Ne yapabilirim kira konusu

Kira sözleşmesi bitiminden 3 ay önce kiracınıza ihtarname ulaşmış olması gerek 4 ay önceden siz ihtarnamenizi çekin vaktinden önce bile elinde olsun. İhtiyaç nedenli(oğlum oturacak) evi boşaltması gerektiği yazacak sözleşmenin yenilenmeyeceği ve o vakte kadar evi boşaltması gerektiği yazacak noterde ayarlıyorlar zaten. Oğlunuz artık reşit olduğu için sonuçta onu bahane edebilirsiniz mahkeme okulu nerdeymiş falan araştırmaz. Tatile gelince sizinle kalmıcak orada kalıcak bu kısım bi sorun yaratmaz size uygun şart sağlanmış olur. Evi boşaltmazlarsa dava açılacağıda yazıyor ihtarnamede ve masraflarında kiracıya kalacağı da yazıyor mahkeme sonuçlanınca. Parayı seven bi adam o masrafları karşılamak istemez zaten siz dişli gözükün yeterli. 5 sene dolmasını bekleyeceğinize mahkemeyle uğraşın 1 sene daha kalır en fazla.

Kira sözleşmesi bitiminden 3 ay önce kiracınıza ihtarname ulaşmış olması gerek 4 ay önceden siz ihtarnamenizi çekin vaktinden önce bile elinde olsun. İhtiyaç nedenli(oğlum oturacak) evi boşaltması gerektiği yazacak sözleşmenin yenilenmeyeceği ve o vakte kadar evi boşaltması gerektiği yazacak noterde ayarlıyorlar zaten. Oğlunuz artık reşit olduğu için sonuçta onu bahane edebilirsiniz mahkeme okulu nerdeymiş falan araştırmaz. Tatile gelince sizinle kalmıcak orada kalıcak bu kısım bi sorun yaratmaz size uygun şart sağlanmış olur. Evi boşaltmazlarsa dava açılacağıda yazıyor ihtarnamede ve masraflarında kiracıya kalacağı da yazıyor mahkeme sonuçlanınca. Parayı seven bi adam o masrafları karşılamak istemez zaten siz dişli gözükün yeterli. 5 sene dolmasını bekleyeceğinize mahkemeyle uğraşın 1 sene daha kalır en fazla.
Çok teşekkür ederim

Evimiz olması sorun teşkil etmez değilmi niye babasının evi varken burada oturuyor bekar birde.

Aslında cevabı biliyorum hiçbirşey ama bir umut belki birisi fikir verebilir.İki tane evim var.Biz şu ana 2+1 de oturuyoruz.Öbür evimde 3+1 .Bu evim daha küçük ama asansörlü olduğu için burada oturuyoruz.Öbür evimin asansör dışında hiçbir eksiği yok.Çok güzel geniş ferah bir daire. net 120 m2 tek daire .Çift balkonlu v.s güneşli .Mutfağı bile salon büyüklüğünde .
Geçen sene piyasalar bozulmadan kısa bir süre önce kiraya verdim.Aslında evi biz daha ilana bile vermemiştik.Eşim evi boyuyordu.Bir odanın süpürgelik gibi ufak bir yerini tamir ediyordu.Yeni evlenen biri perde olmadığını görüp bi soralım deyip evi görür görmez tutmak istemişti.Sonradan ev büyük daha küçük bir yer bakacağız diye vazgeçtiklerini söylediler.O arada üst kat komşumuz bir arkadaşının oğlunu evlendireceğini, 3 gün sonra düğün olacağını ,eşyaların depoda olduğunu ve artık depocunun esyalarınızı biran önce alın diye baskı yaptığını,kiralık ev bulamadıklarını,iyi insanlar olduğunu vb. söyledi.Bizde tamam dedik.Aslında benim hiç kiraya verme niyetim yoktu.Eşim çocuk üniversitede bir ek gelir olur dedi.Sözleşmeyi düğünü olan çocuk şehir dışında olduğu için annesiyle imzaladık.Annesinin ayrı evi var.Eşim sözleşme zamanı çocuğu hiç görmedi.Eşim süpürgeliği yaparken onların acelesi olduğu için (düğün o haftaydı) çocuğun babasıda yardım etti.
Eşim sözleşme zamanı zam oranına %10 yapalım dedi.O aralar tefe tüfe yüzde %19 du.Yarı yarıya.Ben ne gerek var dedim ama eşim onları sevmiş babasını . Güvenilir bir aileye benziyor daimi dursunlar dedi.Aslında oturacak kişiyi görmedi.Neyse peki öyle olsun dedim En büyük hatamız)

Kirayı 1500 TL yaptık.Yeni evli oldukları için mutfak dolabini yenilemek istediler.Sadece dış kapaklar.Üst kat komşu onlara yaptı.Bizde kiradan düştük.Çocuk Her ay bize kira parası 1000 TL ödüyordu.Bir yıl içinde enflasyon ciddi arttı piyasa alt üst oldu.Bizim evlerin olduğu yerde kiralar 5000 tl den başladı.Eski 30 yıllık bodrum katları bile 3000 TL idi.Bizde bir yıllık kiracı bari yarısını versin 2500 tl olsun dedik.Çocuk önce 2000 dedi sonra %25 yaparım en sonda %10 dan bir kuruş fazla vermem .Annesini aradım tamam siz haklısınız 5000 Tl den aşağı ev yok bir şekilde hallederiz dedi.Çocuk annesine siz karışmayın %10 dan fazla vermem demiş.Zaten düğünden sonra annesiyle yaşamak istiyormuş anneside istememiş o yüzden kiralık ev bakmış.Beyfendi geçen sene 1500 TL veriyordu şimdi 1650 TL ödüyor.Seneyede %10 yapar herhalde.En çok bu yuzde on olayına sinirleniyorum.İnsan iyiniyeti bu kadarda suistimal etmez.

Çocuğun annesi orta yolu bulmaya çalışan birisiydi .Biraz siz inin biraz biz çıkalım diyordu.Çocuk değişik çıktı.Birde utanmadan posta koyuyor.Ne isterseniz yapın isterseniz dava açın diyordu.Bizde evi satarız dedik.Aslında onun yüzünden evimi satmak istemiyorum.Şu an evin değeri 1.8 2 milyon arası.3+1 asansörlü yeni evlerde 2.5 -3 milyondan başlıyor.Bütün arakadaşlarım evi sat gitsin diyor ama ben satmak istemiyorum.Bir densiz yüzünden evimden olmak istemiyorum.Siz olsanız ne yapardınız evi satarmıydınız yoksa şu densize 5 yıl sabredip kirayımı artırırdınız?
Kira 1500 iken direk 5000 mi yapmak istediniz yani kirayı?
E %10 olarak anlamışsınız baştan, kiracı haklı.

Evimiz olması sorun teşkil etmez değilmi niye babasının evi varken burada oturuyor bekar birde.
İş davalik olursa diye soruyorum kiracı son raddeye kadar çıkmaz gibi geliyor çıksa nereye gidecek.bu fiyata ev bulamaz taşınma masrafları var. annesine gitse bir sürü eşyası var.cikmaz yani zaten .kira zammını konuşurken daha istediginizi yapın mahkemeye verin dedi.isi yokuşa sürecek davada uzun sürer ne koparirsam kar diyecek

Hayır reşit adam istediği yerde kalır evini ayırmak istiyor belki. Belki aile evinde uygun şartlar,alan,sessizlik vs yok bunu kimse sorgulamaz siz 3 sene kiraya veremezsiniz evi bu kısım sorun olmazsa sizin için diğer şartlar uygun.

Kira 1500 iken direk 5000 mi yapmak istediniz yani kirayı?
E %10 olarak anlamışsınız baştan, kiracı haklı.
2500 TL olsun dedik.
Bu işin sonu mahkemeye gider gibi gözüküyor o çıkmaz asla

Hayır reşit adam istediği yerde kalır evini ayırmak istiyor belki. Belki aile evinde uygun şartlar,alan,sessizlik vs yok bunu kimse sorgulamaz siz 3 sene kiraya veremezsiniz evi bu kısım sorun olmazsa sizin için diğer şartlar uygun.
Gerçektende yok.öbur ev genişti kendine ait odası vardı.Burada yok maalesef.

İş davalik olursa diye soruyorum kiracı son raddeye kadar çıkmaz gibi geliyor çıksa nereye gidecek.bu fiyata ev bulamaz taşınma masrafları var. annesine gitse bir sürü eşyası var.cikmaz yani zaten .kira zammını konuşurken daha istediginizi yapın mahkemeye verin dedi.isi yokuşa sürecek davada uzun sürer ne koparirsam kar diyecek
Bişey koparamaz oğlum geçecek yazan ihtarnameyi göndermeniz yeterli dava uzasın 5 yıl sürmez en azından. O siz onla uğraşamazsınız diye düşünüyor belkide sönecek siz dişlenince mahkemeye kalmayacak iş size o izlenimi vermiş zaten. Kendiside nerde ev bulursa bulsun. Bende kiracıyım 1 sene oturma hakkım varken sözleşme yenilenmişken oğlu geçecek diye çıktım istesem cıkaramazdı 1 sene ama uğraşmalarını istemedim ev arıyorlardı kendilerine 1000 liradan cıktım 4 bine girdim. Sizinki gayet çıkmak zorunda ama ihtarname vakitli ulaşsın eline.

Tek bir sözleşme yaptık .Sözleşmede kiralayan kişi olarak annesinin adı yazıyor.Zam oranıda yüzde on yazıyor.Bir yıl dolunca çocuğa sözleşme imzalayalım dedik çocuk sözleşme imzalamaya bile gelmedi.Otomatikman aynı şartlar oldu. tür davranışlarınada ayrı sinir oluyorum .
Sözleşme onun adına bile değil çıkarabilirsiniz o zaman polise haneye tecavüz var diyin direk

Bişey koparamaz oğlum geçecek yazan ihtarnameyi göndermeniz yeterli dava uzasın 5 yıl sürmez en azından. O siz onla uğraşamazsınız diye düşünüyor belkide sönecek siz dişlenince mahkemeye kalmayacak iş size o izlenimi vermiş zaten. Kendiside nerde ev bulursa bulsun. Bende kiracıyım 1 sene oturma hakkım varken sözleşme yenilenmişken oğlu geçecek diye çıktım istesem cıkaramazdı 1 sene ama uğraşmalarını istemedim ev arıyorlardı kendilerine 1000 liradan cıktım 4 bine girdim. Sizinki gayet çıkmak zorunda ama ihtarname vakitli ulaşsın eline.
Oğulları evlimiydi

Tek bir sözleşme yaptık .Sözleşmede kiralayan kişi olarak annesinin adı yazıyor.Zam oranıda yüzde on yazıyor.Bir yıl dolunca çocuğa sözleşme imzalayalım dedik çocuk sözleşme imzalamaya bile gelmedi.Otomatikman aynı şartlar oldu. tür davranışlarınada ayrı sinir oluyorum .
Kirayı elden mi alıyorsunuz yoksa banka üzerinden mi? İkincisi sözleşmeyi yapan kişi mi kirayi ödüyor banka üzerinden yoksa oğlumu? Ve sözleşmede kiracı elektrik su dogalgaz üzerine alacak yazıyor mu? Eğer oğlu ödüyor ve faturalar oğlu üzerine ise noterden evimi baskasina kiraya verilmis ve boşalmasını talep ediyoruz diye ihtarname çekin ki haftasonu nöbetçi noterler de mevcut.. yasalar kiracıdan yana maalesef ama ancak bu bir çözüm yolu olabilir diye düşünüyorum yasalar %25 zam oranını yapabileceğiniz l açıkladi sözleşmede enflasyon yada tefe Tüfe oranına göre artış yapılması lazım da yazması lazım. En sağlıklısı bir avukat ile görüşüp bilgi almak size göstereceği bir yol varmı öğrenmiş olursunuz yasalara göre

Satın baska bir ev alın. 100de 10 cok az kotu olmus.

Peki birde sözleşmeye kimi yazmak gerekir sizce . sözleşmede adı geçen kişi annesi ama evde oturan ve bankadan ismiyle para yollayan kendisi

Oglum oturcak ben oturcam diyip cıkardıgınızda 3 yıl kiraya veremiyorsunuz diye biliyorum.

X