Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
kizlar bugun doktordaydim,genel anlamda hersey yolunda ama ne yazik ki bu kizimda da hafif bir gerilik soz konusu.Ismail bey bana cok guzel aciklamalar yapti bugun bu konuyla ve bundan sonra izleyecegimiz yolla ilgili.Ilk etapta mutlaka daha sik gozlem ve takip gerekiyor dedi,bende 10 gunde bir kendisini 15 gunde bir de uniyi ziyert edersem iyi olur diye dusunuyordum zaten.kendisi en son 2 hafta once gormustu beni ve 2 haftada bebegin bas ve uyluk kemigi olmasi gerektigi kadar gelismis yani 2 haftalik ama asil gelisim geriligi teshisinde muhim olan karin cevresi ne yazik ki 1 hafta gelismis,yani karin cevresinde su anda 2 haftaya yakin bir gerilik soz konusu.
Su anda acil bir mudahaleye gerek yok dedi,neye gore karar verip tehlike kabul edebilecegini ultrason uzerinde gosterdi ama yazarak anlatmam mumkun degil.Olasi risklerinden soz etti,insallah kotu hic bir sey olmaz Allah' in izniyle.Elbette bebeklerimi neden kucuk dogurdugumu bilemiyoruz,gorunurde hic bir sebep yok Allah'in takdiri,kucuk ama saglikli olsunlar,Allahim onlari bana bagislasin insallah.Suyum normal cok sukur,bebegim makat durusta hala ama kizim da bu hatalarda donmustu,doner daha kismetse.kilosu 1130 gr :nazar: bizim icin guzel gramlar bunlar :)) cok sukur.kaliteli protein tuketimine agirlik ver dedi,et,sut yogurt,peynir vs ozellikle(ben zaten bu sekilde besleniyorum ama)sirt ustu yatma dedi,saga ama ozellikle sola yatman en dogrusu dedi.Tamamen yatmani tavsiye etmiyorum,fazlaca dinlenerek gunluk hayatina devam et dedi,bebegin ozellikle sen istirahat halindeyken beslenir ama kisa yuruyuslerin ve hafif hareketli bir gunluk yasamin da zarari yok dedi.Rahim agzi vs hic bahsetmedik bile,zaten daha onceki gorusmemizde bununla ilgili yapilacak bir sey olmadigi soylemisti yani kisalsa bile bunu bilmek bizim yapacaklairmizi degistirmeyecek demisti ve karindan olcum de cok dogru olmayacagi icin gerek gormuyorum diye konusmustu.

fadikcim senden ricam olacak,senin de bu haftalrinda gerilik vardi diye hatirliyorum,ama sende su karin cevresi nasildi,yani doktrumun dedigi gibi gercekten asil muhim olan o olcum mu?eski olcumlere bir bakabilir misin rica etsem.ben kizimdaki geriligi genel olarak hatirliyorum,karin cevresini hatirlamiyorum ona da bakicam birazdan.

kızlar ben ateşim var diye yazmıştım bugün sonra hastaneye gittik nst ye bağladılar 5dakikada bir 20 30 sancım çıktı ebeler çok önemli değil ama yinede doktorunu ara dediler aradım yine endole başladık ve parol verdi ateş düşürücü yarında proluton depot çok korkuyorum kızlar ya yükselirse sancılar bu sancıları durdurmanın imkanı yokmu yarın yine arıcam doktorumu ama bu kasılmaları ateş neden olmuş lütfen dua edin bana

Fadikkkkkkkkk senin paşa babayı bekliyor babam gelmeden gelmem diyor... sahi eşin bugün çıkacaktı di mi?

sinem canım dualarım seninle dr ni ara hiç çekinme bu durumlarda...

sofika canım önceki hamileliklerimde bilmiyorum bakıldı mı bu kadar ayrıntılı. 2o li haftalarda ayrıntılı ultrasona bakılmıştı ama radyolojide mi ne yani kadın doğum dr m bakmamıştı. zaten 5 dakika ancak bakıyordu yoğunluktan bilmiyorum bakıyor muydu? o yüzden yazdıkların konusunda pek fikrim yok. inşallah her şey güzel olacak...

Diğer hamişler ve hamilelik düşünmeye başlayanlar neredesiniz?

benimde kızkardeşim ve annem gelecek bugün...

gunaydin chnb cim,benim de aslinda ayrintili ultrason bile yapilmadi bu gebeligimde,her ultrasonda yaptiklari standart olcumler bunlar ama genelde boyle bir sorun olmadigi icin de kimse hatirlamiyor tabii,aman sorun olmasa da hatirlanmasa aslinda.saglikli olsun kuzularim,ufak olsunlar nabalim.

hadi gozun aydin misafirlerin gelecekmis,nerden geliyorlar canim?bu arada sen nasil oldun,sizinti yok degil mi?

bu arada memnun oldum,ekledim seni cok hoshsunuz ailecek,bu guzel aileye insallah bir sipa daha katilacak Allah'in izniyle.:emir_bebek:

gunaydin chnb cim,benim de aslinda ayrintili ultrason bile yapilmadi bu gebeligimde,her ultrasonda yaptiklari standart olcumler bunlar ama genelde boyle bir sorun olmadigi icin de kimse hatirlamiyor tabii,aman sorun olmasa da hatirlanmasa aslinda.saglikli olsun kuzularim,ufak olsunlar nabalim.

hadi gozun aydin misafirlerin gelecekmis,nerden geliyorlar canim?bu arada sen nasil oldun,sizinti yok degil mi?

kızında da olmuş inşallah sorun olmayacak... canım ben Anadolu yakasındayım onlar karşıdan gelecekler... çok sevindim...

yok galiba canım . olsa hissederim di mi varken hissediyordum...

bu arada memnun oldum,ekledim seni cok hoshsunuz ailecek,bu guzel aileye insallah bir sipa daha katilacak Allah'in izniyle.:emir_bebek:

sağ ol canım siz de öyle. kızın da maşallah öyle minyon filan görünmüyor maşallah. inşallah hepimiz güzel kalabalık bir aile oluruz...

görümceme yağları al dedim gitti alacak da ben korkuyorum karnıma göğsüme sürünce rahimi uyarır mı diye...

karışımı kavanoza mı koydun sen ölçüyü de göz kararı mı?

cnm aradım doktorumu yine arıcam biraz yine arıcam kasılmalarımı takip edeyim öğlene doğru arıcam büyük ihtimalle gideriz kontrole şuan kasılmalarım azaldı ama bakalım ateşimse yok şuan

efulim üzülme canım sabret demek ki zamanı var sende güzel haberler vereceksin bize mutlu olduğunu görmeyi çok istiyorum
Allah hayırlı zamanda hayırlı evlat nasip etsin

insaallah canım gercektn bende o güzel günleri görmeyi cok istiyorm elbette zamanı var kac gündr düşünmemeye üzülmemeye calısıyordm hatta en yakın eylül ayı olur oda hayırlısı diyodm 3ay zaten gözdn cıkarmıstm ama doktor biraz canımı sıktı aslında kötü bişeyde söylemedi ben alındm hayırlısı insaallah 10ay nasıl gectiyse geriside gececk rabbimdn sabır diliyorm okadar

canım benim mutlaka doktoruna görün,çok geçmiş olsun

EFULIM
canım sen de inşallah o güzel günleri görüceksin,sınavlarını atlat,kistten de kurtul ondan sonra gelsin bebiş tamam mı? seni çok iyi anlıyorum,insan sabırsızlanıyor ben de önceki gebliğimden bu yana 9 ay bekledim kistim vardı senin gibi onu geçirdim,sonra adet düzensizliği oldu 15 günde bir adet oluyordum onu düzene soktuk ilaçla,sonra ablam dış gebelik geçirdi ardından ameliyat oldu ve ben hep niye olmuyor bizim bebeğimiz derken bir yandan da Allah'ım gücüne gitmesin bi de dış gebelik gibi bişi geçirmeyeyim sen en doğru zamanı bilirsin dediğimde hamile olduğumu öğrendim,şuanda sadece hormonla hamile olduğumu biliyorum daha keseyi görmedim kalbini duymadım kendini görmedim ve kucağıma almadım,biliyorsn ki işimiz sadece hamile kalmakla bitmiyor,o en doğru zamanı bilir,önemli olan bu işin sonunu görebilmek sağlıkla kucağımıza alabilmek canım bozma moralini

kistin hemen gectimi yani insaallah benimkidde geecer ya benim ki biraz büyüktü aslında gecmez diye korkuyorm o cok ugraştırı mı acaba .hepimz zor günler gecirdik en iyi siz anlarsınız cünkü sizde benim gibi bekledinz ben beklemktn gocunmuyordm kist canımı sıktı insaallahta gecerde bende mutlu olurm evet dedigin bizim için gerisi dahada zor 9ay diken üstünde olacaz ama insaallah sonu güzel olur insaallah sende kalp atıslarını duyup rahatlarsn canım rabbim yardımcın olsn dualarım sizinle

Canım beklemek zor bende düşükten sonra 5 ay beklememe gerekiyordu hatta garanti olsun diye 6 ay bekledim bende kist çıktığında dogum kontrol ilacı kullandım 2 ay istemeye istemeye hatta bana kullanma diyenler oldu kendiliginden gider dediler ama ben doktor dinledim beklemek zor elimden takvim düşmüyordu ama zamanda su gibi akıp geçiyor her işde bı hayır vardır buna da inanıyorum insallah yakında guzel haberlerini alırız

kistinz gecmiş ya ne güzel insaallah benimkide gecer benim ki biraz büyük ya ondan korkuyorm hem beklemek güzeldi kist biraz gözümü korkuttu insaallah dogum kontrol hapıyla gecer 1yada 2 ayda gecerse okadar sorun olmaz katlanırım temmuz ramazn agustostada bayram ramazn dügün derken akıp gider tabi insanların boş lafları hariç sonra insaallah gecerde cok beklemem

FADİK canım inan bende istemiyorm ama elimde degil zaten ne geliyosa basıma strestn geliyo yapım geregide cok takıyorm gercektn bazı seyleri kabullenmiştim düşünmemeye calısıyordm ama dün doktorn söyledikleriyle birlikte patladm biranda ama bugün iyiym aglamak bazen iyi geliyo cünkü ben içime attıkca kötü oluyorm kabul etsemde etmesemde beklemk zorundayım işte insanın acızliginin en büyük örnegi aglasm sızlasam bagırıp cagırsam ne kazanacam hemen hamilemi kalacam rabbim ne zaman isterse ozaman olacak rabbime sıgındm insaalah benimde yüzümü güldürür insaallah sende yavruna biran önce sag salim kavusursn dua edersnde cok mutlu olurm annelerin dogumda bütün günahlarıda dökülrmüş duasıda kabul olurmus insaalah dualarımz kabul olur

kızında da olmuş inşallah sorun olmayacak... canım ben Anadolu yakasındayım onlar karşıdan gelecekler... çok sevindim...

yok galiba canım . olsa hissederim di mi varken hissediyordum...

sağ ol canım siz de öyle. kızın da maşallah öyle minyon filan görünmüyor maşallah. inşallah hepimiz güzel kalabalık bir aile oluruz...

görümceme yağları al dedim gitti alacak da ben korkuyorum karnıma göğsüme sürünce rahimi uyarır mı diye...

karışımı kavanoza mı koydun sen ölçüyü de göz kararı mı?

sizintin olsa hissederdin,cok sukur gecti insallah

kizim resimlerde buyuk gozukuyor evet :)) gercekte tam bir minyon,ama benim hosuma bile gidiyor ufak tefek olusu :))

canim yaglari surerken cok ovmadigin surece sorun olmaz sanirim,yani oyle ovalaya ovalaya degil de sur ve dagit,yedir birazcik o kadar.goguslere biraz daha hassas davranmak lazim galiba,ama yine de gunde bir defa hafifce surmenin zarari olmaz,icin rahat olsun.ben biten bir bebe yag sisesine yaptim karisimi,hepsini de goz karari doktum ama en cok zeytinyagi oldu sanirim o elimde en cok vardi diye,yogunluklari farkli oldugu icin de her uygulamadan once soyle bir calkalayip kullandim.bu arada ablamla gecen gun konsuyorduk,onun gebeliginde de ben yurt disindan yaglar gonderiyordum ozellikle hamileler icin,aralarinda bugday yagi da vardi dedi ben unutmusum,bir dahakine onu da alip karisima ekleyecegim.

cnm aradım doktorumu yine arıcam biraz yine arıcam kasılmalarımı takip edeyim öğlene doğru arıcam büyük ihtimalle gideriz kontrole şuan kasılmalarım azaldı ama bakalım ateşimse yok şuan

sinem insallah tez zamanda sifa bulursun,kasilmalatinin azalmasi cok guzel,grip icin ilac kullaniyor musun hala

mumudihaba canım nasılsın hiç bahsetmiyorsun ben seni çok merak ediyorum. bursadasın di mi? dualarımdasın?
jorjet sen nasılsın? regreteden alıyorum haberlerini...

sofika sağ ol canım... buğdayı da aradım dedim ama yol üstünde bulursa alır...

şimdiden sürsem mi daha büyümedi pek fazla karnım? pazartesi de sorayım dr ye hem..

sinem iyisin sanırım. dr ni de arayınca rahatlamışsındır...

efulim ben de yazmıştım cevaplamamışsın... testleri yaptır bu arada demiştim...

sofika sağ ol canım... buğdayı da aradım dedim ama yol üstünde bulursa alır...

şimdiden sürsem mi daha büyümedi pek fazla karnım? pazartesi de sorayım dr ye hem..

gerginlik falan yoksa belki biraz daha bekleyebilirsin,ama cilt tipine de bagli,kuru bir cilt yapin varsa daha simdiden surmende fayda var,hissetmeden catlayabilir cunku.ben sanirim 18-20 hafta arasi basladim yag surmeye,benim karnim erken cikiyor ama.

gerginlik falan yoksa belki biraz daha bekleyebilirsin,ama cilt tipine de bagli,kuru bir cilt yapin varsa daha simdiden surmende fayda var,hissetmeden catlayabilir cunku.ben sanirim 18-20 hafta arasi basladim yag surmeye,benim karnim erken cikiyor ama.

benim 38 haftalık doğan oğlumdan yanlarda var çatlak 25 haftalıktan yok ama onda ender saraçın kayısı yağı, aleovera yağı ve susam yağı sürmüştüm. ama <aleovera çayı erken doğuma neden oluyormuş diye okuyunca cesaret edemdim...
gerçi ergenlikten de çatlağım var... şu an 61 kiloyum. 67 ile başlamıştım 59 a kadar inmiştim...

geçmişi okuyorum ya, geçmişte seklaj sonrası gazlı bezi çııkarırken acıdı yazmışlar benim 3 saat sürdü acaba koyduysalar da aldılar mı orada? beni sonda zorlamıştı ama...

bir de anestezi herkesin kısa benim 3 saat uyandığımda diğer kolumda da damar yolu vardı yeniden narkoz vermişler yani. bu narkoz bebeğe etki etmiş midir ki?
bir de benim operasyonumu kameraya çekmişler... doğurursam zamanlı isterim...

benim 38 haftalık doğan oğlumdan yanlarda var çatlak 25 haftalıktan yok ama onda ender saraçın kayısı yağı, aleovera yağı ve susam yağı sürmüştüm. ama <aleovera çayı erken doğuma neden oluyormuş diye okuyunca cesaret edemdim...
gerçi ergenlikten de çatlağım var... şu an 61 kiloyum. 67 ile başlamıştım 59 a kadar inmiştim...

bence bir sure daha bekleyebilirsin ama simdiden de sursen zarari olmaz,belki her gun degil gun asiri,yada 3 gunde bir simdilik,sonra sonra her gun surersin

X