NehirNilin Tarifleri :)

ellerine sağlık

patatesli börekler herzaman favorimdir eline sağlık

bunuda çok beğendim gece gece iştahım açıldı

ellerine sağlık
Çok teşekkürederim begenmenize sevindim
patatesli börekler herzaman favorimdir eline sağlık
Bende çok seviyorum gerçi neyi sevmiyorsun derseniz nadirdirMükemmel çıtırlıkta bir börek oluyor öneririm
vavvvvvvv harika

Çok teşekkürler
bunuda çok beğendim gece gece iştahım açıldı

İştah açmayacak gibi değilki hafif müthiş birşey

KAŞARLI ALMAN POĞAÇASI

Malzemeler:
1 su bardagi süt
yarim su bardagi sivi yag
2 adet haslanip püre haline gelmis patates
yarim paket yas maya (20 gr)
2 yumurta beyazi icine sarisi üstüne
1 tatli kasigi tuz 1 tatli kasigi seker
Aldigi kadar un (yaklasik yarim kilo)
Üstü icin kaşar rendesi

Yapılıışı;
Sütün icinde maya ezilir.Yumurtanin sarilari ayrilir ve diger malzemelerde katilarak hamur yapilir.
Hamurdan yumurta büyüklügünde parcalar koparilir oval seklinde bastirilarak tepsiye dizilir.Hamurlarin kalinligi yaklasik 1 cm civarinda olmali.Daha sonra yumurta sarilarini sürdügümüz hamurlarin üstüne kasar rendesini dökelim ve soguk firina koyup 1 saat mayalanmasini bekleyelim.Daha sonra önceden isitilmis 180 derecedeki firinda pisirelim .

Nefis bir lezzet dışı çıtır çıtır içi yumuşacık

Son düzenleme:
Kırmızı Biber Kebabı

Malzemeler
4 adet iri kırmızı biber
300 gr kıyma
Yarım adet soğan
1 adet domates
Kimyon ( ben beş türlü kullanıyorum)
Tuz
Pul biber
Üzeri için kaşar peyniri rendesi
Kırmızı biberlerin üzerini kapak açar gibi kesin. İçindeki tohumları çıkarın. Soğan ve domatesi doğrayın. İçine kıyma ve baharatları koyarak köfte harcı hazırlayın. Kırmızı biberlerin içini köfte harcından doldurun. Borcamın altına 1 çay bardağı kadar su koyun ve 200 derecede 25 dakika pişirin. Piştikten sonra üzerine kaşar peyniri rendesi koyun. Kaşarlar eriyinceye kadar fırında bekletelim. Afiyet olsun…

Simit Tadında Poğaça

Malzemeler;
1 su bardağı ılık su
1 çay bardağı ılık süt
1 çay bardağı sıvı yağ
1 yemek kaşığı şeker
3 çay kaşığı tuz
Yarım paket yaş maya (10gr)
Aldığı kadar un

İçi için;
1 kase beyaz ve bir kase rendelenmiş kaşar peyniri

Bulamak için;
1 yemek kaşığı pekmez
1 çay bardağı soda
1 tabak kavrulmuş susam

Yapılışı;
Hamur için bütün malzemeleri yoğurup yumuşak bir hamur elde edilir. Bezeler yapılıp 30-40 dakika kadar dinlendirilir. Sonra açılıp içine harç konulup istenilen şekil verilir. Ardından pekmez ve soda karışımına batırıldıktan hemen sonra iyice susama bulanır. Yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine bütün bezeler aynı işlemden geçirilip dizilir. 200 derece fırında pişirilerek servis edilir. Afiyet olsun…

Etli Krep

Malzemeler
İç harcı için;
400 gram dana sote
1 soğan
1 kırmızı biber
1 yeşil biber
2 domates
15-20 adet mantar
Kekik
Karabiber
Tuz
(İsteğe göre garnitür de eklenebilir)

Krep için;
2 adet yumurta
2 su bardağından biraz az un
1 su bardağı su
1 su bardağı süt
1 çay kaşığı tuz
Pişirmek için sıvı yağ

Üzeri için;
Kaşar peyniri

Yapılışı;
Etleri ısınmış tencereye atıp suyunu bırakıp çekene kadar kavuruyoruz, suyunu çeken etlerimize ay şeklinde kestiğimiz mantarları atıyoruz. Biraz kavurduktan sonra küçük küçük doğradığımız soğanları ve biberleri etlerimizin içine atıyoruz. Onları da biraz kavurduktan sonra son olarak yemeklik doğradığımız domatesleri atıyoruz, baharatlarını ve tuzunu ekleyip üzerine 1 su bardağına yakın su ekleyip pişmeye bırakıyoruz (Net bir süre olarak düdüklü tencerede 25 dakika tuttum). Etler pişerken krep hazırlanır. Un, süt su ve yumurtaları hiç topak kalmayana kadar iyice çırpın. Kek hamurundan daha akıcı bir kıvamda hamur edin. Sıvı yağ sürdüğümüz krep tavasında 1 kepçe hamuru dökerek yayın, her seferinde birazcık yağ dökerek pişirmeye devam edin. Her iki tarafını çevirerek orta ateşte pişirin. Pişen etleri bir kaba koyup biraz soğumasını sağlıyoruz. Krebin ortasına etimizden 2 kaşık kadar koyup bohça şeklinde kapatıyoruz. Tümüne aynı işlemi uyguluyoruz. Borcama diziyoruz borcamın dibine etin suyundan biraz döküyoruz (Ben unutmuştum ama siz dökersiniz). Kreplerin üzerine de kaşar dilimleri ekliyoruz. 180 derece fırında kaşar eriyip kızarana kadar tutuyoruz. Afiyet olsun.

Tavuklu Sultan Kebabı

Malzemeler;
2 adet yufka
400g tavuk göğsü
400g tavuk pirzola
1 adet kuru soğan
2 yemek kaşığı domates salçası (1 kaşığını ketçap kullanabilirsiniz)
1 su bardağı haşlanmış ya da konserve bezelye
1 adet patlıcan
Pulbiber
Kekik
Karabiber
Tuz

Beşamel sos için:
1,5 yemek kaşığı un
1,5 su bardağı süt
2 yemek kaşığı tereyağı
Tuz

Üzeri için:
Kaşar peyniri rendesi
Patlıcanı alacalı soyarak küçük küçük doğrayın ve sıvı yağ ile kızartın. Süzgece alarak yağının süzmesi bekleyin bu arada tavukları soteleyin.
Tavukları kuş başı doğrayın, tencereye alarak arada karıştırarak pişirin. Rengi dönüp suyunu saldığında yemeklik doğranmış soğanı ekleyin. Soğanlar yumuşadıktan sonra salçayı ve isteğe bağlı kullanacaksanız eğer ketçapı ilave edin. Kapağını kapatarak 4-5dk kadar pişmeye bırakın. Suyunu çektikten sonra bezelye ve patlıcanı ilave edin. Baharatları da ekleyerek 3-4dk daha pişirin. Tavuklar da artık pişmiş olmalılar.
Beşamel sos için tereyağını eritin ve unu kokusu çıkana kadar kavurun. üzerine sütü ilave ederek çırpıcı yardımı ile topak kalmayacak şekilde koyulaşıp göz göz olana kadar karıştırarak pişirin. Son olarak tuzunu ilave ederek ocaktan alın.
Küçük bir kaseye 4′e böldüğünüz yufkadan serin. Yufkanın kenarlarından parçalar kopartarak çukur olan kısma bir kat daha serin. Kaseye tavuklu harçtan koyarak, kasenin kenarlarından sarkan yufkaları üzerine kapatın. Yağlanmış fırın kabına ters çevirin. Tüm malzemeyi bu şekilde yaptıktan sonra üzerleri beşamel sostan her birine eşit miktarda olacak şekilde dökün. 190 derece fırında yufkalar pembeleşene kadar pişirin, sonra üzerine kaşar peyniri rendesi serpin ve tekrar fırına sürün. Peynirler eriyip kızardığında alabilirsiniz.
Not: sadece tavuk göğsü ile de yapabilirsiniz ama ben göğüs eti kuru olduğu için sote yaparken ya pirzola kullanıyorum ya da bu şekilde karıştırıyorum.

Enfes bir lezzet

Son düzenleme:
Tombul Tatlı

Malzemeler;
2 adet yumurta
1 çay bardağı sıvı yağ
1 çay bardağı yoğurt
2 paket kabartma tozu
1 paket vanilya
Aldığı kadar un

Şerbeti için;
3 su bardağı su
3 su bardağı şeker
Bütün malzemeler karıştırılarak yoğurulur. Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparılarak simit yapar gibi uzatılarak rulo yapılır. Kendi etrafında dolandırılır. Yağlı kağıt serilmiş olan fırın tepsisine 2 cm aralıklarla dizilir. 170 derecede pembeleşene kadar pişirilir. Fırına sürüldükten sonra bir kap içerisinde su ve şeker, şeker iyice eriyene kadar karıştırılır. Şerbet pişirilmeden fırından çıkan sıcak tatlıların üzerine boşaltılır.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…