Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
kızlar merhaba arada bir olan kasılmalar önemli değilmi ben yattığım zaman hiç olmuyor ama oturduğumda dün ve bugün hemen kasılsıyor karnım nidilata rağmen ama düzensiz kasılmalar doktoruma söyledim önemsiz dedi ama hemen korkuyoruz işte karnım setleşiyor hemen birde grip olcam herhalde boğazım çok acıyor sürekli hapşırıyorum inşallah çabuk geçer

canım hamilelikte biliyordun aş ağrıları artıyor,bir de kullanılan progesteron içerikli ilaçlar daha da artırıyor,bir de ben üşüttüğüm zaten gözlerim sağa sola bakarken acır ağrır,dün akşam da tr geneli rüzgarlydı üşümüş olmayasın?

tansiyon değildir inşallah...aman ne vesveseli olduk ya..bi gerine gerine gezemedik hep tırsak tırsak... çocuklar bizden etkilenmiyodur inşallah..ben hastanede kalırken bebecik hiç kımıldamazdı sadece nst prompundan kaçardı kalp atışını duyunca canlı diye anlardım resmen.. benim stresimden diye üzülürdüm Allahtan şimdi iyi..o günleri hatırlar mı acaba..
.bende görüş kalitesiz oluyor gebelikte diye biliyorum ama ani olan herşeyde kontrol şart ama sende olsa zaten dooplerde bebeğe kan giden damarlardan anlıyor dr benim tansiyon hep yüksek sınırdaydı renklide dr preklamsi gelişme riski gözükmüyor kan akışı normal demişti.inşallah havalardandır..bende bazen kendimi salsam bayılcak gibi oluyorum..sonra zorla toplanıyorum..

geçmiş olsun canım yarın kontrolülünde kadın doğumcuya bunuda bir söyle eğer hamilelikten kaynaklanan birşeyse onlar sebebini bilir...
hemde hangi bölüme gitmen gerektiğini söyler...

hayırdır inş. canım:KK16:

bu arada kızlar ben hala doğurmadım sancı mancı birşeyde yok...
allahım sağlıcakla bir gelseydi günler geçtikçe aklıma hep kötü şeyler geliyor...
rabbim saklasın beklesin bütün hamile arkadaşlarla beraber benim yavrumuda....amin....

sağ ol canım şükür gelmiyor sanıyorum. o kadar duphalac içiyorum bana mısın demiyor eşim sabah zeytinyağı içirdi 2 kere çıkardım:KK43:(kayısı kompostosunu blendırladık biraz rahatladım. sonra da activa yoğurt prebiyotik aldırdım. bir de salonda yatıyorum şu an... iyi oldu. canım ya korkmuşsundur ben normal akıntıya tahammülüm yok.

eşim arda beye mesaj yazdı yardımcı oluruz demiş pazartesine verdiler randevu şükür...
bir de hep rahatsız etmek istimiyorum Arda beyi aslında. sabah hataydaki dr mi aradım ufak tefek soruları ona sordum sağ olsun onunla daha eski bir hukukumuz var...

niye ki? pek bilmem ama baş ağrın var mı ki? kızların dediği gibi dr yönlendirir...

bunda daha rahatsın sanki di mi? inşallah iyi olacak...

sen nasılsın canım? serklaj olmuş muydun? durumlar nasıl?

iyi yapmışsın rapor almakla. bebeleri bile sevemiyoruz gelecekle ilgili plan bile kuramıyoruz...

canım geçmişe yeniden göz gezdiriyorum bırak kasılmayı serklaj sonrası çerez gibi günde 4 ya da 6 tane kullanmışlar. başarıya ulaşmışlar ama belki kullanmadan da başarı olacaktı senin gibi... endol ben kullanamam artık. gerçi kasılmam düzenli yok şükür...
dediğin gibi normal hamilelerde de oluyordur ama korkuyoruz işte...

kizlar sagolun,cok sukur gozlerle ilgili ciddi bir durum yok.bu sabah goz doktoruna gittim,agri yorgunluktan dedi,gebelikte goz kaslari da gevser ve hafif yorgunluk da agri yapabilir dedi,hafif de alerji olmus gozlerin ondandir dedi,damla yazdi ama kullanmayi dusunmuyorum,ben ciddi bir sey olmasindan korktugum icin gittim,yoksa agrisina katlanmak sorun degil,ablamda goz tansiyonu var hemen akimiza o geldigi icin telas ettik,sukur degilmis.

Ismail beye gidemedim bugun,izinliymis bana haber vermeye calismislar ama ulasamamislar,randevumu yarina aldilar,insallah yarin da bebegimle ilgili guzel gelismelerin haberini alirim.

chnb canim zeytinyagini icmek yerine her gun bol zeytinyagli bir salat yesen yiyebiliyorsan tabii,oyle sade zeytinyagi kusturur gercekten.
pazartesine randevu alabilmenize de sevindim,bende cok merak ediyorum,insallah cok guzel haberlerini alirim yine.

fadikcim valla ruyami hatirlamiyorum ama cok komik gercekte yuzunu bilmedigim icin avatarindaki animasyon kiz olarak gordum ::)) cok tatliydin

sinem o kadar kasilma ikiz gebelikte olur sanirim,elbette burdan ezebere su normal bu olagan dememiz dogru degil ama serklaj olup da kasilma yasamayan cok az gebe oluyor,serklajin kendisi de kasilmalari tetikliyor diye biliyorum ben,doktorunun dedigi gibi duzenli ve kanamali olmadigi surece genelde telas edecek yada ekstra onlem alacak bir durum olmuyor.

Tubacığım çok sağ ol canım benim. ben beceremiyorum bu liste işlerini. sana da zahmet oluyor mu diye düşünürken ne güzel şeyler yazmışsın.

gerçekten umut listesi bu liste...

bu arada sana çok teşekkür ediyorum bizi yalnız bırakmıyorsun. geçmişte dikkatimi çekti doğum yapanlar aylarca yıllarca geride kalanlara destek olmuş. bizi yalnız bırakmaman çok hoşuma gidiyor. neler paylaştık burada kızların bebekleri de büyüdü zor dönemleri bitti. ben üzülüyorum neden bir merhaba demiyorlar bebeklerinden mucizelerinden bahsetmiyorlar...:KK19::KK14::KK14::KK14:

haklisin canim,aslinda geriye donup destek olmak lazim.ben ikinciye bu topicte bebegimi doguracagim insallah ve bu sefer daha farkli dusundugumu soylemeliyim.Belki garip gelecek ama bu kadar kaybi olan acili anneye ilk bebegim dogduktan sonra kendi bebegimden ve mutlulugumdan bahsetmeye cekindim,asinda hep aklimdaydi ve arada da bakiyordum.Simdi oyle dusunmuyorum,burda aylarca sikinti cekerek yavrularini dunyaya getirmis annelerin de sonunun guzel olabilecegini bilmeli sirasi gelen anne adaylari ve umut olmali.bak onlar basarmis bizde basarabiliriz diyebilmeli.Simdi dusunuyorum da aslinda bende ilk gebeligimde en cok basari hikayelerinden guc aldim,ne zaman ki sonu guzeldi,cekilen acilar da unutulabilirdi.Insallah bizler de sag saglim zamaninda bebeklerimizi dunyaya getirip,arkamizdan gelenlerin elinden tutmaya devam ederiz,bu kadar sik sik olmasa da arada bir ceee eee demek bile iyi gelir belki,gecmisi okuyup da ne oldu bunlara diye merak edenlere.Tuubaoz sana da bravo canim ,gercekten cok guzel bir is cikariyorsun,helal olsun.

kızlar merhaba arada bir olan kasılmalar önemli değilmi ben yattığım zaman hiç olmuyor ama oturduğumda dün ve bugün hemen kasılsıyor karnım nidilata rağmen ama düzensiz kasılmalar doktoruma söyledim önemsiz dedi ama hemen korkuyoruz işte karnım setleşiyor hemen birde grip olcam herhalde boğazım çok acıyor sürekli hapşırıyorum inşallah çabuk geçer

canım ben hiç oturmuyorum hatta yan bile dönmüyorum desem yeridir kalçamın altına yorganı katladık koyduk bacaklarım yüksekte, buna rağmen ara ara sertleşme oluyor ama düzenli değil şükür. senin ikiz ayrıca. olur ama düzenine dikkat et... geçse şu haftalar...

kizlar sagolun,cok sukur gozlerle ilgili ciddi bir durum yok.bu sabah goz doktoruna gittim,agri yorgunluktan dedi,gebelikte goz kaslari da gevser ve hafif yorgunluk da agri yapabilir dedi,hafif de alerji olmus gozlerin ondandir dedi,damla yazdi ama kullanmayi dusunmuyorum,ben ciddi bir sey olmasindan korktugum icin gittim,yoksa agrisina katlanmak sorun degil,ablamda goz tansiyonu var hemen akimiza o geldigi icin telas ettik,sukur degilmis.

Ismail beye gidemedim bugun,izinliymis bana haber vermeye calismislar ama ulasamamislar,randevumu yarina aldilar,insallah yarin da bebegimle ilgili guzel gelismelerin haberini alirim.

sevindim canım inşallah güzel haberlerle gelirsin...

chnb canim zeytinyagini icmek yerine her gun bol zeytinyagli bir salat yesen yiyebiliyorsan tabii,oyle sade zeytinyagi kusturur gercekten.
pazartesine randevu alabilmenize de sevindim,bende cok merak ediyorum,insallah cok guzel haberlerini alirim yine.

fadikcim valla ruyami hatirlamiyorum ama cok komik gercekte yuzunu bilmedigim icin avatarindaki animasyon kiz olarak gordum ::)) cok tatliydin

sinem o kadar kasilma ikiz gebelikte olur sanirim,elbette burdan ezebere su normal bu olagan dememiz dogru degil ama serklaj olup da kasilma yasamayan cok az gebe oluyor,serklajin kendisi de kasilmalari tetikliyor diye biliyorum ben,doktorunun dedigi gibi duzenli ve kanamali olmadigi surece genelde telas edecek yada ekstra onlem alacak bir durum olmuyor.

canım ya az önce de çıkardım bugün yağ yüzünden midem kötü. bir de zofran zydis iyi geliyordu ilaç yazdırdığımız dr yanlış yazmış işe yaramadı...resimdeki kişi sensin di mi?

haklisin canim,aslinda geriye donup destek olmak lazim.ben ikinciye bu topicte bebegimi doguracagim insallah ve bu sefer daha farkli dusundugumu soylemeliyim.Belki garip gelecek ama bu kadar kaybi olan acili anneye ilk bebegim dogduktan sonra kendi bebegimden ve mutlulugumdan bahsetmeye cekindim,asinda hep aklimdaydi ve arada da bakiyordum.Simdi oyle dusunmuyorum,burda aylarca sikinti cekerek yavrularini dunyaya getirmis annelerin de sonunun guzel olabilecegini bilmeli sirasi gelen anne adaylari ve umut olmali.bak onlar basarmis bizde basarabiliriz diyebilmeli.Simdi dusunuyorum da aslinda bende ilk gebeligimde en cok basari hikayelerinden guc aldim,ne zaman ki sonu guzeldi,cekilen acilar da unutulabilirdi.Insallah bizler de sag saglim zamaninda bebeklerimizi dunyaya getirip,arkamizdan gelenlerin elinden tutmaya devam ederiz,bu kadar sik sik olmasa da arada bir ceee eee demek bile iyi gelir belki,gecmisi okuyup da ne oldu bunlara diye merak edenlere.Tuubaoz sana da bravo canim ,gercekten cok guzel bir is cikariyorsun,helal olsun.

canım kısaca bahsetmek lazım bu zorluklardan sonra gerçekten insanın hoşuna gidiyor. Tabi dozajı ayarlamak lazım... bence de ce demak lazım...

salihas ben geçmişe bakıyorum hamilesin... izmirdesin serklajın yapılmış:)):KK9:

chnb, aa evet elzayı unutmuşum, nursin giriyor ona da brova ikizlerle fırsat bulup girmesini bende takdir ediyorum..
benim annem yanımda ama ben annem yokken daha sık girebiliyorum ona ayıp olmasın diye o varken çok girmiyorum
hayır canım ben kasılma önleyici kullanmadım açıkcası isimlerini bile bilmiyorum hangi ilaçları soruyorsun.. bacaklarımda kasılmalar olunca 16.haftada magnezyum ve kalsiyum kullanmaya başladım sonuna kadar..
sofika teşekkür ederim güzel sözlerin için bende aynı düşünüyorum bende bebeğimi kaybedip geçmişi okurken bana başarı hikayeleri umut olmuştu.. bende arada yazarak birilerine umut olabilirsem ne mutlu bana..
benim hamileliğimde bende narmik'i çok takdir etmiştim çok destek olmuştu sağolsun bütün bilgilerini bizimle paylaşmıştı

salihas geçmiştede dr ni yazmamışsın... izmir grubuna yardımcı olur. kimdi dr n? doçentti sanırım...

canım ben hiç oturmuyorum hatta yan bile dönmüyorum desem yeridir kalçamın altına yorganı katladık koyduk bacaklarım yüksekte, buna rağmen ara ara sertleşme oluyor ama düzenli değil şükür. senin ikiz ayrıca. olur ama düzenine dikkat et... geçse şu haftalar...

canım ya az önce de çıkardım bugün yağ yüzünden midem kötü. bir de zofran zydis iyi geliyordu ilaç yazdırdığımız dr yanlış yazmış işe yaramadı...resimdeki kişi sensin di mi?

canım kısaca bahsetmek lazım bu zorluklardan sonra gerçekten insanın hoşuna gidiyor. Tabi dozajı ayarlamak lazım... bence de ce demak lazım...

salihas ben geçmişe bakıyorum hamilesin... izmirdesin serklajın yapılmış:)):KK9:

kim yapmış????????

senin geçmişten paylaşımlarını okuyordum bende .şu dönemde kzıa tuvalet alışkanlığı kazandırmaya uğraşıyorum vay be nereden nereye.
herkes sağsalim kucaklar inşallah bebişlerini.

chnb, aa evet elzayı unutmuşum, nursin giriyor ona da brova ikizlerle fırsat bulup girmesini bende takdir ediyorum..
benim annem yanımda ama ben annem yokken daha sık girebiliyorum ona ayıp olmasın diye o varken çok girmiyorum
hayır canım ben kasılma önleyici kullanmadım açıkcası isimlerini bile bilmiyorum hangi ilaçları soruyorsun.. bacaklarımda kasılmalar olunca 16.haftada magnezyum ve kalsiyum kullanmaya başladım sonuna kadar..
sofika teşekkür ederim güzel sözlerin için bende aynı düşünüyorum bende bebeğimi kaybedip geçmişi okurken bana başarı hikayeleri umut olmuştu.. bende arada yazarak birilerine umut olabilirsem ne mutlu bana..
benim hamileliğimde bende narmik'i çok takdir etmiştim çok destek olmuştu sağolsun bütün bilgilerini bizimle paylaşmıştı

evet ya nursini unutmuşum sağ olsun bir kez eve geldi bir kez de eşiyle serklaj sonrası hastaneye. ikizleriyle hem de çok şeker 2 bızdık...

narmik evet çok şey öğrendim ben ondan...

nidilat filan kullanmadın o zaman. bir de yatış şeklin nasıldı? bana aynen hastanedeki gibi yat dedi şu sıvıdan dolayı...
ama çok bunaltıcı...

bir daha saf yag icme,salatanin icinde tuket dedigim gibi

senin bu yatis pozisyonun karnin buyuyunce degiscek sanirim, o zaman yan yatman gerekecek ama yan olunca en azindan saga sola donebilirisn,boyle hakkaten cok zor,Allah sabir versin

evet canim resimdeki kisi benim ama bir 3 yil oncesi cekilmis bir resim

kızlar ben çok hastalandım gece ya ateşim var titriyorum resmen boğazım çok ağrıyor ne yapabilirim bitane minoset içtim ama pek bi faydası yok her tarafım çok kötü ağrıyor en çok ateşten korkuyorum ne yapabilirim ateş düşürücü:KK43:

bir daha saf yag icme,salatanin icinde tuket dedigim gibi

senin bu yatis pozisyonun karnin buyuyunce degiscek sanirim, o zaman yan yatman gerekecek ama yan olunca en azindan saga sola donebilirisn,boyle hakkaten cok zor,Allah sabir versin

evet canim resimdeki kisi benim ama bir 3 yil oncesi cekilmis bir resim

maşallah ne güzelmişsin.:))
şu sıvı tamamen bitmiş olsun yatarım yan bazen azıcık dönüyorum korkuyorum.

bir de probiyotik yoğurt aldırdım. bakalım nasıl gelecek?

kızlar ben çok hastalandım gece ya ateşim var titriyorum resmen boğazım çok ağrıyor ne yapabilirim bitane minoset içtim ama pek bi faydası yok her tarafım çok kötü ağrıyor en çok ateşten korkuyorum ne yapabilirim ateş düşürücü:KK43:

geçmiş olsun. ıhlamur, kuşburnu iç bakalım ama dr ne de söyle...

toprakcım bahsettiğin olaydan bu ara o kadar çok duyuyorum ki.. ben bile kendim için düşünmeye başladım acaba bende bir gün kendiğinden hamile kalabilirmiyim diye..
bundan iki ay kadar önce başka bir sayfada tüp bebek yaptıran bir arkadaş onunla test günlerimiz bile aynı gündü ama ikimizde negatif sonuç almıştık.. bu ay oda benim gibi yeniden denemek için adet olmayı beklerken bugün kendiliğinden hamile kaldığını öğrenmiş..ne kadar güzel bir olay ya Allah hepimizin yüzünü en kısa zamanda güldürsün inşallah.. kaydirigubbakcemile3

yaren geçmişte bir mesajın. Allah ne büyük...

maşallah ne güzelmişsin.:))
şu sıvı tamamen bitmiş olsun yatarım yan bazen azıcık dönüyorum korkuyorum.

bir de probiyotik yoğurt aldırdım. bakalım nasıl gelecek?

geçmiş olsun. ıhlamur, kuşburnu iç bakalım ama dr ne de söyle...

tesekkur ederim canim,gorenin guzelligi :))

probiyotik yogurt daha once de bahsetmistim ve ben cok faydasini gordugume inaniyorum.ben cok severim ama sevmesem bile enfeksiyona ve sindirime faydasini oldugunu bildigimden mutlaka bol bol tuketirdim sifa niyetine,sana da yarasin insallah.gecen gun ilac dolabinda kizim icin doktoru tarafinda verilmis probiyotik paketleri buldum,gecen yaz vermisti ama inanin ne icin recete etmisti hatirlamiyorum,kullanmamisim o zaman demek ki,simdi gorunce sasirdim.Demem o ki,yogurt tuketemezseniz bile probiyotik takviyesi alinabilir.

hay Allah yaa,gecmis olsun,bayag sifayi kapmissin canim sen.Atesin varsa mutlaka doktora danismani oneririm,hosh olmasa da danis cunku buyuk ihtimalle sadece cayla balla iyilesemeyeceksin,gebelikte kullanabilen bir ates dusurucu bir antibiyotik baslatabilir.hic ihmal etmeden daha bugun doktora git,gecmis olsun.

merhaba,bence de arkadaşlarımın dediği gibi kesinlikle bir doktora git, bebeğe zarar vermeyecek bir laç vereceklerdir muhakkak
sonuçta ateşli bir enfeksiyon geçirmen daha tehlikeli,
bol bol da sıvı tüket..en kısa zamanda iyileşmeni dilerim :nazar: :nazar:

kızlar benimde kalça, pelvik kemiklerim ve topuklarım çok ağrıyor, hasta gibi hep yatıyorum
azıcık yürüyeyim nefes nefes kalıp yoruluyorum
yaşlı kadınlar gibi oldum :KK25: :KK25:
2 hafta sonra doktor kontrolüm var, acaba o zamana kadar beklesem mi arasam mı arda beyi
zırt pırt da rahatsız etmek istemiyorum ama en başta böyleyse ben ileriki haftaları düşünemiyorm bile :KK52:

X