Oğlumun kız arkadaşı ve bitmek bilmez istekleri. Evden bişeyler çalıp satan evlat. Ergen bir çocuk yalnız bir anne. Ne yapmalıyım?

Babasını buldum zaten ama ne diyeceğimi bilmiyorum birde tepkilerini kestiremiyorum onlar için normal olabilir bu tarz şeyler bilmiyorum anlayabilirler mi yada fazla tepki verirler bu kıza yansırsa oğlum benden daha çok kopar kör olmuş gibi anlatamıyorum ben odada her yerde kızın adı falan yazıyor böyle bişey tüm hayatı o kız şuan
Babasının gözünü korkutun ki kızına sınır koysun sanırım kızı çok başı boş,
İşiniz zor ama takipte olursanız netice alırsınız, ayrıca şunu ekle konuşmana eğer ki kızınıza benim oğlumdan zarar gelirse bunun sorumluluğunu bana yüklemeyin demeyi unutma, mutlaka harekete geçin

Merhaba kk üyeleri; başımda öyle bir dert var ki burdan üyelik almamak için direnmeme rağmen artık anlatmak istiyorum yoksa çatlayacağım. Mevzu oğlunuz olunca maalesef çevrenize de anlatamıyorsunuz.
Oğlum 16 yaşında lise öğrencisi. Babası ile 10 sene önce boşandık. Ben kamu da öğretmenim ve tek başıma oğlumla bir hayat mücadelesi veriyorum ama o bunun farkında değil. Babası iyi bir koleje gönderiyor. Lise 1’de başladı buraya zaten çocuğumda ki değişimde burda başladı. Bu yıl başından beri artık hiç başa çıkamıyorum. Aynı kolejde bir kız arkadaşı var. Kız oğlumdan açık açık bana bunu al bunu hediye et tarzında isteklerde bulunuyor; ne bileyim saat kolye gibi... sürekli lüks yerlere (yaşlarına uymayan) yerlere gitmek istiyor ve bir şekilde giriyorlar daha önce takip ettim bilmiyorum nasıl girdiklerini. Taksi paraları buralarda harcanan paralar ben bile bu yaşımda taksiye binmiyorum. Başa çıkamıyorum babası biraz cep harçlığı gönderiyor ama yetiremediği için evde altınlarımı çalıp satmış ben sonra fark ettim... Kavga kıyamet koptu ama çocuk korkmuyor benden. Sakladım kalanları yine buldu yine sattı. Sonra bulamadı evden kitapları toplamış satmış. Hepsi bu bu kıza yetebilmek için. Dolabımdan montumu çıkarıp internetten satmış. Babasına kaç kere şikayet ettim konuştu olmuyor düzelmiyor eskiden bir kalemimi bile almazdı sormadan. Psikoloğa götüremiyorum gücüm yetmiyor. Babası erkek erkeğe de konuşmuş aşk sevgi parayla olmaz tarzında ama anlamıyor bana diyor ki sen benim de kendin gibi mutsuz olmamı istiyorsun boşandınız o zaman bana tüm bunları sağlamak zorundasın ben kötü çocukluk geçirdim diyor sürekli kavga var. En son yurt dışına gitme hevesi çıktı kızı instagram da buldum Avrupa da Amerika da boy boy fotoğrafları var sonra anladım bu yurtdışı merakını da onla denk olmaya çalışıyor. Lise 1’de o heyecanla anlattığı için kızın babasının avukat olduğunu biliyorum ki baro levhasından buldum ofislerini yanlarında avukatlar çalışıyor ofisleri lüks bir muhitte. Bizden kat kat iyi durumdalar yani ama kız yine de oğlumu sömürüyor sürekli. Babasının ofisini aramak geldi aklıma dedim arasam ne anlatacam. Dün akşam da kavga ettik gizlice kredi kartımı alıp gitmiş 1.000 küsür lira para harcamış ben zaten hayat mücadelesi veriyor ayakta kalmaya çalışıyorum. Çok yoruldum ağladım hüngür hüngür. Ne yapmam lazım ne yapabilirim bilmiyorum kıza çok güzel bir mesaj attım bu arada güzel kızım teyzecim oğlum bahsetti senden tanışmak istiyorum seninle tarzında önce tamam dedi sonra engellemiş. Oğlum geldi evde üstüme yürüdü. Ben bunları hak edecek ne yaptım. Babası da ilgisiz yaptığı telefon açıp iki laf söylemek hepsi bu...
Allah yardimcjniz olsun rabbim kimseyi evladiyla sinamasin gercekten zor okuldan .Babasinin maddi sorunlari oldugunu soyleyin bence yavas yavas buna kanaat getirjnce maddi sorunlar gerekceyle okuldan almaniz gerektigini soyleyin ve alin. Bir psikologla gorusmebizde yarar var sizde olmayinca baskasindan almaya calisacak (çalicak demeye varmiyor dilimm😓okulumu degistirince de kucuk capli bir ise yerlestirin derim anlasin hayat sartlarini🙁Allah sabrinizi bol versinn🙏

Evet o da var ama aile eninde sonunda ogrenebilir bu durumu. Galiba sizin bir ergen pedagogu ile falan gorusmeniz lazim. Iki tarafin da rizasi ile oldu ise baba birsey yapabilir mi bilmiyorum. Bunu da bir hukukcu ile gorusmek mi lazim. Ya isiniz cok zor.
Biliyorsunuz hukukumuzda genelde kadın haklı sayılıyor bu tarz şeylerde zaten ceza almasa dosyası açılsa bile hayatını karartmaya yeter tabi daha böyle bişeyin yaşanıp yaşanmadığını bilmiyorum tamamen tahmin.

Ben uzman değilim ama kolejden alın, kızla görüştürmeyin diyen arkadaşlara katılmıyorum. Ne kadar karşı çıkarsanız kızı o kadar yücelteceksiniz. Halbuki zaman içinde zaten onun sadece gerizekalı ergen bi kız (kusura bakmayın kıza aşırı sinir oldum) oldunu kendi görecektir. Sizin meseleniz kız değil, oğlunuzun çalma çırpma boyutuna gelmesi. Ben olsam kavga etmez vicdanına oynardım. Kızı asla kötülemezdim, hatta tanışırdım. Oğlunuz kıza ve ilişkisine değil, kendisinden böylesine ödün vermesine karşı çıktığınızı görürse belki sizi anlamaya çalışır. Zaten hayat kafasına vura vura öğretecek bir şeyleri. Siz ilişki kısmına karışmayın, ahlakı, edebi, iyi insan olmayı anlatmaya çalışın bence.

Şunu da anlatmak istiyorum, iki uzak akrabam lise çağlarında birbirlerine aşık oldular. O kadar absürd bir ilişkiydi ki aileler birbirlerine girdi, saçma sapan olaylar çıktı. Ergen bir ilişki adeta efsanevi bi boyut aldı. Sanırsın Leyla ile Mecnun. Ne zaman ki aileler sakinleşip el etek çektiler, asrın aşıkları kendi kendilerine ayrılıp başka insanlarla evlendiler. Yani mesele boşuna en az iki sene uzadı ailelere inat.
Ben katılmıyorum maalesef. Benim ergenliğimde hoyrat geçti ne zamanki okul ve çevre değiştirdim o zaman düzeldim. İsle yatan is misle yatan mis kokar. Vicdana oynamak kâr etmez çünkü çocuk da onların vicdanına oynuyor. İş çalma çırpma boyutuna dayandıysa lafla sözle etme eylemeyle yürümez o iş. Kesin çözümlere başvurulmalı. Zaten 16 yaşındalarmış leyla ile mecnuna dönmez. Ben orta seviyede ailelerin yüksek gelire mensup kişilerin bulunduğu kolejlere çocuklarını göndermelerine karşıyım. Kıt kanaat okul parası ödeniyor ama çocuğa yetmiyor ister istemez gördüklerinden etkileniyor. Hem lise için gereksiz masraf. O parayı biriktirip üniversite için kullanılması çok daha mantıklı.

Merhaba kk üyeleri; başımda öyle bir dert var ki burdan üyelik almamak için direnmeme rağmen artık anlatmak istiyorum yoksa çatlayacağım. Mevzu oğlunuz olunca maalesef çevrenize de anlatamıyorsunuz.
Oğlum 16 yaşında lise öğrencisi. Babası ile 10 sene önce boşandık. Ben kamu da öğretmenim ve tek başıma oğlumla bir hayat mücadelesi veriyorum ama o bunun farkında değil. Babası iyi bir koleje gönderiyor. Lise 1’de başladı buraya zaten çocuğumda ki değişimde burda başladı. Bu yıl başından beri artık hiç başa çıkamıyorum. Aynı kolejde bir kız arkadaşı var. Kız oğlumdan açık açık bana bunu al bunu hediye et tarzında isteklerde bulunuyor; ne bileyim saat kolye gibi... sürekli lüks yerlere (yaşlarına uymayan) yerlere gitmek istiyor ve bir şekilde giriyorlar daha önce takip ettim bilmiyorum nasıl girdiklerini. Taksi paraları buralarda harcanan paralar ben bile bu yaşımda taksiye binmiyorum. Başa çıkamıyorum babası biraz cep harçlığı gönderiyor ama yetiremediği için evde altınlarımı çalıp satmış ben sonra fark ettim... Kavga kıyamet koptu ama çocuk korkmuyor benden. Sakladım kalanları yine buldu yine sattı. Sonra bulamadı evden kitapları toplamış satmış. Hepsi bu bu kıza yetebilmek için. Dolabımdan montumu çıkarıp internetten satmış. Babasına kaç kere şikayet ettim konuştu olmuyor düzelmiyor eskiden bir kalemimi bile almazdı sormadan. Psikoloğa götüremiyorum gücüm yetmiyor. Babası erkek erkeğe de konuşmuş aşk sevgi parayla olmaz tarzında ama anlamıyor bana diyor ki sen benim de kendin gibi mutsuz olmamı istiyorsun boşandınız o zaman bana tüm bunları sağlamak zorundasın ben kötü çocukluk geçirdim diyor sürekli kavga var. En son yurt dışına gitme hevesi çıktı kızı instagram da buldum Avrupa da Amerika da boy boy fotoğrafları var sonra anladım bu yurtdışı merakını da onla denk olmaya çalışıyor. Lise 1’de o heyecanla anlattığı için kızın babasının avukat olduğunu biliyorum ki baro levhasından buldum ofislerini yanlarında avukatlar çalışıyor ofisleri lüks bir muhitte. Bizden kat kat iyi durumdalar yani ama kız yine de oğlumu sömürüyor sürekli. Babasının ofisini aramak geldi aklıma dedim arasam ne anlatacam. Dün akşam da kavga ettik gizlice kredi kartımı alıp gitmiş 1.000 küsür lira para harcamış ben zaten hayat mücadelesi veriyor ayakta kalmaya çalışıyorum. Çok yoruldum ağladım hüngür hüngür. Ne yapmam lazım ne yapabilirim bilmiyorum kıza çok güzel bir mesaj attım bu arada güzel kızım teyzecim oğlum bahsetti senden tanışmak istiyorum seninle tarzında önce tamam dedi sonra engellemiş. Oğlum geldi evde üstüme yürüdü. Ben bunları hak edecek ne yaptım. Babası da ilgisiz yaptığı telefon açıp iki laf söylemek hepsi bu...
Malesef kanserin bile çaresi var bu türk ergenlik geçiren çocukların çaresi yok malesef. Ancak büyüyünce anlayacak. Belliki bunalımda ve destek almalı. Bulunduğunuz ortamdan şehirden uzaklaştırmalisiniz. Babasına verin birazda o çeksin... Ben bu yaşıma kadar gizlice babamın cebinden bir kuruş almamışım... Hep cekinirdim. Korku değildi benimkisi... Saygıydi. Ama malesef oğlunuzda saygıda kalmamış ki altinlarinizi bozduracak cesareti kimden almış... Bacım uzun lafın kısası çocuğu okuldan alıp babasına göndermek orda okumasını sağlayın. Eğer tüm cabalariniza rağmen duzelmiyorsa çocuk esirgeme kurumuna yerleştirin. Tabi son çare bu... Çocuğunuzun hal ve hareketlerine bakılırsa babasına ve gönderseniz kaçıp gelir tekrar kızın yanına... Allah yardımcın olsun 🤲 çok Zor

Ya anne baba ayrı olduğu için çevremde böyle bi kaç çocuğu biliyorum. O,sevdiğini zannediyor kimsenin lafıyla ayrılmaz anca kızın bi hatasını görüp vazgeçebilir. Geçmişi anca böyle telafi edebilir. Gençlerde olur genelde diyeceğim ama babası da bostan korkuluğu değil sonuçta. Enine boyuna konuşmalı.

Şimdi ben size eşimin yapacak olduğunu yazayım,
O satılan manto şüpheli işleme girdi,
Ve size ulaştılar,
Ifade için çağırıyorlar.
Kusura bakma oğlum, madem sen beni dinlemiyorsun, senin iyiliğin için bunu yaparım.
Başkasından çalmaya başlayıp ele güne rezil olacağımıza, ben ihbar ederim.
Çok değil, kız arkadaşının babası da avukatmış zaten, bir 6 aya çıkarır seni.

Ben bunu yaptırmam, ama muhtemelen bizim sonumuz bu olurdu.
Ya ağlar zirlar, şimdilik lehine ifade verirsiniz, kozunuz olur, psikolog şartı koşarsınız,
Yada diklenirse gerçekten şikayet edersiniz.
Ciddiyetinizi anlar.

Çok ciddi söylüyorum çevremde gördüm böyle birini, annesi hiç toz kondurmadı ve inanın başına gelmeyen kalmadı. Sizin evladınız üzmek istemiyorum ancak kesinlikle ahlaklı biri değil, afedersiniz ama hırsızlık yaptığı. Bana bakacaksınız diye tutturması şımarıklığın alası, boşanmanızı bahane ediyor. Önemli olan kızdan kurtulmak da değil biri gider biri gelir. Oğlunuz bu sene kendine çeki düzen verdi verdi yoksa reşit olunca asla önünü alamazsınız. Benim tanıdığım başkasından çalmadı ama ailesinin oturuduğu evi sattı üstelik evden hırsızlık yaptığı kadın için değil yeni başka bir kadın için.

Amin çok teşekkürler. İşte kızın ailesinin öğrenmesinden çekindiğim konu bir cinselliğin yaşanmış olma ihtimali yoksa bu kadar önemli bir yerde olamazdı bu kız diye düşünüyorum çünkü bu yaşlarda böyle bir paylaşımda bulunması oğluma onu vazgeçilmez kılmış olabilir. Bilemiyorum çünkü abartmıyorum ama ciddi anlamda gözü de tanrıça gibi bir konumu var (haşa). Ömrümde böyle bir şeyle karşılaşmadım. Eğer kızın ailesi de öğrenirse dediğim gibi zaten avukatlar bu işi büyütürler ve oğlumun başı da yanar diye korkuyorum. Bilmiyorum. Böyle bişeyden ceza almasa bile bu dosyanın açılması bile hayatını kaydırır. Bilmiyorum çok korkuyorum...
Senin yaptıkların yüzünden bu şehirden daha ucuz ir şehre gideceğim. Geçinemiyoruz. Ya babanda kal ya da benimle geleceksin deseniz ve tayin isteseniz. Belki kurulu düzeniniz bozulacak ama çevreniz değişmiş olacak. Azıcık baba ilgilenir belki

Sixin montunuza kadar satiyorsa cidden tehlikeli. Hemen biseyler yapin bir kavga esnasinda size zarar verebilir. Eski komsumuzun oglu para icin annesini dovuyordu en son kadinla bogusurken kadinin kafasi sehpaya carpti ve vefat etti.
Evlat cok degerli ama once kendi canimiz. Hemen babasina gonderin. Allah yardimciniz olsun.

Empati kurmaya çalıştım , içim cız etti. Gözünden sakinarak büyüttüğün evladın , günün birinde kötü arkadaş kurbanı oluyor.

Ne yazacağımı bilemedim. Insallah doğru yolu bulur çok yara almadan.

@derin sularda üyemiz bu konuda uzman . Size faydası olacaktır yazacaklarinin.

Forumda psikoloji alanında başka uzmanlarda var.

Ergenlik dönemi çok zor.

Ah arkadaşım keşke bu ergenlik olsa keşkeeee
Kardeşimin oğlu da böyle, ilk evliliğinden 16 yaşında
Kötü bir çocukluk geçirdim diyerek kan kusturuyor hem anneye hem babaya
Hırsızlık, yalan, iftira, ileri derecede şiddet, evden kaçma aklına ne gelirse var
Gitmedik doktor kalmadı 6 yaşından beri
İyilik, kötülük,ceza hiç bir şey fayda etmiyor, kardeşim hep eli kalbinde gözünün yaşı durmadan yaşıyor
Bazı çocuklar kötü, gerçekten ruhları kötü Rabbim nerde varsa yardım etsin ebeveynlerine

Devlet hastanesinde ki uzmanlardan destek alın ama mutlaka bir yerden destek alin

Özel okullarda çocuklar birbirine çok özeniyor daha çok durumu iyi olanlar ailelerin yanında daha az geliri olan ailelerin çocukları özeniyor isteklere aile nasıl yetsin okul bir dünya para keşke devlet lisesine gitseymiş,durumunuza çok üzüldüm çocuklarımız 16 yaşına gelince çok değişiyor

Hırsızlık, yalan, iftira, ileri derecede şiddet, evden kaçma aklına ne gelirse var
İyilik, kötülük,ceza hiç bir şey fayda etmiyor, kardeşim hep eli kalbinde gözünün yaşı durmadan yaşıyor
Bazı çocuklar kötü, gerçekten ruhları kötü Rabbim nerde varsa yardım etsin ebeveynlerine
Benim de üst komşumun oğlu var 1 tane başkada olmadı çocukları sürekli kardeş isyerdi küçükken ama olmadı neyse şimdi diyorki ailesine iyiki olmadı sizşn paralarınızı ben yiyeceğim kardeşim olsaa onunla mirası paylaşamazdım ve diyen çocuk 18 yaşında bizler ailemize birşey olacak diye korkarken miras aklımıza gelmezken şimdiki çocuklar çok acımasız anne babaya bu laf nasıl denir

Sonuna kadar haklısınız. Bazı çocuklar ergenlik geçirmiyorlar, cidden onlar gerçekten kötüler.
Bende örnekleri çok bunların.

Konu sahibinin oğluna gelirsem, tavsiyem önce okuldan alın ve babasına gönderin. Olmazsa kendisini sosyal hizmetlere şikayet edin. Durumunuz anlatın. Evdeki her şeyi çalıp sattığını söyleyin hatta can güvenliğinizin olmadığını dile getirin. Çocuğunuzla görüşeceklerdir. İlgilenirler merak etmeyin.

Allah kolaylık versin. Evlat bu atsan atılmaz satsan satılmaz derler ama gene de evlatların her türlü terörüne eyvallah çekmeyin lütfen. Herkes duracağı yeri bilsin.

Benim de üst komşumun oğlu var 1 tane başkada olmadı çocukları sürekli kardeş isyerdi küçükken ama olmadı neyse şimdi diyorki ailesine iyiki olmadı sizşn paralarınızı ben yiyeceğim kardeşim olsaa onunla mirası paylaşamazdım ve diyen çocuk 18 yaşında bizler ailemize birşey olacak diye korkarken miras aklımıza gelmezken şimdiki çocuklar çok acımasız anne babaya bu laf nasıl denir

Kardeşim evlendi 8 yıl önce, ikinci evliliğinden bir kızı oldu, anneye ne hakaretler sen o... sun, beni başka adamlarla bilmem ne yapmak için bıraktın. Babasına ayrı hakaretler... Geçen okulda tartıştığı bir çocuğun burnunu kırmış, aile davacı olmasın diye babası anlaşmış birazda para vermiş ama idare acımadı, attılar okuldan, bir aydır evde. Annemin ölümünün ardından 5 yaş civarındayken kardeşim velayeti babasına verdi, babasını sevmem ama o da gözü gibi baktı, keza çok tatlı bir üvey annesi var, kadıncağız elinden geleni yaptı iyi olsun diye ama olmuyor olmuyor, bir kaç ay önce babasını yumruklamaya kalkmış, gücü yetmeyince gece yarısı evden çıkıp anneye gelmiş, orada da bin tane kavga. Okuldan bir öğretmeniyle ilişkisi varmış, babası şikayetçi oldu öğretmenden, evden kaçtığında onun evine gidiyormuş, vay sen nasıl şikayetçi olursun diye yer yerinden oynadı. Daha neler neler.... yazmakla bitmez o yüzden konu sahibesini o kadar iyi anlıyorum ki ... çok çaresiz bırakıyorlar insanları

Gelme eve diyip kapı kilit yapınca en fazla 1 hafta dayanır kendisini sorgular, döner tıpış tıpış. O zaman da alır karşınıza konuşursunuz eğer aynısı tekrar olmayacaksa kalmaya devam edebilirsin diyeceksiniz. Bu çok zor biliyorum ama bu sadece ona bir ders olsun diye, yine takiplersiniz nerde ne yapıyor. Çünkü çocuğun hâli hâl değil. Yapabilirseniz bunu bir deneyin.

Oğlunuz bir anda mı değişti? Birdenbire bu şekle dönüştüğünü düşünmüyorum açıkçası bu 10 yılda bazı şeyler geliyorum dedi de siz mi farkedemediniz acaba? Bir de iş çalma hırsızlık boyutuna geldiyse başka şeylerden şüphelenirdim ben olay çok ciddi babasını da korkutun bir şeyler yapsın yapmıyorsa da alın tayini küçük bir yere gidin erkek çocuğu ağır ergenlik geçiriyor ya da içinde biriktirdiği yaraları da olabilir bunu en iyi siz bilirsiniz

X