Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
çok teşekkür ediyorum dualarında olmaktan çok mutlu oldum inanın buradaaki bütün arkadaşların hepsine bende çok çok dualar ediyorum

henüz bir gelişme yok geçen sene tekrar istanbulda bir tüp bebek denemsinde bulunmuştuk sonuç negatifti ama bana çok zarar veren bir tedavi süreciydi birde prof dr ve çok tecrübali diye reklamları olan herkezin bildiği hatta bu işin duayeni denilecek bir yerde oldu ama manen çok yıkıldım halende onun etkisindeyim kısmet bakalım ne zaman tekrar toparlarım yada yeniden denemek için güçüm olurmu bilemiyorum kısmet hayırlısı

bursadayım gerçi kafama göre burada dr yok i

canım senin önceki hamileliklerinde tüp bebekte başarı sağladığın dr lerde şansın daha çok olmaz mı? maddi durumlar yıpratıcı ama durumlar varsa denemeni isterim.

canım profluk önemli değil hasta ile ilgilenen ve bilgili dr önemli. benim de görümcem 47 yaşındaydı 8 ay kadar önce ünlü profta denedi. transfere ben girecem dedi son şansıydı o yaşa rağmen 3 güzel yumurta oldu 3 de döllendi. ama dr transfer pazara geldi diye gelmedi ve sonuç olumsuz...

ben en baştan beri seni hep merak ediyorum ve dua ediyorum herkese o kadar destek olmuşsun ki Rabbim bu güzel kalbini görecektir. yalnız bir şeyy dikkatimi çekti birçoğumuz bebeklerimizi kaybedince burada acılarımızı çok yaşadık sen hep üstü kapalı geçmişsin. ne olur içine atma paylaş inan seni çok insandan daha çok anlarız...

seni gerçekten seviyorum...:KK16:

bircancım tabiki çok güzel olucak herşey
salla herkesi
sen iyi hissediyorsan kendini başkalrını sallama

fusborcum teşekkürler
21 haftayı bitirdik
dua edin kızlar
en az 9 hafta daha

liyadoracım
kasılma için hiç bir şey kullanmıyorum
1 gece acilde kalmıştım
kendi doktorum şehir dışındaydı
başka biri bakmıştı
rahim çok gergin deyip nidilata başlatmıştı
doktorum dönünce bıraktırdı
bu kasılmalar erken gebelik haftalarında zaten olur
kadın doğumcuların çoğu bunun için bir önlem almaya çalışır
ama gereksizdir dedi
19. haftada başlamıştı 2.5 hafta geçti
rahim ağzı boyu normal ve hunileşme yok çok şükür
yalnızca progestan kullanıyorum

sen nasılsın
doktorun yat dmediyse yatma şimdiden bence
sonra çok zor oluyo canım ya
haftalar geçmiyo sanki
9 hafta bana nasıl uzun geliyo anlatamam
edanın dr si ismail beyden inciler. ben bu dryi çok beğeniyorum...

sağ ol canım femur ne ki?

benim oğlan 38 de 3300 ve 49 cm doğdu biraz kısaydı aslında ama şiimdi sınıfının en uzunlarından... uzar canım...

senin ışığını görünce diyorum fadik doğuma gidiyor diyorum onu yazacak...:KK9::KK9::KK9:
femur kalça ve diz arasındaki baldır kemiği demek canım bebeğin boyunu bu kemiğe göre hesap ediyorlar ultrason kağıdındada kısaca FL diye yazar...
zaten bebeklik boyu ilerki yaşlardaki boyunun nasıl olacağını göstermezki...
her çocuğun gelişimi farklı olur...
bu arada benim oğlumda 41 haftalarda yaklaşık senin oğlan kadar olacak...
ama tabi bizimki net ölçü değil tahmini...

demek ışığımı görünce heyacanlanıyorsun:KK9:
yok canım bu seferde doğuma gitmiyorum yeni haber eşim geldi...
inş.oğluşumda sağlıcakla kıs azamnd agelir artık...
canım doğum agiderken yazmam herhalde çünkü yanlış alarm olabilir....
mesala dün baya ağrılarım vardı 2 cm de açılma...dedim bu gidişle birşeyler olur ama olmadı....

geçmişten bir mesaj. tam acaba nidilat kullanmalı mıyım diyordum bu yazı çıktı:))bir de sana da vermedi ya o da rahatlatıyor beni...
evet arda bey bana gerek görmedi haklıymışta....ama belki hastasına göre verilebilir...
ama arda bey pek bu ilaçtan yana değil nedenini bende bilmiyorum...

geçmişten alıntı...
canım benim de hatırladığım edamercin kaybettiği ikizlerinde bu ilacı kullanıyordu ama son gebeliğinde progestorandan başka birşey kullanmadı...

ah cnm chnb gerçekten çok iyisin

içime mi atıyorum bilmiyorum RABBİM neylerse güzel eyler isterdim bebeğimin yada bebeklerimin mis kokularını doyasıya içime çekmeyi olmadı inş edbedi alemde doya doya koklarım bebeklerimi

yaşadığım üzüntüleri sırtımda taşırsam yine ben yoruluyorum geride bırakıp o anı yaşamaya gayret ediyorum nereye kadar dayanırım bilmiyorum ama hayat bütün olumsuzluklara rağmen çok güzel

veee bende ismail beyin ne kadar iyi niyetli bir dr olduğunu çok samimi çok içten gerçekten işini bütün içtenliğiyle yapan bir dr olarak gördüm ama benim derdime care olurmu bilmem

benimde en son gitt,ğ,m merkezdeki profl TEDAVi olayım diye fazla üçret ödedik ama muayene bile etmedi sayılır eski dr la gayet iyi anlaşıyorduk ama yıldan beri aynı dr demekki gözünden kaçan birşey vardı gerçi biz onu bırakmadık o bize siz başka dr tedavi olun her zaman arkanızdayım ne zaman ne gerekirse yaparım ama birde böyle deneyeli dedi bir abimiz olarak kenarda duruyor şimdilik :)

cnm seni ve buradaki bütün arkadaşalrı merak ediyorum insan sevdiğini merak edermiş seni ve buradaki bütün arkadaşları bende çok seviyorum :)

femur kalça ve diz arasındaki baldır kemiği demek canım bebeğin boyunu bu kemiğe göre hesap ediyorlar ultrason kağıdındada kısaca FL diye yazar...
zaten bebeklik boyu ilerki yaşlardaki boyunun nasıl olacağını göstermezki...
her çocuğun gelişimi farklı olur...
bu arada benim oğlumda 41 haftalarda yaklaşık senin oğlan kadar olacak...
ama tabi bizimki net ölçü değil tahmini...

demek ışığımı görünce heyacanlanıyorsun:KK9:
yok canım bu seferde doğuma gitmiyorum yeni haber eşim geldi...
inş.oğluşumda sağlıcakla kıs azamnd agelir artık...
canım doğum agiderken yazmam herhalde çünkü yanlış alarm olabilir....
mesala dün baya ağrılarım vardı 2 cm de açılma...dedim bu gidişle birşeyler olur ama olmadı....

evet arda bey bana gerek görmedi haklıymışta....ama belki hastasına göre verilebilir...
ama arda bey pek bu ilaçtan yana değil nedenini bende bilmiyorum...

canım benim de hatırladığım edamercin kaybettiği ikizlerinde bu ilacı kullanıyordu ama son gebeliğinde progestorandan başka birşey kullanmadı...

öncekilerde bebek iyi mi iyi. öyle fl filan bilmedik. şimdi öğreniyoruz.

gözün aydın. eşin seni ve oğluşunuzu yalnız bırakmadı. daha doğrusu oğlan izin vermedi:)

demek yazmayacaksın o zaman da görmeyince doğuma gitti deriz artık...:KK9:

evet eda ikizlerde kullanmış sonuncuda kullanmamış. Arda bey söyle arkadaşlarına boşuna kullanmasınlar dedi. ben nil hanıma sordum dedim ki kasılmam olursa su içmek dışında ne yapayım hiçbir şey dedi...

mumudihaba tamamen geçmişe takılırsak tabi çok zorlanırız. anı yaşamak lazım aslında.

ben ve fadik doç. dr. arda lembete gittik. birçok arkadaşımız da ona gitti gidiyor. şu an ben, hidenisko başka topikten arkadaş.edirneden beraber çalıştığımız bir arkadaş hamileyiz. regrete, jorjet, paşam da gitti. tek isoves arkadaşımız pek memnun kalmadı. riskli gebelik dr si. topikten de haberdar hoşuna gidiyor bu kadar bilgi paylaşımımız ve birbirimize desteğimiz. isterken bir kez görün. hamilelik kayıpların için.

ismail bey de orada düşünülebilir herhalde tanımadan sevdim ben...

kızlar benim kasılmalarım akşama göre baya azaldı ama hala korkuyorum inşallah böyle gider inanın 28. haftaya bile razıyız tabi rabbim ne yazarsa aslında onları görebilmek yazıldıysa anlımıza bi şekilde alırız kucağımıza ama bizler sabırsızızs rabbim bütün isteyelenlere nasip eylesin bizlerede inşallah görmeyi sağlıkla büyütmeyi göstersin FADİK ne mutlu sana çok az kaldı bebeğine kavuşmana kötü günler bitti bizde bi görsek neyse inşallah olucak

1999 yılında Kaliforniya Üniversitesi Los Angeles Tıp Fakültesinde yapılan bir araştırmada hamileliklerinin 18-20. haftasında yoğun stress yaşadıklarını ifade eden kadınların kan dolaşımında kortikotropin salgılatıcı hormon (CRH) adı verilen bir hormonun yüsek oranda bulunduğu saptanmıştır. Aynı çalışmada yüksek miktarlardaki CRH'nin erken doğum ile ilişkisinin olabileceği gösterilmiştir. Aynı bulgular başka araştırmalar tarafından da desteklenmektedir.

Beyin ve plasenta tarafından üretilen CRH doğum eylemi ile yakından ilgilidir. CRH vücutta prostoglandin adı verilen verahim kasılmalarına yol açan bazı maddelerin salınmasını tetikler. CRH stress ortaya çıktığında beyinden salgılanan ilk hormondur.

Erken doğan bebeklerin kilolarının düşük olması normaldir. Ancak stress, zamanında doğan bebeklerin kilolarının da olması gerekenden daha düşük olmasına yol açmaktadır. CRH ve benzeri stress hormonları plasentaya giden damarlarda daralmaya neden olarak bebeğe daha az oksijen ve besin maddesi gitmesine neden olmaktadırlar. Bu durum bebeklerdeki gelişme geriliğinin sebebi olabilir.

Öte yandan yaşanan stress anne adayının davranış ve alışkanlıklarının değişmesine neden olarak erken doğum ve düşük doğum kilosuna yol açabilir. Örneğin yüksek oranda stress yaşayan bir kadın sağlıklı yaşam koşullarına dikkat etmeyebilir, yeterli ve düzgün beslenmeyebilir ve hatta alkol ve sigara gibi hamilelik üzerinde olumsuz etkileri olduğu kanıtlanmış alışkanlıklar edinebilir. Bu alışkanlıklar sadece erken doğum ve düşük doğum ağırlığına değil bebekte bazı yapısal anomalilerede yol açabilir.

Yapılan çalışmalar stressin bazı gebelik komplikasyonları ile de ilgisinin olabileceğini göstermektedir. Finlandiya'da yapılan bir araştırmada gebeliklerinin erken döneminde yoğun stress yaşyan kadınlarda gebeliğe bağlı yüksek tansiyon ve preeklempsinin yaklaşık 3 kat daha fazla görüldüğü saptanmıştır. 1995 yılında Kaliforniya'da yapılan bir başka çalışma ise yoğun stress'in düşük riskini 2-3 kat arttırdığını ve bu artışın 32 yaşından büyük kadınlarda daha belirgin olduğunu ortaya koymuştur.

stres yapmamak lazım ama nasıl?

herkese iyi geceler

mumudihaba nasılsın uzun zamandır yazmıyordun.

yaren sen nasılsın?

fadik 41 kere maşallah ama yarına güzel haberlerini alırız umarım.

kızlar bilgisi olan beni lütfen aydınlatsın .arkadaşım(öğretmen kendisi) 32.haftaya gelmeden (sanırım bebek iri diye)dr 32 haftalık gösterip çalışamaz raporunu verdi rapor ayın 18i gibi bitti ama hala doğum olmadı.arkadaş rapor falanda almamış .böyle bir durumda ne olabilir bilgisi olan varmı

merhaba canım, iyiyim bende ikinci bebişi bekliyorum hayırlısıyla..kızım birazcık ufak o beni çok yoruyor, birde ona yeterince zaman ayıramamaktan çok endişeleniyorum, inşallah ikisinede yetecek kadar Rabbim bana güç verir, bir ay sonra serklajım olacak inşallah sonrasında gebeliğim rahat ve sorunsuz geçer diye ümit ediyorum,şimdilik kafamda bu endişeler var onun dışında şimdilik ben rahatım bir sıkıntım yok şükür..sen ikinciyi düşünmüyormusun maşallah kızın büyüdü..

salihascım raporun bitsede hala doğum olmadı diye hastaneye gidip bir haftalık daha rapor alıyorsun benimde raporum bitince kırkıncı haftada bir haftalık rapor daha vermişlerdi..Arkadaşınada Allah hayırlı kolay doğum nasip etsin canım..

merhaba canım, iyiyim bende ikinci bebişi bekliyorum hayırlısıyla..kızım birazcık ufak o beni çok yoruyor, birde ona yeterince zaman ayıramamaktan çok endişeleniyorum, inşallah ikisinede yetecek kadar Rabbim bana güç verir, bir ay sonra serklajım olacak inşallah sonrasında gebeliğim rahat ve sorunsuz geçer diye ümit ediyorum,şimdilik kafamda bu endişeler var onun dışında şimdilik ben rahatım bir sıkıntım yok şükür..sen ikinciyi düşünmüyormusun maşallah kızın büyüdü..

salihascım raporun bitsede hala doğum olmadı diye hastaneye gidip bir haftalık daha rapor alıyorsun benimde raporum bitince kırkıncı haftada bir haftalık rapor daha vermişlerdi..Arkadaşınada Allah hayırlı kolay doğum nasip etsin canım..

aaa bilmiyordum canım çok şaşırdım.hayırlısı olsun inşallah.demek 1 ay sonra serkilaj demekki daha yeni bir gebelik. sen içini ferah tut.herşey yolunda gider canım.işte senin kız biraz küçük onun için biraz zor olur ama herhalde yanında biri olur .peki bu gebelikte yatıcakmısın canım .
bana kaılrsa çok istemiyorm ikinciyi annemde pek bakma taraftarı değil ama kızımın kardeşi olsunda isterim.

canım öncelikle çok ciddi bir sorun olmasada bu geriliğe bende üzüldüm....seninle bu konuda önceden uzun uzun konuşmuştuk...bende aynı sorunu kafaya takmıştım ama benim korkum hep bir sağlık probleminden falanmı diyeydi ama arda bey bana hep sana çekmiş seninde boyun kısa dedi...senin maşallah kızın zaten sağlıklı bu kııznda sadece o na çekecek galiba...
canım bizim en geriden gelen boyumuzdu hala öğle....nette araştırdığımda boyda kısalık allah korusun dowm sendromondanda olabiliyormuş ama bu kısalığın ne zaman başladığı çok önemli 20 haftadan sonraki değişiklikler genelde bebeğe has özelliklerden farklı olabiliyormuş...bu yüzden olacak arda bey bizdeki gerliliği hiç kötüye yormadı....
canım bizim ultrasonlarda 20. haftaya kadar herşey gayet normal bütün ölçümler satla uyumlu ilk kısalma 21+2 de gözükmüş oda sadece boyuında yani FL de...diğer ölçümlerde çok ufak farklar var...
30. haftadada karın çevresi de gerikalmaya başlamış 30. haftada 1 hafta geride...boyu ise 2.5 hafta geride...başı bir hafta ilerde...

canım bu gerileme her muayenede az az devam etti ve arda beyin en son ultrasonuda şöyle...
gerçek haftam 37+2
baş 37+5
karın 34+5
boy 32+4

ondan sonra çekilen ultrasonalr pek birbirine bağımlı değil farklı yerler olduğu için galiba...

ama dün çekildiğimde şöyle
40+5 hafta
baş 38 hafta
karın 38
boy 36

yani yine biraz düğşüklükler var ama kilosu 3 geçtiği için artık normal bir bebek sayılıyor...
2.5 kg altı bebkleri düşük kiloda buluyorlar...

canım maşallah senin kızın sağlıklı bir sağlık problemi yok ama demekki sizdekide ırsi birşey...aileden birinemi çekiyor acaba....
arda beyin ilk söylediği bana çektiği olmuştu netten araştırdığımdada obiliyormuş...
hem senin gerileme bu haftalarada başladığına göre önemli birşey değil...
birde ben diğer kızından daha kilolu olacağına inanıyorum çünkü gerilik bu haftalarda başladı diğerinde yanlış hatırlamıyorsam 20 den sonra başlamıştı...

canım sen zaten maşallah beslenmene herşeyine dikkat eden birisin elinden gelenide yapıyorsun...
takdiri allah a kalmış...
inş. herşey güzel olacak hem maşallah çokta güzel ilerliyorsun....

fadikcim canim cok sagol,zahmet edip baktin yazdin
dedigin gibi kizimda gerilik 20 li haftalarda baslamisti(15.haftada da 3-5 gunluk vardi aslinda ama sattan dolayi diye dusunmustuk),30 larda iyice kendini gostermis ve son 4 haftada da hic gelisme olmamisti.Insallah bu sefer bende biraz daha iyi gelisir diye umut ediyorum,ama en onemlisi saglikli ve zamaninda dunyaya gelmesi,ufak tefek olmasi zaten muhim degil, benim hosuma bile gidiyor minyon olmalari.Irsi olma ihtimali var evet,esim de ben de kisayiz,kayinpederim ufak dogmus,kaynim da oyle,bizim esimle dogum kilolarimiz iyi ama sonrasinda fazla gelismemisiz :) senin de bildigin gibi bizi asil endiselendiren bu tarz ufak bebeklerde son haftalarda sikinti yasanabilmesi Allah korusun.Ama sen bunun icin bana cok guzel bir orneksin,sik sik takip altinda olarak insallah bizde 38-39 goruruz ve sag saglim dunyaya getiririm kizimi.insallah hepimiz icin de herseyin en guzeli ve hayirlisi olur,amin!

evet kızlar hala doğurmadım:))
aslınada dün biraz alarm var gibiydi ama bugün yine tık yok....

eşimde sabah yola çıktı inş yatsıya doğru burda olurlar rabbişm sağ salim gelmelerini nasip etsin kızların dediği gibi babasını bekledi galiba...
inş. bundan sonra gelir artık...

dün yine hastanedeydim çok az nst de sancı çıktı zaten miladın geçmiş birde acile gözük dedi dr...
acilde 2 cm açılmam çıktı...
dr açılmanın çok olmadığını doğumun yine biraz zaman alabileceğini söyledi bu yüzden yatış vermedi hemde o dr da zeynep kamili önerdi...
kıymetli bir bebkmiş bugüne kadar getirmişsin dedi...
dün kasılmalarım baya vardı hatta bir ara not düştüm saatte en az 5-6 oluyordu hemd eçok belirgin belimde ağrıyordu...
neyse yorullmuşumya akşama doğru uzandım kasılmalar saatte 2-3 e düştü gecede uyudum sabah kalktım tık yok...
şimdi çok seyrek...
inş. eşimde sağlıcakla gelsinde artık bakjalım ne yapacağız yarın tam 41 hafta yı doldurmuş oluyoruz...
alalh korusun artık bundan sonra tehlikeli olabilir...

canim ben de seni telaslandirmak istemem ama gercekten zamani geldi gibi,bundan sonrasi daha buyuk risk ikiniz icin de.Ama acilman baslamis ona sevindim,ufak ufak sanciydi bel agrisiydi...iyi gelismeler canim,insallah yarin tam gaz bir dogum olur da verirsin mujdeyi,Allah'a emanetsiniz!Allah'im korusun!

hayırlısıyla inşallah..bende inanamıyorum gerçi daha 2 ay doğurmak yasak fadikten sonra...:))
dün 3 aydır ilk kez ileyi dolaştım biraz o da arabayla dr giderken heryer değişmiş sanki..aylardır 30 haziranı bekledim evlilik yıldönümümüz hem de 30 hafta yı görebilirmiyim diye:) çok şükür..darısı tüm bekleyenlere olsun inşallah..
sofika ben karın çevresi ac diye hatırlıyorum doğru mu ben incide 27 haftada hastaneye yattım orada ac 25 çıktığı için 25 haftalıksın dediler neredeyse 2 hafta kendi hesabımdan geriydi mühim değildir .. miada kadar dursun onu da tamamlar birde her makine bir olmuyor galiba ben dr değiştirdim kilo umduğumdan fazla çıktı..fadiğin dediği gibi artık emin de olamıycam kilodan..
idrar tahlilinde bol epitel 8_10 lökosit vardı ama dr 15 i aşarsa ilaç veriyoruz diyor..yine de kulağım kirişte.. zaten aylardır tuvalet kağıdına bakmaktan manyak oldum:KK43:
bol su iç dedi ben zaten 4 lt içmeye çalışıyorum..ama beni ilaçlar yordu galiba 1 aydır nidilat 3 aydır magnezyum başından beri kan ve multivitamin böbrekler nasıl dayansın..
chnb iyi gidecek inşallah..bravo sana iyi sabrettin..maddi manevi hiç kolay değil yaşananlar..Rabbim emeğini karşılıksız bırakmasın hiçbirimizin..
fadik hadi hayırlı haberler ver inşallah bize de dua et..

dogru biliyorun canim ac karin cevresi olcusu demek.insallah miadini doldurursa sorun yok zaten
senin hala kasilmalarin var mi bu arada

bu 20 haftadan sonra gerileme işini nerden okumuştum bir türlü bulamadım...
ama aklımda kalan mantık şöyleydi
bir bebekte allah korusun dowm sedromu varsa ta ilk baştan berli vardır bu sonradan olmuyor...
çünkü dowm sedromlu bebektede boy (fl) kısalığı olabiliyormuş...
ama başlarda herşey iyide belirli bir haftadan sonra kısalma yani gerileme oluyorsa bu bebeğin yapısıyla alakalıdır...
belki bebek aileden birine çekmiştir...aslında illada aileden birine çekmesi gerekmiyor sonuçta her bebek aynı boyda aynı kiloda doğmuyor...bu yüzden sonradan olan kısalıklar önemli değil diye biliyorum...
nerden okuduğumu bulsam iyi olurdu ama bulamadım...

bir arkadaşın mesajını kopyalayayım bana çok mantıklı geldi:

"Benim bebeğimin FL'si 14. haftada geri kalmaya başladı. 20. haftaya kadar doktor doktor gezdim, kimi önemli değil dedi, kimi down sendromu olabilir, amniyosentez yapalım dedi. O dönemde konu hakkıdaki bütün tıp literatürünü okudum neredeyse, elimde tablolar makalelerle geziyordum. 2.li test iyi çıktığı için, sonunda amniyosentez yaptırmamaya karar verdim, sonunda da gayet sağlıklı bir bebeğim oldu.

Diyeceğim o ki, tarama testlerinde ve ayrıntılı ultrasonlarda bir şey çıkmadıysa, 30 küsuruncu haftada oluşan FL geriliğinden endişe etmeyin. Bebeğin ölçülerinde (sadece femur için değil, karın çevresi ve baş çevresi vb. de dahil) gebelik haftanız/10 luk bir sapma (ileri ya da geri) normal kabul ediliyor. Yani 20'li haftalarda artı-eksi 2 hafta, 30'lu haftalarda artı-eksi 3 hafta, hatta doğuma çok yaklaşıldığında 4 haftaya kadar ileri yada gerilik normal. Bir başka mesele de ultrasonla yapılan bu ölçümler çok küçük ölçümler, doktorun elinin titremesi bile bir anda ölçüleri ciddi oranda saptırabilir. Ben kendi doktoruma, fl ile derdimiz olduğu için, femuru en az üç kere ölçtürürdüm."

evet canim dedigin gibi femur olcumu 2li testte onemli o da down sendromuyla ilgili ipucu verebilecegi icin.Allah kimsenin basina vermesin,kimseyi evladiyla sinamasin insallah,ufak olmasi kisa olmasi falan muhim degil,yeter ki saglikli akilli olsunlar.benim ustunde durmamin sebebi acaba benden kaynakli bir sebebi var midir diye,ama bu gebeligimde daha bile iyi besleniyorum,stresim daha az,cok sukur daha rahat bir gebelik yasiyorum :nazar: ama yine de geriligimiz var az bir sey,demek ki disardan benim yapabilecegim pek bir sey yok.kilosu 2500 un ustune ciktiginda zaten normal kabul ediliyor,seninki masallah onu da gecti cok sukur,darisi basimiza ve once saglik olsun hayirlisi olsun insallah.Paylasimlarin icin de ayrica tesekkurler,cok yardimci oldu.

geçmişten bir mesaj. tam acaba nidilat kullanmalı mıyım diyordum bu yazı çıktı:))bir de sana da vermedi ya o da rahatlatıyor beni...

canim sen niye nidilat kullanmayi dusundun ki,senin ciddi bir kasilman yok
ben nidilat prepar vs hic arastirmadim ama cok da gerekmedikce hic bir ilacin kullanilmasindan yana degilim,sen simdi dinlenmene bak,bosver ilaclari :KK66:

edanın dr si ismail beyden inciler. ben bu dryi çok beğeniyorum...

edanin gercek adini bilen var mi acaba aranizda,ben Ismail beye topicten bahesttim onun da hosuna gitti,ozellikle bir arkadas cok memnun kalmis sizden deyince kim diye sordu,kala kaldim oyle,rumuzu edamecrin diyince tuhaf tuhaf bakti adamcagiz hakli olarak :)) edaya serklaj oncesi doktor tavsiyesiyle ilgili mesaj attim ama donmedi hic,sanirim ulasmadi mesajim,gerci cok sukur hersey yolunda gitti serklajla ilgili

ah cnm chnb gerçekten çok iyisin

içime mi atıyorum bilmiyorum RABBİM neylerse güzel eyler isterdim bebeğimin yada bebeklerimin mis kokularını doyasıya içime çekmeyi olmadı inş edbedi alemde doya doya koklarım bebeklerimi

yaşadığım üzüntüleri sırtımda taşırsam yine ben yoruluyorum geride bırakıp o anı yaşamaya gayret ediyorum nereye kadar dayanırım bilmiyorum ama hayat bütün olumsuzluklara rağmen çok güzel

veee bende ismail beyin ne kadar iyi niyetli bir dr olduğunu çok samimi çok içten gerçekten işini bütün içtenliğiyle yapan bir dr olarak gördüm ama benim derdime care olurmu bilmem

benimde en son gitt,ğ,m merkezdeki profl TEDAVi olayım diye fazla üçret ödedik ama muayene bile etmedi sayılır eski dr la gayet iyi anlaşıyorduk ama yıldan beri aynı dr demekki gözünden kaçan birşey vardı gerçi biz onu bırakmadık o bize siz başka dr tedavi olun her zaman arkanızdayım ne zaman ne gerekirse yaparım ama birde böyle deneyeli dedi bir abimiz olarak kenarda duruyor şimdilik :)

cnm seni ve buradaki bütün arkadaşalrı merak ediyorum insan sevdiğini merak edermiş seni ve buradaki bütün arkadaşları bende çok seviyorum :)

canim ben de seni gecmisten hatirliyorum,bursada benim de icime sinen doktor ne yazik ki yok.hatta ben bir cok kisinin aksine prof istemedim hic,bana cok ustunkoru is yapiyorlar gibi geliyor,zaten kendilerini kanitlamislar ya,bundan sonra cok da takmiyorlar gibi.bu dusuncemi genellememem lazim elbette,hala idealist bir suru prof ve docent var ve yeterince dikkatli ve hassaslar.Ismail bey senin de dedigin gibi cok insancil ve pozitif,ben 2-3 defa gittim kendisine simdilik,bundan sonra daha sik gorusecegiz ve daha fazla bilgim olacak kendisiyle ilgili ama elbette birimize sifa olan digerimize olmayabilir,Allah dogru insanlarla doktorlarla karsilastirsin hepimizi de insallah.
öncekilerde bebek iyi mi iyi. öyle fl filan bilmedik. şimdi öğreniyoruz.

gözün aydın. eşin seni ve oğluşunuzu yalnız bırakmadı. daha doğrusu oğlan izin vermedi:)

demek yazmayacaksın o zaman da görmeyince doğuma gitti deriz artık...:KK9:

evet eda ikizlerde kullanmış sonuncuda kullanmamış. Arda bey söyle arkadaşlarına boşuna kullanmasınlar dedi. ben nil hanıma sordum dedim ki kasılmam olursa su içmek dışında ne yapayım hiçbir şey dedi...

benim sofyadaki doktorum da oyle derdi,ben burda okur okur yanina giderdim arkadaslar sunu sunu kullalniyor diye,ben hangisini alayim diye hicbirini derdi gecerdi,magnzeyum disinda ilac vermedi bana taa ki su indometatsin talihsizligine kadar,onda da hatasini kabul etti,suyum tekrar artsa da vermedi hic bir sey.

stres yapmamak lazım ama nasıl?

evet canim bence de su stres cok etkiliyor her seyi,buyuk ihtimalle stress yapmasak hepimizin de hamilelikleri cok daha kolay gececek,serklajimizi olacagiz ve bekleyecegiz sadece gununun gelmesini,ama biz rahat durmuyor ve hep can sikacak bir seyler buluyoruz.ben bu gebeligimde kendimi riskli gebelik yasayan biri gibi tanitmadim hic kimseye,hatta unide bile randevularimi istemsiz bir sekilde normal gebelik takipe almisim,gecen gidisimde duzelttim riskli yanina kaydimi yaptirdim.gebeligim sorunlu lafini agzima almamaya gayret ediyorum,erken dogum riskim var demek istemiyorum kimseye,cunku inaniyorum ki bir seyi soyler ve evrene yayarsam onun olma ihtimalini arttiriyorum,bu yuzden hep guzel ve olumlu seyler konusmak ve dusunmek istiyorum.herzaman mumkun olmasa da gunlerimizin cogunu boyle dusunerek ve yasayarak gecirmeye gayret edelim,bence en etkili ilacimiz budur.saglicakla ve olumlamayla!

mumudihaba canım nasılsın hiç bahsetmiyorsun ben seni çok merak ediyorum. bursadasın di mi? dualarımdasın?
jorjet sen nasılsın? regreteden alıyorum haberlerini...

canim cok saol,iyiyim ben..cepten girip okuyorum.hep aklimdasiniz aslinda ama biraz yogun calistigim icin yazmaya pek vaktim olmuyo ..aksamda anca evde iş güç.. iyi olmanizi bilmekte yetiyo.. bakalim araniza katilicaz bizde :)

günaydın kızlar,

fadik yoksun doğuma mı gittin yoksa?:KK9::KK9::KK9:
sağ ol canım doğumdan sonra da fırsat buldukça yaz... desteğini esirgeme...

sofika canım edanın adı gülseren. :))
kızların çok sağlıklı canım. sen üzerine düşeni yaptın...iyi olacak...
yarın dr bana dese sıvı problemin bitti artık wc ye gidebilirsin rahar edeceğim...akşam karnım büyük sabah küçük oluyor onu bile sorun ediyorum. evham işte...

salihas canım yaş geçmeden 2. yi düşün... ben de düşünmedim 5 yaşına geldi oğlum düşündüm. 25 haftalık erken doğum , bir düşük, bir başarısız tüp bebek denemesi yaptım. Allah kolaylığını verir...

yaren canım benim. nerede olacak serklaj. her şey yolunda demek maşallah...

sinemcim canım nursin ve narmik 32yi geçti hedefini yüksek tut canım... hatta geçmişte el muaallim 3 üzleri 29 da doğardoğurdu...

canim cok saol,iyiyim ben..cepten girip okuyorum.hep aklimdasiniz aslinda ama biraz yogun calistigim icin yazmaya pek vaktim olmuyo ..aksamda anca evde iş güç.. iyi olmanizi bilmekte yetiyo.. bakalim araniza katilicaz bizde :)

canım güzel haberlerinizi bekliyorum artık beklemeyin artık... foliklerinizi için:))

herkese iyi geceler

mumudihaba nasılsın uzun zamandır yazmıyordun.

yaren sen nasılsın?

fadik 41 kere maşallah ama yarına güzel haberlerini alırız umarım.

kızlar bilgisi olan beni lütfen aydınlatsın .arkadaşım(öğretmen kendisi) 32.haftaya gelmeden (sanırım bebek iri diye)dr 32 haftalık gösterip çalışamaz raporunu verdi rapor ayın 18i gibi bitti ama hala doğum olmadı.arkadaş rapor falanda almamış .böyle bir durumda ne olabilir bilgisi olan varmı

teşekkür ediyorum cnm unutulmamak güzelmiş :))

çok iyiyim diyebilirim yıldan beri hasret kaldığım biricik ablam geliyor yurt dışından sabırsızlıka gün sayıyırum off biran önce geçsin şu günler :)

arkadaslar bana da carsamba gunu serklaj yapildi,iki gun hastanede yattim dun eve geldim dinleniyorum simdi.Fakat hala adet sancisi gibi agrilarim oluyor,erken dogum sancisi diye cok korkuyorum.Aranizda bu islem sonrasi bu tarz agri duyan oldu mu ve ne kadar surede gecti,cevaplarsaniz cok memnun olurum.

sofika buradaki ilk mesajın?:)

maşallah sen yaren 2. leri burada geçiriyorsunuz ne güzel...:KK16:

chnb canım karnım benim de gece buyuk sabah kucuk,normal oyle olması
insallah yarın cok guzel haberlerle gelirsin,wc bile ne buyuk bir lutuf aslında,Allah kolaylık versin

ilk mesajımı bulmussun,tesekkur ederim ben bile bulamamıstım gecen gun aklıma geldi burdaki mesajların cıktısını alıp da saklamayı dusundum,bir gun kızlarım okur belki:) cok sukur ikinciyi de burda doguracagım insallah,Allah´ım hepimizin de yuzunu guldursun insallah.

X