Oğlumun kız arkadaşı ve bitmek bilmez istekleri. Evden bişeyler çalıp satan evlat. Ergen bir çocuk yalnız bir anne. Ne yapmalıyım?

Aynılarını gençliğinde yapmış bir arkadaşım anlatmıştı. Lisede çok aşık olmuş gözü ondan başka birşey görmüyormuş o da o zamanlar kolejdeymis.Sevgilisine yetebilmek için harcligi yetmediği için evden para çalıyormuş falan.Sonra babası bakmış olacak gibi değil almış önüne konuşmuş amacın ne diye,evlenmek mi istiyorsun diye o da evet evlenmek istiyorum yok onu kaybedemem falan filan.babasi da iyi o zaman kıza söyle ailesine söylesin birgün belirlesinler gidip isteyelim evlenin madem diye.bu da tabi heyecanla koşa koşa gitmiş kıza evlenelim babam böyle böyle dedi diye anlatmış.kiz tabi ki de ne evlenmesi yaşımız kaç başımız kaç benim daha yasayacaklarım var falan demiş bizim arkadaş anlamış durumu. Ayrılmışlar zaten. Belki sizin çocukta da işe yarayabilir ama terste tepebilir bilemedim.durumunuz çok zor inşallah bir an önce bir çıkar yol bulabilirsiniz.
Arkadaşınız kac yaşında bilmiyorum şimdi boyle birşey olsa babada avukatmış reşit olmayan çocuğa anne tarafından teklif vs diye kadının başına dert olabilir. Babasına gitmeli ama baba ilgili olsa gelip bakardi caresine telefonda konuşuyormuş.
Bu ayrılık zamanında babasiyla iletişimi iyk değil miydi ? Neden mutsuz çocukluk geçirmiş

Bu çocuğun daha önceki iletişimi sizinle nasıl bilmiyorum ama hala oğlunuza hata bulmak istemiyorsunuz. Oğlunuzu hayır kelimesine alıştırmamışsınız ve şu an hayır deseniz bile yere tepinen çocuklar gibi size sinirlenip nispet olarak yapıyor. Kavga etmeden iletişim yoluna geçip aynı zamanda kaynak kısıtlaması yapmanız ve radika çözümler bulmanız lazım.

Bir psikiyatristten randevu alın ve babasına ödetin. Param yok derse özel okul parasını karşılamaktan daha önemli olduğunu hatırlatırsınız.

Yarın akşamdan valizini toplayıp babaya gönderin. Gönderirken de konuşun, ben 18 yaşına kadar senin sorumluluğunu almak, eğitim, kıyafet vs sağlamak zorundayım ama benim eşyalarımı satmak, altınları satmak, eşya satmak hırsızlık ve terbiyesizlik. Herkes hayatında hata yapabilir, baban da ben de sana kötülük olsun diye böyle bir karar almadık. İmkanımız ölçüsünde elimizden geleni yaptık ve yapmaya devam ediyoruz diye. Benim sana karşı olduğu gibi senin de bana karşı sorumlulukların var. Aynı evde yaşayan tüm insanların birbirine karşı sorumlulukları olur ama senin yaptıkların anlaşılamaz.
Bu evde benimle bana saygı duyarak yaşamayı öğrendiğinde geri dönmek için konuşuruz dersiniz.
Evin anahtarını da değiştirin ve elinden alın.

Evde altın vs para kesinlikle bırakmayın. Kızın telefonunu ve babasının iletişim adresini bulun. Babası ile konuşun. Ama kızda bir suç yok, oğlunuz belki kızın ilgisini çekmek için yalan söylüyor olabilir. Kızın ailesi iyi durumdaysa aynı beklenti içinde olması normal. Okul değişikliği yapabilirsiniz. Ama terapi vs olmadan daha büyük bşr travmaya yol açabilir.
Yarı zamanlı işe sokabilirsiniz. Daha fazla sorumluluk almasını sağlayın. Evde kesinlikle çamaşır ve ütüyü kendi yapsın. Yapmazsa siz yapmayın.
Babasında kalmasını sağlayın. Oğlunuz belirli bir disiplin ve empati geliştirmesi lazım. Altınlar için kasa kiralayın, kredi kartlarını iptal edin.

Yanlış anlamayın ama bu bulunulan ortamdan bence. Yani o ortamda öyle gördüğü için istiyor. Bu arada kötü cocukluk falan gecirdiği yok siz anlasamamış ayrılmışsınız iki tarafta bosanıldı diye her istediğini yapmış şımarıklık yapıyor. Bence öğretmeniyle konuşup rehberlik servisine yönlendirin. O da olmadı kızın ailesiyle konuşun. Merak etmeyin özel okullardaki öğretmenlerin ağzı devlettekiler gibi dedikoduya müsait değildir iş güvencesi yok çünkü. Bir süre para vermeyi de kesin. Babasının yolladigini da vermeyin. Evdeki satılabilecek eşyaları bir odaya kilitleyin. Kıza bir şey almak istiyorsa okuldan sonra çalışsın kendisi para kazansın. Altınlarinizi satması,montunuzu satması çok sağlıksız dabranışlar uzman desteği olmadan cözemezsiniz.

Foruma sormak yerine neden bir uzmandan yardım almayı düşünmediniz? Para yok demeyin insan kendinden kısar babasından ister (koleje verebiliyorsa parası vardır) yine bulur buluşturur.

Burda verilen tavsiyelerin hangisi doğru hangisi yanlış belli değil. Hiçbirimizin uzmanlık alanı ergen psikolojisi değil. Hatalı yorumlar sizi daha çok hata yapmaya sürükler. Acilen profesyonel yardım almalısınız.

o altınları nasıl bozdurmuş, sizin telefonunuza işlem onayı gelmeden kartlarınızı nasıl kullanmış?her şeyinizi banka kasasında tutun,şifreleyin kilitleyin.
acilen o okuldan alın ve kızın babasına gidin durumu anlatın.kız çok zengin olduğu için ona garip gelmiyor olabilir yani zaten çevresinden de böyle görüp büyümüş bizim de babamın bir arkadaşının kızı vardı daha ortaokula giderken gelir babaaaa bunu al işaretlediiim derdi alıp odasına koyarlardı.siz kızın babasıyla konuşun anlatın.kendi çocuğunuzun da sert bir uyarı alması lazım hadi şimdi sizden çaldı çırptı sustunuz yarın öbür gün karakoldan toplarsınız yüz kızartıcı suç diye boy boy siciline işler bir de başı belaya girer.mümkünse babasının yanına yollayın bi süre ve kesinlikle daha normal bi okula gitsin.
ergen psikiyatrisine napın edin muhakkak götürün..

babasi kizin babasiyla konusup durumu anlatsin.
en azindan sizin uzerinize yurumesi icin bir sebep cikmaz ortaya.
cok zor durumunuz ya allah yardimciniz olsun

Bence alın kolejden. Bu yaşta özeniyor belli ki ama sizin de gücünüz belli.
Almak istiyorum buna da babası yanaşmıyor en azından bu seneyi tamamlasın diyor birde oğlumun babasına karşı bir kini var alırsa kendisiyle tamamen kopacağını düşünüyor bu yüzden gönülsüz evde husursuz olan o olmayınca sorun etmiyor açıkcası

of ya daha burda koca kadınlar lafı anlamıyor hala nasıl para yok diye soruyor
sonra 16 yaşında ergenden laf anlamasını bekliyolar
kadın çocuğa gücüm yetmiyo diyor
götüremiyor zorla yani
pes
Evet zaten konuda da yazdım elbet psikoloğa götürmek istiyorum ama gücüm yetmiyor. Yaşamayan anlayamaz maalesef içinde olduğum durumu

Arkadaşınız kac yaşında bilmiyorum şimdi boyle birşey olsa babada avukatmış reşit olmayan çocuğa anne tarafından teklif vs diye kadının başına dert olabilir. Babasına gitmeli ama baba ilgili olsa gelip bakardi caresine telefonda konuşuyormuş.
Bu ayrılık zamanında babasiyla iletişimi iyk değil miydi ? Neden mutsuz çocukluk geçirmiş
Arkadaşım su an 35 yaşında.yaklasik 18-20 yıl önceki bir olay.arkadasimin babası zaten komisermiş galiba o zamanlar. Gerçi ciddi değilmiş zaten kizin vereceği cevaptan emin olduğu için böyle söylemiş ama tabi bu durum için biraz sıkıntı olabilir.

Derdiniz çok büyük tek başına bunun üstesinden gelemezsiniz oğlunuz sizi dinlemez o tam bir ergen mutlaka yardım almalısınız ya akraba ya da arkadaşınızdan
İlk önce oğlunuzu bu kızdan ayırmalısınız
Bence direk kızın annesini bulun ve gidip bu olanları ona anlatın gerekirse babasına,
Oğlunuzun aşırı ergenlik hareketleri en az 5 yıl daha devam edecektir tabi durulacak
Ama önünüzde 5 koca yıl daha fazla zarar vermemesi için tek başına hareket etmemelisiniz keşke onu bir pskiatriye götürseniz ,
Ergeni idare etmek çok zor

o altınları nasıl bozdurmuş, sizin telefonunuza işlem onayı gelmeden kartlarınızı nasıl kullanmış?her şeyinizi banka kasasında tutun,şifreleyin kilitleyin.
acilen o okuldan alın ve kızın babasına gidin durumu anlatın.kız çok zengin olduğu için ona garip gelmiyor olabilir yani zaten çevresinden de böyle görüp büyümüş bizim de babamın bir arkadaşının kızı vardı daha ortaokula giderken gelir babaaaa bunu al işaretlediiim derdi alıp odasına koyarlardı.siz kızın babasıyla konuşun anlatın.kendi çocuğunuzun da sert bir uyarı alması lazım hadi şimdi sizden çaldı çırptı sustunuz yarın öbür gün karakoldan toplarsınız yüz kızartıcı suç diye boy boy siciline işler bir de başı belaya girer.mümkünse babasının yanına yollayın bi süre ve kesinlikle daha normal bi okula gitsin.
ergen psikiyatrisine napın edin muhakkak götürün..

Evet altınları nasıl bozdurmuş aklım almadı. Ben 19 yaşındayken 5 doları bozdurmaya götürmüştüm de iki saat telefonda konuşup parayı 50 kere kontrol edip beni 1000 kere baştan aşağı süzüp vermişlerdi. Vereceği de 20 küsür lira bir şey... O kadar küçük çocuk, çaldı mı çırptı mı belli değil kimse kolay kolay bozmaz o altını.

Arkadaşım su an 35 yaşında.yaklasik 18-20 yıl önceki bir olay.arkadasimin babası zaten komisermiş galiba o zamanlar. Gerçi ciddi değilmiş zaten kizin vereceği cevaptan emin olduğu için böyle söylemiş ama tabi bu durum için biraz sıkıntı olabilir.
Bencede bu durumda ters tepebilir, zaman değişti

Harcamalar umarım kızın istekleri içindir ,
Lütfen çocuğunuzun ceplerini arada karıştırın ,
Kötü bi alışkanlık edinmiş olabilir.
Artı ;
Okuldan alın bence .
Yok o konuda oğlumdan eminim çok üstüne düştüm peşine takıldım öyle bir alışkanlığı yok. Kızın isteklerinin bir kısmını mesaj bildirimlerinden gördüğüm ve daha önce fatura bulduğum için biliyorum. Kızın istekleri çok fazla. Ama gördüğüm kadarıyla babası baya zengin sanırım normal geliyor kıza böyle yaşamak

Belli ki kolejde yaşamları görüyor onlara uymaya çalışıyor, siz gözünüzle gördünüz mü kızın hediye istemesini mesajda falan? Nasıl emin oluyorsunuz, belki başka birşeye harcıyor, ayrıca sizin üstünüze yürümesi felaket. çok mu sessiz kalıyor sunuz? Bir çocuk annesinin üstüne nasıl yürür? Nasıl bağırır nasıl çalar? Bence tepki veremiyorsunuz biraz kıyın derim

babasi kizin babasiyla konusup durumu anlatsin.
en azindan sizin uzerinize yurumesi icin bir sebep cikmaz ortaya.
cok zor durumunuz ya allah yardimciniz olsun
Bende bunu düşünüyorum ama kız ve kızın ailesi biraz rahat sanırım çünkü gece yarılarında bile dışarda olabiliyor 16 yaşında bir kız. Elbet konuşmasını söyleyecem ama ne tepki verirler bilmiyorum.

Belli ki kolejde yaşamları görüyor onlara uymaya çalışıyor, siz gözünüzle gördünüz mü kızın hediye istemesini mesajda falan? Nasıl emin oluyorsunuz, belki başka birşeye harcıyor, ayrıca sizin üstünüze yürümesi felaket. çok mu sessiz kalıyor sunuz? Bir çocuk annesinin üstüne nasıl yürür? Nasıl bağırır nasıl çalar? Bence tepki veremiyorsunuz biraz kıyın derim
Veriyorum ama gücüm yetmiyor maalesef

Derdiniz çok büyük tek başına bunun üstesinden gelemezsiniz oğlunuz sizi dinlemez o tam bir ergen mutlaka yardım almalısınız ya akraba ya da arkadaşınızdan
İlk önce oğlunuzu bu kızdan ayırmalısınız
Bence direk kızın annesini bulun ve gidip bu olanları ona anlatın gerekirse babasına,
Oğlunuzun aşırı ergenlik hareketleri en az 5 yıl daha devam edecektir tabi durulacak
Ama önünüzde 5 koca yıl daha fazla zarar vermemesi için tek başına hareket etmemelisiniz keşke onu bir pskiatriye götürseniz ,
Ergeni idare etmek çok zor
Babasını buldum zaten ama ne diyeceğimi bilmiyorum birde tepkilerini kestiremiyorum onlar için normal olabilir bu tarz şeyler bilmiyorum anlayabilirler mi yada fazla tepki verirler bu kıza yansırsa oğlum benden daha çok kopar kör olmuş gibi anlatamıyorum ben odada her yerde kızın adı falan yazıyor böyle bişey tüm hayatı o kız şuan

X