Nevreste'nin Mutfağı

Merhaba:KK3:
Bugün domates sos ve pişirilerek yapılan domates biber turşusu yaptım:KK56:

4 kg domates
500gr süs biberi
1/2 çay bardağı sıvı yağ
1/2 çay bardağı sirke
2 baş sarmısak(isteğe bağlı azaltılabilir...
1 tatlı kaşığı limon tuzu
1 yemek kaşığı kaya tuzu
Kavanoz
Yeni kapak

Öncelikle domates sosu için küp küp doğradığım domateslere tuz ve 1 yemek kaşığı yağ ekleyerek domatesleri pişirdim ama fazla pişmeyecek ve daha sonra sıcak sıcak kavanozlara koyarak yeni aldığım kapaklarla sımsıkı kapatıp ters çevirdim.3 Kavanoz koydum.:KK9:24 saat bu şekil bekleyecek:KK34:
Eki Görüntüle 817561 Eki Görüntüle 817562 Eki Görüntüle 817563 Eki Görüntüle 817564

Sonra kalan domateslerin üzerine sirke,limon tuzu,yağ ,saplarını kopardığımız biberleri,sarmısağı ekleyerek bir taşım kaynatıp sıcak sıcak kavanozlara koyup kapaklarını sımsıkı kapatıp ,ters çevirdim..24Saat bekleyecek:KK34:Kışın çok güzel oluyor tavsiye ederim:KK56:
Eki Görüntüle 817561 Eki Görüntüle 817565 Eki Görüntüle 817566 Eki Görüntüle 817567 Eki Görüntüle 817568 Eki Görüntüle 817569 Eki Görüntüle 817570 Eki Görüntüle 817562 Eki Görüntüle 817563 Eki Görüntüle 817571 Eki Görüntüle 817572
Bunu annem de yapmıştı.Bu sene yapmadı ama.Ben zaten küçük acı biber olmadan yemek yiyemem.Bu da nefis olur.:KK56:Ellerine sağlık canım.:KK16:

sana bir ara kolay pizza sorduğumda sanırım bunu kastetmişim canım
yeni farkettim ilk sayfanı gezerken
bunu hemen akşam yapayım bari
birde bazlamadan yapılıyormuş canım duydum ama yemedim çok lezzetli olduğunu söyleyenler var
onun tarifide varmı sende varsa rica etsek
Canım bu çok güzel oluyor:KK34:
Yok canım bazlama ile hiç yapmadım:KK34:Ben ya böyle yapıyorum yada mayalı hamur ile yapıyorum.:KK56:
Abla browni kek tarifin var mi :KK19:
Canım ben browniyi mikrodalgada bu tarifle yapıyorum çok güzel oluyor..Tavsiye ederim:KK34:Eğer mikro dalgan yoksa fırındada yapılabilir diye düşünüyorum:KK56:
süt,siviyag,seker,kakao,yumurta,kabartmatozu,vanil ya sekeri ,un ve silikon bir kalip veya borcam....

MALZEMELER:1su bardagi süt, 1 su bardagi siviyag,1,5 su b.seker,1,5 su b.un, 4 corba kasigi kakao,3 adet yumurta,1 paket kabartmatozu,1 paket vanilya YAPILISI: öncelikle mixerle süt,yag,seker,kakaoyu iyice cirpalim.bu karisimdan 2 su bardagi ayiralim.sonra yumurtalari kirip ununu,kabartma tozunu, vanilyasini koyup,yaglanmis silikon kalip veya borcaminiz varsa keki ona koyup 600 wda tam 7 dk pisirelim cikinca sicakken ayirmis oldugumuz karisimi üzerine dökelim hepsi bukadar AFIYET OLSUN..

Bunu annem de yapmıştı.Bu sene yapmadı ama.Ben zaten küçük acı biber olmadan yemek yiyemem.Bu da nefis olur.:KK56:Ellerine sağlık canım.:KK16:
Sağol canım evet çok güzel oluyor:KK56:Ben de severim acı biberi:KK56::KK16:

Nevroşum Be Bugün Poğaça Yaptım Ama Kuru Oldu Neden ki Bana Tarif Verebilirmisin

Bak Sıvıyağ,Margarin Karıştırdım Yaş Maya Kullandım Sorun Fırına Girince Oldu Yoksa Kabarmıştı Çok Güzel

Eki Görüntüle 608853 Eki Görüntüle 608854
POĞAÇA
Malzemeler

1 su bardağı süt
1 çay bardağı sıcak su
1 paket instant maya ya da bir adet yaş maya
1 su bardağı sıvıyağ
1 adet yumurta(sarısı üzerine akı hamura)
1 tatlı kaşığı dolusu tuz
1 tatlı kaşığı şeker
Aldığı kadar un
İç Malzemesi
peynir maydanoz
YapılışıSüt ve sıcak su karıştırılıp ılık bir karşımn elde edilir,bir paket maya ılık karışıma ilave edilip maya eritilir.Sırasıyla,yağ,yumurta akı .şeker ve tuz eklenip karışıtırılır ve unu ilave edilir yumuşak fakaT ele yapışmayacak bir hamur yapılır ve en az yarım saat hamur dinlenirilir.Dinlenen hamurdan küçük parçalar alıp içine arzu edilen malzeme konur,ben peynir ve maydanoz kullandım,şekil verip tepsiye dizilir,üzerine ayrılan yumurtas arısı sürülüp arzuya göre susam ya da çörek otu ilave edilp önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında kızarana kadar pişirilir.Afiyet olsun.

Eki Görüntüle 714557 Eki Görüntüle 714558 Eki Görüntüle 714559 Eki Görüntüle 714560 Eki Görüntüle 714561 Eki Görüntüle 714562
1 su bardağı sıvıyağ
1 su bardağı ılık süt
1 su bardağı maden suyu(200ml)
2 tatlı kaşığı toz şeker
1 tatlı kaşığı tuz(artırabilirsiniz)
1 paket yaş maya
5-6 su bardağı un
Üzeri için 1 adet yumurta sarısı
Haşhaş,susam,çörek otu

Yapılışı:Yoğurma kabına maya ve ılık sütü alıp karıştırın.Üzerine toz şekeri ekleyip 5 dakika köpürene dek bekletin.Maden suyu, sıvıyağ ve tuzu yoğurma kabına alın.
Kulak memesi yumuşaklığında hamur elde edene kadar un ekleyip yoğurun.
Ilık ortamda 1 saat bekletin.Mayalanan hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparın.Daha sonra resimde ki gibi şekil vererek üzerine yumurta sarısı susam veya çörek otu ekleyerek 175 derecede pişirin..
Bu ölçülerle yaptığım şerit poğaçalarım :KK56:

Nevroşum Be Bugün Poğaça Yaptım Ama Kuru Oldu Neden ki Bana Tarif Verebilirmisin

Bak Sıvıyağ,Margarin Karıştırdım Yaş Maya Kullandım Sorun Fırına Girince Oldu Yoksa Kabarmıştı Çok Güzel
Canım acaba hamurun kuru mu oldu:26:Yani poğaça hamuru ne kadar yumuşak olursa o kadar güzel oluyor:KK34:
Yukarda eklediğim tarifler güzel oluyor tavsiye ederim canım:KK19:

Canım Baya Yumuşak Bi Hamurdu Çok Kabardı Fırına Girince Bi Haller Oluyor :KK25:

Maya Da Sağlam Desem :KK9: Neyse Şu Tarifini Bidahaki Sefere Deniycem :KK31:

Merhaba Malatya'nın meşhur un kurabiyesi daha önce margarin ve tereyağı ile denemiştim:44::44: ama bir türlü bu tadı yakalayamıştım:KK50:Bukez tarifi tam uygularak vita yağı kullandım(bu kurabiyeyi yapmak için aldım:KK1:)Tavsiye ederim ağızda dağılıyor..Resimden de belli oluyor zaten :KK56::KK34:
MALATYA UN KURABİYESİ
$5.jpg

MALZEMELER:
•1 su bardağı yağ (Vita,Tarin..)
•1 su bardağı pudra şekeri
•Aldığı kadar un
•Kayısı çekirdeği veya fındık

YAPILIŞI:Yağı ve şekeri bir kaba alıp elimizle köpürene kadar çırpalım.Çok çırpmamız gerekiyor..(isterseniz bu işlemi robotta yapabilirsiniz.)Yoğurt kıvamına gelen yağ ve şekere un ekleyip yoğuralım.Minik toplar yapıp ortalarına 1 tane kayısı çekirdeği veya fındık batıralım.Isıtılmış 175'Cde pişirelim.Afiyet olsun...:KK56:

$1.jpg $2.jpg $3.jpg $4.jpg

Hmm anladim ben yapmak istesem nasi yapcam simcik :KK1:
Vita markali bi yag var siviyag o mu acep :26:

Hmm anladim ben yapmak istesem nasi yapcam simcik :KK1:
Vita markali bi yag var siviyag o mu acep :26:

Canım bu yağı eskiden kullanırlardı:KK9:Hatırlar mısın bilmem benim annem kullanmazdı ama akrabalarımızın kullandığını hatırlıyorum ben:KK1:
Bizim orda bu kurabiye tüm pastane ve unlu mamül satan yerlerde satılır..Evde de eskiden çok yapılırdı ama artık pek yapılmıyor:KK9:Çünkü bu yağı pek kimse kullanmıyor:KK34:Her markette satılmıyor.:KK19: Sen nerden bulabilirsin bilmiyorum:44:Ben bile zor buldum:KK9:Ama sıvı değil katı bir nevi margarin ama içerisinde su yok:KK34:Özelliği bu diğer margarinlerde su bulunuyor:KK31:

canım tariflerin çok güzelmiş çok hamaratsın maşallah bana pilav konusunda öneride bulunur musun ? hiç kıvamını tutturamıyorum lapa lapa oluyo yapışıyo pirinçler:26:

Canım bu yağı eskiden kullanırlardı:KK9:Hatırlar mısın bilmem benim annem kullanmazdı ama akrabalarımızın kullandığını hatırlıyorum ben:KK1:
Bizim orda bu kurabiye tüm pastane ve unlu mamül satan yerlerde satılır..Evde de eskiden çok yapılırdı ama artık pek yapılmıyor:KK9:Çünkü bu yağı pek kimse kullanmıyor:KK34:Her markette satılmıyor.:KK19: Sen nerden bulabilirsin bilmiyorum:44:Ben bile zor buldum:KK9:Ama sıvı değil katı bir nevi margarin ama içerisinde su yok:KK34:Özelliği bu diğer margarinlerde su bulunuyor:KK31:

Hee margarinmis tamam, o zaman orjinalini yapamasakta birde yan sanayisini yapariz :KK1:
icinde su olmayan bi margarin bulursam olur demek yani :KK1: :KK1:
Hic hatirlamiyorum ki abla annem bilir ancak onu :KK1:

Son düzenleme:
X