Nevreste'nin Mutfağı

Kaderin arkasından çufçufladım ben de..ne oldu diye..zira kızımız pek az ünlem kullanır bu şekilde:KK1:
ama gördüm ki Nevreste döktürmüş.:KK16: ellerine sağlıkk:KK31: tüm ailen sağlıklı, uzun ömürler dilerim..:KK16:

Uzun sabah kahvaltıları için yaptığım biberli,sucuklu ve kaşarlı domates.Mükemmel oluyor tavsiye ederim.Önce sıvıyağda sivri biberler harmanlanır.Sonra domates,sucuk ve baharatlar eklenir.En son kaşar koyulup ağzı örtülür.Bir dakika sonra enfes bir görüntüyle karşılaşıp afiyetle yiyebilirsiniz.:KK56:

$lSmbQ.jpg

Bu da hazır muzlu pudingle yaptığımız büsküvili pastamız.

$zHifb.jpg

Uzun sabah kahvaltıları için yaptığım biberli,sucuklu ve kaşarlı domates.Mükemmel oluyor tavsiye ederim.Önce sıvıyağda sivri biberler harmanlanır.Sonra domates,sucuk ve baharatlar eklenir.En son kaşar koyulup ağzı örtülür.Bir dakika sonra enfes bir görüntüyle karşılaşıp afiyetle yiyebilirsiniz.:KK56:

Eki Görüntüle 673365

Bu da hazır muzlu pudingle yaptığımız büsküvili pastamız.

Eki Görüntüle 673363
Ellerine sağlık canım ikisi de çok güzel görünüyor:KK56:Teşekkürler paylaşım için:KK54:

Teşekkür ederim canım sana da kolay gelsin inşaallah:KK16:
Pizza tavasın da dene olmazsa teflon tava da yapabilirsin:KK34:

Sağol canım:KK19:

Teflonun özel bir tavasi var, onunlami yapiyorsun canim? Hani krep tavasi diyorlar?
Tavada yapmak, aslında çok kolay ve rahat olmalı. Normal tavadada inşallah olur:KK9:
Şuan cok ağır gribe yakalandim, şansa bak:)
Yinede birazdan kalkıp yapa biliriiiiim:KK16:

Inanirmisin, çoğu kayıtlı tariflerin yarısı sana ayit!
Bundan sinra ben senin başinin belası sayılırim:KK53:

Teflonun özel bir tavasi var, onunlami yapiyorsun canim? Hani krep tavasi diyorlar?
Tavada yapmak, aslında çok kolay ve rahat olmalı. Normal tavadada inşallah olur:KK9:
Şuan cok ağır gribe yakalandim, şansa bak:)
Yinede birazdan kalkıp yapa biliriiiiim:KK16:

Inanirmisin, çoğu kayıtlı tariflerin yarısı sana ayit!
Bundan sinra ben senin başinin belası sayılırim:KK53:

Canım normal teflon tava da yapıyorum benim annem balık tavası var ya ondan almış sadece tava da ekmek,gözleme yapmak için kullanıyor..Tavsiye ederim:KK56:
Geçmiş olsun canım yorma kendini:KK19:
Olur mu canım faydam olursa ne mutlu bana yemek ilgi alanım elimden geldiği kadar yardım ederim ve saatlerce bu konudan bahsedebilirim:KK54:

Canım normal teflon tava da yapıyorum benim annem balık tavası var ya ondan almış sadece tava da ekmek,gözleme yapmak için kullanıyor..Tavsiye ederim:KK56:
Geçmiş olsun canım yorma kendini:KK19:
Olur mu canım faydam olursa ne mutlu bana yemek ilgi alanım elimden geldiği kadar yardım ederim ve saatlerce bu konudan bahsedebilirim:KK54:

Çok teşekür ederim canım!
Çok tatlı bir insansın! :KK19:

Sizin yöreye göre zadece yemekleri öğrenmek dileğim:KK16:
En zor olanda içli köfteniz:KK14:
ne kadar, hamarat ve ağzınınizin tadını biliyorsunuz böyle:KK9:

Çok teşekür ederim canım!
Çok tatlı bir insansın! :KK19:

Sizin yöreye göre zadece yemekleri öğrenmek dileğim:KK16:
En zor olanda içli köfteniz:KK14:
ne kadar, hamarat ve ağzınınizin tadını biliyorsunuz böyle:KK9:

Sen de çok tatlısın canım teşekkür ederim:KK16:
İnşaallah canım öğrenirsin:KK34:İçli köfte 1-2 kez yapmayla öğrenilmiyor azmedeceksin iyi ,kötü, kalın, yamuk farketmiyecek yapacaksın yaptıkça düzeliyor:KK56:Ben de 4 yıl öncesine kadar aileme yakın bir şehirdeydim annem kayınvalidem yapıyor diye çok uğraşmıyordum yapmak için sonra biraz uzaklaşınca iş başa düştü yaptıkça düzeldi 3-5 seneye kadar daha da usta olurum artık:KK1:
Evet canım yemeklerimiz güzel olur:KK56:Her yörenin her şehrin farklı,güzel yemekleri var:KK56:

Sen de çok tatlısın canım teşekkür ederim:KK16:
İnşaallah canım öğrenirsin:KK34:İçli köfte 1-2 kez yapmayla öğrenilmiyor azmedeceksin iyi ,kötü, kalın, yamuk farketmiyecek yapacaksın yaptıkça düzeliyor:KK56:Ben de 4 yıl öncesine kadar aileme yakın bir şehirdeydim annem kayınvalidem yapıyor diye çok uğraşmıyordum yapmak için sonra biraz uzaklaşınca iş başa düştü yaptıkça düzeldi 3-5 seneye kadar daha da usta olurum artık:KK1:
Evet canım yemeklerimiz güzel olur:KK56:Her yörenin her şehrin farklı,güzel yemekleri var:KK56:

nevreste ablacığımm inşallah 3 ay sonra bende burdayımmm basının etini yiceem:)))))))))
hangi tavada ne yapılır nekadar yağ koyulur hiçbişicik bilmiyorum :))))))))))))))

İrmik helvası

2 kişilik

Malzemeler;
*1 çay bardağı irmik
*1 çay bardağı şeker
*1 yemek kaşığı margarin, tereyağ veya sıvıyağ hangisini kullanıyorsanız (ben tereyağ ile yaptım)
*yarım çay bardağı çekilmiş ceviz
*süt

Yağı erittikten sonra irmiği kahveleşinceye kadar karıştırıyoruz, şekeri ekleyip tekrar karıştırıyoruz. Cevizi ekliyoruz, biraz daha karıştırdıktan sonra üzerini geçecek kadar süt ekliyoruz. altını biraz kısıp, tencerenin kapağını kapatıp suyunu çekmesini bekliyoruz. Suyunu çekmesine yakın ocağın altını kapatıyoruz, demlendiriyoruz.

Miktarını istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken irmik ve şekeri aynı ölçüde kullanmak ve sütü üstünü geçecek şekilde ayarlamak.

Afiyet olsun :KK56:

Canım süt soğuk mu eklenecek? Ben soğuk ekledim irmik katılaştı, karıştırıp çözdüm ama umarım iyi olur:KK56:

DOĞUM GÜNÜ PASTAMIZ
KEKİ:4yumurta--1.5 bardak şeker eklenerek iyice çırpılır...Sonra içine 1.5 bardak un,1çay bardağı süt,1 çay bardağından az sıvıyağ,vanilya ve kabartma tozu eklenerek çırpılır sonra dikdörtgen borcama dökülür..170derece de pişirilir...
Bu kekin birde kakolusu yapılır.:KK34:
Süsleme için arasına kakolu puding yaptım 1. beyaz keki tepsiye koyup pudingi üzerine sürdüm,üzerine damla çikolata ve muz koyup kakolu keki üzerine yerleştirdim ...Üzerine puding döktüm kenarlarına kakolu krem şanti sürdüm ve rendelediğim çikolataları kenarlarına serptim üzerini de krem şanti damla çikolata ve kendi yaptığım şeker hamuruyla süsledim...

Eki Görüntüle 672614 Eki Görüntüle 672611 Eki Görüntüle 672612 Eki Görüntüle 672613 Eki Görüntüle 672615 Eki Görüntüle 672616 Eki Görüntüle 672617 Eki Görüntüle 672621 Eki Görüntüle 672618 Eki Görüntüle 672619 Eki Görüntüle 672620

MARSMALOW ŞEKER İLE ŞEKER HAMURU YAPIMI
125 gr marsmallow şeker
1 fiske tuz
2 kaşık su
1.5 paket pudra şekeri(250gr)
[SIZE=1]YAPILIŞI:
Marshmallow şekerleri cam bir kaseye boşaltın.
Tencereye biraz su koyup, cam kaseyi üzerine oturtun.
Orta ateşte ara sıra karıştırarak marshmallow şekerleri eritin.
Burda dikkat edilmesi gereken; şekerlerin çok fazla erimemesi ve içlerine sıcak su kaçmaması.
Eriyen şekerlere su, tuz ve pudra şekerinin yarısını ekleyip, karıştırın.
Yoğurma kabının dibine bolca pudra şekeri dökün.
Eriyen şekerleri yoğurma kabına alın ve yoğurmaya başlayın.
Dikkat edin eliniz yanmasın.
Kalan pudra şekerinide ekleyip, hamuru iyice yoğurun.
Ele yapışmayan ama yumuşak kıvamlı bir hamur olcak.
Son olarak hamuru top haline getirin ve üzerine margarin sürün.
Streç film ile kapladığınız hamuru 1 gün yada daha fazla oda sıcaklığında bekletebilirsiniz.
Kullanacağınız zaman tekrar yoğurun ve istediğiniz süslemede kullanın.

Eki Görüntüle 672623 Eki Görüntüle 672624 Eki Görüntüle 672625 Eki Görüntüle 672626
[/SIZE]

Canım,birşey soracagım..Kakaolu pudingi kaç paket kullandın..Hani hem arasına hemde üzerine kullanıyoruzya,ili paket yeterli olur sanırım :44: Yoksa bir pakette yeterli olurmu? Birde pudingin süt ölçüsü üzerindeki gibimi yapıyoruz,yoksa biraz katı olsun diye azaltıyormuyuz?

Canım,birşey soracagım..Kakaolu pudingi kaç paket kullandın..Hani hem arasına hemde üzerine kullanıyoruzya,ili paket yeterli olur sanırım :44: Yoksa bir pakette yeterli olurmu? Birde pudingin süt ölçüsü üzerindeki gibimi yapıyoruz,yoksa biraz katı olsun diye azaltıyormuyuz?

Canım arasına ve üzerine sürdüm sadece 2 paket yaptım ama arttı:KK34:kenarlarına kremşanti sürdüm sadece:KK56:Paketde ki ölçü ile yapıyorum canım:KK31:Krem şantiyi genel de süslemek için kullanırım puding keki yumuşatıyor ve tadı güzel oluyor diye puding kullanırım:KK56:

Canım arasına ve üzerine sürdüm sadece 2 paket yaptım ama arttı:KK34:kenarlarına kremşanti sürdüm sadece:KK56:Paketde ki ölçü ile yapıyorum canım:KK31:Krem şantiyi genel de süslemek için kullanırım puding keki yumuşatıyor ve tadı güzel oluyor diye puding kullanırım:KK56:

Sagol canım benimm.. :KK16: Mutlaka yapacagım bu pastayı :KK34: Takıldıgım bir yer olursa yazarım yine :KK34:

Şehriyeli Yayla Çorbası Tarifi

1 su bardağı arpa şehriyesi
1 su bardağı yoğurt
1 adet yumurta (isteğe bağlı)
2 çorba kaşığı un
6 su bardağı su
1 tatlı kaşığı tuz

Üzeri için:
1 çay bardağı zeytinyağı
2 tatlı kaşığı kuru nane
1 tatlı kaşığı pul biber

Tencereye su ve tuz konur. Kaynayınca şehriye atılır, 10 dakika haşlanır. . Diğer tarafta un, yoğurt, yumurta çırpılır, şehriyeye eklenir. Orta ateşte sürekli karıştırarak kaynayana kadar pişirilir. Üzerine yakılmış yağ ve kuru nane konur...Servis kasesine aktarılır. $1.jpg $2.jpg

Son düzenleme:
IZGARA TAVUK
2 kg tavuk ,2 yemek kaşığı salça,1tatlı kaşığı kekik,3 yemek kaşığı yoğurt,1çay kaşığı pulbiber,tuz,3-4diş sarmısak ve zeytinyağı ile harmanlanıp birkaç saat bekletilir...Sonra ızgaraya dizilip mangal üzerin de iki taraflı pişirilir:KK56:

$10.jpg $11.jpg $12.jpg

YOĞURTLU MAKARNA
Tencereye su konur,kaynayınca tuz atılıp makarnalar ilave edilir...Makarnalar pişince suyu süzülüp biraz soğumaya bırakılır...Üzerine sarmısaklı yoğurt dökülür...:KK56:Sosu için: 150gr kıyma tavaya alınıp üzerine yarım çaybardağı su eklenir ..Kıyma suyunu çekince yağ eklenir ve kavrulur...Üzerine 1 tatlı kaşığı salça,nane ve pul biber konarak kavrulur ve servis tabağına aldığımız yoğurtlu makarnanın üzerine dökülür..:KK56:
$20.jpg $21.jpg

KABAK MÜCVERİ

MALZEMELER

4 ad. ortaboy kabak
4-5 ad. taze soğan
1/2 demet maydanoz
1/2 demet dereotu
2-3 ad. yumurta
1.5 su bardağı un (duruma göre artırılabilir)
tuz, karabiber, pulbiber
YAPILIŞI
Kabaklar yıkanıp, kabukları soyulduktan sonra rende ile veya robotta rendelenir. Soğanlar ,dereotu ve maydanoz ince ince kıyılarak ilave edilir, yumurtalar kırılır, tuz, karabiber, pulbiber, ve un ilave edilerek iyice karıştırılır.
Bir tavada kızdırdığımız yağa birer kaşık hazırladığımız harçtan konularak iki taraflı kızartılır, işlem böylece tamamlandıktan sonra kağıt havlu üzerine alınır (fazla yağını almak için) afiyetle yenir.

$30.jpg $31.jpg $32.jpg $33.jpg

X