pcos ve adet

merhaba doktor bey,ben de yumurtalıklarda tembellik var.pco başlangıcı varmış.bana diane hapını önerdi 9ay kullan dedi.kilo sorunum yok.tüylenme nadir, svilce yok.heray adet oluyorm ama adetim bittikten sonra lekeler geliyor ve uzun sürebiliyor. 4 5aydır böyle.bu arada bekarım.sizce ne yapmalıyım hapa devam mı ediyim?ya a başka bir yöntem mi deneyim?pcos genelde adet olamayanlar için değil mi?tavsiyelerinizi bekliyorm.iyiaklamlar

merhaba osman bey, 2 sene önce pko tanısı kondu fakat tedavi önerilmedi. kilo almaya başladığım ve bu bana sıkıntı verdiği için doktora gitmiştim.(hatta üç ayrı doktora gittim) kan testi yapıldı, prolaktin haricinde bütün değerlerim normal çıktı. yüksek çıkan prolaktini de ilaç tedavisi ile normale indirildi. fakat bir senedir tekrar aşırı kilo almaya başladım, her seferinde başladığım noktaya geri dönüyorum. önümüzdeki sene evleneceğim ve şu anda adetlerim çok düzensiz, kıllanma ve kasık bölgesinde sivilcelenme var. doktor adetin düzene girebilmesi için kilo vermem gerektiğini söylemişti ama ben düzenli beslenmeme rağmen bir türlü kilo veremiyorum. bir süre glucophage kullandım, çok fazla baş dönmesi, göz kararması ve mide bulantısı yaşadım hayatım zindan oldu. inatla devam ettim ama pek bir sonuç alamadım. annem ve kız kardeşim hipotiroidi hastası ayrıca kız kardeşimde de pko var, benim tiroid testlerim normal çıkıyor ama belirtileri de gösteriyorum. ne yapacağımı şaşırdım. tavsiyenize güveniyorum. sevgiler...

merhaba narin_nn,

Bir diyet uzmanı kontrolünde ve programa mutlaka sağlıklı bir spor egzersizini de ekleyerek kilo verebilirsiniz. Adet düzeninin sağlanması için doğum kontrol haplarından kullanmanız gerektiğini düşünüyorum. Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru-etkili tedavilerle buluşmanızı dilerim.

Op. Dr. Osman Denizhan Özgün
Maya Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi
doktor@mayatupbebek.com

merhaba doktor bey,ben de yumurtalıklarda tembellik var.pco başlangıcı varmış.bana diane hapını önerdi 9ay kullan dedi.kilo sorunum yok.tüylenme nadir, svilce yok.heray adet oluyorm ama adetim bittikten sonra lekeler geliyor ve uzun sürebiliyor. 4 5aydır böyle.bu arada bekarım.sizce ne yapmalıyım hapa devam mı ediyim?ya a başka bir yöntem mi deneyim?pcos genelde adet olamayanlar için değil mi?tavsiyelerinizi bekliyorm.iyiaklamlar

mrb bey doktor bey,yanlış kişiye cvp verdnz benim sorum yukardaki olacak.ayrıca kilo problemim yok.tekrar ilgilenirsenz memnun olurum.iyigeceler

merhaba. benim adetlerim ilk olmaya başladığım yıldan beri (6 yıl önce) senede yaklaşık 4-5 kere oluyordu ama son doktor hariç hiçbir doktor pco olduğunu söylememişti bunun.
eskiden belirtilerinden sadece sivilce varken bu son birkaç ayda yüzde tüylenme (ve diğer bölgelerde de artış) , saç dökülmesi oldu. ama annemde pco yok. doktor kilo verirsem düzelebileceğini söyledi ve diane35 verdi ( kan tahlilinde hormon değerleri biraz artmış gözüktü ama sınırın üstünde olan yok)

sorularım şöyle ;

- bu genetik bir sendrom şeklinde ömrüm boyu böyle gidecek mi yoksa birkaç aya doğumkontrol hapı ile ya da kilo verirsem düzele bilir mi ?

-diane35ın kendilerinde kıllanma ve kilo artışı yaptığını söyleyen birçok bayanın yazısını okudum.
kıllanmayı engellemek adına başka ne yapılabilir (ilaç vs)
kilo artışı yaptığı için doktorun ekstradan kilo vermeye yardımcı ilaç vermesi daha doğru olmaz mıydı (hani zaten kendi soylemişti kilo vermem gerektiğini) ?

-diane35i sadece 1 ay kullanıp bıraksam, kendim kilo versem düzelme ihtimali var mı ?

-bir de diane35i bırakınca sakalımsı tüyler çıkıyormuş , olabilir mi bu?

teşekkürler şimdiden

Son düzenleyen: Moderatör:
X