Neden bana borç veren arkadaşlarım yok

İnterneti neden kullandığımı merak etmişsiniz nedense..
Açıklıyayım da merakınız gitsin..
Hem keyfi (kk ve bilumum siteler için) hem de yaptığım işle bilgi toplamak için kullanıyorum..
Çok şükür faturalarımı ödeyebilecek gücüm olduğuna göre bu internet lüksü, hayatımdan bir şeyler eksiltmiyor demektir..
Gerçek dosta çıkarıp cebinizdeki paranızı vermek konusu ise ne mutlu size ki birine borç verip dilinizin yanmasının ne demek olduğunu bilmiyorsunuz.. Para insanların hayatını idame ettirmesi gereken tek araçtır.. Bu kadar savruk bir arkadaşım olsa paramı geri alacağım muamma olurdu kafamda açıkçası... Zaten benim dostlarım da paranın kıymetini bilir,bir çok insanın 500lirayla bir ayda ev geçindirdiğini bilir..

B]

sizin neyi niçin kullandığınız beni ilgilendirmez
kendinize hak gördüğünüz bazı şeyleri
başkalarına görmemeniz şaşırttı beni
ayrıca benim arkadaşlarımda 500ytl ile ev geçindirildiğini bilir
çok farklı bakıyoruz olaylara
sanırım bunun için ortak bir paydada buluşamıyoruz
onun için size anlatmak için uraşmayacağım:nazar:

Helal olsun!
Tüm yazdıklarımdan sonra kendime hak görüp başkalarına görmediğimi anlamışsınız ya..:1shok:
Boşuna nefes tüketmişim şu ana kadar ben..
Pes doğrusu...:nazar:
Tamam artık sustum...:1closedeyes:

kişi kendine hak görüyorsa bazı şeyleri hesabınıda ona göre yapacak:1closedeyes:
olay bu kadar basit.
sadece araba değil olay,30-40 ytl para isteyipte evinde internet kullananda aynı benim için...

kişi kendine hak görüyorsa bazı şeyleri hesabınıda ona göre yapacak:1closedeyes:
olay bu kadar basit.
sadece araba değil olay,30-40 ytl para isteyipte evinde internet kullananda aynı benim için...

düşmez kalkmaz bir allah
büyük konuşmayın derim ben

vala ben kendim biraz sıkıp,lüks kaçabilecek 3.,4. ayakkabıyı..vs yi almıyorsam o parayı kenara atıyorsam başkaları harcamalarını rahat yapsın diye atmıyorum..belki çok katıca çok acımasızca ama anlattım ya benim dilim yandı bu işlerden biri bana sağlık için paraya ihtiyacım var demediği sürece çıkarıp kimseye kuruş vermem bundan sonra..çünkü ben zor günler olur paraya sıkışırım belki deyip hep bişeyimden kısıp kenara para atıyorum o parayı yeme gayreti içinde olsam kendimin lüks ihityaçlarına harcarım..yemediğim parayı başkasına da yedirtmem...bu kadarda gaddarım bu konuda maalesef ben de böyle değildim ama hoş olmayan tecrübeler böyle düşünmeye itiyor...

işyerinden avans al canım..500 yetele ne varki?

Ne kadarda güzel söylemişsiniz 500 ytl ne varki...? bu zamanda 500 ytl paramı ya kaydirigubbakcemile3 güldürdünüz beni çocuklara verdiğimiz bayram harclığı değilmi...

Ben sıkıntıya gireceksem o arabayı almamda binmemde...500 lira çok iyi para bu parayla ev gecindirenler var...o yüzden kimseye borc vermedi diye kırılmayın tamam belki çevrenizdekilerin maddi yönden durumları iyi aldığı maaşlar asgari ücretle gecinenler için dudak uçuklatacak kadar çok olabilir. Ama demek ki dostlarınızın şu an durumu sıkışık yada size güvenmiyorlarmı acaba nacizane fikrim bu lütfen yanlış değerlendirmeyin...:kahve:

Herkes aynı düşünceye sahip olmak zorunda değil arkadaşlar...
Bir elimizde beş parmak var ve hiçbiri birbiriyle aynı değil.. Binlerce kişinin düşüncelerinin aynı olmasını bekleyemezsiniz... Ve sizinle aynı düşüncelere sahip olmadığı içinde yargılayıp suçlayamazsınız....
Tamam anladık bazı arkadaşlarımız verir bu durumda parayı bazılarımız vermez...
Bize göre ayağını yorganına göre uzatmamıştır durumunu bildiği halde bu işe kalkışmıştır ve bu durumda lüks diye adlandırırız biz, sizin için durum ne olursa olsun sorun değildir...
Bunu neden bu kadar uzatıyorsunuz ki tamam siz verin biz vermiyoruz... Vermediğimiz içinde kınanmak durumunda değiliz...
Ama şöyle bir ayrıntı daha var konuyu açan arkadaş ortalıklarda yok siz birbirinizi yiyorsunuz...

Bir elimizde beş parmak var ve hiçbiri birbiriyle aynı değil.. Binlerce kişinin düşüncelerinin aynı olmasını bekleyemezsiniz... Ve sizinle aynı düşüncelere sahip olmadığı içinde yargılayıp suçlayamazsınız....
Bize göre ayağını yorganına göre uzatmamıştır durumunu bildiği halde bu işe kalkışmıştır ve bu durumda lüks diye adlandırırız biz, sizin için durum ne olursa olsun sorun değildir...
Bunu neden bu kadar uzatıyorsunuz ki tamam siz verin biz vermiyoruz... Vermediğimiz içinde kınanmak durumunda değiliz...
Ama şöyle bir ayrıntı daha var konuyu açan arkadaş ortalıklarda yok siz birbirinizi yiyorsunuz...

düş bu sözü herhalde her 2 taraf için söylediniz. uzatmak konusunu. çünkü dikkat ederseniz her iki tarafta yazmaya devam ediyor.

pardon ama vermeyenler sustu verenler hala neyi uzatıyor gibi bi durum oldu
sizin bu yazınız
ama alakası yok
bize yazılan bir şey olursa bize de cvp hakkı doğar ve yazarım:nazar:

galiba arkadaşın çevresinin maddi durumu çok iyi ki 500 ytl onun için büyük bir miktar değil.eğer böyle ise dert yanmakta haklı derim ben...
ben de bir problemden dolayı çok yakın bir arkadaşıma dert yandım ki maddi durumu orta ..eşi ile hiç düşünmeden bana 1500 ytl verdiler ve en az bir yıl ödeyemeyeceğimi bildikleri halde..belki de güven meselesidir veya yanlış insanlardan para istemiştir..

düş bu sözü herhalde her 2 taraf için söylediniz. uzatmak konusunu. çünkü dikkat ederseniz her iki tarafta yazmaya devam ediyor.

Tabiki iki taraf için söyledim.
İki zıt düşünce var ortada evet.
Bir taraf yazıyor ve karşı tarafa cevap verme hakkı doğuyor ister istemez.
Siz bu şekilde tartışırken konu sahibi ortalıkta yok olsada birşey demiyor yani olmicak bir şey için tartışıyorsunuz belki böyle bi konu bile yok kimbilir...
Böyle bir konu için ters düşmeyin bence...

Valla kişeler resmen ikiye bölünmüş.Benim anladığım;
1. gurup para önemli değil. Dostluk önemli diyor. Varsa veririm yoksa kusura bakma derim
2. gurup paraya dostluktan daha çok öenm veriyor sanırım.
Sonuçta senden borç istenen fazlaysa veririsin. İnsan bir dosta kusura bakma var ama bu para bir ailenin geçinebileceği bir para veremem. Ayağını niye yorganına göre uzatmadın diyemezsin bence.............

inanırmısınız iki taraf da haklı....
veririm diyenler soon derece normal olanını savunuyorlar, dilerim kötü bir musibet gelmesin başlarına cidden çok üzülürüm çünkü çok sevecenler

vermem diyenler haklılar dünyanın çivisi çıkmış ahir zamandayız kime güvenileceği kime güvenilmeyeceği belli değil

bence artık barış zamanı çünkü herkes haklı

haklı olunmadık bir konu var bana göre ama lütfen yargılamıyorum kendimce doğru olanı söylüyorum, parayı veririm ama nereye verdiğinin hesabını sorarım.

Konu bayağı uzamış okumak zaman aldı...ama çok çok ilginç...
ben su sonuca vardım bazı arkadaşlar var ve ne yorum yazsalar alkış toplamak istiyorlar hep onlar bilir hep onlar haklı...başta talihsizce kurulmuş bir cümle var aslında o da bekarlar mevzusu..saçma sapan bir şey...lüks kişiye göre değişir..sanki konu acan arkadas demiş ki ben araba aldım sıkıştım birinden borç istiyorum niyetim üstine yatmak...yahu kız borç vermediler ödeyecektim demiş...anlasanıza şunu:))tamam biz de biliyoruz herkese para verilmez tamam para zor kazanılır anladık..isteyen herkes değil ki ya dostunuz..iş komediye dönmüş isteyen alır arabasını evli bekar nişanlı dul fark etmezzzzzz!!!çalışmayan bayan mevzusuna gelince evet calışmak çok zor bir şey allaha şükür calışıyoruz kazanıyoruz...kendi alın terimle almışım arabamı...aileme maddi destek veriyorum..yeri geliyor yardımımı da yapıyorum...kariyer de yaparım çocuk da hesabııı...eşim olsa ve onun parasıyla alsam arabamı bu kadar anlamı olmazdı...

inanırmısınız iki taraf da haklı....
veririm diyenler soon derece normal olanını savunuyorlar, dilerim kötü bir musibet gelmesin başlarına cidden çok üzülürüm çünkü çok sevecenler

vermem diyenler haklılar dünyanın çivisi çıkmış ahir zamandayız kime güvenileceği kime güvenilmeyeceği belli değil

bence artık barış zamanı çünkü herkes haklı

haklı olunmadık bir konu var bana göre ama lütfen yargılamıyorum kendimce doğru olanı söylüyorum, parayı veririm ama nereye verdiğinin hesabını sorarım.

haklısın konu uzamış fazlasıyla ve fikirler ayrı..ne demiş aşık veysel KOYUN KURT İLE GEZERDİ FİKİR BAŞKA BAŞKA OLMASA...iyi bayramlar diliyorum herkese ben yolcuyum...:teytey:Şeniz

kime verileceğini bilmeyenler vermesinler lutfen zaten:))
off buarada iyiki arkadaşimiz bir araba almiş.duyanda onun bunun parasıyla almiş sanır.sadece 1 ay sıkıştı die de hesabını bilmez biri olmuş.belki surpriz bir harcama çikmiş olamaz.

ayrıca 500 ytl cok diyen de olmuş.arkadaşim sizin geliriniz farklıdır harcamalarınız farklıdır.o yuzden siz 50 ytl ye sıkışabilirsiniz.sizinle aynı harcamaları yapmıo die de luks yaşiyor da olmaz.bilirsiniz semtine gore bile harcaman artar.

kk bayanları bana bu gece o kadar gaddar geldiniz ki anlatamam.Allaha cok şukur biz borc istmeiyoruz ama isteyeni de hor goren bir ailem yok.borç alması için de bizim gibi sıkı yaşamasına gerek yok.herkes mutlu olduğu kadar birktirsin içi el verdiği kadar harcasın.bazisini birikmiş parası bazisini yediği mutlu eder.

şimdi bende mi bu tartimalara katiliyorum:)) aman ben almayayım.fikrimi belirttim bu kadarı kafi..

Bizim bir büyüğümüz vardı. Der ki bir araba daha alacak paranız olmadan sakın borçla araba almayın...Yani elinizde iki araba parası olsun..
Neden diye sorduğumuzda araba bu hiç bir şeye benzemez bir kaza oldu mu hele hele bir de borç harç almışsanız mahvolursunuz toparlayamazsınız diye cevap verdi. Bu devirde çok zaruri ihtiyaç olmadıkça araba almak hele hele araba için borca girmek çok sakıncalı.
Keşke 1-2 ay daha bekleyip parayı biriktirseydi.
Hele eşimin müdürünün başına geleni anlatayım. Arabası vardı gitti hanımı biraz daha modelli olsun dedi diye gaza gelip modeli yükseltti. Araba için borca girdi. BAnkadan kredi çekti. İnanır mısınız arabanın başına gelmeyen kalmadı oğlu kaza yaptı, tekerleri şişlendi. Her ay bir masraf çıktı. Sonra demiş ki olan rahatımızı da bozduk..
Arkadaşların tartıştığı borç meselesine gelince isteyen verir istemeyen vermez. Ama borç veren kişi de parasının nereye gideceğinin hesabını sorabilir sormalıdır da.
Bu devir öyle bir devir ki insan kardeşine bile güven duyamıyor.
Eşim birine 80 ytl borç verdi.Adam bir ay sonra vereceğim dedi. Bir sene alamadı..
En sonunda eşim adama dedi ki.Her ay 5 ytl atsaydın borcumu öderdin dedi.
Adamın ödemeye niyeti olsaydı hakikaten öderdi.

Bizim bir büyüğümüz vardı. Der ki bir araba daha alacak paranız olmadan sakın borçla araba almayın...Yani elinizde iki araba parası olsun..
Neden diye sorduğumuzda araba bu hiç bir şeye benzemez bir kaza oldu mu hele hele bir de borç harç almışsanız mahvolursunuz toparlayamazsınız diye cevap verdi. Bu devirde çok zaruri ihtiyaç olmadıkça araba almak hele hele araba için borca girmek çok sakıncalı.
Keşke 1-2 ay daha bekleyip parayı biriktirseydi.
Hele eşimin müdürünün başına geleni anlatayım. Arabası vardı gitti hanımı biraz daha modelli olsun dedi diye gaza gelip modeli yükseltti. Araba için borca girdi. BAnkadan kredi çekti. İnanır mısınız arabanın başına gelmeyen kalmadı oğlu kaza yaptı, tekerleri şişlendi. Her ay bir masraf çıktı. Sonra demiş ki olan rahatımızı da bozduk..
Arkadaşların tartıştığı borç meselesine gelince isteyen verir istemeyen vermez. Ama borç veren kişi de parasının nereye gideceğinin hesabını sorabilir sormalıdır da.
Bu devir öyle bir devir ki insan kardeşine bile güven duyamıyor.
Eşim birine 80 ytl borç verdi.Adam bir ay sonra vereceğim dedi. Bir sene alamadı..
En sonunda eşim adama dedi ki.Her ay 5 ytl atsaydın borcumu öderdin dedi.
Adamın ödemeye niyeti olsaydı hakikaten öderdi.

evet dediklerinde haklısın
ama burda devreye dostluk giriyo
çok tanımadığım birine neden para vereyim ki
ha ama o kişi dostumsa eğer
akan sular durur
anlatmak istediğimizde budur
a.s

evet dediklerinde haklısın
ama burda devreye dostluk giriyo
çok tanımadığım birine neden para vereyim ki
ha ama o kişi dostumsa eğer
akan sular durur
anlatmak istediğimizde budur
a.s

Anlatılmak istenen sadece bu...Ama neden anlaşılmıyor valla ben anlamadım.Sakız gibi uzadı durdu. Arkadaşlar biraz inat mı oldu bu durum?????

X