NehirNilin Tarifleri :)

Bal Barbekü Soslu Çıtır Mantarlı Tavuk

Marine İçin;
Yarım kilo kuşbaşı doğranmış tavuk eti(kalça tercih ederseniz daha güzel olur ama göğüste olur)
1 çay bardağı süt
2 yemek kaşığı soya sosu
1 çorba kaşığı barbekü sosu
2 diş sarmısak
1 yemek kaşığı bal
2 yemek kaşığı zeytinyağı
1 çay kaşığı köri
yarım çay kaşığı karabiber

Pişirmek İçin;
3 yemek kaşığı sıvıyağ
2 yemek kaşığı galeta unu
10 adet haşlanmış dilimlenmiş mantar
1 çay kaşığı kekik
1 çay kaşığı toz kırmızı biber
yarım çay kaşığı tuz

Tavuk etlerimizi bir gece önceden marina malzemeleri ile karıştırıp üzerini sıkıca örtelim ve buzdolabında 1 gece bekletelim.(en az 2-3 saat)
Ertesi gün tavamıza 3 yemek kaşığı sıvıyağı alıp, marine malzemesini süzdüğümüz tavuklarımızı içine atalım ve arada karıştırarak 4-5 dakika pişirelim.Dilimlenmiş mantarlarıda ilave edip 4-5 dakika daha pişirmeye devam edelim.Galeta unu,kekik ,kırmızı biber ve tuzu ilave edip galeta unu çıtırlaşınca altını kapatıp bekletmeden servis yapalım.

Son düzenleme:
ya nekadar da hamaratsınız hepsını okuyamadım henuz ama ozellıkle tatlılarınıza bayıldım tek tek hepsını deniycem:)teşekkur ederim:)

saol canım
işten eve gidip yapıorum yoksa bende biberi düşündüm
bişey sorcam kıyma böyle top top oluyorya. ne koyuyorsunuz sağılmaması için

Tavuklu makarna

Malzemeler
1 paket makarna
350 g tavuk göğsü
2 diş sarımsak
6-7 adet kuru domates
1 adet kırmızı biber
1 kase rendelenmiş kaşar peyniri
sıvı yağ
tuz
kekik
karabiber
pul biber
kırmızı toz biber
1 tatlı kaşığı biber salçası
1 yemek kaşığı domates salçası
1-2 yemek kaşığı hazır makarna sosu (isteğe bağlı; evde hazırlanan kışlık domates sosları da olur)

Derin bir tencerede kaynayan suya tuz ve makarnalar ilave edilerek makarnanın türüne göre tarifinde olduğu gibi haşlanmaya bırakılır. Diğer taraftan yine derin bir teflon tavada yarım çay bardağı kadar sıvı yağ kızdırılarak parmak kalınlığında doğradığımız tavuk etleri harlı ateşte çevirerek kızartılır. Hemen her tarafı kızarmaya yakın dilimlenmiş kırmızı biberler,kuru domatesler ve sarımsaklar sırayla ilave edilir. Bir iki dakika birlikte pişirilir. Ardından salçalar ve hazır domates sosu ilave edilir. Tuzu ve baharatları ilave edilir. Neredeyse pişmek üzere olan makarnanın suyundan 1 veya 2 kepçe kadar alınarak pişmekte olan tavukların üzerine ilave edilir. Böylelikle hem salçalarınız kolayca çözülür ve sosunuzun kıvamı ayarlanmış olur, hem de makarnanın suyundaki vitaminleri de yemeğimize dahil etmiş oluruz. Bu şekilde tavuklu sosumuz birkaç dakika daha piştikten sonra makarnanın suyu süzülerek pişmekte olan tavuklara ilave edilir ve karıştırılarak ocağın altı kapatılır. Servis tabaklarına alınan makarnaların üzerine rendelenmiş kaşar peyniri serpilerek servis edilir. Afiyet olsun

Hergün makarna yesem gözüm doyarmı makarnaya acep ıhıh doymam ben makarnaya

saol canım
işten eve gidip yapıorum yoksa bende biberi düşündüm
bişey sorcam kıyma böyle top top oluyorya. ne koyuyorsunuz sağılmaması için

Köftemi yapıcaksın canım birçok köfte tarifim var onlara bir göz at istersen ben ekmek kullanıyorum genelde tutuyor yumurtada aynı şekilde galeta unuda kullanılabiliyor köftesine göre degişiyor canım sen bir bak hangisini istersen sorularını beklerim

öyle köfte deil
geçen yemek etsiz olmasın kıymaları yuvarlak yaptım tavada kızarttım öyle yemege atarım dedim
ama hepsi dağıldı
sonra biraz unlu yaptım oldu.d

EL AÇMASI MİLFÖY BÖREĞİ

6 adet milföy hamuru
1 kase peynir ve taze kaşar karışımı
2 çorba kaşığı kadar un
1 yumurta sarısı ( üzeri için )

Dondurucudan çıkartıp yarı çözdürdüğümüz milföylerimizi unlu tezgahımıza alıp üzerinede bol un serpiştiriyor ve oklava ile açabildiğimiz kadar açıyoruz.İç harcını enlemesine yaydıktan sonrahamuru rulo şeklline getirip kıvırarak gül şekli veriyoruz.
Üzerine yumurta sarısı sürdüğümüz böreklerimizi 180 derece ön ısılı fırında üzerleri kızarana kadar pişiriyoruz.

öyle köfte deil
geçen yemek etsiz olmasın kıymaları yuvarlak yaptım tavada kızarttım öyle yemege atarım dedim
ama hepsi dağıldı
sonra biraz unlu yaptım oldu.d

Anladım canım sulu köfte yemeği tarzında birşey yapmışsın unlaman iyi olmuş o birazda olsa toparlamış içerisine bulgur eklersen o daha sıkı olmasını saglar ben genelde bulgur ve baharatlar ekliyorum una buluyorum bu şekilde kurtarıcımız

ne kadar kolay görünüyo :)
Canım haftasonu pikniğe gitmeyi düşünüyoruz erkek arkadaşım ve arkadaşlarıyla birlikte. acaba bunu yapsam yanına nasıl olur.
yada önerebileceğin bişeyler var mı çok kararsız kaldım :26:

çok saol canım. ben elden bırakmayayım yemek yapmasını böyle böyle alışırım inş:)

HAVUÇLU SODALI POĞAÇA

2 yumurta(1 sarı üzeri için ayrılacak)
2 dolu yemek kaşığı koyu yoğurt
Yarım su bardağı zeytinyağı
1 adet ince rendelenmiş havuç
Yarım şişe soda (100 ml)
1 çay kaşığı dolusu tuz
Çeyrek demet ince kıyılmış maydanoz
1 su bardağı peynir
1 paket kabartma tozu
1,5 bardak tam buğday unu( yoksa beyaz un kullanın ancak o zaman daha fazla un gerekebilir. )
2 su bardağı beyaz un

Yapılışı;
Bütün malzemeleri hamur yoğurma kabına alıp iyice yoğurun.Havuç çok sulu gelir ve hamur elinize yapışırsa biraz daha un ilave edin.Hamurdan mandalina büyüklüğünde parçalar koparıp yuvarlayın.Üzerine yumurta sarısı sürün ve yağlanmış fırın tepsisine dizin.175 derece önceden ısıtılmış fırında 20-25 dakika pişirin.

Havuçlu kek olurda havuçlu poğaça olmazmıymış

Son düzenleme:
Canım menü olarak nasıl birşeyler sunucaksın yanına ona göre düşünelim bunlar oldukça pratik hazırmı aldın diye soruyorlar bana çokta lezzetli poğaçalarda böreklerde güzel ben hiçbirinden vazgeçememki

çok saol canım. ben elden bırakmayayım yemek yapmasını böyle böyle alışırım inş:)

Alışırsın canım çok basit aslında yemek yapmak bence malzeme varsa insanın elinde artık herşey çok basit tarifler var net var yeterki istesin insan herşeyi başırır

Pikniğin olmazsa olmazı mangal yanına ne yapıcam onu bilmiyorum işte
böyle pratik şeyler olsun istiyorum

canım benım esım ole kolay kolay tatlı yemez hele evde yapılanları pek begenmez
senın en favorın hangısı acba bı onersende aksam yapıversem:)

Kandil Simidi(Tuzlu Kurabiye)

Malzemeler;
250 gram margarin veya tereyağ
2 adet yumurta sarısı(akları üzerine)
2 yemek kaşığı şeker
2 yemek kaşığı sirke
1 tatlı kaşığı mahlep
1 tatlı kaşığı tuz
1 paket kabartma tozu
Yarım su bardağı zeytinyağı
Aldığı kadar un(3,5 su bardağı kadar)

üzeri için;
susam,çörek otu vs....

Yapılışı;
Bütün malzemeler (un kontrollü olarak) bir yoğurma kabına alınır ve ele yapışmayan bir hamur elde edilir.Hamur merdane ile 1-1,5 cm kalınlığında açılır ve istediğimiz kalıpla kesilip yağlanmış tepsiye yerleştirilir.Siz isterseniz yuvarlak simit şekli verebilirsiniz.Ben küçük tart kalıplarıyla kesip ortadan ikiye böldüm ,birazına da rulo şekli verip 1,5 santimlik rulolar kestim.
Tepsiye yerleştirdiğiniz kurabiyelerin üzerine yumurta fırçası ile yumurta akı sürüp çörekotu ve susam serpin.Önceden ısıtılmış 200 derece fırında kızarana kadar pişirin.

Pikniğin olmazsa olmazı mangal yanına ne yapıcam onu bilmiyorum işte
böyle pratik şeyler olsun istiyorum
Salata yapabilirsin canım sonra sandvinç poğaçaçıklar olabilir ekmek gibi tüketilebilir onlarda mangalın yanında börekte olur canım milföylerde olabilir Tatlı tarzı şeyler olmaz gibi hiç denemedim mangalın üzerine agır gider sanki aslında uzun zamandır mangalda yapmadımki ne yalan söyliyim
canım benım esım ole kolay kolay tatlı yemez hele evde yapılanları pek begenmez
senın en favorın hangısı acba bı onersende aksam yapıversem:)

Canım ben hepsini seviyorum hangisini söylesem şerbetli tatlılarımı daha çok sever sütlü tatlılarımı yoksa meyveli tadlarımı ona göre bir seçim yapalım yoksa işim zor begenemem ayıramam

Beyaz Çikolatalı Muzlu Kek

Malzemeler;
4 yumurta
1,5 su bardağı şeker
150 gram tereyağı
150 gram beyaz çikolata
50 gram sütlü çikolata
1 su bardağından 2 parmak eksik süt
1 çimdik tuz
1 paket vanilya
1 paket kabartma tozu
2 adet büyük muz(yada 4 minik)
2,5 su bardağı un

Yapılışı;
Öncelikle tereyağı ve çikolataları ısıya dayanıklı bir kabın içine koyalım.Daha büyükçe bir tencerenin içine su koyup tereyağ ve çikolata koyduğumuz kabı bu tencerenin içine oturtalım ve kısık ateşte çikolatayı eritelim.(benmari)
4 yumurta ve şekeri renk beyaz olana kadar iyice çırpalım.Ilınan tereyağlı çikolata karışımı ve sütü ekleyip çırpmaya devam edelim.2 muzu rendeleyip onlarıda çırpalım.Un,tuz,vanilya ve kabartma tozunu eleyerek sıvı karışıma ilave edip özdeşleşene kadar çırpalım.
Hamuru yağladığımız büyük boy kare borcama döküp 175-180 derece önceden ısıtılmış fırında yaklaşık 35 dakika pişirin.
Soğuduğunda dilimlerip arzu ederseniz nutella ile servis yapın..

Sağol canımcım. tatlı yapmayı bende düşünmemiştim. böyle kolay şeler olsun rezil olmym
dediğin gibi börek tarzı. sandviç tarzı şeyler yapıyım.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…