NehirNilin Tarifleri :)

Beşamel Soslu Patatesli Tavuk

Malzemeler;
Yarım kilo kuşbaşı tavuk göğüsü
5-6 adet küçük patates
1 çay bardağı dolusu garnitür (İsteğe göre evde kendinizde yapabilirsiniz ben hazır kullandım)
Tuz, karabiber
Kekik, köri

Beşamel sos için;
3 yemek kaşığı un
6 yemek kaşığı sıvı yağ
3 su bardağı süt
tuz

Üzeri için;
Kaşar peyniri

Yapılışı;
Patatesi küpler halinde doğruyoruz tavuğu ve patatesleri tencereye alıp üzerini geçecek kadar su döküyoruz ve baharatlarını ekliyoruz kapağını kapatıp pişmesini bekliyoruz.Piştikten sonra suyunu süzüyoruz Borcama alıyoruz. Diğer yandan beşamel sos için tencereye yağ ve un ilave edilir ve hafifçe kavrulur. Çırpıcı ile karıştırarak yavaş yavaş süt ilave edilir. Karıştırarak kaynatılır. Tuz ilave edilir ve kaynayıp koyulaştığında ocaktan alınır. Tavuk patatesin içine garnitür eklenir patatesleri ezmeden hafifçe karıştırılır. Üzerine beşamel sos eklenir her tarafına yayılması sağlanır üzerine kaşar rendelenir ve fırında üzeri kızarana kadar tutulur.

Son düzenleme:
Buyur canım benim Salçayı sormuşsun fazla katıldıktan sonra nasıl azaltılırki alsak biraz salçasını diycem ama yağı gidicek az az koyarak ayarlamak daha iyi olur sanki

işte sorun o ayarlayamadım. suyu boşalttım falan anca öyle oturdu. farklı bişey varöı acaba dedim.

biskuvi, pudingli pasta yapıcam. varmı burda bu seferde tarife göre yapayım bi:)

Kaşarlı Tavuk Sote

Malzemeler;
1 adet tavuk göğsü
1-2 adet yeşil biber
1 adet soğan
1 adet kapya biber
1 adet domates
1 diş sarımsak
1 yemek kaşığı salça (Ben biber salçası kullandım)
4-5 yemek kaşığı sıvı yağ
1 tatlı kaşığı tereyağı
Tuz , karabiber, kekik
Yaklaşık 1 su bardağı su
Yarım su bardağı kaşar peyniri rendesi

Yapılışı;
Tavuk eti küçük küpler halinde doğranır. Biberler, soğan ve domates yemeklik doğranır. Tava ocağa konur. Isınınca tavuk eti tavaya alınır. Tavuklar suyunu bırakıp çekene kadar tavada sotelenir. Ardından biberler ve soğan eklenir. Bir süre birlikte kavrulduktan sonra salça eklenir. Salça malzemelerle iyice karıştırıldıktan sonra domates ve ince doğranmış sarımsak eklenir. Su, tuz ve baharatları da eklenip 10 dakika kadar kısık ateşte pişirilir. Daha sonra fırına dayanıklı bir kaba dökülüp üzerine kaşar peyniri rendesi serpilir. 180 derecelik fırında 10 dakika kadar piştikten sonra servis edilir.

işte sorun o ayarlayamadım. suyu boşalttım falan anca öyle oturdu. farklı bişey varöı acaba dedim.

biskuvi, pudingli pasta yapıcam. varmı burda bu seferde tarife göre yapayım bi:)

Suyu eklemeden önce öyle görünmesi normal canım sonradan düzeldiyse sorun yok ozaman birsürü pasta tarifim var canım hangisini istersen memnun kalacagını düşünüyorum

Frappe

Malzemeler;
1,5 tatlı kaşığı nescafe
İstenilen miktarda şeker
4-5 tatlı kaşığı su
Soğuk süt
1-2 adet buz küpü

Yapılışı;
Bir karıştırıcıya neskafe, şeker ve su koyularak en az 30 sn çalkalanır. Çalkaladıktan sonra krema kıvamında bir karışım elde edeceksiniz.
Uzun bir cam bardağın dibine 1-2 adet buz küpü koyulur. Üzerine çalkalayarak elde ettiğimiz karışım dökülür. Daha sonra bu karışımın üstüne soğuk süt ilave edilir. (Bu aşamada su ilave edip ardından süt ile doldurulabilir ama ben süt ile daha güzel olduğu kanısındayım, o yüzden sadece süt ile yaptım).

Son düzenleme:
Kırmızı Biberli Domates Sosu

Malzemeler;
4 kg domates
1 kg kırmızı biber
15 diş sarımsak
Yarım çay bardağı sirke
2 yemek kaşığı tuz
Yarım çay bardağı sıvı yağ

Yapılışı;
Sosumuzun içerisinde biberlerin kabuğu olmaması için öncelikle kabuklarını soymayı tercih ediyorum. Bunun için biberleri bol suda yıkadıktan sonra sap kısımlarını kesin ve çekirdeklerini temizleyin. Biberleri közlemeden önce temizlemenizi öneririm aksi halde çekirdekleri temizlemek zorlaşıyor. Temizlenen biberleri yağlı kağıt sermiş olduğunu fırın kabına sıralayın, fırının ızgara kısmını 180-200 derecede çalıştırın ve biberlerin ara sıra çevirerek pişirin. Kabuklar kolayca soyulabilecek kıvama geldiğinde fırından çıkartarak soğumasını bekleyin. Biberlerin kabuklarını soyun ve doğrayın.
Domatesleri soyarak, küp küp doğrayın.
Sıvı yağda 2-3 parçaya bölmüş olduğunuz sarımsakları kokusu çıkana kadar 1-2dk kavurun. Üzerine domates, kırmızı biber, tuz ve sirkeyi ilave ederek tencerenin kapağını kapatın. Kaynamaya bırakın. Arasıra karıştırarak suyu çekilip kıvam alıncaya kadar yaklaşık 1-5 – 2 saat kadar kaynatın. Piştikten sonra blender ile ezin. İyice pişmiş oldukları için kolayca püre haline gelecektir. Vakit kaybetmeden sterilize edilmiş kavanozlara doldurup, temiz bir bez ile kavanozun ağız kısmını silin ve kapakları sıkıca kapatın.
Kavanozları ters çevirerek soğuyana kadar bekletin. Domates sosunuz hazır.

canım senin bir poğaca tarifin vardı..zeytinli içinde taze soğanda vardı

ben ilk sayfadan baktım bulamadım kaçıncı sayfada buün onu yapmak istiyorum soğanda varken :)

Nehir epeydir tarif eklemiyordun.Yeni tariflerle gelmişsin.Eline sağlık canım.

sagol canım bende simdi onu arıyordum hemende yetiştin :)
İnşallah memnunda kalırsın canım
Nehir epeydir tarif eklemiyordun.Yeni tariflerle gelmişsin.Eline sağlık canım.

Evet canım benim Ramazan yorgunlugu arkadaşımın dügünü derken bayagı aksattım farkındayım çok sağol canım senin marifetlerini görüyorum her yerde maşallah çok güzel şeyler yapıyorsun seninde ellerine emegine sağlık

Ehhh işte canım yapıyorum birşeyler :))Teşekkür ederim.

canım tuz kullanacakmıyız hamura yoksa zeytinden dolayı yok mu

artı ölçüler su baardağıyla değil mi..

aklıma geldikçe ekleyim taze nane var ama br demet çok değil mi çok hoş br tarif bakalım ne çıkacak karsımıza

Son düzenleme:

Canım zeytin tuzlu da olsa hamur tuzsuz olmaz gibi geliyor.Gerçi Nehir daha iyi bilir ama.:26:

Canım zeytin tuzlu da olsa hamur tuzsuz olmaz gibi geliyor.Gerçi Nehir daha iyi bilir ama.:26:

canım ya acaba nehiri mi beklesem yoksa bir cay kaşığıda olsa tuz mu koysam

ya da herseyi katayim tadına bakayım tuzu en son ekleyim diycem ama yoğurulmuş hamura tuz katılsa olmaz ki tüh

Ehhh işte canım yapıyorum birşeyler :))Teşekkür ederim.
Çok güzel şeyler yapıyorsun iyikide yapıyorsun canımcım

Evet canım su bardağıyla ölçüler normal tarif böyle annemde naneyi çok sevdigi için böyle kullandı ama ben birdahaki denememde naneyi biraz daha azaltmayı düşünüyorum zeytinlerden dolayı koyulmuyor tuz aslında benim işime geliyor pek tuzlu şeyler yemedigim için ama bence sen içine biraz tuz ekleyebilirsen daha güzel olabilir birde bu çöregi yuvarlamak yerine tepside de pişirebilirsin yayarak öylede güzel olmuştu artı bir öneri olarak aklında bulunsun ununu yavaş yavaş ekle elinde toparlama işlemi biraz zor olabilir burda alabildigince un çok önemli çünkü her un aynı olmuyor canım başka sorun olursa seve seve yardımcı olurum

Son düzenleme:

canım yaa malzemeleri hazırlamaya gittim yoğurt azmış yarısı bile olmadı bardağın öyle olsa ölçüyü azaltacaktım

ya canım birşey yapmak istiyor ne yapacam gidip alırımda hiç çıkasım yok canım skıldı..

Kötü olmuş canım ya diger tariflere bir göz at diycem ama yoğurt eksikse poğaçalara pek yanaşmakta olmaz :26:

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…