pcos ve adet

merhabalar bende polikistik over sendromu hastasıydım belirli tedaviler sonucu kistlerin kalmadığı söylendi halen daha belli aralıklarla takip ediyoruz ama hamile kalamıyorum doktorumun söyledi herşey normal eşim icinde aynı şeyleri söyledi korunmayı bırakalı bir seneyi geçti ama hamile kalamadım biraz dahamı beklesem diyorum kafam çok karıştı artık beni bilgilendirirseniz çok sevinirim

Mrb Dr. bey bendede pco var.4 yıllık evliyim.bebek istiyorum ama 6yumurta takibi,3aşılama,1tüp bebek denememize rağmen gebelik oluşmadı.2 tüp bebek denememdede biyokimyasal gebelik yaşadım.eşimde bi sorun yok.rahim filmim de normal.sizce gebe kalmak için başka ne yapabiliriz,,bi de ilaçlarla adet görüyorum kıllanma az var.kilom 62.ilaç kullanmadan nasıl adet görebilirim.yardımcı olursanız sevinirim.Teşekürler.

Merhaba Sevdagül,

İlaç kullanmadan da adet görebilirsiniz. Bu kilo vererek olabilir. Başarısızlığın nedenleri detaylı testlerle araştırılmalıdır.
Başarılı bir merkezde tüp bebek tedavisine devam etmenizi öneririm.

Sağlıklı günler diliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
merhaba dr bey..ben 4 yıllık evliyim,3 yaşında kızım var.kızıma gonaphene ve çatlatma iğnesiyle hamile kaldım..kızımdan önce pko teşhisi konuldu sonra tedavi başlatıldı.şimdi tekrar bebek istiyoruz korunmama rağmen hamile kalamadım.kilom 85,yüzlerim kıllandı ve sivilceyle doldu..psikolojim şyice bozuldu..aslında 8 aydır adetlerim düzenli oluyordu..bu ay yine 6 gün geçti.idrar testim negatif..sormak istediğim glukofeni pko için kendim eczaneden alıp kullanabiir miyim..kullanmadan önce belli testler yaptırmam gerekiyor mu.kızıma ilk tedavide hamile kaldım..tekrar hamile kalma şansım var mı tedaviyle..ne önerirsiniz..teşekkürler..

Merhaba Raebzeh,

PCO sendromunun etkilerinden az da olsa kurtulmak için öncelikle kilo vermelisiniz. Diyetinizi sporla desteklemeliniz. Başarılı bir tüp bebek merkezinde yumurtlama tedavisi görmenizi öneririm.

merhabalar,bendede pcos var maalesef..bekarken adetlerim düzene girsin diye yasmin ve glukofen kullandim,evlendikten sonra(2yildir)yasmini kestik sadece glukofen kullaniyordum,tüp bebek merkezine gittim,gerekli testler esimede banada yapildi,esimde sorun cikmadi,bendede iki yumurtaligimdada kistlerin yokolmadigina rastlandi..agustos ayindan beri adet görmedigim icin doktor adet söktürücü verdi.glukofene ve folik asit alimina devam ediyorum ve ayrica erkeklik hormonlarimin düsürülmesi adina kortizon verdi(0.5mg günde yarim)
adetimin 3,gününde göbekten ignelere baslayacagim,ilk 3gün 37mg,diger 8-10gün 50mg dozajda...sonrada kontrollere gidecegim...doktor bana 6 ay icerisinde gebe kalma sansin cok yüksek dedi,acaba dogru bir tedavi yöntemimi uyguluyoruz??bu göbekten ignelerden sonra beni neler bekliyor ve daha neler yapmam gerekecek bilgilendirirseniz cok sevinirim...sevgiler...

Merhaba Cucu-pete,

İlaç kullanımınızı uzman bir doktor kontrolünde yumurtlama takibi ile uygulayın. yurmurtalarınız yeterli gelişmeyi gösterdiğinde aşılama tedavisi uygulanabilir. Aşılama denendi ama gebelik elde edilemediyse tüp bebek tedavisi görmelisiniz.

öncelikle iyi çalışmalar dilerim.ben de yaklaşık 2 ay önce adet düzensizliği ile doktora gıttım.bende ilk defa 5-6 aydır miktarda azalma ve gunde kısalma vardı.her zaman bekledıgım gun olmasına ragmen son zamanlarda 1-2 gun once ve sonra da olmaya basladı.doktor ultrasonla baktı.tek söylediği yumrtalıklarında çok az bir tembellik var idi.sonra hormonal testlerimi istedi ve hormon değerlerimin normal arlıklarda oldugunu belırttı.yine de ben kuşkuluyum.çünkü gebe kalamıyorum.pcos sonradan gelısebılır mı?cunku 5-6 ay öncesine kadar adetlerım hep duzenlıydı.bu arada gecen ay 30 yaşıma bastım.yaşla alakalı olabılırmı?tesekkurler:))

Merhaba Violette,

Polikistik over rahatsızlığında adet düzensizliği ilerleyen yaşlarda görülebilir. Eğer kilo probleminiz varsa zayıflamanızı öneririm. Gebelik için öncelikle yumurtlama tedavisi ve aşılama yapılabilir. bundan sonuç alınamazsa tüp bebek tedavisi uygulanması gerekebilir.

Sağlıklı günler dilerim.

iyi günler doktor bey,
bende uzun yillardir pcoluyum evlenmeden önce dogum kontrol haplariyla adet oluyordum simdi 5 yillik evliyim 4 yildir cocuk istiyoruz tüp bebek denedik olmadi benim sorum cocukla ilgili degil aslinda benim gögsümden acik beyaz sivi geliyordu son 2 kerede siktigimda sari renk kati(hani sivilce sikinca cikan iltihaplar gibi)birsey geldi bu pco ilemi ilgilidir yoksa baska birseymidir 1 yildir regli olamiyorum glukofage falan benim regli olmami saglamiyor bu arada bunuda belirteyim acaip merak ediyorum doktordan randevu aldim ama 2 ay sonraya verdi ben yurtdisindayim ondan burda dil yüzünden biraz zorlaniyorum sizden bilgi alabilirim.simdiden tesekkurler

Merhaba İsimsiz00,

Göğüsteki süt kanallarından sıvı gelebilir. Kan gelmezse önemli bir durum yoktur. 1 yıl regl olamamak hiç iyi değil. Bu kadar uzun süre adet görememk kesinlikle önerilmez. İlaç kullanarak adet görmelisiniz. mutlaka bir uzman doktor gözetiminde tedavi olmalısınız:

sağlıklı günler dilerim:

merhabalar doktor bey,

Bende yaklasik 1 aydir PKO hastasiyim, hamd olsun ki cok sIK gidiyorum jinekologuma, 1 bucuk yillik evliyim. 1 dusuk gecirdim ondan sonra adetim duzensizlesti ve PKO ortaya cikti. Doktorum adet donemimde klomen kullanmami soyledi kullandim fakat hic gelisme olmamis yumurtaligimda. Bunu ogrenince bende destekleyici bitki tedavisine basladim sogan suyu ve bitki caylari gibi. 1 hafta sonra yine kontrole gittim bitkilerin etkisi olmus bugun gittigimde doktrum biraz gelisme var dedi ve bana 4 gun sonrasina okuyabildigim kadariyla Pregoyl adinda bir igne yazdi. Igne'yi 13 ocakta vurulacagim. Sanirim bu yumurtaliklarimi catlatmasi icin. Ve igneden sonra 1-2 gun iliskiye girin dedi.
Simdi bu iyi bir haber mi? Siz benim durumumu kolay bir dille nasil yorumluyorsunuz aceba bana biraz aciklik getirebilirmisiniz.
Fakat igne ile beraber bir hap yazdi Progestan. Bu hapin etkisi nedir?
Boyle giderse eger hamile kalma ihtimalim sizce nekadar. Ben olumlu olarak hissediyorum...Esimde spermtesti yaptiracak 2 hafta sonra.

Simdiden ilginiz icin tesekkurler.

Merhaba Güçlü.z,

Dikkatli ve ilgili bir yumurtlatma tedavisi ve aşılama tedavisi ile gebe kalabilirsiniz. Tabii eşinizin sperm değerlerinin normal olduğunu varsayarsak. Hamile kalma ihtimaliniz aşılama yapıldığında % 15 diyebiliriz. Eşinizin sperm tahlilini kuruger yöntemlerine göre başarılı bir merkezde yaptırmasını öneririm.

Sağlıklı günler dilerim.

merhaba dr bey bendede 2005 yılından beri pco var 19 aylık evliyim hiç korunmadık çocuk istiyoruz.progesteron hep 0.küsür çkıyor 3 gün önce dr gittim ve adetin 3. günü gel yumurtlama ilacı vericem dedi.peki yumurtlama olmazsa ne olacak.zaten daha önceden mayanın çekilişine katılmıştım birkaç olanak sağlandı ama kişisel problemlerden dolayı gelemedim ankaraya .yumurtlama ilacında hangisi çok etkili acaba
ben şuan 8 ekimden itibaren glikofen ve diane 35 kullanıyorum acaba bu yüzdenmi progesteron 0 larda

Merhaba Bebişim52,

Progestan düzeyi önemli değil. Dikkatli bir yumurtlama tedavisi görmelisiniz. Devamında eşinizn sperm değerlerine göre aşılama da gerekebilir. Yumurta durumunuza göre en etkili ilacı (hap ya da iğne) doktorunuz seçecektir.

merhaba bende pcoluyum LH 19.79 daha önceki doktorum şeker hapı vermişti sonraki doktorum vermedi glukofen benzeri bi şeker hapı kullanmam faydalı olurmu adet düzensizliği tüylenme var kilom normal bebek istiyoruz eşimin sperm tahlilleri normal cevap verirseniz sevinirim

Merhaba İlayda42,

Yumurtlama tedavisi görmelisiniz. 3 seferde gebelik olmazsa aşılama, yine olmazsa tüp bebek denenmeli. Şeker hapı çok yararlı değil. Tedavinizin başarısında eşinizin sperm değerleri de önemli.

Sağlıklı günler dilerim.

merhaba doktor bey öncelikle bizlere yol gösterdiğinizden dolayı çok teşekkür ederiz.Ben de polikistik over var 6 yıllık evliyim tedavi va aşılama yaptırdım bir kere fakat tutmadı şimdi tekrar tedaviye başlamak istiyoruz tüp bebek denemek istiyoruz istanbulda önerebileceğiniz hastane yada doktor ismi varsa çok memnun olurum çünkü bu konuda çok yıprandığımız için kısa zamanda sonuca gitmek istiyoruz artık çook teşekkürler şimdiden

Merhaba Cat,

Umarım sizler için faydalı olabiliyorumdur. Elimden geldiğince hızlı cevaplamaya çalışıyorum sorularınızı. Gecikmelerden dolayı lütfen mazur görünüz.

İstanbul ve Ankara'da başarılı merkezler var. İsim vermem doğru olmaz sanırım. Ama Ankara'da tedavi olmayı düşünürseniz, merkezimize bekleriz.

Başarılar diliyorum.

merhabalar bende polikistik over sendromu hastasıydım belirli tedaviler sonucu kistlerin kalmadığı söylendi halen daha belli aralıklarla takip ediyoruz ama hamile kalamıyorum doktorumun söyledi herşey normal eşim icinde aynı şeyleri söyledi korunmayı bırakalı bir seneyi geçti ama hamile kalamadım biraz dahamı beklesem diyorum kafam çok karıştı artık beni bilgilendirirseniz çok sevinirim

Merhaba nm_altan,

Düzenli regl olmanız, düzenli yumurtladığınız anlamına gelmeyebilir.
Takip eşliğinde yumurtlama tedavisi görmenizi öneririm.
Sağlıklı günler dilerim.

merhaba bende pcos luyum doktoroum 2 yıl içinde gebelik düşünmemi söledi ve yumurtalıklarımda hiçbir sorun olmadığını kistlerinden öyle kaydadeğer büyüklükte olmadığını söledi ancak bundan 8 ay kadar önce fsh yüksek çıkmıştı bi tahlilimde sonraki ay yaptırdığımda normal değerdeydi bilmiyorum bebek yapmak konusunda kaygılıyım istiyorum ama iş hayatı nedeniyle ertelemek isterken çocuksuzda kalmak istemiyorum

Merhaba EESMMA,

Sorunuzda yaşınızla ilgili herhangi bir bilgi vermemişsiniz. Bu tedavi için otuz beş yaşınızı geçirmemenizi tavsiye ederim, sekiz ay önce fsh değerinizin yüksek çıktığını daha sonra normal değerde olduğunu yazmışsınız, bahsettiğiniz gibi fsh değeriniz değişebilir.Yaş durumunuza göre çocuk sahibi olma planlarınızı çok fazla ertelemeyin.

Sağlıklı günler dilerim.

Doktor bey merhaba, bende adet düzensizliği mevcut. İlk adetimi 15 yaşındayken olmuştum. Herzaman 35 günü buluyordu adet dönemlerim bazen geçiyordu da. Şu an 2 senelik evliyim geçen sene bebek istediğimiz için doktor kontrolüne gittiğimde doktor sol yumurtalıklarımda 0,1 milim boyutundunda 5 tane kist olduğunu söyledi. Sağ yumurtalıklar sağlıklıymış. Hormon değerlerim her ay ölçüldü testosteron yüksek değildi ama östrojenim düşüktü 2 ay klomen kullandım ve 7. ayda doğal yollarla hamile kaldım. 2,5 aylıkken bebeğimizin kalp atışı olmadığı için kürtaj oldum. İlk adetim 42 ikinci adetimde 36. günde oldu. pcos lumuyum bilmiyorum ama adetlerimin düzene girmesi ve tekrar gebelik oluşması için ne gibi bir tedavi yolu izlemeliyiz. Teşekkürler

Merhaba Sevilay,

Yaptırdığınız test idrar testi mi kan testi mi bu önemli öncelikle. Kan testi negatifse sonuç kesinlikle negatiftir. Ancak idrar testinde erken dönemde % 20 gibi bir yanılma payı olabilmektedir. 3-4 gün bekleyip kan testi yaptırmanızı tavsiye ederim. Gebelik sonucuna göre karar verilmelidir yumurtlama tedavisine. PCO'da aşılama şansı % 15'ler civarındadır diyebiliriz. Tabiki eşinizin sperm değerleri de bu oranda etkili olacaktır. Eşiniz sperm tahlili yaptırmalı.
Sağlıklı günler dilerim.

cevabınız için teşekkürler. bugun kan sonucu aldım. 2.00 yazıyor. öncekı kan sonuclarımla kıyaslayınca hep 0,01 veya 0,06 ve 0,31 cıkardı bunun böyle çıkması kafamı karıstırdı. yeni bi gebelık oluşuyor diyebılırmıyız? yada bu sonuç kesin negatif sonucmudur? yoksa bi kac gün sonra tekrar etmek gerekirmi? Adet geçeli şuan tam 8 gün sevgiler

merhaba doktor bey öncelikle bizlere yol gösterdiğinizden dolayı çok teşekkür ederiz.Ben de polikistik over var 6 yıllık evliyim tedavi va aşılama yaptırdım bir kere fakat tutmadı şimdi tekrar tedaviye başlamak istiyoruz tüp bebek denemek istiyoruz istanbulda önerebileceğiniz hastane yada doktor ismi varsa çok memnun olurum çünkü bu konuda çok yıprandığımız için kısa zamanda sonuca gitmek istiyoruz artık çook teşekkürler şimdiden

Merhaba Cat,

İstanbul'da size önerebileceğimiz merkezler vardır. Onlardan bu konuda fikir ve yardım alabilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim.

Doktor bey merhaba, bende adet düzensizliği mevcut. İlk adetimi 15 yaşındayken olmuştum. Herzaman 35 günü buluyordu adet dönemlerim bazen geçiyordu da. Şu an 2 senelik evliyim geçen sene bebek istediğimiz için doktor kontrolüne gittiğimde doktor sol yumurtalıklarımda 0,1 milim boyutundunda 5 tane kist olduğunu söyledi. Sağ yumurtalıklar sağlıklıymış. Hormon değerlerim her ay ölçüldü testosteron yüksek değildi ama östrojenim düşüktü 2 ay klomen kullandım ve 7. ayda doğal yollarla hamile kaldım. 2,5 aylıkken bebeğimizin kalp atışı olmadığı için kürtaj oldum. İlk adetim 42 ikinci adetimde 36. günde oldu. pcos lumuyum bilmiyorum ama adetlerimin düzene girmesi ve tekrar gebelik oluşması için ne gibi bir tedavi yolu izlemeliyiz. Teşekkürler

Merhaba Zehra_s,

Polikistik over sendromunda adet uzamaları görülebilir. Bununla ilgili doktora gidip kontrol olmalısınız, sorunuzda kilonuzdan bahsetmemişsiniz, doktorunuzun sizin için önereceği tedavi programına uymanızı tavsiye ediyorum.

Tedavinizde başarılar ve sağlıklı günler dilerim.

dr bey öncelikle verdiğiniz bilgiler ve cevaplar için çok teşekkür ederim.yukarıda yazmıştım..size soracağım başka bir sorunum var..kızımı sütten keseli 8-9 ay oldu..sol göğsümde hala süt var ilk günkü gibi sarı yağlı süt geliyo.ara ara sızıdan yatamıyorum..yakınlarım sütün koruyabileceğini o sütün kesilmeden hamile kalamayacağımı söylüyorlar..bu süt gerçekten hamile kalmamı etkiler mi? sütü ilaçla kesebilir miyim..teşekkür ederim dr bey...

merhaba dr bey,zamanınızı ayırıp ilgilendiğiniz için tşkler.ben 30 yaşındayım,1.64 boy ve 64 kiloyum.sürekli adet düzensizliğim var ama hormonlarım düzenli,kilo ve düzensizlikten başka sorunum yok.9 aydır korunmuyoruz ama daha gebelik elde edemedik.dr um metformin kullanmamı önerdi,kilo vermeme ve yumurta gelişimine olumlu katkısı olucağını söyledi.insülin ilacı olduğu için tereddüt ediyorum.ne önerirsiniz?

Merhaba doktor bey

ben 1 sene önce doktora gittim 5 senelik evliyim doktor evlendikten sonra çok kilo aldığımı ama adetlerim çok düzenli olduğunu sivilceler arası olduğunu kıllanma az var doktor muhayne etti beni ama hiç bir test ve dahlil istemedi bana pco rahatsızlığımın olduğunu söyledi kilo ver hamile kalırsın dedi.kafama takılan adet düzenli olduğu halde ben pco rahatsızlığı olabilirmi?

Başka bir doktora gittim benden adettim 3 günü hormon testi istedi sonuçları getirdim normal hepsi dedi.rahim filimi istedi çektirdim 2 kanal tıkalı yapışıklık var dedi tüp bebek yapın.bende 2 ay sonra tüp bebek tedavisine başladım.eşimde hiç bir sorun yok.11 yumurta toplandı kısa tedavi uygulacağız dedi.3 oldu ve rahime yerleşti.test sonuçları hamile çıktım 15 gün 662 ikiz olabir dedi 6 haftalık kese göründü 8 haftalık kalp atışı duyulmadı ve doktor 1 hafta sonra düşük olur dedi alalım dedi ve aldırtık.benim merak ettiğim ben pco rahatsızlığı var mı?bebek düşük sebebi kromozon bozukluğu dedi benim neleri araştımam lazım. Bu sene tekrar demek istiyorum ama kafam çok karışık.

X