Nevreste'nin Mutfağı

hicranım tarif sormak için tam adamını bulmuşsun valla
nevrestecim sağolsun banada bazen tarif konusunda yardımcı oluyor
ve yemekleri cidden muhteşem
yemedim ama her gün bakıyorum sayfasına yemiş kadar oldum
Ayyy bende cok beğendim esraammm yaaaa tok olsam bile resimleri gorunce birden acikiyorum valla:KK9:

Canım hoşgeldin:KK16:Çok teşekkür ederim :KK17:
Canım borcamda yaptığım burma tatlı ilk denediğim bir burma tatlı:KK34:Bu tarifin hamuru yıllardır yaptığım baklava hamurunun tarifini burma tatlı yapmak istedim denedim güzel olunca tepside yaptığımı yaptım..Evet 5-6 adet hamur küçük küçük araları nişastalanarak açılıyor.Hamurlar ceviz büyüklüğünde olacak..Sonra hepsi üst üste konup(araları az nişastalanarak) büyütülüyor.Açılabildiği kadar açılıyor(hamur yumuşak olacak).Daha sonra ortadan 2 ye bölünerek resimde ki gibi ceviz dökülerek Eki Görüntüle 786267 Eki Görüntüle 786268 bu resimde gördüğün en ince olan oklava ile sarılacak:KK34:Ben o oklavayı bayağı aradım:KK1:Kesinlikle hamur açılmaz onunla serçe parmağı kadar ince :KK34:O yüzden kalın olmuyor...:KK56:Birde bu kadar ince oklava kullanmamızın nedeni resimde tabaktaki tatlıya bakarsan ortasında boşluk yok:KK34:Eğer kalın oklava ile sarılırsa ortasında kocaman bir delik oluyor:KK9:Borcamdakini kalın oklava ile sarmıştım ortası öyle olmuştu:KK34:Tarifi dene inan çok beğeneceksin canım:KK56:Eğer anlamadığın eksik bir nokta olursa mutlaka yardımcı olurum:KK16:Birde tatlının şerbetini ikisi de ya ılık yada soğuk dök canım:KK34:Sakın sıcak dökme hamur olur..Hazır tatlıcılar sıcak döker hep görürüz,duyarız ama onlar farklı malzeme kullanıyor:44:Hayırlı geceler yaptığınız zaman mutlaka nasıl olduğu hakkında fikrinizi öğrenmek isterim.Her zaman beklerim:KK16:

Cooooookkkk teşekkür ederim ablaciiiiimmmm coook aciklayici olmus...ins ilk firsatta yapcam ince bi oklavam var onunla bi deneyim bakalim ins senin ki gibi güzel olur...bu verdigin malzemelerke bir tepsi mi cikiyor:26:

merhaba nevreste rica etsem bana kıymalı taze bamya tarifini verir misin...nasıl pişer kac dk pişer?

merhaba nevreste rica etsem bana kıymalı taze bamya tarifini verir misin...nasıl pişer kac dk pişer?

Kıymalı bamya malzemeleri

750 gram bamya
5 çorba kaşığı sıvıyağ(margarinde olabilir)
2 büyük soğan
3 orta domates
150 gram kıyma
2 adet yeşil biber
1 limonun suyu
3 bardak et suyu(isteğe bağlı)
Yarım çorba kaşığı tuz
Ayrıca 1.5 kahve fincanı sirke ve 3 çorba kaşığı tuz(bamyaları yıkamak için)
YAPILIŞI
Bamyaların tepelerini külah gibi sivri keserek ayıkla. Altlarının da sivri uçlarını çok az kes. Üzerine bol tuz serperek sirke de döktükten sonra harmanlarcasına karıştır. Yarım saat dinlendir. Böylece bamyaların salyaları çıkacaktır. :KK34:Sonra bir tencereye ölçülerine göre sıvıyağ ve küçük kıyılmış soğanları koyarak kavur. Sonra bunlara kıymayı ilave ederek kavurmaya devam et. Kıymaların rengi dönünce, küçük doğranmış domatesleri tencereye ilave et ve 5 dakika pişir. Bu da pişince tencereye yeşil biber, limon suyu, tuz, yıkanmış bamyaları koy ve üzerine sıcak et suyu(isteğe bağlı) ekle.. 1 saat kadar orta ısıda pişirin. Bamyalar yumuşayınca tencereyi ateşten alarak servis yapabilirsin..
Not:Bamya yemeği karıştırılmaz yoksa salyalanabilir..

Afiyet olsun:KK56:Kolay gelsin:KK34:

Kıymalı bamya malzemeleri

750 gram bamya
5 çorba kaşığı sıvıyağ(margarinde olabilir)
2 büyük soğan
3 orta domates
150 gram kıyma
2 adet yeşil biber
1 limonun suyu
3 bardak et suyu(isteğe bağlı)
Yarım çorba kaşığı tuz
Ayrıca 1.5 kahve fincanı sirke ve 3 çorba kaşığı tuz(bamyaları yıkamak için)
YAPILIŞI
Bamyaların tepelerini külah gibi sivri keserek ayıkla. Altlarının da sivri uçlarını çok az kes. Üzerine bol tuz serperek sirke de döktükten sonra harmanlarcasına karıştır. Yarım saat dinlendir. Böylece bamyaların salyaları çıkacaktır. :KK34:Sonra bir tencereye ölçülerine göre sıvıyağ ve küçük kıyılmış soğanları koyarak kavur. Sonra bunlara kıymayı ilave ederek kavurmaya devam et. Kıymaların rengi dönünce, küçük doğranmış domatesleri tencereye ilave et ve 5 dakika pişir. Bu da pişince tencereye yeşil biber, limon suyu, tuz, yıkanmış bamyaları koy ve üzerine sıcak et suyu(isteğe bağlı) ekle.. 1 saat kadar orta ısıda pişirin. Bamyalar yumuşayınca tencereyi ateşten alarak servis yapabilirsin..

Afiyet olsun:KK56:Kolay gelsin:KK34:

tesekkür ederim süpersin...peki sirkeli suda bekletince ekstra limon eklemeye gerk var mı sünmemesi için?

Sabah kahvaltıda milföy pizza vardı:KK56:Tarifi daha önce eklemiştim:KK34:Mutlaka tavsiye ederim:KK56::KK34:

$20.jpg $21.jpg

KABAKLI YOĞURTLU KÖFTE
$6.jpg

HAMURU İÇİN

3 su bardağı bulgur
5 kaşık un

3 adet kabak
1 kg yoğurt
3-4 diş sarmısak

SOSU İÇİN
Sıvı yağ
pul biber
YAPILIŞI
Bulgur ıslatılır...10dakika bekletilir..Daha sonra un eklenerek 10 dakika yoğrulur..Yoğrulan hamur nohut büyüklüğünde parçalara ayrılarak çimdiklenir. (Yuvarlanmadan gelişigüzel şekil verilmesi)Diğer tarafta kabaklar büyük küplere ayrılacak şekilde doğranır.Bir tencereye 5-6 su bardağı su konur. Kaynamaya başlayınca içerisine tuz atılarak köfteler atılır..Su yüzeyine çıkınca süzülür..Ayrı bir tencereye kabaklar su ve 1 tatlı kaşığı pekmez eklenerek pişmeye bırakılır..15-20 dakika sonra pişmesi kontrol edilerek süzülür ve pişmiş köfteye karıştırılır..Sarmısaklar soyulup yoğurda eklenir...Köfteler soyuğunca yoğurt ve su eklenerek karıştırılır..Servis tabağına alınır.Üzerine yağ ve pul biber yakılarak dökülür...Afiyet olsun..
Not:İsteğe bağlı haşlanmış yeşil mercimek eklenebilir..

$1.jpg $2.jpg $3.jpg $4.jpg $5.jpg $7.jpg

HALLEYLİ PASTA

$10.jpg
10 adet halley
2 paket kremşanti
Süt
1 paket çikolata sos
1 çay bardağı iri kıyılmış ceviz
YAPILIŞI
Toz kremşanti süt eklenerek çırpılır..Sonra üzerine istenilen şekilde doğradığımız halleyler ve ceviz eklenerek istediğiniz bir tepsi veya kalıba boşaltarak 3-4 saaat donduruyoruz..Sonra 1paket ç,kolata sou pişirelim ve soğutalım..Pastanın üzerine dökerek servis yapalım..Afiyet olsun:KK56:

$7a.jpg $7b.jpg $8.jpg $9.jpg

Daha önce yaptığım analı kızlı köfteleri az haşlayıp bir saklama kabı dolaba koymuştum..Bugün ona soğan kavurup salça ekledim..sonra buzluğa haşlayıp koyduğum nohutlardan çıkartıp ekledim..Su ekleyip kaynadıktan sonra.Bu köftelerin buzu çözülmeden direk suya attım:KK56:Hazır yemek..:KK9:

$30.jpg $31.jpg

Sabah kahvaltıda milföy pizza vardı:KK56:Tarifi daha önce eklemiştim:KK34:Mutlaka tavsiye ederim:KK56::KK34:

Eki Görüntüle 787461 Eki Görüntüle 787462

KABAKLI YOĞURTLU KÖFTE
Eki Görüntüle 787468

HAMURU İÇİN

3 su bardağı bulgur
5 kaşık un

3 adet kabak
1 kg yoğurt
3-4 diş sarmısak

SOSU İÇİN
Sıvı yağ
pul biber
YAPILIŞI
Bulgur ıslatılır...10dakika bekletilir..Daha sonra un eklenerek 10 dakika yoğrulur..Yoğrulan hamur nohut büyüklüğünde parçalara ayrılarak çimdiklenir. (Yuvarlanmadan gelişigüzel şekil verilmesi)Diğer tarafta kabaklar büyük küplere ayrılacak şekilde doğranır.Bir tencereye 5-6 su bardağı su konur. Kaynamaya başlayınca içerisine tuz atılarak köfteler atılır..Su yüzeyine çıkınca süzülür..Ayrı bir tencereye kabaklar su ve 1 tatlı kaşığı pekmez eklenerek pişmeye bırakılır..15-20 dakika sonra pişmesi kontrol edilerek süzülür ve pişmiş köfteye karıştırılır..Sarmısaklar soyulup yoğurda eklenir...Köfteler soyuğunca yoğurt ve su eklenerek karıştırılır..Servis tabağına alınır.Üzerine yağ ve pul biber yakılarak dökülür...Afiyet olsun..

Eki Görüntüle 787463 Eki Görüntüle 787464 Eki Görüntüle 787465 Eki Görüntüle 787466 Eki Görüntüle 787467 Eki Görüntüle 787469

HALLEYLİ PASTA

Eki Görüntüle 787491
10 adet halley
2 paket kremşanti
Süt
1 paket çikolata sos
YAPILIŞI
Toz kremşanti süt eklenerek çırpılır..Sonra üzerine istenilen şekilde doğradığımız halleyler ve ceviz eklenerek istediğiniz bir tepsi veya kalıba boşaltarak 3-4 saaat donduruyoruz..Sonra 1paket ç,kolata sou pişirelim ve soğutalım..Pastanın üzerine dökerek servis yapalım..Afiyet olsun:KK56:

Eki Görüntüle 787487 Eki Görüntüle 787488 Eki Görüntüle 787489 Eki Görüntüle 787490

Daha önce yaptığım analı kızlı köfteleri az haşlayıp bir saklama kabı dolaba koymuştum..Bugün ona soğan kavurup salça ekledim..sonra buzluğa haşlayıp koyduğum nohutlardan çıkartıp ekledim..Su ekleyip kaynadıktan sonra.Bu köftelerin buzu çözülmeden direk suya attım:KK56:Hazır yemek..:KK9:

Eki Görüntüle 787498 Eki Görüntüle 787499

eline saglık ..cok güzel görünüyorlaar eminim tatlarıda oyledir..sürekli takip ediyorum sayfanı sanırım ilk defa yorum yapıyorum:)))

Sağol canım çok teşekkür ederim:KK16:Evet ilk defa yapıyorsun:KK34:Her zaman beklerim:KK19:

sagol canım..gelirim:)) akşam geliyorum genelde oda çok fena oluyor:)) acıkıyorummm ve sonra anam gelsin içli köfte yapsın şarkısını söylüyorum:) şaka bir yana muhteşem tatlar yakalıyorsun...tekrardan ellerine sağlık

Eki Görüntüle 787461 Eki Görüntüle 787462

KABAKLI YOĞURTLU KÖFTE
Eki Görüntüle 787468

HAMURU İÇİN

3 su bardağı bulgur
5 kaşık un

3 adet kabak
1 kg yoğurt
3-4 diş sarmısak

SOSU İÇİN
Sıvı yağ
pul biber
YAPILIŞI

Eki Görüntüle 787463 Eki Görüntüle 787464 Eki Görüntüle 787465 Eki Görüntüle 787466 Eki Görüntüle 787467 Eki Görüntüle 787469

HALLEYLİ PASTA

Eki Görüntüle 787491
10 adet halley
2 paket kremşanti
Süt
1 paket çikolata sos
YAPILIŞI

Eki Görüntüle 787487 Eki Görüntüle 787488 Eki Görüntüle 787489 Eki Görüntüle 787490

Eki Görüntüle 787498 Eki Görüntüle 787499
ayyy bana biseyler oluyooooooooo:111::111:bunlar muhtesem gorunuyooo ellerine saglik halleye bayilirimmmm zaten...boyle daha guzel gorunuoooo:KK56:

X