Ne yapabilirim kira konusu

Herkes aynı dertten muzdarip benim evde şu an 1500 TL de kirada. Evin konumu çok iyi. Marmaray,metro,hastane,okul ne ararsan dibinde evin. Ve şubatta zam yapacağım. Hâlâ ne kadar zam yapmalıyım diye düşünüyorum. Semte giriş kat 30 yıllık evler 4850 TL. Site evleri ise 8-9 bin tl civarı. Kiracımdan da memnum. 4 senelik kiracim. Adam ustelik esnaf. 2 dükkanı var. Ve kirada evleri var. Ne yapsam ne etsem😑😒
Herhangi m
Biz zaten çok söylemedik kirayı.Annesi ılımlı bir kadındı .piyasayı biliyot.3000 verse anca karanlık balkonu olmayan bodrum kat bir yer bulurdu.Ya da oğlu evine tasinacakti kadın zaten oğlundan kurtulmak istiyor.oglanin niyeti ailesinde kalıp kira vermeden gül gibi yaşayıp gitmekmis annesi olmaz ayrı evin olsun demiş ev aramış.Bunu çok sonra bu kira zammi olayları çıkıp anlasamadigimizda komşumla bu konuyu konuşurken öğrendim. Keşke o aileye kefil olmadan bana bunu daha önce anlatsaydi. Annesi biraz siz indirin biraz biz çıkalım orta yolu bulalım dedi.bende ayni fikirdeydim zaten.ikimizde mağdur etmeyecek şekilde devam etmek.ama oğlu anne sen karışma demiş annesi daha sonra telefonlarıma çıkmadı babayı aradık o söyledi.oglum siz karışmayın dedi dedi.Ama evi kiralarken kendileri imzaladi
Bu yaşımdan sonra bir daha ogrendim kimseye güvenmemek gerektiğini.İsi olana kadar ondan sonra toz oluyorlar

Size çok arsız biri denk gelmiş. Cidden can sıkıcı bir durum. Evinizi bir densiz için satmayın. Bir şekilde çözüm bulun ve çıkarın. Ama bunun için çok inandırıcı bir çözüm olmalı. Öyle bir şey olmalı ki çıkmaya mecbur kalmalı. Şöyle de olabilir. Bir emlakçı ile anlaşın. Tanıdık olsun. Yalandan evi satılığa çıkarmış gibi yapın. Evi de yalandan bakmaya gelenler olsun. O zaman mecbur çıkar.
Onuda alternatif olarak düşünüyorum en azindan rahat rahat evime yayilmasin huzursuz olsun

Evi göstermem diye birşey yapamaz.Yanlis hatırlamıyorsam kanunen haftada iki kere ev gösterilebilir.Gostermrm diyorsa kanunen diz haklisiniz.dava açsanız kazanırsınız ama bu işlerle uğraşmak zorunda olmak can sıkıcı.
Kesinlikle öyle. Açıkçası karşı tarafı da zor duruma sokmak istemiyoruz ama onlar iletişime kapalı maa6.

Herkes aynı dertten muzdarip benim evde şu an 1500 TL de kirada. Evin konumu çok iyi. Marmaray,metro,hastane,okul ne ararsan dibinde evin. Ve şubatta zam yapacağım. Hâlâ ne kadar zam yapmalıyım diye düşünüyorum. Semte giriş kat 30 yıllık evler 4850 TL. Site evleri ise 8-9 bin tl civarı. Kiracımdan da memnum. 4 senelik kiracim. Adam ustelik esnaf. 2 dükkanı var. Ve kirada evleri var. Ne yapsam ne etsem😑😒
Allahtan kiracınız dört yıllıkmış.Resmi olarak kira attırımı emsal davası açmak için bir seneniz kalmış.Bu sene maalesef en fazla % 25 yapabilirsiniz.
Kiracının karakterinede bağlı .Halden anlayan biriyse %25 ten biraz daha yüksek kira vermeli.%25 çok düşük kalıyor çünkü.2000 TL bile değil.Şimdi çıksa 2000 TL ye İstanbulda merkezi bir yerde ev bulamaz.
Çok zorlanırsanız bir sene bekleyin zaten bütün şartlar sizden yana olacak.Emsal davanızı açarsınız.
Bu sene Temmuzdan sonra %25 olayıda kalkar muhtemelen.Eskisi gibi TEFE TÜFE ye göre olur.

Aslında sizi anlaması lazım.Kirada evleri varmış.

Allahtan kiracınız dört yıllıkmış.Resmi olarak kira attırımı emsal davası açmak için bir seneniz kalmış.Bu sene maalesef en fazla % 25 yapabilirsiniz.
Kiracının karakterinede bağlı .Halden anlayan biriyse %25 ten biraz daha yüksek kira vermeli.%25 çok düşük kalıyor çünkü.2000 TL bile değil.Şimdi çıksa 2000 TL ye İstanbulda merkezi bir yerde ev bulamaz.
Çok zorlanırsanız bir sene bekleyin zaten bütün şartlar sizden yana olacak.Emsal davanızı açarsınız.
Bu sene Temmuzdan sonra %25 olayıda kalkar muhtemelen.Eskisi gibi TEFE TÜFE ye göre olur.
Kontratta enflasyona göre belirleme var. Kiracim da ev sahibi evleri var. Orta yolu bulacağıma inanıyorum. 3000-3500 arası gidip geliyorum.

Aslında sizi anlaması lazım.Kirada evleri varmış.
Şöyle birsey memnunum cidden. Evle ilgili sorun oldu mu direkt kendi ilgileniyor. Ben bişey yapmiyorum. Haa büyük sorun olursa mesela kombi falan alınacak. Onunla ben ilgilenirim dedim zaten. Ben bir de soruyorum kirayı ne yapalım diye :))) ama bu sefer durum farklı. %100'ün üstüne çıkmak biraz abartı geliyor bana. Ama etrafımdan da duymuyorum. Her ev sahibi enflasyona göre davranmış. Kararsızım.

Şöyle birsey memnunum cidden. Evle ilgili sorun oldu mu direkt kendi ilgileniyor. Ben bişey yapmiyorum. Haa büyük sorun olursa mesela kombi falan alınacak. Onunla ben ilgilenirim dedim zaten. Ben bir de soruyorum kirayı ne yapalım diye :))) ama bu sefer durum farklı. %100'ün üstüne çıkmak biraz abartı geliyor bana. Ama etrafımdan da duymuyorum. Her ev sahibi enflasyona göre davranmış. Kararsızım.
İlk kendisine sorun ne diyecek bakalım. Ona göre yüzde 25 derse çok az bulduğunuzu arttırması gerektiğini söyleyebilirsiniz.Sizinde kiracılarınız var dersiniz. .

Eski sistemde tefe tüfe oranı kaç olacaktı ben bakmadım bu ay.Yüzde elliden aşağı değildir.Aslında yüzde yüzde çok değil sizin kira çok düşük kalmış. Siz bilirsiniz nede olsa bir sene sonra mecburen attıracak.

İlk kendisine sorun ne diyecek bakalım. Ona göre yüzde 25 derse çok az bulduğunuzu arttırması gerektiğini söyleyebilirsiniz.Sizinde kiracılarınız var dersiniz. .

Eski sistemde tefe tüfe oranı kaç olacaktı ben bakmadım bu ay.Yüzde elliden aşağı değildir.Aslında yüzde yüzde çok değil sizin kira çok düşük kalmış. Siz bilirsiniz nede olsa bir sene sonra mecburen attıracak.
İlk kendisine soracağım evet. O şekilde daha uygun olur. Ben 3750 derim diyorum. İndirim isterse en son 3500 olur derim. Zaten amacım 3500'e vermek. Oturduğum semtte kiralar ciddi rakamlarda. 4850-9000 arasında.

İlk kendisine soracağım evet. O şekilde daha uygun olur. Ben 3750 derim diyorum. İndirim isterse en son 3500 olur derim. Zaten amacım 3500'e vermek. Oturduğum semtte kiralar ciddi rakamlarda. 4850-9000 arasında.
Bu sene enflasyon herşeyi tepetaklak etti.Üstüne hükümetin eski tefe tüfe sistemini bozup saçmasapan %25 sınırı getirmesi tuz biber oldu.Gerçeklikten uzak komik rakamlar oldu aldığımız kiralar.O yüzden kiracılar bazen anlayışlı karşılıyor bazıları ise tepki veriyor.
Önce ona bir sormak lazım belkide yuzde 25 diyecek.

Çünkü bazıları uyanıklık yapıyor.Kendi düşük kira verip kendi evine yüksek kira istiyor.

İşte bunu kabul etmem. Kusura bakmasın.
Bizim işyerinde var .Kardeşimin kiracisida öyle bir iki kişi daha.Kendilerinin evleri var ama kirada oturuyorlar.Niye evime gideyimki diyor ucuz kira veriyorum.Ornegin kendi oturduğu yere 4000 TL veriyor kendi evini 8000 e kiraya veriyor ya da kardesimin kiracisida olduğu gibi kendi 1000 liraya oturuyor.r kiracıdan 2000 alıyor.Kardesimde bunu öğrendi sende

Çok fazla yanlış bilgi verilmiş. KAnunda tahliye sebepleri sınırlı olarak sayılmıştır. Kira sözleşmeniz ile birlikte bir meslektaşa müraacat ederseniz en doğru tahliye sebebini bulur, ona göre ilerlersiniz. Kira uyuşmazlıklarından dolayı mahkemeler kilitlenmiş durumda, süreç çok yavaş ilerliyor. O yüzden bir an evvel süreci başlatın. Yazık günah yediğiniz içtiğinizden artırıp ev almışsınız, birileri istila etmiş.

Çok fazla yanlış bilgi verilmiş. KAnunda tahliye sebepleri sınırlı olarak sayılmıştır. Kira sözleşmeniz ile birlikte bir meslektaşa müraacat ederseniz en doğru tahliye sebebini bulur, ona göre ilerlersiniz. Kira uyuşmazlıklarından dolayı mahkemeler kilitlenmiş durumda, süreç çok yavaş ilerliyor. O yüzden bir an evvel süreci başlatın. Yazık günah yediğiniz içtiğinizden artırıp ev almışsınız, birileri istila etmiş.
Siz avukatsınız diye hatırlıyorum.Oğlum öğrenci ve başka bir ilde kirada oturuyor.Olursa kiraciyi oğlum taşınacak diye çıkartmak istiyorum.Aynen dediğiniz gibi evimizi istila ettiler.Ne emeklerle aldım ben onu .Babamın oğlu degilki bedava oturtayim.Tapumun ortağı gibi ukala ukala tavırları var birde.aldigimiz kirayı kime söylesem ağzı açık kaliyor çünkü ev gerçekten güzel ve büyük.Ondan ufacık evler 4000 e kiralandı

İnsanlık yaptık böyle olduk.Evi kiraya vermeseydik ev bulamadıkları için anne oğul beraber oturacaklardı.Eşyalarada depo arayacaklardı.
Dolap dediler tamam dedik.Mecbur değildim .İyi niyet gösterdik ama suistimal edildik.

Benim anlamadigim siz 5 yillik sozlesme yapip zam oranini %10 olarak mi belirlediniz eger oyleyse cok sacma bir sey yapmis esiniz. Sayet degilse her sene sozlesme yenilenir diye biliyorum naksimum 2 yillik sozlesme olur ki %25 değil %40 devlet belirledi diye biliyorum ben hala eski kiradan veriyorum 1650 ama suan ev sahibim 3500 bile yapsa opup basima koyarim ciddi sikinti. Allah kiracinin da ev sahibinin de hayirlisini versin ben de satmak istemezdim evi yerinizde olsam. Zor artik piyasa her gun degisiyor elinize aldiginiz para yarin cop oluyor bu piyasada bir sey satmak da riskli

Benim anlamadigim siz 5 yillik sozlesme yapip zam oranini %10 olarak mi belirlediniz eger oyleyse cok sacma bir sey yapmis esiniz. Sayet degilse her sene sozlesme yenilenir diye biliyorum naksimum 2 yillik sozlesme olur ki %25 değil %40 devlet belirledi diye biliyorum ben hala eski kiradan veriyorum 1650 ama suan ev sahibim 3500 bile yapsa opup basima koyarim ciddi sikinti. Allah kiracinin da ev sahibinin de hayirlisini versin ben de satmak istemezdim evi yerinizde olsam. Zor artik piyasa her gun degisiyor elinize aldiginiz para yarin cop oluyor bu piyasada bir sey satmak da riskli
Kira sözleşmesi yapılırken tahahhutname alinmdiysa o sözleşme 10 yıl geçerli oluyor.Kiraci istemedikçe ve bizim tahliye için zorunlu sebeplerimiz olmadıkça kiracı on sene oturabiliyor .Sadece bes yılın sonunda Kia arttırım davası acabiliyoruz.Yani dediğiniz gibi yüzde on rakamı beş yıl geçerli .Kiracı kanuna dayanarak yüzde ondan fazla vermese vermez.Yuzde on diye bir rakam yazmak gerçekten saçma oldu.Kiracida bunu sonuna kadar sömürüyor.Sacmasapan bir durumun içine girdik.Satmak istemiyorum ama bedava oturup evimi işgal eden kiraciyida dusindukce sinirleniyorum evimde bir saniye durmasını istemiyorum

Önceden tefe TÜFE'ye göre kira oranı belirleniyordu.Enflasyona göre yani.Eğer o geçerli olsaydı yüzde 40 değil yüzde 50 den aşağı olmazdı.Bu sistemi değiştirdiler seçimden dolayı Temmuza kadar yüzde 25 sınırı getirdiler.Evsahini ile kiracı arasında yapılan sözleşmede yüzde 25 in üzerinde bir rakam yaziliysa isterse yüzde yüz yazsın yüzde 25 geçerli en üst sınır yüzde 25.Ancak sözlesmeye yüzde 25 ten az bir rakam yazildiysa o rakam geçerli.Sizin yüzde 40 dediğiniz değişti .Temmuza kadar en fazla yüzde 25.Ama günümüz koşullarında yüzde 25 çok az.

Aslında eşiniz belki kendisini korumak adına kira oranını sabitlemek istedi çünkü bazı yollar %10 altına düştüğü de oluyordu. Ama bu ülkenin durumu belli olmuyor ki böyle bir şey yapması çok hatalı olmuş gerçekten. Adam yani neredeyse 5 yıl sonunda anca 2.000 tl kirayı geçmiş olacak. Maalesef ki elinizi kolunuzu bağlamışsınız. Kanunlar ev sahiplerinin haklarını koruyor evet ama daha çok kiracıların haklarını koruyor. Yani ancak üstüne çok düşünülmüş bir sebep ile kiracınızdan belki kurtulursun. Yoksa yok ben giricem sen çık, satıcam çık gibi kolay değil maalesef ve herkesin de gözü açıldı.

Hatta buradan şöyle bir bilgi de vereyim bundan sonrası için işine yarar birilerinin belki; kontratta kesinlikle kiraz artış oranının ne şekilde yapılacağının belirlenmesi büyük önem arz eder. Tüfeye göre yapılacaktır diye belirtmek lazım. Ne şekilde yapılacağı açık uçlu bırakılırsa kiracı sizin zam oranınızı kabul etmez ve zam oranı belirlensin diye dava açarsa bu süre içinde zamsız oturur ve tahliye edilemez. Yargıtay kararları bu yöndedir. Ve kesinlikle tahliye taahhütnamesi de şart.

Aslında eşiniz belki kendisini korumak adına kira oranını sabitlemek istedi çünkü bazı yollar %10 altına düştüğü de oluyordu. Ama bu ülkenin durumu belli olmuyor ki böyle bir şey yapması çok hatalı olmuş gerçekten. Adam yani neredeyse 5 yıl sonunda anca 2.000 tl kirayı geçmiş olacak. Maalesef ki elinizi kolunuzu bağlamışsınız. Kanunlar ev sahiplerinin haklarını koruyor evet ama daha çok kiracıların haklarını koruyor. Yani ancak üstüne çok düşünülmüş bir sebep ile kiracınızdan belki kurtulursun. Yoksa yok ben giricem sen çık, satıcam çık gibi kolay değil maalesef ve herkesin de gözü açıldı.

Hatta buradan şöyle bir bilgi de vereyim bundan sonrası için işine yarar birilerinin belki; kontratta kesinlikle kiraz artış oranının ne şekilde yapılacağının belirlenmesi büyük önem arz eder. Tüfeye göre yapılacaktır diye belirtmek lazım. Ne şekilde yapılacağı açık uçlu bırakılırsa kiracı sizin zam oranınızı kabul etmez ve zam oranı belirlensin diye dava açarsa bu süre içinde zamsız oturur ve tahliye edilemez. Yargıtay kararları bu yöndedir. Ve kesinlikle tahliye taahhütnamesi de şart.
Eşim kendini korumak için değilde kiracınin ailesini beğenmiş üst kat komsumuzda kefil olunca kalsınlar dedi.O zaman resmi kira zam oranı yüzde 19 du .Yine yarı yarıya idi fark.Ben gerek yok niye az ödesinler desemde bir şekilde ikna etti beni. Çocuğumuz üniversitede ,konut kredisi ödüyoruz vs.. Zaten ne zaman onun dedigini yapsak başımız dertten kurtulmaz. Yüzde on değilde tefe Tüfe olsaydı bu kadar zarar etmezdik 5 yılın sonunda bile çok düşük kalıyor Birde bu yüzde 25 olayı temmuza kadar.Seçimden sonra yine eski sisteme döner.Enflasyona göre yapılır yine.Buda en az yüzde elli demek.5 yilda normal evler yüzde elli ve üzeri zam yapilacakken biz yüzde onda kalırsak uçurum çok olacak. Kanun deniliyor ama kanunlar ev sahibini hiçe saymış resmen.10 yıl sözlesmemi olur .Kiracı istemezse on sene çıkamıyor sacmalik.O yüzden bazı kiracılar bunu suistimal ediyor Mahkemeye git diyor. Nasılsa mahkeme uzun sürecek ben o arada ne koparirsam kar gözüyle bakıyor.Gecen bir yerde avukat yazmıştı.Evi satılığa çıkan kiracı evi göstermesi gerekirken göstermiyormus avukat mahkemeye kira gösterimi için dava açmış onun dava tarihi bile 7-8 Ay sonraya verilmiş.Kiraci kanunen evi göstermek zorunda göstermediğinde suç işliyor ama işine gelmediği için kanuna uymuyor ama iş kiraya zamma gelince kanun böyle deyip kiraya ve dogrudurust zam yapmak istemiyor.Allah hepimizi vicdanlı insanlarla karşılaştırsın .

X