Nevreste'nin Mutfağı

Rica ederim canım bir de bunu yuvarlak ya da kare borcama yapmak lazım eğer dikdörtgen bir tepsiye ya da daha geniş bir kaba yapılırsa malzeme çok yayılıyor kabarıyor ama yine de ince kalıyor. En ideali böyle yukarı doğru kabarıyor çok güzel oluyor çıkar çıkmaz hemen dilimle öyle dök sosu içlerine girsin emsin. Baya porsiyon çıkıyor günler için güzel içine ceviz fındık koyarsan al sana browni. Ben koymadım bu sefer sade yaptım.
Tamam canım çok teşekkürler:KK56::KK16:

Sabah kahvaltıda milföy pizza vardı:KK56:Tarifi daha önce eklemiştim:KK34:Mutlaka tavsiye ederim:KK56::KK34:

Eki Görüntüle 787461 Eki Görüntüle 787462

KABAKLI YOĞURTLU KÖFTE
Eki Görüntüle 787468

HAMURU İÇİN

3 su bardağı bulgur
5 kaşık un

3 adet kabak
1 kg yoğurt
3-4 diş sarmısak

SOSU İÇİN
Sıvı yağ
pul biber
YAPILIŞI
Bulgur ıslatılır...10dakika bekletilir..Daha sonra un eklenerek 10 dakika yoğrulur..Yoğrulan hamur nohut büyüklüğünde parçalara ayrılarak çimdiklenir. (Yuvarlanmadan gelişigüzel şekil verilmesi)Diğer tarafta kabaklar büyük küplere ayrılacak şekilde doğranır.Bir tencereye 5-6 su bardağı su konur. Kaynamaya başlayınca içerisine tuz atılarak köfteler atılır..Su yüzeyine çıkınca süzülür..Ayrı bir tencereye kabaklar su ve 1 tatlı kaşığı pekmez eklenerek pişmeye bırakılır..15-20 dakika sonra pişmesi kontrol edilerek süzülür ve pişmiş köfteye karıştırılır..Sarmısaklar soyulup yoğurda eklenir...Köfteler soyuğunca yoğurt ve su eklenerek karıştırılır..Servis tabağına alınır.Üzerine yağ ve pul biber yakılarak dökülür...Afiyet olsun..

Eki Görüntüle 787463 Eki Görüntüle 787464 Eki Görüntüle 787465 Eki Görüntüle 787466 Eki Görüntüle 787467 Eki Görüntüle 787469

HALLEYLİ PASTA

Eki Görüntüle 787491
10 adet halley
2 paket kremşanti
Süt
1 paket çikolata sos
1 çay bardağı iri kıyılmış ceviz
YAPILIŞI
Toz kremşanti süt eklenerek çırpılır..Sonra üzerine istenilen şekilde doğradığımız halleyler ve ceviz eklenerek istediğiniz bir tepsi veya kalıba boşaltarak 3-4 saaat donduruyoruz..Sonra 1paket ç,kolata sou pişirelim ve soğutalım..Pastanın üzerine dökerek servis yapalım..Afiyet olsun:KK56:

Eki Görüntüle 787487 Eki Görüntüle 787488 Eki Görüntüle 787489 Eki Görüntüle 787490

Daha önce yaptığım analı kızlı köfteleri az haşlayıp bir saklama kabı dolaba koymuştum..Bugün ona soğan kavurup salça ekledim..sonra buzluğa haşlayıp koyduğum nohutlardan çıkartıp ekledim..Su ekleyip kaynadıktan sonra.Bu köftelerin buzu çözülmeden direk suya attım:KK56:Hazır yemek..:KK9:

Eki Görüntüle 787498 Eki Görüntüle 787499

Nevreste bunlar ne böyle.:86:pizza çok güzel görünüyor.Halleyli pastayı biz de yaparız.Çok güzel oluyor.Eline sağlık.Bu yemeklerin üstüne bir dürüm söyleyip yiyeyim bari.:KK9:

1238194_162885047239626_262372058_n.jpg

Tabi canım hemen vereyim.

Dört adet yumurta
İki su bardağı şeker
İki çorba kaşığı kadar kakao
Bir su bardağı süt
Bir su bardağı sıvı yağ
İki su bardağı un
Vanilya ve kabartma tozu

Öncelikle yumurta ve şekeri birlikte güzelce çırpıyoruz. Kakao, yağ ve sütümüzü ilave ediyoruz. İlavelerimiz tamamlandıktan sonra oluşan karışımdan bir su bardağı kadarını ayırıyoruz. Ayırma işleminden sonra geri kalan karışıma vanilya, kabartma tozu ve un ekliyoruz. . Fırın kabımızı güzelce yağlıyoruz. Fırınınızın derecesini yüz yetmiş'e (170) getiriyoruz ve pişirmeye başlıyoruz. Pişme süresi vermiyorum. Islak kekinizin piştiğini kürdan batırarak anlayacaksınız. Batırdığınız kürdan temiz çıkıyorsa kekinizin fırından çıkma zamanı gelmiş demektir. Tabi bu işlem sırasında hızlı olmalısınız aksi taktirde pişme süreniz uzayacaktır. Pişme tamamlandıktan sonra daha önce ayırdığımız bir bardaklık karışımı kekin üzerine yayarak döküyoruz. İşlem bu kadar şimdi kekinizin soğumasını bekleyeceksiniz ve soğuduktan sonra hindistan cevizi veya cevizle süsleyerek sunumunu yapabilirsiniz. Benim tarif bu şekilde ama ben sütü az olmasın diye 1.5 bardak koydum unu da 3 bardağa yakın koydum kare borcama döktüm. İçi çok fazla pişmeyecek bakın kürdan az kirli çıkıyorsa hatta bazı yerleri temiz sadece orta yeri kirli çıkıyorsa 5 dk sona tekrar bakın temiz çıkar çıkmaz alın. Sıcakken sosu dökün. Sosta çiğ yumurta olması sizi korkutmasın kokusunu hiç almıyorsunuz ama buzdolabında muhafaza etmenizi öneririm. Afiyet olsun..

bugün eşim evde olduğu için, ben de artık günlerdir ıslak kek diye sayıkladığımdan, yaptım keki çok şükür
bebeğe eşim baktı, çünkü mikser sesinden korkuyor
tarif için teşekkürler

bugün eşim evde olduğu için, ben de artık günlerdir ıslak kek diye sayıkladığımdan, yaptım keki çok şükür
bebeğe eşim baktı, çünkü mikser sesinden korkuyor
tarif için teşekkürler

nasıl istediğin gibi oldu mu canım eğer iyice ıslak olmasını istersen içinin filan daha da arttırabilirsin sıvı miktarını sütü mesela 2 bardak koyarsın öyle ayırırsın biraz daha fazla. Ellerine sağlık :KK34:

nasıl istediğin gibi oldu mu canım eğer iyice ıslak olmasını istersen içinin filan daha da arttırabilirsin sıvı miktarını sütü mesela 2 bardak koyarsın öyle ayırırsın biraz daha fazla. Ellerine sağlık :KK34:

çok güzel oldu canım, teşekkür ederim
tepsiyi bitirmek üzereyim :KK53:
zaten sen tarif de sütü 2 bardak falan koyduğundan bahsetmiştin
ben de sütü çok koydum ve sosluk kısmı çok ayırdım
:KK56: :KK56: :KK56:

çok güzel oldu canım, teşekkür ederim
tepsiyi bitirmek üzereyim :KK53:
zaten sen tarif de sütü 2 bardak falan koyduğundan bahsetmiştin
ben de sütü çok koydum ve sosluk kısmı çok ayırdım
:KK56: :KK56: :KK56:

iyi ettin canım afiyetler olsun bende haftasonu arkadaşımı çağırıcam bende o zamanda yapıcam. Resmini yüklerim unutmazsam :KK34:

X