NehirNilin Tarifleri :)

Mantar Çorbası

Malzemeler;
  • 8-9 adet kültür mantarı
  • 1 adet küçük kuru soğan
  • 1 su bardağı süt
  • 1 litre sıcak su
  • 2 yemek kaşığı un (tepeleme)
  • 3-4 yemek kaşığı sıvı yağ
  • Karabiber
  • tuz

üzeri için:
  • Tereyağı
  • Kırmızı biber
Yapılışı;

Mantarları yıkayıp çok minik doğrayalım
Soğanı çok ince doğrayıp sıvıyağda çevirelim.
Mantarları da ekleyelim ve az sulanana kadar kavuralım.
Unu ekleyelim bir iki daha çevirelim.
Karabiberi ekleyelim ve sıcak suyu ekleyip kaynadıktan sonra oda sıcaklığındaki sütü ekleyip kaynara çıkana kadar karıştıralım.
Çorba kaynamaya başladıktan sonra 10 dk pişirelim ve altını kapatıp tuzunu atalım.
Servis ederken tereyağı ve kırmızı biberle hazırladığımız yağı üzerine gezdirelim.afiyet olsun.

Açma Nasıl Hazırlanır

Malzemeler;
  • 1 su bardağı ılık süt
  • 1 su bardağı ılık su
  • 1 paket hazır instant maya
  • 3 yemek kaşığı toz şeker
  • 1, 5 tatlı kaşığı tuz
  • 1 yumurta
  • 1, 5 çay bardağı sıvı yağ
Açmaların içlerini yağlamak için;
  • 1 paket tereyağ yada sana hamur işi margarin (kağıt paketlerde olan, oda ısısında yumuşamış olacak) gözünüz korkmasın hepsi kullanılmayacak
  • 1 kase sıvı yağ ( elinizi batırmak için)
Not: Kasedeki yumuşak margarinleri kullanmayın.

• Un (5-6-7 hangisi olursa ölçü sizin ununuza, unun dokusuna göre değişir unu sizin ayarlamanız gerekiyor)
Üzeri için;
  • 1 yumurta sarısı
  • 1 çay kaşığı sıvı yağ
  • 1 çay kaşığı pudra şekeri
Yapılışı;

Sütü ve suyu cezveye alıp çok az ısıtalım. Sıcak ya da kaynamış değil ılık olsun.

Ağzı kapatılabilecek bir hamur yoğurma kabına ılınmış su ve süt karışımını dökelim. Bunun içine mayayı, tuzu, şekeri, yumurtayı, sıvı yağı ekleyelim ve çırpma teli ile iyice karıştıralım. Tüm malzemeler birbiri ile tanışsın kaynaşsın.

Şimdi bu karışıma unu azar azar ekleyelim. 3 bardak un ekleyelim hamuru incitmeden yavaş yavaş (sıvı yağ ile yağladığımız elimiz ile) yuvarlak daireler çizerek karıştıralım.Yavaş yavaş 2-3 bardak un daha ekleyelim. Yavaş yavaş hamuru toplayalım ,mıncıklayalım, yoğuralım.

GAYET YUMUŞAK ELİNİZE YAPIŞAN BİR HAMUR olacak. Bu noktada elinizi sıvı yağa batırıp hamuru toparlayabilirsiniz. Ben 6 bardak kadar un kullandım ama bu oranı siz kendiniz ayarlayacaksınız bu oran kullanılan unun yoğunluğuna göre değişir bazen ben 5-6-7 bardak da kullanılabilir un oranı değişebiliyor. . . Lütfen benim ölçümü baz almayın resme bakıp un ölçüsünü kendiniz ayarlayın.

Hamurumuz hazır yoğurma kabının ağzını kapatıp ılık ortamda( kalorifer soba yanı vs. ) mayalanmasını bekleyelim. Hamurumuz 2 katı olduğun da işlem tamamdır.

Şimdi tezgahı hafif çok çok az unlayalım. Hamuru rulo gibi yuvarlayalım ve hamur 10 parçaya ayıralım hafifçe hamuru ezmeden, incitmeden avucumuz da yuvarlayalım. Onlar bizi tezgahta bir kenar da beklerken biz.
Bir kaba sıvı yağ koyalım, oda ısısın da yumuşamış tereyağımızı da yanımıza alalım.

Şimdi bir kenarda bekleyen her hamur parçasını (sıvı yağ ile iyice yağladığımız elimiz ile) tabak kadar açalım.

Açtığımız hamurun üstünü sıvı yağ ile yağlayalım oda ısısında yumuşamış tereyağdan da dolu dolu bir çay kaşığı kadar alıp hamurun her tarafını tereyağ ile yağlayalım. 2 hamuru alıp 1 hamurun üstüne koyup aynı işlemi ona da yapalım. Tüm hamurları aynı sıralama ile üst üste koyarak dizelim. . Hamur, sıvı yağ, tereyağ üste öbür hamur yine sıvı yağ, tereyağ şeklin de.

Şimdi sıvı yağ ve tereyağ ile iyice yağlanmış 10 katlı bir hamurumuz var. Bu 10 katlı hamuru, sıvı yağlı elimiz ile tezgahta biraz genişletelim. şimdi bu genişlemiş hamuru rulo yapalım. Ve istediğiniz kalınlıkta dilimleyelim. Ben 18 dilim kadar dilimledim. 15 ini pişirdim 3 tanesini tepsi almadı sonra pişirdim.

Fırın tepsimizi sıvı yağ ile yağlayalım.

Dilimlediğimiz her bir dilimi tezgaha yan yatırıp elimiz ile açıp içine yine tereyağ sürelim ve rulo yapalım. Ruloyu uç kısımlarından tutup ters yönlere çevirerek buralım. Sonra daire şeklin de her iki ucunu birleştirelim yağlı tepsiye bu hamuru yerleştirelim. . Tüm dilimlenen hamurlar için aynı işlemi uygulayalım. . . . Hazırladığınız hamurları tepsiye aralıklı olarak dizelim. . şimdi hamurlarımıza tepsi mayası yapacağız. Hamurlarımız en az bir 30 dakika tepside de mayalanacaklar.

Ben bu aşamada fırını ısıtmak için 180 derece de yakıyorum tepsiyi de fırına yakın bir yere koyuyorum orada mayalandırıyorum.

Yarım saat sonra tepside ki iyice mayalanmış hamurların üzerine. 1 yumurta sarısı 1 çay kaşığı pudra şekeri ve 1 çay kaşığı sıvı yağı karıştırarak sürelim. üzerlerine de isteğe göre çörek otu, susam serpelim.

180 derece de ısınmış fırında üzerleri iyice kızarana kadar pişirelim. Isı ve süre sizin fırınınıza göre değişebilir lütfen siz bildiğiniz ısıda bildiğiniz süre de pişirin.

Piştiler tepsiyi sıcak sıcak fırından tezgahın üzerine alın 1-2 avuç içme suyu nu avcunuza alın ve açmaların üstüne serpe serpe dökün ve hemen tepsinin üstünü de temiz bir mutfak havlusu ile örtün o şekilde soğusunlar.
Açmalar su ve örtü sayesin de yumuşacık kalsınlar.

Biskrem

Malzemeler;
  • 125 gr oda ısısında margarin veya tereyağı
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ
  • 1 adet yumurta
  • 2 yemek kaşığı yoğurt
  • 1 su bardağı pudra şekeri
  • 1 çay kaşığı kabartma tozu
  • 1 paket vanilya
  • Aldığı kadar un (3,5-4 su bardağı kadar)
İç malzemesi;
  • Kahvaltılık çikolata
Yapılışı;

Un ve kabartma tozu hariç diğer malzemeleri yoğurma kabına alıp iyice karıştırın. Kabartma tozunu ekleyin, unu azar azar ilave ederek ele yapışmayan yumuşak bir hamur elde edin. Hazırladığınız hamurdan mandalina büyüklüğünde parça koparıp yuvarlayın ve elinizle bastırın. Ortasına bir çay kaşığı çikolata koyup kapatın ve kapattığınız yer alta gelecek şekilde yağlı kağıt serili fırın tepsisine aralıklı dizin. Hafif bastırarak yassı yapın ve üzerine bıçakla fazla derin olmayan baklava dilimi şeklinde çizikler atın. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında 15 dk pişirin.

EN KOLAY MANTI

Malzemeler
Hamur için:

• 2 su bardağı su
  • 2 adet yumurta
  • 5 su bardağı un (bardaklar tepeli olacak)
  • 1,5 tatlı kaşığı tuz
İç malzemesi:
  • 1 büyük soğan,
  • 400 gr kıyma
  • Karabiber,
  • Kırmızı pulbiber, tuz
Üzeri için: Sarımsaklı yoğurt,

Yapılışı;
  • Önce içini hazırlayın. Soğanı ve maydanozu küçük doğrayıp kıyma ve baharatlarla karıştırın. Eğer soğanı robottan geçirdiyseniz avucunuzda suyunu sıkın.
  • Hamur malzemeleriyle sertçe bir hamur hazırlayın. Hamuru 4 veya 5 parçaya bölün. Her parçayı yufkadan kalın şekilde açın. Ben erişte makinasında açtım.
  • Makinada açtıysanız yufkayı boyuna 2 ye kesin. Elde açtıysanız 3-4 cm genişliğinde şeritlere kesin.
  • Bir sıkma pompası veya torbasına iç harcı doldurup, şeritlerin ortasına boylu boyunca sıkın.
  • Şeritleri rulo yapıp, bir parmak genişliğinde parçalara ayırın. Mantıları unlu zemine alıp hafifçe unlayın.
  • Tencereye suyu koyun. Kaynayınca biraz tuz atın. Mantıları ekleyin. Haşlanan mantılar suyun yüzüne çıkar. Yüzeye çıkan mantıları kevgirle alın. Servis ederken biraz haşlama suyundan da ekleyin. Böyle daha lezzetli olur.Mantıların üzerine sakın soğuk su tutmayın!
  • Üzerine sarımsaklı yoğurt ve kızdırılmış kırmızı biberli, naneli, tereyağı gezdirin.
NOT: Mantıları daha sonra pişirmek istiyorsanız unlu bir tepsiye mantıları yayın. Dondurucuya koyup dondurun. Donan mantıları bir poşete koyup yeniden dondurucuda muhafaza edin. Pişireceğiniz zaman buzlu olarak kaynayan suya atıp pişirin.

KUMPİR POĞAÇA

Hamur malzemeleri;
  • 1 su bardağı süt (ılık olacak)
  • 1 su bardağı su
  • 1 su bardağı zeytinyağı
  • 1 yumurta
  • 1.5 yemek kaşığı şeker
  • 1.5 tatlı kaşığı tuz
  • 6-7 su bardağı arası un
  • Yarım paket yaşmaya (21 gr.)
Patatesli Harç Malzemesi;
  • 4 adet orta boy haşlanmış patates
  • Yarım demet dereotu
  • 1 kök yeşil soğan
  • 4 yemek kaşığı mayonez
  • 1 çay bardağı haşlanmış mısır
  • 1’er çay kaşığı karabiber, kimyon
  • Tuz, arzuya göre pulbiber
  • İsterseniz iç harcına salatalık turşusu da ekleyebilirsiniz.
Üzeri için: Kaşar Peyniri

Yapılışı;

• Hamur için sıvı malzemeleri, tuzu şekeri ve mayayı karıştırın. Unu yavaş yavaş ekleyerek kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde edin.
  • Üzerini kapatıp mayalanmaya bırakın. Bu sırada iç malzemesini hazırlayın.
  • Haşlanmış patatesi ezin. Baharatları, tuzu, mayonezi, mısırı, ince doğranmış dereotu ve soğanı ekleyip karıştırın.
  • Mayalanan hamurdan orta boy mandalina büyüklüğünde parçalar alıp aralıklı olarak tepsiye dizin ve elinizle hafif bastırıp yassıltın. Kumpirmalzemesinden dolu bir yemek kaşığı alıp hamurların üzerine hafif bastırarak yerleştirin.
  • Dilerseniz kenarda kalan kısımlara yumurta sarısı sürebilirsiniz.
  • Son olarak, harç malzemesinin üzerine rendelenmiş kaşar peyniri koyup 15 dakika kadar tepsi mayasının gelmesi için bekleyin.
  • 180 dereceye ayarlanmış soğuk fırına poğaçaları sürüp kızarana kadar pişirin.

Patatesli Minik Poğaçalar

Malzemeler;
  • Yarım paket yaş maya
  • 1 tatlı kaşığı şeker, tuz
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 2 yumurta (birinin sarısı üzerine)
İçi için;
  • 3 tane patates
  • Pul biber, karabiber ve tuz
Yapılışı;

Mayamızı yoğurma kabına alalım, üzerine şeker bırakalım ve ılık su ile kabartalım. Yumurtasını ekleyelim, tuzu ve ununu ekleyip yoğururken de sıvı yağını vererek yumuşacık mayalı bir hamur yoğuralım, bir kenara alalım. Bu arada patateslerimizi haşlayalım, kabuklarını soyalım. Çatalın arkası ile ezip tuzunu ve pul biberini ekleyip karıştıralım, sonra ceviz kadar hamurdan koparıp avcumuzda biraz açıp patatesli harcı ekleyelim ve yine avcumuzda yuvarlayalım. Bir borcamı yağlayalım ve yanyana fazla aralık bırakmadan dizelim. Kabarınca yapışacaklar birbirlerine. Sonra ayırdığımız yumurtanın sarısını sürelim ve fırında pişmeye bırakalım, sıcak sıcak servis yapalım.

Labneli Meyveli Pastacıklar (pişirmeden)

Malzemeler;
  • 2 paket sade bisküvi
  • 1 çay bardağı süt
  • 1 yemek kaşığı tereyağı veya margarin (oda sıcaklığında)
  • 3 yemek kaşığı kakao
  • 3, 5 yemek kaşığı toz şeker
  • Bir çay bardağı kırmızı meyve (yaban mersini, böğürtlen, ahududu, çilek veya frambuaz)
Labneli sosu için:
  • 1, 5 yemek kaşığı labne peyniri
  • 200 gr beyaz çikolata
Yapılışı;

İstek üzerine yine çok pratik, farklı, lezzetli ve sunum ile iştah açan labneli meyveli mini pastacıklar tarifimi sizlerle paylaşıyorum. Ani misafirler için kurtarıcı bir tarif :)

Bisküvileri elinizle veya robotta iyice ufalayın. Süt, toz şeker ve tereyağını bisküvilerin üzerine ekleyin. Kakaoyu da ilave edin hepsini iyice karıştırın. En son meyveleri katıp yoğurulur ve hamur haline getirilir. Streçleyip buzdolabına kaldırılır. Bu arada sosu için beyaz çikolatayı benmari usulü eritip soğumaya bırakılır. Labne peyniri ekleyip güzelce çırpılır.
Kalıplara (ben kalpli bir kalıp kullandım) hamur doldurulur ve üzerlerine sos sürülür. Dilediğiniz gibi süslenir.

Yoğurtlu Kırmızı Biber Mezesi

Malzemeler;
  • 4-5 adet közlenmiş kırmızı biber
  • 3 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 3-4 yemek kaşığı süzme yoğurt
  • 1 diş sarımsak (isteğe bağlı)
  • Tuz
Yapılışı;
Közlenmiş kırmızı biber kareler halinde doğranır, tavaya alınarak suyu gidene kadar 5-6dk kavrulur. Daha sonra sıvı yağ eklenerek 8–10dk daha kavrulur ve ocaktan alınarak soğumaya bırakılır. Bu arada süzme yoğurt 2-3 yemek kaşığı su ile açılır, tuz ve sarımsak eklenerek çırpılır. Soğuyan biberler yoğurt ile karıştırılarak servis tabağına alınır.

Meze tarifleri içerisinde sanırım en sevdiğimdir kırmızı biber mezesi. Bu tarifi konserve kırmızı biber ile ya da dondurucudaki yazdan közlemiş olduğunuz biberler ile yapabilirsiniz.

Şelale Kek

Malzemeler;
  • 2 kare bitter çikolata ( 160 gr)
  • 75 gr tereyağ
  • 1 çay bardağı un
  • 1 çay bardağı toz şeker
  • 2 yumurta
  • 1 çimdik tuz
Yapılışı;
İlk önce fırınınızı 200 derece de ısıtmaya başlayın.
Şimdi keki pişireceğiniz küçük tek kişilik kalıpları yumuşamış tereyağ ile iyice ama iyice yağlayalım….isterseniz yağlı kalıpları çok az da unlayabilirsiniz pişince daha kolay çıkabilsin diye…ben sadece yağladım ,unlamadım.
Pişirilecek kalıp cam krem karamel kabı olur, toprak güveç olur küçük metal kek kalıpları olur (tek kişilik porsiyonlar halin de pişirilecek, her türlü kalıp olur ) tercih size kalmış ben küçük cam reçel kaselerin de pişirdim.

Derin ve küçük bir tencerenin içine yağınızı ve kırılmış çikolatalarınızı alarak eritin.
Onlar eriye dursunlar ,siz yumurtalar ile toz şekerinizi, tuzunuzu mixer ile iyice çırpın.
Unu bu karışıma ekleyerek karıştırın. Şimdi eriyen ılınmış çikolatayı bu karışıma ekleyin ve spatula ile iyice alttan alttan alarak üste doğru karıştırarak yani katlayarak iyice karıştırın.
Yağlı kalıplarınızı alın içlerine karışımınızı eşit olarak paylaştırın.
200 derecelik fırında 7-8 dakika pişirin.
Şelale kekimiz piştiğinde pişen kek kalıplarını servis tabağına ters çevirip aktararak sıcak sıcak servis yapabilirsiniz.
İsteğinize göre keklerin üzerine pudra şekeri serpebilirsiniz. Ya da vanilyalı dondurma veya krema ile servis yapabilirsiniz. Tercih size keyfinize kalmış.

Pastane Poğaçası

Hamur malzemeleri;
  • 1 çay bardağı ılık süt
  • 1 çay bardağı ılık su
  • 1 su bardağı kaymaksız ılık yoğurt
  • 1 tam yumurta + 1 yumurta beyazı (sarısını ayırın sonra kullanacağız)
  • 4 yemek kaşığı şeker
  • 1, 5 tatlı kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı mahlep
  • 1 tane instant maya
  • 1 adet oda sıcaklığında yumuşatılmış katı paket margarin
  • ( katı margarin olacak, oda sıcaklığında yumuşamış olacak kase de olup ekmek üstüne sürülen yumuşak su gibi margarinler den değil)
  • 6-7 su bardağı un
İç malzemesi;
  • 1 yumurta beyazı çırpılacak içine
  • 1 kaşık yoğurt eklenecek
  • 2-3 dal kıyılmış maydanoz eklenip tekrar çırpılacak ve istenilen beyaz peynir çırpılan karışıma ufalanarak, eklenecek sonra hepsi karıştırılacak.
  • ( ben çok yumuşak peynir koymayın derim eriyip dışarı çıkıyorlar bence sert peynir kullanın)
Poğaçaların üstüne sürmek için;
  • 2 yumurta sarısı
  • 1 çay kaşığı toz şeker
Bu ölçülerden benim ölçümle (normal poğaça boyutu )32 poğaça çıkıyor.

Yapılışı;
Pastahane de ki ustalar bizim kullandığımız margarinleri ve unu kullanmıyorlar.
Onlar gross marketlerde tenekeler ile satılan özel pastacılık yağlarını
( biskin, alba) kullanıyorlar. Siz de bu yağları kullanmak isterseniz gross marketlerden teneke ile alabilirsiniz. Pastahanelerde ki ustalar poğaçaların da kesinlikle sıvı yağ kullanmazlar katı yağ kullanırlar. Ayrıca onların unları da farklı onların unlarına en yakın un “Hatap Un” ben böyle açma, poğaça, börek de hep” Hatap Un “kullanıyorum.
Pandispanya, kek, pasta gibi ürünler de ise Söke, Piyale, Sinangil, Katmer v. S. Unları kullanıyorum.
Bir de poğaça, açma v. S. Mayalı ürünleri yaparken yoğurt, yumurta vs. Hepsi ılık olmalı dolaptan çıkartıp kullanmayın. Ne kadar ılık malzeme o kadar güzel poğaça, açma lütfen unutmayın.
Hadi başlayalım.
1 çay bardağı süt, 1 çay bardağı ılık su yu cezveye alıp çok hafif ılıklaştıralım ( sıcak değil çok çok ılık).
Yoğurma kabımıza 1 yumurta+1 yumurta beyazımızı ( sarısını ayırın) yumuşamış paket margarinimizi alalım ve elimizle iyice mıncıklayalım.
Ve bu mıncıklanan yağın içine ılık yoğurt, şeker, tuz, maya ve mahlepimizi de ekleyerek tekrar iyice mıncıklayalım. 6-7 bardak un ekleyelim ve hafif un serpilmiş tezgahımızda k bir 5 -10 dakika arası hamurumuzu nazik nazik yoğuralım özdeşleştirelim. . Kıvam kulak memesi tabir edilen kıvamdan biraz daha yumuşak oluyor. Resimler de görebilirsiniz. 7 bardaktan fazla un eklemeyin.
Şimdi hamuru yoğurma kabımıza alalım ve ağzını kapatalım kapağınız yok ise ıslatılmış sıkılmış bir mutfak havlusu ile de kabınızın ağzını kapatabilirsiniz.
1-1, 5 saat kadar mayalanmasını bekleyelim. Hamur 2 katına çıkacak.
Siz bu arada iç malzemenizi hazırlayın. 1 yumurta beyazını çatalla çırpın.
( sarısını ayırın) içine 1 kaşık yoğurt ekleyin kıyılmış maydanozu de ekleyerek tekrar çatal ile çırpın şimdi istediğiniz bir peyniri içine ufalayın ve hepsini karıştırın.
İlk önce iki elimizi, avuç içlerimizi sıvı yağ ile yağlayalım ki poğaçaları elimize yapışmadan kolay halledebilelim.
Hamurumuz kabardı hamur kabardığı kapta iken yağlı elimiz ile hamurun havasını alalım. Hamuru hafif unlanmış tezgaha alarak elimizle rulo yaparak uzatalım.
Hamuru 2 ye bölelim birini kabardığı kaba geri koyalım. Tezgahtakini yine rulo yapalım ve bıçakla 8 e bölelim 8 i de ortadan enlemesine bölerek 16 parça avcumuz da yuvarlanmış hamur bezesi yapalım. Kabımızda kalan hamur ile de aynı işlemleri tekrarlayarak 32 adet poğaçamızı hazırlayalım.
Her bir hamurun içine 1 tatlı kaşığı peynir koyup ister poğaça gibi kapatalım ister peynir koyup hamuru ortada birleştirip yuvarlak poğaçalar yapalım ek yerini tepsi de alta getirelim. . İsterseniz de boş poğaçalar yapabilirsiniz. Tercih size kalmış.
Yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine hepsini aralıklı aralıklı dizelim. Şimdi bir 30 dakika kadar tepsi mayası yapacağız. . 30 dakika da poğaçalar tepsi de mayalanacaklar.
Fırınımızı 190 dereceye ayarlayalım ve ısıtmaya başlayalım. Tepsi mayası bekleyen hamurlarımızı fırın ısınırken fırının dış yüzey üst bölümüne koyup mayalandırmayı orda yapabilirsiniz ben böyle yapıyorum.
Fırın sıcak, poğaçaların da tepsi mayası oldu. şimdi ayırdığımız 2 yumurta sarısına 1 çay kaşığı toz şeker ekleyelim çatal ile çırpalım. Bu yumurtaları poğaçaların sadece üst kapaklarına sürelim.
Poğaçaları ısınmış fırında 20- 30 dakika arasın da pişirelim. çok pişirmeyin üstleri nar gibi kızarınca çıkartabilirsiniz. ısı ve süre size kalmış. çok pişerlerse sert olabilirler. Kontrol ederek pişirin.
Poğaçalar pişti. . Hemen fırından tezgaha alalım 2 avuç içme suyunu avucumuza alalım ve tepside ki pişen poğaçaların hepsinin üstlerine serpelim ve hemen temiz bir mutfak havlusunu tepsinin üstün ü de kapatalım. Bu şekilde soğusunlar.

Alıntı

Pizza

Malzemeler;
Hamuru için;

• 4 su bardağı un
  • 1 su bardağından biraz az süt
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ
  • 1 paket yaş maya
  • 1 yemek kaşığı şeker
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 su bardağına yakın ılık su
Sosu için;
  • 1 domates
  • Küçük bir soğanın yarısı
  • 2 diş sarımsak
  • 1 yemek kaşığı salça
  • 2-3 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 çay kaşığı kekik, karabiber, pul biber
  • Üzerine dilediğiniz malzemeleri kullanabilirsiniz ben
  • Salam, sosis, sucuk, domates, biber, kaşar peyniri, siyah zeytin kullandım.
Yapılışı;
Hamur için malzemeleri (su hariç) bir kaba alıyoruz. Yoğurmaya başlıyoruz. Yavaş yavaş su ilavesiyle yumuşak bir hamur elde ediyoruz. Kapalı bir kapta yarım saat mayalandırıyoruz.
Diğer tarafta küçük bir tavaya domatesi soğanı ve sarımsağı rendeliyoruz zeytinyağı ekleyip kavurmaya başlıyoruz. Salçayı ve baharatları ekleyip biraz daha kavuruyoruz. Ve ocağı kapatıp soğumaya bırakıyoruz.
Hamuru 4 bezeye ayırıyoruz (ben 2 tane pizza yaptım hamurun hepsini kullanmadım) hafif unlu zeminde hamuru açıyoruz çok güzel bir hamur oldu rahat açıldı. Yeterince açtıktan sonra Kenarlarını kırıyoruz. Kalın sevmiyorsanız kabarmaması için çatalla delebilirsiniz üzerine hazırladığımız sostan sürüyoruz. Üzerine pizzanın üzerine olan malzemeleri çok fazla üst üste gelmeyecek şekilde yayıyıruz. Ben bitanesine sostan sonra kaşar peyniri rendesi serperek diğer malzemeleri sıraladım iki türlüde güzel oluyor. 160 derecede pişiriyoruz. Hamuru kızarmaya başlayınca kaşar peyniri rendesi serpiyoruz. Eriyince çıkarıp servis yapıyoruz. Çok lezzetli, deneyenlerin pişman olmayacağı bir pizza. Afiyet olsun.

Atom Kurabiye

Malzemeler;
  • 50 gr tereyağı veya margarin
  • 1 adet yumurta
  • 1 su bardağı pudra şekeri
  • 1 çay kaşığı kabartma tozu
  • 1 paket vanilya
  • Aldığı kadar un (yaklaşık 3, 5-4 su bardağı)
İç malzemeleri;
  • 5 adet kuru kayısı
  • 5 adet kuru incir
  • 1 çay bardağı kuru üzüm
  • 1 çay bardağı damla çikolata
  • 1 çay bardağı kırılmış ceviz
Yapılışı;

Öncelikle iç malzemesini hazırlayın. İncir ve kayısıyı küçük doğrayıp kırılmış ceviz. Damla çikolata ve kuru üzüm ekleyip bütün malzemeleri karıştırın.

Hamur için un ve kabartma tozu hariç diğer malzemeleri yoğurma kabına alıp karıştırın. Kabartma tozu ve unu azar azar ekleyip kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde edin. Limon sıkacağının tersini çevirip içini çok az sıvı yağ ile yağlayın ve streç film ile kaplayın. Hamurdan cevizden biraz büyük parçalar koparıp içli köfte oyar gibi hamurun içini oyun ve içine bir tatlı kaşığı yada göz kararı hazırladığınız iç malzemeden koyup kapatın. Önceden ısıtılmış 175 derece fırında altı pembeleşene kadar pişirin. Soğuduktan sonra üzerine pudra şekeri serpip servis yapın. Afiyet olsun.

Labneli Frambuazlı Pasta

Malzemeler;
Pandispanya için;
  • 5 adet yumurta (oda ısısında)
  • 150 gr tereyağı veya margarin (oda ısısında yumuşamış)
  • 200 gr şeker (1 su bardağı + 1/4 su bardağı)
  • 75 gr nişasta (3/4 su bardağı)
  • 1 limon kabuğu rendesi
  • 1 vanilya
  • 1 kabartma tozu
  • 225 gr un (yaklaşık 2 su bardağı)
Frambuazlı krema için;
  • 500 gr dondurulmuş frambuaz
  • 50 gr nişasta (yarım su bardağı)
  • 1 adet limonun suyu
  • 75 gr şeker (yarım su bardağı)
  • 1 vanilya
  • 6 yemek kaşığı soğuk su
Labneli krema için;
  • 500 gr suyu süzdürülmüş labne
  • 50 gr şeker (yarım su bardağından 1 parmak az)
  • 400 gr soğuk süt kreması (2 kutu)
  • 2 poşet krem şanti
Üzeri için;
  • 200 gr yaprak badem
Yapılışı;
Bu nefis pasta için öncelikle dondurulmuş frambuazlardan 8-9 adet buzdolabına ayırıp, gerisini oda ısısında açılana kadar bekletiyoruz. Ardından pandispanyayı hazırlıyoruz. İlk olarak oda ısısında yumuşamış yağı ve şekeri yaklaşık 5 dk çırpıyoruz.
Ardından tek tek yumurtaları ekliyoruz. Her yumurtayı eklediğimizde yarım dakika kadar elektrikli mikserle çırpıyoruz. Bütün yumurtaları ekledikten sonra, vanilya, limon kabuğu rendesi, nişasta, un ve en son kabartma tozunu da ekleyip homojen olana kadar devam çırpıyoruz. Kek kalıbımızı yağlayıp unluyoruz (ben ortası delik kek kalıbı kullandım) ve hamuru döküyoruz. Ardından önceden ısıtılmış (175 derece normal fırın için -150 derece turbo fırın için ) 40-45 dk pişiriyoruz. Kek pişerken açılmış frambuazları blender yardımıyla püre haline getiriyoruz ve küçük bir tencereye alıyoruz. Üzerine şekeri, nişastayı, limon suyunu, vanilyayı ve suyu ilave edip, tel çırpıcıyla çırpıyoruz.
Ocağın altını yakıp göz göz olana kadar karıştırarak pişiriyoruz ve iyice soğuyana kadar bir kenarda bekletiyoruz. Labneli krema için, suyu süzdürülmüş labneyle şekeri çırpıyoruz. Ayrı bir kapta da soğuk krema ve şantileri katılaşana kadar çırpıyoruz. En son labneli karışımla çırpılmış şantiyi birleştirip, karıştırıyoruz ve buzdolabına kaldırıp, bekletiyoruz. Bu arada yağsız teflon bir tavaya da yaprak bademleri alıp orta ateşte hafif kahverengi olana kadar kavurup soğuması için bir tabağa alıyoruz. Fırından çıkardığımız ve soğumuş olan pandispanyayı eşit bir şekilde üç parçaya kesiyoruz.
İlk parçasına iyice soğumuş olan frambuaz kremasının hepsini bolca sürüyoruz. Üzerine biraz beyaz labne kremasından sürüyoruz ve ikinci kek parçasını üzerine kapatıyoruz. İkinci kata da bolca beyaz labne kremasından sürüyoruz ve en son parçayı da kremanın üzerine kapatıyoruz. Kalan kremanın yarısından fazlasını da pastanın dışını sıvamak için kullanıyoruz. Dışını da kremayla sıvadıktan sonra kavurduğumuz yaprak bademleri pastanın her yerine serpiştiriyoruz. En son kalan kremayı bir sıkma torbası veya ucu kesilmiş bir buzluk poşetine doldurup pastanın üzerine sıkıyoruz ve üzerlerine de önceden ayırmış olduğumuz frambuazları diziyoruz. 1 gece buzdolabında beklettikten sonra servise hazırdır.

Şekerpare (Sıvı yağlı)

Malzemeler;
Hamuru için;

• 1 yumurta
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 1 çay bardağı irmik
  • Aldığı kadar un ( 2 su bardağı kullandım ama siz kendi el ölçünüze göre yapın)
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 çay bardağı pudra şekeri
Üzerine;
  • 1 yumurta sarısı
Şerbeti için;
  • 1,5 su bardağı şeker
  • 2 su bardağı su
  • 1-2 damla limon suyu
Yapılışı;
Öncelikle şerbeti yapıyoruz şeker ve suyu tencereye alıyoruz. Kaynamaya başladıktan 10 dk sonra limon suyu ekliyoruz ve ocağı kapatıp soğumaya bırakıyoruz. Un haricindeki hamur için gerekli malzemeleri bir kaba alıyoruz ve elimizle karıştırmaya başlıyoruz. Yavaş yavaş un ilavesiyle yumuşak bir hamur yoğuruyoruz. Küçük parçalar alıp şekil veriyoruz. Üzerini dikkatlice çatalla çiziyoruz. Yumurta sarısı sürüp fırına veriyoruz. 180 derecede kızarıncaya kadar pişiriyoruz. Tatlıyı fırından çıkarınca şerbeti kaşıkla döküyoruz. (Tatlı sıcak şerbeti soğuk olacak ) ara ara alt üst yaparak şerbetini çekmesini bekliyoruz. 1-2 saat sonra servis yapabilirsiniz
afiyet olsun
(20 adet çıktı daha fazla olmasını istiyorsanız tarif malzemelerini arttırın)

Spaghetti Lazanya

Malzemeler;
  • 1 paket spaghetti makarna
  • 300 gr dana kıyma
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 2 tane ince kıyılmış kuru soğan
  • 4 diş dövülmüş sarımsak
  • 3 su bardağı konserve domates rendesi veya 4 büyük domates, rendelenmiş
  • 1 yemek kaşığı salça
  • 1/2 su bardağı su
  • tuz
  • fesleğen
  • kekik
  • karabiber
  • 2 su bardağı rendelenmiş mozzarella peyniri, veya kaşar, cheddar (hangisini tercih ederseniz)
Yapılışı;
Kıyma, sıvı yağ, soğan, sarımsak ile kavrulur. Salça, konserve domates, su ve baharatlar eklenerek ağır ateşte 10-15 dakika pişirilir (isterseniz sosuna sevdiğiniz sebzelerden de ekleyebilirsiniz).
Bu arada makarna bol suda haşlanır ve süzülür. Buyuk boy borcamın tabanına iki üç kaşık kıyma sosunda konur, makarnanın borcama yapışmaması için sos iyice tabana sürülür. Makarnanın yarısı borcama aktarılır ve düzeltilir. Üzerine bir bardak rendelenmiş peynir serpilir ve kıyma sosu yayılır. Sonra makarnanın diğer yarısı kıymanın üzerine konur ve en üste peynir rendesi serpilir. Tepsinin üzeri folyo ile kapatılır ve 30 dakika 180 derece fırında pişirilir. Son bir kaç dakikasında folyo alınır ve lazanyanın üzeri kızarınca fırından alınır. Beş dakika kadar beklettikten sonra dilimleyerek servis yapılır.

Pudingli Sütlü İrmik Tatlısı

Malzemeler;
İrmik tatlısı için:
  • 3 su bardağı süt
  • Yarim su bardağı irmik
  • Yarimdan biraz fazla su bardağı toz şeker
  • Yarım çay kaşığı vanilya
  • Yarım yemek kaşığı margarin veya tereyağı
Puding için:
  • 3 su bardağı süt
  • 1 yumurtanın sarısı
  • 3 yemek kaşığı kakao
  • 2 yemek kaşığı un
  • 6 yemek kaşığı şeker
  • 1/2 yemek kaşığı mısır nişastası
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
Tabanı ve araları için:
  • Petibör bisküvi ve (istenirse ezilmiş ceviz)
Üzeri için:
  • Kakao, ufalanmış bisküvi, ceviz
Yapılışı;

Önce borcama (kenarlarından dışarı gelecek şekilde) streç veya yağlı kağıt serin ve tek kat bisküvi döşeyin. Ben bu aşamayı atladım, tabana biraz hindistan cevizi serptim. Sonra bisküvileri dizdim (böylelikle bisküvi borcama yapışmaz ve servis yaparken daha kolay olur).
İki ayrı tencerede sütlü irmik tatlısını ve çikolata pudingi pişirdim. İrmik tatlısı için, vanilya ve tereyağı hariç diğer malzemeleri tencereye alın ve karıştırarak koyulaşana kadar pişirin. En son vanilya ve yağını katıp karıştırın ve ocaktan alın.
Bu arada pudingi de diğer tencerede pişirin. Sıvı yağ hariç diğer malzemeleri karıştırarak pişirin. Koyulaşınca sıvı yağı ekleyip çırpın. Pudingin kabuk bağlamaması için tencerenin kapağını kapatın. Borcamdaki bisküvilerin üzerine önce irmik tatlısını dökün ve üzerini düzeltin. Tatlının üzerine bir kat daha bisküvi dizin ve isterseniz ezilmiş ceviz döşeyin. Tenceredeki pudingin kapağını açın, tel çırpacakla karıştırın. Yavaşça bisküvilerin üzerine yayın ve yüzeyini düzleyin.
İlk sıcağı gidince üzerini streçle kapatıp dolaba kaldırın. En az 3-4 saat dolapta soğusun veya bir gece önceden hazırlayın. Dolaptan tatlıyı çıkartınca streç terlemiş olur, fazla buharını puding üzerine döktürmeden strecı alın. Gerekirse kağıt havlu ile üzerine dökülen buhar damlalarını emdirin. Üzerine süzgeçle bol kakao serpin ve ezilmiş bisküvi veya cevizle süsleyin. Dilimleyip servis yapın.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…