Nevreste'nin Mutfağı

Eki Görüntüle 608853 Eki Görüntüle 608854
POĞAÇA
Malzemeler

1 su bardağı süt
1 çay bardağı sıcak su
1 paket instant maya ya da bir adet yaş maya
1 su bardağı sıvıyağ
1 adet yumurta(sarısı üzerine akı hamura)
1 tatlı kaşığı dolusu tuz
1 tatlı kaşığı şeker
Aldığı kadar un
İç Malzemesi
peynir maydanoz
YapılışıSüt ve sıcak su karıştırılıp ılık bir karşımn elde edilir,bir paket maya ılık karışıma ilave edilip maya eritilir.Sırasıyla,yağ,yumurta akı .şeker ve tuz eklenip karışıtırılır ve unu ilave edilir yumuşak fakaT ele yapışmayacak bir hamur yapılır ve en az yarım saat hamur dinlenirilir.Dinlenen hamurdan küçük parçalar alıp içine arzu edilen malzeme konur,ben peynir ve maydanoz kullandım,şekil verip tepsiye dizilir,üzerine ayrılan yumurtas arısı sürülüp arzuya göre susam ya da çörek otu ilave edilp önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında kızarana kadar pişirilir.Afiyet olsun.

Bu tarifin şeker diyetime göre olanını yaptım süper oldu şeker yerine esmer şeker , unu da tam buğday unu kullandım içinede lor peyniri ve dereotu koydum süper oldu teşekkürler tarif için :KK9:

KÖFTELİ İSLİM KEBABI
Eki Görüntüle 685755
KÖFTESİ İÇİN

250 gr kıyma
1kuru soğan rendelenmiş
1 yumurta
2 dilim ekmek içi
1diş sarmısak
Tuz ve istenilen baharat

DİĞER MALZEMELER
5 adet patlıcan
Kırmızı biber (buzluktan çıkardım)
Domates(benim yazdan kavanoz domates sosum vardı onu kullandım)
1 yemek kaşığı domates salçası
Sıvı yağ

YAPILIŞI
Patlıcanları alacalı soyup boyuna ince ince kesiyoruz..Sonra yarım saat tuzlu suda bekletiyoruz acısı gitsin diye..Daha sonra patlıcanları 1 su bardağı ile tek tek yağa batırıp tepsiye diziyoruz(daha hafif oluyor) ve fırına koyup sarılacak şekle gelene kadar pişiriyoruz...Köfte malzemelerini bir kaba koyup yoğuruyoruz sonra şekil verip yağlı yağıt serilmiş tepsiye koyup fırında biraz pişiriyoruz(benim vaktim kısıtlıydı az kızarınca çıkardım biraz kızarsa daha iyi olur)Sonra patlıcan ve etleri çıkartıp şekil verip tepsiye diziyorz..Üzerine kürdan batırıp domates ve biber takılabilir..:KK56:Sonra 1.5 su bardağı su 1 kaşık salça ile karıştırılarak tepsinin üzerine gezdirilir..175 derecede pişirilir:KK56:

Eki Görüntüle 685742 Eki Görüntüle 685744 Eki Görüntüle 685743 Eki Görüntüle 685745 Eki Görüntüle 685746 Eki Görüntüle 685747 Eki Görüntüle 685749 Eki Görüntüle 685748 Eki Görüntüle 685750 Eki Görüntüle 685751 Eki Görüntüle 685752 Eki Görüntüle 685753 Eki Görüntüle 685754 Eki Görüntüle 685756 Eki Görüntüle 685757

Buldum:KK52: mesajlar tersti ya ondan şey olmuş:KK17:

FELLAH KÖFTE

Eki Görüntüle 694616
HAMURU İÇİN
3 su bardağı ince bulgur
5-6 kaşık un
1 yumurta
Tuz
1 tatlı kaşığı salça
SOSU İÇİN
1adet kuru soğan
7-8 diş sarmısak
2 yeşil biber
2 domates
1/2sıvı yağ
1yemek kaşığı salça
1çay kaşığı karabiber
2yemek kaşığı nar ekşisi
Tuz
YAPILIŞI
Öncelikle bulgur ıslatılır...Sonra üzerine un,yumurta,tuz,salça eklenip yoğrulur...Sonra küçük fındık büyüklüğünde parçalar alınıp yuvarlanır...Tüm hamur bitene kadar bu işlem yapılır..
Sonra tavaya yağ sarmısak,soğan alınır ve kavrulur biraz kavrulunca doğranmış biberler atılır..Oda kavrulunca salça eklenip 1-2 karıştırılıp domates eklenir..Karabiber ,nar ekşiside eklenir 1 çay bardağı su eklenir biraz pişince altı kapatılır..
Sonra tencereye su konulur su kaynayınca tuz atılır ve köfteler atılır...Köfteler pişince süzülür...Sonra sosu üzerine dökülüp karıştırılır ve altı kapatılır..Sonra servis tabağına alınır üzerine sarmısaklı yoğurt nane,maydanoz ve pul biberle servis edilir..Afiyet olsun..Eki Görüntüle 694618 Eki Görüntüle 694615 Eki Görüntüle 694617

Allah'ım!!! Muhteşem bir görsel şölen:nazar::nazar:Eminim lezzeti de bir o kadar gözeldir:KK56:Canım ellerine sağlık süpersin:KK16:

$Fotoğraf4207.jpg
Pofuduk poğaça ile un kurabiyesi yapmıştım paylaşmak istedim :KK69:

Ellerine sağlık canım çok güzel görünüyorlar:KK56:

Teşekkürler tatlım:KK19:Normalde poğaçayı mayasız olandan yaparım sürekli, ama onlar çabuk bayatlıyor:KK30: Bir de mayalı deneyim dedim adı gibi pofuduk pofuduk pamuk gibi oldu, kabartma tozu ile yaptığım poğaçalar gibi bayatlamadı ertesi güne:KK31:Bundan sonra hep mayalı yapıcam:21:

Teşekkürler tatlım:KK19:Normalde poğaçayı mayasız olandan yaparım sürekli, ama onlar çabuk bayatlıyor:KK30: Bir de mayalı deneyim dedim adı gibi pofuduk pofuduk pamuk gibi oldu, kabartma tozu ile yaptığım poğaçalar gibi bayatlamadı ertesi güne:KK31:Bundan sonra hep mayalı yapıcam:21:
Tarif alma imkanımız var mı canım:KK19:

Son düzenleme:
FELLAH KÖFTE

Eki Görüntüle 694616
HAMURU İÇİN
3 su bardağı ince bulgur
5-6 kaşık un
1 yumurta
Tuz
1 tatlı kaşığı salça
SOSU İÇİN
1adet kuru soğan
7-8 diş sarmısak
2 yeşil biber
2 domates
1/2sıvı yağ
1yemek kaşığı salça
1çay kaşığı karabiber
2yemek kaşığı nar ekşisi
Tuz
YAPILIŞI
Öncelikle bulgur ıslatılır...Sonra üzerine un,yumurta,tuz,salça eklenip yoğrulur...Sonra küçük fındık büyüklüğünde parçalar alınıp yuvarlanır...Tüm hamur bitene kadar bu işlem yapılır..
Sonra tavaya yağ sarmısak,soğan alınır ve kavrulur biraz kavrulunca doğranmış biberler atılır..Oda kavrulunca salça eklenip 1-2 karıştırılıp domates eklenir..Karabiber ,nar ekşiside eklenir 1 çay bardağı su eklenir biraz pişince altı kapatılır..
Sonra tencereye su konulur su kaynayınca tuz atılır ve köfteler atılır...Köfteler pişince süzülür...Sonra sosu üzerine dökülüp karıştırılır ve altı kapatılır..Sonra servis tabağına alınır üzerine sarmısaklı yoğurt nane,maydanoz ve pul biberle servis edilir..Afiyet olsun..Eki Görüntüle 694618 Eki Görüntüle 694615 Eki Görüntüle 694617

Eki Görüntüle 695392
Pofuduk poğaça ile un kurabiyesi yapmıştım paylaşmak istedim :KK69:

ellerinize saglik kizlar harika görünüyorlar :KK56::KK56:

X