pcos ve adet

iyi akşamlar doktor bey
ben 8yıllık bir pko hastasıyım 2düşük yaptım son tadavimde ohss oluştu tedavim yarım kaldı
tüp bebek yaptırmaya karar verdik ama pkonun tüp bebekteki şansı nedir aynı sorunla karşılaşmaktan çok korkuyorum 2gün önce hormon tahlili yaptırdım ve herşey normal çıktı.
şimdiden teşekkür ederim

Merhaba Nermin 1982,

Adetiniz düzenli olduğu halde polikistikover hastalığınız olabilir. Yaşadığınız düşüğün nedeninin araştırılması gerekmektedir. Tablonuza göre gebelik şansınız yüksek görünmektedir.

Yapılacak araştırma gen mutasyonları, bağışıklı sisteminiz ve pıhtılaşma gibi faktörleri kapsayan bir dizi test ve tahlilden oluşmaktadır.

Sağlıklı günler dilerim.

yazmayı unuttum birde glucophage diye ilaca başladım sadece bu ilaçla adetimin düne girecegi söylendi mümkünmüdür acaba. bu arada 7yıllık evliyim

teşekkür edereim ben bu testleri yaptırmak istiyorum bunu nasıl yaptırıcam 2 tüp bebek aynı durumları yaşamak istemiyorum..

Merhaba Sevilayküçük,

Sonucunuzun negatif olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumla ilgili kafanızı karıştırmanıza gerek yok. Değerlendirmenizi daha net yapabilmemiz için eşinizin sperm tahlil sonuçlarını da görmemiz gerekecektir, eğer elinizde sizin rahim filminiz varsa buna ilişikin sonuçlarınızı da bizimle paylaşmanızı tavsiye ederim.

Sağlıklı günler dilerim.

Merhaba doktor bey bende pco hastasıyım şuan kilo vermeye çalışıyorum tüp bebe karar verdik 3 defa klomen tedavisi 2 defa aşılama uygulandı fakat hiçbirinde yumurtalarım çatlamadığını söylendi ve bir ay tedavi bir ay yumurta çatlamayıp kiste dönüştüğü için doğum kontrol hapı bu zamana geldik ama biz hem maddi hemde manevi yönden çok yıkıldık bu süre zarfında. Bundan sonra nasıl bir yol izlemeliyiz ve en çok merak ettiğim aşılama yapılmadan önce 3 yumurtam vardı bu 3 yumurtanın hiçbirimi çatlamadı çünkü regli olupta gittiğimde tek yumurtam vardı bide tüp bebekte sonuç alabilirmiyiz yüzde kaç şansımız var sizce rahim tutmama gibi bi problemim olurmu? Lütfen acil yardım bekliyoruz 5 yıllık evliyiz. 2 yılı tedaviyle geçti.ilk 2 yıl korunduk.1 sene bekledik

dr bey benim sorumu görmediniz sanırım..biliyorum çok yoğunsunuz kusura bakmayın..kızımı sütten keseli 8 ay oldu göğüsümde süt kesilmedi..sol göğsümde hala sarı yağlı koyu süt geliyo sıktığımda..ne yapmam gerekir..bu hamileliğe etki eder mi...hamile kalmamı engeller mi?tekrar kusura bakmayın..teşekkürler...

Merhaba Tubişş,

Öncelikle kilo vermenizin faydalı olacağını düşünüyorum. 9 aydır gebelik elde edemeyişinizin nedenlerini doğru anlayabilmemiz için yalnızca sizin durumunuzun değerlendirilmesi yeterli olmayacaktır. Eşinizin sperm analiz sonuçlarını da bilmeliyiz.

Değerlendirmemizi sizin ve eşinizin sonuçlarına göre daha net yapabileceğiz.

Sağlıklı günler diliyorum.

merhaba hocam bende pko var ilk bir kaç ay bilmeden denedik olmayınca doktorum klomen verdi 2 kullandım hep negatif bu ay igneye karar verdi kalçadan vurulacalkmış pko çok dirençli dedi yumurtam hep 12 13 mlde kalıyor birde geçenlerde glucophage diye bir ilaç verdi diyabetik yazıyor üstünde şeker ilacımı bu? bununla kilo veren çok oldugunu duydum..bende yaklaşık 15 17 gün falan kullandım ortalama akşamlar 850 ml olanlardan alıyordum kilo verecegimi düşündüm ama veremedim..bu igne lerde gebelik şansı ne kadar..kilo verebilmem için ortalama bu ilacı ne kadar daha kullanmam gerekir..birde bu ilaç gebelikte kullanılması sakıncalımı?

merhabalar,
ben de pco hastasıyım. ilk adet olduğumdan beri düzensiz gidiyor. hiç ilaç kullanmazsam adet olma aralığım 4-5 ay bazen 7 ay olmadığım da olmuştur. kilo problemim yok. tüylenme aşırı değil. hormon testlerimde yanlızca testesteron yüksek çıkıyor. diğerleri normal.

ilk sorum bebek tedavisinde çok zorlanırmıyım

ikincisi ise adet olmadan önce son 1 senedir baş dönmesi, sersemlik, mide bulantısı, göğüslerde aşırı derece hassasiyet ve şişme, karnımın aşırı derece şişmesi(6-7 aylık hamile karnı gibi oluyor hiçbir bağırsak problemim de olmadığı halde) gibi sorunlar yaşıyorum. adet olduktan sonra kayboluyor yada adet olamazsam 1 ay daha devam ediyor. bunları geçirmenin bir yolu varmı ve bunlara testesteron hormonu mu sebep olur?

cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

tşkler hocam. bu zamana kdr yaklasık 6 hekim gezdim.15 aydır korunmuyorumtabi adet görmek için hekımlerın verdigi dogum kontrol haplarını saymazsak YETERİNCE YORULDUM. hiç biri ne rahim filmi nede eşimden sperm tahlili istedi. O yüzden elimde bu sonuclar yok. Bana yapılan sadece ilk bi gonophage ve birkezde klomen tedavisi; Ayrıca gulucophage kullandım 3 ay ondada çok büyümüş yumurtalıkların dedi doktor. her doktor aşılama diyor;Ben ise KENDİLİĞİNDEN GEBE KALMAK İstiyorum. ileri derece poclisin dediler çünkü kilom yok. prosüdür nedir hiç bilmiyoruz. Söyledikleriniz benim için çok önemli saygılar

yazmayı unuttum birde glucophage diye ilaca başladım sadece bu ilaçla adetimin düne girecegi söylendi mümkünmüdür acaba. bu arada 7yıllık evliyim

Merhaba Yadel,

Öncelikle yaşadığınız düşüklerin nedenlerinin araştırılması gerekmektedir. Bu noktada gen mutasyonları, bağışıklık sistemi, pıhtılaşma ile ilgili faktörler araştırılmalıdır. Bu tahlil sonuçlarınıza göre bir tedavi planlaması yapılmalıdır.

İyi şanslar dilerim.

Merhaba Kadriye 1981,

Sizinle ilgili doğru karar verebilmemiz için eşinizin Kruger kriterlerine uygun sperm tahlilini, sizin rahim filminizi bize yazınız. Tedavinizin doğru planlanması ve sizi doğru yönlendirebilmemiz için elimizde doğru veriler olmalıdır.

Sağlıklı günler dilerim.

Merhaba Raebzeh,

Öncelikle herhangi bir gün (adet iken yada değilken) prolaktin hormonunuza baktırmalısınız. Bu sonuca göre jinekoloğa başvurmanız gerekmektedir. Bu durum sonucunuza göre hamileliğe etki edebilir de etneyebilir de, yakın zamanda bahsettiğim tetkikleri yaptırmanızı tavsiye ederim.

Sağlıklı günler dilerim.

kadriye1981 kullanıcısından alıntı
Merhaba doktor bey bende pco hastasıyım şuan kilo vermeye çalışıyorum tüp bebe karar verdik 3 defa klomen tedavisi 2 defa aşılama uygulandı fakat hiçbirinde yumurtalarım çatlamadığını söylendi ve bir ay tedavi bir ay yumurta çatlamayıp kiste dönüştüğü için doğum kontrol hapı bu zamana geldik ama biz hem maddi hemde manevi yönden çok yıkıldık bu süre zarfında. Bundan sonra nasıl bir yol izlemeliyiz ve en çok merak ettiğim aşılama yapılmadan önce 3 yumurtam vardı bu 3 yumurtanın hiçbirimi çatlamadı çünkü regli olupta gittiğimde tek yumurtam vardı bide tüp bebekte sonuç alabilirmiyiz yüzde kaç şansımız var sizce rahim tutmama gibi bi problemim olurmu? Lütfen acil yardım bekliyoruz 5 yıllık evliyiz. 2 yılı tedaviyle geçti.ilk 2 yıl korunduk.1 sene bekledik

Merhaba Kadriye 1981,

Sizinle ilgili doğru karar verebilmemiz için eşinizin Kruger kriterlerine uygun sperm tahlilini, sizin rahim filminizi bize yazınız. Tedavinizin doğru planlanması ve sizi doğru yönlendirebilmemiz için elimizde doğru veriler olmalıdır.

Sağlıklı günler dilerim.

hocam sorunumuzla ilgilendiğiniz çok teşekkürler...
eşimin sperm sonuçları çok iyi %90 hareketli sperm var sperm sayısıda 100 mll/mL morfolojiside %95 normal %5 şekil bozukluğu var
benimde rahim filmimde hiçbir sorun çıkmadı tüplerim açık yapışıklık falan hiçbi sorun yok sizce tüp bebek çözümmü başka tedavi uygulanabilirmi? tüp bebek parası biriktirmeye başladık ama ne zaman yaptırırız ki acaba o kadar çok parayı biriktirip...

Öncelikle bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim.
Geç de olsa cevap vermeniz bizi çok sevindiriyor.

Yaklaşık 6-7 yıldır adet düzensizliği yaşıyorum. İlk düzensizlik başladığında doktora gittim.
Doktorum hormonlarda,yumurtalılarda herhangi bir problem görmedi.
Doğum kontrol hapı verdi, 3 ay kullanıp bırakmamı, düzene girip girmeyeceğini takip etmemi söyledi.
Fakat düzene girmedi, şimdi düzenli olarak Yasmin kullanıyorum.
Hapları kullanmaya başlayınca bu süre zarfında çok kilo aldım, 64 kg ile başlamıştım şu an 85 kg oldum.
Geçen sene de 7cm lik bir kist tespit edildi(hapımı 1 ay bırakmıştım bu ara oluşmuş olabilir dedi doktorum),tedavi oldum geçti.
Benim pco olduğum söylenebilir mi? Sadece bir kez kist çıktı ve 1 taneydi.

Ayrıca ilaç kullanmaktan bıktım,hapı bıraktım,en son 14 kasımda adet oldum,hala olmadım.
Kilo da veremiyorum. Obezite tedavisiyle ilaç yardımıyla kilo vermem mümkün müdür?
Ne tavsiye edersiniz? Şimdiden teşekkürler.. İyi çalışmalar.

Merhaba mavi deniz,

Tablonuza baktığımızda gebelik şansınız %10-%15 görülmektedir. İlacın gebelikte kullanılması sakıncalı olabilir. Bu durumda gebe olup olmadığınızdan emin olmanız gerekmektedir. Bu tip ilaçları kullanmadan mutlaka bir endokrin uzmanına danışınız.

Sizin durumunuzun tüp bebek tedavisi için uygun olup olmadığını belirleyebilmemiz için ise eşinizin başarılı bir merkezde yapılmış spermiyogram sonucunu da görmemiz gerekecektir.

Sağlıklı günler dilerim.

Hocam tşk ler..dün menogon adlı bir igne vurdu doktorum 5 gün vurulacak..sanırım yumurta büyütmek için dimi..bu tip ignelerde başarı sansı düşükmüdür peki..% 10 ve 15 lerde gebelik ihtimali, vermişsiniz çok düşük bir ihtimal..bu kadar umutsuzmu yumurta gelişimi zor mu?

osman bey sizi bir sorum var
10 yıldır adet düzensizligiden dolayı doktora gittim ve pko çıktı 2 yıldır diana 35 kullanıyorum
birde kalbimde masum bi üfürüm var rahatsızlık vermiyor ama bu ilacın kalbime zarar verme durumunu öğrenmek istiyorum
tşk

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…