okumak istemezseniz anlarım kızlar bayağı uzun

ama bak adam sadece sana değil herkese böyleymiş. bir anlamda aklı başında değil gibi birşey.. ben böyle insanlar görmedim mi sanıyorsun. kuzenimin eşi de yabancı sonradan müslüman olan biri.. kız sevdi evlendi. enişte çok iyidir. Allah bozmasın. ama bu söylediklerinin çok benzerini onlar da yaşadı. adam bu yaptıklarına karşın oğlundan gelininden tek kelime karşılık alamayınca hatasını anladı. artık onlara bulaşmak bir yana ahlaklarıyla övünüyor bile..

bak dediğim gibi sen onları çekmek zorunda değilsin. ama oğulları zorunda. yani eğer din hassasiyetiniz varsa bu konuda çok sabırlı, fedakar olması gerekiyor. seni telefona istiyorlarmış sen istemiyormuşsun. telefonu alıp sana küfredecek halleri yok ya.
çok sevdiğin kocanı o insanlar büyüttü. bunu unutma.

bunları sana neden söylüyorum. hani eşin Allah rızasını kazanmaya çalışıyor ya, her ne fikirde olurlarsa olsunlar, anne baba rızası olmadan Allah rızası olmaz. bu demek değil ki. onlara uysun, onların dediklerini yapsın. asla o insanlara uymaması gerekiyor. ama en azından gönüllerini de kırmaması gerekiyor..

bu oğullar bir türlü ortak bir yol bulamıyorlar.. ya hep ha hiç..

ben hiç bir zaman onları telefona istememezlik etmedim ki büyüktür yapılır mı böyle şey. onlar ben konuşmak isteyince ya da eşim konuşurken ben isteyince eşime söyle ona bizi telefonla bile aramasın dedikleri için ben artık aramıyorum daha doğrusu küfür duymak istemediğim için artık cesaret de edemiyorum bende çirkinleşirim diye.
kızlar eşimde farkında ne kadar günah olduğunun zaten konuşuytor iki haftada bir ailesiyle ama babasını almıyor çünkü aldığı zaman artık dayanamıyor ilk kullandığı cümle hakaret oluyor. hiç bir zaman atmadık onlar bizi attılar. Allah göstermesin yine bişey olsa biz bakarız aile sonuçta. ama aynı masada midemi bulandırıyorsunuz derse bir baba size ne kadar daha insna yüzünü görmek ister .düşünsenize eşinizin yanında sizi görünce çocuk gibi kusasım geldi diyor babası.eşimin nasıl mücadele edip ne kadar arada kaldığını bir ben bir Allah bilir. kaç kere güzel güzel ikna etmeye çalıştı baba bak ileride torun torba sahibi olacaksın böyle olmaz sofrada bir huzur vermedikçe sürekli hakaret ettikçe ben gelemem bu eve yuvamı korumak zorundayım beni g.doğuda bir Allahın kulu naparsın diye destek çıkıp aramadı bir tek anilsa vardı yanımda. sevdiysem ben bu kızı hakkına ben girip evlendim siz de sevemeeniz bile hakaret etmeyin dedi. cevap aynen şu ONA HAKARET EDİNCE İÇİM RAHATLIYOR HOŞUMA GİDİYOR EŞŞOĞULEŞEK SANA MI SORUCAM KİME NE LAF DİYECEĞİMİ DEFOL GİT EVDEN O... KARINIDA ALIP

Dini konulara girmek yasak allanip dallanirsa bu konu kapanabilir. Öncelikle ben olsam böyle inancsiz insanlari genellermis gibi konusmus olmamak icin, bunun bu aileye özgü oldugunu özellikle konumun basinda belirtirdim. Cünkü böyle anlatirsaniz, binlerce kisinin okudugu bir sitede "inancsizlar, Allahsizlar" küfür ederler, genc yastaki kadinlarla birlikte olurlar, yok bilmem igrenc hayatlar yasarlar tarzi yargilara varabilir insanlar, aman ha. Bir de özellikle bu tarz dini konularda insanlar heyecana kapilip cok yanlis yorumlarda bulunabiliyorlar.

Sizin konunuza gelirsek, ben sahsim adina söyleyeyim, böyle bir anne ve babam olsa, iliskimi derhal keserdim, inancsiz olduklari icin degil, psikolojik olarak sorunlari oldugu icin. Eger gercekten anlattiginiz gibi insanlarsa, bir kere esinizin bu insanlara anne baba diyebilmesi de cok garip degil mi? Adam sizin yasinizdaki kadinlarla birlikte oluyor, parayi har vurup harman savuruyor, gürültü patirti eksik degil, anne de masallah cok yüzsüz babanin parasi oldugu icin bosanamiyor, üstelik kendi yataginda aldatiliyor (bilmiyorum bunca ayrintiyi size kim anlatti) Esiniz bir ogulsa, bir erkekse, annesiyle konusmuyor mu? Böyle bir seyi kabul ederek yasamak zorunda degilsin, biz sana destek oluruz demiyor mu? Ya da böyle igrenc bir babaya, senin gibi adam olmaz olsun gözükmeyin bir daha gözüme demiyor mu? (tamam cogu ailede aldatma vakalari yasanir ama sizin anlattiginiz cok ayri bir dünya)

Yoksa kadin öyle rahat bir tip ki, aldirmiyor mu? Aldirmiyorsa da esinizi cidden benim aklim almiyor, böylesi bir pisligin icinde yasayan insanlara, anne baba nasil diyor? Sizin kolunuzu sikmalara kadar varmis yani kayin peder, dövecekmis neredeyse, normal sartlarda bir erkegin bütün bu olanlara dur diyememesi, cok tuhaf geldi bana.
Anne baba sevgisi, Allah korkusu ile de aciklanabilecek seyler degil.

Eski Türk filmlerinde bile bize kücük yaslardan böyle igrenc babalariniz varsa, analarinizi koruyun ve katil olmadan hayatiniza ceki düzen verin, yok onlar düzelmiyorsa, kendi yolunuza gidin mesajlari verilmiyor mu?

Daha önce de söylemistim anne babalari ilahlastirmaya hic gerek yok, size göre böyle agir hatalari varsa, kisiligi oturmus insanlar olarak resti cekmeyi de bilmelisiniz.

Esinize ailesini tedavi ettirmesini önerebilirsiniz.

Ben sabirla alakasini falan da göremedim bu durumun. Anlatilan seyler normal gelin kaynana kayinpeder atismalari falan da degil. Kesinlikle normal degil ki sabret canim denilsin.

Dedigim gibi benim böyle annem babam olsa, daha genc yaslarda onlari kendi hallerine birakip kendi yolumu cizmistim.

dün olanlar oldu ve ben ne zaman bu kadar doldum hiç bilmiyorum. 3 yıldır evliyim ve 5 aylık bir bebeğim var kızlar. eşimle düne kadar bir kere bile problem yaşamadım ama dün artık patladım. eşimle küsüz şu anda. ve çok üzgünüm sebebi de bu zamana kadar ailesinin bize yaşattıkları ve eşime çok üzülüyorum haksızlık ettim ona çünkü aşağıda yaşadıklarımızın sadece devede kulak olnalarını anlattım bir akıl verirseniz sevinirim

eşimle üniversitede tanıştık 4 yıl sevgililik döneminden sonra evlendik. lakin ben bu kadar Allahtan korkmaz haktan anlamaz bir aileyi etrafımda ne gördüm ne duydum. babası, annesi, kardeşi sürekli Allaha, kitaba herşeye küfrediyorlar. bana benim annemede aynı şekilde sürekli küfrediliyor kısacası onun ağzında benim ismim o..... çocuğu. babası engelli kardeşinin bakım parasını ödeyeceğim diye ödünç alıp geri ödemeyen, inanan insanları aşağılıkmış gibi görüp ağza alınmayacak şeyler söyleyen bir insan ve bende bundan nasibimi aldım.

okul bittikten sonra eşim tayini çıkınca nişan yapmak istedik ve herşey o anda başladı ben öğretmenim lakin atanamadım ve özelde çalışıyorum eşimde askri personel. ilk kavga burada çıktı benden için " o kız atanamamış sana atanmış birini bulalım telefonunu falan değiştir ayrıl nasıl olsa ayrı şehirlerdesiniz tayinde oldun bulamaz bir daha, senin paranı yer durur yedirme paranı" denildi eşime ve ben bunu akrabalardan öğrendim. eşim hep arkamda durdu hep onlara beni savundu ve taviz vermedi. hatta benimde kız kardeşim var anilsaya bişey yapan ondan bulsun aynısını dedi.

ikinci kavga nişanımda çıktı eşimin babası sürekli aldıkları maaşların toplamını ne kadar çok paralarının olduklarını bu nişana hiç gönlü olmayıp sadece oğlu istedi diye geldiklerini sürekli belirtti... karısına bizi duymuyor zannedip biz bu kızın ailesi gibi 10 aile bakarız bizim paraya vuruldu bu dedi ve ben en yakın arkadaşım ve yanımda kuzenimle bunu duydum. o an ben bacaklar titrek halde olunca kuzenim nişan olmadan misafir gelmeden siz kalkın gidin dedi eşime ve bunlara ve 2. kavga burada çıktı. eşim yine arkamda durup destek oldu hatta o gece bizde kaldı annem babamla uzun uzun konuştu ve nişan oldu. ve ben hep ona beni kandırdın ailenin bu kadar kötü olduğunu bana hiç söylemedin dedim. eşimin cevabı şu deseydim benimle evlenmezdin ben seni çok sevdim hiç bir zaman ezdirmedim ezdirmem de hakkımı yeme diyor.

bu sürede ne kınadan ne düğünden ne de çocuğumuzun doğmasından hiç bişey anlamadık. kınaya kına günü geldiler eşim Allahtan bir hafta önce geldi de o ilgilendi herşeyle. kuaföre tek gittim, düğün saçıma tek gittim, evden çıkarmaya gelmediler, 8 tane sahte bilezik takıp gittiler ayrıca evimizdeki iğneyi dahi sadece eşim ve ben aldık hiç önemli değil bunlar sorun etmedim zaten.dünya malı olsun can sağlığı olsun dedim onlara da hatta bu cümleme güldüler bile.

eşimin Allahı var 3 yıl boyunca onları bir kere bile evimize ayak bastırmadı hangi yüzle o kızın evine geleksiniz dedi hep onlara .zaten tayin nedeniyle ayrı memleketlerdeyiz her iki taraftanda. lakin eşim kendi ailesinden için ailem bu eve asla girmeyecek dedi ve biz sadece tatillerden dönerken onun ailesine bir günlüğüne uğrayıp geçtik. çünkü eşime namaz kılıp oruç tuttuğu için saçma saçma sapan küffrediyorlar ve o da bunlara dayanamıyor. ve beni sürekli aşağılıyorlar anneme sürekli sin kaflı küfürler kullanıyor bu adam karısıda hiç bişey demiyor sus diye. giyimimi beğenmiyor vs vs.

ve bu bir günlük uğramaların birinde yemek yaptım yiyelim diye bana sen yap dediler çünkü kayınpederim yaptığım yemeğe etmediği hakareti bırakmadı acı biberli olmuş diye. bende masayı terkederken beni kolumdan sıkıp salladı az kalsın dövecekti eşim lavabodan yetişmese. bunu yapan üniv mezunu bir insan düşünün okumak bişey değiştirmiyor. o günden sonra hiç görüşmedik evlerine gitmedik. eşim sadece bayramlarda annesini aradı kapattı ve ben burda da kavga çıkarmadım sadece sustum evde sorun çıkmasın diye. ağlayıp durdum gizli gizli.

amaaaa işin can alıcı tarafı ben hamile kalınca ve kendi aileme yakın bir tayin yerine tayinimiz çıkınca durumlar değişti hiç aramayan insanlar sürekli araya birini sokup aramak istemeye başladılar. ve eşim hepsini reddedip doğumu kendi annemin yanında yaptırdı ve onların gelmesine müsaade etmedi şu son bir aya kadar gelen telefonlar sıklaşana kadar hala da etmiyordu.

bir aydır telefonlarımız susmuyor kızlar teyze anneanne hala dayı amca yenge kuzen eşimin kimi varsa sürekli aranıp rahatsız ediliyoruz.olanlar olmuş bi gelip görsünler çocuğu diyorlar. ancak eşim onların huyunu bildiği için istemiyordu. çünkü kendi biliyor ki kızımı severken "bu çocuk bizim" deyip duracaklar senin değil diyecekler benim hakkım yok gibi ve ben anne olduğumdan beri evladımı felaket kıskanıyorum onlara da dokundurmak istemiyorum. ayrıca evimizi beğenmeyip sürekli laf edecekeler dini görevleri yapıyoruz diye kavga çıkaracaklar, yaptığımız yemeklere kusur bulacaklar.

geçen hafta telde beni istediler uzun uğraşlarla ilk defa konuştum onca olaydan sonra ocak sonuna bir beş günlüğüne gelip gidelim dediler cevap vermedim eşime sorararım dedim annesi telefonda ağlayıp durdu. eşimle akşam uzun uzun konuştuk bütün akrabalar eşimi suçluyo anne babaya ayıp yaptığın seninde çocuğun oldu deyip. velhasıl düşündük taşındık 5 günlüğüne çağırdık biletlerini aldılar. lakin eşim durumdan felaket rahatsız hiç gelsinler istemiyor bir yandan da gelip görsünler defolup gitsinler özlemiyorum onları onca yaşadığımdan sonra yüzlerini görmek istemiyorum bir an önce şu torun sevme faslı kapansın bıktım onlardan diyor. babası benim yaşımda kadınlarla beraber olup bütün rızkını öyle yerlerde heba eden bunları da evde kavga gürültü eksik olmadan büyüten bir insan annesi de aynı şekilde ikisinden de tiksiniyor. annesi babasını parası çok diye boşamıyor. kadın kendi yatağında aldatılıyor ama kadın sorun etmiyor çok çirkin bir durumdalar yani.

sürekli dedikodu gıybet insanları küçük görme inanın kızlar yüzlerini görmek bile hoşuma gitmiyor. 5 dk başınızı başka yere çevirin hemen kaş göz yapıyorlar. ve ben bu insanlar eve gelince ne yapacağım hiç bilmiyorum karakterim gereği ciddidirim gerekmedikçe konuşmam sevmediğim insanlara buz kesiliyorum ne yapayım. kendilerini affettirmek için çocuk gibi yok bilgisayar yok telefon alıp duruyorlarmış orada ve sus payı bu onlara evlerine giidnce laf demesinler diye diyorlarmış ne yapsam kızlar bilemedim nasıl davranayım.

eşim korka sakın yanındayım seni müdahil etmem asla kavgaya çocuk emziriyorsun onun rızkını korurum üzdürmem seni diyor ama yinede tedirginim. dün ağladım sen bana bunalrın bu kadar kötü olduğunu söylemedin hep kandırdın sevmiyorum artık seni dedim ve konuşmuyor benimle eşim :KK43: barışmak istiyorum onla çok üzgünüm

bahsettiğim kısım bu. ne diyebilirim ki. ben kendi görüşlerimi aktardım. ve hala anne babaya böyle davranılmasını uygun bulmadığımı söyler kenara geçerim.. iyi günler..

Ben 1 gün bile evime çağırmazdım bu insanları,değil 5 gün. geç değilse istemediğinizi söyleyin. bunlarla yüzgöz olunmaz

ben hiç bir zaman onları telefona istememezlik etmedim ki büyüktür yapılır mı böyle şey. onlar ben konuşmak isteyince ya da eşim konuşurken ben isteyince eşime söyle ona bizi telefonla bile aramasın dedikleri için ben artık aramıyorum daha doğrusu küfür duymak istemediğim için artık cesaret de edemiyorum bende çirkinleşirim diye.
kızlar eşimde farkında ne kadar günah olduğunun zaten konuşuytor iki haftada bir ailesiyle ama babasını almıyor çünkü aldığı zaman artık dayanamıyor ilk kullandığı cümle hakaret oluyor. hiç bir zaman atmadık onlar bizi attılar. Allah göstermesin yine bişey olsa biz bakarız aile sonuçta. ama aynı masada midemi bulandırıyorsunuz derse bir baba size ne kadar daha insna yüzünü görmek ister .düşünsenize eşinizin yanında sizi görünce çocuk gibi kusasım geldi diyor babası.eşimin nasıl mücadele edip ne kadar arada kaldığını bir ben bir Allah bilir. kaç kere güzel güzel ikna etmeye çalıştı baba bak ileride torun torba sahibi olacaksın böyle olmaz sofrada bir huzur vermedikçe sürekli hakaret ettikçe ben gelemem bu eve yuvamı korumak zorundayım beni g.doğuda bir Allahın kulu naparsın diye destek çıkıp aramadı bir tek anilsa vardı yanımda. sevdiysem ben bu kızı hakkına ben girip evlendim siz de sevemeeniz bile hakaret etmeyin dedi. cevap aynen şu ONA HAKARET EDİNCE İÇİM RAHATLIYOR HOŞUMA GİDİYOR EŞŞOĞULEŞEK SANA MI SORUCAM KİME NE LAF DİYECEĞİMİ DEFOL GİT EVDEN O... KARINIDA ALIP

kayınpederin cidden ruh hastası olmalı.
Allah sabır versin ve ıslah etsin.
Evladın ana babaya karşı sorumluluğu varsa Ana babanın da evlada karşı sorumluluğu var.
Bunlar nasıl hakaretler böyle.
Sırf eşinin annesi babasıdır diye böyle dümdüz küfreden bi adama hangimiz saygı duyabilir tahammül edebiliriz ki.
arkadaşım ben senin iyi niyetli olduğunu ve çok çok ta sabırlı davrandığını düşünüyorum.
bu kadar katlanmanız bile takdire şayan.
uzak durmaya devam etmeniz en hayırlısı gibi.
taaa ki o büyükler büyüklüklerinin farkına varıp,ayıplarından dolayı utanıncaya kadar.
eşin bi müddet yanlız görüşebilir veya anne babası 5 günlüğüne değil de daha kısa bir ziyarete gelebilir.
bu kadar sıkıntı yaşadığınız bu insanlarla birden bire aranız düzelemeyeceğine göre daha küçük adımlar atılabilir belki.
aslında onlar telefonda ,iyi niyetlerini belli etselerde ve bu küslükten dolayı üzgün olduklarını,
geçmişe sünger çekmek istediklerini filan söyleselerdi eminim eşin de sen de seve seve onları evinize kabul ederdsiniz.
endişelerinizde haklısınız.korumak zorunda olduğunuz bir evliliğiniz ve çocuğunuz var.
ben anne-babaya hürmeti sonsuz olan bir insanım ancak bu tür insanlara da tahammilüm yoktur.
saygı çerçevesinde asgari düzeyde görüşülür ama daha ötesi için uzak durmanız en hayırlısı kesinlikle...

kayınpederin cidden ruh hastası olmalı.
Allah sabır versin ve ıslah etsin.
Evladın ana babaya karşı sorumluluğu varsa Ana babanın da evlada karşı sorumluluğu var.
Bunlar nasıl hakaretler böyle.
Sırf eşinin annesi babasıdır diye böyle dümdüz küfreden bi adama hangimiz saygı duyabilir tahammül edebiliriz ki.
arkadaşım ben senin iyi niyetli olduğunu ve çok çok ta sabırlı davrandığını düşünüyorum.
bu kadar katlanmanız bile takdire şayan.
uzak durmaya devam etmeniz en hayırlısı gibi.
taaa ki o büyükler büyüklüklerinin farkına varıp,ayıplarından dolayı utanıncaya kadar.
eşin bi müddet yanlız görüşebilir veya anne babası 5 günlüğüne değil de daha kısa bir ziyarete gelebilir.
bu kadar sıkıntı yaşadığınız bu insanlarla birden bire aranız düzelemeyeceğine göre daha küçük adımlar atılabilir belki.
aslında onlar telefonda ,iyi niyetlerini belli etselerde ve bu küslükten dolayı üzgün olduklarını,
geçmişe sünger çekmek istediklerini filan söyleselerdi eminim eşin de sen de seve seve onları evinize kabul ederdsiniz.
endişelerinizde haklısınız.korumak zorunda olduğunuz bir evliliğiniz ve çocuğunuz var.
ben anne-babaya hürmeti sonsuz olan bir insanım ancak bu tür insanlara da tahammilüm yoktur.
saygı çerçevesinde asgari düzeyde görüşülür ama daha ötesi için uzak durmanız en hayırlısı kesinlikle...

Katılıyorum bu yoruma.

Bu lafları eden insanları evinize kabul ediyorsunuz öylemi? Siz delimisiniz? Hakaret duymaya mı çağırıyorsunuz insanları? Arayın ne yapın, edin, iptal edin bu durumu. Hem de 5 gün! 1 değil, 2 değil...

Son düzenleme:
aynen katılıyorum. sabrınızdan dolayı tebrik ederim sizi:KK9:
Teşekkür ederim..Yalnız arkadaşın durumu çok farklı.Bana bu kadarı yapılsaydı,bu kadar metanetli olur muydum? İşte onu hiç
kestiremiyorum.
Çünkü korkunç ve kabul edilemez hakaretler var ortada.Ve anladığım kadarıyla sebepsiz yere yapılmış..
Dini boyutuna giremiyoruz tabi kurallar gereği.Ama benzer durumları yaşayan bir abimize alanında uzman,muhteşem birikime sahip bilge hocamız şu tavsiyede bulunmuştu;
"Eğer annen baban dahi olsa senin aile huzurunu bozuyorsa,evliliğini temelden sarsacak durumlara getiriyorsa,görüşmek zorunda değilsin.Sen hallerini hatırlarını sor.İhtiyaçlarını karşıla,zor duruma düştüklerinde yardımcı ol.Ve müşkül durumda değillerse evine almaya zorunlu değilsin.Kaldı ki eşin de onlara bakmak zorunda değil."

eşin zaten elinden geleni yapıyo o da üzülüyo sonuçta.git gönlünü al.kime anne babasını ailesini seçemiyor malesef.o insanların içinden çıkmasına rağmen kendini kurtarmış şükür..

Teşekkür ederim..Yalnız arkadaşın durumu çok farklı.Bana bu kadarı yapılsaydı,bu kadar metanetli olur muydum? İşte onu hiç
kestiremiyorum.
Çünkü korkunç ve kabul edilemez hakaretler var ortada.Ve anladığım kadarıyla sebepsiz yere yapılmış..
Dini boyutuna giremiyoruz tabi kurallar gereği.Ama benzer durumları yaşayan bir abimize alanında uzman,muhteşem birikime sahip bilge hocamız şu tavsiyede bulunmuştu;
"Eğer annen baban dahi olsa senin aile huzurunu bozuyorsa,evliliğini temelden sarsacak durumlara getiriyorsa,görüşmek zorunda değilsin.Sen hallerini hatırlarını sor.İhtiyaçlarını karşıla,zor duruma düştüklerinde yardımcı ol.Ve müşkül durumda değillerse evine almaya zorunlu değilsin.Kaldı ki eşin de onlara bakmak zorunda değil."

ha işte ben de bunu diyorum. bu insanları savunduğum falan yok ama konu sahibinin eşinin defolsunlar gelmesinler şeklindeki yaklaşımı bana çok itici geldi. ben olsam ben de böyle insanlarla asla görüşmem. ama bir evlat olarak anne babasına defolsunlar diyen bir eşi de haklı göremem..

[/COLOR]
ha işte ben de bunu diyorum. bu insanları savunduğum falan yok ama konu sahibinin eşinin defolsunlar gelmesinler şeklindeki yaklaşımı bana çok itici geldi. ben olsam ben de böyle insanlarla asla görüşmem. ama bir evlat olarak anne babasına defolsunlar diyen bir eşi de haklı göremem..
canım eşimede yazık değil mi çocuk değil koca adam sürekli azar sürekli hakaret bir yere kadar susabiliyor sustukça karşı taraf daha da alevleniyor daha da fevrileşiyor insana başaka söylenecek söz bırakmıyor kim ister bu şekilde huzursuz olmak onunda içi acıyor kaç kere keşke böyle olmasalardı çocukluktan beri bıktım kavgadan gürültüden insanları bağırarak susturmasından diyor

bahsettiğim kısım bu. ne diyebilirim ki. ben kendi görüşlerimi aktardım. ve hala anne babaya böyle davranılmasını uygun bulmadığımı söyler kenara geçerim.. iyi günler..

evladıma bana doğumda ölsün diyen bir insandan bahsediyoruz canım benim bana da yazık ve ne hikmettir ki o bizi ölsün diye beklerken en sevdiklerini aldı rabbim elinden. uzun uğraşlarla konuştum kendimi toparlayabilmemi kastetmiştim neyle karşılacağımı ne diyeceğini bilmediğim için ve malum ben emziriyorum onun her beni üzmesi sütümü biraz daha azaltıyor.

kayınpederim kendi annesine ölene kadar gitmemiş bir insan vefat edince gitti yanına ben anne babaya nasıl davranılacağını çok iyi biliyorum bayramda ararım salak der kapatır kandilde ararım salak der kapatır. hasta olur bakmaya geleyim mi diyeyim salak der kapatır söyler misiniz bir anne babaya güneydoğunun ücra bir köşesinden daha ne yapabilirdim

canım eşimede yazık değil mi çocuk değil koca adam sürekli azar sürekli hakaret bir yere kadar susabiliyor sustukça karşı taraf daha da alevleniyor daha da fevrileşiyor insana başaka söylenecek söz bırakmıyor kim ister bu şekilde huzursuz olmak onunda içi acıyor kaç kere keşke böyle olmasalardı çocukluktan beri bıktım kavgadan gürültüden insanları bağırarak susturmasından diyor

yazık çok yazık. dediğim gibi ben olsam görüşmem böyle insanlarla. ama hani dedin ya dinine bağlı bir insan. işi o yönünden değerlendirdim. insan başına gelmeden bilemiyor işte. Allah yardımcınız olsun.
gelecekler mi evine? ne yapmayı düşünüyorsun?

evladıma bana doğumda ölsün diyen bir insandan bahsediyoruz canım benim bana da yazık ve ne hikmettir ki o bizi ölsün diye beklerken en sevdiklerini aldı rabbim elinden. uzun uğraşlarla konuştum kendimi toparlayabilmemi kastetmiştim neyle karşılacağımı ne diyeceğini bilmediğim için ve malum ben emziriyorum onun her beni üzmesi sütümü biraz daha azaltıyor.

kayınpederim kendi annesine ölene kadar gitmemiş bir insan vefat edince gitti yanına ben anne babaya nasıl davranılacağını çok iyi biliyorum bayramda ararım salak der kapatır kandilde ararım salak der kapatır. hasta olur bakmaya geleyim mi diyeyim salak der kapatır söyler misiniz bir anne babaya güneydoğunun ücra bir köşesinden daha ne yapabilirdim

Allah çok çok sabır versin ve inşallah onları size muhtaç etmesin. Genelde böyle olur çünkü, o sevmediği beğenmediği insana muhtaç eder Allah. Ama siz sabır örneğiymişsiniz gerçekten. Hala evinize kabul etmekten bahsediyorsunuz. Hala istemediğimi söyleyeyim vs demiyor, durumu kabulleniyorsunuz. Geldiklerinde sizi üzüp sütünüz kesilirse ne olacak? Doğumda ölsün diyen insanlar bunu umursayacak mı? Neden kendinize eziyet etmekte kararlısınız, neden kabul ediyorsunuz, yada en azından 1-2gün diye şart koymuyorsunuz ben anlayamadım.

,canım benim..inan çok etkilendim..eşinin ailesinin karşısında dik ve vakarlı duruşu beni çok etkiledi.inan bana mükemmel bir eşe sahipsin ve bu kolay kolay herkese nasip olmaz.öyle bir ailede kendini korumuş,kişiliğinden ve inançlarından taviz vermemiş ya..bu Allahın ona ve sana bir lütfu.inançlı ve inancını yaşamaya gayret eden birisin belli canım maşallah..sende bilirsin ki rabbimiz,sizi imtihan etmedikçe cennete gireceğinizi mi sanıyorsunuz diyor...canım benim bu durumu da eşinin ve senin imtihanın olarak düşün..asr suresini bol bol oku..unutma rabbim sabredenlerle beraberdir..birde bu 5 günlük gelişlerinde eşin izin alsa ve seni onlarla yalnız bırakmasa olur mu..ALLAH yardımcın olsun..katılaşmış o kalplere merhamet ve doğru yolu nasib etsin...

ben eşin için söyledim. senin onlarla uğraşmana gerek bile yok.
bak görüyorsun işte, onlar seni, bebeğini ölsün diye bekler, Allah onun sevdiklerini alır, ters düz eder.
kimsenin yaptığı yanına kalmaz. bu insanlar için çirkefleşmeye değmez..
biran önce eşinin gönlünü de almalısın..

Dini konulara girmek yasak allanip dallanirsa bu konu kapanabilir. Öncelikle ben olsam böyle inancsiz insanlari genellermis gibi konusmus olmamak icin, bunun bu aileye özgü oldugunu özellikle konumun basinda belirtirdim. Cünkü böyle anlatirsaniz, binlerce kisinin okudugu bir sitede "inancsizlar, Allahsizlar" küfür ederler, genc yastaki kadinlarla birlikte olurlar, yok bilmem igrenc hayatlar yasarlar tarzi yargilara varabilir insanlar, aman ha. Bir de özellikle bu tarz dini konularda insanlar heyecana kapilip cok yanlis yorumlarda bulunabiliyorlar.

Sizin konunuza gelirsek, ben sahsim adina söyleyeyim, böyle bir anne ve babam olsa, iliskimi derhal keserdim, inancsiz olduklari icin degil, psikolojik olarak sorunlari oldugu icin. Eger gercekten anlattiginiz gibi insanlarsa, bir kere esinizin bu insanlara anne baba diyebilmesi de cok garip degil mi? Adam sizin yasinizdaki kadinlarla birlikte oluyor, parayi har vurup harman savuruyor, gürültü patirti eksik degil, anne de masallah cok yüzsüz babanin parasi oldugu icin bosanamiyor, üstelik kendi yataginda aldatiliyor (bilmiyorum bunca ayrintiyi size kim anlatti) Esiniz bir ogulsa, bir erkekse, annesiyle konusmuyor mu? Böyle bir seyi kabul ederek yasamak zorunda degilsin, biz sana destek oluruz demiyor mu? Ya da böyle igrenc bir babaya, senin gibi adam olmaz olsun gözükmeyin bir daha gözüme demiyor mu? (tamam cogu ailede aldatma vakalari yasanir ama sizin anlattiginiz cok ayri bir dünya)

Yoksa kadin öyle rahat bir tip ki, aldirmiyor mu? Aldirmiyorsa da esinizi cidden benim aklim almiyor, böylesi bir pisligin icinde yasayan insanlara, anne baba nasil diyor? Sizin kolunuzu sikmalara kadar varmis yani kayin peder, dövecekmis neredeyse, normal sartlarda bir erkegin bütün bu olanlara dur diyememesi, cok tuhaf geldi bana.
Anne baba sevgisi, Allah korkusu ile de aciklanabilecek seyler degil.

Eski Türk filmlerinde bile bize kücük yaslardan böyle igrenc babalariniz varsa, analarinizi koruyun ve katil olmadan hayatiniza ceki düzen verin, yok onlar düzelmiyorsa, kendi yolunuza gidin mesajlari verilmiyor mu?

Daha önce de söylemistim anne babalari ilahlastirmaya hic gerek yok, size göre böyle agir hatalari varsa, kisiligi oturmus insanlar olarak resti cekmeyi de bilmelisiniz.

Esinize ailesini tedavi ettirmesini önerebilirsiniz.

Ben sabirla alakasini falan da göremedim bu durumun. Anlatilan seyler normal gelin kaynana kayinpeder atismalari falan da degil. Kesinlikle normal degil ki sabret canim denilsin.

Dedigim gibi benim böyle annem babam olsa, daha genc yaslarda onlari kendi hallerine birakip kendi yolumu cizmistim.

canım benim kayınvalidem kayınpederimi ölür yine bırakmaz hakaret de yese kadınlık gururu ayaklar altına da alınsa asla bırakmaz çünkü onun hayat standartlarını ancak o adamın parası karşılıyor. ayrıca eşimin kardeşi var üniversitede okuyan çok kötü günler geçirmiş o kavgaların içinde bunu dakaldırabileeğini zannetmiyorum çok fazla hassaslaştı. bana kayınpederimin yaşadığı bu iğrençlikleri kayınvalidem evlerinde kavga çıktığı gün anlattı. sen sadece senin yemeğini beğenmeyip kolunu sıktığı için dayanamadın bak ben neler yaşadım deyip anlattı ve eşim o gün hiç utanhmadığı kadar utandı ::KK43:ben takmıyorum sende takmayacaksın kayınpederin sana hakaret edebilir kızabilir doğru seni sevmiyor seni oğlumuza bizde yakıştırmadık ama sen susacaksın dedi azarlar şekilde. eşimde sizin gibi çoook silmeyi denemiş lisede üniversitede okurken ama yaş ilerledikçe olmuyor böyle şeyler akrabalar dedeler nineler işimn içine giriyor ayıptır yazıklar olsun anne babanı ne olursa olsun atma diyorlar çocuklarının ne yaşadığını düşünmeden onların ne kadar kötü etkilendiğini kimse anlamıyor varsa yoksa katlanacaksın diyorlar. işte katlana katlana böyle noktalara geldik:KK43::KK43:

Yanlış anlama canım ama seninki gibi bir eşe sahip olmak isteyip de olamayan kaç kişi var biliyor musun? Seni bu kadar seven ezdirmeyen kocana gerçekten de haksızlık ediyorsun. Eşinin ailesinin kötü olmasının faturasını eşine kesmen çok yanlış, üstelik evlenince aileyle de evleniyosun derler eşin sana bu durumu hiç yaşatmamış tamam belki evlilik sürecinde kötü şeyler yaşamış olabilirsin ama önemli olan eşinin sana karşı tutumu değil mi? Bak onun ailesini eşinin bir kusuruymuş gibi gör herkesin kusurları olabilir ve böyle altın kalpli, dinsiz imansız bir ortamda yetişmesine rağmen Allah yoluna girmiş eşine daha fazla zulmetme, ne dinsiz imansız kocalar var kocana sıkı sıkı sarıl onu üzme..

canım benim kayınvalidem kayınpederimi ölür yine bırakmaz hakaret de yese kadınlık gururu ayaklar altına da alınsa asla bırakmaz çünkü onun hayat standartlarını ancak o adamın parası karşılıyor. ayrıca eşimin kardeşi var üniversitede okuyan çok kötü günler geçirmiş o kavgaların içinde bunu dakaldırabileeğini zannetmiyorum çok fazla hassaslaştı. bana kayınpederimin yaşadığı bu iğrençlikleri kayınvalidem evlerinde kavga çıktığı gün anlattı. sen sadece senin yemeğini beğenmeyip kolunu sıktığı için dayanamadın bak ben neler yaşadım deyip anlattı ve eşim o gün hiç utanhmadığı kadar utandı ::KK43:ben takmıyorum sende takmayacaksın kayınpederin sana hakaret edebilir kızabilir doğru seni sevmiyor seni oğlumuza bizde yakıştırmadık ama sen susacaksın dedi azarlar şekilde. eşimde sizin gibi çoook silmeyi denemiş lisede üniversitede okurken ama yaş ilerledikçe olmuyor böyle şeyler akrabalar dedeler nineler işimn içine giriyor ayıptır yazıklar olsun anne babanı ne olursa olsun atma diyorlar çocuklarının ne yaşadığını düşünmeden onların ne kadar kötü etkilendiğini kimse anlamıyor varsa yoksa katlanacaksın diyorlar. işte katlana katlana böyle noktalara geldik:KK43::KK43:

Ben sahsen annendir babandir, affet diyen insanlari anlayamiyorum. Annendir, babandir affet denilecek bir sürü konu aciliyor KK`da ama her anne babaya da ayni muamelenin gösterilmesi gerekliligini anlamiyorum. Ve saniyorum ki bu insanlar bu tarz cirkinliklerle karsilasmadiklari icin hala sabret diyebiliyorlar.

Keske böyle herkesten uzak kimsenin sizi bulamayacagi bir yere tasinabilseniz. Yoksa sizin derdiniz baska türlü bitmeyecek gibi.
Insan degisebilen bir varlik degil, hele sorunlu kayinpeder hic degismeyecektir. Bir özür dilese, üc küfür eder herhalde.

Yapabileceginiz bu durumda hicbir sey yok gibi. Yine de elinizden geldigince akrabalara ninelere dedelere direnerek böylesi insanlarla iletisim icinde olmamaya calisin.

kızlar hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim dedime ortak oldunuz. inanmayacaksınız ama görümcem mesaj attı müsait olunca ara abla annemin sana söylemek istediği şeyler varmış diye. ben onu arayacağım inanın ki çok yorgunum, yılgınım, üzgünüm, gün geçtikçe azalan sütüme mi yanayım. her defasında o çocuk onun değil alacağız elinden demelerine mi üzüleyim telefonda bilmiyorum. konuştuklarımızı yazarım nasıl olsa hakaret yiyeceğim muhakkak bir kavga çıkar Allaha emanet olun

X