Nevreste'nin Mutfağı

Of bu nedir böyle çok lezzetli oluyor kol böregi patatese asla hayır diyemem ellerine emegine sağlık canım

Dün denediğim bir tarif.Ben beğendim.Buraya da ekleyeyim.

LOKUM KEK

Kek malzemeleri

4 yumurta
1.5 su bardağı şeker
1 su bardağı süt
1 su bardağının üçte ikisi kadar zeytin yağı
3 su bardağı un
2 paket kabartma tozu
1 Paket vanilya

Sos malzemeleri

3 su bardağı süt
1 su bardağı su
25 gr. kakao (2 yemek kaşığı)
5 yemek kaşığı toz şeker
80 gr. bitter çikolata

Bulamak için: Hindistan cevizi

Sos:Çikolata haricindeki bütün malzemeyi tencereye alıp ara sıra karıştırarak kaynatın.Kaynamaya başladıktan sonra 2-3 dakika daha pişirin.Ocaktan aldıktan sonra içine çikolatayı ekleyin ve soğumaya bırakın.Soğurken ara sıra karıştırmayı unutmayın ki kaymak bağlamasın.

Kek:Yumurta ve şekeri kabarana kadar 3-4 dakika boyunca çırpın.Sütü ve yağı ekleyip karıştırın.Un ve kabartma tozunu eleyerek ilave edin ve yeniden çırpın.Hamuru yağlanıp unlanmış veya pişirme kağıdı serilmiş bir tepsiye dökün.Sıcak veya soğuk farketmez,200 derecelik fırına kekinizi döküp 20-25 dakika kadar pişirin.Kek soğuyunca istediğiniz büyüklükte dilimleyin.Mümkün olduğu kadar küçük olması daha iyi olur.Kare şeklinde dilimleri sosa hızlı bir şekilde batırıp çıkarın. Bu işlemi çok hızlı yapmalısınız,aksi halde kek bütün sosu içine çekebilir,o zaman kesilince 2 renkli görüntüyü elde edemeyebilirsiniz.Sosa buladığınız kekleri bir tepsiye dizin.Sonra tek tek hindistan cevizine bulayın.

Canım harika görünüyor ellerine sağlıkÇok sağol paylaştığın için
Eline sağlık Nevreste.Annem bunu ıspanaklı,kıymalı yapar kışın.Yazın hiç yapmaz.Bak yazın niye hiç yapmıyor akşam sorayım.
Sağol canımSor bakalım niye yapmıyormuşPeynirliside güzel oluyor

Canım harika görünüyor ellerine sağlıkÇok sağol paylaştığın için

Sağol canımSor bakalım niye yapmıyormuşPeynirliside güzel oluyor

Teşekkür ederim canım.

Yazın sıcak bir de ıspanak yok ya ondan heralde.Kışın ıspanak pek yenmediği için öyle yediriyor bize:)Ben etçilim.Kıymalı olsa hiç fena olmaz.

Merhaba
Kışlık hazırlıklarımız yavaş yavaş başlıyor..Öncelikle geçen yıl denediğim çok memnun kaldığım nerdeyse mayıs ayına kadar pişirdiğim yemekler için hiç almadığım dolaptan kullandığım domateslerden başladımTavsiye ederimBen domateslere hiç bıçak değmeden yıkayıp poşetliyorum 2şer 3er tane ve direk buzluğa koyuyorum .Kışın kullanmadan 10-15 dakika önce çıkartıp kabuklarını soyup istediğim şekilde doğrayıp yemeklerimde kullandım..

Sonra kavanozlara menemen yaptım ister yemekler için ister menemen olarak yemek için..Bunun için ihtiyacımız olan
3 kilo domates
750gr biber
1 çay bardağı sıvıyağ
Tuz
Kavanoz ve yeni kapaklar
YAPILIŞI
Biberleri istediğimiz ebatta doğrayıp istenilen bir tava veya tencereye alarak yağ ilavesi ile kavuruyoruz daha sonra küp küp doğradığımız domatesleri ekleyerek tuz ekliyoruz..Yarı şekilde pişecek olan menemenleri sıcak sıcak kavanoza boşaltıyoruz ,çok doldurmamaya dikkat edin..Kapağını sıkıca hemen kapatıyoruz..Ters çeviriyoruz..Tüm kavanozlar bitince üzerine bir örtü veya sofra bezi kapatarak 1 gün bekletiyoruz.Daha sonra kapağı açılana kadar muhafaza ediyoruz.Kapağı ters olarak muhafaza edin.Afiyet olsun

EKMEK FIRININDA PATATES TAVUK

Merhaba
Daha önce eklemiştim ama tam detaylı değil son sunumu eklemiştim
Yaşadığı şehirde ekmek fırınlarında yemek pişirtme imkanı olanlar için hem kolay hem lezzetli bir yemekBelki tepsi çok şık durmuyor olabilirAma lezzeti çok güzel
MALZEMELER
Tavuk baget
Patates
Soğan
Sarmısak
Domates
Kırmızı biber
Domates salçası
Biber salçası
Kekik
Tuz
Sıvı yağ
YAPILIŞI

Tüm malzemeler karıştırılır ve tepsiye dizilir.Daha sonra fırında pişirtilir.Afiyet olsun

Nevreste eline sağlık.Peki domateslerin buzu çözülünce cıvık cıvık olmuyor mu?Aslında böyle koymak çok pratikmiş.Bir iki kilo denemek lazım.Tavuk da nefis görünüyor.Bizim burada da fırına götürüyorlar da daha çok baklavayı.Biz hiç götürmedik ama.Akıllı fırıncı kimseden para almıyormuş.

Yok canım olmuyor.Ben bekletmeden direk doğruyordum kışın hiç kokuda olmuyor
Aslında alakasız ama bak bir resim var Bu tabaktaki kırmızı biber ve domatesler yazdan kış için koyduklarım
Canım fırında 50 kuruş alıyorlar pişirmek için hem kolay hemde daha lezzetli olduğu için arada fırına veriyorum

menemenlikler çok güzel görünüyor ellerine sağlık.
domatesleri bende tüm tüm atıyorum buzluğa suyun altında 1-2 dakika tutup kabuklarını soyuyorum sonra hemen doğrayıp kullanıyorum.tamamen çözdürünce bozulabiliyor.
bu arada benden tavsiye menemliğin içine kırmızı biber atabilirsin ben rondodan geçirip attım rengi ve tadı güzel oluyor.

Teşekkür ederim sizinde ellerinize sağlıkBen biraz yaptım menemen tekrar yapacağım Kırmızı biberli yapayımDaha lezzetli olur

Son düzenleme:

Gayet iyi görünüyor.Anneme söyleyeyim bunu.Malum onları ikna etmek hiç de kolay olmuyor:)Bin türlü bahane sıralıyor yok öyle olmaz,böyle olmaz diye.Demek fırına vermek baya karlı.

Gayet iyi görünüyor.Anneme söyleyeyim bunu.Malum onları ikna etmek hiç de kolay olmuyor:)Bin türlü bahane sıralıyor yok öyle olmaz,böyle olmaz diye.Demek fırına vermek baya karlı.

Canım annene söyle denesin bu yıl seneye emin ol dolabı domateslerle dolduracak
Evet daha karlı ama lezzeti de çok güzel oluyor
Bukez ben yaptım ama bu yemek eşimin meşhur yemeğidir benim işim olunca veya memleket dönüşlerimde bize hep bundan yapar

O koymazsa ben koyacağım kesin.

Evet ya fırında pişen yemeğin lezzeti başka oluyor.Senden eşine de bulaşmış marifet

topiği ilk kez gördüm eloshanın mutfağını takip ediyordum bu topiğide takip edeyim güzel tarifler paylaşmışsınız
Her zaman beklerim
O koymazsa ben koyacağım kesin.

Evet ya fırında pişen yemeğin lezzeti başka oluyor.Senden eşine de bulaşmış marifet

Koy canım benim takıldığım eski dostlar topiğinden bir arkadaş daha koymuştu oda çok memnun kalmıştı
Evet başka oluyor Kızartmadan direk tepsiye dizip yapılıyor.Evde kızartmak gerekiyor bazı sebzeleri aynı lezzeti yakalamak için
Eşim yemek yapmayı kendinden öğrendiğimi iddia eder hep

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…