Nevreste'nin Mutfağı

Canım tava da lahmacun yapınca hiç çevirmeden kapağı kapalı pişrirsen kısık ateşte güzel oluyor:KK56:

Onu da denemiştim hamuru kendim açtığım zamanlar.Evet oluyor ama ben iyi pişmiş seviyorum.Böyle daha içime sindi.:KK34:

Evet fırında pişirdim.Davul fırın dedikleri fırında.Üç tane aldı.Ama ocakta da bir kaç tane pişirdim teflon tavada.Üstüne bir tane boş lavaş koyup altlı üstü pişirip lavaşı aldım.İki tane üst üste koyup pişirmeyi denedim ama birinde hiç kıyma kalmadı çevirince.Ben de boş lavaş koyup diğerleri aynı lavaşla pişirdim.

Tavada zor olur herhade dökülür kıyması,fırın en iyisi bence :KK56:

İki tane acısız , servis rica etsem :KK56::KK1:
Ellerinize sağlık, çok güzel

Kadercan bekle bende geliyom ayranları aldımmm :KK55::KK55: :KK56:

Aslında bir zorluğu yok da ben yirmibeş tane yapınca çabuk olsun diye ikisini de kullandım.:KK1:Fırın az miktarda yapınca daha pratik.:KK34:

Lavaş biraz kaygan olur ya fırında pişince yumuşak oluyormu öyle,yediğimiz lahmacun hamuru gibi olur demi:KK56:

O zaman lahmacun 4 olsun lütfen :KK56::KK1:

4 tane az onu ben tek başıma yerim :KK56::KK56: :KK53:

Lavaş biraz kaygan olur ya fırında pişince yumuşak oluyormu öyle,yediğimiz lahmacun hamuru gibi olur demi:KK56:

Çıkınca biraz sert gibi oluyor ama ağzı kapaklı tencereye alırsanız buharıyla yumuşacık oluyor.Ben bu lavaşı hiç beğenmemiştim daha önce aldığımda kayış gibiydi ama bu tam lahmacunlukmuş bence.Aynen lahmacun hamuru gibi oluyor.Söylemeyi unuttum lavaşları biraz yağla yağlayıp kıymayı öyle sürdüm.

Son düzenleme:

Lahmacunlar 6 olduuu :KK3::KK1:

Lahmacunlar 9 olsun:KK3:

Soğan da istiyoz demiiii sonra kokarız filan demeyin haaa ona göreee :13::13:

Çıkınca biraz sert gibi oluyor ama ağzı kapaklı tencereye alırsanız buharıyla yumuşacık oluyor.Ben bu lavaşı hiç beğenmemiştim daha önce aldığımda kayış gibiydi ama bu tam lahmacunlukmuş bence.Aynen lahmacun hamuru gibi oluyor.Söylemeyi unuttum lavaşları biraz yağla yağlayıp kıymayı öyle sürdüm.

Kayış gibi oluyorlar zaten onun için sordum,buharıyla kalırsa yumuşar kesin :KK56: afiyetle de mideye indiririz artık :KK1:

dün çok kolay bir lahmacun yaptım.bim'de satılan hazır lavaştan.hamur açmaya üşeniyorum diyorsanız tam size göre.aynı dışarıda yediğimiz lahmacun tadındaydı.gönül ferahlılığla çok kısa sürede temiz temiz yapıp yiyebilirsiniz.kıymayı kendim hazırladım.içinde küçük küçük doğranmış soğan,kabukları soyulup küçük küçük doğranmış domates,yeşil biber,maydanoz,domates salçası,biber salçası,kırmızı biber,kara biber,az zeytinyağı ve tuz var.pişince ağzı kapaklı bir tencereye koyarsanız yumuşacık oluyor.

Eki Görüntüle 670468 Eki Görüntüle 670469
Eki Görüntüle 670471 Eki Görüntüle 670472

:KK56::KK56::KK56::KK56:ellerine sağlık canım çok güzel ve pratik :125:

Dün çok kolay bir lahmacun yaptım.Bim'de satılan hazır lavaştan.Hamur açmaya üşeniyorum diyorsanız tam size göre.Aynı dışarıda yediğimiz lahmacun tadındaydı.Gönül ferahlılığla çok kısa sürede temiz temiz yapıp yiyebilirsiniz.Kıymayı kendim hazırladım.İçinde küçük küçük doğranmış soğan,kabukları soyulup küçük küçük doğranmış domates,yeşil biber,maydanoz,domates salçası,biber salçası,kırmızı biber,kara biber,az zeytinyağı ve tuz var.Pişince ağzı kapaklı bir tencereye koyarsanız yumuşacık oluyor.

Eki Görüntüle 670468 Eki Görüntüle 670469
Eki Görüntüle 670471 Eki Görüntüle 670472

aa süpermiş bu denerim ben bunu ellerine sağlıkk süper gözüküyor :KK34:

Patates Mantısı

Malzemeler:
*2 büyük patates
*maydonoz
*kimyon,karabiber,pulbiber,tuz

İçine:
*kıyma, yağ, kimyon, karabiber, salça

Üstüne:
*sarımsaklı yoğurt

Sos İçin:
*Yağ, toz kırmızı biber

Haşlanmış patatesleri eziyoruz veya rendeliyoruz. Sanırım rendelersek daha iyi olur, çünkü çatalla ezdiğimizde top top kalabiliyor. Ben çatalla ezdim, şekil verirken o minik topakları ezmek zorunda kaldım.
Patatesin içine maydanoz ve baharatları ekliyoruz. Biraz dinlenmeye alıyoruz.

5-10 dk dinlendikten sonra ceviz büyüklüğünde yuvarlaklar yapıp, ortasını parmağımızla oyuyoruz. Bu aşamada dağılabiliyor, dikkat etmek lazım.

Patateslerin şeklini verdikten sonra, kıyma harcını çay kaşığı ile ortasına koyuyoruz. Kıyma harcı için; yağı biraz kızdırdıktan sonra kıymayı ekliyoruz, kıyma pişince salça ve baharatları da ekliyoruz. Ben birazcık su da ekliyorum, salçanın daha iyi dağılması için.

Bu aşamayı da geçtikten sonra üzerine sarımsaklı yoğurdu ve sosunu döküp afiyetle yiyoruz:KK56::KK56:

Bu da güzel olur kesinlikle denicemmm ellerine sağluık canımmm :KK16:

Dun harika bir meyveli tart yaptim.Benim cok sevdigim bir Fransiz tarifi ..Siz istediginiz meyve ile yapabilirsiniz.

Tart Hamuru icin:

-1.5 su bardagi un
-1/2 su bardagi pudra sekeri
-1/4 cay kasigi tuz
-125 gram soguk tereyagi
-1 yumurta sarisi
-1 yemek kasigi limon suyu

Un ,seker,tuzu bir salata kasesinde karistiriyoruz.Buzdolabindan cikardigimiz tereyegini kup kup dograyip ekliyoruz.Tereyagini hizli bir sekilde una yedirmeye calisiyoruz.Yogurmuyoruz sadece yagi una yedirecegiz.Islem sonunda elimizde kum tanesi seklinde bir unlu karisim olacak.Sonra icine yumurta sarisini ve limon suyunu ekleyip yine hizli bir sekilde yoguracagiz.Hamurla cok oyalanmamak gerekiyor cunku icindeki yagin erimemesi gerekiyor.Elimizle yuvarlak bir top haline getirdigimiz hamuru strech film ile sarip buzdolabinda 1 saat kadar dinlendiriyoruz.Eger hemen kullanmayacaksaniz dondurucuda 1 hafta kalabilir ,kullanacaginiz gunun onceki aksaminda buzdolabina koymaniz yeterli olacaktir.
Bir saat dinlenen hamuru iki yagli kagit arasina alip merdane ile tart kalibindan daha buyuk olacak sekilde aciyoruz.Eger cok sert ve acilmiyorsa bir 5 dakika kadar bekleyebiliriz hafif yumasamasi icin.Actigimiz hamuru tart kalibina yerlestirip kenarlardan sarkan fazla hamuru kesiyoruz.Iyice hamuru kaliba oturtup catalla bir kac yerinden piserken hava almasi icin delikler aciyoruz.Hamuru kalipal birlikte yine dolaba koyup 15 dakika daha dinlendiriyoruz.Dolaptan kalipla aldigimiz hamurun ortasina aliminyum folyo koyup ustune fasulye yada nohut gibi agirlik yapacak seyler koyup folyoyu kapatiyoruz ortaya dogru.Tartin tabanina yayildigindan emin olmamiz gerekiyor.Yaptigimiz bu islem hamurun ortasinin kabarmasini engellemek.190 derece onceden isitilmis firinda 15 dakika pisiriyoruz.Sonra ortasindaki nohutlari ve folyoyu kaldirip 5 dakikada o sekilde pisiriyoruz.Pistikten sonra sogumasi icin bir kenarda bekletiyoruz.Kurabiye gibi agizda dagilan harika bir lezzet...

Vanilyali Krema:

-2 su bardagi sut
-6 yumurta sarisi
-1/2 su bardagi seker
-1/3 su bardagi misir nisastasi
-1.5 cay kasigi vanilya ozutu yada sivi vanilya aromasi
-3.5 corba kasigi parcalara bolunmus oda sicakliginda tereyagi

Bir tencerede sutu kaynama noktasina gelene kadar isitiyoruz.Baska bir tencerede yumurta sarilarini,sekeri ve elenmis misir nisastasini iyice cirpiyoruz.kaynama noktasina gelen sutu azar azar bu karisima ekliyoruz ve eklerkende bir yandan hizlica karistiriyoruz.Sonra karisimi tencere ile ocagin ustune alip kaynatiyoruz ve karistirmaya devam ediyoruz.1-2 kaynadiktan sonra ocaktan indirip icine once vanilya aromasini sonrada tereyagini ekliyor ve karistiriyoruz...Kremayi bir kosede sogumaya birakiyoruz.hemen kullanacaksak buzlu su dolu bir kabin icine oturtup karistirarak sogutabiliriz.

Simdi sira geldi tart tabanini krema ile birlestirmeye.Soguyan kremayi sogumus tabanin icine dokup spatula ile yayiyoruz.usutunu istedigimiz meyve ile susleyebiliriz.meyvelerin ustune jole surerek daha parlak durmalarini saglayabiliriz.Afiyet olsun...

Servis edilmis haldeki resimleri yukleyemedim:KK5:

-Eki Görüntüle 669814 Eki Görüntüle 669813

İrmik helvası

2 kişilik

Malzemeler;
*1 çay bardağı irmik
*1 çay bardağı şeker
*1 yemek kaşığı margarin, tereyağ veya sıvıyağ hangisini kullanıyorsanız (ben tereyağ ile yaptım)
*yarım çay bardağı çekilmiş ceviz
*süt

Yağı erittikten sonra irmiği kahveleşinceye kadar karıştırıyoruz, şekeri ekleyip tekrar karıştırıyoruz. Cevizi ekliyoruz, biraz daha karıştırdıktan sonra üzerini geçecek kadar süt ekliyoruz. altını biraz kısıp, tencerenin kapağını kapatıp suyunu çekmesini bekliyoruz. Suyunu çekmesine yakın ocağın altını kapatıyoruz, demlendiriyoruz.

Miktarını istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken irmik ve şekeri aynı ölçüde kullanmak ve sütü üstünü geçecek şekilde ayarlamak.

Afiyet olsun :KK56:

Ayy bu neee meyvelerin duruşunun güzelliğiğne bak uğraştırıcı ama süpr yaa ben bunu yapsam evde tek dilim kalmaz bana :KK52: ellerine sağlıkk :KK56:

Bu da güzel olur kesinlikle denicemmm ellerine sağluık canımmm :KK16:

Ayy bu neee meyvelerin duruşunun güzelliğiğne bak uğraştırıcı ama süpr yaa ben bunu yapsam evde tek dilim kalmaz bana :KK52: ellerine sağlıkk :KK56:

canım inan hiç uğraştırıcı değil
sadece kavurması var o da 10 dakika sürüyo toplam. zaten sütünü koyunca çekmesini bekliyosun, bişey yapmıyosun.
ben yemek yapmadan önce bunu hemen yapıyorum, demlenince de sarıyorum havluya, demlene demlene tadını buluyo, yemekten sonra ohh miss :KK56:

1 gün içinde 160'ci sayfayi geçmek üzereyim:KK14:
Canim tabağıni cok begendim!
Iki sorum olacak;
O pilafin içinde/ üstünde siyah küçük noktaciklar nedir? Kuş üzümü'ne benzetim, ama değil.
Birde, o gül böreği gibi birşey mi? Nasil ögle şekil verdin?

1 gün içinde 160'ci sayfayi geçmek üzereyim:KK14:
Canim tabağıni cok begendim!
Iki sorum olacak;
O pilafin içinde/ üstünde siyah küçük noktaciklar nedir? Kuş üzümü'ne benzetim, ama değil.
Birde, o gül böreği gibi birşey mi? Nasil ögle şekil verdin?

:nazar::KK1:
Teşekkürler canım:KK16:
Pilav bademli ve üzümlü canım:KK34:
http://www.kadinlarkulubu.com/et-yemekleri/602743-biftek-sarma-sponsor-taris-zeytinyagi-19.html canım yemeğin tanm tarifi burda:KK16:Et yemekleri yarışması için hazırlamıştım:KK56:
O gül şeklinde olanlar patates kızartması:KK34:

:nazar::KK1:
Teşekkürler canım:KK16:
Pilav bademli ve üzümlü canım:KK34:
http://www.kadinlarkulubu.com/et-yemekleri/602743-biftek-sarma-sponsor-taris-zeytinyagi-19.html canım yemeğin tanm tarifi burda:KK16:Et yemekleri yarışması için hazırlamıştım:KK56:
O gül şeklinde olanlar patates kızartması:KK34:

Wouu:)
Patates olayı tamamen sanallaştırmiş.
Bu fikri kesinlikle not ediyorum..

Bu arada bu yaptığın yemekleri yiyenler çok şansli!!
Bol bol Malatya yönelik yemeklerini not ediyorum! Umarim devamıda gelir:KK16:

Ayva tatlısı

Malzemeler:
*2 ayva
*2 su bardağı şeker
*3-4 karanfil
*1-2 çubuk tarçın

Önce ayvaları ortadan ikiye bölüp, kabuklarını soyup, içini çıkarıyoruz.
Malumunuz ayvanın çekirdeklerini atmıyoruz, kabuklarını da atmıyoruz..

Kullanacağımız borcamın 4/3'üne su ekliyoruz.Ayvanın kabuklarını borcamın yüzeyine döşüyoruz. Temizlediğimiz ayvaları üzerine yerleştiriyoruz. 2 su bardağı şekeri çorba kaşığı ile ayvaların üzerine eşit miktarda döküyoruz. Ayva çekirdeklerini, karanfili ve tarçını da serpiştirdikten sonra önceden ısıtılmış 270-300 derecede fırına sürüyoruz.

Bu aşamada foto çekmeyi unuttum, sonradan aklıma geldi ama iş işten geçmişti:KK14:Artık bidakine:KK17:

Ayvaların kokusu çıkıncaya kadar yüksek ısıda pişsin. Ortalama 1 saati buluyor. Son yarım saatte fırının ısısını 200-250 arasına getirebilirsiniz. Arada sırada şerbetini ayvaların üzerinde gezdirin.

Yumuşacık olunca fırından çıkarın, soğumaya bırakın.

ÜZerine kaymakla servis edebilirsiniz, eğer kaymak yoksa 1 paket krem şantiyi yarım ölçü sütle koyu kıvam olacak şekilde çırpın, iyice donunca kaymak niyetine kullanın. Gerçi kaymağın tadını vermiyo ama, napalım her zaman güzel kaymak bulmak kolay olmuyo:KK24:

Ayva tatlısı

Malzemeler:
*2 ayva
*2 su bardağı şeker
*3-4 karanfil
*1-2 çubuk tarçın

Önce ayvaları ortadan ikiye bölüp, kabuklarını soyup, içini çıkarıyoruz.
Malumunuz ayvanın çekirdeklerini atmıyoruz, kabuklarını da atmıyoruz..

Kullanacağımız borcamın 4/3'üne su ekliyoruz.Ayvanın kabuklarını borcamın yüzeyine döşüyoruz. Temizlediğimiz ayvaları üzerine yerleştiriyoruz. 2 su bardağı şekeri çorba kaşığı ile ayvaların üzerine eşit miktarda döküyoruz. Ayva çekirdeklerini, karanfili ve tarçını da serpiştirdikten sonra önceden ısıtılmış 270-300 derecede fırına sürüyoruz.

Bu aşamada foto çekmeyi unuttum, sonradan aklıma geldi ama iş işten geçmişti:KK14:Artık bidakine:KK17:

Ayvaların kokusu çıkıncaya kadar yüksek ısıda pişsin. Ortalama 1 saati buluyor. Son yarım saatte fırının ısısını 200-250 arasına getirebilirsiniz. Arada sırada şerbetini ayvaların üzerinde gezdirin.

Yumuşacık olunca fırından çıkarın, soğumaya bırakın.

ÜZerine kaymakla servis edebilirsiniz, eğer kaymak yoksa 1 paket krem şantiyi yarım ölçü sütle koyu kıvam olacak şekilde çırpın, iyice donunca kaymak niyetine kullanın. Gerçi kaymağın tadını vermiyo ama, napalım her zaman güzel kaymak bulmak kolay olmuyo:KK24:

:KK52:Ellerine sağlık ne yaptın böyle ya:KK52:Çok güzel görünüyor canım:KK56:Ellerine sağlık:KK56:

X