Nevreste'nin Mutfağı

Nevoş bu ara uğramıyorsun canım, hergün geliyorum bakıyorum yoksun:KK5:
Tatlı yapmıştım paylaşayım dedim canım:KK16:

Eki Görüntüle 729120

Şekerpare tarifi;

350 gr. un
125 gr. toz fındık
125 gr. pudra şekeri
125 gr. tereyağ ve ya margarin
20 gr. kabartma tozu
5 yumurta ( 2 bütün, 3 ünün sarısı koyulacak )

Şerbeti için: 4 su b. şeker
4 su b. su
yarım limon suyu

Unu tezgaha alıp ortasını açın toz fındığı, pudra şekerini ekleyip yine ortasını açık bırakın. Yumurtaları, margarini kabartma tozunu ekleyin, önce ortadaki malzemeleri karıştırın. Ardından kenarlardan alarak yoğurun (hamuru yoğururken çok fazla güç kullanmayın yoksa çok cıvık kıvam alabilir) hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar kesip avucunuzda yuvarlayın. Yağlanmış tepsiye dizip üzerlerini fındıkla süsleyin. 10 dakika 100 derece de pişirin, daha sonra dereceyi 150 yapıp 15 dakika da o şekilde pişirin. Fırından çıkınca ılık şerbeti dökün.

Ellerine sağlık canım:KK16:Çok güzel görünüyor:KK56:Teşekkürler paylaştığın için:KK19:

Nehirnil arkadaşımızın başlığında görüp yaptığım çikolatalı muz dilimleri.

LKy1z.jpg

JXqgk.jpg

ah nevrestecim hergün ne yaptın diye bakmadan günüm geçmiyor. işte 2 çalışıp bir sana bakıyorum.öncelikle profiterol yapmak bana çok büyük zahmet gibi geliyordu.hayatta yapamam diyordum . ama senin tarifini 4 yaşındaki oğlumla yaptık çok pratik. sandalyeye çıktı ben yumurtaları kırdım o çırptı yaptım mükemmel oldu ya resmini yayınlarım...çok kolay oldu hamur topları pişince içinde bir çukurluk oluyormu sendede.........tek kelimeyle harikaydı ama......sana birşey soracaktım çilek mevsimi geldi .....annemlerde yedi veren çilek var...kışın pastalara kullanmak için nasıl değerlendirebilirim

ah nevrestecim hergün ne yaptın diye bakmadan günüm geçmiyor. işte 2 çalışıp bir sana bakıyorum.öncelikle profiterol yapmak bana çok büyük zahmet gibi geliyordu.hayatta yapamam diyordum . ama senin tarifini 4 yaşındaki oğlumla yaptık çok pratik. sandalyeye çıktı ben yumurtaları kırdım o çırptı yaptım mükemmel oldu ya resmini yayınlarım...çok kolay oldu hamur topları pişince içinde bir çukurluk oluyormu sendede.........tek kelimeyle harikaydı ama......sana birşey soracaktım çilek mevsimi geldi .....annemlerde yedi veren çilek var...kışın pastalara kullanmak için nasıl değerlendirebilirim
Canım çok teşekkürler:KK17::KK16:Ellerinize sağlık:KK56::nazar:
Canım Çileği 1 yıl süreyle dondurarak saklayabilirsin. Bunun için taze, sert ve olgun olanları buzlu suda iyice yıka. Saplarını temizleyip kâğıt havlu ile kurula. Havası mümkün olduğunca alınmış bir kap veya poşetlere doldurup derin dondurucuya yerleştir.Sonra çıkartıp dilediğin gibi kullan:KK34:

bu arada malatyadan selamlar
:KK52:Ben de geleceğim az kaldı inşaallah:KK16:

Son düzenleme:
PATATESLİ TAZE YAPRAK SARMA
$45.jpg

1 kg taze asma yaprağı
2 su bardağı pirinç
2 su bardağı bulgur(pilavlık)
4-5 rendelenmiş çiğ patates
2 kuru soğan
2 diş sarmısak
1 yemek kaşığı domates salçası
1 yemek kaşığı biber salçası
1 yemek kaşığı kimyon
1 çay bardağı zeytin yağı

Tuz
YAPILIŞI
Yapraklar bir tencereye destelenir üzerine sıcak su eklenip 5 dakika kaynatılır ve kapağı kapalı bekletilir..İç malzeme karıştırılarak yapraklara istenilen kadar malzeme eklenerek sarılır..Tencereye dizilir..Sonra üzerine yarım çay bardağı yağ eklenir..Üzerini kapatacak kadar kaynamış su eklenir...üzerine bir tabak konur ve kapağı kapatılıp suyu çekene kadar pişirilir...Yapraklarım ekşiydi çok güzel oldu:KK56:

$40.jpg $42.jpg $41.jpg $43.jpg $44.jpg

PATATESLİ TAZE YAPRAK SARMA
Eki Görüntüle 732054

1 kg taze asma yaprağı
2 su bardağı pirinç
2 su bardağı bulgur(pilavlık)
4-5 rendelenmiş çiğ patates
2 kuru soğan
2 diş sarmısak
1 yemek kaşığı domates salçası
1 yemek kaşığı biber salçası
1 yemek kaşığı kimyon
1 çay bardağı zeytin yağı

Tuz
YAPILIŞI
Yapraklar bir tencereye destelenir üzerine sıcak su eklenip 5 dakika kaynatılır ve kapağı kapalı bekletilir..İç malzeme karıştırılarak yapraklara istenilen kadar malzeme eklenerek sarılır..Tencereye dizilir..Sonra üzerine yarım çay bardağı yağ eklenir..Üzerini kapatacak kadar kaynamış su eklenir...üzerine bir tabak konur ve kapağı kapatılıp suyu çekene kadar pişirilir...Yapraklarım ekşiydi çok güzel oldu:KK56:

Eki Görüntüle 732048 Eki Görüntüle 732050 Eki Görüntüle 732049 Eki Görüntüle 732051 Eki Görüntüle 732052

Allahtan annem bu gün yaptı..yoksa oturur ağlardım :))
ellerine sağlık hemşom:KK16:

FIRINDA KABAK-PATATES MÜCVERİ (KÜP DOĞRANMIŞ)
4-5 küp doğranmış kabak
3-4 küp doğranmış patates
2 yumurta
1.5 su bardağı peynir
1 çay bardağı süt
2 su bardağı un
1 çay bardağı sıvıyağ
Kırmızı toz biber
Maydanoz
Tuz
Kabartma tozu
YAPILIŞI
Tüm malzemeler karıştırılır ...Yağlanmış borcama harç dökülür ve üzerine isteğe bağlı çörek otu eklenir..175 derecede pişirilir...Çıkarmaya yakın üzerine isteğe bağlı kaşar peyniri rendelenir kaşarlar istenile gibi kızarınca çıkartılıp 5 dakika dinlendikten sonra servis edilir..Afiyet olsun....
$50.jpg $51.jpg

PİKNİK SALATASI
2 adet közlenmiş patlıcan
4-5 közlenmiş biber
1 kuru soğan
2-3 diş közlenmiş sarmısak
2 domates(istenilirse közlenebilir)
2-3 kaşık sirke
Tuz -zeytinyağı

$60.jpg
YAPILIŞI
Tüm malzemeler istenilen şekilde doğranır(piknik olunca ben koca koca doğradım:KK1:)Üzerine tuz,sirke ve yağ eklenerek karıştırılır..AFİYET OLSUN...

KAHVALTILIK KREPLER
$61.jpg $62.jpg :KK56:

X