ofke kontrol sorunu

Of inanilmaz haklisiniz ve cok zor bir durum. Ben bile burdan esinizin serefsiz patronlarina bir ton kufrettim, umarim ilgili mercilere beddualarim ulasmistir.

Calisma bakanligi hattina anonim sikayet edilemiyor mu? Belki bu konuyu bilen biri cikar. Hani kim oldugunu anlamayacaklari bir sekilde ihbar edemez mi acaba?? Cunku fislenme ve sektorde bir daha is bulamama konusunu cok iyi anliyorum, avukatlikta da oyle, Istanbul'un en buyuk, en "cok uluslu", bilindik plaza hukuk burolari essek gibi mobbing yapar, sabahlara kadar calistirir, asla mesai kavrami yoktur ve kimse sikayet etmez. Bilemedim umarim bir yol bulur esiniz bu cendereden cikmak icin.... :KK43:

Yalniz sizin oğlan iyiymiş 😍
Bunu benim yavruya uyarlarsak o boyalarla beni de boyar, kendi suratını da boyar.

Hadi onları geçtim mutlaka benim boyadıgim saksılara da el atar, sonra da bir güzel salonu falan boyar 😁😁

Herşey her çocukla mümkün olmuyor yani.
Sizin ufaklıkla bunlar mümkünse masallahh 🌼
yazacaktim da neyde dedim herseye bahane ureten anne olmayayim:) ama zaten ben artik cocugum uyanikken ne kadar neye kalkisabilirim farkindayim. sorunum o degil ki....

ya cok basit gecenlerde atolyede birsey aliyorum 1 dakika yanindan ayrildim oyun oynuyoduk ona oyunda bisey yapmak icin kalktim yani yanindan

anne yaposssunn diye yanima geldi, benim de bir kurdela rafim var hatta foto koyayim daha aciklayici olur 7DEA4DEE-F14D-47FF-939E-6E42B32BF2C7.jpeg su rafa elini koydu boydan boya bir sirayi oldugu gibi yere doktu sonra eline kapti iki tanesinin ucundan kikirdeye kikirdeye surukleyerej butun evi o kurdelelrrle dosedi. simdi oyunu birakip o kurdeleleri toplamaya kalksam ben onunla ugrasirken o kimbilir nereye ne yapacak. sonra toplarim diye biraksam 2 saat icinde toplanamaz hale gelecek:)

Ya bekara cocuk konusunda ogut vermek kolay biliyorum sevgili konu sahibi, bu yuzden ise yarar mi yaramaz mi bilmiyorum (cocugu olan arkadaslarim cok utopik ogutler oldugunu soyluyorlar). Ama gecen "cocugunuza fransiz kalin" diye bir kitap okudum, tesadufen karsima cikti, iste Amerikali bir anne Fransa'da yasiyor, bakiyor ki cocuklar cok uslu, hicbir cocuk ortaligi birbirine katmiyor, Amerikan cocuklari gibi delirmiyorlar filan (Fransa'da yasadim buna ben de sahidim). Diyor ki acaba bunlarin bir cocuk yetistirme metodu mu var?

Iste orada ogrendiklerini kitap haline getirmis: cocuk gece agladiginda kucaga almadan bes dakika beklemek, cocugun kendi kendine oyalanmasini tesvik etmek, kendi kendine oynadiginda karismamak, sadece dort ogun yemek yedirmek ve yemediginde israr etmemek, ama atistirmasina da izin vermemek. Orada soyle bir ogut veriyor: cocugun bebekliginden beri sakince, ama kararli ve kendinizden emin bir sekilde "hayir" demek, kesin olarak surekli sozel olarak ama sakince hayir demek cocukta birkac denemeden sonra ise yariyor diyordu. Bilemiyorum dogru mudur. Belki isinize yarayabilir o kitap.

yazacaktim da neyde dedim herseye bahane ureten anne olmayayim:) ama zaten ben artik cocugum uyanikken ne kadar neye kalkisabilirim farkindayim. sorunum o degil ki....

ya cok basit gecenlerde atolyede birsey aliyorum 1 dakika yanindan ayrildim oyun oynuyoduk ona oyunda bisey yapmak icin kalktim yani yanindan

anne yaposssunn diye yanima geldi, benim de bir kurdela rafim var hatta foto koyayim daha aciklayici olur Eki Görüntüle 2640872 su rafa elini koydu boydan boya bir sirayi oldugu gibi yere doktu sonra eline kapti iki tanesinin ucundan kikirdeye kikirdeye surukleyerej butun evi o kurdelelrrle dosedi. simdi oyunu birakip o kurdeleleri toplamaya kalksam ben onunla ugrasirken o kimbilir nereye ne yapacak. sonra toplarim diye biraksam 2 saat icinde toplanamaz hale gelecek:)

haklısın bak bunları toplamak vs zor bunu anlarız ama çocuk hep o kurdelelere heves etmiş muhtemelen

onun da aynısından rafı olsa

yani küçük makaralarda azıcık azıcık biliyorum hepsi para ama hiç yoktan iyidir

yeri gelince "hayır"ı da, "sen kendi işini yap ben kendi işimi" de öğrenmeli

yine kendimden örnek vereceğim ama malum eldeki örnek sadece kendim

oğlum 3 yaş civarıydı

kreşten gelir yemek hazırlar yerdik biraz oynardık vs

sonra benim yabancı dizi saatim vardı alt yazılı

sesi kapalı ama alt yazılı ben onu izlerdim o saat onun serbest saatiydi

sonra ben ona kitap okurdum

bunu kreşte öğretmenlerine anlattım olmaz sabredemez dediler bir bölüm izleyemezsin dediler

aylarca izlediğimizi yazmaya gerek var mı

oğlum 10 yaşında hala sonrasında birlikte bir şeyler yapacaksak o kendi çizilen sınırda yaşar

yavaş yavaş alıştırmalısın

Yalniz sizin oğlan iyiymiş 😍
Bunu benim yavruya uyarlarsak o boyalarla beni de boyar, kendi suratını da boyar.

Hadi onları geçtim mutlaka benim boyadıgim saksılara da el atar, sonra da bir güzel salonu falan boyar 😁😁

Herşey her çocukla mümkün olmuyor yani.
Sizin ufaklıkla bunlar mümkünse masallahh 🌼

Bizim çocuk yetiştirme serüveni zor başladı ve gittikçe uyumlu-kolay bir yere doğru gitti.
Beni taklit etmeye bayılıyor, biz de alanlarımızdan mümkün olduğunca itmemeye çalışıyoruz. Mutfağa girdiğimde yanıma sandalyeyi çekerim, gözetimimde krebini kendisinin yapmasına izin veririm döker saçar ama sorumluluk alır, kendini beslemesi için bir şeyler yapması gerektiğini görür-çözer diye ellemiyorum. Geçtiğimiz günlerde eşim dolap kuruyordu mesela, matkabı kontrollü tutmasına ve vida sıkmasına izin verdik (3 buçuk/4 yaşında tabi, 2 buçuk değil). Merak ediyor, bizim arkamızdan gizlice karıştırıp kendine bi zarar getirmesin diye, neye ilgisi varsa birlikte gidermeye çalışıyoruz, teşvik ediyoruz elimizden geldiğince.

Ama uyumlu bir çocuk olduğu doğrudur, beni pek zorlamıyor açıkçası. Bana çekmemiş. Bana çekseydi dolapların üzerinden atlayıp kafasını gözünü yaralamadığı bir günü olmazdı. Anlıyorum yani her çocuğa işlemez, oluyorsa denesin. :)

Bizim çocuk yetiştirme serüveni zor başladı ve gittikçe uyumlu-kolay bir yere doğru gitti.
Beni taklit etmeye bayılıyor, biz de alanlarımızdan mümkün olduğunca itmemeye çalışıyoruz. Mutfağa girdiğimde yanıma sandalyeyi çekerim, gözetimimde krebini kendisinin yapmasına izin veririm döker saçar ama sorumluluk alır, kendini beslemesi için bir şeyler yapması gerektiğini görür-çözer diye ellemiyorum. Geçtiğimiz günlerde eşim dolap kuruyordu mesela, matkabı kontrollü tutmasına ve vida sıkmasına izin verdik (3 buçuk/4 yaşında tabi, 2 buçuk değil). Merak ediyor, bizim arkamızdan gizlice karıştırıp kendine bi zarar getirmesin diye, neye ilgisi varsa birlikte gidermeye çalışıyoruz, teşvik ediyoruz elimizden geldiğince.

Ama uyumlu bir çocuk olduğu doğrudur, beni pek zorlamıyor açıkçası. Bana çekmemiş. Bana çekseydi dolapların üzerinden atlayıp kafasını gözünü yaralamadığı bir günü olmazdı. Anlıyorum yani her çocuğa işlemez, oluyorsa denesin. :)
aslina bakarsaniz bu anlattiklariniz konusunda hizde sorun yasamihoruz pek, ben dedigim gibi o uyanikken onunla hangi aktiviteleri ne kadar yapabilirim biliyorum artik. zaten su asamada cocukla bas edememek degil sorunum, esimin isi sebebiyle sinirlerim fazlasihla bozuk oldugu icin cocuk dahil hicbirseye katlanamiyor olmak...

mesela ogle uykusuna yatti normalde 4 e kdar uyur, bende bu surede kendime bakit ayirayim
dedim rahatlama seansi oldun makrome filan cikarttim oruyorum. yarim saat once aglayarak uyandi cilginlar gibi agliyo neyin var diyorum itiyo odadan cikiyorum gel diye sesleniyo gozleri kapali uykudan delirmis belli ama uyanmis bi huysuzluk beni de istemiyo derdini de sohlemiyo. yari
saat boyunca anira anira agladi ben yine boyle bi titremeye basladim
sinirden benim
yine sinirlendigimi duyan babasi lutfedip asagi indi cocuk babayi gordu sarildi ve hop uyudu.... cunku 2 gundur babayi gormuyor huysuzlugu ondan. beni degil babayi istiyor ama baba yok. baba asagi yarim
saat sonra degil de 5 dk sonra inmid olsaydi hemen uyumaya devam
edecekti...

bu aralikta ben uzayacak bu kriz belli bari calisma masamin lambasini kapatayim
derken ampule parmagimi yapistirdim
yanlisikla, suam isaret parmagim tamamen yandi. cocuk kriz seklinde ahliuor ben bir yandan aloa vera koparip parmagima surmeye calisiyorum, canim
yaniyo...

halbuki babasi 2 gundur cocuguna vakit ayirabilseydi biraz o cocuk huzursuz uyumayacakti uyandiginda kosup hemen gelseydi aninda iuykuya dalacakti ne benim elim
yanacakti ne cocugun huzuru kacacakti ne sinirlerimiz bozulacakti....

haklısın bak bunları toplamak vs zor bunu anlarız ama çocuk hep o kurdelelere heves etmiş muhtemelen

onun da aynısından rafı olsa

yani küçük makaralarda azıcık azıcık biliyorum hepsi para ama hiç yoktan iyidir

yeri gelince "hayır"ı da, "sen kendi işini yap ben kendi işimi" de öğrenmeli

yine kendimden örnek vereceğim ama malum eldeki örnek sadece kendim

oğlum 3 yaş civarıydı

kreşten gelir yemek hazırlar yerdik biraz oynardık vs

sonra benim yabancı dizi saatim vardı alt yazılı

sesi kapalı ama alt yazılı ben onu izlerdim o saat onun serbest saatiydi

sonra ben ona kitap okurdum

bunu kreşte öğretmenlerine anlattım olmaz sabredemez dediler bir bölüm izleyemezsin dediler

aylarca izlediğimizi yazmaya gerek var mı

oğlum 10 yaşında hala sonrasında birlikte bir şeyler yapacaksak o kendi çizilen sınırda yaşar

yavaş yavaş alıştırmalısın
heves edip oynasa bunlarla da oynamasina izin veririm ki, tehlikeli bisry degil sonucta. oynamiyo bir uctan baslayip bir uca dokuyo ve gidiyo...

bir de bugun fark ettim arka azilari cikmaya calisiyo sanirim yara olmus damaklari. biraz onun da huysuzlugu var muhtemelen

o nasıl işmiş öyle yahu? burada sorumsuz adamları okuduğum için önyargılıyımdır farkındayım ama burda biz bizeyiz idare edin hanımlar ön yargılarımı.

konu sahibi, emin misiniz cidden eşinizin bu kadar çalıştığına?

yani burada bdvde okuyoruz, çocuk babasıyla vakit geçirmek istiyor, adam karısına sesleniyor al başımdan diye ve adam telefondan başını kaldırmıyor falan. çocukla uğraşmamak için işi bahane olarak öne sürmediğine cidden emin misiniz?

burası dışında kendi iş yaşantımdan da biliyorum. bebekle uğraşmamak için babalık iznini iş yerinde geçiren sorumsuz adamları. ben iş yetiştirmek için canımı burnuma takıp akşam 9lara kadar çalışırken, bu adamlar çocuk olduktan sonra mesaiye kalıp iş yerinde kakara kikiri yaparlardı keyfi. hele bir çift vardı eski iş yerimde böyle. kızla çok iyi arkadaştık ve çocuğu olunca kocası aynen böyle davrandı. kıza bi söyleyemedim içimde kalmışlığı var. adamın da umrunda değildi benim karısına yetiştirmem. çok sinir olmuştum.

konunuza dönersem, hadi eşiniz bu ağır şartları kabul etmek zorunda diyelim, onunla aynı işi yapan diğer iş arkadaşlar niye isyan etmiyor? bu adam madem işçisi değil ki, eğitimli beyaz yaka. yeri geliyor işçiler dahi sendikalaşıyor hakkını arıyor. okumuş adamlar cidden bunun hiç çıkar yolunu bulamıyor mu?

o nasıl işmiş öyle yahu? burada sorumsuz adamları okuduğum için önyargılıyımdır farkındayım ama burda biz bizeyiz idare edin hanımlar ön yargılarımı.

konu sahibi, emin misiniz cidden eşinizin bu kadar çalıştığına?

yani burada bdvde okuyoruz, çocuk babasıyla vakit geçirmek istiyor, adam karısına sesleniyor al başımdan diye ve adam telefondan başını kaldırmıyor falan. çocukla uğraşmamak için işi bahane olarak öne sürmediğine cidden emin misiniz?

burası dışında kendi iş yaşantımdan da biliyorum. bebekle uğraşmamak için babalık iznini iş yerinde geçiren sorumsuz adamları. ben iş yetiştirmek için canımı burnuma takıp akşam 9lara kadar çalışırken, bu adamlar çocuk olduktan sonra mesaiye kalıp iş yerinde kakara kikiri yaparlardı keyfi. hele bir çift vardı eski iş yerimde böyle. kızla çok iyi arkadaştık ve çocuğu olunca kocası aynen böyle davrandı. kıza bi söyleyemedim içimde kalmışlığı var. adamın da umrunda değildi benim karısına yetiştirmem. çok sinir olmuştum.

konunuza dönersem, hadi eşiniz bu ağır şartları kabul etmek zorunda diyelim, onunla aynı işi yapan diğer iş arkadaşlar niye isyan etmiyor? bu adam madem işçisi değil ki, eğitimli beyaz yaka. yeri geliyor işçiler dahi sendikalaşıyor hakkını arıyor. okumuş adamlar cidden bunun hiç çıkar yolunu bulamıyor mu?
boyle dusunmekte cok haklisiniz, gercekten akil mantik almiyor yok yahu ya kadin abartiyordur ya da adam calisiyorum diye baska haltlar karistiriyordur diye dusunuluyor. bilmesem aynen boyle dusunurdum bende.

ancak ne yazikki dogru. esim medya sektorunde, reklam sinema dizi vs. surekli yetismesi gereken yayinlar var, musteri ajansa ajans produksiyona derken cok fazla araci var, 20 saniyelik bir reklam hazirlamak icin gunlerce ugrasiyor bazen. ajansin onayladigini musteri onaylamiyor revizyon geliyor setten cekimler gecikiyor vs.

esimin bir tane bile arkadasi yok cikip bir kahve ictigi, 11 yildir birlikteyiz 6.5 yillik ta evliyiz. ben kendim derim arada cik yahu motive et kendini arkdaslarinla bulus icmeye git eglen biraz uzaklas diye, sap sap ne gezicem ya der. hatta tek gorustugu arkadaslari univ ev arkadaslari hepsi sehir disinda, senede bir kere filan bizim sehrimize gelirler bulusurlar, oraya bile beni de alir 4 erkegin icinde bende onlarla otururum. cocuklarin belki ozel konusacaklari vardir seninle sen yalniz git desem bile "gel de su bekarlara iki akil fikir ver tohuma kactilar iyice" der.

isi geregi gala etkinlik davetiyesi olur elinde surekli, eger cift kisilik ayarlayamadiysa gitmez ya da ben zorla gonderirim "git yahu cem yilmaz firsati gecmis eline delimisin" diye...

sirkete pazartesi gidip persembe dondugu zamanlari biliyorum. sirketten ya da kendi telefonundan goruntulu aradigimda kan canagi olmus gozlerini yorgunluktan dolasarak konusan dilini biliyorum... is arkadaslarini hatta patronlarini taniyorum. patronlariyla bir galada vs denk geldigimizde "ahmet bey elinize saglik cok guzel olmus ancak arada eve gonderseniz de bir iki guzel etkinlik yapsak" dedigimde gevrek gevrek gulerek "kirmizicim canim cok tatlisin hadi siz simdi kokteyl salonuna gecin gordun mu bak su zeytinli kanepeler cok guzel ben simdi diger konuklarla ilgileneyim gorusuruz" diye tokalasir gulumser kacar...

neyse cok uzattim, velhasil sektor ne yazikki bu sekilde donuyor. zaten bu yuzden calisanlarin cogu bekar ve yalniz yasayan zaten duzenle alakasi olmayan insanlar. evli cocuklu olanlar %10 ya var ya yoktur. onlarin da esleri de cogunlukla ayni sektorden...

bu calisma sistemine ragmen 6 bin gibi sabit maas alarak calisiyor. mesai yok prim yok.

bir zamanlar sorunun is yeriyle alakali oldugunu dusunerek is degistirdi, suan calisigi firma holding bunyesinde, tamamen kurumsal, ama burda da surec ayni isliyor...

isyan etmesi birsey ifade etmiyor. yasal yollara basvursa haklarini alir ancak sonrasinda sektorde asla is bulamaz, cunku bildigimiz o koca medya dunyasi epi topu 4-5 sirketle donuyor. hepsi birbirini taniyor. yani yasal yollari denediginde kariyerini kullanmayacagi bir is yapacak olmasi lazim.

of cok konustum basini sisirdim ozur dilerim. velhasil is sistemimizde ne yazikki degisiklik yapilamiyor. ve bu duzen boyle gittikce bizim evimizde de ne huzur kaliyor ne tat

boyle dusunmekte cok haklisiniz, gercekten akil mantik almiyor yok yahu ya kadin abartiyordur ya da adam calisiyorum diye baska haltlar karistiriyordur diye dusunuluyor. bilmesem aynen boyle dusunurdum bende.

ancak ne yazikki dogru. esim medya sektorunde, reklam sinema dizi vs. surekli yetismesi gereken yayinlar var, musteri ajansa ajans produksiyona derken cok fazla araci var, 20 saniyelik bir reklam hazirlamak icin gunlerce ugrasiyor bazen. ajansin onayladigini musteri onaylamiyor revizyon geliyor setten cekimler gecikiyor vs.

esimin bir tane bile arkadasi yok cikip bir kahve ictigi, 11 yildir birlikteyiz 6.5 yillik ta evliyiz. ben kendim derim arada cik yahu motive et kendini arkdaslarinla bulus icmeye git eglen biraz uzaklas diye, sap sap ne gezicem ya der. hatta tek gorustugu arkadaslari univ ev arkadaslari hepsi sehir disinda, senede bir kere filan bizim sehrimize gelirler bulusurlar, oraya bile beni de alir 4 erkegin icinde bende onlarla otururum. cocuklarin belki ozel konusacaklari vardir seninle sen yalniz git desem bile "gel de su bekarlara iki akil fikir ver tohuma kactilar iyice" der.

isi geregi gala etkinlik davetiyesi olur elinde surekli, eger cift kisilik ayarlayamadiysa gitmez ya da ben zorla gonderirim "git yahu cem yilmaz firsati gecmis eline delimisin" diye...

sirkete pazartesi gidip persembe dondugu zamanlari biliyorum. sirketten ya da kendi telefonundan goruntulu aradigimda kan canagi olmus gozlerini yorgunluktan dolasarak konusan dilini biliyorum... is arkadaslarini hatta patronlarini taniyorum. patronlariyla bir galada vs denk geldigimizde "ahmet bey elinize saglik cok guzel olmus ancak arada eve gonderseniz de bir iki guzel etkinlik yapsak" dedigimde gevrek gevrek gulerek "kirmizicim canim cok tatlisin hadi siz simdi kokteyl salonuna gecin gordun mu bak su zeytinli kanepeler cok guzel ben simdi diger konuklarla ilgileneyim gorusuruz" diye tokalasir gulumser kacar...

neyse cok uzattim, velhasil sektor ne yazikki bu sekilde donuyor. zaten bu yuzden calisanlarin cogu bekar ve yalniz yasayan zaten duzenle alakasi olmayan insanlar. evli cocuklu olanlar %10 ya var ya yoktur. onlarin da esleri de cogunlukla ayni sektorden...

bu calisma sistemine ragmen 6 bin gibi sabit maas alarak calisiyor. mesai yok prim yok.

bir zamanlar sorunun is yeriyle alakali oldugunu dusunerek is degistirdi, suan calisigi firma holding bunyesinde, tamamen kurumsal, ama burda da surec ayni isliyor...

isyan etmesi birsey ifade etmiyor. yasal yollara basvursa haklarini alir ancak sonrasinda sektorde asla is bulamaz, cunku bildigimiz o koca medya dunyasi epi topu 4-5 sirketle donuyor. hepsi birbirini taniyor. yani yasal yollari denediginde kariyerini kullanmayacagi bir is yapacak olmasi lazim.

of cok konustum basini sisirdim ozur dilerim. velhasil is sistemimizde ne yazikki degisiklik yapilamiyor. ve bu duzen boyle gittikce bizim evimizde de ne huzur kaliyor ne tat

ben de birkaç yıl önce sektör değiştirdim ve eşinizinkine yakın bir sektöre geçtim. duyduğum şeyler vardı ancak bu denli korkunç olduğunu tahmin edemezdim. siz dertleşmek için yazdınız ancak ben çok şey öğrendim şu an, teşekkür ederim bunun için.

eşiniz aşırı asosyal biriymiş anladığım kadarıyla. işinden ziyade sorun bu gibi göründü buradan bakınca. bu iş de onun asosyalliğine on numara oturmuş. bilinçli bir tercih gibi duruyor çünkü bahsettiğiniz yaşam tarzını istediği kadar ihtiyaç olsun kolay kolay kimse kabullenmez. ancak sizinle evlendiğine göre kendisi aslında ortak bir yaşamı da istemiş.

burdan sallaması kolay farkındayım ancak naçizane fikrimce eşiniz bir seçim yapmak zorunda. hem fiziki sağlığı hem de aileniz için. artık ona ihtiyacı olan küçük bir çocuğu ve karısı var. şu anda size yardım edememesi dışında sağlığını bu kadar hor kullanması da sorun. bu tempoya bir insan ne kadar dayanabilir ki? bu bebeğin uzun yıllar babasına ihtiyacı var... başka yerde iş bulamaz demişsiniz, muhakkak haklısınızdır ancak bu kadar çalışkan bir insan hayatının bir kısmında tökezlese de kesinlikle başarılı olacaktır tekrar. sevmediği işte bu kadar dayanan kişi, sevdiği mutlu olduğu işte kimbilir neler başarır? hakkınızda hayırlısı olur umarım miniğin hatrına.

Adam mecbur, baska sansi yok, ne yapsin, beklentin nedir anlamadim acikcasi, bu saatten sonra baska bi sektorde 0 dan baslayamayacagina gore?

ben de birkaç yıl önce sektör değiştirdim ve eşinizinkine yakın bir sektöre geçtim. duyduğum şeyler vardı ancak bu denli korkunç olduğunu tahmin edemezdim. siz dertleşmek için yazdınız ancak ben çok şey öğrendim şu an, teşekkür ederim bunun için.

eşiniz aşırı asosyal biriymiş anladığım kadarıyla. işinden ziyade sorun bu gibi göründü buradan bakınca. bu iş de onun asosyalliğine on numara oturmuş. bilinçli bir tercih gibi duruyor çünkü bahsettiğiniz yaşam tarzını istediği kadar ihtiyaç olsun kolay kolay kimse kabullenmez. ancak sizinle evlendiğine göre kendisi aslında ortak bir yaşamı da istemiş.

burdan sallaması kolay farkındayım ancak naçizane fikrimce eşiniz bir seçim yapmak zorunda. hem fiziki sağlığı hem de aileniz için. artık ona ihtiyacı olan küçük bir çocuğu ve karısı var. şu anda size yardım edememesi dışında sağlığını bu kadar hor kullanması da sorun. bu tempoya bir insan ne kadar dayanabilir ki? bu bebeğin uzun yıllar babasına ihtiyacı var... başka yerde iş bulamaz demişsiniz, muhakkak haklısınızdır ancak bu kadar çalışkan bir insan hayatının bir kısmında tökezlese de kesinlikle başarılı olacaktır tekrar. sevmediği işte bu kadar dayanan kişi, sevdiği mutlu olduğu işte kimbilir neler başarır? hakkınızda hayırlısı olur umarım miniğin hatrına.
is bulamaz demiyorum ancak bu sektorde oldugu surece calisma sistemi degismeyecek. kariyerini kullanmadigi surece vasifsiz eleman olarak bulacagi bir isten kazanacagi asgari ucret ne yazikki bizim icin uygun degil suan.

esim asosyal degildi aslinda. bu sektoru de tamamen bilincsiz aksine aktif bir yasamim olur diye secmisti. ama isin icine girince oyle olmadigini gordu aci sekilde.

sosyallesmeyi cok seviyor aslinda, ama birlikte yapacaksak... evlenmeden once de boyleydi ama evlendikten sonra sanirim biraz da vicdan yapiyor zaten vakit geciremiyoruz kaliteli bir de ayri ayri programlarla iyice zamanimizdan calmayalim diye... tabiki calisma ortami da yeni dostluklar kurmak icin elverisli degil. o yuzden eski ve koklu dostlarimizla ya da ailemizle iletisim kuruyoruz genellikle. cocuktan once masraflar daha az, dinlenme firsati daha cok oldugundan kirk yilda bir cumartesi calismayacaksa hemen haftasonu icin program yapar arada yakin yerlere kacardik, gunubirlik turlar vs. ama cocukla birlikte masraflar inanilmaz arttigi icin, ve cocuk her ortama uyum saglayamadigi icin mecburen daha dingin kendi halimizde yasiyoruz yaklasik 3 yildir.

sektor tam bir rezalet. secip okumayi yanda calismayi dusunen varsa ibret olsun yazdiklarim. hayatini "kaybetmek" isteyen varsa buyursun gelsin onun disinda herkes uzak olsun olabildigince. biz yandik siz yanmayin:)

kizlar selam

nerden baslasam bilmiyorum icim sismis durumda cidden. simdi oturup uzun uzadiya yazsam size acirim okudugunuz icin, yazmasam ne kadar anlatabilirim sorunu bilmiuorum

korona gunlerinde esimin 30 gun calisip 15 gunluk maas almasi,hatta 30 gun bile degil haftada 60-70 saat calisip 15 gunluk maas almasi gibi sacma sapan bi durum yasiyoruz. yasal degil, ama sirket bu hakki kendi lehine cevirdi uyanik davranarak. esim rest cekip calismiyorum ben diyebilir, ama bu kendini fislemekten baska bir ise yaramaz suan. sirkete gireli 8-9 ay oluyor daha...

ve ben, gelir azaldigi icin bazi "parayla giderilebilecek ihtiyaclari mesela" eksiye dustugumuz icin kendi imkanlarimla daha ucuza mal etmeye calisiyorum, fakat 2,5 yasindaki oglumla bu imkansiz bir hal aliyor.

orneklendirmek gerekirse, camasir makinam arizalandi, servis cagirmaya cesaret edemiuoum mesela, camasirlari elde yikamaya, ya da makinada surekli baslat durdur atla filan yaparak bi sekilde cozmeye calisiyorum.

kendime motive etsin diye sebze mebze ekmeye karar verdim. saksi fiyatlari cok fazla oldugundan evde kullanmadigim sepetlerden saksi yapmaya kalkistim, ama gozume de hitap etsin diye elimdeki boyalarla boyamaya calisiuorum yok iki kat sur aman vermnik at kurusun filan derken, ekstra ugrasim oluyor.

cok sevgili oglum cani sagolsun da, surekli beni sabote ediuyor. uyurken yapmaya cslisiyorum pat uyaniyor yarim kaliyor hersey, mesela saksilari boyarken birakmak zorunda kaldim dodugumde boya kurumus fircalar cop olmus gibi...

ornekler artirilabilir kaba hatlariyla boyle.

ama ben cok deliriyorum. madem maddi olarak bizi sirket bu durumda birakti o halde 15 gun calisma biz de zamanaimizi nakite cevirmeye calisalim istiyorum. mesela ben evden e ticaret sisteminde butik tasarim ve organizasyon yapiyorum, ek gelir olabilmesi acisindan o ise odaklanip kazanc kapisi cikartmaya calisiyorum, ama oglum sabote ediyor cunku babasi da calisiyor ben de... kimse onunla ilgilenmeyince o da bizi cileden cikariyor.cani saglsun da canimiza okuyor hep tehlike pesinde. daha gecenlerde tel zimba makinasiyla dilini parcladi dili koptu ucu tutuyordu... o yuzden hic bos birakmaya da grlmeyen bir cocuk...

ve ben bu gibi durumlarda son zamanlarda deliriyorum. baya gercek delirme, elime ne gecerse firlatip atmalar sesim kisilana kadar bagirmalar, surec sikintili zaten uzerine bunlar eklenince...

ne yapacagimi bilemez haldeyim, sakinlestirici mi icsem diye dusunuyorum, bu halde cok zarar gormeye basladik cunku ailece...

normalde boyle bir insan degilim. genellikle sorunlari kolay cozerim, cok detayli dusunurum....ama burda sorun cozmenin disinda hazmedemedigim bir durum oldugu icin bu kadar abarti tepkiler veriyorum farkibdayim.

bu gibi ofke patlamalarinda nr yapmaliyim? bagirip cagirip icimden atmazsam rahatlayamiuorumnsanki. bu pis sinir patlamasi korona bitiminde de devam edecek uzerime yapisacak diye odum kopuyor.

ilk defa boyle bir sorun yasiyorum. kendimle bas edemiyorum. kontrolu kaybetmis gibiyim... bu gibi durumlari yasayanlar var mi baska?
Senin konuna benzer maddi skinti yaşadım ama daha kötüsüydü esim trafik kazası geçirdi 2yil once araba pert oldu beyin kanaması geçirdi arabanın borcu vardi ama esim atlattı cok şükür geriye sadece maddi zorluk kalmıştı bu süreçte hem maddi yünden kızgındım hemde onun yüzünden oldu diye yediremedim cok bağırdım cagirdim ama daha yeni atlatıyorum inan saglik olsun gerisini okadar takma evladının gözü önünde ol ona zarar gelmesin maddi olmasada olur dersin bu süreçte ona gore yaşam tarzı sürmeye çalış zorladıkça kendini harap edersin ve evladına pskolojik olarak buyuk zararın olur

Adam mecbur, baska sansi yok, ne yapsin, beklentin nedir anlamadim acikcasi, bu saatten sonra baska bi sektorde 0 dan baslayamayacagina gore?

beklenti degil aslinda. ben hayatimin duzelmeyeceginin de farkindayim ne yazikki.icim sisiyor bazen tum bunlar yuzunden zor geliyor yapacak birsey yok bende insanim. bu sartlarda kac kisi hayatini devamli mutlu mesut gecirebilir ki?

Senin konuna benzer maddi skinti yaşadım ama daha kötüsüydü esim trafik kazası geçirdi 2yil once araba pert oldu beyin kanaması geçirdi arabanın borcu vardi ama esim atlattı cok şükür geriye sadece maddi zorluk kalmıştı bu süreçte hem maddi yünden kızgındım hemde onun yüzünden oldu diye yediremedim cok bağırdım cagirdim ama daha yeni atlatıyorum inan saglik olsun gerisini okadar takma evladının gözü önünde ol ona zarar gelmesin maddi olmasada olur dersin bu süreçte ona gore yaşam tarzı sürmeye çalış zorladıkça kendini harap edersin ve evladına pskolojik olarak buyuk zararın olur

size de cok gecmis olsun. herseyin basi saglik gercekten de.

benzer birseyi bizde yasamistik, dugunumuzden 3 gun once bekarliga veda partisi yaptigimiz gece esim kiralik aracla kaza yapmisti.arac cok ciddi hasar gordu takla atti cok sukur canina birsey olmadi. ama biz de uzun sure onun borclarini odedik. bende calisiyordum ve ek olarak evden yuruttugumuz bir butik atolyemiz var. toplamda 3 gelir sagladigimiz halde o kaza yuzunden kurusumuz kalmadi maddi olarak coktuk hala toplanamiyoruz.

Yazdığınız yorumlardan yola çıkarak anladığım şu. Sanırım süreç öncesi iyi bir kazancınız vardı belki şuanda çoğu insana göre yine iyidir ama sizi yıpratan eski durum ile kıyasınız gibi. Çünkü ben 2500 tl ile geçiniyorum ama siz 7000 tl lik bir hayata alışmışsınızdır. Süreç baya yormuş sizi belli. Benim evime giren para birden yarılansa eşim işten çıksa vs gerçekten zor olurdu psikolojim de etkilenirdi. Ama toparlamak gerek

Yazdığınız yorumlardan yola çıkarak anladığım şu. Sanırım süreç öncesi iyi bir kazancınız vardı belki şuanda çoğu insana göre yine iyidir ama sizi yıpratan eski durum ile kıyasınız gibi. Çünkü ben 2500 tl ile geçiniyorum ama siz 7000 tl lik bir hayata alışmışsınızdır. Süreç baya yormuş sizi belli. Benim evime giren para birden yarılansa eşim işten çıksa vs gerçekten zor olurdu psikolojim de etkilenirdi. Ama toparlamak gerek
1 yol oncesine gore 9 bin civari gelirimiz vardi. 10 ay once benaniden isten cikarildim tazminatim verilmedi, gelirimiz birden 6 bine dustu. tabiki afalladik, bocaladik, bir sekilde halletmeye calistik, ucu ucuna da olsa donduruyorduk, ancak simdi de maasin yarisina el kondu.

esim freelance proje buldu 2 tane, ancak kismi zamanli calisiyor gorunmelerine ragmen full mesaili calistiklari icin firsat bulup tamamlayamayacagindan mecburen geri cevirdi. ben atolyeye odaklanip kampanyalar filan yapmaya calistim, ama cocuk uzerimdeyken is gibi olmadi. suan 1 yil icinde gelirimiz %60 azaldi.

size de cok gecmis olsun. herseyin basi saglik gercekten de.

benzer birseyi bizde yasamistik, dugunumuzden 3 gun once bekarliga veda partisi yaptigimiz gece esim kiralik aracla kaza yapmisti.arac cok ciddi hasar gordu takla atti cok sukur canina birsey olmadi. ama biz de uzun sure onun borclarini odedik. bende calisiyordum ve ek olarak evden yuruttugumuz bir butik atolyemiz var. toplamda 3 gelir sagladigimiz halde o kaza yuzunden kurusumuz kalmadi maddi olarak coktuk hala toplanamiyoruz.
seni çok iyi anlıyorum cok zor süreçler ama para bişekilde kazanılıyor iste bu yönden bakmaya başladım cunku hep kötüsünü düşündükçe çocuğuma huzuruma cok zararım dokundu insan kendini hasta eder cidden çok düşünme bekle sabret olacağına varacak hersey sadece olan duruma gore hareket etmeye çalış insallah kolaylıkla atlatırsınız

seni çok iyi anlıyorum cok zor süreçler ama para bişekilde kazanılıyor iste bu yönden bakmaya başladım cunku hep kötüsünü düşündükçe çocuğuma huzuruma cok zararım dokundu insan kendini hasta eder cidden çok düşünme bekle sabret olacağına varacak hersey sadece olan duruma gore hareket etmeye çalış insallah kolaylıkla atlatırsınız
sorun sadece para da degil ne yazikki... hani maddi sorunlar yuzunden boyle kendimi uzuyor olsam neyse... ama aile olarak bir araya gelip huzurlu bir gun grciremiyoruz. esim sacma sapan is saatlerinden dolayi gergin sinirli ve tabiki yorgun ben oyle... iletisimimiz sifir ayni evin icinde birbirimize degil ama duruma ofkemizden gerginlikten konusmuyoruz. ben para ile mutlu olan biri olmadim hicbir zaman, evet para gerekli ama az parayla da gayet yasayabiliyorum. alisveris yapamiyorsam kendime dikis dikebiliyorum, tatile gidemiuorsam kamp kuruyorum ve bunlarda beni gayet mutlu ediyor sorun sadece paraysa... ama degil cunku bizim evimizde huzur kalmadi. surekli ama surekli gergin ve yorgun bir es benim de motivasyonumu dusuruyor. bizim durumumuzdan oglum da etkileniyor daha fazla mizmiz ve aksi oluyor. ben daha tahammulsuz oluyorum, evimiz bu kadar huzursuz calisma ugruna bari para olsa da borcu eksigi dusunmesem diyorum, o da yok... para mevzuunun tek etkisi bu aslinda duruma...

evet fiziksel sagligimiz yerinde ancak ikimizin de ruh sagligi gitmis durumda. ikimiz de antidepresan kullaniyoruz.

X