Nişanlıyken para ortak mıdır?

Ay çok rahatladım ya. Çok teşekkür ederim bi an ben kendimi suçlamaya başladım o paraya dokunmamam mı gerekiyordu ya da söylemem mi gerekiyordu diye bana dedi ki bozulup borcun varsa bana deseydin paran kalırdı köşede ben öderdim dedi ama ben böyle bir şeyi istemezdim o zaman yeni nişanlıydık kendi param varken ona sen borcumu öde benim köşede param kalsın diyemezdim öyle bi yapım yok ki benim köşeye birikim diye attığım parayı o bir ay çalıştığında kazanıyor zaten ben evlilik hazırlığında harcamayıp tutsam da neye kullanabilecektik ufak tefek giderlere.
Bu yazdıklarınızdan sonra ben nişanlınızın bunu art niyetli olarak sorduğunu düşünmüyorum. Çok kafaya takmayın bence

Yani yazmayayım diyorum ama adam buram buram varoşluk kokuyor. Zaten paran var kardeşim, karşı tarafa hem işten çıkıp diyorsun parasız bırakıyorsun hem de olmayan parayı ne yaptın diyorsun ... kazancı iyiyimiş senin elindeki kuş kadar paraya göz dikmesi mide bulandırıcı. Şahsen benim midem bulanırdı.

KOnuya geleyim işe geri dön evliliğe de daha ıznrık harcama. Madem parası var getirsin koysun. Sen niye bir adamın lafıyla işten çıkıyorsun, köle misin pilli bebek misin? BU zamanda kadın çalıştırmama kaldı mı? Acilen dön işine kendine saygın olsun biraz. Adam git uçurumdan atla dese atlayacak mısın? Sana hiçbir saygısı yok bu adamın bana kalırsa bu işi toptan geç ya neyse.

Ay çok rahatladım ya. Çok teşekkür ederim bi an ben kendimi suçlamaya başladım o paraya dokunmamam mı gerekiyordu ya da söylemem mi gerekiyordu diye bana dedi ki bozulup borcun varsa bana deseydin paran kalırdı köşede ben öderdim dedi ama ben böyle bir şeyi istemezdim o zaman yeni nişanlıydık kendi param varken ona sen borcumu öde benim köşede param kalsın diyemezdim öyle bi yapım yok ki benim köşeye birikim diye attığım parayı o bir ay çalıştığında kazanıyor zaten ben evlilik hazırlığında harcamayıp tutsam da neye kullanabilecektik ufak tefek giderlere.

Belki kötü niyetli değildir.
Bozuldu demişsiniz sonra da bunu demişsiniz. Bilemedim şimdi.

Sonra da ceyizini de bana aldırdın derdı, ne munasebet

Yok karıştırma konusunda hiç bahsetmem maddi konularda biraz hassasımdır. Herkesin aynı düşünmesi beni çok rahatlattı. Keza kendisi de hep istersen hiç çalışma ben sen çok istiyorsun çalışmayı diye saygı duyarım sadece der hani benden bi para beklentisi de yoktur ben alıştığım için çalışmak istiyorum şu anda da çalışmayınca ve köşedeki parayı da mecburen harcayınca suçlandım herhalde bi. Ama işten çıkarken de kesinlikle çıkmam konusunda en büyük destekçim yine kendisiydi.
İşten cıkmanızı ıstemesi her zaman iyilik degildir, bazen yıl kaybedersiniz,bazen konum. Sonra da eve mahkum olursunuz gonlunuze gore iş bulamadıgınız için.Kendınızı kotu hıssetmeye başlarsınız, bır de iş begenemedın dıye suçlanırsınız, yapmaz demeyin.

hayır, kendi çalışıp biriktirdiğin para sadece seni ilgilendirir. kaldı ki sen yine evliliğin için harcamışsın. keyfine harcasaydın da kime neydi? boş ver senin için rahatsa kimseye laf düşmez. zaten kazancı iyi biriymiş kadının parasıyla plan yapmamıştır diye düşünüyorum

İşten cıkmanızı ıstemesi her zaman iyilik degildir, bazen yıl kaybedersiniz,bazen konum. Sonra da eve mahkum olursunuz gonlunuze gore iş bulamadıgınız için.Kendınızı kotu hıssetmeye başlarsınız, bır de iş begenemedın dıye suçlanırsınız, yapmaz demeyin.
Eşi tarafından işten çıkarılıp pasifize edilmiş, baskılanmış ve de bir hizmetçiye dönüştürülmüs kadın konuları ile dolu bu mecra , konu sahibi aşkın heyecanı ile bunları göremiyor, evlenince ne demek istediğimizi iyi anlayacak , böyle bir adam kendisini az bir harçlığa mahkum eder ama ne anlatsak da boş, acil işe dönmeli ve de ipleri eline almalı, baskıyı ve bu tarz zorbalıkları şiddetle reddetmeli, 5 yıllık evli , çalışan, ayakları üzerinde durmak zorunda bırakılmış bir kadın olarak söylüyorum bunları, çalışmayan, muhtaç, pasif kadını herkes ezer ailesi bile ...

Eşi tarafından işten çıkarılıp pasifize edilmiş, baskılanmış ve de bir hizmetçiye dönüştürülmüs kadın konuları ile dolu bu mecra , konu sahibi aşkın heyecanı ile bunları göremiyor, evlenince ne demek istediğimizi iyi anlayacak , böyle bir adam kendisini az bir harçlığa mahkum eder ama ne anlatsak da boş, acil işe dönmeli ve de ipleri eline almalı, baskıyı ve bu tarz zorbalıkları şiddetle reddetmeli, 5 yıllık evli , çalışan, ayakları üzerinde durmak zorunda bırakılmış bir kadın olarak söylüyorum bunları, çalışmayan, muhtaç, pasif kadını herkes ezer ailesi bile ...
Evet, düğüne az bır zaman kalana kadar calısabılırdı, ve gostermiş olurdu ki BEN, CALISACAGIM. Ben İSTERSEM bırakırım. Büyük harflerle gözüne sokmus olurdu. Felaket tellallığı olmasın da görünen köy kılavuz istemez. Erkekler sever öyle, gıdım gıdım para vereyim, yemegim sıcak, bebegim bakımlı, ev temiz, kadın ful enerji olsun, amma o oyle olmuyor. Kendini böcek gibi hisseder bir süre sonra. Ve zaman telafısı olmayan tek seydır..

Sonra özgüveni diplerde... Çevremde iki arkadaşım o duruma geldi. Biri topladı kendini diğeri evden çıkamıyor 🙄

Çalışmanızı istemiyorsa o iş yerinde size bu calismadiginiz zaman boyunca destek olmak için ne yaptı ?
Ailenizin durumu belliymiş.
Demedi mi hiç size bunca ay ya sen calismiyorsun sana para göndereyim mi veya bir istediğin var mı diye ?

Ya aslında ihtiyacın var mı diye soruyordu o konuda hakkını yiyemem ama tabiki benim kendi üstüme düşeni ona ihtiyaç gibi gösterip aldıracak halim de yoktu ne yapmam gerekiyorsa kendi paramdan yaptım şu konuda haklısınız ben ona hiçbir zaman sormadım biriktiriyor musun şu kadar bilezik al bak şunu almazsan olmaz gibi tavırlarda olmadım o da bana sormasa olurdu çünkü ihtiyacı olmadığına çok eminim
Laf olsun diye sorması ayrı hakikaten para gondermesi ayrı.
8 ayda size hiç para yolladi mi ?

Evet, düğüne az bır zaman kalana kadar calısabılırdı, ve gostermiş olurdu ki BEN, CALISACAGIM. Ben İSTERSEM bırakırım. Büyük harflerle gözüne sokmus olurdu. Felaket tellallığı olmasın da görünen köy kılavuz istemez. Erkekler sever öyle, gıdım gıdım para vereyim, yemegim sıcak, bebegim bakımlı, ev temiz, kadın ful enerji olsun, amma o oyle olmuyor. Kendini böcek gibi hisseder bir süre sonra. Ve zaman telafısı olmayan tek seydır..
Böyle erkekler çaktırmadan sevgi , aşk kisvesi altında gizli gizli yapıyor, bir bakmışsın eşinin ve ailesinin hizmetçisi oluvermişsin, kucağında bebekle çalışamazsın da , resmen kabus ...

Kızlar merhaba, ben yaklaşık 8 aydır nişanlıyım. Nişanlımın durumu çok iyi. Ben de çalışıyordum özelde, hem KPSS girmek için hem şehir değiştireceğim işin hem de nişanlımın etkisi de oldu o çalıştığım yerde çok çalışmamı istemiyordu işten ayrıldım. Sınavım güzel geçti bu arada olursa memuriyeti kesinlikle deneyeceğim olmazsa da elimde meslek var evlenince şehir değiştireceğiz düzenim oturunca çalışacağım. Fakat şu anda çalışmıyorum.

Benim işten ayrıldığımda köşede param vardı ve ben o paranın bir kısmını çeyiz aldığım için borcum vardı ona ödedim, bir kısmını ailemin durumu benim çok iyi değil 2 tane kardeşim var birisi seneye üniversiteye gidecek düğünde takmak için bana bilezik kolye falan aldılar açıkçası köşede param varken çok içim rahat etmedi yarısını kendimden verdim bir kısmına kendi giderlerime harcadım (fatura, evlenince kullanılacak nevresim kıyafet, nişanlımın düğün saati) ailemden para çok almadım. Nişanlımdan da talebim olmadı ikimizde üstümüze düşeni yaptık ekstra para isteme durumum 8 ayda hiç olmadı.
Nişanlım kendi birikimim olan parayı harcadığımı bilmiyor ama şöyle bilmiyor köşedeki kendi paramı harcarken ya biriktirdiğim paradan harcıyorum diye bir bilgi geçme gereksiniminde bulunmadım. Bu arada bende ona şu anda sormam ailesine istediği gibi tabiki harcama yapabilir onun ailesi de düğün kaldıracak durumda değil nişanlım dolarla kazanıyor parasını doğru olan onun yapması zaten babası emekli. Evlenince tabiki her giren para ortaktır ben çalışırken de bu böyle olacak bunun farkındayım ama nişanlıyken giderlerimiz evlerimiz ayrıyken bu aidiyeti hissetmedim sanırım.
Nişanlım dün akşam konuşurken senin ne kadar vardı köşede gibi bir laf geçirdi ben de az bi kısım kaldı onu harcadım dedim böyle biraz bozuldu gibi hissettim. Paranın abartısız %70 ini evleneceğim için harcadım. Sonra konu kapandı ama ben biraz suçlandım açıkçası. Sizce o paraya dokunmamam mı gerekiyordu? Tekrar konusu açılırsa nasıl bir aksiyon almalıyım?
Ay şaka misiniz? Kendi paranizin hesabini kimseye vermek zorunda degilsiniz?
Evlendikten sonra bile degilsiniz.

Benim babam da öyledir ve gördüğüm alıştığım düzen bu tamamen. Annem çalışıyor bi de benim. Ben çalışırken de bana ihtiyacın var mı diye sorardı hep bazen eline çok para geçerse hemen harçlık atardı ki hala yapıyor. Nişanlısın benden çıktın demedi bir defa bile. Bu sebepten zaten elimdeki paramı bu evden gitmeden aileme de harcamak istedim emekleri çok bende bana o kadar masraf yaptılar yardımcı oldum. 1 ay sonra düğünümüz var. Sizce önce bi izleyip eğer bana ben istemeden para verme zahmetinde bulunmaz ise mi bana ayda bütçe ayır ya da kart ver diye söyleyeyim. Belki de kendi aklına gelip ya sen şu kartı al harcarsın diyecek kendi içinden gelecek mi bi bakmış olurum.

İçinden gelmesini beklemeyin, nasıl baslarsa oyle gider. Konuyu getirin konusun. Rahat olun, normal oldugunu farketsin.

Kızlar merhaba, ben yaklaşık 8 aydır nişanlıyım. Nişanlımın durumu çok iyi. Ben de çalışıyordum özelde, hem KPSS girmek için hem şehir değiştireceğim işin hem de nişanlımın etkisi de oldu o çalıştığım yerde çok çalışmamı istemiyordu işten ayrıldım. Sınavım güzel geçti bu arada olursa memuriyeti kesinlikle deneyeceğim olmazsa da elimde meslek var evlenince şehir değiştireceğiz düzenim oturunca çalışacağım. Fakat şu anda çalışmıyorum.

Benim işten ayrıldığımda köşede param vardı ve ben o paranın bir kısmını çeyiz aldığım için borcum vardı ona ödedim, bir kısmını ailemin durumu benim çok iyi değil 2 tane kardeşim var birisi seneye üniversiteye gidecek düğünde takmak için bana bilezik kolye falan aldılar açıkçası köşede param varken çok içim rahat etmedi yarısını kendimden verdim bir kısmına kendi giderlerime harcadım (fatura, evlenince kullanılacak nevresim kıyafet, nişanlımın düğün saati) ailemden para çok almadım. Nişanlımdan da talebim olmadı ikimizde üstümüze düşeni yaptık ekstra para isteme durumum 8 ayda hiç olmadı.
Nişanlım kendi birikimim olan parayı harcadığımı bilmiyor ama şöyle bilmiyor köşedeki kendi paramı harcarken ya biriktirdiğim paradan harcıyorum diye bir bilgi geçme gereksiniminde bulunmadım. Bu arada bende ona şu anda sormam ailesine istediği gibi tabiki harcama yapabilir onun ailesi de düğün kaldıracak durumda değil nişanlım dolarla kazanıyor parasını doğru olan onun yapması zaten babası emekli. Evlenince tabiki her giren para ortaktır ben çalışırken de bu böyle olacak bunun farkındayım ama nişanlıyken giderlerimiz evlerimiz ayrıyken bu aidiyeti hissetmedim sanırım.
Nişanlım dün akşam konuşurken senin ne kadar vardı köşede gibi bir laf geçirdi ben de az bi kısım kaldı onu harcadım dedim böyle biraz bozuldu gibi hissettim. Paranın abartısız %70 ini evleneceğim için harcadım. Sonra konu kapandı ama ben biraz suçlandım açıkçası. Sizce o paraya dokunmamam mı gerekiyordu? Tekrar konusu açılırsa nasıl bir aksiyon almalıyım?
Nişanlınıza ne sizin köşedeki paranizdan?
Karninizi o doyurmuyorsa köşedeki paranizı nereye ayirdiginiz onu baglamaz.
Kösedeki paraniza sorabiliyorsa kaç aydir işsiz iseniz harcligin varmi ihtiyaclarini karsilayabiliyomusun diye sordumu size?

Evlenince çalıştiginizda da vermeyin sakin maaş kartinizi falan eşinize.
Giderlerinizi belirler ortak bir hesaba ona göre para atar giderlerinizi karşılarsınız.
Tabi bu demek degilki gerisi sadece benim param veya onun parası.
Ayrıca birde olabilecekse birikim hesabiniz olsun orayada her ay atabildiginiz kadar atin gerisi sizde kalsın.
maaş kartinizi kaptirip size para vermesini beklemeyin.
Bende sizin gibi evlenmeden işten ayrilmistim, tazminatimi almak icin is yerim uzaga tasiniyordu neyse evlendik ben hala işsizim bir sabah kalktim evde ekmek yok cebimde para yok, çok sinirlendim eşimi aradım evde ekmek yok dedim e çık al canım dedi para biraksaydin alirdim dedim.
işi eve çok yakindi ekmegi kendi getirdi 1 hafta sonra kredi kartim cebimdeydi, her ayda harclik birakmayi huy edindi ondan sonra.
Erkekler bazen kötülüğünden değilde olayı idrak edemediginden akil edemiyor çünkü herkes babasinin evinden geliyor o eve, ekmek nasıl gelmiş vs pek düşünülmüyor vs.
Hemen ilk hatada kavga etmek yerine bu şekilde bir açiklamayla olayi aydinliga kavusturabilirsiniz belki ilerde

Kızlar her birinize ayrı ayrı çok teşekkür ederim. Bana inanılmaz güç verdi yazdıklarınız. Demin düğün vs konuşurken tekrar konu açıldı. Bu sefer kendimi suçlu hissetmek şurda dursun gayet özgüvenli bir şekilde “ailemin benim için yaptıklarını biliyorsun evlenince her şeyimiz ortak olacak farkındayım bu sebeple nişanlıyken yapabileceğim yardımın en iyisini aileme yaptım benim köşede param var gibi düşünme işten de bir anda çıktım istediklerimi tam yapamadım haliyle o paradan harcadım” dedim. Ben böyle düşünemedim tabi haklısın tarzında konuştu iyi şeyler söyledi konu kapandı. İçim o kadar rahatladı ki. Bana inanılmaz yardımcı oldunuz gözüm daha çok açıldı diyebilirim. Şundan emin olun ki iş hayatıma kesinlikle devam edeceğim karşımda dünya iyisi bir insan da olsa maddi konular gerçekten çok hassas bir teraziymiş bir kez daha emin oldum. Aslına bakarsanız çok kötü niyetle bunu yapmadığını hissediyordum zaten ama yine de bozulduğunu hissetmiş olmak beni yaralamıştı. Belki de sizlere sormasam küçük dünyamda kendimi de suçlayıp iyice suçlu duruma düşecektim bu konu bu şekilde çözülmeyecekti belki ileride 1 tl bile isterken çekinen bir kadın olacaktım bunu güçsüzlük görüp ama hayır şu an her şeyin çok daha farkındayım inanın. Gününüz en az benimki kadar güzel ve rahatlamış geçsin hanımlar :):KK200:

X