Nevreste'nin Mutfağı

Nevroş pasta çok güzel görünüyo ellerine sağık:KK56:
Dün de canım muzlu yaşpasta istiyodu, bugün seninkini görünce yaş pasta isteğim tavan yaptı:KK52:
en iyisi yarın eşime söyleyim de gidelim bi yerlere:KK52:

KATMER POĞAÇA
MALZEMELER

1 su bardağı süt

1 çay bardağı sıvıyağ
1 yumurta (akı içine
smilev.gif
sarısı üstüne)

Not :Yumurtanın beyazı ziyan olmasın diye içine konuluyor
smilev.gif

20 gr yaşmaya (veya 1 yemek kaşığı kurumaya)
2 çay kaşığı tuz
2 çay kaşığı tozşeker
Aldığı kadar un (yaklaşık 3
smilev.gif
5 su bardağı kadar)

Arasına; 75 gr tereyağ (oda sıcaklığında yumuşatılmış)

İçi : 100 gr beyaz peynir-maydanoz

YAPILIŞI

1 ) Mayayı çok az ılık suyla eritin.
2 ) Ilık süt
smilev.gif
sıvıyağ
smilev.gif
tuz
smilev.gif
şeker
smilev.gif
yumurta akı ve un ile ele yapışmayacak yumuşaklıkta hamur yapın.

3 ) Mayalanmasını beklemeden 8 parçaya ayırın.

Her parçayı tabak büyüklüğünde açıp
smilev.gif
üzerine yumuşak tereyağından ince bir tabaka halinde sürün

4 ) Hamurları üstüste dizerek
smilev.gif
her parçada bu işlemi tekrarlayın. En üsttekine yağ sürmeyin. Üstüste dizilmiş hamurları fazla ezmeden yavaş yavaş 60-70 cm çapına gelinceye kadar büyütün.

5 ) Sigara böreği sarar gibi kesip
smilev.gif
arasına peynir koyarak sarın (Bu kadar tombiş bir poğaça pişecek mi acaba demeyin bu aşamada =) ben dedim ama piştiler =) Bir de tavsiyem; çok sıkı olarak sarmayın yalnız Çok sıkı sarılınca kabarmayabiliyorlar)

6)30-40 dakika mayalandırıp
smilev.gif
üzerine yumurta sarısı sürün ve 180 derecede üzerleri kızarana kadar pişirin

AFİYET OLSUN........

Eki Görüntüle 672577 Eki Görüntüle 672578 Eki Görüntüle 672580 Eki Görüntüle 672581 Eki Görüntüle 672582 Eki Görüntüle 672583 Eki Görüntüle 672584 Eki Görüntüle 672586 Eki Görüntüle 672585 Eki Görüntüle 672587

TUZLU KURABİYE(SİMİT)
125gr margarin veya tereyağı
-yarım çay bardağı sirke
-1Çay bardağı sıvı yağ
-1çay kaşığı tuz
-1 yumurta(sarısı içine)
-1tatlı kaşığı şeker
-1paket mahlepli kabartma tozu
-Aldığı kadar un
- susam
YAPILIŞI:Susam hariç tüm malzemeler karıştırılıp hamur yapılır...Sonra şekil verilip yumurta akına batırılıp susama batırılır..Sonra 170derece de pişirilir...
Eki Görüntüle 672592 Eki Görüntüle 672594 Eki Görüntüle 672593

ELMALI FIRDÖNDÜ KURABİYE

Malzemeler
-1 yumurta
-1 çay bardağı toz şeker (1.5 bardak olabilir)
-1 çay bardağı yoğurt
-1 çay bardağı zeytinyağı (ayçiçek yağı kullandım)
-250-300 gr kadar un(unu yavaş yavaş ekleyin)
-Yarım paket kabartma tozu
-Vanilya

Elmalı İç:
- 4-5 adet elma
- 1 yemek kaşığı toz şeker
- 1 yemek kaşığı tarçın
- Ben 1 avuçda dövülmüş ceviz ekledim.
Yapılışı:
Öncelikle elmalı içi hazırlayın. Elmaları rendeleyip, bir kaşık toz şekerle birlikte suyunu çekene kadar pişirin, (bu aşama çok önemli elmalı harcın sulu olmaması gerekiyor). Bir kenarda soğumaya bırakın.Tüm hamur malzemelerini karıştırarak kulak memesi kıvamında pürüzsüz bir hamur elde edin.280 gr un miktarı bana tam geldi ama siz unu yavaş yavaş ekleyerek kıvamı tutturun. Hamuru buzdolabında yarım saat kadar bekletin. Sonra dikdörtgen şeklinde ince açarak elmalı içi her tarafına yayın ve rulo şeklinde sarın.Daha kolay kesebilmek için derin dondurucuda en az 20 dakika bekletip ,bir parmak kalınlığında parçalara bölün . Tepsiye dizerek 180 C de pişirin. Soğuduktan sonra üzerine pudra şekeri serpebilirsiniz....
Eki Görüntüle 672601 Eki Görüntüle 672602 Eki Görüntüle 672604 Eki Görüntüle 672603 Eki Görüntüle 672605 Eki Görüntüle 672606 Eki Görüntüle 672607

Canımm hepsi çok güzeller öyle çok zor şeylerde değil ama mükemmel şeylerr çıkmış ortaya. Ellerine emeğine sağlıkk :KK16:

Selamlar:KK16:
Bugün benim herşeyim ,canlarım,ikiz kızlarımın doğum günü arkadaşlarıyla çok güzel bir kutlama yaptık:KK16::KK16::KK16:Rabbim yavrularımı benim yanımdan eksik etmesin,hiçbir zaman kötü insanlarla karşılaştırmasın umarım güzel,mutlu günler geçirirler:KK16:
:KK16::KK16:Eki Görüntüle 672630 Eki Görüntüle 672629 Eki Görüntüle 672628 Eki Görüntüle 672631

Canım benim nice mutlu seneleri olsun çocuklarının iyi ki doğmuşlar seni anne yapmışlar.. Herşeyde çok güzel çok şanslılar senin çocukların canımm :KK34::KK56:

Hepsi nefis görünüyor ellerine sağlık yavrularının doğum günü kutlu olsun sevdikleriyle beraber uzun huzurlu mutlu bir ömür onların olsun inşallah:nazar::KK16:

Nevroş pasta çok güzel görünüyo ellerine sağık:KK56:
Dün de canım muzlu yaşpasta istiyodu, bugün seninkini görünce yaş pasta isteğim tavan yaptı:KK52:
en iyisi yarın eşime söyleyim de gidelim bi yerlere:KK52:
Offff bu kötü olmuş hakkını helal et canım:KK19:Hemen istediğini yerine getirsin eşin:KK52:
çok iştah açıcı :KK52::KK52::KK52: kızların doğum günü kutlu olsun:KK16::KK16::KK16:öp bizim yerimize:KK16:
Çok sağol canım teşekkürler:KK16:
Canımm hepsi çok güzeller öyle çok zor şeylerde değil ama mükemmel şeylerr çıkmış ortaya. Ellerine emeğine sağlıkk :KK16:

Canım benim nice mutlu seneleri olsun çocuklarının iyi ki doğmuşlar seni anne yapmışlar.. Herşeyde çok güzel çok şanslılar senin çocukların canımm :KK34::KK56:
Sağol canım:KK16:Evet çok pratik şeyler:KK56:

Teşekkür ederim canım:KK54:
Hepsi nefis görünüyor ellerine sağlık yavrularının doğum günü kutlu olsun sevdikleriyle beraber uzun huzurlu mutlu bir ömür onların olsun inşallah:nazar::KK16:
Teşekkürler canım:KK16:

Offff bu kötü olmuş hakkını helal et canım:KK19:Hemen istediğini yerine getirsin eşin:KK52:

yaa, o dün bana ısrar etti dışarı çıkalım dışarda yiyelim diye ama ben kıyamadım ona bugün nöbetçi diye
pazar çıkarız dedim, yarın çıkarız artık:KK16: helal olsun canım ne demek:KK19:

KATMER POĞAÇA
MALZEMELER

1 su bardağı süt

1 çay bardağı sıvıyağ
1 yumurta (akı içine
smilev.gif
sarısı üstüne)

Not :Yumurtanın beyazı ziyan olmasın diye içine konuluyor
smilev.gif

20 gr yaşmaya (veya 1 yemek kaşığı kurumaya)
2 çay kaşığı tuz
2 çay kaşığı tozşeker
Aldığı kadar un (yaklaşık 3
smilev.gif
5 su bardağı kadar)

Arasına; 75 gr tereyağ (oda sıcaklığında yumuşatılmış)

İçi : 100 gr beyaz peynir-maydanoz

YAPILIŞI

1 ) Mayayı çok az ılık suyla eritin.
2 ) Ilık süt
smilev.gif
sıvıyağ
smilev.gif
tuz
smilev.gif
şeker
smilev.gif
yumurta akı ve un ile ele yapışmayacak yumuşaklıkta hamur yapın.

3 ) Mayalanmasını beklemeden 8 parçaya ayırın.

Her parçayı tabak büyüklüğünde açıp
smilev.gif
üzerine yumuşak tereyağından ince bir tabaka halinde sürün

4 ) Hamurları üstüste dizerek
smilev.gif
her parçada bu işlemi tekrarlayın. En üsttekine yağ sürmeyin. Üstüste dizilmiş hamurları fazla ezmeden yavaş yavaş 60-70 cm çapına gelinceye kadar büyütün.

5 ) Sigara böreği sarar gibi kesip
smilev.gif
arasına peynir koyarak sarın (Bu kadar tombiş bir poğaça pişecek mi acaba demeyin bu aşamada =) ben dedim ama piştiler =) Bir de tavsiyem; çok sıkı olarak sarmayın yalnız Çok sıkı sarılınca kabarmayabiliyorlar)

6)30-40 dakika mayalandırıp
smilev.gif
üzerine yumurta sarısı sürün ve 180 derecede üzerleri kızarana kadar pişirin

AFİYET OLSUN........

Eki Görüntüle 672577 Eki Görüntüle 672578 Eki Görüntüle 672580 Eki Görüntüle 672581 Eki Görüntüle 672582 Eki Görüntüle 672583 Eki Görüntüle 672584 Eki Görüntüle 672586 Eki Görüntüle 672585 Eki Görüntüle 672587

TUZLU KURABİYE(SİMİT)
125gr margarin veya tereyağı
-yarım çay bardağı sirke
-1Çay bardağı sıvı yağ
-1çay kaşığı tuz
-1 yumurta(sarısı içine)
-1tatlı kaşığı şeker
-1paket mahlepli kabartma tozu
-Aldığı kadar un
- susam
YAPILIŞI:Susam hariç tüm malzemeler karıştırılıp hamur yapılır...Sonra şekil verilip yumurta akına batırılıp susama batırılır..Sonra 170derece de pişirilir...
Eki Görüntüle 672592 Eki Görüntüle 672594 Eki Görüntüle 672593

ELMALI FIRDÖNDÜ KURABİYE

Malzemeler
-1 yumurta
-1 çay bardağı toz şeker (1.5 bardak olabilir)
-1 çay bardağı yoğurt
-1 çay bardağı zeytinyağı (ayçiçek yağı kullandım)
-250-300 gr kadar un(unu yavaş yavaş ekleyin)
-Yarım paket kabartma tozu
-Vanilya

Elmalı İç:
- 4-5 adet elma
- 1 yemek kaşığı toz şeker
- 1 yemek kaşığı tarçın
- Ben 1 avuçda dövülmüş ceviz ekledim.
Yapılışı:
Öncelikle elmalı içi hazırlayın. Elmaları rendeleyip, bir kaşık toz şekerle birlikte suyunu çekene kadar pişirin, (bu aşama çok önemli elmalı harcın sulu olmaması gerekiyor). Bir kenarda soğumaya bırakın.Tüm hamur malzemelerini karıştırarak kulak memesi kıvamında pürüzsüz bir hamur elde edin.280 gr un miktarı bana tam geldi ama siz unu yavaş yavaş ekleyerek kıvamı tutturun. Hamuru buzdolabında yarım saat kadar bekletin. Sonra dikdörtgen şeklinde ince açarak elmalı içi her tarafına yayın ve rulo şeklinde sarın.Daha kolay kesebilmek için derin dondurucuda en az 20 dakika bekletip ,bir parmak kalınlığında parçalara bölün . Tepsiye dizerek 180 C de pişirin. Soğuduktan sonra üzerine pudra şekeri serpebilirsiniz....
Eki Görüntüle 672601 Eki Görüntüle 672602 Eki Görüntüle 672604 Eki Görüntüle 672603 Eki Görüntüle 672605 Eki Görüntüle 672606 Eki Görüntüle 672607

DOĞUM GÜNÜ PASTAMIZ
KEKİ:4yumurta--1.5 bardak şeker eklenerek iyice çırpılır...Sonra içine 1.5 bardak un,1çay bardağı süt,1 çay bardağından az sıvıyağ,vanilya ve kabartma tozu eklenerek çırpılır sonra dikdörtgen borcama dökülür..170derece de pişirilir...
Bu kekin birde kakolusu yapılır.:KK34:
Süsleme için arasına kakolu puding yaptım 1. beyaz keki tepsiye koyup pudingi üzerine sürdüm,üzerine damla çikolata ve muz koyup kakolu keki üzerine yerleştirdim ...Üzerine puding döktüm kenarlarına kakolu krem şanti sürdüm ve rendelediğim çikolataları kenarlarına serptim üzerini de krem şanti damla çikolata ve kendi yaptığım şeker hamuruyla süsledim...

Eki Görüntüle 672614 Eki Görüntüle 672611 Eki Görüntüle 672612 Eki Görüntüle 672613 Eki Görüntüle 672615 Eki Görüntüle 672616 Eki Görüntüle 672617 Eki Görüntüle 672621 Eki Görüntüle 672618 Eki Görüntüle 672619 Eki Görüntüle 672620

MARSMALOW ŞEKER İLE ŞEKER HAMURU YAPIMI
125 gr marsmallow şeker
1 fiske tuz
2 kaşık su
1.5 paket pudra şekeri(250gr)
[SIZE=1]YAPILIŞI:
Marshmallow şekerleri cam bir kaseye boşaltın.
Tencereye biraz su koyup, cam kaseyi üzerine oturtun.
Orta ateşte ara sıra karıştırarak marshmallow şekerleri eritin.
Burda dikkat edilmesi gereken; şekerlerin çok fazla erimemesi ve içlerine sıcak su kaçmaması.
Eriyen şekerlere su, tuz ve pudra şekerinin yarısını ekleyip, karıştırın.
Yoğurma kabının dibine bolca pudra şekeri dökün.
Eriyen şekerleri yoğurma kabına alın ve yoğurmaya başlayın.
Dikkat edin eliniz yanmasın.
Kalan pudra şekerinide ekleyip, hamuru iyice yoğurun.
Ele yapışmayan ama yumuşak kıvamlı bir hamur olcak.
Son olarak hamuru top haline getirin ve üzerine margarin sürün.
Streç film ile kapladığınız hamuru 1 gün yada daha fazla oda sıcaklığında bekletebilirsiniz.
Kullanacağınız zaman tekrar yoğurun ve istediğiniz süslemede kullanın.

Eki Görüntüle 672623 Eki Görüntüle 672624 Eki Görüntüle 672625 Eki Görüntüle 672626
[/SIZE]

Bugün benim herşeyim ,canlarım,ikiz kızlarımın doğum günü arkadaşlarıyla çok güzel bir kutlama yaptık:KK16::KK16::KK16:Rabbim yavrularımı benim yanımdan eksik etmesin,hiçbir zaman kötü insanlarla karşılaştırmasın umarım güzel,mutlu günler geçirirler:KK16:
:KK16::KK16:Eki Görüntüle 672630 Eki Görüntüle 672629 Eki Görüntüle 672628 Eki Görüntüle 672631

ellerine saglık canımm çok güsel görünüolarrr ben hepsinden istiorumm amaa:21::21:

nevreste abla yavrularinin dogum gunu kutlu :nazar:olsun insallah hayirli evlatlar olurlar:KK16::KK16:rabbim geleceklerini guzel yazsin pasta pogaca kurabiye hepsi cok guzel olmus:KK9::KK9:::KK71::KK71::KK71::KK71::KK71:

selamlar:KK16:
Bugün benim herşeyim ,canlarım,ikiz kızlarımın doğum günü arkadaşlarıyla çok güzel bir kutlama yaptık:KK16::KK16::KK16:rabbim yavrularımı benim yanımdan eksik etmesin,hiçbir zaman kötü insanlarla karşılaştırmasın umarım güzel,mutlu günler geçirirler:KK16:

:KK19::KK19::KK19:
Yenı yasları onlara huzur mutluluk getırsın ablacım...
Allah sana bagıslasın..
Cok guzel olmuss ellerıne saglıkkkkk :KK52::KK52:
Tatlı krızım tuttu gene :KK37:

İkiz kızlarınızın dogum günü kutlu olsunn :KK16:
Menü çok güzel olmuş,ellerinize saglık neffiss görünüyor gerçektende :KK16:

Canım kızların doğum günü kutlu olsun sağlıklı uzun bi ömür diliyorum senin gibi hamaratlı annesi ve babasıyla beraber:KK16::KK16:

Son düzenleme:
X