NehirNilin Tarifleri :)

Mercimek Çorbası

Malzemeler;
  • 1 su bardağı kırmızı mercimek
  • 1 adet soğan
  • 1 yemek kaşığı un
  • 1 adet havuç
  • yarım yemek kaşığı biber ya da domates salçası (rengi kırmızı olsun isterseniz artırabilir ya da hiç kullanmayabilirsiniz)
  • Tuz
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • yarım çay kaşığı kimyon (isteğe bağlı)
  • 1 litre su
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
Sosu için:
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber
Yapılışı;

Sıvı yağı tencereye alınarak yemeklik doğranan soğanlar hafif pembeleşinceye kadar kavrulur. Daha sonra un ilave edilerek kısık ateşte kavurmaya devam edilir. Salça kullanılacak ise salça ilave edilir, kavrulduktan sonra küp küp doğranmış havuç ve iyice yıkanıp suyu süzülen mercimekler ilave edilir. Üzerine 1 lt su eklenerek karıştırılır ve tencerenin kapağı kapatılır. Mercimekler ve havuçlar yumuşayana kadar kısık ateşte pişirilir.

Çorba piştikten sonra el blenderı ile güzelce ezilir. Karabiber, tuz ve isteğe bağlı olarak kimyon eklenir. Kıvamı koyu gelirse size bir miktar su ilave edilerek bir taşım kaynatılır. Bu arada küçük bir tavaya iki yemek kaşığı tereyağı alınır, kızdırılır ve bir tatlı kaşığı kırmızı toz biber eklenerek ocaktan alınır. Çorba servis kasesine alındıktan sonra üzerine kırmızı biberli sos gezdirilir ve bir dilim limon ile servis edilir.

mercimek-corbasi-tarifi-fotografi-500x333.jpg

Yeşil Mercimek Çorbası

Malzemeler;
  • 1 su bardağı yeşil mercimek
  • 2 adet soğan
  • 1 çay bardağı arpa şehriye
  • 1 yemek kaşığı salça
  • 1 küçük boy havuç
  • 1 tatlı kaşığı nane
Yapılışı;
Yeşil mercimek 1 litre su ile haşlanır. Mercimekler yumuşadıktan sonra dağılmasına izin vermeden ocaktan alınır. Suyu ayrı bir kaba süzülür. Tencereye sıvı yağ alınır. Küçük doğranmış soğan eklenerek kavrulur. Salça eklenerek kavurmaya devam edilir. Havuç ince ince doğrandıktan sonra tencereye alınır, karıştırılır. Arpa şehriye eklenerek kavurma işlemine devam edilir. son olarak 1 tatlı kaşığı kuru nane ilave edilir. Süzmüş olduğumuz mercimek suyuna 1,5 litreden biraz az olacak şekilde su eklenir tencereye alınır. Kaynadıktan sonra mercimekler ilave edilir. Havuçlar yumuşayana kadar pişirilir. Son olarak tuzu eklenir ve ocaktan alınır.

yesil-mercimek-corba-tarif-foto-500x333.jpg

Kırmızı Mercimek Çorbası

Malzemeler;
  • 1 litre su
  • 1 çorba kaşığı sıvı yağ
  • 1 adet havuç
  • 1 baş soğan
  • 1 çorba kaşığı un
  • 1 çorba kaşığı salça
  • tuz ve baharat
Yapılışı;
Bir tencerede soğanı ve yağı orta ateşte kavurun.
Soğan pembeleştiğinde ayıklayıp, yıkadığınız mercimeği ve küçük küçük doğradığınız havucu ilave ederek biraz daha kavurun. Suyunu ilave ederek mercimek ve havuç yumuşayıp, ezilinceye dek pişirin. Suyu azalmış ise sıcak su ilave edin. Piştiğinde blenderden geçirin ve terbiyesini hazırlayın. Bunun için tavaya biraz sıvı yağ koyarak 1 tepeleme yemek kaşığı unu biraz kavurun ve içerisine 1 yemek kaşığı salça ekleyerek karıştırın. Üzerine çorbadan biraz ekleyin ki karıştırmanız kolay olsun. Ardından tencereye ilave ederek tuz ve baharatlarını (kırmızı biber, karabiber…) atın. Bir iki taşım kaynadıktan sonra altını kapatın

kirmizi-mercimek-corbasi-tarifi-500x332.jpg

Ezogelin Çorbası

Malzemeler;
  • 1 Türk kahvesi fincanı bulgur
  • Yarım Türk kahvesi fincanı pirinç
  • 1 orta boy soğan
  • 1 yemek kaşığı un
  • 2 yemek kaşığı salça
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 3 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 2 diş sarımsak
  • nane
  • kırmızı biber
  • karabiber
  • tuz
Yapılışı;
Tencereye tereyağı ve 1 yemek kaşığı sıvı yağ tencereye alınarak ısıtılır. Soğan ve sarımsak küçük küçük doğranır ve tencerede kavrulur. Üzerine yıkanmış ve suyu süzülmüş olan kırmızı mercimek, pirinç ve bulgur eklenerek kavrulur. Üzerine 1lt kadar su ilave edilerek tencerenin kapağı kapatılır ve pişmeye bırakılır. Bakliyatlar yumuşayınca ocak kapatılır. Ayrı bir yerde 2 yemek kaşığı sıvı yağ ısıtılır. 1 yemek kaşığı un kavrulur, üzerine 2 yemek kaşığı domates salçası eklenir. Salça da kavrulduktan sonra 1 su bardağı kadar su ilave edilerek kaynatılır. Nane, kırmızı biber, karabiber ilave edilerek hazırlanan sos ocaktan alınır ve çorbaya ilave edilir. Tuzu da eklenerek 1-2 dk kaynatılır.

ezogelin-corbasi-tarifi-fotografi.jpg

Yeşil Mercimek Çorbası

Malzemeler;

• 1 su bardağı yeşil mercimek
    • 2 adet soğan
    • 1 çay bardağı arpa şehriye
    • 1 yemek kaşığı salça
    • 1 küçük boy havuç
    • 1 tatlı kaşığı nane
Yapılışı;
Yeşil mercimek 1 litre su ile haşlanır. Mercimekler yumuşadıktan sonra dağılmasına izin vermeden ocaktan alınır. Suyu ayrı bir kaba süzülür. Tencereye sıvı yağ alınır. Küçük doğranmış soğan eklenerek kavrulur. Salça eklenerek kavurmaya devam edilir. Havuç ince ince doğrandıktan sonra tencereye alınır, karıştırılır. Arpa şehriye eklenerek kavurma işlemine devam edilir. son olarak 1 tatlı kaşığı kuru nane ilave edilir. Süzmüş olduğumuz mercimek suyuna 1,5 litreden biraz az olacak şekilde su eklenir tencereye alınır. Kaynadıktan sonra mercimekler ilave edilir. Havuçlar yumuşayana kadar pişirilir. Son olarak tuzu eklenir ve ocaktan alınır.

yesil-mercimek-corba-tarif-foto-500x333.jpg

Cok guzel gorunuyor. Birazdan pisirecegim. Tesekkurler. :KK54:

BAHAR ÇORBASI

malzemeler:
yarım tavuk göğsü
3 çorba kaşığı tereyağ
1 adet kapya biber
1 adet yeşil biber
1 çay bardağı tel şehriye (Çocuklar boncuk makarna ile de çok seviyor.)
3 çorba kaşığı un
2 adet havuç
tuz,nane

hazırlanması:
Tavuk göğsünü olabildiğince minik küpler halinde doğrayıp,çorba tenceresine alıyoruz.Biberler ve havucu da aynı şekilde doğrayıp tencereye alıp,tavukların rengi iyice dönene kadar soteliyoruz.
6-7 su bardağı sıcak suyu tencereye ekleyip,kaynayınca şehriyeleri ekleyip kaynamaya bırakıyoruz.
Unu bir tas içerisine alıp,üzerine azar azar soğuk su ekleyerek güzelce karıştırıp,kaynayan çorbaya ekliyoruz.
Şehriyeler pişene kadar kısık ateşte kaynatıp,tuzunu ve kuru nane ekleyip ocaktan alıyoruz.

Eki Görüntüle 861230
Kuzummm bu çorbayı dün gece denedim ama beceremedim. Unu katana kadar herşey normaldi ama sonrası çöpe giden bi çorbaya dönüştü. Bak nasıl yaptığımı anlatayım. Una kadar herşeyi yazan gibi yaptım normaldi. Sonra yazdığı gibi unu bi kasede az soğuk su ekleyerek karıştırdırdım. Su ekleyince yoğurulmuş hamura benzedi. Herhalde böyle oluyodur deyip çorbaya kattım. Ama unlar yumak yumak toplandı içinde. Hamur haşlaması gibi oldu. Bu sefer unu içinden ayıklayıp aldım. Kaşıkla serpeleyerek kuru un ekledim içine. Unlar yine topak topak oldu. Battı balık yan gider deyip blendır gezdirdim. E tabi tahmin edeceğin gibi bebek maması gibi bişeye dönüştü :KK43: :KK43:
İlk evde çorba deneyişimdi normalde sadece hazır çorba yaparım çok üzüldüm ya :KK43:

Kuzummm bu çorbayı dün gece denedim ama beceremedim. Unu katana kadar herşey normaldi ama sonrası çöpe giden bi çorbaya dönüştü. Bak nasıl yaptığımı anlatayım. Una kadar herşeyi yazan gibi yaptım normaldi. Sonra yazdığı gibi unu bi kasede az soğuk su ekleyerek karıştırdırdım. Su ekleyince yoğurulmuş hamura benzedi. Herhalde böyle oluyodur deyip çorbaya kattım. Ama unlar yumak yumak toplandı içinde. Hamur haşlaması gibi oldu. Bu sefer unu içinden ayıklayıp aldım. Kaşıkla serpeleyerek kuru un ekledim içine. Unlar yine topak topak oldu. Battı balık yan gider deyip blendır gezdirdim. E tabi tahmin edeceğin gibi bebek maması gibi bişeye dönüştü :KK43: :KK43:
İlk evde çorba deneyişimdi normalde sadece hazır çorba yaparım çok üzüldüm ya :KK43:

Canım çok üzüldüm ya herhangi bir topaklanma olmamıştı benim çorbamda neden öyle oldu ki çözemedim bir türlü unla alakalı olamaz sanmam peki iyice içine katmadan karıştırdın mı unu açtın mı tamamen diğer su peki çok mu kaynak mıydı çorba kesilmiş gibi olmuş ya :KK51:kötü oldum şimdi o kadar da uğraşmışsın :KK43:

Canım çok üzüldüm ya herhangi bir topaklanma olmamıştı benim çorbamda neden öyle oldu ki çözemedim bir türlü unla alakalı olamaz sanmam peki iyice içine katmadan karıştırdın mı unu açtın mı tamamen diğer su peki çok mu kaynak mıydı çorba kesilmiş gibi olmuş ya :KK51:kötü oldum şimdi o kadar da uğraşmışsın :KK43:
Canım evet sıcak olan su çok kaynaktı. Ondan mı oldu acaba bi de unu ne kadar suda açtın seno_O Ben çok çok az su koydum un sulanmadı sadece dediğim gibi hamur kıvamındaydı çok uğraşmadım yani unla.
Hayatımda ilk kez çiğ et elledim doğradım en çok zorlandığım şey o oldu zaten ona üzüldüm :KK48:
Ama en yakın zamanda yine deniycem çünkü çok güzel bi çorbaya benziyor

Canım evet sıcak olan su çok kaynaktı. Ondan mı oldu acaba bi de unu ne kadar suda açtın seno_O Ben çok çok az su koydum un sulanmadı sadece dediğim gibi hamur kıvamındaydı çok uğraşmadım yani unla.
Hayatımda ilk kez çiğ et elledim doğradım en çok zorlandığım şey o oldu zaten ona üzüldüm :KK48:
Ama en yakın zamanda yine deniycem çünkü çok güzel bi çorbaya benziyor
Ben biraz koymuştum canım bayağı ayran gibi açtım unu :KK53:Ondan da olmaz ki ama ya üzüldüm bence başka bir tarif bakalım kuzum bir sürü çorba tarifim var sonra tekrar olmazsa iyice üzülürüm:KK51:En son eklediklerime bak onlarda da benzer çorba tarifleri var geriye doğru sayfalarda git bakalım:KK49:

Ben biraz koymuştum canım bayağı ayran gibi açtım unu :KK53:Ondan da olmaz ki ama ya üzüldüm bence başka bir tarif bakalım kuzum bir sürü çorba tarifim var sonra tekrar olmazsa iyice üzülürüm:KK51:En son eklediklerime bak onlarda da benzer çorba tarifleri var geriye doğru sayfalarda git bakalım:KK49:
Bi kerede annem yanımdayken deneyeyim onu belki farkedemediğim bi hata yapıyorumdur. Kuzum bu arada sende kurupatlıcan dolması tarifi var mı yapmayı biliyor musun?
Harika bi kurabiye tarifi buldum bu akşam deneyeceğim yarın fotoğrafıyla tarifi eklerim senin de müsaaden olursa:KK19:

Bi kerede annem yanımdayken deneyeyim onu belki farkedemediğim bi hata yapıyorumdur. Kuzum bu arada sende kurupatlıcan dolması tarifi var mı yapmayı biliyor musun?
Harika bi kurabiye tarifi buldum bu akşam deneyeceğim yarın fotoğrafıyla tarifi eklerim senin de müsaaden olursa:KK19:
Tabi ki kuzum ekle beklerim ne müsadesi aşk olsun bu sayfa öğrenmek için var :KK68:

Nehircim dediğim gibi tarifi denedim izninle paylaşıyorum

MISIR GEVREKLİ KURABİYE
2 su bardağı mısır nişastası
1 su bardağı pudra şekeri
1 paket margarin
1 yumurta
1 paket kabartma tozu
aldığı kadar un
Sosu için;
1 çay bardağı sıvı yağ
400gr çokokrem
sarı mısır gevreği

Kurabiye malzemelerinin tümünü karıştırıp yoğuruyoruz. Ele yapışmayan kulak memesi kıvamında bi hamur elde ediyoruz. Hamurdan küçük küçük parçalar kopararak yuvarlıyoruz. Yaklaşık 40 adet çıkıyor. Önceden ısıtılmış fırında üstü hafif kızarana kadar pişiriyoruz. Kurabiyelerimiz pişince çikolata sosunu hazırlayacağız. Çikolata sosunu sıvı yağ ile eritiyoruz. El yakmayacak sıcaklıkta olunca soğumuş kurabiyelerimizi önce çikolataya sonra mısır gevreğine buluyoruz. Hem tadı hem görüntüsü çok hoş bi tarif tavsiye ederim
%C3%87ikolatal%C4%B1-m%C4%B1s%C4%B1r-gevrekli-kurabiye-tarifi.jpg

Nehircim dediğim gibi tarifi denedim izninle paylaşıyorum

MISIR GEVREKLİ KURABİYE
2 su bardağı mısır nişastası
1 su bardağı pudra şekeri
1 paket margarin
1 yumurta
1 paket kabartma tozu
aldığı kadar un
Sosu için;
1 çay bardağı sıvı yağ
400gr çokokrem
sarı mısır gevreği

Kurabiye malzemelerinin tümünü karıştırıp yoğuruyoruz. Ele yapışmayan kulak memesi kıvamında bi hamur elde ediyoruz. Hamurdan küçük küçük parçalar kopararak yuvarlıyoruz. Yaklaşık 40 adet çıkıyor. Önceden ısıtılmış fırında üstü hafif kızarana kadar pişiriyoruz. Kurabiyelerimiz pişince çikolata sosunu hazırlayacağız. Çikolata sosunu sıvı yağ ile eritiyoruz. El yakmayacak sıcaklıkta olunca soğumuş kurabiyelerimizi önce çikolataya sonra mısır gevreğine buluyoruz. Hem tadı hem görüntüsü çok hoş bi tarif tavsiye ederim
%C3%87ikolatal%C4%B1-m%C4%B1s%C4%B1r-gevrekli-kurabiye-tarifi.jpg
Nefis görünüyor canım benim ellerine emeğine sağlık bayıldım olsa da yesem şimdi kahvemin yanında :kk77::rolleyes:

X