NehirNilin Tarifleri :)

Karaköy poğaçası 2

Malzemeler;
2 adet yumurta akı, sarıları üstü için kullanabilirsiniz
13 gr. instant maya (kuru maya)
1/2 su bardağı yoğurt
1/2 su bardağı sıcak süt
1 su bardağı sıvı yağ
1 çorba kaşığı dolusu toz şeker
2 tatlı kaşığı tuz
arzuya bağlı 1 çay kaşığı mahlep,(bende olmadigi icin kullanmadim)
7-8 bardak un (önce 6 bardak unla başlayın daha sonra kalan unları hamurun durumuna göre ekleyin)

Yapılışı;
Unu bir kapta maya, toz şeker ve tuz ile karıştırın. Sıvı yağ, yoğurt ve sıcak sütü ayrı bir kapta karıştırın, karışımın ılık olduğundan emin olun. Unlu karışıma sıvı karışımı döküp şöyle bir çatalla karıştırın, yumurta aklarını ilave edin. Elinize hiç yapışmayacak bir hamur yapın. Un miktarı az gelirse azar azar un ekleyebilirsiniz. Hamurunuzun üzerini kapatıp havlu ya da büyük bir bezle sarın, kalorifer yanı gibi sıcak bir yerde kabarmaya bırakın. Yaklaşık 40 dakika sonra hamurunuz kabarmış olacak. Hamuru kabın içinde iyice tekrar yoğurun, temiz tezgaha alın. Birbirine eşit büyüklükte, mandalina kadar parçalar kesin. Şimdi asıl tekniğe gelelim. Her bir parçayı önce çok az yoğurun, top şeklini verin. Daha sonra elinizle bastırarak hamuru yassıltın. Üst kenarından başlayarak içe doğru kıvırın, kıvırırken de oluşan küçük ruloyu, her iki elinizin parmak uçları ile hamurun içine doğru itin. Sanki sıkı sıkı bir rulo yapar gibi.
Yaptığınız ruloyu şimdi yan çevirin, elinizle bastıra bastıra tekrar daire şeklinde yassıltın, sonra tekrar edin. Her seferinde biten ruloyu yan çevirip elinizle bastırıp aynı rulo yapma işini tekrarlayacaksınız. Bu işlemi her bir beze için en az 4 kere yapmalısınız. Daha fazlası size kalmış :KK23:
Hamuru son olarak bitmiş rulolar olarak tepsiye dizin, soğuk olmayan bir yerde tekrar mayalanmaya bırakın. Bu işlem de yaklaşık 30-35 dakika sürecek.
Önceden ısıtılmış 190 derecedeki fırında üzerleri kızarana dek pişirin.

$DSC00411.JPG $DSC00422.JPG

ZENCEFİLLİ KURABİYE

Malzemeler (30 adet için)
170 gr tereyağı (margarin)
225 gr tozşeker (1 bardak)
1 adet yumurta
60 ml pekmez (1/4 bardak)
220 gr un (2 bardak)
1 yemek kaşığı toz zencefil
1 tatlı kaşığı tarçın
2 tatlı kaşığı kabartma tozu
½ çay kaşığı tuz
Süslemek için tozşeker

Fırını 175 dereceye ayarlayın ısınadursun. Bir kabın içinde yağ ve şekeri çırpın. Yumurta ve pekmezi ekleyin. Başka bir kapta un, zencefil, kabartma tozu ve tuzu karıştırın. Bu kuru karışımı pekmezli karışıma dökün ve hamuru yoğurun. Hamurdan 2,5 cm çapında toplar hazırlayın ve bu topları tozşekere bulayın. Kurabiyeleri 5 cm aralıklarla yağlı kağıt döşediğiniz tepsiye dizin. Isınmış fırında 8-10 dakika kadar pişirin. Tepsi içinde 5 dakika bekletin sonra tel ızgara üzerinde soğutun.

$zencefil.jpg

Çikolatalı mousse pasta

Mousse için malzemeler :
180 gr küçük parçalara bölünmüş bitter çikolata
¼ su bardağı süt
55 gr tereyağ
1 yumurta sarısı
250 ml soğuk krema

Ayrıca ; 1 adet hazır pasta tabanı,ıslatmak için vişne suyu,ve pastanın üzerine serpmek için kakao

Yapılışı,
Öncelikle pastatabanının bir tanesini,bir pasta çemberine yerleştirin.Vişne suyu ile keki çok az ıslatın.Çırpma kabına çikolata,süt,tereyağını birlikte ekleyip benmari usülü eritin.Sos biraz erimeye başlayınca yumurtayı da ekleyin ve arasıra çırpma teli ile karıştırın.
Eriyen çikolatalı karışımı ılımaya bırakın.Başka bir kapta kremayı iyice sertleşene kadar çırpın.(çırpma aletini durdurduğunuzda aparatdan kaba kremanın düşmemesi gibi ) Sertleşen kremaya ,çikolatalı karışımıda ekleyin ve karıştırın.Hazır olan mousse kremanızı pasta çemberine kekin üzerine dökün.üzerini düzeltin.Arzu ederseniz üzerine kalan ikinci pasta kekini de koyabilirsiniz.Buzdolabında bir kaç saat soğutun.Servis öncesi pastanıza kakao serpin.

** Özellikle sıvı krema mus tariflerinde çok önemli ,eğer kremanız çok sulu ise çırpmanıza rağmen sertleşmiyorsa çikolatalı karışım ile hiç birleştirmeyin.yeni bir krema ile tekrar deneyin.

$IMG_3975.JPG

Çikolatalı mousse tek başına bile yemek için can atabilirim:KK16:

Son düzenleme:
Halley bisküvili pasta

Malzemeler;
10 adet halley bisküvi
2 poşet krem şanti + 1.5 bardak süt (krem şantiyi bu ölçüde hazırladım)
2-3 adet orta büyüklükte muz
1 paket çikolata sos + 2 su bardağı süt

Yapılışı;
Halley bisküvileri ve muzları küçük doğrayın.Krem şantiyi sütle birlikte bir kaba alıp çırpın.Üzerine doğradığınız malzemeleri ekleyip karıştırın.Arzu ettiğiniz servis kabına dökün.Dondurucu da 1 saat kadar bekletin.Bu arada çikolata sosunu hazırlayın.Pişip ılıyan sosunuzu karışımın üzerine dökün.Üzerini arzu ettiğiniz şekilde süsleyip buzdolabında dinlendirin.

$IMG_1176x.jpg

Kremalı havuçlu kek

Malzemeler :
3 yumurta
1 su bardağı toz şeker
1 su bardağı süt
yarım su bardağı sıvıyağ
2 su bardağı un
1 paket kabartma tozu
1 su bardağı rendelenmiş havuç
1 su bardağı kadar ufalanmış ceviz
1 tatlı kaşığı tarçın

Kreması için :
3 su bardağı süt
2 çorba kaşığı un (fazla tepeleme olmasın)
1 çorba kaşığı nişasta (fazla tepeleme olmasın)
yarım su bardağı şeker
1 çorba kaşığı tereyağı
1 paket vanilya

Yapılışı;
Bir çırpma kabına yumurtaları ve şekeri 3-4 dk çırpın.Sütü ve sıvıyağı da ekleyip çırpmaya devam edin.Unu,kabartma tozunu eleyerek ekleyin ve çırpma teli ile karıştırın.En son içine havucu,tarçını ve cevizi (cevizin birazını ayırıp,kremanın üzerinde kullanabilrsiniz) ekleyip 1-2 kez karıştırıp kalıbınıza dökün.Önceden ısıtılmış fırında pişirin.
Pişen kekinizin ılımasını beklerken,bir tencereye sütü,unu ve nişastayı ekleyip çırpma teli ile kaynayıncaya kadar karıştırarak pişirin.Pişen kremanızı ocaktan alın ve vanilya ile tereyağını katıp karıştırın.Oda sıcaklığına gelen kekinizi katlara ayrın.Aralara ve üzerine krema sürün.Arzu ettiğiniz şekilde süsleyin.
Bu kek kremasız da çok güzel oluyor.Arzu ettiğiniz bir kek kalıbında pişirip kremasızda hazırlayabilrsiniz. Ya da dikdörtgen bir kalıpta da pişirip,katlara ayırmadan da direk üzerine krema dökebilrsiniz.

$227689_470671439636087_1506403115_n.jpg $IMG_3933.JPG

Un kurabiyesi

Malzemeler ;
125 gr Tereyağı
2 Çay bardağı sıvıyağ
5 Yemek kaşığı pudra şekeri
1 Yumurtanın sarısı
1 Yemek kaşığı elma sirkesi
1 / 2 Paket kabartma tozu
Aldığı kadar un
Arzuya göre vaniya ya da limon kabuğu rendesi

Yapılışı ;
Bir kabın içine oda sıcaklığındaki tüm malzemeleri ekleyin ve yoğurun.Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp yuvarlayın.yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine dizin.üzerine çatalla hafif çizikler atın.önceden ısıtılmış fırında pişirin.Pişen kurabiyeleriniz soğuyunca üzerine pudra şekeri serpin..

$krb.jpg $unkrb.jpg $unkrbb.jpg

TEL TEL AYRILAN PASTANE AÇMASI

MALZEMELER:
1 su bardağı ılık süt
1 su bardağı sıvıyağ
1 tane yumurta
2 çorba kaşığı tozşeker
1 tane yaş maya(42 gr.)
Tuz
Alırı kadar un
1 paket yumuşamış margarin
Çörek otu

YAPILIŞI:Sütü ve sıvıyağı çukur bir kaba alıp içine yumurta akını,tuzu,şekeri koyup karıştıralım.Mayayı ilave edip eritelim.Ununu koyup kulak memesi yumuşaklığında bir hamur yoğuralım.Hamuru 4 bezeye bölelim.Her bir bezeyi tezgahın üzerinde merdaneyle incecik açıp 1/4 margarini sürüp rulo sarıp bir eksen etrafında döndürelim.Yarım saat dondurucuda bekletip çıkaralım.Yağı donan hamuru tekrar açıp tekrar yağlayalım.Rulo sarıp bir kere daha dondurucuda yarım saat bekletelim.Hamuru uzun bir rulo yapıp bir karış büyüklüğünde parçalara ayırıp tezgahta elimizle biraz bastırarak açalım.Biraz daha margarin sürüp rulo saralım.Simit şekli verelim.Üstüne yumurta sarısı sürüp çörek otu serpelim.Yarım saat kadar dinlendirip ısıtılmış 180C'de pişirelim.

Eki Görüntüle 672870

merhaba
sana bir sorum olacak
malz.olarak 1 paket margarin yazmissin
her bezeye yaklasik1/4 margarin sürün demissin ve bu islem 3 kere yapiliyor
her defasinda 1/4 margarin tamami mi
yoksa 1/4 margarin 3 defada mi sürülecek
kusura bakma kafam karisti
bu tarifi denemeyi cok istiyorum
simdiden tesekkürler

merhaba
sana bir sorum olacak
malz.olarak 1 paket margarin yazmissin
her bezeye yaklasik1/4 margarin sürün demissin ve bu islem 3 kere yapiliyor
her defasinda 1/4 margarin tamami mi
yoksa 1/4 margarin 3 defada mi sürülecek
kusura bakma kafam karisti
bu tarifi denemeyi cok istiyorum
simdiden tesekkürler

Canım 1 paket margarini 4 bezeye yedirmemiz gerekiyor 3 işlemdede hamura 1/4 margarin yedirmiyorum 3 parçaya bölüp 3 seferde tamamını yediriyoruz.Toplamda 1 paket yumuşamış margarin harcanıcak yani canım kolay gelsin çok lezzetli bir açma:KK56::KK16:

LİMONLU CHEESECAKE ( NEW YORKER TARZI)

Malzemeler ;
1,5 paket eti burçak
100 gr tereyağı
3 paket krem peynir (mümkünse trakya çiftliği)
1 su bardağı toz şeker
1 paket vanilya
2 yumurta
200 ml. bir küçük kutu sıvı krema
3 çorba kaşığı un
1 limon suyu ve rendesi

Yapılışı;
Eğer tabanını tart tabanı gibi yapmak isterseniz bu tariften yararlanabilirsiniz.
Öncelikle fırınımızı 200 dereceye getirip ısıtalım. 20 cm'lik kelepçeli bir kalıbın her yerini alümunyum folyo ile saralım. Büskuvileri rondodan geçirelim. Tereyağını eritelim ve büskuviler ile iyice karıştıralım. Kalıbımızın altına bastırarak yayıp buzdolabında dinlendirelim.
Yumurta ve şekeri mikser ile iyice çırpalım. Vanilyayı katıp tekrar çırpalım. Unun ekleyip tekrar çırpalım. Peynirler hariç diğer malzemeleri de katıp çırpalım. En son peynirleri ekleyip homojen bir karışım elde edinceye kadar çırpalım.
Buzdolabından kalıbımızı çıkaralım. Limonlu karışımımızı büskuvilerin üzerine dökelim. Önceden ısıttığımız fırınımızda üzeri kızarana kadar pişirelim.
Piştikten sonra tezgahta ılınmasını bekleyelim. Ilındıktan sonra buzdolabına kaldırıp en az 6-7 saat bekletelim. Ne kadar buzdolabında beklerse lezzeti o kadar oturur.
Servis ederken 1 dilim limon ile süsleyebilir, arzu ederseniz çikolata sos yanında sunabilirsiniz.

$limonlucheesecake2.jpg $limonlucheesecake1.jpg

Limonlu tatları sevmeyenleri bile kendine hayran bıraktıran lezzet :KK56::KK16:

Çikolatalı sıcak kek

Malzemeler ;
1 su bardağı pudra şekeri
2 yumurta sarısı
3 yumurta
4 çorba kaşığı un
200 gr tereyağı
200 gr çikolata (ben 100 gr sütlü,100 gr bitter kullandım)

Yapılışı;
Öncelikle tereyağımızı geniş bir cezvede eritelim. Eridikten sonra içerisine çikolatalarımızı kıralım ve her iki malzemeninde karıştırarak iyice erimelerini sağlayalım. Daha sonra erimiş yağı ve çikolatayı bir kenara koyup ılıtalım.
Bu arada yumurtaları ve şekeri derin kaba koyup mikser ile çırpalım. 2-3 dakika çırptıktan sonra unu teker teker ekleyelim ve çırpmaya devam edelim. Un ve yumurtalı karışım iyice karıştıktan sonra çikolatalı karışımımızı ilave edelim. Ve tüm malzemeyi homojen bir karışım oluncaya kadar 3-4 dakika daha çırpalım.
Resimde de görüldüğü gibi tek kişilik kalıplara karışımımızı boşaltalım. Resimdeki kalıplarda 5 adet sıcak kek elde ettim. Kalıplara karışımı boşaltmadan önce ,kalıpları mutlaka sıvı yağ ile yağlayıp biraz kakao serpiştirmeliyiz. Yoksa piştikten sonra kalıptan keki çıkaramayız.
Kalıplara aktardığımız karışımları buzdolabıda muhafaza edelim. Pişirmek istediğimiz zaman fırını 200 dereceye getirip ısıtalım. Fırın ısındıktan sonra kalıplarımızı fırına koyalım ve saat tutup tam 17 dakika pişirelim. Eğer 17 dakikayı geçerseniz kekin içi sıvı kalmaz ve tatlı özelliğini kaybeder. 17 dakika pişirdikten sonra fırından tezgaha çıkarın ve en az 6-7 dakika soğumasını bekleyin. Kekin yanlarını dikkatlice spatula ile açın ve keki bir tabağa ters çevirin. Dikkatlice kalıptan fazla parçalamadan çıkarmaya çalışalım.
Servis yaparken isteğe göre yanına bir top sade dondurma ve krema ilave edebilirsiniz.

$sicakkek2.jpg $sicakkek.jpg

Ya da çikolata şelalesimi demeliyim buna bilemedim:KK56::KK16:

Çikolatalı neredeyse unsuz kek

Malzemeler:
200 gr tereyağ
200 gr iyi kaliteli bitter çikolata
250 gr toz şeker
5 adet yumurta
1 çorba kaşığı un

Ganaj:
200 gram bitter çikolata
1 su bardağı çiğ krema

Yapılışı:
Fırınınızı 180 dereceye ayarlayın.18 veya 20 cm'lik -tercihen kelepçeli- yuvarlak kek kalıbınıza yağlı kağıt serin.
Tereyağ ve çikolatayı minik minik parçalara bölün ve birleştirerek,ben mari usulü eritin. (İyice erisin.Pürüzsüz bir kıvamda olması gerekiyor) Eridikten sonra,hafifçe ılınmasını bekleyin.
Karışımı bir kaba alıp,üzerine şeker ilave edin.1-2 dakika karıştırın.
1 yumurtayı küçük bir kaba kırarak,hafifçe çırpın ve karışımın üzerine ilave edin.Aynı işlemi yumurtalarınız bitene dek tekrarlayın.
1 çorba kaşığı unu ekleyip,karıştırın.
Kek kalıbınıza dökerek,önceden ısıtılmış fırında yaklaşık 25 dakika pişirin.
Son beş dakika,fırınızın başından ayrılmayın.Üstü hafif çıtır ve çatlamış olacak.İçi ise daha titrek ve sıvı kalacak.
Piştikten sonra kekinizi en az 2 saat buzdolabında bekletin.
(En iyi sonuç için,bir gece bekletin)

Ganaj İçin:
Kremayı tencereye alıp,ısıtın. (Kaynatmayın)
Çikolatayı parçalayın.Isınan kremaya ekleyin ve iyice eritin.
Pürüzsüz bir kıvam aldığında,hafif ılıtarak,dilimlediğiniz kekin her tarafını kaplayın.

$IMG_2631.JPG $IMG_2537.JPG $IMG_2530.JPG

çokkkkkkkkkk güzel görünüyorlar ellerıne ve emegıne saglık canım takıpçınım bundan sonra burcun başakmı ?

Sufle Tarifi

3 tane yumurta (yumurtalar büyükse 2 tane kullanabilirsiniz)
80g bitter çikolata
Yarım su bardağı un
50 g tereyağı
Yarım su bardağı şeker

İlk olarak fırını 220 derecede çalıştırın.
Tereyağı ve bitter çikolataları teflon tavada kısık ateşte karıştırarak eritin. Eridikten sonra ocağı kapatarak unu ilave edin ve iyice karıştırın.
Ayrı bir kapta yumurta ve şekeri karışım beyazlayana kadar çırpın. Çikolatalı harcı ilave ederek mikserle tekrar çırpın. Hamurumuz hazır.
Sufle kaplarınızı ya da ısıya dayanıklı küçük kaplarınız varsa içlerini yağlayarak hamurdan eşit şekilde hepsine paylaştırın. Yaklaşık 4 kap çıkıyor.
Daha önceden ısıttığınız fırında 8dk da sufleniz hazır. Fırından aldıktan sonra bir kaç dakika ilk sıcaklığının geçmesini bekleyin sonra ister tabağa çevirip ister kaseden yiyebilirsiniz. Kabınızı yağlamışsanız yapışmayacaktır. Folyodan sufle kapları var onları da kullanabilirsiniz, onlarda da suflenin çok rahat çıktığını göreceksiniz.

Eki Görüntüle 669627 Eki Görüntüle 669628

en fessssssssssssss görünüyor ımmmmm:KK56:

TEL TEL AYRILAN PASTANE AÇMASI

MALZEMELER:
1 su bardağı ılık süt
1 su bardağı sıvıyağ
1 tane yumurta
2 çorba kaşığı tozşeker
1 tane yaş maya(42 gr.)
Tuz
Alırı kadar un
1 paket yumuşamış margarin
Çörek otu

YAPILIŞI:Sütü ve sıvıyağı çukur bir kaba alıp içine yumurta akını,tuzu,şekeri koyup karıştıralım.Mayayı ilave edip eritelim.Ununu koyup kulak memesi yumuşaklığında bir hamur yoğuralım.Hamuru 4 bezeye bölelim.Her bir bezeyi tezgahın üzerinde merdaneyle incecik açıp 1/4 margarini sürüp rulo sarıp bir eksen etrafında döndürelim.Yarım saat dondurucuda bekletip çıkaralım.Yağı donan hamuru tekrar açıp tekrar yağlayalım.Rulo sarıp bir kere daha dondurucuda yarım saat bekletelim.Hamuru uzun bir rulo yapıp bir karış büyüklüğünde parçalara ayırıp tezgahta elimizle biraz bastırarak açalım.Biraz daha margarin sürüp rulo saralım.Simit şekli verelim.Üstüne yumurta sarısı sürüp çörek otu serpelim.Yarım saat kadar dinlendirip ısıtılmış 180C'de pişirelim.

Eki Görüntüle 672870

iştahım kapalıydı valla senın taraıflerını görünce hoppppppp açıldı nç

ALLAHTAN evde yaş pasta ve kekım var yoksa çoktan yapmaya koyulmuştumm:)

zeytinli ve peynirli poğaçacıklarım :)
Canım nasıllarda begendinmi çok güzel görünüyorlar birtanecik alıvereyim burdan:KK56::KK16:
çokkkkkkkkkk güzel görünüyorlar ellerıne ve emegıne saglık canım takıpçınım bundan sonra burcun başakmı ?
Teşekkürederim begenmene çok sevindim herzaman beklerim Burcum Akrep ama yükselenim Başak burçlarla alakasımı varmış yemek işinin yoksa :KK16:
iştahım kapalıydı valla senın taraıflerını görünce hoppppppp açıldı nç

ALLAHTAN evde yaş pasta ve kekım var yoksa çoktan yapmaya koyulmuştumm:)

Benimde baktıkça iştahım açılıyor az yiycez mecburen :KK53:

canım merhaba..
annem memlekete gitti benim.
benden küçük kız kardeşim var. o yapardı yemekleri annem olmayınca:KK1:

dünde ben yemek yaptım:KK52::KK52::KK52: çok heycanlıydı benim için:KK31::KK31:
ama cidden yemek yapmadı hiç bilmem ben:S

bi kere daha annem memlekete gidince sarma yapmış. onunda salçası azcık eksikti ama güzeldi genel itibariyle:KK9:

dünde patlıcam yemegi yaptım. patlican patates biber falan karıştırdım. kıymayı top halinde yaptım onuda kattım.
pilav yapcaktım cesaret edemedim:KK9:
bulgur pilavı yaptım oda oldu
çok güzel oldu yemeciklerim. ne babam nede kardeşlerim inandı bnm yaptıgıma. bende haliyle mutlu oldum. hani hiç yemek yapmayan biri yemek yapınca ve begeniliyorsa bu güzel mutluluk:KK9:

bu akşamda sayfa 8dekilerden bitane yapcam:KK1:
bi yerden başlamak lazım öğrenmeye ama dımı:KK1:

Son düzenleme:
X