Nevreste'nin Mutfağı

SODALI BÖREK
1 şişe maden suyu
1.5 su bardağı süt
yarım paket yaş maya
1 yumurta
1/2 çay bardağı zeytinyağı
Tuz-Şeker
Aldığı kadar un

ARASINA SÜRMEK İÇİN
1 Paket margarin veya tereyağı
İÇ MALZEME
Peynir-maydanoz
ÜZERİ İÇİN
Yumurta sarısı
YAPILIŞI
Öncelikle maya bir kaba alınır üzerine ılık süt,şeker eklenir bekletilir..Sonra diğer malzemeler karıştırılarak yoğrulur...Sonra hamur 3 veya 4 bezeye bölünür..Bezeler ince şekilde açılıp üzerine eritilmiş yağ fırça yardımıyla sürülür .Sonra hamur rulo sarılıp bekletilir..Diğer hamura geçilir..3hamur bitince bezeler 2 parmak enliliğinde kesilir..Ortasından bastırarak açılır..üzerine iç konulup istenilen şekil verilir...Sonra üzerine yumurta sarısı sürülür..İsteğe bağlı susam ve çörek otu serpilir..175Derecede pişirilir Afiyet olsun....

TANTUNİ
500 gr dana eti
2 kaşık kuyruk yağı(isteğe bağlı başka yağ kullanılabilir)
2 su bardağı su
Tuz-Karabiber
SOĞAN SALATASI
2 adet halka doğranmış soğan
1 tatlı kaşığı sumak
Tuz
YAPILIŞI
Eti ve yağı önce ince şeritler halinde kesip sonra tavla zarı büyüklüğünde doğruyoruz.Sonra düdüklüde su ekleyerek pişiriyoruz..Etler pişince üzerine yağ ekleyip kavuruyoruz(Ben ayrı bir tavaya alıp yağ ile kavurdum)Üzerine tuz ve karabiber ekleyip kavuruyoruz..Sonra lavaş ekmeğinin arasına etleri,soğan ve doğranmış domatesleri ekleyerek afiyetle yiyoruz
Lavaş ekmeği isteğe bağlı evde yapılabilir ben hazır kullandımÇok kolay ve pratik bir yemek çocuklar çok beğeniyor

Son düzenleme:
profesör erola bayılırım ama cok zahmetlı yaaaa..ama senın yaptıgın (proftröl) kolaya benzıyor...

musaıt oldugumda yapcam ınsalah.....

bı kac gun gelmedın nevos dokturmussun yıne.....

tantunıyıde bana uzatıver bı zahmet

Allahım bunlar ne kadar güzel şeyler böyle agzım sulandı sabah sabah Ellerine sağlık canım hepiciginden alabilirmiyim

ben bunu nasil görmedim ellerine saglik nevosum bayilirim tantuniye

hatun aşmış artık kendını yahuu ellerıne saglıkkkk

Sağol canımAl ne istiyorsan
Hoşgeldin
Allahım bunlar ne kadar güzel şeyler böyle agzım sulandı sabah sabah Ellerine sağlık canım hepiciginden alabilirmiyim
Sağol canımAl istediğinden
ben bunu nasil görmedim ellerine saglik nevosum bayilirim tantuniye
Sağol canım tavsiye ederim Çok kolay ve nefis oldu

hatun aşmış artık kendını yahuu ellerıne saglıkkkk
Teşekkürler canım
Nevoş gece gece yine böyle oldum ben:111:

Sağol canım

Son düzenleme:

Tam benlik bir lezzetEllerine sağlık nevoşum

nevreste bak bunu biliyorum ve yapıyorum
çok ezzetli oluyor benimde en sevdiğim yemeklerden biri
ellerine sağlık

YAPRAK SALAMURA NASIL YAPILIR
Yaprak nasıl basılır ya da salamura edilir?

MALZEMELER:
5 kilo yaprak
1 kilo iri tuz (kaya tuzu ya da salamura tuzu da deniyor)
5 kiloyu alabilecek büyüklükte bidon (İlk kez yapanlar satıcıya sorarsa onlar da yönlendiriyor)
Tarifimi güvenerek uygulayabilirsiniz.
İşe öncelikle yaprak almakla başlamalısınız. Alacağınız yapraklar küçük, damarları ve kendisi ince olmalıdır. Yaprağın arası çok ayrık olmamalı. İri damarlı yaprakları almaktan kaçının.
İlk olarak 1,5 litre suyu kaynatarak içine 4-5 çorba kaşığı tuz atarak eritin. Tuz oranının istendiği kadar olduğunu anlamak için yumurta koyarak bakılıyor, eğer yumurta suyun yüzünde kalıyorsa tuz oranı istenen kıvama gelmiş kabul ediliyor. Ama ben bu yöntemi uygulamıyorum.
Kaynattığınız ve tuz eklediğiniz bu suyun soğuması gerekiyor. En çabuk soğuyacağı yere kaldırın. Aldığınız yaprakları yukardaki gibi üstüste gelecek şekilde dizin...Bu yapraklardan 8-10 tane alarak (parlak kısımları içte kalacak şekilde) saplarının olduğu kısma fotoğraftaki gibi yaklaşık 1 tepeleme çay kaşığı kadar tuz koyun ve yaprağınızı sarın.
Tuzlayarak sardığınız yaprakları, fotoğraftaki gibi, bidona düzgün şekilde dizin. Arada bir bastırarak aralarda boşluk kalmasını engelleyin.Tüm yaprakları sararak bastıktan sonra son olarak tamamen soğuduğuna emin olduğunuz tuzlu suyunuzu yavaş yavaş ekleyin..Yapraklar suyu ekledikten sonra inecektir. Sığmayan yapraklarınız varsa oluşan bu boşluğu tekrar doldurabilirsiniz. Ayrıca kapağı kapamadan evvel ince uzun bir bıçak veya benzeri bir şeyi kullanarak yandan (içine sokarak) havasını alın.
Sarmayı yapacağınız zaman ihtiyacınız kadar yaprağı kaynamış suda biraz bekleterek tuzundan arındırmış olacaksınız.
AFİYET OLSUN.

YAPRAKLAR BUZLUĞA NASIL KONUR?Yaprakları desteleyip dolap poşetine koyun ve iyice havasını alarak ağzını bağlayın..Sonra buzluğa koyun.Daha sonra saracağınız zaman çıkartıp bir kaba yerleştirip üzerine sıcak su ekleyip kapağı kapalı bekletelim ve sonra saralım...

KARNIYARIK

1kg patlıcan
300 gr kıyma
3 domates
3 biber
1 kuru soğan
maydanoz
Zeytinyağı
Salça
Tuz ve su
YAPILIŞI
Patlıcanları alacalı soyuyoruz ..Sonra acısı gitsin diye yarımsaat tuzlu suda bekletiyoruz..Bir fırça yardımıyla yağladığımız patlıcanları yağlı kağıt serdiğimiz tepsiye diziyoruz..175derecde patlıcanlar yumuşayıp biraz kızarana kadar pişiriyoruz sonra çıkartıyoruz..
İÇ MALZEMESİ İÇİN
Kıymayı bir tavaya alıp üzerine 1 çay bardağı su ekleyip pişiriyoruz..Sonra suyunu çekince az yağ ekleyip biber ve soğanları ekleyip kavuruyoruz..Kavrulunca üzerine salça ekleyip karıştırıyor ve domatesi ekleyip biraz pişiriyoruz..Sonra tuz ve maydanoz ekleyip kapatıyoruz..Sonra patlıcanları tek tek bir bıçak yardımıyla ortasını yarıp tatlı kaşığı yardımıyla içini açıp iç harcı koyuyoruz(patlıcanlarım büyüktü yapmak istedim ama güzel oldu)sonra bir tepsiye dizip üzerine 1 su bardağı su ve yarım yemek kaşığı salça karıştırıp döküyoruz..175derecede pişiriyoruz..İsteğe bağlı kapatmaya yakın kaşar rendesi dökülebilir...Afiyet olsun.....
Not:Yıllardır böyle yaparım çok hafif ve lezzetli olur tavsiye ederim..Diyet içinde uygundur..

Nevrestem ellerine kollarına sağlık...Tariflerin hepsi birbirinden güzel...Canım en son yaprak basma hakkında bilgi vermişsin ya,bizde böyle yaparız...Ama buzluğa koymadan önce duydum ki sıcak suda az haşlayıp öyle koyuyolarmış,sen direk haşlamadan mı koyuyosun?

Canım bi ricam daha olacaktı,haftasonu kermesimiz var nasipse...Çok şık,göz alıcı ve emek isteyen tariflerin varsa verir misin,özellikle çok güvendiklerin;tatlı olursa daha iyi olur,pasta vb Şimdiden teşekkür ediyorum

Teşekkürler canım
Canım ben yıllardır buzluğa hep böyle koyuyorum çok güzel oluyor tavsiye ederimÇıkardığında taze yaprak gibi oluyor
Canım ilk sayfamda bir link var farklı mutfak sunumları ordaki linklerdeki tarifleri incelemeni isterimBaşkada benim topicte var tatlı tuzlu börek poğaça

Canım bunları tavsiye ederim

Eline sağlık canım

Tamam canım,ben zaten nerdeyse baştan beri bakıyorum o güzel yemeklerine Şimdi ilk sayfadaki tariflere göre tekrar bakıyım linklere...Verdiğin linkede bakayım...Börekte aklımda zaten,yapacaklarım arasında el açması börek var,senin tarife de bakayım...Sağolasın canım

Ayrıca yaprağı bu sene öyle deniyim bende

Bak bunlarıda tavsiye ederim

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…