Neden bana borç veren arkadaşlarım yok

bugüne kadar çok şükür babam hariç hiç kimseden para istemedik.hep bankadan kredi çektik.sadece bir defa eşim çok yakın bir arkadaşından 1000 ytl para istedi o da arsa alıcam almazsam veririm dedi.yani şu zamanda kimsenin kolay kolay borç vereceğini düşünmüyorum
herkeste geçim sıkıntısı var malum kriz ortamıda
şimdi benden en yakınım bile borç istese veremem çünkü yok

Kimse kusura bakmasın...
Araba benim gözümde bekar olan birine lükstür..
Ben de arkadaşlarıma lüksleri için maddi yardım yapmam..:nazar:

ben de araba alıyordum ve o zaman bekardım

bu seçenek aklıma hiç gelmemişti :1shok::bbo:

şunu düşündüm bir an, ben evlenmeyi düşünmüyorum....demekki ölene kadar arabasız kalacakmışım bu görüşe göre....... .benim için lüksmüş demek........

Son düzenleyen: Moderatör:
eğer sağlam dostunuz varsa size bu parayı verir.ailenızde verir.ama düşenın dostu olmaz arkadaşlar hele bu zamandn sonra herkes herkese kolay kolay borç vermeyecek sanırım.
evet sardunyacım haklısın bazen insanlar ummadığın şekilde davranabiliyor.para kelımesini duyunca ık mık diyorlar.:a015:

ne yalan söyleyeyim düzenli bir işi olan kişiyi neden reddedip de cüzzamlı gibi kaçtılar hala bile anlayabilmiş değilim ama lalee nin reddetme sebebini öğrenince acaba mı diye bu seçeneği de ekledim

laleecim lütfen yanlış anlaşılma olmasın, senin fikrini yargılamıyorum zaten böyle bir hakkım da yok canım benim.....
inan o gün bugündür hala bile aklıma geldikçe sorgularım nedeni
olabilir onlarda senin gibi düşünmüş olabiler gerçekten hiç aklıma gelmemişti

Son düzenleme:
bekarlıkla falan ilgili olduğunu düşünmüyorum ama açıkçası 500 ytl çok büyük bir miktar bana göre de.

daha geçen hafta bunun tartışmasına girdim kalabalık bi grupla.. araba nasıl bir lüks?
bazı düşünürler gibi evde otur gezmeye giderken şıkır şıkır üstün bozulmasın die.. ama nasıl bi kompleks bekarlaera lğks der çıkar ya. ben okula 1 saatte gidiyorum dönüşümde 1 saat.. çözüm araba. arabam olsaydı diorum 1 saatti gidip gelmem.. ama insanlar yaşadıkları dar dünyanın at gözlüğklerinden ancak arabanın ihtiyac değil lüks olduuna karar veriyor.. çalışmayan bilmez.. zaman önemli bi kavram...

konuya gelince de.. kız borç isteyecek .. ödünç.. e borç yada ödünçse 500 e200 e bakılmaz. varsa verilir.. artı dost arkadaş.. bunlarda önemli.. ama burdan şu anlaşılıyorki kimse gerçek dost değil.. arkadaşım lüksü (!) içinde olsa benden para şisteyecek zor durumda ve ben lüks bu bana ne dicem.. ne kadar geniş düşündünüz.. hayretler içindeyim doorusu..

daha geçen hafta bunun tartışmasına girdim kalabalık bi grupla.. araba nasıl bir lüks?
bazı düşünürler gibi evde otur gezmeye giderken şıkır şıkır üstün bozulmasın die.. ama nasıl bi kompleks bekarlaera lğks der çıkar ya. ben okula 1 saatte gidiyorum dönüşümde 1 saat.. çözüm araba. arabam olsaydı diorum 1 saatti gidip gelmem.. ama insanlar yaşadıkları dar dünyanın at gözlüğklerinden ancak arabanın ihtiyac değil lüks olduuna karar veriyor.. çalışmayan bilmez.. zaman önemli bi kavram...

konuya gelince de.. kız borç isteyecek .. ödünç.. e borç yada ödünçse 500 e200 e bakılmaz. varsa verilir.. artı dost arkadaş.. bunlarda önemli.. ama burdan şu anlaşılıyorki kimse gerçek dost değil.. arkadaşım lüksü (!) içinde olsa benden para şisteyecek zor durumda ve ben lüks bu bana ne dicem.. ne kadar geniş düşündünüz.. hayretler içindeyim doorusu..

çok doğru diyorsun a.s.
benim dost dediğim bir insan sıkıştığını söyleyip benden borç istese ben niye, napicaksın neye lazım, sen hep böyle yapiyorsun, arabanda var lüks yaşiyorsun ama para bulamiyorsun gibi laflar etmezdim aklıma bile gelmezdi
sıkışmıştır ve paraya ihtiyacı vardır gerisi beni bağlamaz neye harcicağını ne için kullancağını sorgulamam asla
elimde varsa veririim yoksada bulması için yardım ederim
bazı arkadaşları anlamak mümkün değil gerçekten
kendileri hiç zor durumda kalmamışlar demekki ne diyim inşallahda kalmazlar

konuyu acan arkadasin üzerine niye gidilmis hic anlamadim :sm_confused:

araba kimine göre ihtiyactir, kimine göre lüks.. bunu da genelde gelir ve özellikle de calisma sartlari belirler... evimden 10 dakika uzakta calisiyorsam evim alisveris yapabilecegim yerlere yakinsa lüks olabilir belki.. ama 2-3 vasita degistirerek saatlerce yolculuk yapmak zorunda kaliyorsam kesinlikle bir ihtiyactir.. gücüm yetiyorsa alirim tabiki...

kaldi ki arkadas zaten islemler icin yetismedi param demis.. yorgan ayak olayi da dogru gelmiyor bana... mesela diyelim ki araba ve islemler icin 10.000 birktirdiniz.. araba aramaya basladiniz... fakat tam istediginiz gibi bir araba buldunuz hatta daha fazla edecek bir arabayi tesadüfen 10.000 e buldunuz. ee ben araba icin 9.5 islemler icin 500 ayirdim ama deyip 500 icin firsati kaciracakmisiniz???? böyle seyler olabilir... tabi ki bu durumda ailenize ve DOST !!! lariniza güvenirsiniz... dostunuz da gercek dostunuz sa zaten sizi yargilamaz yardim eder....

kaldi ki arkadasin kazanci iyimis. muhtemelen yine kendisi gibi kazanci iyi olanlardan istemistir.. asgari ücretle calisanlardan degil...

en son konu da ben tr de bu kadar banka ve oto üreticisi, holding sahibi oldugunu bilmiyordum... baksaniza krize girmis herkes... ne biliyim ben bir yerde calisiyorum cok sükür bankam, holdingim falan yok... maasimi alirim kriz neyin de bilmem gamyoncuiremsu

şunu düşündüm bir an, ben evlenmeyi düşünmüyorum....demekki ölene kadar arabasız kalacakmışım bu görüşe göre....... .benim için lüksmüş demek........

sana bütün kapılar kapalı araba yok eve de almıcam seni :mymeka:

Ben çok yardım etmişimdir arkadaşlarıma. Bu yüzden de mutluyum. Parayı nereye kullanacağı beni enterese etmez. Varsa veririm. Zaten güvenmediğim kişiylede görüşmem. O yüzden varsa neye kullanacağına bakmadan seve seve veririm...

parayı ne yapacağını sormaya bile utanırım kendiliğinden anlatmak istese bile ağzını tıkarım beni ilgilendirmez, borç istemiştir eğer imkanım varsa veririm eğer o an iş imkanım yoksa da cüzzamlı gibi kaçmam utana sıkıla ezile büzele veremeyeğimi ve nedenlerimi anlatırım..

para benim için her zaman dünya malı olarak gördüğüm birşeydir
bu sebepden asla reddetmediğim kişiler tarafından da reddedilmek bir yana kaçılması beni o zaman inanılmaz sarsmıştı...paradan sebep değil kimse yanlış anlamasın kendimi çok enayi ahmak salak hissettirdiler bana..şimdi gülüyorum onlar kaybettiler ben değil ben bankaya gittim 3 kuruş faiz verdim işim gördüm

ha diyebilirsiniz ki neydi acelen 15 gün sonra alsaydın arabanı evet çok haklısınız bende öyle düşünmüştüm ama aldığım arabanın kampanyasının son günüydü, 1gün daha geciksem 5 milyar tl farkediyordu

beş yüz lira az bi para değil şimdi bana göre.

bir arkadaşım istese hemencecik cüzdanımdan çıkarabileceğim bir para da değil çıkmaz yani

ama şöyle olur ben veririm 100 lira 200 lira birkaç arkadaşım aynı miktar verir toplanır bu para birkaç kişi olunca atla deve de değil

ama kriz ortamı malum insanlar değil borç para vermeye para harcamaya çekiniyolar

sardunya nın da dediği gibi kredi olarak çekerdim sizin yerinizde olsaydım

Son düzenleme:
beş yüz lira az bi para değil şimdi bana göre.

bir arkadaşım istese hemencecik cüzdanımdan çıkarabileceğim bir para da değil çıkmaz yani

ama şöyle olur ben veririm 100 lira 200 lira birkaç arkadaşım aynı miktar verir toplanır bu para birkaç kişi olunca atla deve de değil

ama kriz ortamı malum insanlar değil borç para vermeye para harcamaya çekiniyolar

ama sardunya nın da dediği gibi kredi olarak çekerdim sizin yerinizde olsaydım

bende konuya çok sonra dahil oldum daha baş sayfaları okumadım bile aslında konuya dahil olduğum yerden öncekileri yeni yeni arada okuyorum.

sanırım burda sorun olan arkadaşımızın parayı nasıl bulacağı değil de arkadaşların dostların bu konuya yani borç para istemsine nasıl tepki verildiğinin tartışıldığını sanıyorum...
öyle mi kızlar?:uhm:

ama bi de şu var (ben de topiğin başlarını şimdi okudum:)))

araba alıp almaması beni ilgilendirmemeli ben buna göre borç vermemeliyim

öyle gün olur bankada bilmem ne kadar paranız vardır ama vadededir bağlıdır ama o an aksilik işte 10 liraya bile ihtiyacınız olur bu da öyle bir durum olabilir.

ama borç verirken de 'ayağını yorganına göre uzat bi daha da gelme karşıma böyle hayde al parayı naşş' :)gibi bir yorumu ben yapamam zaten yok eğer yapacaksam da hiç vermeyim çenemi de tutayım boş yere arkadaşımın kalbini kırmayayım yani

vallahı ha konu nerden nereye geldi haydın araba lüks mü değil mi tartışmasına girdi.vay anammm şaşırdımmmm bize ne ya isteyen alsıngüzelce kullansın isteyen uzaktan baksın.ama şunu da unutmalıyımkımse arabayı lüksüm olsun die almaz ihtiyaçtır bence...kötükedihüso

Son düzenleme:
dostluk böyle zamanlarda belli oluyor
gerçekten dost dediğiniz insan bu durumda nereye harcanacağını sormadan
çıkarır parayı verir
gerçek dost!!!!!:nazar:
dostluktan haberi olmayanlar anca o paranın nereye harcanacağını sorar
araba, internet bunlar artık lüks değil bir ihtiyaçtır
eğer bunları lüks olarak görüyorsanız
neden kullanıyorsunuz bunları?!?!?
konu sahibi arkadaşın dostu yokmuş malesef

İnterneti neden kullandığımı merak etmişsiniz nedense..
Açıklıyayım da merakınız gitsin..
Hem keyfi (kk ve bilumum siteler için) hem de yaptığım işle bilgi toplamak için kullanıyorum..
Çok şükür faturalarımı ödeyebilecek gücüm olduğuna göre bu internet lüksü, hayatımdan bir şeyler eksiltmiyor demektir..
Gerçek dosta çıkarıp cebinizdeki paranızı vermek konusu ise ne mutlu size ki birine borç verip dilinizin yanmasının ne demek olduğunu bilmiyorsunuz.. Para insanların hayatını idame ettirmesi gereken tek araçtır.. Bu kadar savruk bir arkadaşım olsa paramı geri alacağım muamma olurdu kafamda açıkçası... Zaten benim dostlarım da paranın kıymetini bilir,bir çok insanın 500lirayla bir ayda ev geçindirdiğini bilir..

Ben sizin gibi kendimin ve başkalarının hayatımdan örnek vermek istemiyorum..
Çalışmak,evde oturmak,gezmek,yol saatleri ve araba konusunda..
Kimin ne yaşadığını,nasıl yaşadığını bilmeden konuşmak bana komik geliyor çünkü.. Aynen sizin bana kullandığınız hoş tabirler gibi..
Konuya gelince; Dost dediğim sizin düşündüğünüz gibi karşımdakinin önüne kırmızı halı sermek değildir..Arkadaşım daha da yanlış yapmasın diye iyiyi,kötüyü göstermektir. İnsanların maaşını alamadığı şu zamanda havaya atacak 10 liram yok maalesef..
Günahtır,yazıktır..
Biraz çevrenize bakın..

yorumları okurken çok şaşırdım.
bu yorumlara göre, kendimden ve eşimden şüphe duydum. :1no2:
birçok arkadaşımıza evlenirken, ev alırken borç para verdik. güvendiğimiz ve sevdiğimiz arkadaşlarımız olduğu için hiç sorgulamadık.

elimiz sıkıştığında borç da aldık,en kısa sürede verdik. eşim ailesinden istemezdi, arkadaşlarımızdan alırdık. sağolsun, kimse çevirmedi geriye.

bazen ne kadar iyi hesap yaparsak yapalım, evdeki hesap çarşıya uymuyor. ekstralar çıkabiliyor.

bence ya arkadaşlarınızda para yok, ya da arkadaşlığınız samimi değil.

yorumları okurken çok şaşırdım.
bu yorumlara göre, kendimden ve eşimden şüphe duydum. :1no2:
birçok arkadaşımıza evlenirken, ev alırken borç para verdik. güvendiğimiz ve sevdiğimiz arkadaşlarımız olduğu için hiç sorgulamadık.

elimiz sıkıştığında borç da aldık,en kısa sürede verdik. eşim ailesinden istemezdi, arkadaşlarımızdan alırdık. sağolsun, kimse çevirmedi geriye.

bazen ne kadar iyi hesap yaparsak yapalım, evdeki hesap çarşıya uymuyor. ekstralar çıkabiliyor.

bence ya arkadaşlarınızda para yok, ya da arkadaşlığınız samimi değil.

Bambusicim;
zaten ev kurana,evlilik yapana ya da bekarsa Allahım saklasın ölüm,hastalık gibi konularda ben de susarım,elimden geleni karşılıksız yaparım..:1hug:
Ancak arkadaş hem ailesinden para almış hem de arkadaşlarından para arıyor.. Nedeni? Belli değil... Açıklama yok çünkü...:nazar:
Benim de dostum zor durumda olsa,ele güne avuç açacağına yanında olmaya çalışırım..
Ama altında araba olacak,yaptığı harcama çok olacak,sağa sola borç yapacak,orada dur derim. Al bunu da harca demem..
Sorumsuz,kıymet bilmeyen insanları hiç sevmem..:dilcikar:

X