Oğlumun terapistleri. Çok üzülüyorum

Bana Diyor Nau Nau

Nirvana
Kayıtlı Üye
3 Mayıs 2015
13.166
48.195
Merhabalar,
Aşırı kararsız kaldığım bir konuyu danışacağım sizlere.
Oğlum 3 yaşında 1 yıl önce saçını yıkatmak istememeye başladı. Ve seslerden aşırı korkuyordu.
İki farklı çocuk gelişimi uzmanında test yaptırdık.
Sonuç: Zeka seviyesi yaşından 2 yaş büyük. Ama motor yaşı yaşıyla aynı. Bu sebeple düşündüklerini motor olarak yapamıyor. Bu da onda kaygı oluşturmuş.
Bir de saç ses için duyu bütünleme alsın denildi.
Ben de çocuk gelişimi bölümünde doktorum (PhD)

Öneri üzerine birine gittik. Duyu bütünleme terapisti. Uzun uzun değerlendirdi. 3 ayda çözerim o kadar ufak şeyler ki dedi. Ama yerş bize aşırı uzaktı. Yakında yinr çok ünlü ve sahibinin gerçekten işinin ehli olan bir yere başladık.

Kadın fizyoterapist. Duyu bütünleme terapisi veriyor. Ama bize şunu dedi. Bu çocuğun asıl derdi kaygı. Bir süre sonra psikolog ile de kaygı çalışsın dedi aynı kurumda. İkisini birden ödeyemedik (kadının ücreti yüksek çünkü oranın sahibi ve eğitmeni). Kurum bünyesinde başka bir fizyoterapist ile duyu bütünleme ve psikolog ile kaygı çalışmaya başladı.

5 aydır gidiyoruz. Hala saç yıkatmıyor. Dün de kahve içmeye gittik. Barista kahve makinesine bastığı an çıldırdı sesten. Korktu. Arkadaşın aynı yaş oğlu var. Onun umrunda bile olmadı. Aşırı üzgünüm.

Oğlum artık kuruma gitmek istemiyor. En yeni ilginç oyuncaklarla bile kandıramıyoruz. Zaten ilerleme de olmadı. Yani kaygısı azaldı. Ama sesten korkma ve saç yıkatmama devam. Eşim bırakalım diyor.

Üniversitedeki psikolog hocayla konuştum bölümdeki. Oraya götürmeyin, eğer çocuk o kadar oyun oynanan yere gitmek istemiyorsa sonradan bir problem vardır dedi. Çünkü bu çocuk en baştan güle oynaya gidiyordu dedi. Sen anaokulu öğretmenisin sen evde etkinlik yap motor becerilerini destekle. Motor beceriler zihin ysşjnı hakaladığında kaygısı azalır zaten. Eylülde okula başlayacak. Okulda da yaşıtlarıyla bir süre ver çocuğa. Düzelmezse eylül sonu görüşelim dedi.

Çok kararsızım.
Motor yaşı geri değil ama zeka yaşından geri. Bu kaygıya sebep oluyor. O da takıntıya sebep oluyor. Okb gibi düşünmeyin ama şöyle örnek vereyim. Bir kere tünelden geçerken anons sesi duydu ve o günden beri ne zaman tünele girsek ses gelecek mi diye soruyor.

Kurumdaki şu büyük bilgili olan eğitmen demişti ki getirmeseniz de ilkokula kadar geçerdi veya geçmezdi. Geçmezse ilkokulda zaten gelirdiniz. Biz de çocuk neden 4-5 yıl kaygıyla yaşasın küçük yaşta halledelim demiştik. Ama hallolmuyor. Kurumda mı sorun bilmiyorum

Çocuğu o terapistten o terapiste sürüklemek istemediğim için o kurumu bırakıp başka kuruma başlama seçeneğim yok. Her seferinde süreç başa dönüyor çünkü.

Siz napardınız? Sitede yüzme var. Orada yüzme kurusna verip kaba motoru destekleyelim. Evde de ben makarnayı ipe dizme gibi etkinlik ile ince motoru destekleyeyim. Eylül sonu yine değerlendirelim diyorum ama hata mı ediyorum?

Güncelleme: Herkes banyoya odaklanmış ama asıl sorunum ses hassasiyeti. Evde çok yüksek sesli rock vs dinlemek istiyor. Ama kahvecide öğütücü sesi duyduğunda araba kornaya bastığında yani dışarıdan uyarıcı geldiğinde kucağımıza tırmanıyor. Aşıro korkuyor

Son düzenleme:
Sadece saçına özel bir durum mu? Suyla arası tam olarak nasıl oyun oynatsaniz suyla oyuncak bebegi varsa birlikte banyo yaptırsanız saça geldiğinde ne tepki veriyor bi gözlemleyin.
Kaygısı ne zaman nasıl oluştu banyoda bir şeyden mi korktu?
Gözüne sabun kaçmış bu da onu fazla rahatsız etmiş de olabilir.

Kızım 4.5 yaşında dil gelişimi zihinsel gelişimi ve motor becerileri yaşının üstünde. Ama aşırı kaygılı. Biz de birkaç oyun terapisti denedik. Sonuç alamadık. Sonra ben kendim için destek aldım. Orda psikolog bana dedi ki anladığım kadarıyla siz kaygılı bir ailesiniz. Bende o zaman çark etti. Eşim strese girdiği bazı durumlarda aşırı kaygılı bir insan. Ben de normalde kaygılıyım ve bu eşimden mütevellit iyice arttı bazı durumlarda. Velhasıl biraz kendinize bakmanız belki süreci anlamlandırmanızda daha işlevsel olabilir. Biz karı koca olarak kaygı düzeyimizi azaltmaya çabalıyoruz onda da işe yaramaya başladı ama henüz tam becerebildik diyemem açıkçası

Merhaba. Hastanede Çocuk psikiyatristleri ile birlikte psikolog olarak çalışıyorum. Oğlunuz henüz küçük. Oyun terapisi dışında herhangi bir yöntem uygulanamaz. Mutlaka ama mutlaka çocuk psikiyatristi görsün. Onların gördüğünü diğerleri göremeyebiliyor. Bir de duyu bütünlemeye bir ergoterapistten alsanız daha farklı bir bakış açısı yakalamış olursunuz diye düşünüyorum. Çocuğunuzun zeka yaşının 2 yaş büyük olduğunu kim söylediyse, ona bir daha gitmeyin lütfen. 6 yaş öncesi zeka değerlendirmesi yapmıyoruz. 6 yaş öncesi gelişim değerlendirmesi yapılır. Farkındalığı yüksek olabilir, evet çok zeki de olabilir ama bunu bu yaşta ölçmek mümkün ve x yaş büyük/küçük demek mümkün değil. Lütfen evde vakit kaybetmeyin,çocuğunuzun rahat uyum sağlayacağı iyi bir yer bulmaya çalışın. Hangi şehirdeydiniz?

Annem kazara sıcak su dökmüş. O tetikledi. Havuzu denizi çok seviyor. Suya dalıyor da. Ama banyo işkence

Kadın kuaförlerinde hani oturup, saçları kafamızı geriye attığımızda yıkıyorlar. Bence oraya götürüp bir deneyin. İzlesin saç nasıl yıkanıyor. Saçını kestiriyor mu şuan berberde ya da evde?

Annem kazara sıcak su dökmüş. O tetikledi. Havuzu denizi çok seviyor. Suya dalıyor da. Ama banyo işkence
Nau benzer birseyi buyuk kizimda yasadik bizde, ben bir bebek sabunu almistim iyi de bir marka haliyle goz yakacagi hic aklima gelmeden kizimda kullanmistim 14-15 aylikti, daha sonra uzun sure banyoya girmek istemedi.

Biz de banyoyu evin salonunda yaptırmaya basladik, su basit kuvetler var ya onlardan almistik, ben banyo yapmadığı zamanlarda da kuveti suyla doldurup, icine de sampuan sabun vb doldurup kopurtuyordum oynamasina musade ediyordum, oyle oyle astik bu korkusunu, hala sac yikatirken bir rahatsizligi var ama en azindan musade ediyor. Yani sac yikatmaktan cok mutlu degil ama ses de cikarmiyor en azindan.

Yani bahsettigin kucuk bir cocuk icin travmatik evet ama sanki daha basitce cozebilirmissiniz gibi geldi.

Bu bana çok tanıdık geldi benim annem de hızlı banyo yaptirdi diye benim çocuk da bir ay boyunca banyonun b sini bile duymak istemiyordu.
Çünkü normalde ben oyun oynayarak sakin ve yumuşak banyo yaptırırım. Sonra tekrar çözdük sorunu şükür.
Çocuklar farklı bir şeye maruz kalınca korku oluşuyor çocuk haklı. Şimdi sen bu çocuğunu mecbur yeni öğretir gibi 0 dan başlayacaksın. Yavaş yavaş kendisi saçını önce ilik suyla islasin eliyle hadi sen yap ben bakicam diyerek suya dokunsun ikna olsun. Ve anneannemin yaptığının doğru olmadığını kaza olduğunu ve bir daha öyle bir şey olmayacağını anlayacağı dilden en basite indirgeyerek anlatmalisin.
Çocuğun dili yanmış yoğurdu o yüzden üfleyerek yiyor maruz görün durumunu haklı yani.

Ay ben şok. Bu benim işte. Beni. Göbek adım kaygı. Bize de bu söylendi. Sen düzelmeden olmaz dendi. Mindfulness kursuna katıldım ben de

1 yıl oldu. Neler neler yapmadık. Bebekler yıkadık. Beni yıkadı. Havuz gözlüğü ile girdi. Oyun terapisi aldı. Yok çözemedik

Evet kestiriyor.

Saç değil aslında sorunum.

Sesten korkması. Dünkü haline çok üzüldüm. Korkunca sahibini tırmalayarak üstüne tırmanan kediler gibiydi

Tamam işte problem bu. Hangi çocuğun zekasıyla motor becerileri at başı gidiyor ki? Ben son paragrafta yazdıklarını yapmanı öneririm. Duygusal anlamda da destek ver, banyoyu sevdir yeter. Bazen çok bilmek de iyi değil mi acaba…

Hocam Sizi yanlış yönlendirmek istemem ama süreç yanlış bir tanı ile ilerliyor olabilir mi ? Mesela Otizm şüphesi ile değerlendirildi mi? Otizm geniş yelpazesi olan bir farklılıktır. Bazen konuda geçen belirtiler görülebiliyor.

Biz de kızımı ses duyu bütünleme için seanslara başlatmıştık. Ama sizin oğlunuzda bahsettiğiniz düzeyde değil ses hassasiyeti. 26 aylıkken götürmüştük biz de. Şu an 2.5 yaş olacak.

Birkaç seans götürdük. Baktık bi şey olacağı yok gibi. Bıraktık. Kendiliğinden düzelmeye başladı zaten. Çok da para tuzağı yerler bu tür yerler bu arada. Gerçekten ihtiyaç duyanları tenzih ederek söylüyorum. Genelde ailelerin kaygılarından faydalanmaya yönelikler

Bence bir süre ara verebilirsiniz. Gözlemleyebilirsiniz . Kendiniz de işin içinde olduğunuz için evde destekleyebilirsiniz

Size zaman veren bütün terapistlerden kaçının. 3 ay 5 ay 1 yıl fark etmez. Böyle durumlarda kesin konusulmaz. Benim oğlumun ses hassasiyeti 1.5 yılda haloldu. Öyle ki bir çocuk bebek agladiginda bile korkup ağlıyordu. Bunlar zaman ve sabır işi. Kurumu değiştirin ya da güvenli hissettiği ev ortamına bir terapist çağırın. Geçmiş olsun.

Ayy acaba ondan dolayımı. Zeki çocuk diyorsunuz hatırlıyordur. Yanlış hatırlamıyorsam 1.5 yaş ta aşı vurulmuştu 18 ay aşısında odaya girer girmez ağlamaya başladı bende hatırladı dedim. Hemşire yok canım ne hatırlayacak demişti . Oğlum ölümlerde acır acır diye ağlayınca aaa demişti.
Olöadı başka bir ey gösterin

Ay kesinlikle değil.
Banyo sorun değil aslında. Herkes ona odaklanmış ama asıl sorın sesten çok korkması

Merhaba İstanbuldayım. Bunu 2 farklı çocuk gelişimi uzmanı söyledi.

Yok hocam otizm değil. O kadar farklo kişiler değerlendirdi ki. Tek uzmanla kalmam hiç

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…