Mutsuzluktan öleceğim

eminimki cok zordur- bu tip adamlar anlayisli olsa zaten sorunlarin 100/90% yasanmaz bile.
eminimki konusahibinin dilinde tüy bitmistir durumlari izah ede ede...9 sene dile kolay. bu adamlar resmen ömür törpüsü- ben bile burdan zikkimin kökünü ye dediysem allah bilir konusahibi nasil bunaldi.

Normal bulmuyorsun ama ikinci yapiyorsun.. Bare çoçuklari düsünseydin ya. Bebegin altini bile almayan adam, nasil babalik yapacak?

Ve evet, kendini parçalasan birseyler degisebilir. Sende grev yap, yemek ütü felan yapma. Normal bulmuyordum diyorsun, ama normal buluyorsun. Yoksa 2incide yapmazdin. Yoksa böyle bir adam ile evlenmezdin.

Ah canım... keşke... bizim ki hem kel hem fodul.
Maddi durumu iyi değil.
Düşünüyorum diyorum ki baba olmak la anne olmak arasında 7 değil 7bin fark var.
Misal biz 3 kisiyken bu adam yine aynı işte çalışıyordu yine aynı maaşı alıyordu. Bebek doğdu yine aynı. E bebegin masrafları otamatikmen bizden kısarak oluyor. Ekstra bir geliri olmadığına göre.
Ama ben 3 öğün yemek yiyorsam 2 ye düştü tuvalet wc bile kısıtli. Eskiden 3 çamaşır yikiyorsam simdi 5 çamaşır yikiyorum. Eskiden 8 saat uyuyorsam şimdi 2 saat bile uyuyamiyorum. Ben giden benim hayatimdan. E hani ben anne isem o da babaydi. Onunkinde değişen birşey yok. Ondan alıp digerine veriyor.

Öncelikle burdaki çoğu kadın gibi siz de eşimle aramızda kültür farkı var diye girmişsiniz ki hiç de yok. anlattığınız kadarıyla babanız kadına ne kadar değer veren bir adamsa eşiniz de aynen öyle. iki taraf da aynı çevreden geliyor.

ikisine göre de kadın çocuğa bakar, kadın mükellef sofra kurar, kadın temizlik yapar, kadın evi çekip çevirir, ve bunlar zaten takdir edilecek birşey değildir, adamın da görevi para kazanmak, çocuğa da ağlamadığı zaman, babanın da keyfi yerinde olduğu zaman iki agucuk gugucuk yapıp anasına geri vermektir.

yapacak birşeyiniz yok. sanırım eşiniz yeni böyle olmadı. o yüzden bütün bunları ikinci çocuğu yaparken düşünecektiniz. ama yenidoğum yapmış olmanın getirdiği yorgunluk, uykusuzluk ve depresyon sizi böyle umutsuzluğa sürüklüyor olabilir. biraz sabır. bazı insanlar oruçluyken sanki başkasına tutuyor gibi bi afralar bi tafralar... eşiniz de böyleyse üstüne gitmeyin, daha çok huzurunuz bozulur. ramazanın bitmesini bekleyin, şunu bunu yapalım diye mesaj atarsa da 'orucun anlamı gün boyu akşam ne yiyeceğinin hayalini kurmak değil, rabbine yakın olmaktır. evde ne varsa onu yiyip allaha şükredelim, böylesi oruca uygun olur' diye cevap yazın. ne zıkkım istiyorsa gitsin tatlıcıya alsın gelsin.

hiç yardım alabileceğiniz kayınvalide anne vs yok mu aynı şehirde?

Biz de 6 kardeşiz.
Annem nispeten biraz daha pimpirikliydi o yaşta bebek emanet etmezdi ama biz de kendi kendimize büyüdük resmen.

Kimse hikaye anlatmasın eskiler nasıl büyütmüş diye. Çok iyi biliyoruz. Nefret ettim artık şu yeni moda klişe laftan.

Evimizden misafir eksik olmazdı. Köyden gelenler, gelenleri duyup gelenler. Hep bir arada kaynamalar.

Karnımız doydu mu? Doydu.
Kim karşısına alıp da konuştu?
Kim seni seviyorum dedi?
Kim doğum günümüzü kutladı?
Kim özene bezene yapıp da gösterdiğimiz resmi işinden başını kaldırıp takdir etti?
Kim kitap okudu?
İlkokulda öğrenip kendimiz okumaya başladık işte.
Bir sürü şeyi kulaktan dolma öğrendik yalan yanlış..

Büyüdük mü? büyüdük. Ama şu toplum ruhu aç insanlarla dolu..

Öyle ki şurada "mutsuzum" diyen, yeni doğum yapmış, yalnız bırakılmış, hormonları normale dönmemiş kadınla bile empati kuramayıp, erkek meraklısı laflarla sinir bozmaktan zevk alıyorlar. Topunuza yazıklar olsun...

Birincisi ben bile isteye çocuk yapmadım. Ilki kaza ile olduktan sonra ve ben bu hareketleri gördükten sonra bir daha bu adama çocuk yapmam dedim ama oldu. Ikincisi evlenmeden önce sizde hak verirsiniz ki şimdiki yasananlarin binde birini yasamadigimiz için gerçek yuzlerini göremiyoruz.
Mesela bekar adamin çocuğa karşı tutumu nasıldır bunu ne şekilde anlayacaktim bana bi anlatirmisiniz

Kültür farkından ziyade düşüncede farklilik diyelim. Esimin babamin kafasında oldugunu bende yazdım zaten. Bakarken babam evliyken eşim. Farkeden bi tarafları yok. Al birine vur otekine

adam akşama kadar çalışacak, gelince sana yardım edecek, peki bu adam ne zaman dinlenecek...çalışsaydın haklısın, ama ev hanımıysan bunlar senin görevin...

Neden böyle düşünüyorsunuz , o çocuk baba sevgisini, ilgisini nasıl giderecek ? sadece eşe yardım olarak bakmayın bu soruna , çocuğun tarafından da bakmak lazım, onunla keyifli zaman geçirebilir ve bu durum inanın anneyi de çocuğu da , babayıda daha mutlu eder ve ilerde mutlu,kendine güvenen bir birey yetişir...

Adamin kültürü, düsünce yapisi, herseyi ortada ki. Yani adam ile konustugunda bu belli olmuyormuydu? Edebiyatmi parçaliyordu onun ile tanistiginda? Adamin evlendiginde 180 derece degistigini sanmiyorum. Evet evlilik bambaska, karsindakinin baska yönlerini kesf ediyorsun fakat evlenmeden önce kültürlü, modern düsünen bir adam birden bir nikah belgesi ile katkisiz oduna dönüstügüne inanmiyorum.

Yani evlenirkende, evlendikten sonrada biliyordun bu adamin az cok nasil bir adam oldugunu. Hadi evlendikten sonra ögrendin ve toplum baski geregi bide çoçuk yaptin. Tamam yine cocuk 2-3 yasindayken bile bosanabilirdin.

Oda olmadi, 9 yil sonra ikinci yaptin. Yani sen bebege kadar az çok idare ediyordun adami. Is yapmamasi, kizina zaman ayirmamasini o kadar zoruna gitmiyordu. Simdi lohusa duygularin ile, uykusuzluktan dolayi ve sanirim erken yasta evlendiysen, yasinida aldigindan dolayi iyice bikma noktasina geldin.

Bende diyorum ki, keske bu bikma noktasina daha önce gelseydin. Cocugun içinde daha iyi olurdu. Eminim kizin için elinden geleni yaparsin, ama mutsuz bir yuvada büyümek çok yaralayici. Keske bosansan, ama sanmam yapacagini.

Aynen bizimkilerden de buna benzer şeyler duyuyorum yani kadın her dönemde çok çalışıyor

Annem anlatır. Köyde anne baba bağ bahçede.
Ufak kardeşleri var. Kendi de daha küçük.

Karınları aç, oradan buradan biraz görmüş hamur yoğurup gözleme yapmış. Akşam vakti aç gelecekler diye de hoşluk düşünmüş.
Anneannem gelince ne takdir ne övgü. Üstüne malzemeyi hiç ettin diye kızmış.
Düşünsene o zaman bu çocuklar ne yiyecek diye.

Eskiler sanki çok değer vermiş gibi "eskiler kaç tane büyütmüş bik bik" diye çıkmıyorlar mı ortaya ifrit oluyorum.

İnsanlar mecbur kalınca çok büyük şeylerin altından kalkabiliyorlar. Eskiden köleler her gün kırbaçla bütün gün aç bırakılıp nasıl koca koca taş taşımışlar acaba? Eskiden insanlar bu kadar büyük yükler altında ezilip yine de her şeyi yapmışlar diye 2019 yılında evin ve çocukların bütün yükünü kadına mı yıkmak lazım? O adam da bir karar verip evlendi kadın da. Adam da bakabileceğine inanıp iki çocuk yapmaya karar verdi kadın da. E neden bunların bütün ceremesini kadınlar çekmeli? Babasının evde paşa gibi ayaklarını uzattığını, annesinin her yere koşturup hizmetçi gibi çalışıp sabaha kadar ağladığını gören çocuklar düzgün bir şekilde yetişebilecek mi sanıyorsunuz?

o zaman çocuk yapmıyacak...
Kadın kadının düşmanıdır derler ya, işte siz o düşmansınız. Bir aylık bebeği olan loğusa kadına yazdığınız şeylere bak. Eşinden yardım istemesine bile laf etmişsiniz. Yalnız Rabbim büyük, fazla atıp tutmayın, birebir yaşatır iflahınız şaşar. Biraz iyi olun lütfen.

aynen- bende sinirleniyorum vallah.
benim nenem birtek annemi yaninda tutmus- onuda 52 yasinda dogurdugu icin. mecburiyetden yani. annemin diger kardesleri hep babaanne yaninda büyümüs. neneme -annem haric- hicbiri anne bile demiyordu.
baksan kadin 5 cocuk büyütdü dersin- heee

Kayınvalidem ben sebze çorbası, yoğurdu meyve püresi diye mutfakta cebellesirken "ne ugrasip duruyorsun, biz verirdik eline ekmek arasını aksama kadar sokaktalardı. Aksam yorgunluktan masada uyurlardı, al bak onlarda büyüdü" derdi.
Yani sokakta oynaması, cocuklugun tadini cikarmasi güzelde, digerlerine katilamiyorum malesef.
Her dönemin zorluğu kendine. Benden 20-30 sene sonra evli bir kadını elinde teknolojik imkani cok diye niye hor göreyim ki. Her degisimin artıları oldugu kadar eksi yönde getirileride var.

Ben o kişinin kadın olduğuna inanmıyorum. İnanmak istemiyorum..

Çocuk konusunda böyle yorum yapanları görünce sinirleniyorum sonra düşününce, tam olarak savunduğu zihniyetle büyütüldugu için normalleştirmis olduğunu ve ne yazık ki farkındalığınin olmadığini görüyorum. Bebek bu ağlar ne kadar acı bir cümle oysa ki..
Konunuza gelecek olursak eşinizin değişmesi zor çünkü tam da yazdığiniz gibi temelden yanlış gelmiş ve su an da farkındaliga sahip değil. Sling ya da kanguru edinin. Yaşayacak kadar yemek ilkeniz olsun.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…