Nevreste'nin Mutfağı

YÜKSÜK MANTI
MALZEMELER

$9.jpg
Hamuru için

2 yumurta
2 çaybardağı su
Tuz
Aldığı kadar un

İç malzeme
Kıyma
1 adet kuru soğan
Maydanoz
Pul biber
Tuz

ÜZERİ İÇİN
Yoğurt
Sarmısak

SOSU İÇİN
Pul biber
Nane
Salça
Sıvıyağ
YAPILIŞI

Hamur için yumurta,su,tuz karıştırılır ve un ilave edilerek yoğrulur...2 beze alınarak üzerine dolap poşeti kapatılarak kuruması engellenir..
İç malzeme soğan ve maydanoz küçük doğranır kıyma ile karıştırılır ,içine tuz ve pul biber eklenir..
$1.jpg
Mantının yapımı bezeler oklava ve merdane yardımıyla açılır..
$2.jpg
Küçük parçalar halinde kesilir.İçine hazırladığımız harç konularak kapatılır..Kapatma şekli olarak parçalar önce üçgen katlanır sonra üçgenlerin uçları birleştirilir..Tüm hamur bitince unlanarak tepsiye dizilir..
$3.jpg $4.jpg $5.jpg $6.jpg

Daha sonra tencereye 2 litre su konur ve kaynamaya bırakılır.Kaynayan suya tuz eklenerek mantılar atılır.Mantılar yapışmasın diye biraz karıştırılır..Sonra mantılar suyun yüzeyine çıkınca süzülür bir kaba alınır ve biraz soğumaya bırakılır.Ilıyan mantıların üzerine sarmısaklı yoğurt dökülür..Sos olarak ister pulbiber,nane veya salça sosu yapılarak servis edilir...

$7.jpg $8.jpg $10.jpg

AFİYET OLSUN..

FIRINDA KAŞARLI PATLICAN DOLMASI
$28.jpg

MALZEMELER

1kg patlıcan
200 gr kıyma
3 adet domates
3 adet biber
1 yemek kaşığı domates salçası
1 yemek kaşığı biber salçası
Tuz
Karabiber
Kaşar
KIZARTMAK İÇİN
Zeytinyağı
YAPILIŞI
Öncelikle kıyma bir tavaya alınır üzerine 1 çay bardağı su eklenerek kavrulur suyunu çeken kıymanın içine sıvı yap ve küp küp doğranmış soğanlar ilave edilir..Küçük doğranmış biberlerde eklenerek kavrulur.Kavrulan iç harca salça eklenerek kavurmaya devam edilir.Üzerine doğradığımız domatesleri ekleyerek suyunu çekene kadar pişiriyoruz..İsteğe bağlı doğranmış maydanoz ekleyebiliriz..
Patlıcanları yıkayıp alacalı soyuyoruz,daha sonra 3 parçaya ayırıp içlerini oyuyoruz... Zeytin yağında çevirerek kızartıyoruz..Bir havlu peçete üzerine dizip soğumasını bekliyoruz.Soğuyan patlıcanların içlerini hazırladığımız harçla doldurup bir borcam veya tepsiye diziyoruz.Üzerine domates biber ekleyip 2 su bardağı su ile karıştırdığımız bir kaşık salçayı ekleyerek 175 derecede pişiriyoruz..Fırından çıkarmaya yakın üzerine kaşar rendesi döküp kaşarlar istenilen şekilde kızarınca fırından çıkarıp servis ediyoruz...
$20.jpg $21.jpg $22.jpg $23.jpg $24.jpg $25.jpg $26.jpg $27.jpg

Afiyet olsun..

Nevreste bunlar ne böyle.:KK52:Bayıldım vallahi.:KK56:Bana bir etli dolma de,bir de mantı.Bunları hergün yesem bıkmam.Patlıcanı da çok severim.Ahhh evde olsam hergün bir tarif denerdim ama vakit yok.Tabi kiloları napardık bilmem.:KK1:Eşinin çok şanslı olduğunu söylemiştim dimi.Vallahi öyle ama.Eline koluna sağlık canım.:KK16:

Nevreste bunlar ne böyle.:KK52:Bayıldım vallahi.:KK56:Bana bir etli dolma de,bir de mantı.Bunları hergün yesem bıkmam.Patlıcanı da çok severim.Ahhh evde olsam hergün bir tarif denerdim ama vakit yok.Tabi kiloları napardık bilmem.:KK1:Eşinin çok şanslı olduğunu söylemiştim dimi.Vallahi öyle ama.Eline koluna sağlık canım.:KK16:

Canım çok teşekkür ederim:KK19:Bende sana çok tatlı olduğunu söylemişmiydim:KK19:

ablacım 3. sayfadaki poğaça tarifini aldım ve yaptım bugün
çok da güzel oldu:KK12:

YÜKSÜK MANTI
MALZEMELER

Eki Görüntüle 793813
Hamuru için

2 yumurta
2 çaybardağı su
Tuz
Aldığı kadar un

İç malzeme
Kıyma
1 adet kuru soğan
Maydanoz
Pul biber
Tuz

ÜZERİ İÇİN
Yoğurt
Sarmısak

SOSU İÇİN
Pul biber
Nane
Salça
Sıvıyağ
YAPILIŞI

Hamur için yumurta,su,tuz karıştırılır ve un ilave edilerek yoğrulur...2 beze alınarak üzerine dolap poşeti kapatılarak kuruması engellenir..
İç malzeme soğan ve maydanoz küçük doğranır kıyma ile karıştırılır ,içine tuz ve pul biber eklenir..
Eki Görüntüle 793805
Mantının yapımı bezeler oklava ve merdane yardımıyla açılır..
Eki Görüntüle 793806
Küçük parçalar halinde kesilir.İçine hazırladığımız harç konularak kapatılır..Kapatma şekli olarak parçalar önce üçgen katlanır sonra üçgenlerin uçları birleştirilir..Tüm hamur bitince unlanarak tepsiye dizilir..
Eki Görüntüle 793807 Eki Görüntüle 793808 Eki Görüntüle 793809 Eki Görüntüle 793810

Daha sonra tencereye 2 litre su konur ve kaynamaya bırakılır.Kaynayan suya tuz eklenerek mantılar atılır.Mantılar yapışmasın diye biraz karıştırılır..Sonra mantılar suyun yüzeyine çıkınca süzülür bir kaba alınır ve biraz soğumaya bırakılır.Ilıyan mantıların üzerine sarmısaklı yoğurt dökülür..Sos olarak ister pulbiber,nane veya salça sosu yapılarak servis edilir...

Eki Görüntüle 793811 Eki Görüntüle 793812 Eki Görüntüle 793814

AFİYET OLSUN..

mantıyı kaynanamlarda bu şekil bükerler canım güzel bi görüntüsü oluyor

PATATESLİ KOL BÖREĞİ

$9.jpg
MALZEMELER
1 Yumurta
1 çay bardağı yoğurt
1 çay bardağı zeytinyağı
1 çay bardağı su
1 tatlı kaşığı tuz
1 çay kaşığı kuru instant maya
4 su bardağı kepeksiz un
1 su bardağı kepekli un
Hamura sürmek için
2 yemek kaşığı dolusu katı tereyağı
1 çay bardağı zeytinyağı

İç Harcı için
Haşlanıp ezilmiş 7-8 adet patates
2 orta boy doğranmış soğan
1 yemek kaşığı erimemiş tereyağı yarım çay bardağı fındık veya zeytinyağı
1 çay bardağı süt
tuz ,pulbiber

YAPILIŞI

İç harcı için yağ eritilir doğranmış soğanlar kavrulur.Salça eklenir..Sonra haşlanmış,ezilmiş patates eklenip kavurmaya devam edilir.1 çay bardağı süt Tuz ve pul biber de eklenerek karıştırılır ,soğumaya bırakılır.

Diğer bir yanda açacağımız yufkalara sürmek için 2 yemek kaşığı tereyağı ve 1 çay bardağı zeytinyağı eritilip altı kapatılır.
Hamur için un ve maya hariç diğer malzemeler karıştırılır.Maya una katılarak unda eklenir ve yumuşak bir hamur elde edilir.
Hamur mayalanmayacak sadece 10 dk dinlendirilecek.

Daha sonra hamur 4 parçaya ayrılır..
$1.jpg
Bezeler tek tek açılır.Üzerine yağ sürülerek kenarlarına soğumaya bırakılan iç konur ve içe doğru sarılır.Ortaya yaklaşınca tam ortadan kesilir ve kalan kısım kıvrılarak yağlanmış tepsiye yuvarlanarak konur..Tüm hamur bitene kadar bu işlem devam eder.
$2.jpg $P1190918.jpg $3.jpg $4.jpg $5.jpg $6.jpg
Üzerine kalan yağ ve 1 yumurta sarısı karıştırılarak sürülür..175 derecede kızarana kadar pişirilir...

$7a.jpg
Afiyet olsun:KK56:

$8.jpg $10.jpg

İsteğe bağlı iç malzeme kıymalı,peynirli,ıspanaklı yapılabilir.:KK56:

nevreste :KK30:
aman Allahım
çok güzel görünüyor böreğin
annem yapardı eskiden
ben ona bi hatırlatayım :KK53:
ellerine sağlık

X