NehirNilin Tarifleri :)

Oyy bunlar ne hamarat şeyler böyle ilk başlamanda bunları yaptıysan çok iyisin bence biryerden başlayınca devamı geliyor canım bende senin gibi annem yokken yapardım hep maşallah

Son düzenleme:
Oyy bunlar ne hamarat şeyler böyle ilk başlamanda bunları yaptıysan çok iyisin bence biryerden başlayınca devamı geliyor canım bende senin gibi annem yokken yapardım hep maşallah

teşekkür ederim canım. bakalım bu akşam nasıl bişey ortaya çıkacak

Nasıl birşeyler yapmak istiyorsun canım pratik kolay bir menü oluştururuz belki sana

kardeşime taze fasulye al dedim. ondan yapcam inş:)
dün yaptıgım yemege benzedi için rahat olur die şey ettim.
yanınada pilav yapsam diyorum ama yapamam die vazgeçtim.
domatesli bulgur yapayım diyorum

kardeşime taze fasulye al dedim. ondan yapcam inş:)
dün yaptıgım yemege benzedi için rahat olur die şey ettim.
yanınada pilav yapsam diyorum ama yapamam die vazgeçtim.
domatesli bulgur yapayım diyorum

Bence vazgeçme prinç pilavını rahatlıkla yaparsın canım taze fasülye kolay belirledigin malzemeleri dogra normal ufaklıkta fasülyelerinin üzerine ekle yağını suyunu koyup pişirmek kalıyor geriye pirinç pilavı yapmak istersen yardımcı olurum kaç kişilik yapıcaksın canım ayrıca 1 saat sıcak suda bekletmeni öneririm daha lezzetli oluyor

Son düzenleme:

bi versene ozaman canım tarifini. bizde pilav pek yenmez. 3 kişilik olsa yeterli
ALLAH razı olsun sen bi yaz akşam ben bi deniyim:)

evdeki pirinçte osmancık.d

kaç dk da pişer? babamlar gelmeden yapayım. babam ve kardeşlerim 10da eve geliyoda

Son düzenleme:

2 bardak pirinci bir tepsiye koy canım üzerini geçiçek kadar sıcak su ekle bir tatlı kaşıgıda tuz ekle bir iki damla limon enaz yarım saat beklet canım sonra pilav tenceresine 1 yemek kaşığı margarin çok az sıvıyağ bir yemek kaşığı tereyağ ekle canım yağın eridikten sonra 1 çay bardagından biraz az arpa yada tel şehriyeni ekle onların rengi pembeleşinceye kadar kavur kavruldugunda bol suyla durulayıp süzdügün pirinçlerini şehriyelere ekle şehriyelerle beraber kavur çıtır çıtır olana kadar pirinçleri karıştırman gerekir burası önemli daha lezzetli olmalarını saglar bu işlem çıtır çıtır olduklarını anladıgın zaman bir tablet tavuk bulyon bir bardak sıcak suda eriterek içine ekle daha sonra 3 bardak daha sıcak su ekle toplamda 4 bardak su eklemen gerekir.Önce harlı ateşte daha sonra kısık ateşte pişmesini bekle karıştırma lapa olmasın belli bir süresi yok bunun her 2-3 dakikada bir bak suyunu çekiyormu en son tam çekmeye yakın bir alt üst yap pirinçleri tam çekmeden altını kapat üzerine havlu kağıt ört kendi buharıyla çeksin

Son düzenleme:

ama biz ne tereyag nede margarin kullanırız
diğerlerini uygulayacam:) nekadar sıvı yag alayım

Anladım canım margarin neysede tereyağ çok lezzet verir pilavlara tabiki tercih sizin sadece sıvıyağla daha fazla eklemen gerekir sanırım tatlım pirinçlerine yeticek kadar ayarlaman gerek bir 6 kaşık falan

Son düzenleme:
Ekmek Mantısı

Malzemeler:
1 bayat ekmek
1 büyük veya 2 küçük soğan
1 diş sarımsak
1 yumurta
Yarım demet maydanoz
1 tatlı kaşığı tuz
1 çay kaşığı karabiber,kırmızı biber,nane..
(ben baharat sevdalısı olduğum için ne varsa katıyorum:)
Kıvamını ayarlamak için yarım çay bardağı kadar su.

Üzerine;
Yoğurt

Sos:
Salça ve yağ
(dilerseniz toz biber)

Hazırlanışı:
1-Ekmekleri robotta iyice çekiyoruz.
2-Soğanımızı da ince ince rendeliyoruz.
3-Ekmek,soğan,yumurta,baharatları yoğuruyoruz,biraz su katıyoruz,kuru kalmaması gerekiyor,aksi halde dağılır..
4-Hazırladığımız köfte harcından,orta büyüklükte toplar yapıyoruz.
5-Bir litre et / tavuk suyunu orta boy tencerede kaynatıyoruz (et suyu yoksa,bulyon katabilirsiniz)
6-Köftelerimizi kaynayan suya atıyoruz,10-15 dakika pişiriyoruz.
7-Köftelerimizi alıp,suyunu süzdürüyoruz,tavada kızarttığımız yağda 2-3 dakika kızartıyoruz.. (Biz böyle sevdiğimiz için ,kızartıyorum,aslında sadece haşlanması yetiyor..)
8-Servis tabağımızı,mis kokulu köftelerimizi alıyor,üzerine bol yoğurt döküyoruz..
Minik bir tavada kızdırdığımız sosu da üzerine cızlatarak döküyoruz

Gazozlu poğaça

Malzemeler:
1 su bardağı oda ısısında sade gazoz
yarım su bardağı su
250 gr tereyağı oda ısısında
30 gr yaş maya veya 1 çorba kaşığı toz maya
1 çorba kaşığı şeker
1 tatlı kaşığı tuz
un

İçine: peynir maydanoz karışımı vb.

Üzerine:
yumurta sarısı
çörek otu vb.

Yapılışı:
Yoğurma kabına gazoz,su, maya, şeker ve tuz eklenir karıştırılır. 2 su bardağı un ilave edilir elle yoğurulur. 250 gr oda ısısında tereyağı eklenir tekrar yoğurulur ve azar azar un ilavesi ile yumuşak bir hamur yapılır. yarım saat mayalanır. hamur 4 parçaya ayrılır her parça az unlu zeminde merdaneyle tatlı tabağından büyük açılır bıçakla veya hamur ruletiyle 8 üçgen parçaya kesilir. hazırlanan iç yerleştirilir sigara böreği gibi sarılır. yağlanmış tepsiye aralıklı dizilir. üzerine yumurta sarısı ve çörek otu serpilir 30 dakika mayalanır. önceden ısınmış 185 derecede pişirilir.

Fıstık ezmeli toplar

Malzemeler:
2 paket bisküvi
1 bardak pudra şekeri (Fıstık ezmesi tadını daha çok almak istiyorsanız,yarım bardak)
1-2 damla vanilya ekstresi (Varsa mutlaka ekleyin,çok güzel oluyor)
Bir su bardağı iri çekilmiş badem
150 gram margarin
4 çorba kaşığı dolusu fıstık ezmesi
4 kaşık süt

Üzerini kaplamak için;arzunuza göre bitter yahut beyaz çikolata..

Hazırlanışı:
1-Bisküvilerimizi ufalıyoruz.Erimiş margarin,süt,fıstık ezmesi,vanilya,pudra şekeri,badem ile iyice karıştırıyor,top şekli veriyoruz..
2-Çikolatamızı mikrodalgada yahut ocakta benmari usulu eritiyoruz.Kaşık yardımı ile toplarımızı erittiğimiz çikolatalara ve daha sonra bademe bulayıp,tepsimize diziyoruz.
3- 15-20 dakika buzdolabında bekletip,afiyetle tüketiyoruz..

başaklar marifetlı olurlar birde yemek yapmayı severler hobim yemek yap mak demişsinde bıryerde zaten bellıkı çok marıfetlsısın kocan yaşadı

hayırlı sabahlar:)

dün taze fasulye yaptım. oda çok güzel oldu:)
kuşbaşı, taze fasulye,sogan,domates, patates ile yaptım. dünden bulgur vardı pilav yapmadım o yüzden

bu akşam inş yapıcam pilavı..

bu akşam yemek için napabilirim.
çok farklı bişey olmasın yapabilceğim bişey olsun
patlıcan taze fasulye gibi:)

başaklar marifetlı olurlar birde yemek yapmayı severler hobim yemek yap mak demişsinde bıryerde zaten bellıkı çok marıfetlsısın kocan yaşadı
Çok teşekkürederim canım çok seviyorum yemek yapmayı yaptıklarımı begenen yüzler görünce benden keyiflisi yok yapmayı sevdigim kadar yemeyide çok severim okadar iştahla zevkle yiyorumki kim görse açıkır karşımda o derece yani O zaman bu beceriyi başagımdan almışım bazı huylarım çekmiş başaga evet tekrar sagol canım

Oh oh ellerine sağlık negüzel olmuştur canım Afiyet olsun Fırında tavuk patates denedinmi peki oda çok basit ve lezzetlidir işinde kolay

Son düzenleme:

saol canımm :) onu yapmıştık babamlarda iş yerinde proatik die hem ondan yaparlar. yinemi bundan diyorlar

Son düzenleme:
saol canımm :) onu yapmıştık babamlarda iş yerinde proatik die hem ondan yaparlar. yinemi bundan diyorlar

O zaman menü tarzı şeyler sunayım sana canım

Tavada soganlı patates yapabilirsin yanına pirinç pilavı
Patates yemegi yanına makarna
ıspanak yemegi yanına ikiside olur canım
yumurtalı ıspanakta olur
Biber dolma yanına makarna
Tavuk sote olabilir yanına makarna yada pilav
Fırın makarna yapabilirsin zor görünsede basit bir yemek börek gibide kurtarıcı sen salatayla mezeyle kurtarabilirsin
Menemen olabilir ben çok acillerde menemen yada patates kızartması yapıyorum yanına pilavda makarnada oluyor canım
Makarna salatası olabiir güzel bol doyurucu bir menü olur babanlar seviyorsa ben çok severim

Son düzenleme:
Bahar dondurması

malzemeler:
1 litre süt
11 çorba kaşığı toz şeker
12 çorba kaşığı irmik
1 paket vanilya
1 tatlı kaşığı tereyağı (Tepsiyi yağlamak için)

Çikolata Sosu İçin:
2 çorba kaşığı un
2 çorba kaşığı kakao
1 fincan şeker
1 fincan süt
1 fincan su

Hazırlanması:
Süt,şeker ve irmiği tencereye alıp çırpma teli ile çırptıktan sonra, koyulaşana kadar pişiriyoruz.
Pişince vanilyayı ekleyip karıştırıyoruz.
Kare veya dikdörtgen bir borcam kabını tereyağı ile yağlayıp, içerisine irmikli tatlıyı döküyoruz.
Spatula ile tatlının üzerini düzenleyip, dondurucuda 3-4 saat bekletiyoruz.

Çikolata Sosun Hazırlanması:
Tüm malzemeyi derince bir kabın içerisine alıp, pürüzsüz olana kadar karıştırıp,ocağa alıyoruz.
Sos kıvamını alana kadar pişiriyoruz.
Dondurma halini alan tatlımızı dolaptan alıp, kesip servis tabaklarına pay ettikten sonra, üzerine çikolata sosunu dökerek servis yapıyoruz.
Eğer dilenirse, çikolata sos,dondurucuya atmazdan evvel tatlının üzerine dökülüp,birlikte dondurulmak suretiyle de servis yapılabilir.

BEŞAMEL SOSLU EKMEKLİ KÖFTE

Malzemeler
400 gram kıyma
1 kurusoğan
2 dilim bayat ekmek içi
tuz,karabiber
3 adet sandviç ekmeği
1 yemek kaşığı pesto sos(yoksa koymayın)
1 adet közlenmiş kırmızı biber
Beşamel Sos İçin;
1,5 su bardağı süt
1 tepeleme yemek kaşığı un
1 yemek kaşığı tereyağı
tuz,muskat rendesi
bir kase taze kaşar rendesi

Üzeri İçin;
6 ader cherrry domates

Yapılışı;
Kıyma ,rendelenmiş soğan,tuz ,karabiber ve beyat ekmek içini iyice yoğuralım ve hamburger köftesi şekli verip yağsız tavada önlü arkalı pişirelim.
Beşamel Sos için un ve tereyağı kavurup sütü ekleyelim..Koyulaşmaya başlayınca tuz ve muskat rendesini ilave edip arada karıştırarak ılınmaya bırakalım.
Sandviç ekmeklerini ikiye bölelim varsa üzerlerine pesto sos sürelim.Fırın kabımızın altını yağlayıp sandviç ekmeklerini yerleştirelim.Üzerlerine 1 er köfte koyalım.arasına kaşar peyniri rendesi ve ince doğradığımız közlenmiş biberi koyup üzerine 1 köfte daha koyalım.
Beşamel sosu sandviçli köftelerin üzerine eşit şekilde paylaştıralım,üzerine kaşar peyniri rendesi serpip domates ile süsleyelim.
180 dereceli fırında yaklaşık 10-15 dakika pişirelim.

Evdeki bayat ekmekleride degerlendirmiş oluyoruz böylelikle çokta şık bir görüntü oluşuyor

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…