pcos ve adet

merhaba doktor bey.daha önce de bir soru sormuştum cevabınızdan dolayı tekrar teşekkür ederim.
bugün aklıma takılan birşey oldu.pkos hastasıyım yazmıştım zaten.size söylemeyi unuttugum birşey daha var.ben geçen yıl düşük yaşadım.ama nedenini araştırmadı doktorum.düşürme seklim adet olur gibiydi.doktorum bebegin döllenemedigini söylemişti.bu kimyasal gebelige mi giriyor?
bir de benim yumurtalıgımdaki kistik maddeler normalinden çokmuş,döllenememe sebebi bu olabilir mi?pkos hastalıgı bebegin gelişememesine nede olur mu(sakatlık gibi örnegin).şimdiden teşekkürler hocam saygılar...

Merhaba doktor bey
ben de pco hastasiyim kendimi bildim bileli adetim bir ilac yardimi olmadan gelmiyor 17 yasindan 27 ye kadar diana 35 kullandim 1,5 yildir korunmuyorum gecen yil 3 ay genophene tedavisi uyguladik 4. ay da ilac kullanmadan hamile kaldim malesef gectigimiz mayis kanama seklinde dusukle sonuclandi (bu arada hamile kaldigim ay 1 ay icinde siki bir diyet ve egzersizle 10 kilo vermistim kilo verdikten sonra hemen hamile oldugumu ogrendim ) dusuk sonrasi sadece bir kez (Temmuzda) adet oldum sonrasinda yine adetim gelemedi kasimda doktora gittim adet sokucu yardimiyla adetimi getirttik ve tekrar genophene kullandim yumurtam en son kontrolde 13 mm de kaldi hamile olmadigimdan emin olduktan sonra tekrar 5 gun adet sokucu kullandim ve bugun ilac biteli 14. gun oldu hala adetim gelmedi hep ilac bitiminden sonraki iki gun icinde adetim gelirdi bu arada ben yurtdisindayim ilac ismi medroxyprogesterone simdi ben ne yapmaliyim lutfen bir fikir verirmisiniz biliyorum cok uzattim simdiden size tesekkur ediyorum...

Merhaba özlem147,

Gebelik tedavisinde yumurtlama ilaçları kullanılarak üç aylık bir sürede %70-80 gebelik oluşabilmektedir.

Diğer şikayetlerinizin ise hormonal kökenli olduğu görülmektedir. Yaşadığınız sorunlar premenstürel sendromu ile ilgili ancak bu durmun kesin bir tedavisi bulunmamaktadır.

Premenstruel sendrom (PMS) kadınların yaşadığı ve adet kanaması öncesi dönemde başlayan ruhsal veya fiziksel bazı belirtiler ile kendini gösteren bir durumdur. Bu ruhsal ve fiziksel belirtiler sıklıkla adet kanamasının başlamasına 6 ila 10 gün önce ortaya çıkar ve adet görülmesiyle birlikte birkaç gün içerisinde kaybolur ya da hafifler. Daha önce de belitmiş olduğum gibi bu sendromun kesin bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır.

Sağlıklı günler dilerim.

mrb doktor bey öncelikle sıkıntılarımızı okuyup bizleri bilgilendirdiğiniz için tesekkür ederim ben 5 aylık evliyim adetlerim düzensiz oluyor 45-50 günde bir oluyor muayene oldugumda kist falan görülmedi tahlil sonuçlarımda normaldi sadece duvar kalınlıgı ince dendi ve cycloprogynova diye ilaç kulandım 2 ay kullandım ve 35 günde bi adet görmeye basladım ilaç alımını bıraktım tekrar2 ayda bi olmaya başladı 5 aylık evlilik sürecinde hiç korunmadık ve gebelik olusmadı bebek istiyoruz ama olmuyo sizce ilaca devam etmelimiyim?

Merhaba sevilaykuçuk,

Sonuç itibariyle malesef ülkemizde hastaların problemlerinin yeterince çözülmediğini görmekteyiz. Doğru tedavilerin uygulanabilmesi için kuşkusuz öncelikle doğru teşhisin konulması gerekmektedir. Sizin ve eşinizin sonuçlarınızı görmeden tam bir değerlendirme yapmamız doğru olmayacaktır. Bu nedenle infertilite tedavisinin doğru yönetildiği bir merkezden destek almanızı öneririm.

Sağlıklı günler dilerim.

Mehaba Ocean,

Gerçekten polikistikover hastalığınızın olup olmadığını söyleyebilmemiz için ultrason muayeneniz ve hormon tahlillerinizin değerlendirilmesi gerekir. Sürekli ilaç kullanmaktan bıkmanızı anlıyorum ancak, rutin aylık kanamalarınızın olması oldukça önemlidir. Çünkü kanamalarınızın düzenli olmaması durumunda bunun rahme baskı yapıcı bir etkisi olacaktır ve bu durum ileride rahim kanserine varan boyutlarda ciddi sorunlar yaratabilecektir.

Bu nedenle gebelik oluşumu istenmediği zamanlarda kanamanızın aylık düzenli şekilde olması gerekir. Kullandığınız ilaç kilo yapmaz. Kilo probleminiz için diyetisyenden destek almanız gerekmektedir. Sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz polikistikover tedavisinde önemli bir unsurdur. Hapları kullanmaktan bıkmış olsanız da tedaviyi bırakmamalısınız.

Sağlıklı günler dilerim.

Merhaba infanta,

Kullanmış olduğunuz ilacın kardiyolojik bir etkisinin olduğunu düşünmüyorum. Ancak kardiyoloğunuza uzun süredir gitmediyseniz görünmenizi, kontrolden geçmenizi tavsiye ederim.

Sağlıklı günler dilerim.

Merhaba RANAABLE,

Öncelikle kanda gebelik testinizi birkez daha (2.kez) yaptırınız, emin olunuz.Bahsettiğiniz ilaç kanamada etkin olamayabilir.

Hem ostrojen hem progesteron içeren (doğum kontrol hapları) ilaçlar kullanabilirsiniz. (adetin beşinci gününden itibaren her gün günde bir adet olmak üzere 21 gün boyunca kullanmanız bittikten sonraki bir hafta içinde mutlaka adet görmeniz gerekmektedir.) Eğer tüm bunlara rağmen adet göremezseniz mutlaka bir jinekoloğa başvurmanız gerekecektir.

Sağlıklı günler dilerim.

oncelikle sorumu yanitladiginiz icin size cok tesekkur ediyorum ilk olarak bu sabah adetimin akici olmasada akinti seklinde basladigini soylemek istiyorum dogum kontrol hapi kullanmami soylemissiniz ben biran once bebek sahibi olmak istiyorum dogum kontrol hapi ile bu gerceklesmeyecegi icin bu durumda onerebileceginiz baska bir ilac var mi (hem adetimin duzenli gelebilecegi hemde yumurtlamayi saglayacak bir ilac yada birlikte kullanilabilecek ilaclarin ismi) benim ayin 26 sinda burada uzman bir doktorla ilk randevum var fakat oncesinde sizin fikirlerinizi almak benim icin cok onemli ilginiz icin tekrar tesekkur ediyorum..

Merhabalar..
Benim bir sorum daha olacaktı..
Doğum kontrol hapının uzun süre kullanılmasının zararlı olduğu dedikoduları duyuyorum.
Meme kanseri yapabiliyor diye duydum. Böyle dedikoduların aslı var mıdır?

Merhaba RANAABLE,

Öncelikle eşinizin Kruger kriterlerine göre sperm tahlili, sizin hormon tahliliniz ve rahim filminize (HSG) bakılarak daha sağlıklı bir değerlendirme yapılabilecektir. Bunlarla ilgili sonuçlarınızı bize yazarsanız size daha iyi yardımcı olabileceğiz.

Sağlıklı günler dilerim.

Merhabalar , 2 ay öncesine kadar düzenli adet görüyordum ve pko teşhisi konuldu Dr.6 aylık korunmasız bebek bekleyişimize erken diyerek beklememizi söyledi fakat bu ay regl sürem 45 günü geçti ve fatural verdi hala bekliyorum..
Sizce bu süre azmı??Daha ben yumurtamın çatlayıp çatlamadığımı bile bilmiyorum sizce ne yapmalıyım
Şimdiden paylaşımınız için teşekkürler

merhabalar bu konu başlıgı altında bizi aydınlattıgınız için teşekkür ederiz.Mesajları okudugum kadarıyla arkadaşlarımızn çogu evli ben bekarım ve yaklaşık 6 yıldır pco hastayıyım hep dogum kontrol haplarıyla adet gördüm ve bu benim psikolojimi etkiliyor.Ben hep bu hapları kullanmak zorunda mıyım bu hapların bana bir zararı olur mu ilerde?şimdiden teşekkür ederim

benim sorum pcolu hastalara uygulanan ilaçsız tüp bebek yöntemi.daha doğrusu daha az zaman ve ilaçla tüp bebek uygulaması.sizce başarı oranı nedir ve tüm tüp bebek merkezlerinde uygulanabiliyor mu?

merhabalar. ben de pco olduğumdan şüpeleniyorum ama tam da net değil. çok kiloluyum ve kilo veremiyorumadetin 3. günü hormonlara baklıdı normal çıktı ama 18. gün progesterona bakılacak tekrardan. ve şu anda adetlerim de düzenli. birde yumurtlama olabilecek günlerdeyim ve mantar için de fitil kullandım 4 gün önce bitti fitiller. bugün sabah yeşil mavi arası bir leke gördüm iç çamaşırımda. kokusu da kötüydü. ve dün gece yatmadan önce de sol leğen kemiğimin oralarda sancı şeklinde ağrım vardı. üşüttüğüm için olabilir mi. çünkü sıcak tuttuğumda özellikle laptop kucağımdayken hiçbir ağrım olmuyor. yaaa kafam çok karıştı. ve 90 kiloyum. 1.65 boylarındayım. hamile kalmamda kilom çok problem olur mu? çok fazla sordum biliyorum ama şimdiden teşekkür ediyorum yardımınız için.

merhaba
ben pko hastasıyım 2,5 yıllık evliyim.evlendikten sonra adet düzensizligi başladı,tüylenme yok,kilo sorunum hep vardı şu anda boyum 1.68 kilom 73.hormon testlerim normal.
geçen yıl hsg çektirdim iki tüpümde geçiş minimal sol tüpümde hafif yapışıklık çıktı.6 ay önce de bu sebeble laparaskopi oldum şu anda tüplerim açık 4 ay klomen ve pregnyl kullandım doktorum yumurtalıklarımın çalışması iyi diyor 2 aydır da yumurtalıklarım çatlıyor ama çocuk sahibi olamıyoruz.eşimin sperm tahlili normal çıktı ama hareketlerinde zayıflık vardı.ben bu şekilde hamile kalabilirmiyim yoksa aşılama yada tüp bebekmi yaptırmam lazım.
tedavi süresince sinirlerim çok yıprandı,bunalıma girdim ve doktoruma ara vermek istedigimi söyledim ve ara verdim.şuanda adetim 7 gün gecikti sizce ilaç kullanmadıgım için mi gecikti yoksa hamilemiyim.yine hayal kırıklıgına ugrarım diye doktora gitmeye korkuyorum.

cevabınız için şimdiden teşekkür ederim...

Son düzenleme:
size bir sorum daha olacak...
-yengem 2007 aralık ayında dogum yaptı ve hala adet görmedi ve idrara çıktığında nadiren yanma oldugunu söylüyor.sizce sebebi nedir bir uzmana görünmesi gerekir mi?
bebegine hala anne sütü veriyor.

bende pko luymuşum yeni ögrendim bekarken hiç sorunum olmadı adetlerimde sadece agrım çok fazla oluyodu hatta okuldan eve aglayarak geliyordum.nese suan 10 aylık evliyim gecen ay adet olmadım 5 ocakta adet oldum 3.günde testte gittim ve özel bi hastane olmadıgı için çok ilgilenen olmadı size sonuçlarımı yazarsam beni bilgilendirirmisiniz?ultrason sonucumda 5.3 mm polikistik over kistim çıktı.kan sonuçlarım fsh 3.64 LH 4.84 TSH 3.16 doktor bana açıklama yapmadı sadece dıane35 verdi ama ben dogum kontrol hapı kullanmak istemiyorum ben hamile kalmak istiyorumm.

Merhaba ayse7478,

Sizde PCO (polikistik over sendromu) olup olmadığının ultrason (USG) incelemesi ile de desteklenerek netleştirilmesi gereklidir. Fazla kilolu olma, tek başına gebeliği önleyici bir neden değildir. Belirttiğiniz ağrı, yumurtlamaya bağlı ağrı da olabilir, ancak akıntının niteliği de düşünülecek olursa bir enfeksiyon durumu söz konusu da olabilir. Size tavsiyem, durumun devam etmesi durumunda mutlaka jinekoloğa başvurmanız yönünde olacaktır.

Sağlıklı günler ve doğru tedavilerle buluşmanız dileği ile…

merhaba doktor bey;
bugün aklıma takılan birşey oldu.pkos hastasıyım yazmıştım zaten.size söylemeyi unuttugum birşey daha var.ben geçen yıl düşük yaşadım.ama nedenini araştırmadı doktorum.düşürme seklim adet olur gibiydi.doktorum bebegin döllenemedigini söylemişti.bu kimyasal gebelige mi giriyor?
bir de benim yumurtalıgımdaki kistik maddeler normalinden çokmuş,döllenememe sebebi bu olabilir mi?pkos hastalıgı bebegin gelişememesine nede olur mu(sakatlık gibi örnegin).şimdiden teşekkürler hocam saygılar...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…