Nevreste'nin Mutfağı

selam nevoş, bugün yarışma için yaprak sarma yaparken artan içini evde bekleyen pırasaları değerlendirmek için pırasa dolması yaparak değerlendirdim.
Malzemeler
bir subardağı pirinç
bir çay bardağı zeytin yağ
bir baş kuru soğan
dereotu
yeşil soğan
salça
ve 3-5 adet pırasa

Yapılışı
iç pilav malzemelrimizle iç pilavımız yapıyoruz. daha sonra pırasalara boylu boyuna bir çizik atılır. ve parçalara ayrılır, ayrılan pırasalar kaynar suda 5 dk kadar haşlanır. ardından haşlanan pırasaların ucuna içten konur ve üçgen şeklinde sarılır. sarılan pırasalar tencereye dizilir üzerine zeytin yağı gezdirilip, suyu eklenir ve yarım saat pişirilir.

Ellerine saklık tatlım cok leziiz duruyor

ellerine saglk canim

Yumuşacık Havuçlu Kek, Hem de Pamuk Gibi

Şimdi size bi yiyenin bi daha istediği havuçlu kek tarifi vericem Biraz zahmetli yalnız, baştan söyleyim

Malzemeler
*2 yumurta
*1 su bardağı şeker
*1 su bardağı süt
*Yarım su bardağı zeytinyağ
*Rendelenmiş havuç, miktarını size bırakıyorum. Çok sevenler çok rendelesin.
*1 su bardağı çekilmiş ceviz veya fındık -Hangisini daha çok seviyosanız.
*1 portakal, 1 limon kabuğu rendesi.
*2 tatlı kaşığı tarçın
*1 paket kabartma tozu
*Aldığı kadar un desem sinir olur musunuz Hiç ölçülü koymam unu, hep göz kararı olur. Ancak hemen hemen 2-2,5 su bardağı olmuştur herhalde :44: Siz yavaş yavaş ekleyin, akışkan bir kıvamı olmalı kekin. Ne çok cıvık, ne de kaşıktan zor düşecek bir kıvamda.

Şimdi öncelikle keki yapmaya başlamadan kullanacağınız cevizi veya fındığı 1 çorba kaşığı tereyağ ile tavada kavurun, kenarda dursun. Kavurunca gevrekleştiği için lezzeti daha güzel olacak.

Yumurtanın beyazını ve sarısını ayrı kaplara koyun. Yarım su bardağı şeker ile beyazını, diğer yarım su bardağı şeker ile de sarısını çırpın. Sarısını çırparken çok katı, çırpılmayacak bir kıvamda olursa 2-3 çorba kaşığı süt ekleyip açabilirsiniz.

Yumurtaları öyle güzel çırpın ki, beyazı kar gibi, sarısı da krema gibi olsun. İşin uğraştırıcı yanı bu, ama sabırlı olursanız kekiniz pofuduk pofuduk olur.

Çırptığınız yumurtanın sarısına sırasıyla -azar azar- zeytinyağı, süt, cevizler, rendelenenler ve tarçını ve yumurtanın beyazını ekleyin. Eklerken düşük devirde çırpın. En son kabartma tozu ve unu eleyerek koyun, yavaş yavaş çırpın.

Ben bu keki muffin kalıplarında yapıyorum. Eğer tepsiye yapacaksanız malzemeleri 2 katına çıkararak yapın.
Kalıpların büyük-küçüklüğüne göre değişebilir tabi, ama hemen hemen 14-15 tane çıkar.

Kullandığınız muffin kalıbının kirlenmemesi ve kekin daha rahat çıkması için bu yöntemi kullanmanızı tavsiye ederim
Bu kağıt muffin kalıpları büyük marketlerde kolaylıkla bulunabilir.

Afiyet olsuuuuun

Ellerine sağlık canım bu nasıl güzel birşeyYarışmada başarılar dilerimTeşekkürler paylaşım için her zaman beklerim

Ellerine sağlık canımÇok güzel görünüyorTeşekkürler paylaşım için

hmm çok değişikmiş çok güzel gözüküyor denemek lazımm.. Pırasa yemeyen eşime bu şekilde yedirebilirim belki de ellerine sağlık..

Çokta zor değilmiş ama resimleri göremedim yukarıdaki tarifin resmini görebiliyorum bunu göremiyorum neden ki akşama evden bakarım artık ellerine sağlık.

çok güzelmiş yaparım ben bunu eline sağlık nevoşumm

Yap canım özellikle yazları soğuk soğuk güzel oluyor..Yazında pancar yaprağı koyuyoruz yada haşlanmış kabak

Gunaydin nevosum,iyi haftalarin olsun hemsom...benim enter yine yok satir atlamadan yazacagim kusura bakma.iyimisin? Ellerine s aglik canim,degisik birsey duymus ama hic denememistim ,guzel gorunuyor deneyecegim..

Lisa teyzesinden melonuma ve annesine kocaman opucuklerama bu olmadi boyle bunlari yerseniz neolursunuz siz yeni basliklar actim sizi oraya alalim,saglikli saglikli kilo almadan beslenin http://www.kadinlarkulubu.com/diyet-yontemleri-deneyimlerimiz/611336-hamilelikdiyet.html http://www.kadinlarkulubu.com/gebelik/611337-gebelikte-beslenme-gebelikte-diyet.html

Ahahaha, tam benlik bi başlık açılmış
Ben bunları yapıyorum ama yemiyorum lisa teyzesi :44: Sadece tadına bakıyorum, geri kalanını eşime veriyorum arkadaşlarıyla falan bitiriyolar. Yapıp verme hastalığı var bende

Valla baktim kilo aliyorsunuz,sizin icin actim basligibundan sonra yemek topiklerinde gormeyeyim siziyada tamam zeytinyaglilar,salatalara bakabilirisiniz

Valla baktim kilo aliyorsunuz,sizin icin actim basligibundan sonra yemek topiklerinde gormeyeyim siziyada tamam zeytinyaglilar,salatalara bakabilirisiniz
Ay dün zaten zeytinyağlı kereviz yaptım, bir güzel oldu bir güzel oldu ki sorma
Yaz geldi artık sıcak yemek yenmez zaten

offfff bayilirim ben zeytinyagli kerevize enginara birde bol limonlu severim ben ellerine saglik vede afiyet olsun canimyapmisken ekleseydin ya :26:

Soyacağımı bulamadım, kerevizin kabuklarını bıçakla soymak zorunda kaldım, o da beni bıktırdı Kerevizleri de doğrarken şekilsiz doğradım o yüzden pek göze hitap etmiyor, bidahaki yaptığımda koyim

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…