Nevreste'nin Mutfağı

ZEBRA KEK
MALZEMELER

3 yumurta
1 su bardağı şeker
1 çay bardağı sıvı yağ
1 çay bardağı süt
1 çay bardağı maden sodası
2.5 su bardağı un
Kabartma tozu
Kakao

YAPILIŞI
Yumurta ve şeker çırpılır. Sonra kakao hariç diğer malzemeler eklenir karıştırılır.. Karışım 2ye bölünür.. Birine kako eklenir..Resimdeki gibi şekil verilir..Daha sonra bir kürdanla şekillendirilir...175 derecede pişirilir.İlk 20 dakika fırının kapağı açılmaz.Daha sonra kürdan yardımıyla bakabilirsiniz.Afiyet olsun..

NOT:Kakaolu harcı fazla ayırmışım kek kakao ağırlıklı olduİlk kez denedim.2. defa daha iyi olur inşaallah

Son düzenleme:
Eline sağlık canım.Ben de denemiştim bu keki.Benimki de tam istediğim gibi olmamıştı.Seninkinin üstü harika duruyor ama.Benimki zebrayla dalmaçyalı arası birşey olmuştu.

Teşekkürler canımBenimki de pek benzemedi Kakaolu fazla olunca onu 2 kaşık ,beyaz harcı 1 kaşık koyunca böyle birşey çıktı

ZEYTİNYAĞLI KARIŞIK DOLMA(PATLICAN-SOĞAN-YAPRAK)

MALZEMELER
İÇ MALZEME

2 su bardağı pirinç
1kuru soğan
3-4 diş sarmısak
1 çay bardağı zeytinyağı
1 yemek kaşığı domates salçası
1 yemek kaşığı biber salçası
1 tatlı kaşığı kimyon
1 tatlı kaşığı tuz

DİĞER MALZEMELER
1 kg patlıcan
2 adet kuru soğan
1 deste üzüm(asma) yaprağı

YAPILIŞI
Öncelikle bir tavaya doğranmış kuru soğan ,sarmısaklar zeytinyağı eklenerek kavrulur.Üzerine salça eklenerek karıştırılır ve kapatılır..Pirinçler bir kaba konup üzerine soğan salça sosu eklenir,kimyon ve tuz eklenerek karıştırlır..

Patlıcanların içi oyulur..Kuru soğanlar soyulup bıcakla ortadaki yuvarlak kısma kadar bir tarafından kesilip su koyduğumuz tencerede kaynatılıp altı kapatılır.Çıkartılıp ayrılır..

Daha sonra patlıcanlar ve soğanlar doldurulur.Yapraklar istenilen şekilde sarılıp hepsi bir tencereye konur.Üzerine salçalı su eklenerek su çekene kadar pişirilir..Pişip pişmediği kontrol edilir.

Afiyet olsun

nevoooooşşşşşşşşşşşş

Canim.kek harika gorunuyor ilk listeye baktigimda cok sevindim.yumurta yok doye ama tarifi okuyunca yikildim yumurta varmis
Kac yumurta canim.
Ben oglumub alerjisinden dolayi yiyemiyorum ama misafirlwrim icin cok hos okur

nevoooooşşşşşşşşşşşş
Canım hoşgeldinAma canın çekdi deme sakın
Canim.kek harika gorunuyor ilk listeye baktigimda cok sevindim.yumurta yok doye ama tarifi okuyunca yikildim yumurta varmis
Kac yumurta canim.
Ben oglumub alerjisinden dolayi yiyemiyorum ama misafirlwrim icin cok hos okur

Canım hoşgeldinDün keki acele ekledim Gece gece ne tarifi demesinler araya sıkıştırayım dedimyumurta yazmayı unutmuşumUyardığın için teşekkürlerDüzelttim3 yumurta canımBen zebra keki kaç kez denediysem becerememiştim meğer ortadan başlamak gerekiyormuş tavsiye ederimBenim kek gece bitti

Oysaki ne kadar sevinmistim ay yumurtasoz kek oluyormuki ???
Canim sen kac kez yapio olmadiysa benden hoc umut yok desene

Oysaki ne kadar sevinmistim ay yumurtasoz kek oluyormuki ???
Canim sen kac kez yapio olmadiysa benden hoc umut yok desene

Canım bu şekilde ilk kez denedim Hep kenardan ortaya yapıyordumBu kez resimdeki gibi ortadan başladım ama kakolu fazla ayırınca kakaolu kısım fazla oldu bir daha yapınca daha iyi olacak inşaallah
Nasıl yazmamışım hayret Acele ile yazdım ondan olacak

ebru sanatı gibi olmuş kürdanla şekil verince,elinize sağlık,soğan dolmasını da merak ettim,ilk defa duydum.

dün gece 'nevreste nin mutfağı' nda tariflere bakarken öyle acıkmışım ki hemen kolaydan ne yapabilirim diye mutfağa attım kendimi, tarif kafadan ilham senden oldu, diyette yalan oldu
sizin becereklerinizin yanında küçücük kalan, gecenin 12 sinde yaptığım,benim pufuduk poğaçalarım...

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…