Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
geçmişi okuyorum ya, geçmişte seklaj sonrası gazlı bezi çııkarırken acıdı yazmışlar benim 3 saat sürdü acaba koyduysalar da aldılar mı orada? beni sonda zorlamıştı ama...

bir de anestezi herkesin kısa benim 3 saat uyandığımda diğer kolumda da damar yolu vardı yeniden narkoz vermişler yani. bu narkoz bebeğe etki etmiş midir ki?
bir de benim operasyonumu kameraya çekmişler... doğurursam zamanlı isterim...

canim o gazli bez herkeste olmayabiliyor,sende de olmama ihtimali cok yuksek,kanamayi durdurma amacli konuluyor diye tahmin ediyorum ve boyle bir risk yoksa da gazli bey koymuyorlardir sanirim.senin ameliyatin uzun surdu,ve narkozda kalma suren de daha uzun haliyle,ben de hep zarari oldu mu olmadi mi diye kafa yormustum ilkinde ama o konuda ne yazik ki yapilabilecek bir sey yok,Allah'im korusun deyip umut ediyoruz sadece zarari olmamistir diye.
gazli bez bana konizasyonda konulmustu ve islemden 2 saat sonra da cikarilmisti ama acidigini hatirlamiyorum,gerci bir cok arkadas serklaj alinirken de aciyor diye bahsetmis ama benim serklajim alinirken de acimadi ve cok kisa surdu.Sanirim bu hem doktoruna hem de agri esigine(ve kendini kasmana) bagli,bazi doktorlarin elinin hafif olmasi diye bir sey var gercekten.benim sofyada bir bayan doktorum vardi rutin smear vs gibi islerim icin giderdim kendisine ve hic bir vajinal muayenesinin,ornek aliminin spekulumun acittigini hatirlamam,ama basta daha karnimdan kasilip kaislmadigimi kontrol ediyor ve rahat birakmadan da muayeneye baslamiyordu.bazi doktorlar da hic gergin misin degil misin bakmadan daldiriyor spekulumu e oyle yapinca aciyor tabii.

ve sonda beni de en cok zorlayanlardan,nerdeyse orda oyle bir sey oldugunu bile dusunmek istemiyorum,bende 24 saat kaldi sen iyi dayandin 1 hafta.

goruntulerini de iste bence

bende bu ara gecmis okuyorum

sofka fadikten sonra senle firdevse mi geliyor doğum bekleme sırası...:KK16:

evet yaa,heyecanlaniyor insan oyle dusununce.bizim frdevsle hemen hemen ayni gunlerimiz,insallah vakitlice saglikla siramizi savar da sana ve digerlerine birakiriz dogum sirasini.Allahim korusun!

chnbcim nasılsın canım, bir sorun yok inşallah, fadik de doğurmamış galiba , en çok sizi merak ediyorum fırsat buldukça bakıp çıkıyorum hemen..

kistin hemen gectimi yani insaallah benimkidde geecer ya benim ki biraz büyüktü aslında gecmez diye korkuyorm o cok ugraştırı mı acaba .hepimz zor günler gecirdik en iyi siz anlarsınız cünkü sizde benim gibi bekledinz ben beklemktn gocunmuyordm kist canımı sıktı insaallahta gecerde bende mutlu olurm evet dedigin bizim için gerisi dahada zor 9ay diken üstünde olacaz ama insaallah sonu güzel olur insaallah sende kalp atıslarını duyup rahatlarsn canım rabbim yardımcın olsn dualarım sizinle

amin canım hepimize yardımcı olsun dualarımızı kabul etsin inşallah,2-3 adet kanamasıyla küçülmüştü diye hatırlıyorum canım o yüzden de adet düzensizliği yapmıştı,adetlerm doğumdan tam 6 ay sonra düzene girmişti,kistim 5 cm civarındaydı yanlış hatırlamıyorsam

kızlar doktorumla görüştük yine endol ve nidilat devam dedi pazar endolu kesicez dedi gelelimmi dedim hayır yolda sarsılma dedi salı sabah gidicez şuan kasılmalarım okadar sık değil onuda söledim akşam bide idrar tahlili yaptılar bi enfeksiyon çıkmadı netten araştırdım biraz şu sancı meselesini 20 30 arası çıkan sancılar sayılmıyormuş bile öyle yazmışlar 50 60 yukarsı sancı sayılıyormuş hastanede ebede dedi bunlara sancı diyemeyiz ama yinede doktorunun haberi olsun dediler inşallah azalır şu 28. haftaya gelebilsek bari sonunu hiç düşünemiyorum artık rabbim yardım etsin

kontrollerine ve ölçümlere devam edersen sorun olmaz kısalma devam ederse drun seni yönlendirir 15 gün de 1 kontrol ol ve ani bir ağrın olursa ne yapacağını dr sor paniğe gerek yok ama ihmale gelmez 2.5 altına inerse kısaldığını düşünüp önlem alıyorlar genelde..Allah tamamına erdirsin...
arkadaşlar benim de 22 de 2.70 filandı 29 da bugün 2.21 gibi dendi yani fazla ilerlememiş ama idrarda enfeksiyon çıktı anladığım kadarıyla dr sonucu görmedi henüz..yarın bakacak ama ben 12 saatlik gecikmeyi göze alamadım içtim ilacı valla:)) artı nidilatı 4 tane iç dedi bu başka bi dr doğumu kısmetse orda yapacağım..bebecik 1350 olmuş..şu iltihap işini de atlatsak hiç şikayetim yok sorsan akıntı filan da yok ama gizli olabiliyormuş..
kocaman maşallah size canım...
çok şükür 30 lu haftalarada geldiniz hem inş. daha 36-38 haftalarıda göreceksiniz....
enfeksiyonun belirtisi olmadığı için bende hafif olduğunu düşünüyorun işnş. kısa zamanda atlatırsın...

kızlar ben ateşim var diye yazmıştım bugün sonra hastaneye gittik nst ye bağladılar 5dakikada bir 20 30 sancım çıktı ebeler çok önemli değil ama yinede doktorunu ara dediler aradım yine endole başladık ve parol verdi ateş düşürücü yarında proluton depot çok korkuyorum kızlar ya yükselirse sancılar bu sancıları durdurmanın imkanı yokmu yarın yine arıcam doktorumu ama bu kasılmaları ateş neden olmuş lütfen dua edin bana
canım ateşin düştüğüne göre inş kısa zamanda herşey yoluna girecektir...çok çok geçmiş olsun yeniden...
rabbim yavrularını sağlıcakla size bağışlasın...

geçmişi okuyorum ya, geçmişte seklaj sonrası gazlı bezi çııkarırken acıdı yazmışlar benim 3 saat sürdü acaba koyduysalar da aldılar mı orada? beni sonda zorlamıştı ama...

bir de anestezi herkesin kısa benim 3 saat uyandığımda diğer kolumda da damar yolu vardı yeniden narkoz vermişler yani. bu narkoz bebeğe etki etmiş midir ki?
bir de benim operasyonumu kameraya çekmişler... doğurursam zamanlı isterim...
canım herkese gazlı bez konulmuyor galiba...
bana konuldumu bilmiyorum...
bana sondada takılmamıştı...
canım anestezi işini kafaya takma inş. hiç birşeycik olmamıştır...

sofikacım zahmet ne demek seve seve ultrasonlara bakarım şimdi......

kızlar doktorumla görüştük yine endol ve nidilat devam dedi pazar endolu kesicez dedi gelelimmi dedim hayır yolda sarsılma dedi salı sabah gidicez şuan kasılmalarım okadar sık değil onuda söledim akşam bide idrar tahlili yaptılar bi enfeksiyon çıkmadı netten araştırdım biraz şu sancı meselesini 20 30 arası çıkan sancılar sayılmıyormuş bile öyle yazmışlar 50 60 yukarsı sancı sayılıyormuş hastanede ebede dedi bunlara sancı diyemeyiz ama yinede doktorunun haberi olsun dediler inşallah azalır şu 28. haftaya gelebilsek bari sonunu hiç düşünemiyorum artık rabbim yardım etsin
evet canım 20-30 çok düşük...ama tedbiride almak lazım tabi...
sen istirahatına da dikkat et bol bol dinlen...

Geliyorum, gidiyorum doğurmamış bu kız daha...:KK53:

Şaka bir yana, güzel haberlerinin takipçisiyim Fadikçim..:KK16:

Son düzenleyen: Moderatör:
canım öncelikle çok ciddi bir sorun olmasada bu geriliğe bende üzüldüm....seninle bu konuda önceden uzun uzun konuşmuştuk...bende aynı sorunu kafaya takmıştım ama benim korkum hep bir sağlık probleminden falanmı diyeydi ama arda bey bana hep sana çekmiş seninde boyun kısa dedi...senin maşallah kızın zaten sağlıklı bu kııznda sadece o na çekecek galiba...
canım bizim en geriden gelen boyumuzdu hala öğle....nette araştırdığımda boyda kısalık allah korusun dowm sendromondanda olabiliyormuş ama bu kısalığın ne zaman başladığı çok önemli 20 haftadan sonraki değişiklikler genelde bebeğe has özelliklerden farklı olabiliyormuş...bu yüzden olacak arda bey bizdeki gerliliği hiç kötüye yormadı....
canım bizim ultrasonlarda 20. haftaya kadar herşey gayet normal bütün ölçümler satla uyumlu ilk kısalma 21+2 de gözükmüş oda sadece boyuında yani FL de...diğer ölçümlerde çok ufak farklar var...
30. haftadada karın çevresi de gerikalmaya başlamış 30. haftada 1 hafta geride...boyu ise 2.5 hafta geride...başı bir hafta ilerde...

canım bu gerileme her muayenede az az devam etti ve arda beyin en son ultrasonuda şöyle...
gerçek haftam 37+2
baş 37+5
karın 34+5
boy 32+4

ondan sonra çekilen ultrasonalr pek birbirine bağımlı değil farklı yerler olduğu için galiba...

ama dün çekildiğimde şöyle
40+5 hafta
baş 38 hafta
karın 38
boy 36

yani yine biraz düğşüklükler var ama kilosu 3 geçtiği için artık normal bir bebek sayılıyor...
2.5 kg altı bebkleri düşük kiloda buluyorlar...

canım maşallah senin kızın sağlıklı bir sağlık problemi yok ama demekki sizdekide ırsi birşey...aileden birinemi çekiyor acaba....
arda beyin ilk söylediği bana çektiği olmuştu netten araştırdığımdada obiliyormuş...
hem senin gerileme bu haftalarada başladığına göre önemli birşey değil...
birde ben diğer kızından daha kilolu olacağına inanıyorum çünkü gerilik bu haftalarda başladı diğerinde yanlış hatırlamıyorsam 20 den sonra başlamıştı...

canım sen zaten maşallah beslenmene herşeyine dikkat eden birisin elinden gelenide yapıyorsun...
takdiri allah a kalmış...
inş. herşey güzel olacak hem maşallah çokta güzel ilerliyorsun....

evet kızlar hala doğurmadım:))
aslınada dün biraz alarm var gibiydi ama bugün yine tık yok....

eşimde sabah yola çıktı inş yatsıya doğru burda olurlar rabbişm sağ salim gelmelerini nasip etsin kızların dediği gibi babasını bekledi galiba...
inş. bundan sonra gelir artık...

dün yine hastanedeydim çok az nst de sancı çıktı zaten miladın geçmiş birde acile gözük dedi dr...
acilde 2 cm açılmam çıktı...
dr açılmanın çok olmadığını doğumun yine biraz zaman alabileceğini söyledi bu yüzden yatış vermedi hemde o dr da zeynep kamili önerdi...
kıymetli bir bebkmiş bugüne kadar getirmişsin dedi...
dün kasılmalarım baya vardı hatta bir ara not düştüm saatte en az 5-6 oluyordu hemd eçok belirgin belimde ağrıyordu...
neyse yorullmuşumya akşama doğru uzandım kasılmalar saatte 2-3 e düştü gecede uyudum sabah kalktım tık yok...
şimdi çok seyrek...
inş. eşimde sağlıcakla gelsinde artık bakjalım ne yapacağız yarın tam 41 hafta yı doldurmuş oluyoruz...
alalh korusun artık bundan sonra tehlikeli olabilir...

evet kızlar hala doğurmadım:))
aslınada dün biraz alarm var gibiydi ama bugün yine tık yok....

eşimde sabah yola çıktı inş yatsıya doğru burda olurlar rabbişm sağ salim gelmelerini nasip etsin kızların dediği gibi babasını bekledi galiba...
inş. bundan sonra gelir artık...

dün yine hastanedeydim çok az nst de sancı çıktı zaten miladın geçmiş birde acile gözük dedi dr...
acilde 2 cm açılmam çıktı...
dr açılmanın çok olmadığını doğumun yine biraz zaman alabileceğini söyledi bu yüzden yatış vermedi hemde o dr da zeynep kamili önerdi...
kıymetli bir bebkmiş bugüne kadar getirmişsin dedi...
dün kasılmalarım baya vardı hatta bir ara not düştüm saatte en az 5-6 oluyordu hemd eçok belirgin belimde ağrıyordu...
neyse yorullmuşumya akşama doğru uzandım kasılmalar saatte 2-3 e düştü gecede uyudum sabah kalktım tık yok...
şimdi çok seyrek...
inş. eşimde sağlıcakla gelsinde artık bakjalım ne yapacağız yarın tam 41 hafta yı doldurmuş oluyoruz...
alalh korusun artık bundan sonra tehlikeli olabilir...

hakikaten babasını bekliyor,bi bakmışsın babasının gelişiyle doğurursun kız :) eşime seni anlatıyorum da hadi ya hala doğurmadı mı diyor :KK1: merak içerisindeyiz gelsin artık sağlıkla :KK16::nazar:

sofka fadikten sonra senle firdevse mi geliyor doğum bekleme sırası...:KK16:
hayırlısıyla inşallah..bende inanamıyorum gerçi daha 2 ay doğurmak yasak fadikten sonra...:))
dün 3 aydır ilk kez ileyi dolaştım biraz o da arabayla dr giderken heryer değişmiş sanki..aylardır 30 haziranı bekledim evlilik yıldönümümüz hem de 30 hafta yı görebilirmiyim diye:) çok şükür..darısı tüm bekleyenlere olsun inşallah..
sofika ben karın çevresi ac diye hatırlıyorum doğru mu ben incide 27 haftada hastaneye yattım orada ac 25 çıktığı için 25 haftalıksın dediler neredeyse 2 hafta kendi hesabımdan geriydi mühim değildir .. miada kadar dursun onu da tamamlar birde her makine bir olmuyor galiba ben dr değiştirdim kilo umduğumdan fazla çıktı..fadiğin dediği gibi artık emin de olamıycam kilodan..
idrar tahlilinde bol epitel 8_10 lökosit vardı ama dr 15 i aşarsa ilaç veriyoruz diyor..yine de kulağım kirişte.. zaten aylardır tuvalet kağıdına bakmaktan manyak oldum:KK43:
bol su iç dedi ben zaten 4 lt içmeye çalışıyorum..ama beni ilaçlar yordu galiba 1 aydır nidilat 3 aydır magnezyum başından beri kan ve multivitamin böbrekler nasıl dayansın..
chnb iyi gidecek inşallah..bravo sana iyi sabrettin..maddi manevi hiç kolay değil yaşananlar..Rabbim emeğini karşılıksız bırakmasın hiçbirimizin..
fadik hadi hayırlı haberler ver inşallah bize de dua et..

Arkadaslar ben de 20. Haftada grip nedeniyle doktora gittiğimde öğrendim rahim agzi incelmemi. 1 hafta hastanede kaldım. Zannediyodum ki dinlenince yatinca kalinlasicak. Doktor kalinlasmaz dediginde kafamdan kaynar sular dokuldu.Bebisimin o haftadan beri kafası hep aşağıda. Dikislik duruma gelmemek icin doktorum hep yaticaksin evde dolasmakta yasak dedi. Cok agladim . Hic yer değiştirmedi bebisimin kafası hep aşağıda. Resmen kasığımda yaşadı yavrum. Ultrasonu başka annelerin karnına koyuyo doktor benim kasığıma koyup bakıyo:) 36. Haftamıza kalkmadan yatarak geldik cok şükür.Ama bi buçuk ay sonra esim baktı benim psikolojim kotu beni kaçırıp dondurma yemeye götürmüştü:))arada böyle kaçamaklar yaptık doktor kızsada:) ama cokk dikkat ettik. Evde hic dolaşmadım banyo haftada bir:) 20. Haftamda 3 cm di incelmem şimdi 2 cm inde altına inmiş. Gercekten doktor biraz rahat davransaydi tabiki bende rahat davranicaktim. Bu zamana kadar gelemezdik ya da dikis olmak zorunda kalirdim. Erken onlem almis olduk. az kaldı cok şükür ama yatmaktan sırtım ağrıdi artık. Gercekten hamileliğinde rahatrahat gezenlere cok özeniyorum.

Bu durumda olan arkadaslara da tavsiyem uzulmesinler. Gecmicek gibi geliyo bitmicek sanki gunler. Ama bitiyo. Kendilerine hobiler bulsunlar.Ben bu yatista kendime yeni yeni hobiler edindim. Bebisimin odasina tablolar yaptim. Bebeğimin herseyini internetten aldım. Odasını tam istediğim gibi yaptım. Eşimden Allah razı olsun tabi o olmasa mümkün degildi dayanmam

hayırlısıyla inşallah..bende inanamıyorum gerçi daha 2 ay doğurmak yasak fadikten sonra...:))
dün 3 aydır ilk kez ileyi dolaştım biraz o da arabayla dr giderken heryer değişmiş sanki..aylardır 30 haziranı bekledim evlilik yıldönümümüz hem de 30 hafta yı görebilirmiyim diye:) çok şükür..darısı tüm bekleyenlere olsun inşallah..
sofika ben karın çevresi ac diye hatırlıyorum doğru mu ben incide 27 haftada hastaneye yattım orada ac 25 çıktığı için 25 haftalıksın dediler neredeyse 2 hafta kendi hesabımdan geriydi mühim değildir .. miada kadar dursun onu da tamamlar birde her makine bir olmuyor galiba ben dr değiştirdim kilo umduğumdan fazla çıktı..fadiğin dediği gibi artık emin de olamıycam kilodan..
idrar tahlilinde bol epitel 8_10 lökosit vardı ama dr 15 i aşarsa ilaç veriyoruz diyor..yine de kulağım kirişte.. zaten aylardır tuvalet kağıdına bakmaktan manyak oldum:KK43:
bol su iç dedi ben zaten 4 lt içmeye çalışıyorum..ama beni ilaçlar yordu galiba 1 aydır nidilat 3 aydır magnezyum başından beri kan ve multivitamin böbrekler nasıl dayansın..
chnb iyi gidecek inşallah..bravo sana iyi sabrettin..maddi manevi hiç kolay değil yaşananlar..Rabbim emeğini karşılıksız bırakmasın hiçbirimizin..
fadik hadi hayırlı haberler ver inşallah bize de dua et..

doğurmayın sakın kızlar henüz erken. beklesinler daha...

canım benim zorla 2.5 litre oluyor midemi bulandırıyor ya...

benim pek ilacım yok haftada bir yarım proluton günlük iğnem ve elevit dışında ha duphalac ve bulantı için zofran var bir de... ilaçtan olabilir.

maddi manevi zor oluyor gerçekten Allah herkese nasip etsin...

Arkadaslar ben de 20. Haftada grip nedeniyle doktora gittiğimde öğrendim rahim agzi incelmemi. 1 hafta hastanede kaldım. Zannediyodum ki dinlenince yatinca kalinlasicak. Doktor kalinlasmaz dediginde kafamdan kaynar sular dokuldu.Bebisimin o haftadan beri kafası hep aşağıda. Dikislik duruma gelmemek icin doktorum hep yaticaksin evde dolasmakta yasak dedi. Cok agladim . Hic yer değiştirmedi bebisimin kafası hep aşağıda. Resmen kasığımda yaşadı yavrum. Ultrasonu başka annelerin karnına koyuyo doktor benim kasığıma koyup bakıyo:) 36. Haftamıza kalkmadan yatarak geldik cok şükür.Ama bi buçuk ay sonra esim baktı benim psikolojim kotu beni kaçırıp dondurma yemeye götürmüştü:))arada böyle kaçamaklar yaptık doktor kızsada:) ama cokk dikkat ettik. Evde hic dolaşmadım banyo haftada bir:) 20. Haftamda 3 cm di incelmem şimdi 2 cm inde altına inmiş. Gercekten doktor biraz rahat davransaydi tabiki bende rahat davranicaktim. Bu zamana kadar gelemezdik ya da dikis olmak zorunda kalirdim. Erken onlem almis olduk. az kaldı cok şükür ama yatmaktan sırtım ağrıdi artık. Gercekten hamileliğinde rahatrahat gezenlere cok özeniyorum.

Bu durumda olan arkadaslara da tavsiyem uzulmesinler. Gecmicek gibi geliyo bitmicek sanki gunler. Ama bitiyo. Kendilerine hobiler bulsunlar.Ben bu yatista kendime yeni yeni hobiler edindim. Bebisimin odasina tablolar yaptim. Bebeğimin herseyini internetten aldım. Odasını tam istediğim gibi yaptım. Eşimden Allah razı olsun tabi o olmasa mümkün degildi dayanmam
maşallah size ve bebeğinize darısı başımıza inşallah...

canim o gazli bez herkeste olmayabiliyor,sende de olmama ihtimali cok yuksek,kanamayi durdurma amacli konuluyor diye tahmin ediyorum ve boyle bir risk yoksa da gazli bey koymuyorlardir sanirim.senin ameliyatin uzun surdu,ve narkozda kalma suren de daha uzun haliyle,ben de hep zarari oldu mu olmadi mi diye kafa yormustum ilkinde ama o konuda ne yazik ki yapilabilecek bir sey yok,Allah'im korusun deyip umut ediyoruz sadece zarari olmamistir diye.
gazli bez bana konizasyonda konulmustu ve islemden 2 saat sonra da cikarilmisti ama acidigini hatirlamiyorum,gerci bir cok arkadas serklaj alinirken de aciyor diye bahsetmis ama benim serklajim alinirken de acimadi ve cok kisa surdu.Sanirim bu hem doktoruna hem de agri esigine(ve kendini kasmana) bagli,bazi doktorlarin elinin hafif olmasi diye bir sey var gercekten.benim sofyada bir bayan doktorum vardi rutin smear vs gibi islerim icin giderdim kendisine ve hic bir vajinal muayenesinin,ornek aliminin spekulumun acittigini hatirlamam,ama basta daha karnimdan kasilip kaislmadigimi kontrol ediyor ve rahat birakmadan da muayeneye baslamiyordu.bazi doktorlar da hic gergin misin degil misin bakmadan daldiriyor spekulumu e oyle yapinca aciyor tabii.

ve sonda beni de en cok zorlayanlardan,nerdeyse orda oyle bir sey oldugunu bile dusunmek istemiyorum,bende 24 saat kaldi sen iyi dayandin 1 hafta.

goruntulerini de iste bence

bende bu ara gecmis okuyorum

şimdi istemem doğsun da sağlıkla vakitlice. verirler mi bilmem ama ben bu videoların akademik makalelerde filan kullanılabileceğini düşündüm bu yüzden verirler mi bilmm...kaçıncı sayfadasın?güzel güzel de bekleyin aylarınızı ama devir size geçti...

chnbcim nasılsın canım, bir sorun yok inşallah, fadik de doğurmamış galiba , en çok sizi merak ediyorum fırsat buldukça bakıp çıkıyorum hemen..

şükür iyiyim. asaıl sen ne yaptın?

evet endol belli zaman sonra bebeğin suyunu azaltıyormuş...güzel olacak inşallah....

canım herkese gazlı bez konulmuyor galiba...
bana konuldumu bilmiyorum...
bana sondada takılmamıştı...
canım anestezi işini kafaya takma inş. hiç birşeycik olmamıştır...

sofikacım zahmet ne demek seve seve ultrasonlara bakarım şimdi......

demek konulmuyor...inşallah olmamıştır canım. eşin de yetişsin öyle doğsun bu anıyı kaçırmasın babası...

ben bu 20. haftadan sonraki gerilik işi aileye çeker görüşünü bilmiyordum iyi oldu öğrendim...

bu 20 haftadan sonra gerileme işini nerden okumuştum bir türlü bulamadım...
ama aklımda kalan mantık şöyleydi
bir bebekte allah korusun dowm sedromu varsa ta ilk baştan berli vardır bu sonradan olmuyor...
çünkü dowm sedromlu bebektede boy (fl) kısalığı olabiliyormuş...
ama başlarda herşey iyide belirli bir haftadan sonra kısalma yani gerileme oluyorsa bu bebeğin yapısıyla alakalıdır...
belki bebek aileden birine çekmiştir...aslında illada aileden birine çekmesi gerekmiyor sonuçta her bebek aynı boyda aynı kiloda doğmuyor...bu yüzden sonradan olan kısalıklar önemli değil diye biliyorum...
nerden okuduğumu bulsam iyi olurdu ama bulamadım...

bir arkadaşın mesajını kopyalayayım bana çok mantıklı geldi:

"Benim bebeğimin FL'si 14. haftada geri kalmaya başladı. 20. haftaya kadar doktor doktor gezdim, kimi önemli değil dedi, kimi down sendromu olabilir, amniyosentez yapalım dedi. O dönemde konu hakkıdaki bütün tıp literatürünü okudum neredeyse, elimde tablolar makalelerle geziyordum. 2.li test iyi çıktığı için, sonunda amniyosentez yaptırmamaya karar verdim, sonunda da gayet sağlıklı bir bebeğim oldu.

Diyeceğim o ki, tarama testlerinde ve ayrıntılı ultrasonlarda bir şey çıkmadıysa, 30 küsuruncu haftada oluşan FL geriliğinden endişe etmeyin. Bebeğin ölçülerinde (sadece femur için değil, karın çevresi ve baş çevresi vb. de dahil) gebelik haftanız/10 luk bir sapma (ileri ya da geri) normal kabul ediliyor. Yani 20'li haftalarda artı-eksi 2 hafta, 30'lu haftalarda artı-eksi 3 hafta, hatta doğuma çok yaklaşıldığında 4 haftaya kadar ileri yada gerilik normal. Bir başka mesele de ultrasonla yapılan bu ölçümler çok küçük ölçümler, doktorun elinin titremesi bile bir anda ölçüleri ciddi oranda saptırabilir. Ben kendi doktoruma, fl ile derdimiz olduğu için, femuru en az üç kere ölçtürürdüm."

Son düzenleme:
bu 20 haftadan sonra gerileme işini nerden okumuştum bir türlü bulamadım...
ama aklımda kalan mantık şöyleydi
bir bebekte allah korusun dowm sedromu varsa ta ilk baştan berli vardır bu sonradan olmuyor...
çünkü dowm sedromlu bebektede boy (fl) kısalığı olabiliyormuş...
ama başlarda herşey iyide belirli bir haftadan sonra kısalma yani gerileme oluyorsa bu bebeğin yapısıyla alakalıdır...
belki bebek aileden birine çekmiştir...aslında illada aileden birine çekmesi gerekmiyor sonuçta her bebek aynı boyda aynı kiloda doğmuyor...bu yüzden sonradan olan kısalıklar önemli değil diye biliyorum...
nerden okuduğumu bulsam iyi olurdu ama bulamadım...

bir arkadaşın mesajını kopyalayayım bana çok mantıklı geldi:

"Benim bebeğimin FL'si 14. haftada geri kalmaya başladı. 20. haftaya kadar doktor doktor gezdim, kimi önemli değil dedi, kimi down sendromu olabilir, amniyosentez yapalım dedi. O dönemde konu hakkıdaki bütün tıp literatürünü okudum neredeyse, elimde tablolar makalelerle geziyordum. 2.li test iyi çıktığı için, sonunda amniyosentez yaptırmamaya karar verdim, sonunda da gayet sağlıklı bir bebeğim oldu.

Diyeceğim o ki, tarama testlerinde ve ayrıntılı ultrasonlarda bir şey çıkmadıysa, 30 küsuruncu haftada oluşan FL geriliğinden endişe etmeyin. Bebeğin ölçülerinde (sadece femur için değil, karın çevresi ve baş çevresi vb. de dahil) gebelik haftanız/10 luk bir sapma (ileri ya da geri) normal kabul ediliyor. Yani 20'li haftalarda artı-eksi 2 hafta, 30'lu haftalarda artı-eksi 3 hafta, hatta doğuma çok yaklaşıldığında 4 haftaya kadar ileri yada gerilik normal. Bir başka mesele de ultrasonla yapılan bu ölçümler çok küçük ölçümler, doktorun elinin titremesi bile bir anda ölçüleri ciddi oranda saptırabilir. Ben kendi doktoruma, fl ile derdimiz olduğu için, femuru en az üç kere ölçtürürdüm."

sağ ol canım femur ne ki?

benim oğlan 38 de 3300 ve 49 cm doğdu biraz kısaydı aslında ama şiimdi sınıfının en uzunlarından... uzar canım...

senin ışığını görünce diyorum fadik doğuma gidiyor diyorum onu yazacak...:KK9::KK9::KK9:

Bence riskli gebelikler uzmanı bir doktora daha gidip danış. İkisi de aynı şeyi söylüyorsa nidilatı bırak canım. Benim bebeğim 28 haftalık doğdu. Son 4 gün nidilatı kullandım. Doktorumuz son gün 2 saatte bir 2 tane içmemi söylemişti. Yine de doğumu çok fazla geciktirmedi. Nidilat birçok yan etkisi olabilen bir ilaç. Eğer 2 doktor da nidilatı kesmeni söylerse kesmeni tavsiye ederim.

geçmişten bir mesaj. tam acaba nidilat kullanmalı mıyım diyordum bu yazı çıktı:))bir de sana da vermedi ya o da rahatlatıyor beni...

mehtapçım doktorum gerçek doğum sancısı başlarsa en fazla 1 hafta ertelebiliriz dedi
oda ciğer iğnesi için zaman kazanmak haftasını ilerletmek için dedi
öncesinde gittiim 2 profta ki çok ünlüler
progesteron dışında hiç bir şey kullanmıycaz dedi

geçmişten alıntı...

mumudihaba canım nasılsın hiç bahsetmiyorsun ben seni çok merak ediyorum. bursadasın di mi? dualarımdasın?
jorjet sen nasılsın? regreteden alıyorum haberlerini...

çok teşekkür ediyorum dualarında olmaktan çok mutlu oldum inanın buradaaki bütün arkadaşların hepsine bende çok çok dualar ediyorum

henüz bir gelişme yok geçen sene tekrar istanbulda bir tüp bebek denemsinde bulunmuştuk sonuç negatifti ama bana çok zarar veren bir tedavi süreciydi birde prof dr ve çok tecrübali diye reklamları olan herkezin bildiği hatta bu işin duayeni denilecek bir yerde oldu ama manen çok yıkıldım halende onun etkisindeyim kısmet bakalım ne zaman tekrar toparlarım yada yeniden denemek için güçüm olurmu bilemiyorum kısmet hayırlısı

bursadayım gerçi kafama göre burada dr yok i

X