Nevreste'nin Mutfağı

buda benim dil çorbam. resmini koyayım dedim:)
dana dili
8-9 bardak su
1 yumurta sarısı
1 su bardağı yoğurt
3 tepeleme yemek kaşığı un
tuz
sarımsak
sirke
üstüne kırmızı biberli yağ.

Yapılışı : Dili düdüklü tencereye suyla birlikte koyuyoruz. piştikten sonra üzerindeki beyaz kısmı soyuyoruz.küpler halinde doğruyoruz.Pişirdiğimiz suyu süzüp başka bir tencereye alıyoruz.Etleri içine atıp kaynamaya başlayınca yumurta sarısını,unu ve yoğurdu karıştırıyoruz.Kaynayan sudan içine katıp yavaşça çorbaya ilave ediyoruz.sarımsak ve sirkeyide ekleyip üstüne kırmızı biberli yağıda katıp biraz kaynaqtıp altını kapatıyoruz. Bir taşım kaynadıktan sonra altını kapatıyoruz
.
bu tarifi bir blogta bulmuştum. arada yaparım.

mfe7.jpg
Ellerine sağlık canım:KK56:Hiç yapmadığım bir çorba eminim çok güzeldir:KK19:Yoğurtlu çorbalar çok güzel oluyor:KK31:Paylaştığın için çok teşekkürler:KK19:

NUTELLALI SANDVİÇ KURABİYE

MALZEMELER:

250 gr margarin
1 su bardağı sıvıyağ
1,5 su bardağı pudra şekeri
2 bardak nişasta
1 paket kabartma tozu
Aldığı kadar un (Yumuşak bir hamur olacak)
Arasına ve kenarlarına sürmek için,
Nutella
Kenarlarını bulamak için :
Fındık

YAPILIŞI:

Tüm malzeme ile hamur yoğrulup ince şekilde açılır.Çay bardağı veya ona benzer bir malzemeyle yuvarlaklar kesilip yağlı kağıt serilmiş tepsiye dizilip pişirilir.Kurabiyeler soğuyunca arasına nutella sürülüp yapıştırılır.Kenarlarına da nutella sürülüp fındığa bulanır.(Fındıktan sonra hindistan cevizine de bulayabilirsiniz.)Üzerine pudra şekeri serpilir.

ET67m.jpg

NBTza.jpg

Ellerine sağlık canım:KK56:Paylaştığın için çok sağol:KK16:

Nevoşum, uzun bir aradan sonra tekrar mutfağındayım:KK16::KK16:
Aslında dün ekleyecektim ama biraz yoğundum, oğlumun doğum günüydü fırsat bulamadım:KK31:

ZEYTİN EZMELİ, PEYNİRLİ RULO ÇÖREK

Eki Görüntüle 813373

Malzemeler:

• 3,5 su b. un
  • 1 su b. yoğurt
  • Yarım paket margarin
  • 1 yumurta
  • 1 paket kabartma tozu
  • Yarım çay k. tuz

İçi için:

• Zeytin ezmesi
  • peynir
  • kekik ve pulbiber

Üzeri için: Yumurta sarısı

Malzemeleri bir kaba alıp hamuru yoğurun. Ardından tezgaha biraz un serpip hamuru merdane ile 1 cm kalınlığında açın. Zeytin ezmesini hamurun her yerine eşit olarak yayın. Üzerine peyniri rendeleyin, kekik ve biraz pulbiber serptikten sonra rulo yapın. Sonrasın da hamuru bir parmak genişliğinde kesin ve pişirme kağıdı serdiğiniz tepsiye aralıklı olarak dizin. Üzerine yumurta sarısını sürün. 180 derece fırında 20-25 dakika kadar pişirin.
Özellikle kahvaltı menüleri için çok güzel bir tarif:KK56:

TAVUK GÖĞSÜ TATLISI

Eki Görüntüle 813451

Malzemeler:

• Yarım tavuk göğüs eti
  • 1 lt. süt
  • 1 kahve fincanı pirinç unu
  • 1 kahve fincanı mısır nişastası
  • Yarım kahve fincanı un
  • 1,5 su b. toz şeker
  • 1 paket vanilya
  • Üzeri için tarçın

Öncelikle göğüs etini haşlayın. Haşlanan eti soğuk su koyduğunuz kabın içine alıp su içinde iyice didikleyin. Ardından bir kaç kez su altın da ovarak yıkayın. Tekrar soğuk su dolu kaba koyup buzdolabın da beklemeye bırakın ( 7-8 saat kadar ). Dolapdan çıkarınca tekrar 2-3 defa soğuk su da avucunuzla ovarak yıkayın. Suyunu iyice sıkıp başka bir kaba alın. ( Bu aşamalar sonrasın da et kokusu kalmıyor).
Tencereye sütü koyup ocağa alın. Un, nişasta, pirinç ununu bir kase de az su ile çırpın. Karışımı süte ekleyin ve çırpma teli ile devamlı karıştırın. Kaynama noktasına gelmeden ocağın altını kapatın. Göğüs eti, şekeri, vanilyayı muhallebiye ekleyip karıştırın. Ocağın altını tekrar açıp kaynayıncaya kadar sürekli karıştırın.
Ocaktan aldıktan sonra 1-2 dakika mikserle çırpın. Borcam ve ya tepsi içini su ile ıslatın ve tatlıyı tepsiye dökün. 1 saat dinlendikten sonra buzdolabına alıp en az 4-5 saat bekletin. Üzerini tarçınla süsleyip, dilediğiniz şekilde servis yapabilirsiniz.
Afiyet olsun:KK16:
Hoşgeldin canım:KK19:
Ellerine sağlık canım çok güzel görünüyorlar:KK56:Paylaştığın için çok sağol:KK16::KK16:

Benim ilk sayfayı yakın zamanda güncellemem lazım:KK9:Bu paylaşımlar kaybolmasın:KK56::KK16:

merhaba ablacım
malum kış yaklaşıyor
kuru fasülye ve nohutu düdüklüde pişiremiyorum ben:KK1:
kendilerinden korkuyorum bekarken evde patlamıştı:KK9:
gelelim soruna düdüklüde haşlamadıgım için fasülye ve nohutum biraz diri kalıyor
ve tencerede çok uzun süre haşlamam gerekiyor
bana önerebilecegin bişey var mı

Hoşgeldin canım:KK19:
Ellerine sağlık canım çok güzel görünüyorlar:KK56:Paylaştığın için çok sağol:KK16::KK16:

Benim ilk sayfayı yakın zamanda güncellemem lazım:KK9:Bu paylaşımlar kaybolmasın:KK56::KK16:

Hoşbuldum canım:KK19: Ben teşekkür ederim nevoşum:KK16::KK16:

Canım benim, çok çok teşekkür ediyorum oğlum adına:KK19::KK16::KK16::KK16:

merhaba ablacım
malum kış yaklaşıyor
kuru fasülye ve nohutu düdüklüde pişiremiyorum ben:KK1:
kendilerinden korkuyorum bekarken evde patlamıştı:KK9:
gelelim soruna düdüklüde haşlamadıgım için fasülye ve nohutum biraz diri kalıyor
ve tencerede çok uzun süre haşlamam gerekiyor
bana önerebilecegin bişey var mı

Merhaba canım hoşgeldin:KK16:
Canım nohut ve fasulyeyi önce sıcak su ile ıslatmanı tavsiye ederim:KK34:Islatırken içine karbonat veya kabartma tozu koy ve öyle beklesin daha sonra soğuk su ile yıkayıp pişir:KK34::KK56:

Son düzenleme:
Merhaba canım hoşgeldin:KK16:
Canım nohut ve fasulyeyi önce sıcak su ile ıslatmanı tavsiye ederim:KK34:Islatırken içine karbonat veya kabartma tozu koy ve öyle beklesin daha sonra soğuk su ile yıkayıp pişir:KK34::KK56:

ben hep soguk suyla ıslatırtım
bide sıcak deneyim
teşekkür ederim ablacım:KK54:

Milföy pizza yapmayan varsa hala şiddetle tavsiye ederim:KK56:Bu kez susam döktüm üzerine harika oldu:KK34:

$1.jpg

Ben bu keki tuturana kadar deneyeceğim:KK9:
Bu kez kare kalıpta yaptım üzerine çikolata sos ve damla çikolata hindistan cevizi ile süsledim..Kalıp büyük olduğu için ölçüyü artırdım:KK56:Tadı çok güzel oldu 2.gün akşama kalmadı çocuklar beğendiler:KK9:

Malzemeler
4 yumurta
1.5 su bardağı şeker
1.5 su bardağı süt
1 Çay bardağı sıvı yağ
1 paket kabartma tozu
2 yemek kaşığı kakao
2.5 su bardağı un(artırılabilir)

YAPILIŞI

Öncelikle şeker ve yumurta çırpılır..Daha sonra süt,yağ eklenir ve üzerine un ve kabartma tozu eklenip karıştırılır...Daha sonra ölçü 2 ye bölünür ve birine kakao eklenerek Yağlanmış kare kalıba istediğiniz şekil dökülür..175derecede pişirilir..20dakika fırın hiç açılmaz daha sonra bir kürdan yardımıyla pişip pişmediği kontrol edilir..
Soğuyan kek kalıptan çıkarılarak üzerine çikolata sos dökülür ve damla çikolata ve hindistan cevizi ile süslenir...
$10.jpg $11.jpg $12.jpg $13.jpg

Balık mevsimi açıldı:KK52::KK52:
Biz ilk seçeneğimizi istavrit ile yaptık..Salata ile harika oldu:KK56:

Malzemeler
1 kg istavrit
1 su bardağı mısır unu
1 çay kaşığı kekik
Tuz
1 ince belli çay bardağı sıvı yağ

YAPILIŞI
Temizlenmiş balıklar yıkanır.Daha sonra tuz ve kekik eklediğimiz una bulanarak balık pişirme tavasına dizilir..Üzerine yağ gezdirilerek pişirilir. Bir tarafı pişen balıklar kapağı ile ters çevrilerek diğer tarafın pişmesi sağlanır..:KK56:
$20.jpg $21.jpg
Balık sonrası helvasız olmaz:KK52:

MALZEMELER

1/2 paket margarin
1 su bardağı un
2 su bardağı süt
1 su bardağı şeker

YAPILIŞI
Yağ bir tecereye konur ve eritilir üzerine un eklenerek kavrulur..Ayrı bir kaba şeker ve süt eklenerek kaynamaya bırakılır ve biraz soğumaya bırakılır..Daha sonra kavrulan una süt eklenir ve hızlıca karıştırılır..Daha sonra servis tabağına istenilen şekilde konulur..
$22.jpg

Bu içli köfte çok güzel oluyor..Mantı havası var tavsiye ederim..Kendim tek başına ilkkez denedim eşim çok beğendi:KK56:
YOĞURTLU İÇLİ KÖFTE

MALZEMELER
Hamuru için

Hamuru için:

3 su bardağı ince bulgur
6
yemek kaşığı tepeleme un
1.5 çay kaşığı tuz
1 yumurta
İçi için:
Yarım kg kıyma
1baş soğan-maydanoz
Karabiber, tuz
Haşlamak için su
Üzerine:
Sarımsaklı yoğurt
Tereyağında kızdırılmış pul biber,salça
YAPILIŞI:
İnce ince doğradığınız soğan, kıyma, karabiber ,maydanoz ve tuzu iyice karıştırıp iç harcınızı hazırlayın.
İnce bulguru derin bir kaba alıp, üzerine su döküp demlendirin. Biraz şişince, un, yumurta ve tuzu katıp yoğurun. Yoğururken arada bir elinizle soğuk su ilavesi yapın. İyice hamur kıvamını alana kadar yoğurmaya devam edin. Yoğurduğunuz hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparın. Elinizi ıslatarak hamuru avuç içinizde açarak daire haline getirin. İçlerini içli köfte gibi açıp çiğ olarak hazırladığınız kıyma harcını koyup kapatın...Sonra tüm hamur bitince kaynamış suya tuz ilave edip köfteleri pişirin...Daha sonra köfteler biraz ılıyınca üzerine sarmısaklı yoğurt ekleyin ve istediğiniz sos ile servis yapın

$30.jpg $31.jpg $32.jpg $33.jpg $34.jpg $35.jpg $36.jpg $37.jpg

Bugün etli nohut yaptım:KK56:Biraz acele oldu yapım aşamalarını çekemedim:KK9:
Malzemeler

3 su bardağı nohut(akşamdan ıslatılmış)
300 gr kuşbaşı et
2 kuru soğan
2 yemek kaşığı salça
tuz
5 su bardağı su

Yapılışı
Öncelikle kuşbaşı etleri 5-10 dakika kendi suyuyla pişirdim.Üzerine yağ ve soğanları ekleyerek çok yakmadan kavurdum üzerine salçayı ekleyip kavurdum akşamdan ıslattığım nohutları üzerine ekleyerek;tuz ve su koyarak düdüklünün kapağını kapattım .
Kaynayınca altını kıstım 45-50 dakika sonra kapattım..
$50.jpg

Bugün bir arkadaşa gittim:KK55:Fotoğrafını çektim yaptıklarının hepsi harikaydı:KK56:Hele dolması mühteşem:KK9:
$40.jpg

Buda maden sodası ile pişirdiğim kahvem tavsiye ederim:KK9:
$P1200042.jpg

Vay anaamm ben bakmayaydim iyiydi :KK52::KK52: :KK60:
Diyetteyim burayi diyet suresince unutsammi napsam ablam ya :)
Kiz sen kilo almiyor musun bunlari yiye yiye :44::KK53:

Vay anaamm ben bakmayaydim iyiydi :KK52::KK52: :KK60:
Diyetteyim burayi diyet suresince unutsammi napsam ablam ya :)
Kiz sen kilo almiyor musun bunlari yiye yiye :44::KK53:

Hoşgeldin gülüm:KK19:
Allah kolaylık versin canım:KK19:
Yok fazla almıyorum:KK9:Yazın birkaç kilo aldım oda hareketsizlikten okul açıldı tempo başladım veririm inşaallah:KK34:

Milföy pizza yapmayan varsa hala şiddetle tavsiye ederim:KK56:Bu kez susam döktüm üzerine harika oldu:KK34:

Eki Görüntüle 815240

Ben bu keki tuturana kadar deneyeceğim:KK9:
Bu kez kare kalıpta yaptım üzerine çikolata sos ve damla çikolata hindistan cevizi ile süsledim..Kalıp büyük olduğu için ölçüyü artırdım:KK56:Tadı çok güzel oldu 2.gün akşama kalmadı çocuklar beğendiler:KK9:

Malzemeler
4 yumurta
1.5 su bardağı şeker
1.5 su bardağı süt
1 Çay bardağı sıvı yağ
1 paket kabartma tozu
2 yemek kaşığı kakao
2.5 su bardağı un(artırılabilir)

YAPILIŞI

Öncelikle şeker ve yumurta çırpılır..Daha sonra süt,yağ eklenir ve üzerine un ve kabartma tozu eklenip karıştırılır...Daha sonra ölçü 2 ye bölünür ve birine kakao eklenerek Yağlanmış kare kalıba istediğiniz şekil dökülür..175derecede pişirilir..20dakika fırın hiç açılmaz daha sonra bir kürdan yardımıyla pişip pişmediği kontrol edilir..
Soğuyan kek kalıptan çıkarılarak üzerine çikolata sos dökülür ve damla çikolata ve hindistan cevizi ile süslenir...
Eki Görüntüle 815241 Eki Görüntüle 815242 Eki Görüntüle 815245 Eki Görüntüle 815247

Balık mevsimi açıldı:KK52::KK52:
Biz ilk seçeneğimizi istavrit ile yaptık..Salata ile harika oldu:KK56:

Malzemeler
1 kg istavrit
1 su bardağı mısır unu
1 çay kaşığı kekik
Tuz
1 ince belli çay bardağı sıvı yağ

YAPILIŞI
Temizlenmiş balıklar yıkanır.Daha sonra tuz ve kekik eklediğimiz una bulanarak balık pişirme tavasına dizilir..Üzerine yağ gezdirilerek pişirilir. Bir tarafı pişen balıklar kapağı ile ters çevrilerek diğer tarafın pişmesi sağlanır..:KK56:
Eki Görüntüle 815248 Eki Görüntüle 815249
Balık sonrası helvasız olmaz:KK52:

MALZEMELER

1/2 paket margarin
1 su bardağı un
2 su bardağı süt
1 su bardağı şeker

YAPILIŞI
Yağ bir tecereye konur ve eritilir üzerine un eklenerek kavrulur..Ayrı bir kaba şeker ve süt eklenerek kaynamaya bırakılır ve biraz soğumaya bırakılır..Daha sonra kavrulan una süt eklenir ve hızlıca karıştırılır..Daha sonra servis tabağına istenilen şekilde konulur..
Eki Görüntüle 815250

Bu içli köfte çok güzel oluyor..Mantı havası var tavsiye ederim..Kendim tek başına ilkkez denedim eşim çok beğendi:KK56:
YOĞURTLU İÇLİ KÖFTE

MALZEMELER
Hamuru için

Hamuru için:

3 su bardağı ince bulgur
6
yemek kaşığı tepeleme un
1.5 çay kaşığı tuz
1 yumurta
İçi için:
Yarım kg kıyma
1baş soğan-maydanoz
Karabiber, tuz
Haşlamak için su
Üzerine:
Sarımsaklı yoğurt
Tereyağında kızdırılmış pul biber,salça
YAPILIŞI:
İnce ince doğradığınız soğan, kıyma, karabiber ,maydanoz ve tuzu iyice karıştırıp iç harcınızı hazırlayın.
İnce bulguru derin bir kaba alıp, üzerine su döküp demlendirin. Biraz şişince, un, yumurta ve tuzu katıp yoğurun. Yoğururken arada bir elinizle soğuk su ilavesi yapın. İyice hamur kıvamını alana kadar yoğurmaya devam edin. Yoğurduğunuz hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparın. Elinizi ıslatarak hamuru avuç içinizde açarak daire haline getirin. İçlerini içli köfte gibi açıp çiğ olarak hazırladığınız kıyma harcını koyup kapatın...Sonra tüm hamur bitince kaynamış suya tuz ilave edip köfteleri pişirin...Daha sonra köfteler biraz ılıyınca üzerine sarmısaklı yoğurt ekleyin ve istediğiniz sos ile servis yapın

Eki Görüntüle 815251 Eki Görüntüle 815252 Eki Görüntüle 815253 Eki Görüntüle 815254 Eki Görüntüle 815255 Eki Görüntüle 815256 Eki Görüntüle 815257 Eki Görüntüle 815258

Bugün etli nohut yaptım:KK56:Biraz acele oldu yapım aşamalarını çekemedim:KK9:
Malzemeler

3 su bardağı nohut(akşamdan ıslatılmış)
300 gr kuşbaşı et
2 kuru soğan
2 yemek kaşığı salça
tuz
5 su bardağı su

Yapılışı
Öncelikle kuşbaşı etleri 5-10 dakika kendi suyuyla pişirdim.Üzerine yağ ve soğanları ekleyerek çok yakmadan kavurdum üzerine salçayı ekleyip kavurdum akşamdan ıslattığım nohutları üzerine ekleyerek;tuz ve su koyarak düdüklünün kapağını kapattım .
Kaynayınca altını kıstım 45-50 dakika sonra kapattım..
Eki Görüntüle 815260

Bugün bir arkadaşa gittim:KK55:Fotoğrafını çektim yaptıklarının hepsi harikaydı:KK56:Hele dolması mühteşem:KK9:
Eki Görüntüle 815259

Buda maden sodası ile pişirdiğim kahvem tavsiye ederim:KK9:
Eki Görüntüle 815262
Canım bu koşturmada bide bunlarımı yaptım :nazar::nazar:
Ahh ta diyeti bozmuşken bunlarlamı topluyacam kendimi :KK5:

X