Nevreste'nin Mutfağı

Yayla çorbası... Bildiğin , içerisine misket köfte yapıyorsun, soğan-kıyma-tuz ve karabiberi yoğurup ufacık ufacık yuvarlak köfteler hazırlayıp galeta ununa bulayıp kızartıyorsun, sonra hop çorbanın içerisine...Tereyağı ile naneyi yakıp çorbaya döküp, bir taşım fokurdatıp kapatıyorsun :nazar:

çok güzel oluyor bu coolum yengem de çok güzel yapar bende yapıyorum. Ama kızartılmış yapmadım hiç direkt kaynamış çorbaya atıyorum haşlanıyor. hmmm ellerine sağlık :KK56:

ANALI KIZLI KÖFTE(MALATYA USULÜ)
Eki Görüntüle 758206
Hamuru İçin;
5 su bardağı köftelik bulgur
300gr yağsız kıyma
1 yemek kasığı tuz
5-6 bardak su
1 yumurta
1su bardağı tel şehriye

İç Harcı İçin;
kuru soğan (4-5 adet)
300 gr yaglı kıyma
100 gr tereyağ
1 çay bardağı sıvı yağ
Karabiber, tuz

Sosu İçin;
1 adet kuru soğan
1 yemek kasığı salça
1/2 su bardagı sıvı yağ
1 su bardağı haşlanmış nohut

İç malzemesini hazırlamak icin soğanları yemeklik doğrayın,tereyağ ve sıvı yağ ile soganları pembeleşene kadar kavurun. Dahasonra kıymayı ekleyip, kıyma tam pişene kadar kavurmayadevam edin. Ocaktan alıp tuzunu ve karabiberini ilave edin.İsteğe bağlı maydanoz ekleyin..İç malzemesinin soğuk hatta donmuş olmasi gerekiyor. O nedenle iç malzemesini önceden hazırlayıp buzdolabında dondurun.
Bulgur ve tel şehriye yi biraz ıslatıp bekliyoruz.sonra kıyma,yumurta vetuz ekleyip hamuru hazırlayın. Hamuru yogurması en az 45 dakika kadar olmalıdır,çünkü ancak bu şekilde bulgurların şişip kıyma ile bütünleşmeleri sağlanmaktadır.. Eğer robotunuz varsa malzemeleribiraz suyla karıştırdıktan sonra robota alıp azar azar su ilave ederek bir süre yoğurabilirsiniz.En sonunda mutlaka el ile de 5-10 dakika yoğurmalısınız. Eğer hamur kolayca içli köfte şeklinde oyulabiliyorsa, hamurun kıvamı tam olmuş demektir. Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar kopararak,içlerini oyuyoruz. Içine kıymalı iç malzememizden koyup elimizde kapatıyoruz. Bu işleme iç malzemesi bitene kadar devam ediyoruz. Kalan hamuru nohut büyüklügünde yuvarlıyoruz.
Büyük bir tencerede soğan kavurup,sonra salça ekliyoruz..salçalı suyumuzu hazırlıyoruz.Suyu kaynadiktan sonra haşlanmış nohutları ilave ediyoruz. Daha sonra içli koftelerimizi ekliyoruz. Su kayandiktan sonra 3-4 dakika icinde köfteler pişiyor. Daha fazla kaynatmayin yoksa köfteler dağılabilir. Analı kızlı köfteyi sıcak ve sulu olarakservis yapın. Afiyet olsun...

$P1180984.JPG $P1180986.JPG $P1180987.JPG $P1180991.JPG $P1180997.JPG

Son düzenleme:
Eki Görüntüle 758183
Hamuru İçin;
300gr yağsız kıyma
1 yemek kasığı tuz
5-6 bardak su
1 yumurta
1su bardağı tel şehriye

İç Harcı İçin;
kuru soğan (4-5 adet)
300 gr yaglı kıyma
100 gr tereyağ
1 çay bardağı sıvı yağ
Karabiber, tuz

Sosu İçin;
1 adet kuru soğan
1 yemek kasığı salça
1/2 su bardagı sıvı yağ

İç malzemesini hazırlamak icin soğanları yemeklik doğrayın,tereyağ ve sıvı yağ ile soganları pembeleşene kadar kavurun. Dahasonra kıymayı ekleyip, kıyma tam pişene kadar kavurmayadevam edin. Ocaktan alıp tuzunu ve karabiberini ilave edin.İsteğe bağlı maydanoz ekleyin..İç malzemesinin soğuk hatta donmuş olmasi gerekiyor. O nedenle iç malzemesini önceden hazırlayıp buzdolabında dondurun.
Bulgur ve tel şehriye yi biraz ıslatıp bekliyoruz.sonra kıyma,yumurta vetuz ekleyip hamuru hazırlayın. Hamuru yogurması en az 45 dakika kadar olmalıdır,çünkü ancak bu şekilde bulgurların şişip kıyma ile bütünleşmeleri sağlanmaktadır.. Eğer robotunuz varsa malzemeleribiraz suyla karıştırdıktan sonra robota alıp azar azar su ilave ederek bir süre yoğurabilirsiniz.En sonunda mutlaka el ile de 5-10 dakika yoğurmalısınız. Eğer hamur kolayca içli köfte şeklinde oyulabiliyorsa, hamurun kıvamı tam olmuş demektir. Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar kopararak,içlerini oyuyoruz. Içine kıymalı iç malzememizden koyup elimizde kapatıyoruz. Bu işleme iç malzemesi bitene kadar devam ediyoruz. Kalan hamuru nohut büyüklügünde yuvarlıyoruz.
Büyük bir tencerede soğan kavurup,sonra salça ekliyoruz..salçalı suyumuzu hazırlıyoruz.Suyu kaynadiktan sonra haşlanmış nohutları ilave ediyoruz. Daha sonra içli koftelerimizi ekliyoruz. Su kayandiktan sonra 3-4 dakika icinde köfteler pişiyor. Daha fazla kaynatmayin yoksa köfteler dağılabilir. Analı kızlı köfteyi sıcak ve sulu olarakservis
yapın. Afiyet olsun...
Eki Görüntüle 758177 Eki Görüntüle 758178 Eki Görüntüle 758179 Eki Görüntüle 758180 Eki Görüntüle 758184 Eki Görüntüle 758185
Ellerine sağlık canım harika görünüyor :KK56:

Eki Görüntüle 758206
Hamuru İçin;
300gr yağsız kıyma
1 yemek kasığı tuz
5-6 bardak su
1 yumurta
1su bardağı tel şehriye

İç Harcı İçin;
kuru soğan (4-5 adet)
300 gr yaglı kıyma
100 gr tereyağ
1 çay bardağı sıvı yağ
Karabiber, tuz

Sosu İçin;
1 adet kuru soğan
1 yemek kasığı salça
1/2 su bardagı sıvı yağ

Büyük bir tencerede soğan kavurup,sonra salça ekliyoruz..salçalı suyumuzu hazırlıyoruz.Suyu kaynadiktan sonra haşlanmış nohutları ilave ediyoruz. Daha sonra içli koftelerimizi ekliyoruz. Su kayandiktan sonra 3-4 dakika icinde köfteler pişiyor. Daha fazla kaynatmayin yoksa köfteler dağılabilir. Analı kızlı köfteyi sıcak ve sulu olarakservis yapın. Afiyet olsun...

Eki Görüntüle 758202 Eki Görüntüle 758203 Eki Görüntüle 758204 Eki Görüntüle 758205 Eki Görüntüle 758207

nevreste benim üst kat komşumda malatyalı
geçenlerde bu yemekten yapmış getirdi
ama köfteler taş gibi kimisi afedersin diş kesmiyor kimiside fazla yumuşaktı
normaldede öylemi olur bu yemek
bizim yörede pek yok bilmeyiz yani ben yiyincede değişik geldi
pek beğenmedim açıkçası

DOMATES ÇORBASI
Malzemeler :
1 yemek kaşığı un
3 adet domates (yoksa 1 yemek kaşığı daha salça konulur)
1 yemek kaşığı domates salçası
1 su bardağı süt
1,5 su bardağı su
1 yemek kaşığı sıvı yağ
Tuz, karabiber
50 gr. kaşar peyniri

Tarif :
Domatesler soyulup rendelenir, yağ ve un kavrulur, salça eklenir. Rendelenmiş domatesleri eklenip biraz kaynatılır. Soğut sütü, suyu ve tuz ilave edilip koyulaşana kadar karıştırarak pişirilir, kaynayınca karabiber eklenir, kaselere servis yapılır ve üzerine rendelenmiş kaşar peyniri eklenir.
Canım ben böyle yapıyorum
:KK56::KK34:

dün iftarda kayınpederim benden domates çorbası istiyordu
bu tarifi bulmuşken akşam yapayım bari
teşekkürler tarif için

ama aklıma geldi sorayım bari
süt nasıl bir etki yapıyor çorbaya rengi açık olmazmı

Son düzenleme:
Akşam iftar yemeğinde soframızda olanlar.
Lahana çorbamız.
tQGx4.jpg

Karnıyarık
rHszw.jpg

Annemin sahur için yaptığı su böreği.
ojVfn.jpg

c3QM.jpg

nevreste benim üst kat komşumda malatyalı
geçenlerde bu yemekten yapmış getirdi
ama köfteler taş gibi kimisi afedersin diş kesmiyor kimiside fazla yumuşaktı
normaldede öylemi olur bu yemek
bizim yörede pek yok bilmeyiz yani ben yiyincede değişik geldi
pek beğenmedim açıkçası
Canım bu köftenin hamuru çok önemli tutturmak lazım:KK31:ne çok sert olacak nede yumuşak mutlaka ortası olmalı:KK34:Ben hamuru nerdeyse 45 dakika yoğurdum ve ilk yaptığımı pişirerek denerim:KK34:Eğer olmadıysa yoğurmaya devam ederim:KK31:Komşun tuttturamamıştır:KK17:Çok güzel ve meşhur bir yemektir bizde:KK56:
dün iftarda kayınpederim benden domates çorbası istiyordu
bu tarifi bulmuşken akşam yapayım bari
teşekkürler tarif için

ama aklıma geldi sorayım bari
süt nasıl bir etki yapıyor çorbaya rengi açık olmazmı
Canım hem salça var hem domates çok açık olmuyor:KK34:
Akşam iftar yemeğinde soframızda olanlar.
Lahana çorbamız.
tQGx4.jpg

Karnıyarık
rHszw.jpg

Annemin sahur için yaptığı su böreği.
ojVfn.jpg

c3QM.jpg
Ellerinize sağlık canım yine harika görünüyorlar:KK56::KK16:

taze barbunya pişirecegim zeytinyağlı

tarif verebilir misiniz?

ben soğanı kavurup,domates ve salca katıp kavuruyorum

patates ve havçları ekleyip biraz kavuruyorum barbunyaları atıyorum su eklıyorum 1 kesme seker bu şekilde yapıyorum

yapıyorum dedigim herlade 8 sene önce yaptım ilk ve tek pek yemek yapmadıgımdan öncesinde simdide

mecbur yapıyorum yardımcı olursanız sevınırım..

birde taze ya ıslatmam ya da haslamam gerekli mi?

taze barbunya pişirecegim zeytinyağlı

tarif verebilir misiniz?

ben soğanı kavurup,domates ve salca katıp kavuruyorum

patates ve havçları ekleyip biraz kavuruyorum barbunyaları atıyorum su eklıyorum 1 kesme seker bu şekilde yapıyorum

yapıyorum dedigim herlade 8 sene önce yaptım ilk ve tek pek yemek yapmadıgımdan öncesinde simdide

mecbur yapıyorum yardımcı olursanız sevınırım..

birde taze ya ıslatmam ya da haslamam gerekli mi?
Canım merhaba
Barbunyaları ayıklayp 15 dakika pişir..Daha sonra ayrı bir tavaya yada tencereye zeytinyağını ekle üzerine küçük doğradığın soğanları ekle biraz çevir daha sonra ince doğradığın biberler ve sarmısağı(isteğe bağlı)biraz çevirdikten sonra üzerine küp doğranmış havuç ve daha sonra patatesleri ekle birkaç çevirdikten sonra, 1 kaşık salça ekleyip kavur,barbunyayı süzüp ekle üzerine domates rendesi ,bir cimdik şeker(çok az),bir tutam tuz ve suyunu ekleyerek kısık ateşte pişirebilirsin...:KK56:
Ölçü istersen
1 kg. taze barbunya
2 adet soğan
2 adet havuç
2 patates
Sarmısak(isteğe bağlı)
3 domates veya 2 kaşık salça
3 su bardağı su
1çimdik şeker
I çay fincanı zeytinyağı
Yarım demet maydanoz,
tuz
Soğuyunca üzerine maydanoz ile süsleyebilirsin:KK34::KK56:

Siz evlimisiniz acaba yada çocuğunuz var mi?
Ben 2.5yillik evliyim 6aylik bi bebeğim var ve bunlarin hicbirini bilmiyorum bilsemde yapmaya zaman ayirabilirmiyim acaba:KK5:

Bende yemek yapmayi çok seviyorum ama senin yapriklarina :KK53::KK53::KK53: böyle baktim resmen :KK31:

Emegine saglik hepsi ayrı guzel görünüyor masallah subuhanallah diyimde nazar degmesin:KK16:

Siz evlimisiniz acaba yada çocuğunuz var mi?
Ben 2.5yillik evliyim 6aylik bi bebeğim var ve bunlarin hicbirini bilmiyorum bilsemde yapmaya zaman ayirabilirmiyim acaba:KK5:

Bende yemek yapmayi çok seviyorum ama senin yapriklarina :KK53::KK53::KK53: böyle baktim resmen :KK31:

Emegine saglik hepsi ayrı guzel görünüyor masallah subuhanallah diyimde nazar degmesin:KK16:
Canım merhaba hoşgeldin:KK16:
Ben 32 yaşındayım,11 yıllık evliyim:KK31:1tek,1 çif 3 çocuk sahibiyim.:KK34:
Canım bebeğin daha küçük biraz daha büyürse elbet vakit ayırabilirsin:KK16:Yemek yapmayı seviyorsan mutlaka denemeli ,olmuyorsa tekrar tekrar denemelisin:KK34:Mutfak cesaret ister:KK56::KK16:
Çok teşekkür ederim canım:KK17::KK16:

Canım merhaba
Barbunyaları ayıklayp 15 dakika pişir..Daha sonra ayrı bir tavaya yada tencereye zeytinyağını ekle üzerine küçük doğradığın soğanları ekle biraz çevir daha sonra ince doğradığın biberler ve sarmısağı(isteğe bağlı)biraz çevirdikten sonra üzerine küp doğranmış havuç ve daha sonra patatesleri ekle birkaç çevirdikten sonra, 1 kaşık salça ekleyip kavur,barbunyayı süzüp ekle üzerine domates rendesi ,bir cimdik şeker(çok az),bir tutam tuz ve suyunu ekleyerek kısık ateşte pişirebilirsin...:KK56:
Ölçü istersen
1 kg. taze barbunya
2 adet soğan
2 adet havuç
2 patates
Sarmısak(isteğe bağlı)
3 domates veya 2 kaşık salça
3 su bardağı su
1çimdik şeker
I çay fincanı zeytinyağı
Yarım demet maydanoz,
tuz
Soğuyunca üzerine maydanoz ile süsleyebilirsin:KK34::KK56:

canım cok teşekkür ederim..iki kişiyiz 1kg çok olur

1 kg aldık ama kalanını dondurucuya koyarım..onu haslamam gerekmiyor değil mi?

sarımsağı ilk defa duydum ama yapacam hos bir lezzet veriyor yemeklere..

ellerine sağlık canım

canım cok teşekkür ederim..iki kişiyiz 1kg çok olur

1 kg aldık ama kalanını dondurucuya koyarım..onu haslamam gerekmiyor değil mi?

sarımsağı ilk defa duydum ama yapacam hos bir lezzet veriyor yemeklere..

ellerine sağlık canım
Canım o zaman ölçüyü yarıya indirebilirsin yada kendi damak tadınıza göre:KK34:Yok canım ayıklayıp,yıkıyorsun sonra dolap poşetine koyup buzluğa atıyorsun:KK31:
Sağol canım seninde ellerine sağlık,kolay gelsin:KK16:

Canım bebeğin daha küçük biraz daha büyürse elbet vakit ayırabilirsin:KK16:Yemek yapmayı seviyorsan mutlaka denemeli ,olmuyorsa tekrar tekrar denemelisin:KK34:Mutfak cesaret ister:KK56::KK16:

ay maşallah 11 yıllık evlisin ne güzel

genç bir annesin..bizde daha ooo ne güzel ya seviyorum böyle genç anneleri

bu arada mutfak işi sevgi istiyor gerçekten

benim anneminde eli çok lezzetlidir herşeyide çok güzel yapar

ama ben evlenene kadar mutfaga pek girmedım.aslında genel olarak benimde elimin lezzeti var

fakat ilk ay çok heycanlandım mutfakta yemeklerin kimi zaman tadı olmadı kimi zamanda birşeyler eksik oldu

ama şükür ramazan geldi elim açıldı...yalnız kk da iyi oldu bana

annem yurt dısında hergün telde yemek tarifi sormak ya da aklıma birsey takılınca sormak zor oluyor her dakıka konusamıyoruz..

ne diyelim iyi kı kk varEn Büyük KKEn Büyük KKEn Büyük KK

ay maşallah 11 yıllık evlisin ne güzel

genç bir annesin..bizde daha ooo ne güzel ya seviyorum böyle genç anneleri

bu arada mutfak işi sevgi istiyor gerçekten

benim anneminde eli çok lezzetlidir herşeyide çok güzel yapar

ama ben evlenene kadar mutfaga pek girmedım.aslında genel olarak benimde elimin lezzeti var

fakat ilk ay çok heycanlandım mutfakta yemeklerin kimi zaman tadı olmadı kimi zamanda birşeyler eksik oldu

ama şükür ramazan geldi elim açıldı...yalnız kk da iyi oldu bana

annem yurt dısında hergün telde yemek tarifi sormak ya da aklıma birsey takılınca sormak zor oluyor her dakıka konusamıyoruz..

ne diyelim iyi kı kk varEn Büyük KKEn Büyük KKEn Büyük KK
Teşekkürler canım:KK16:
Sahiden yemek yapmayı sevmek lazım:KK31:El llezzetinin dışında birazda denemek,el alışkanlığı kazanmak gerekiyor:KK34:İkisi birleşince süper yemekler çıkıyor:KK56:Maşaallah canım yapmayı seviyorsan mutlaka becerirsin:KK31:El lezzetide anneden geliyor zaten benim annemde çok güzel yemekler,pastalar yapar:KK9:Benim annemde başka şehirde yaşıyor uzak olunca canımızın istediği herşeyi denedim denedikçe 2-3 seferden sonra tutturuyorum:KK31:
Evet kknın bize o konuda çok faydası oluyorEn Büyük KKÖzellikle yemek yarışmaları çok güzel oldu:KK56:

Anammmm bide 3tane çocuğun var valla maşallah bravo sana ne hamarat kadinsin:KK17:

Ben 24üme yeni girdim bi tane cocukta pes ettim:44:

Sizin gibi magrifetlileri görünce cesaretleniyorum ama belki 4bile olur diyorum:KK53:

Sonra basa dönüyorum tabi:KK31:

Neyse sana basarilar ablacim darisi basima diyerek cekiliyorum :KK3:

X