Neden bana borç veren arkadaşlarım yok

Bambusicim;
zaten ev kurana,evlilik yapana ya da bekarsa Allahım saklasın ölüm,hastalık gibi konularda ben de susarım,elimden geleni karşılıksız yaparım..:1hug:
Ancak arkadaş hem ailesinden para almış hem de arkadaşlarından para arıyor.. Nedeni? Belli değil... Açıklama yok çünkü...:nazar:
Benim de dostum zor durumda olsa,ele güne avuç açacağına yanında olmaya çalışırım..
Ama altında araba olacak,yaptığı harcama çok olacak,sağa sola borç yapacak,orada dur derim. Al bunu da harca demem..
Sorumsuz,kıymet bilmeyen insanları hiç sevmem..:dilcikar:
bu arkadaşımızın kaç kere borç istediğini bilmiyoruz. belki ilk.hoş benim için hiç farketmiyor. ilk yada değil. hiç önemli değil. araba, sağlık, ev, yada başka bir şey ... o da benim için hiç önemli değil... kıymet bilmeyen arkadaş da değil zaten konumuz.
.. ben bu ayırımın yapılmasına karşıyım. bu ay bir arkadaşıma borç verdim. açıldım dedi. sormadım bile nedenini.... lüks içinde olabilir. beni orası ilgilendrmiyor. ihtiyacı var demek ki ki benden istedi. bir tanecik dostuma vermeyeceğimde kime vereceğim. verdim... umarım işine yarar

yok ben araba olayını karıştırmazdım

çünkü arabayı yatırım yapmak için de almış olabilir tıpkı ev gibi mesela bu da

bir aylığına sıkışmış olmamış olduramamış denk gelmemiş ya da bir yerden para beklemiş gelmemiş aileden almış yeterli gelmemiş vs. olabilir

ha ben de 500 lirayı bi seferde çıkarıp veremem bende o kadar para çıkmaz yani ama eşimden isterim ya da birkaç arkadaşımla beraber oluruz denkleştiririz bu ayı atlatırız

bir arkadaşım 50.000 liralık bir parayı kaybetti hatta ailesinden almıştı bu parayı o zaman da ailelerimizden istedik arkadaşlarla bazı arkadaşlarımız kredi çekti denkleştirdik parayı yani ailesine karşı mahcup olmasın diye mesela

yavaş yavaş hepimize de borcunu ödedi o stresten de kurtuldu arkadaşımız zaten ders olmuştu yaptığı ona da para bulurken çok zorlanmıştık çünkü

bu arkadaşımızın kaç kere borç istediğini bilmiyoruz. belki ilk.hoş benim için hiç farketmiyor. ilk yada değil. hiç önemli değil. araba, sağlık, ev, yada başka bir şey ... o da benim için hiç önemli değil... kıymet bilmeyen arkadaş da değil zaten konumuz.
.. ben bu ayırımın yapılmasına karşıyım. bu ay bir arkadaşıma borç verdim. açıldım dedi. sormadım bile nedenini.... lüks içinde olabilir. beni orası ilgilendrmiyor. ihtiyacı var demek ki ki benden istedi. bir tanecik dostuma vermeyeceğimde kime vereceğim. verdim... umarım işine yarar

İşte burada ters düşüyoruz..
Olabilir,hepimiz aynı düşünecek durumda değiliz..
Ben paramın nereye harcandığını bilmek isterim..
Kolay kazanmadım,kazanmıyorum da o parayı ben..:nazar:
Birtanecik dostum ise zaten bilir beni,kendisi de hayatın zorluklarını bilir çok acil bir durum olmadığı sürece kapıma gelmez.. Ola ki geldiyse bilirim ki çaresizdir o zaman zaten veriririm..
Yine diyorum bana göre keyfi harcamalarına borç isteyecek birinin araba kullanması lükstür..
Zaten Allahım korusun hastalık gibi önemli bir durumu olsaydı sağdan soldan para isteyeceğine hiç düşünmeden arabasını satardı önce..

Birtanecik dostum ise zaten bilir beni,kendisi de hayatın zorluklarını bilir çok acil bir durum olmadığı sürece kapıma gelmez.. Ola ki geldiyse bilirim ki çaresizdir o zaman zaten veriririm..
Yine diyorum bana göre keyfi harcamalarına borç isteyecek birinin araba kullanması lükstür..
Zaten Allahım korusun hastalık gibi önemli bir durumu olsaydı sağdan soldan para isteyeceğine hiç düşünmeden arabasını satardı önce..

işte laale, farklı bakış açıları maalesef burada kendini gösteriyor. sizle farklı görüşlere sahibiz...ben asla sormam, ha,o söylerse bilirim söylemezse beni ilgilendirmez...
elbette para kolay kazanılmıyor. ama biz bu parayı hediye etmiyoruz ki. bakın ben verdim. şubat ayında geri alacağım... biliyorum ki verir. borcuna sadıktır.....

işte laale, farklı bakış açıları maalesef burada kendini gösteriyor. sizle farklı görüşlere sahibiz...ben asla sormam, ha,o söylerse bilirim söylemezse beni ilgilendirmez...
elbette para kolay kazanılmıyor. ama biz bu parayı hediye etmiyoruz ki. bakın ben verdim. şubat ayında geri alacağım... biliyorum ki verir. borcuna sadıktır.....

Valla ben sizin kadar iyimser düşünemiyorum maalesef..
Paramı geri alabileceğim konusunda..
İnşallah siz yanılmazsınız,hep böyle olumlu kalırsınız..
Dediğim gibi borç konusunda ağzı yanmayan,karşılıksız çeklerle boğuşmayan,insanların tek göz odalı evde komşuların getirdiği bir tencere çorbayla akşam yemeğini geçirdiğini görmeyen biri ne demek istediğimi anlayamaz..:nazar:
Bana hayat çok zor ve acımasız geliyor tüm gördüklerimden sonra..
Çıkarıp vereceğim 500 lira ancak öyle insanlara verilir hem de hiç karşılık beklemeden..

ben ve erkek arkadşım zor günlerimiz olursa diye kenarda köşede hep para bulundururuz çok şükür lazım olmadı da şuan yatırım amaçlı saklıyoruz yarın öbürgün evlenirken lazım olur diye..neyse bi gün bi abimiz çok sıkışmış paraya ihtiyacı var hani çok da değil çok ama verilmeecek gibi değil.ailesnden isteyemiyor bi daha ki ay maaşı alınca vericekmiş.bizde dedik acelesi yok elin bollaşınca ver.çok güveniyoruz ya delikanlı adam ya paramız onda kalmaz mutlaka verir ya..neyse verdik biz parayı.1 ay geçti yok 2 ay geçti yok 3 ay geçti yok para bize lazım oluyor utanıp isteyemiyoruz.5-6 ay sonra yüzümüzü karartıp bize lazım olduğunu en yakın zamanda denkleştirip vermesini söyledik.tekrar bi kaç ay gçti.en sonunda kardeşine söyleme kararı aldık tamam ben konuşurum dedi.sonra kardeşi bize dedi ki abim vermiş o parayı size ne yüzsüzsünüz dedi..yani anlıycaanız hem paradan olduk hem i ton azar işitip bir de yalancı konumuna düştük...allahından bul dedik bidaha da aramadık...

yani arkadaşlar demek istediim o ki kazığın nereden geleceği hiç belli olmuyor siz iyi niyetli davrandığınız süece karşınızdaki suistimal edebiliyor iyiniyeti..bizde asla ama asla ummazdık öyle birşey yapacağını o kişinin.sonra duydukki beyfendi kız arkadaşıyla tatillerde,kız arkdaşıyla kendine ray-ban gözlük almış,arabayı yenilemiş..ama bize gelince para yok..

bişeye daha değinmek istiorum..araba bir ihtiyaç ama doğru yerde doğru zamanda kullanmk şartıyla..istanbulda ben hep toplu taşıma araçlarını kullanıyorum oyle abartıldığı gibi bir sıkıntıda yaşamadım şimdiye kadar..bizimde arabamız var ama biz gezmeye giderken bile toplu taşıma araçlarını kullanıyoruz çünkü istanbulda parketmek ayrı dert o trafikte dur kalk yaparken yanan benzin ayrı dert..devir tasarruf devri herşeyin hesabını yapmak lazım birtek araba alırkn verilen parayla bitmiyor iş..

canım kendine göre haklısın elbet
fakat araba satmak öyle kolay basit bişey değildirki, helede şu zamanda piyasada yaprak oynamazken arabayi nasıl satsın arkadaş
birde kaldıkı o arabayi kredi ile aldıysa zaten hemen satamaz
zaten 500 ytl içinde araba satılmaz oda çok ayrı konu
neyse bu konu çok uzadı
zaten konuyu açan arkadaşda yok ortalıkda
belkide halletmiştir, inşallah yani

bu zamanda etrafa dağıtacak bırak 500 ytlyı 10 kuruş bıle parası yok kımsenın

anlaşıldı kronick siz arkadaşınıza zor anında yardımcı olmayın. demek ki,. bu sizin yapınız. bizler,kimseye de eğitim verecek kadar helede dostumuza,arkadaşımıza eğitim verecek kadar kendimizi büyük görmüyoruz. biz çok mu dört dörlüğüz. insanlık hali bir gün bizde sıkışabiliriz....ve,ayrıca bu duruma düşen ve borç isteyen arkadaşımıza asalak ta demiyoruz.:nazar:. bu arada konu sahibi arkadaşada asalak diyerek hakaret etmiş oluyorsunuz. umarım farkındasınız.şakkıdı.

sadece fikrinizi yazın,konuyu çarpıtmayın lütfenÇok üzgünüm çoook.ne konu sahibi arkadaşa,nede başkasına asalak demedim.burda genel konuşuyorum.
asalakta başkasının sırtından geçinmeye alışan demektir.hakaret değildir:kahve:

Bambusicim;
zaten ev kurana,evlilik yapana ya da bekarsa Allahım saklasın ölüm,hastalık gibi konularda ben de susarım,elimden geleni karşılıksız yaparım..:1hug:
Ancak arkadaş hem ailesinden para almış hem de arkadaşlarından para arıyor.. Nedeni? Belli değil... Açıklama yok çünkü...:nazar:
Benim de dostum zor durumda olsa,ele güne avuç açacağına yanında olmaya çalışırım..
Ama altında araba olacak,yaptığı harcama çok olacak,sağa sola borç yapacak,orada dur derim. Al bunu da harca demem..
Sorumsuz,kıymet bilmeyen insanları hiç sevmem..:dilcikar:

canım, bunları örnek olarak verdim. bunun dışında da çok kere,farklı durumlarda da borç verdik.
bizim sabit gelirimiz yok,çevremizdeki arkadaşlarımızın da çoğu öyle. hesaplarımız tutmayabiliyor. arada sıkıştığımız durumlar olabiliyor.
ihtiyacı varsa, ne sebeple olursa olsun, sevdiğim ve güvendiğim biri ise, elimde para varsa ben veririm.

sorumsuz ya da pişkin biri ise arkadaşım,ancak o zaman vermem.
bunun dışında; borç istemek yeterince zor, isteyenin durumunu daha da zorlaştırmam yani.

valla arkadaşlar bazılarınız baya atıp tutmuşgamyoncuiremsu
ya çok büyük paralar kazanıyorsunuz,ya parayı çok kolay kazanıyorsunuzşakkıdı
maaşını harcamış,ailesinden almış harcamış,bu raddeye gelene kadar dahada paraya ihtiyacı olacağını hesap etmemiş(çünkü düşünmesine,sorumluluk sahibi olmasına gerek yok,nasılsa onu parasızlıktan kurtaracak can dostları var:nazar:) ve ben ona para vererek üzülmesine engel olacağım öylemişakkıdı
ve bu sayede gerçek,fedakar,cefakar dost olacağım:1closedeyes:
güldürmeyin beni
el kadar çocuklara bile davranışlarını yerleştirmeye çalışırken sorumluluk duygusu aşılamaya çalışıyoruz.
yaptığı hataların bedelini ödeyerek sonuçlarını öğrenmesini,tekrar aynı hataya düşmemesini sağlamaya çalışıyoruz.
ne yaparsa yapsın paçalarını kurtararak ta eğitim verilebilir ama bu bireyleri asalak yapmaktan,ilerde hesabını kitabını sorumsuzluğundan dolayı bilemeyip(muhtemelen geçim şartlarındadnda haberi olmadığı için) millete muhtaç olur hale getirmekten başka işe yaramazsositososito

sadece fikrinizi yazın,konuyu çarpıtmayın lütfenÇok üzgünüm çoook.ne konu sahibi arkadaşa,nede başkasına asalak demedim.burda genel konuşuyorum.
asalakta başkasının sırtından geçinmeye alışan demektir.hakaret değildir:kahve:
1..fikrimi yazıyorum. konu dışına çıktığımı, hiç düşünmüyorumsengözlerimebaksanab.
2 .asalak başkasının sırtından geçinen bir canlıdır evet. bunu biliyoruz...Ve bu bazı kişiler için mecazi anlamda kullanılır. örnek:ya şu adam da ne asalak çıktı... iliğine kadar sömürüyor herkesi... gibi...:nazar:bu da hakaretin en alasıdır. asalak terimi iltifat etmek için söylenmez. ilk mesajınıza dikkatle bakarsak asalak kelimesini kime ve ne için yazdığınızı açık ve net görebiliriz ..

ben ve erkek arkadşım zor günlerimiz olursa diye kenarda köşede hep para bulundururuz çok şükür lazım olmadı da şuan yatırım amaçlı saklıyoruz yarın öbürgün evlenirken lazım olur diye..neyse bi gün bi abimiz çok sıkışmış paraya ihtiyacı var hani çok da değil çok ama verilmeecek gibi değil.ailesnden isteyemiyor bi daha ki ay maaşı alınca vericekmiş.bizde dedik acelesi yok elin bollaşınca ver.çok güveniyoruz ya delikanlı adam ya paramız onda kalmaz mutlaka verir ya..neyse verdik biz parayı.1 ay geçti yok 2 ay geçti yok 3 ay geçti yok para bize lazım oluyor utanıp isteyemiyoruz.5-6 ay sonra yüzümüzü karartıp bize lazım olduğunu en yakın zamanda denkleştirip vermesini söyledik.tekrar bi kaç ay gçti.en sonunda kardeşine söyleme kararı aldık tamam ben konuşurum dedi.sonra kardeşi bize dedi ki abim vermiş o parayı size ne yüzsüzsünüz dedi..yani anlıycaanız hem paradan olduk hem i ton azar işitip bir de yalancı konumuna düştük...allahından bul dedik bidaha da aramadık...

yani arkadaşlar demek istediim o ki kazığın nereden geleceği hiç belli olmuyor siz iyi niyetli davrandığınız süece karşınızdaki suistimal edebiliyor iyiniyeti..bizde asla ama asla ummazdık öyle birşey yapacağını o kişinin.sonra duydukki beyfendi kız arkadaşıyla tatillerde,kız arkdaşıyla kendine ray-ban gözlük almış,arabayı yenilemiş..ama bize gelince para yok....

üzüldüm,sizin iyi niyetiniz suistimal edilmiş. benzer durumda olsam benim vereceğim tepki farklı olurdu heralde. yeni arabasına güzel bir nazar boncuğu çizerdim mesela:jeyyar:

üzüldüm,sizin iyi niyetiniz suistimal edilmiş. benzer durumda olsam benim vereceğim tepki farklı olurdu heralde. yeni arabasına güzel bir nazar boncuğu çizerdim mesela:jeyyar:

teşekkürler..evet normalde biz hiç bir şekilde hiç kimseye beddua etmeyiz allahtan korkarız ama bu kişye öyle içten beddua ettikki çünkü çok canımız yandı..şuanda ailesi kendisi kardeşi iflah olacak gibi değil dağılmış durumdalar...

anam konu nerelere gelmiş..:1shok::bbo:

Yaa sorma..
Araba; bekarlara,evli olup bebeği olmayanlara lüks dedim..
Hak konusundan benim iş hayatıma ve at gözlüklerime kadar geldi..
Neyse...:nazar:

1..fikrimi yazıyorum. konu dışına çıktığımı, hiç düşünmüyorumsengözlerimebaksanab.
2 .asalak başkasının sırtından geçinen bir canlıdır evet. bunu biliyoruz...Ve bu bazı kişiler için mecazi anlamda kullanılır. örnek:ya şu adam da ne asalak çıktı... iliğine kadar sömürüyor herkesi... gibi...:nazar:bu da hakaretin en alasıdır. asalak terimi iltifat etmek için söylenmez. ilk mesajınıza dikkatle bakarsak asalak kelimesini kime ve ne için yazdığınızı açık ve net görebiliriz ..

ne yazdığımın farkındayım.
burada herkes mecaz anlamda kelimeler kullanıyor.açıkça "sen busun" demedikten sonra kimsenin bana hakaret ettin demek haddine değil.

anam konu nerelere gelmiş..:1shok::bbo:

haklısın konu çok farklı yerlere geldi.herkes sadece fikir yazsa,başkasını eleştirmese sorun kalmayacak ama:nazar:

bu arada şöylede bişey var.bu benden borç isteyen yeterince yakın bir arkadaş ise zaten gidişatının iyi olmadığı,bu gidişle paraya sıkışacağını söyler ,uyarırım.uyarımı dinlemeyip gene harcıyorsa buda para vermemem için yeterli sebeptir:1closedeyes:

arkdaşım galiba yeni araba almışsın öncelikle hayırlı olsun
galiba gelir gider tablosu birbirine uymamış ve zorda kalmışsın ve dostlarından demek ki aranızda öyle bir yakınlık hissetmişsin ve yardımcı olabilrler diye düşünmüşsün ve her kapı boş çıkmış
tabi zor bi durum insan üzülür dostlarından yardım göremeyince ihtiyaç halinde.
ancak açıkcası biz iki çalışanız vallhi ki arabamız çok önce alınmasına ve borcu olmmasına rağmen bazen vergisi benzini kaskosu bizi bile bunaltıp zor duruma düşürüyor. knedi ailemizden istemeye çekiniyoruz. yeni evliyim sen bi de ev kur da gör açıkcası borç nası bitmiyor ...
Allah yardımcın olsun. evet sıkıntılı bir durum belki hayal kırıklığına uğradın ama unutma
birçok dostluk verilen borçların unutulması ile sonlanıyor.
belki böylesi daha iyi olmuş
dost ile ye iç alışveriş etme...

burada herkes mecaz anlamda kelimeler kullanıyor.açıkça "sen busun" demedikten sonra kimsenin bana hakaret ettin demek haddine değil.

sen busun diyerek insanın gözüne sokmaya gerek yok ki......zaten imalar bile kimden bahsedildiğini belli eder.....asalak benim bildiğime göre bir hakarettir.... ve kronick. bundan sonra istediğiniz kadar bana yazın. size cevap vermeyeceğim. bu siz ,ben siz, ben devam edecek .bundan da hoşlanmıyorum...

Valla ben sizin kadar iyimser düşünemiyorum maalesef..
Paramı geri alabileceğim konusunda..
İnşallah siz yanılmazsınız,hep böyle olumlu kalırsınız..
Dediğim gibi borç konusunda ağzı yanmayan,karşılıksız çeklerle boğuşmayan,insanların tek göz odalı evde komşuların getirdiği bir tencere çorbayla akşam yemeğini geçirdiğini görmeyen biri ne demek istediğimi anlayamaz..:nazar:
Bana hayat çok zor ve acımasız geliyor tüm gördüklerimden sonra..
Çıkarıp vereceğim 500 lira ancak öyle insanlara verilir hem de hiç karşılık beklemeden..

Laale'cim neden bu kadar kişinin parayı ne yapacağı senin için önemli???
Hakkaten anlamıyorum. Arkadaşlarım beni bilir diyorsun ama. Bugün o araba almak ister. Sen yardım edersin. Tabi sonra paranı geri verir. Geri vermeyecek birine zaten 500 değil 10 lira bile verilmez. Lüks veya değil, Sadece arabayı üstüne almaya para yetmemiş sanırım. İlk maaşda da ödeyecek. :uhm:
Bence çok sert bakıyorsun. Evet para zor kazanılıyor. İnsanlar komşunun getirdiği çorbayla akşam yemeğini geçiren insanlar var. Ama o zaman bizde yemek yemeyelim. Bizim içinde çorba dışındaki yemekler lüks o zaman. Valla karşı komşum benden yeni para istedi. Sormadım bile nedenini vardı verdim. Bir arkadaşım ev almıştı. Sadece sıkıştık dedi. Evden dolayı mı sıkıştın diye sormadım bile. Hemde 500 değil 1000 lira verdim hiç düşünmeden. Ama sor sen kimden borç aldın bugüne kadar????????
İnan kimseden almadım çok şükür....
Sana hak verdiğim yanlar yok değil. Sadece bir dosta karşı sorgulayıcı olmamak gerekir bence. Ne yaparsa yapar. İstemiştir varsa verilir. Yoksa kusura bakma dersin geçersin...
Sevgiler...

sen busun diyerek insanın gözüne sokmaya gerek yok ki......zaten imalar bile kimden bahsedildiğini belli eder.....asalak benim bildiğime göre bir hakarettir.... ve kronick. bundan sonra istediğiniz kadar bana yazın. size cevap vermeyeceğim. bu siz ,ben siz, ben devam edecek .bundan da hoşlanmıyorum...

isabet olur cevap vermemeniz,çok sevinirimsengözlerimebaksanab
konunun dışına çıkıp hakaret ediyorsun diye iddialaşmanız buraya kadarda uzamazdı zaten:nazar:

X