebeklerim beni birakacak laflarini bir daha sakin agzina alma,lutfen olumsuz yuklemeler yapma,herseyin guzel devam edecegine ve mutlu sonla bitecegine inan ve Allah' a emanet et kendini de bebeklerini de.kasilmalarin olmasi normal ama duzenli olmamasi lazim bunu artik hepimiz biliyoruz,senin kasilmalarin ne kadar duzenli ve siddetli su anda?bir de kasilmalarim azalirsa doktora gidecegim de ne demek,azalmaz da artarsa evde kaderini mi bekleyeceksin,yoksa yolda sarsilma falan diye mi doktorun boyoe bir sey soyledi anlayamadim,uzak mi evinle doktor arasi o kadar ?her halukarda herseyin guzel devam edecegini dusun,yogurt ye bol bol,su ic ve doktorunla irtibat halinde ol,istersen bir doktorla daha gorus belki icin daha rahat eder,proflar biraz rahat ve umursamaz davraniyorlar ve bu bile stres yapmamiza neden olabiliyor,biraz daha sorununu samimiyetle degerlendirebilecek birine mi gorunsen yarin bilemedim ki,burda insancil yonunden hep bahsediyoruz kendisinin pembe mavide Ismail bey var,dusunursen eger.

bu kadar stresli olman durumu olumsuz yönde tetikliyor bence
kesinlikle sakin olmalısın strese girme, belki de o bile arttırır durumunu
doktorundan ve hastanenden eminsin değil mi? yani yapılacak hersey tam olarak yapılıyor bunu biliyorsun değil mi?
gerisi allahın takdiri

chnb okadar zor bir durumdan nasıl kurtuldu bak, bebişi de kendi de iyi, ama cok dirayetliydi, Allah bebişlerini bağışladı
sende lütfen sakin ol, meleklerinle geçireceğin güzel dakikaları düşün, onların doğduğunu o minik ayaklarını ellerini :nazar:

X