pcos ve adet

canım merhaba
bende pkosluyum ve istanbulda yaşıyorum. doktoruna güvendiğini yazmışsın. ben halen güvenebileceğim bir doktor bulamadım. doktorun hakkında bana bilgi verirsen sevinirim.

Merhaba imran,

Bir önceki sorunuzu da birlikte değerlendirdiğimizde, size öncelikle bir gebelik testi yaparak gebe olup olmadığınızı kesin olarak netleştirelim. Eşinizin tecrübeli bir tüp bebek merkezinde Kruger kriterlerine göre sperm sayı-hareket ve morfolojisinin değerlendirilmesini sağlayın ve sonucunu sizin rahim filminizle birlikte görmemizi sağlayabilirseniz daha net bilgi verebiliriz diye düşünüyorum.

Gerek görülürse laparoskopi sonrasında rahim filminin tekrarlanması gündeme gelebilir. Yengenizin de derhal bir jinekoloğa görünmesinde yarar var, doğum sonrası emzirmeden dolayı adet göremiyor olabilir, ancak, olmadığı kesin olarak ortaya konması gereken durumlar varsa jinekoloğunuz gerekli müdahaleleri planlayacaktır (yapışıklık vb).

Size sağlıklı günler geçirmenizi, doğru ve etkin tedavilerle buluşmanızı dilerim.

Merhaba mawwi35,

Yazdıklarınız ışığında, sizden HSG (rahim filmi) ile tüpleriniz ile rahim yapınızın değerlendirilmesini, USG ile yumurta rezervinizin ortaya konmasını, eşinizin tecrübeli bir tüp bebek merkezinde Kruger kriterlerine göre sperm sayı-hareket ve morfolojisinin incelenmesini öneriyorum. Tüm sonuçlar elde edildiğinde de, bütüncül bir yaklaşımla bu sonuçların doğru bir şekilde yorumlanmasını yine birlikte yapabiliriz elbette.

Size sağlıklı günler geçirmenizi, doğru ve etkin tedavilerle buluşmanızı dilerim.

meraba 3 yıllık evliyim.pko hastasıyım.adetlerim düzenli ama kilo,sivilce ve kıllanma bütün belirtiler,var.hsg sonucum normal tüplerim.açıkmış.1.67 boyunda ve 90 kiloyum.doktorum öncelikle kilo vermemi söyledi.
TAHLİL SONUCUM TSH 0,8 PROLAKTİN 18,1

benim asıl merak ettiğim ise eşimin sonuçları
sperm sayısı ml'de 17 MİLYON toplam 42,5 MİLYON
ileri hareketli 1/2 saat 86
yerinde hareketli 1/2 saat 8

bu sonuçlar normal mi? çocuk sahibi olmak için 2 farklı doktor iki farklı sonuç söyledi.

AŞILAMA ÖNERDİLER? BU ŞARTLARDA BAŞARI NEDİR?

Son düzenleme:

Merhaba arım_balım,

Bahsettiğiniz sperm değerlerine göre yorum yapmak doğru olmaz, çünkü bu analizler farklı kriterlere göre yapılmış ve morfolojik değerlendirme yapılmamış.

Mutlaka bir tüp bebek merkezinde Kruger kriterlerine göre incelenmiş ve spermin sayı-hareket ve morfolojisinin hepsinin incelendiği bir analiz yaptırmanızı ve bunun sonuçlarını bizimle paylaşmanızı öneririm.

Size sağlıklı günler ve etkin tedaviler ile buluşmanızı dilerim.

Merhaba Derinsu,

Evet söylediğiniz tablo biyokimyasal gebeliği düşündürüyor. PCO (polikistik over) döllenmeyi zorlaştırabilir, ancak gebe kalamama nedenlerini daha detaylı düşünmek gereklidir.

Özellikle Kruger kriterlerine göre incelenmiş sperm sayı-hareket ve morfoloji analizini de değerlendirme kapsamına almakta fayda var. bunu da yaptırarak bizimle paylaşırsanız daha sağlıklı bilgi verebiliriz.

Sağlıklı günler ve doğru-etkin tedavilerle buluşmanızı dileriz.

TETKİT ADI SONUÇ NORMAL DEĞER BİRİM
TSH
2
0.35-5,50
UıU/mL
Serbest T3
4,52
2,3-4,2
pg/ML
Serbest T4
1,36
0,89-1,76
ng/dl
FSH
7,09
Folliküler faz
2,5-10,2
mıU/mL
Midsklus
3,4-33,4
mıU/mL
Luteal faz
1,5-9,1
mıU/mL
Hamile
0,3
mıU/mL
Postmen
23,0-116,3
mıU/mL

LH
17,31
Folliküler faz
1,9-12,5
mıU/mL
midsiklus
8,7-76,3
mıU/mL
Lüteal faz
0,5-16,9
mıU/mL
Hamile
0,1-1,5
mıU/mL
Postmen
15,9-54
mıU/mL
contrace
0,7-5,6
mıU/mL
Progesteron
1,07
Folliküler faz
0,15-1,40
ng/mL
Lüteal faz
3,34-25,56
ng/mL
Midluteal faz
4,44-28,03
ng/mL
Postmen
0,-0,73
ng/mL
Prolaktin
12,29
ng/mL
Hamile olmayan
2,8-29,2
ng/mL
Hamile
9,7-208,5
ng/mL
Postmen
1.8-20,3
ng/mL
Vitamin B12
247
211-911
Pg/mL
Folat
6,03
5,38-20
Ng/mL
Ferritin
136,80
10-291
Ng/mL

yanıt için teşekkürler ben 41 gün sonra adet oldum. 3 günü verdiğim hormon sonuclarıdır. Adet olmam benim için dezavantajmıdır uzun süreli olması ? Pkos devam edıyor mu ? Doktor gezmekten yıpranmıs ve yolun basında pes etmiş bi hastayım. O yüzden bi kac ay hiçbirsey yapmayı düşünmüyorum. bu sonuclarıda hiçbir hekıme göstermedim. Yanıtlarsanız sevinirim. Sevgiler

Merhabalar...
Pcos hastasıyım ve düzenli olarak Yasmin kullanıyordum.
Kasım ayında ilacı bırakmıştım,o zamandan bu yana adet olamadım.
Bunun üzerine eczaneden Farlutal aldım,adet olabilmek için.
Adetimin 5. günü de yasmine başlayacağım.
Bir keresinde doktorum bu şekilde yapmıştı.
Yaptığım şeyin bana bir zararı olur mu? Doğru bir şey mi yapıyorum?

doktor bey teşekkür ederim.döllenmeyi zorlaştırabilir demişsiniz,ama benim merak ettigim pco saglıksız bebekler olmasına neden olabilir mi prematüre yada daha farklı yani.

merhabalar öncelikle benim size danışmak istediğim konu korunmamıza rağman gebe kalmamam nereden başlıcamı bilmiorum önce ne yapmayalıyım ne dr gitmeliyim hiç bi bilgim yok bu konularda aklımda karışık ve istemediğim bişeyi duymaktan korkuyorum

merhaba doktor bey sorularımızı cevapladıgınız için çok teşekkür ederim.yalnız bir sorum daha olucak ben ilk defa dıane35 kullanıcam kisttim 5.3 mm (pko) ne kadar süre kullanıcam.prolaktin 25.78 bu deger çokmu yüksek?cevaplarınız için saolun bizi neden hastanelerdeki doktorlar bilgilendirmiyor ki sonuçta onlar da doktor...:1no2:

Merhaba sevilaykucuk,

Polikistik over (PCO) dediğimiz durumun mevcut olduğu bayanlar, bu hastalıkla doğarlar ve maalesef bu hastalığı menopoza kadar da taşırlar. Kesin ve radikal bir çözümü yoktur, önemli olan polikisitik over hastalığının doktorunuz tarafından doğru yönetilmesidir. Sizin çocuk isteminizin ön planda olup olmaması tedavi planını belirleyecektir. Eğer çocuk istiyorsanız farklı, istemiyorsanız farklı bir tedavi programı uygulanmalıdır. Doktorunuza yardımcı olmanız gerekir, buna da bir karar vererek başlamalısınız. Bu konudaki kararınızı bildirirseniz size yön çizmenizde yardımcı olabilirim. Günlerinizi sağlıklı geçirmenizi ve doğru-etkili tedavilerle buluşmanızı dilerim.

Op. Dr. Osman Denizhan ÖZGÜN

Maya Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi

Merhaba Ocean,

Öncelikle kanda gebelik testi (ß-hCG) yaptırmanızı öneririm. Gebe olmadığınızı kesin olarak öğrendikten sonra, farlutal yardımı ile adetinizin olmasını sağlayabilirsiniz. Ancak, size önerim konusunda uzman bir jinekolog kontrolü altında iken ilaç kullanmanızdır. Günlerinizi sağlıklı geçirmenizi ve doğru-etkili tedavilerle buluşmanızı dilerim.

doktor bey teşekkür ederim.döllenmeyi zorlaştırabilir demişsiniz,ama benim merak ettigim pco saglıksız bebekler olmasına neden olabilir mi prematüre yada daha farklı yani.

Merhaba DerinSu,

Merhaba DERİNSU;

Cevaplanmasını istediğiniz nokta, şu anda tıbbın da çok net bir şekilde bildiği bir nokta değil. Daha ayrıntılı söylemek gerekirse, polikistik over hastalığının düşüklere neden olabildiğini bildiren bilimsel çalışmalar var. Ancak, sağlıksız bebek dünyaya gelmesi ya da prematürite ile polikisitik over varlığının ilişkisi söylediğiniz biçimde ortaya konmuş değildir. Günlerinizi sağlıklı geçirmenizi ve doğru-etkili tedavilerle buluşmanızı dilerim.

Merhaba Doktor Bey
Pkos hastasıyım.fakat uzun süredir (4 sene kadar) doktora gitmiyorum.pkosun sebep olduğu problemleri yaşıyorum.tüylenme vs.ancak kilolu değilim.bu kistleri illaki eritmek zorundamıyım.orda öylece kalsalar olmazmı?eğer çocuk sahibi olmakta problem yaşamazsam yinede pkos için tedavi görmem gerekirmi?
Teşekkürler

Son düzenleyen: Moderatör:
merhaba
benimkine tam pco denemez ama bikaç ayrdır adet gecikmesi yaşıyorum bu ay ve aralıkta olmadım kasımda oldum beklediğim tarihte gelmişti ancak ondan önce ekim ayında da olmadım bu durum canımı sıkıyor.2 doktorada gittim öneli bişey bulamadılar hafif derece kistik oluşum var dedi ikiside sorun yaşatmıcak şekilde btün hormon testlerini yaptırdım herşey normal testesteron sınıra yakın sorun yaratırmı doktorlar çok önemli bieşy değil dedii..son gittiğim doktor farlutal ve yasmin önerdi ama ben farlutalı içmek konuunda kararsızım hala yasmini daha önce kullanmıştım pk yan etkisini görmedim
peki ben niye adet olamıyorum ilaç kullanmak da istemiyorum

Tşkler hocam.Tabiki isterim yön vermenizi Çünkü Ben evliliğimde 2 seneyi doldurmak üzeriyim. işi derine koyarsam Eşimle 11 sene sonra evlendım. O yüzden çok istiyorum Yıpranmadan olumlu fikirlerinize ve göstermiş oldugunuz yöne uyum sağlayabilirim. Karar aşaması sadece yıprandıgım için. söyledikleriniz bana yön vericek ise sizden rica ediyorum. Dogru etkılı bi tedavi için neler yapmalıyım. Sevgiler

Meraba doktor bey
Ben 24 yaşındayım ve pko im. Adetlerim çok düzensiz.kilolu değil ayıfım, hormonlarım normal, rahim filmim iyi, kıllanma yok, İyneyle yumurtalarım çok çabuk büyüyor. 3 aşılama 2 tüp bebek yaptırdık. 2. tüp bebekte dış gebelik oluştu ilaçla düşürülmeye çalışılıyo hala. ben artık tedavilerden çok sıkıldım kan değerim 0 lanınca evde ne uygulayabilirim. bu kistlerin kesin bi çözümü yokmu. Bide bu tüp bebekler neden tutmamış olabilir doktorum çok umutluydu. yardım ederseniz sevinirim,

Son düzenleme:
merhaba doktor bey sorularımızı cevapladıgınız için çok teşekkür ederim.yalnız bir sorum daha olucak ben ilk defa dıane35 kullanıcam kisttim 5.3 mm (pko) ne kadar süre kullanıcam.prolaktin 25.78 bu deger çokmu yüksek?cevaplarınız için saolun bizi neden hastanelerdeki doktorlar bilgilendirmiyor ki sonuçta onlar da doktor...

Merhaba burcin_54,

Yazdıklarınızdan anladığım kadarı ile, yapmanız gerektiğini düşündüğüm şey, öncelikle genel olarak kabul görmüş saygın bir tüp bebek merkezine eşinizle birlikte başvurmanızdır. Orada size yapılacak olan detaylı incelemeler sonrasında doğru bir şekilde yönlendirileceksinizdir.

Sağlıcakla kalınız, etkili tedavilerle buluşmanız dileği ile...

Op. Dr. Osman Denizhan Özgün

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…