pcos ve adet

merhaba doktor bey sorularımızı cevapladıgınız için çok teşekkür ederim.yalnız bir sorum daha olucak ben ilk defa dıane35 kullanıcam kisttim 5.3 mm (pko) ne kadar süre kullanıcam.prolaktin 25.78 bu deger çokmu yüksek?cevaplarınız için saolun bizi neden hastanelerdeki doktorlar bilgilendirmiyor ki sonuçta onlar da doktor...:1no2:

Merhaba mawwi35;

Prolaktin düzeyiniz çok yüksek değil, korkulacak bir durum yok. Bahsettiğiniz ilaç polikistik over durumunda kullanılabilir. Çocuk isteminiz olup olmadığını bilemiyorum, ancak, sizin polikistik over hastalığının çözümünü mü, yoksa gebe kalmayı mı istediğiniz çok önemli. Çünkü, hangisini istiyorsanız ona göre tedavinizin planlanması gerekir. Polikistik over ile ilgili sıkıntılarınızı çözmek istiyorsanız jinekoloğunuzun tavsiyelerine uyunuz. Tedavinizde başarılı sonuçlar diliyorum.

Sağlıcakla kalın.

Op. Dr. Osman Denizhan Özgün
Maya Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi

Merhaba Doktor Bey
Pkos hastasıyım.fakat uzun süredir (4 sene kadar) doktora gitmiyorum.pkosun sebep olduğu problemleri yaşıyorum.tüylenme vs.ancak kilolu değilim.bu kistleri illaki eritmek zorundamıyım.orda öylece kalsalar olmazmı?eğer çocuk sahibi olmakta problem yaşamazsam yinede pkos için tedavi görmem gerekirmi?
Teşekkürler

Merhaba Roselin,

Eğer çocuk sahibi olmak istemiyorsanız ve polikistik over hastalığına özgü ciddi problemler yaşamıyorsanız (adet düzensizliği, tüylenmede artış vb) elbette tedavi almadan da yaşamınızı sürdürebilirsiniz. Doğru tedaviler ve başarılı sonuçlar diliyorum.

Sağlıcakla kalın.

merhaba
benimkine tam pco denemez ama bikaç ayrdır adet gecikmesi yaşıyorum bu ay ve aralıkta olmadım kasımda oldum beklediğim tarihte gelmişti ancak ondan önce ekim ayında da olmadım bu durum canımı sıkıyor.2 doktorada gittim öneli bişey bulamadılar hafif derece kistik oluşum var dedi ikiside sorun yaşatmıcak şekilde btün hormon testlerini yaptırdım herşey normal testesteron sınıra yakın sorun yaratırmı doktorlar çok önemli bieşy değil dedii..son gittiğim doktor farlutal ve yasmin önerdi ama ben farlutalı içmek konuunda kararsızım hala yasmini daha önce kullanmıştım pk yan etkisini görmedim
peki ben niye adet olamıyorum ilaç kullanmak da istemiyorum

Merhaba _artemisia_,

Tipik polikistik over (PCO) hastalığınız olmasa da, PCO benzeri durumlar da aynı etkiyi yapabilir (adet gecikmesi vb). Bu tip sıkıntılar varsa eğer, yasmin ve farlutal ilaçları doğru tercihler olabilir. Doğru tedaviler ve başarılı sonuçlar diliyorum.

Sağlıcakla kalın.

Tşkler hocam.Tabiki isterim yön vermenizi Çünkü Ben evliliğimde 2 seneyi doldurmak üzeriyim. işi derine koyarsam Eşimle 11 sene sonra evlendım. O yüzden çok istiyorum Yıpranmadan olumlu fikirlerinize ve göstermiş oldugunuz yöne uyum sağlayabilirim. Karar aşaması sadece yıprandıgım için. söyledikleriniz bana yön vericek ise sizden rica ediyorum. Dogru etkılı bi tedavi için neler yapmalıyım. Sevgiler

Merhaba sevilaykucuk,

Öncelikle yapmanız gereken, saygın ve alanında isim yapmış tecrübeli bir tüp bebek merkezine başvurmanızdır. Burada, size ve eşinize yönelik yapılacak incelemeler sonucunda belirlenecek tedavi planınıza uyum sağlayarak, tüp bebek ekibi ile tam bir uyum içerisinde çaba göstermenizdir. Başlayacağınız tedavi programı sırasında, öncesinde veya sonrasında, dilediğiniz zaman sorularınızı ve fikirlerinizi bizimle her zaman paylaşabilirsiniz. Doğru tedaviler ve başarılı sonuçlar diliyorum.

Sağlıcakla kalın.

Meraba doktor bey
Ben 24 yaşındayım ve pko im. Adetlerim çok düzensiz.kilolu değil ayıfım, hormonlarım normal, rahim filmim iyi, kıllanma yok, İyneyle yumurtalarım çok çabuk büyüyor. 3 aşılama 2 tüp bebek yaptırdık. 2. tüp bebekte dış gebelik oluştu ilaçla düşürülmeye çalışılıyo hala. ben artık tedavilerden çok sıkıldım kan değerim 0 lanınca evde ne uygulayabilirim. bu kistlerin kesin bi çözümü yokmu. Bide bu tüp bebekler neden tutmamış olabilir doktorum çok umutluydu. yardım ederseniz sevinirim,

Merhaba Esli_Han,

Anlattıklarınıza göre, size özellikle başarısız tedaviler sonrasında mutlaka yaptığımız incelemeleri yaparak, neden olumlu sonuç alınamadığının cevaplarının bulunması gerektiğini düşünüyorum. Sizde gen mutasyonları, immunolojik tetkikleri, kanama pıhtılaşma faktörlerinin incelendiği paneller uygulanmalıdır. 3. bir tedavi denemesi de planlanıyorsa, bu tedavide, embriyoların transferinden önce, embriyolar üzerinde genetik inceleme yaparak (PGD) sağlıklı olanların seçilip transfer edilmesinin sağlanması da gerekli görülmektedir.

Doğru tedaviler ve başarılı sonuçlar almanızı dilerim. Sağlıcakla kalın.

Merhaba doktor bey,
Sorularımızla ictenlikle ilgilendiğiniz icin oncelikle tesekkurler. Benim birkac sorum olcak;
1) PCO hastasıyım sadece biraz tüylenme sorunum var her ay düzenli adet oluyorum ama sanki bu aralar tüylenmem azaldı. Ögrendigimden beri hic bir ilac kullanmadım. Kendiliginden gecme ihtimali var mı PCO'nun?

2)Bu kistler her ay daha da artarak daha vahim bir hal alır mı ilaç kullanmadıgım için? Yumurtlanmadığı için sürekli birikir ve hormonlar daha da bozulur mu?

3) İlaç kullanımı hayatımın sonuna kadar mı surcek? Yasım 24. Bir kac ay kullanıp düzelme olanağı var mı?

4)Adetlerim düzenli ama son 1 yıldır kanama miktarı azaldı, bunun PCO ile bir bağlantısı var mı?

5)Sırtımda (yeni cıktı) ve yuzumde sivilce degil ama yag bezesi gibi komedonlar bulunuyo PCO ile mi bağlantılı?

6) Lazer tedavisi gordukten sonra kıllar eskisi gibi cıkar mı PCO hastalarında?

Şimdiden teşekkürler...

Cevap için teşekür ederim.
bi sorum daha olacak pko için televizyonda sürekli soğan kürü diyorlar sizce bi etkisi olurmu

Merhabalar Doktor Bey,
Daha önce de sormuştum ama sanırım gözünüzden kaçmış..
Tekrarlamak istedim..
Uzun süreli doğum kontrol hapı kullanımının zararlı olduğu dedikoduları duyuyorum..
Meme kisti yapar,şunu yapar, bunu yapar gibi şeyler..
Bunun aslı var mıdır?

PCO lu olarak adet olmak için kullanmam gerekiyor, adet olmamak daha zararlı diye biliyorum..
Bu konuda da bizi aydınlatırsanız çok sevinirim..
Merak eden bir çok arkadaşımız var..
Şimdiden teşekkür ederim..

merhaba doktor bey bende polikistikover hastasıyım 2 defa tüp bebek denedik fakat 5 ve 7. haftalarda düşükle sonuçlandı araştırma yapıldı kanda pıhtılaşma olduğu söylendi şuan hiçbir tedavi görmüyorum merkezinizin forumda açmış olduğu ücretsiz tüp bebek kapmanyasına form doldurdum merkezinizden aradılar ve bütünleşik tedavi kazandığımızı sölediler benim sorum ücretsiz bazı testler yapılacakmış bunlar nelerdir 9 şubata gün vermişlerdi yani bu konu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

Cevap için teşekür ederim.
bi sorum daha olacak pko için televizyonda sürekli soğan kürü diyorlar sizce bi etkisi olurmu

Merhaba Esli_Han;

Bilimsel dayanağı olduğu kanıtlanmamış her türlü alternatif tedavi uygulamasını kabul etmemiz mümkün olmadığından, bahsettiğiniz soğan kürü ile tedavi yaklaşımını onaylamam mümkün değildir. Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru-etkili tedavi ile buluşmanızı dilerim.

Merhabalar Doktor Bey,
Daha önce de sormuştum ama sanırım gözünüzden kaçmış..
Tekrarlamak istedim..
Uzun süreli doğum kontrol hapı kullanımının zararlı olduğu dedikoduları duyuyorum..
Meme kisti yapar,şunu yapar, bunu yapar gibi şeyler..
Bunun aslı var mıdır?

PCO lu olarak adet olmak için kullanmam gerekiyor, adet olmamak daha zararlı diye biliyorum..
Bu konuda da bizi aydınlatırsanız çok sevinirim..
Merak eden bir çok arkadaşımız var..
Şimdiden teşekkür ederim..

Merhaba Ocean ;

Doğum kontrol hapları kullananlar, yılda bir kez mutlaka doktorlarına gitmeliler, tahlilleri yenilenmeli ve muayene olmalıdırlar. Eğer herhangi bir problem saptanmazsa hap kullanmaya devam edebilirler. Bo kontrollerde meme kisti saptanmaz ise hap kullanılabilir, ancak bu, hapların meme kistine yol açtığı anlamına gelmemelidir. Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru-etkili tedavilerle buluşmanızı dilerim.

merhaba doktor bey bende polikistikover hastasıyım 2 defa tüp bebek denedik fakat 5 ve 7. haftalarda düşükle sonuçlandı araştırma yapıldı kanda pıhtılaşma olduğu söylendi şuan hiçbir tedavi görmüyorum merkezinizin forumda açmış olduğu ücretsiz tüp bebek kapmanyasına form doldurdum merkezinizden aradılar ve bütünleşik tedavi kazandığımızı sölediler benim sorum ücretsiz bazı testler yapılacakmış bunlar nelerdir 9 şubata gün vermişlerdi yani bu konu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

Merhaba sinem8484;

Özellikle düşüklerin nedenini anlamaya yönelik bir takım araştırmaların yapılması gereklidir. Bunlar; gen mutasyonları, immunolojik faktörler, kanama-pıhtılaşma faktörlerini kapsar. Bu incelemeler sonucunda, düşüğü açıklamaya yönelik, rahimdeki beslenme yetersizlikleri, kan dolaşımı yetersizliklerin ortaya konması ve vücudun bağışıklık sisteminin normal çalışıp çalışmadığının belirlenmesi amaçlanır. Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru-etkili tedavilerle buluşmanızı dilerim.

pco hastasiyim ancak bunu asagidaki bahse konu ameliyatimdan 6 ay sonra ogrendim
geceyarisi aniden baslayan usume ve titrremenin eslik ettigi dayanilmaz vajinal agrilarim sonrasinda sabah doktora gittimde kist var acilen ameliyat etmeliyiz ic kanama yapmis dedi, kan testim yapilmisti,
kist oldugunu soylemisti doktorum. labroskobi yapilacagini soyledi. ameliyattan ciktigimda labroskobi
sirasinda bazi seyler ters gitmis ve acik ameliyata donulmus. daha sonraki doktorumun talebi userine dis gebelik gecirdigime dair rapor verilmistir .
Sorum su ilk dogumu sezaryen ile yapan bayanlarin ikinci dogumlarininda sezaryen olmasinin genel olarak yirtilma ihtimaline karsi tercih edildigini okudum. benim durumumda (rahimin kesilmedigini dusundugumden) yirtilma ihtimali ortadan kalkar mi? yoksa bende de yirtilma ihtimali var mi?
saygilarimla

Merhaba doktor bey,
Sorularımızla ictenlikle ilgilendiğiniz icin oncelikle tesekkurler. Benim birkac sorum olcak;
1) PCO hastasıyım sadece biraz tüylenme sorunum var her ay düzenli adet oluyorum ama sanki bu aralar tüylenmem azaldı. Ögrendigimden beri hic bir ilac kullanmadım. Kendiliginden gecme ihtimali var mı PCO'nun?

2)Bu kistler her ay daha da artarak daha vahim bir hal alır mı ilaç kullanmadıgım için? Yumurtlanmadığı için sürekli birikir ve hormonlar daha da bozulur mu?

3) İlaç kullanımı hayatımın sonuna kadar mı surcek? Yasım 24. Bir kac ay kullanıp düzelme olanağı var mı?

4)Adetlerim düzenli ama son 1 yıldır kanama miktarı azaldı, bunun PCO ile bir bağlantısı var mı?

5)Sırtımda (yeni cıktı) ve yuzumde sivilce degil ama yag bezesi gibi komedonlar bulunuyo PCO ile mi bağlantılı?

6) Lazer tedavisi gordukten sonra kıllar eskisi gibi cıkar mı PCO hastalarında?

Şimdiden teşekkürler...

Merhaba mejia;

Polikistik overin (PCO) kendiliğinden geçme gibi bir durumu maalesef yoktur. Ancak, durum daha da şiddetlenecektir diye bir kural da yoktur. İlaç kullanımının sürekli olması gerekli değildir, ara verilip adet düzeni izlenerek ilacın devamlılığına karar verilebilir. Bahsettiğiniz oluşumların polikistik over ile bağlantısını kurmadan önce, cildiye uzmanı ile görüşmenizi tavsiye ederim. Yine, 6. Sorunuzun cevabını da cildiye uzmanından almanızı öneririm. Sağlıklı günler ve etkili tedaviler dilerim.

merhaba hocam gittigim doktor önce prolaktini düşürmemiz gerek dedi prolaktin seviyesi 25.78 gebe kalmak istiyorum dıane35 kullanmaya başlıcam bu ilaç prolaktini düşürürmü?bide pkolu oldugum için 3 aymı kullanmam gerekiyo.teşekkürler...

pco hastasiyim ancak bunu asagidaki bahse konu ameliyatimdan 6 ay sonra ogrendim
geceyarisi aniden baslayan usume ve titrremenin eslik ettigi dayanilmaz vajinal agrilarim sonrasinda sabah doktora gittimde kist var acilen ameliyat etmeliyiz ic kanama yapmis dedi, kan testim yapilmisti,
kist oldugunu soylemisti doktorum. labroskobi yapilacagini soyledi. ameliyattan ciktigimda labroskobi
sirasinda bazi seyler ters gitmis ve acik ameliyata donulmus. daha sonraki doktorumun talebi userine dis gebelik gecirdigime dair rapor verilmistir .
Sorum su ilk dogumu sezaryen ile yapan bayanlarin ikinci dogumlarininda sezaryen olmasinin genel olarak yirtilma ihtimaline karsi tercih edildigini okudum. benim durumumda (rahimin kesilmedigini dusundugumden) yirtilma ihtimali ortadan kalkar mi? yoksa bende de yirtilma ihtimali var mi?
saygilarimla

Merhaba merci74;

Keşke teşhisiniz öncesinde konabilseydi, o zaman bu kadar yıpranmazdınız sanırım. Sorunuza gelince, bahsettiğiniz türde rahimde yırtılma ihtimali yoktur. Bundan sonraki gebelik planlamalarında, yeniden dış gebelik olmaması için daha iyi, sıkı takiplerin yapılmasında yarar var diye düşünüyorum. Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru tedavilerle buluşmanızı dilerim.

merhaba
bende pcos hastasıyım.3,5 yıllık evliyim. evlendiğim ilk sene 20 kilo aldım.geçen yaz 10 kilo verdim.ve yaklaşık 5 ayıdr hiç kilo veremiyorum.yemeği biraz fazla kaçırayım hemen kilo alıyorum.drlar pcos olduğumu söylediler.düzenli spor yapıyorum.dengeli beslenmeye çalışıyorum fakat henüz bir ilerleme yok.drlar vücudumun şeker depoladığını oyüzden kilo veremediğimi belirttiler ve şuanda glifor kullanmaya başladım.sizce bunun faydası olurmu?bebek düşünüyordum ama kiloluyum:KK43:şimdiyse sadece kilo vermek için uğraşıyorum.
pco hastasıyım ama her ay adet görüyorum bazen 3-5 gün gecikme oluyor.sivilce yok.kıllanma abartılacak derecede yok.hormonlarım normal seyrinde...sabretmekten başka çarem varsa bilmek istiyorum....

Merhaba yeliz82;

Polikistik over özelliğinde yumurtalıklara sahip olmanız ve kilolu olmanız, gebe kalmanızı doğrudan etkileyen faktörler değildir. Yine de, kabul görmüş bir tüp bebek merkezi ile durumunuzu paylaşmanız, gerekiyorsa tıbbi ekibin içerisine bir diyetisyenin katılmasını onaylamanız halinde, sorununuza daha bütüncül yaklaşılmış olacaktır. Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru tedavilerle buluşmanızı dilerim.

merhaba hocam gittigim doktor önce prolaktini düşürmemiz gerek dedi prolaktin seviyesi 25.78 gebe kalmak istiyorum dıane35 kullanmaya başlıcam bu ilaç prolaktini düşürürmü?bide pkolu oldugum için 3 aymı kullanmam gerekiyo.teşekkürler...

merhaba mawwi35;

Bahsettiğiniz tetkikteki prolaktin değeriniz normal, düşürülmesine gerek yok. Diane 35 muhtemelen size PCO durumunuz nedeni ile verilmiş olabilir, çünkü prolaktin değerine etkisi yoktur. Gebe kalma isteğinizle ilgili olarak, eşinizin kabul görmüş bir tüp bebek merkezi androloji laboratuarında Kruger kriterlerine göre sperm sayı-hareket ve morfolojisinin incelenmesini ve sizin tüplerinizin açık olup olmadığı, rahminizde herhangi bir problem olup olmadığını gösteren rahim filminizi çektirdikten sonra net bir şey söyleyebilirim. Sağlıklı günler ve başarılı tedaviler dilerim.

X